STADSNIEUWS Laatste Nieuws Politieinval bij de Tribune Jün ócAüjft on6: U BEHOEFT NIET MEER TE SCHRIJVEN MARIA-STICHTING Spellingskwestie Haarlem, 10 Juli DINSDAG 10 JULI 1934 Ook bij M.O. en bij het voorbereidend H.O. AGENDA JHR. MR. D. E. VAN LENNEP f Oud'burgemeester van Heemstede OUDE MAN TEGEN MOTOR RIJWIEL GELOOPEN Ernstig gewond naar ziekenhuis gebracht UITSPRAKEN RECHTBANK Valschelijk postcheque geïnd OVERGANGSEXAMENS H.B.S. A. (Zijlvest) IETS BEZIENSWAARDIGS Op „Kraantjelek" Buitengewoon lid Loterij Herw. Levenskracht Personalia Mannenkoor „Proza en Poëzie" Graalnieuws Joh. Steenman's Orkest Het overlijden van Prins Hendrik PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Kleeding dievegge On verbeterl ijk Valsch f ietsplaat je NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Twee herdenkingen De Commissaris over den Prins Herdenking Jhr. van Lennep Goedkoope trein Bij blusschen gewond BURGERLIJKE STAND DE MERAPI WERKT Zevenhonderd meter hooge erupties WITBRAAD'S VRIJSPRAAK Officier niet in beroep AUSTRALIË SCOORT 423 VOOR 8 Derde dag van de testmatch IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Nieuwe schrijfwijze voor examen van onderwijzer en eind examens HET IN BESLAGNEMEN VAN DE „TRIBUNE" Request bij de Rechtbank ingediend Tornooi „Groenendaal" KANOSPORT „Trekvogels' HENGELSPORT Visch-College „Morgenrood" 11 Juli INSTELLINGEN DUIVENSPORT P. V. De Bonte Duif UIT DEN OMTREK ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Zooals we elders in dit nummer meldden, is gisteren te Heemstede overleden jhr. mr. D. E. van Lennep, oud-burgemeester van Heemstede en oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Onder het bestuur van Jhr. Van Lennep is Heemstede van een eenvoudig dorp tot een fleurige, bloeiende plaats gegroeid. Toen jhr. Boreel van Hogelanden aftrad als burgemees ter van Haarlem, zijn er pogingen aangewend hem als zijn opvolger te krijgen en de Haar lemmers zouden zeer gelukkig geweest zijn als bij zich die benoeming had laten welgevallen. Hij wenschte het niet, omdat hij liever in zijn geliefd Heemstede bleef. Het heeft den heer Van Lennep in 1916 heel veel moeite gekost van zyn gemeente, waar voor hij zooveel heeft gedaan, afscheid te ne men. In de Raadzaal van Heemstede zal dan ook hog lang het aandenken aan den tijd van jhr. Van Lennep blijven bestaan, verlevendigd door de schilderij die na zijn afscheid in de Raad zaal werd geplaatst. Over de prestaties van jhr. Van Lennep als lid van Ged. Staten valt naar buiten weinig te zeggen. De buitenwereld komt er zoo weinig van te weten, van wat daar in het dagelijksch bestuur der provincie zooal wordt verhandeld, en nog minder welk aandeel de leden persoon lijk in de werkzaamheden hebben. Wij moeten hierbij dan ook uitsluitend af gaan op den indruk, die wij van hem kregen als hij in de vergaderingen der Provinciale Staten aan de tafel aan 'thoofd der zaal zat. En dan is die indruk, dat de heer Van Len nep zich ook op dit gebied thuis voelde en de zaken volkomen beheerschte. Jhr. mr. D. E. van Lennep was een vriende lijke. welwillende, werkzame man, die in een breeden kring zich vele vrienden wist te ver werven. Geëerd was hij als burgemeester van Heemstede, geacht en gewaardeerd was hij als lid van het college van Gedeputeerde Staten van NoordJHolland. Jhr. van Lennep is immer gebleven de waar dige, werkzame man, die in zijn optreden desd denken aan de vroegere regenten, hoewel hij er niet de gebreken van vertoonde. De christe lijke historische partij waartoe hij behoorde, heeft in hem steeds een hoogstaand vertegen woordiger gehad. Als burgemeester van Heemstede heeft hij den stoot gegeven tot den aankoop van het wandelbosch Groenendaal. Deze aankoop heeft zeer veel bijgedragen tot den bloei dezer mooie gemeente. Een ander belangrijk punt, waar door de bloei van Heemstede sterk bevorderd is was de samenstelling van het schitterende uitbreidingsplan der gemeente. Hoe mooi dat was blijkt zonneklaar, nu er een zoon groot gedeelte van is uitgevoerd. In 1927 legde hij. om gezondheidsredenen, zijn functie van Ge deputeerde neer. Van zijn andere functies in het maatschap pelijk leven noemen wij zijn bestuurslidmaat schap van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, van het badhuis voor min vermogenden te Zandvoort van de Noordhol landsche vereeniging Het Witte Kruis, van de Noordhollandsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, der commissie van toezicht op de provinciale bedrijven van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noord- Holland, van de Groot Noordhollandsche ver eeniging van Levensverzekering. Hij was pre sident van den raad van toezicht op de Maat schappij voor gemeentecrediet, President-com missaris van de N.V. Machinefabriek Breda, presidentcommissaris van de Algemeene Maat schappij van Levensverzekering te Haarlem en commissaris der Haarlemsche Hypotheekbank te Haarlem. Maandagmiddag om half vijf is op den Rijks straatweg de 82-jarige F. K., wonende alhier bij het oversteken van den rijweg aangereden dooi een motorrijwiel, bestuurd door een reiziger uit Zaandam, die met een matige snelheid reed in de richting Santpoort. De oude man, die tegen het motorrijwiel aan liep, viel en bleef liggen. De ongevallendienst behandelde hem, waarna bij per auto van Mathot naar de Mariastich- ting is vervoerd. Volgens den behandelenden geneesheer heeft de man vermoedelijk twee ribben gebroken, die in zijn linkerlong zijn gedrongen. Omtrent de oorzaak van de aanrijding wordt door de politie een nader onderzoek inge steld. Justitie toen op, dat deze getuige nu in het beklaagdenbankje zal moeten plaats nemen en de verdachte in de getuigenbank, waarom hij vrijspraak requireerde. De Rechtbank sprak den verdachte vrij. Veertien dagen geleden eischte de Officier van Justitie voor de Haarlemsche Rechtbank 9 maanden voorw. gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd tegen een jongeman, die een post- chèque van een in het ziekenhuis vertoeven- den mede-pensiongast valschelijk had geïnd. De Rechtbank veroordeelde hem tot 2 maan den voorw. gevangenisstraf met 3 jaar proef tijd en onder toezichtstelling, terwijl zij zijn onmiddellijke lnvrijheidsstelling beval. Bevorderd naar de 2de klas: Geertrui A. van Akkeren, Helena J. Fortgens, Wilhelmina G. de Jong, Maria C. Meulenberg, Elisabeth Vink (Voorw.), Th. Belterman, H. J. Brian, J. Dumans (voorw.), J. W. M. Goes, H. Grillis (voorw.), H. H. Hamming, H. Hoyerman, R. Knottenbelt, H. B. Kuln, R, van Looy, J. E. Mansvelder, H. Rei- nalda, S. de Rood, Th. Rose, H. H. Sminia, G. J. Stoelhorst, C. J. Wenning, Helena A. v. d. Abeele, Fenna B. Daams, Jeanne van der Hart, Petronella J. C. v. Kempen, Maria van Meyen, Franga J. Ossendorp, K. Anthoni, C. E. Bakker, C. Bouma, M. Does, O. van Heuven, K. Jongert, E. C. Keur, J. de Koning, J. Merks, H. Peschar, A. L. van Reenen, P. Schutz, H. Stefels (voorw.), W. R. Vermeer, Nelly A. Dijkstra, Wendelina A. Goedhart, Lamberta J. Meeuwig, Hermina A. C. Nieuwenhof, Maria Pardoen, M. Beinema, G. H. Bos, G. A. Brongers, H. F. A. van Donselaar, H. Drost, J. W. Hogendijk, M. A. Joustra, J. D. Meyjes, J. Plooyer, H. J. Rijnveld, J. P. Stam mes. Bevorderd naar de 3de klasse: Hermanda C. van Aken, Hendrika W. de Dood, Marie E. Drees, Frederika F. A. Frantsen, Cecilia C. Keur, Irma W. Korte, Elisabeth C. Mulder, Anna C. van Waard (voorw.), M. J. Fredrikze, R. Kaars Sypestein, J. C. Kal, D. Koning, C. A. Lukaart, A. G. Mes (voorw.), D. Molenaar, C. S. G. Noordhoff, A. J. Th. Planting (voorw.), J. F. Posthuma, S. Sceltens, R. E. Schulz, E. F. Slijper, D. Smit, H. Visser, F. Wennink, W. Zwart, Catharina G. v. Asperen, Maria A. J. van Eek, Johanna Hagmeister, Louise Matzin- ger, Aaltje Mosch, Frieda M. Myné, Henny Veen, J. W. D. van Ake, C. H. Blei, P. Bos (voorw.) A. Bosma, W. G. J. J. Broekers. W. B. Enge lenberg, A. H. Hagedoorn, K. Huges, L. A. ten Kley, H. Kuik, R. A. v. d. Laaken, J. W. Ro denboog, G. Schouten, L. C. Stange (voorw.), J. S. F. Tiesselink, J. P. D. de Vries, Rosemie Winter, Johanna B. Geertsema, Wilha. M. C. Hogeland, Johanna Lit, Cornelia Onkenhout. Annie J. Quee, Annie A. Schalken (voorw.), J. Balk, P. J. Bos, J. T. Braaksma, J. K. Fre drikze, A. Hartog, H. J. Hinfelaar, W. Klip, G. F. van Löben Seis, G. Otto, A. Rosenberg, J. H. F. Schuurman, J. de Visser, H. Voom. Bevorderd naar de 4e klas: Anna M. W. van Elst, Catharina Grisel (voorw.), Hendrika J. van Oosten, Agatha j. Ossendorp, Aafje W. Otc, Ilse Velthuysen, J. Bakker, J. M. Bakker, A. H. Beenhakker, W. Blazer, K. Bosma, J. P. Bro- kaar, B. J. Duiveman, F. A. Fortgens, J. R. Groos. A. van Hage, J. M. Hesmerg, K. Koop man, P. J. Koppen, M. Paardebek, B. Semé, H. C. Staler, C. Voogd, E. J. v. d. Waag, A. Zwertbroek, Joh. Kal, Wilha. J. E. de Graaf, Elisabeth H. Lobbes (voorw.), Constance A. Scholte, Maria W. Wessel, A. Baas, J. A. Bak ker, N. L. W. v. d. Berg, J. R. Beukhof, J. Cohen, J. J. Derr, L. Fibbe, L. Gehner, J. U. Hanseier, H. I. Harder, J. Klip, J. W. Kramer, Th. Kruyt (voorw.), G. W. Leih, J. C. Lit, B. H. Pot, J. A. Verschoor, W. Vettewinkel, O. Wijkhuizen (voorw), P. M. Dorleyn, Annie P J. Endenburg, Maria A. van Gulik, Helena H. Röbken, Annie Verkroost, Elisabeth W. Wall- brink, G. Avis, P. Berends, W. J. van Bilder- beek, J. Bink, J. Boldingh, J. C. A. de Braban der, J. J. ten Kate (voorw.), G. Fortgens, L. Kan, W. G. Klimbie, P. de Lugt, J. A. Mulder, J. Schelling, N. Schellinger, F. M. Sinnecker, A. Visser, L. Voorhorst, H. J. van Vreeden, H. Walda. Bevorderd naar de 5e klas: Cornelia H. Groe- r.endaal, Cornelia P. Hultgren, Matje Resoort, Geertruida Scharpff, Anna M. Welling, G. Blauw, W. v. d. Boom (voorw.), H. van Bragt, A. C. Fortgens, A. Gilissen, G. M. van Harten (voorw.), J. W. van Hartesveldt, F. M. Hassel- man, Chr. Klomp, J. B. Maolhuyzen, H. J. P. Roesink, W. Schalken, C. Wiegel, J. H. v. IJzer- loo, Mentje van Denderen, Woubina W. van Muyen, Alida Roos, P. C. Comelissen, W. P. T. Groote, F. P. Hekker, J. H. Helweg, W. Hooge- boom, H. J. C. Kal, J. A. Koolbergen. W. R. Koster (voorw.) J. de Langen, H. J. Leloux, W. M. v. d. Maal, A. Moen, J. C. Schooneveldt, J. v. d. Snoek, J. M. E. van Til, L. Verdoom, A. de Vita, E. Lakerveld, Adriana M. Bal, Lam berta W. de Bruin, Johanna M. Burger, Corne lia C. F. v. d. Weele (voorw.), J. A. Barmen 't Loo, A. v. d. Bergh, C. de Bouter, H. Cha- pon, G. J. van Dam, J. W. van Ek, J. A. H. Elfers, G. van Heerde, P. H. Klipp, H. Kroes, J. G. Maatkamp, J. C. A. Scheuerman, W. Swa- neveld, F. Vetter, A. A. Zijlstra. bonden. En enkele nieuwe leden zijn toegetre den. Het ligt in het voornemen voornamelijk wer ken in studie te nemen die geschreven zijn voor strijkorkest, eventueel met fluiten, clavecimbel of andere obligaatinstrumenten, zoowel van oude meesters als van componisten uit den nieuweren tijd. De wekelijksche repetities beginnen Vrijdag 28 September, des avonds 8 uur in de muziekzaal van Brinkmann, Groote Markt. De groepen alten en cello's behoeven nog eeni- ge versterking; ook goede violisten zijn welkom. Candidaten kunnen zich schriftelijk opgeven bij den dirigent Prins Hendriklaan 154, Over- veen, of bij den concertmeester, J. Floor, Zonne- laan 9, Haarlem. De bekende uitspannings- en ontspannings gelegenheid „Kraantjelek" was tot dusver hoofdzakelijk bekend door haar hollen boom, door den Blinkert en vooral om haar gezellig zitje, drie dingen, die voor 50 en misschien voor 100 en 150 jaar Kraantjelek ook al tot een attractie maakten. Wel was de boom toen mis schien minder hol, maar de Blinkert was hooger en de omgeving meer romantisch. De heer Dijkstra, de exploitant van Kraantje lek, heeft de hand weten te leggen op iets, dat zeer wel bij het oude ontspanningsoord past: een verzameling doode natuur bij de levende natuur. Kraantjelek is n.l. verrijkt met een bij zonder mooie en uitgebreide collectie opgezette vogels en geprepareerde insecten. De verzame ling is ondergebracht in de „opkamer". t Is niet doenlijk, een opsomming te geven van wat er te zien is, tenminste niet in bijzon derheden. Maar de heele Nederlandsche vogel wereld is zoo wat vertegenwoordigd: kleine zangvogels, wei-, water-, b'osch-, strand-, roof- en moerasvogels, zeldzame en doodgewone exemplaren. Voorts zagen we een groote verzameling van opgeprikte vlinders, torren en andere insecten. Ook eenige opgezette exemplaren kleine roof dieren, zooals marter en hermelijn zijn aanwe zig. Iets bijzonders zijn een paar albino's, ver tegenwoordigd door zwaluw, leeuwerik en mol. Eenige fraai geprepareerde schedels, o.a. van de babiroesa of hertzwijn op Celebes, eenige geweien en horens trekken ook zeer de aan dacht, evenals het nest van een wespensoort. Voor bezoekers van Kraantjelek is deze inte ressante verzameling gratis te bezichtigen. Ik kan nauwelijks onder woorden brengen welke gevoelens deze droevige tijding in mij opriep. Sedert bijkans vijftig jaren was ik door per soonlijke vriendschapsbetrekking aan Van Len nep verbonden en in de laatste twintig was deze vriendschap versterkt en verdiept door onze ambtelijke aanrakingen, eerst tijdens zijn burgemeesterschap van Heemstede, daarna ge durende zijn lÉhgjarig lidmaatschap van Ge deputeerde Staten. Ik behoef zeker in deze Vergadering niet breedvoerig stil te staan bij de verdiensten, wel ke hij in die functie heeft aan den dag gelegd. Als weinig anderen genoot Van Lennep het vertrouwen van de Staten, een vertrouwen, dat volkomen was gerechtvaardigd. Want hij was toegerust met een zeldzaam samenstel van voortreffelijke eigenschappen gedegen kennis, groote bekwaamheid, een fijnen geest, een hart dat warm klopte voor de be langen der provincie, die hem dierbaar was, eene betrouwbaarheid, die op al zijne nande- lingen haar stempel drukte. Sedert anderhalf jaar was van Lennep lij dend, doch nog altijd zag hij hoopvol op naar herstel van zijne geschokte gezondheid en her vatting van zijne talrijke bezigheden. Die hoop is ijdel gebleken. De Provincie en hare vertegenwoordiging in de eerste plaats, zal zijne nagedachtenis blijven eeren en hem steeds blijven gedenken als een der besten van hare ingezetenen. Een aantal ingekomen stukken en mededee- lingen werd voor kennisgeving aangenomen of om prae-advies in handen van Ged. Staten gesteld. De overige stukken werden commissoriaal verklaard. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herbenoemd de heer Luden. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdag 24 Juli om 10 uur. Wü verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin de uitslag bekend gemaakt wordt van de loterij van „Herwonnen Levens kracht", zoover betreft de in Haarlem ver kochte loten. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid de heer A. Reigersman, alhier. Mej. Corry Bijster, leerares aan Haarlem's Muziek-Instituut voor dames-koorzang alhier, is benoemd tot leerares in Solozang aan het Amsterdamsch Muzieklyceum. Voor het doctoraal examen rechten is ge slaagd mej. R. E. Hooft van Iddekinge, alhier. Donderdag 12 Juli a.s. 's avonds half acht, geeft het mannenkoor „Proza en Poëzie", diri gent de heer Jan Booda, een tuinconcert voor de bewoners van het Tehuis v. Ouden v. Dagen, aan de Schotersingel, alhier. Indien het weer medewerking wil verleenen, belooft dit een aangename avond te worden. Het koor zingt o.a. „Geschichten aus dem Wienerwald" v. Joh. Strauss, voor mannen koor met piano begeleiding. Deze begeleiding is in handen van Mevr. Neuman-Leeflang. Woensdagmiddag en -avond gaan de not- spanningsclubs in de drie Graalhuizen niet door wegens de begrafenisdag van Z.K.H Prins Hendrik. De operette-club van de Emmastraat zal nu Zondag in plaats van Woensdag optreden. Men schrijft ons: Een meer dan 30-jarige traditie zal gehand haafd worden. Joh. Steenman's orkest blijft voortbestaan. De band door jarenlange samenwerking ontstaan blijkt, ondanks het verscheiden van den oprich ter en leider, hecht genoeg om op den ingesla gen weg voort te gaan. Het jaarlijksch concert voor de Vakantiekolo nies evenzeer traditie geworden zal dus evenals vroeger, zoo omstreeks Paschen, weer plaats kunnen vinden. En misschien bestaat er gelegenheid tegen Kerstmis een andere liefda dige instelling te helpen. Onze stadgenoot, Felix de Nobel, is bereid ge vonden de leiding op zich te nemen. Bijna allen die gedurende den afgeloopen win ter in het orkest hebben medegewerkt, hebben zich ook voor het aanstaande seizoen weer ver- De Vereeniging van Oudstrijders „Het Vader land Getrouw", zal in den rouwstoet van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik vertegenwoordigd zijn door een deputatie en vaandel. De R. K. Leeszaal zal morgen, ter gelegen heid van de begrafenis van Z. K. H. Prins Hen drik den geheelen dag gesloten zijn. Veertien dagen geleden behandelde de Haar lemsche Rechtbank de zaak van een juffrouw, die in een confectiemagazijn een heeren- costuum en een damesjapon in haar tasch had weggemoffeld, wat door een verkooper was ontdekt. De Officier eischte 6 maanden gevangenis straf. De Rechtbank veroordeelde haar tot 3 maan den. Tegen een 42-jarigen koopman werd door den Officier van Justitie veertien dagen geleden 6 maanden gevangenisstraf geëischt, omdat hij twee keer een stofzuiger, dien hij in huurkoop had, aan een opkooper had verkocht en ver pand. De Rechtbank veroordeelde hem tot 4 maanden gevangenisstraf. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank een 27-jarige groentenhan- delaar terecht, omdat hij in de maand Augus tus 1933 te Haarlem een rijwielbelastingplaat- je zou hebben nagemaakt. De verdachte ontkende en wierp de schuld op een der getuigen. In zijn requisitoir merkte de Officier van Telefoneer ons üw antwoord op omroepers onder nummer Bel: HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 (Omroeper-Service) Noem het nummer van de annonce .waarop. U .wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke door zending aan den steller der an nonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 - HAARLEM De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt Provinciale Staten van Noord-Holland kwa men hedenmorgen in gewone zomerzitting 1934 bijeen, onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell. De voorzitter sprak na de opening der verga dering de volgende herdenkingsrede uit. Een tweede zware slag heeft in een korte spanne tijds het Koninklijk Gezin getroffen en thans draagt het vaderland met H.M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana rouw over het verscheiden van den Prins der Nederlanden. Zonder een oogenblik de plaats uit het oog te verliezen, die in ons staatsbestel de Gemaal der Koningin de Zijne mag noemen, heeft de Ontslapene op die plaats gewoekerd met de ga ven, die Hem geschonken waren. Velen onzer, die persoonlijk met den Over ledene zijn in aanraking geweest, kunnen met mij en vele anderen getuigen van de minzaam heid, waarmede de Prins een ieder, van welken rang of stand ook, tegemoet trad. Een groote leegte laat het verscheiden van Z.K.H. achter. Allereerst in het Koninklijk Gezin, waaraan de Vorstelijke Gemaal en de beminde Vader ontviel, en onze oprechte gevoelens van deel neming gaan dan ook vóór alles uit tot onze geliefde Koningin en tot de Kroonprinses. Doch niet minder in menigen kring van de ingezetenen des lands en bepaaldelijk van deze Provincie, waar de Prins ik denk in het bij zonder ook aan de eilanden zoo herhaaldelijk vertoefde en ln de harten van zeer velen een welverdiende plaats had veroverd. 's Prinsen beeld zal niet verbleeken in de herinnering van het Nederlandsche volk, oor spronkelijk niet het Zijne, maar waaraan Hij. van Zijne eerste komst in ons midden af, zoo tallooze blijken van liefde en gehechtheid heeft gegeven en zich zoo innig had verbonden. Een onherstelbaar verlies heeft voorts den engeren kring der Staten van Noord-Holland getroffen. Gisterenavond bereikte mij het ontstellende bericht van het overlijden van Uw medelid, jhr. mr. D. E. van Lennep. De Nederlandsche Spoorwegen leggen, zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, een goedkoopen trein in van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.-Bussum, Hilversum en Amers foort naar Arnhem en Nijmegen op de Dins dagen tot en met 4 September. Maandagmorgen is in de Keizerstraat door een defect aan den motor een 2-wielig motorrijtuig in brand gevlogen. De motor is geheel verbrand. Een brandweerman, die busschingspogingen in het werk stelde, schroeide zijn gelaat. De motor is niet verzekerd. Geboren: 6 Juli: A. v. Leersumv. d. Kooij, d. 7 Juli: A. J. DerogeeDe Bruin, z. J. de WitGaljaard, d. M. P. T. TïerieDe Best, z. G. C. Verbraeckv. d. Pol, d. C. v. HeijsSemee, d. A. H. RagetlieHooij- schuur, z. 8 Juli: A. Molenkamp—Sebrechts, z. J. R. HoogkamerLamboo, d. Overleden: 6 Juli: G. E. WitteVerhoek, 80 j., Heèrensingel J. J. Tiggelman, 14 j., Prean- gerstraat 7 Juli: H. N. Sweerts, 68 j., Rijks straatweg 8 Juli: J. M. GrosPruimboom, 54 j„ Schoterweg F. A. G. Stadman, 61 j„ Heerensingel H. Westerveldv. d. Voort, 81 j„ Westerhoutpark. Hedennacht heeft de Officier van Justi tie in het Arrondissement Utrecht, daarbij geassisteerd door eenige politie-agenten een inval gedaan in het bijkantoor van de voormalige communistische Tribune geves tigd in een pand aan de Bemuurde Weerd i' te Utrecht. Eenige papieren zouden door den officier daarbij in beslag zijn genomen. Tevens zou nog een politie-inval zijn gedaan in een ander huis van waaruit men pamfletten met opruiende leuzen zou hebben verspreid. Hiervan konden wij tot nu toe echter geen bevestiging krijgen. BANDOENG, 10 Juli (Aneta) Nadat de Merapi gedurende een periode van 19 dagen geen werking had vertoond, vallen thans weer eduptieve werkingen waar te nemen. De op werping van de eruptiezuil begon om 3.29 en duurde tot 3.36. De zuil steeg tot een hoogte van 700 Meter, terwijl zware afstortingen plaats vonden. Men deelt ons mede, dat de officier van Jus titie bij de rechtbank te Amsterdam geen hooger beroep tegen Witbraad heeft aangeteekend, zoo dat deze thans definitief vrijgesproken is. Nadat op den eersten en tweeden dag van de derde testmatch de Engelschen 627 voor 9 wickets hadden gescoord voor Wyatt liet slui ten, werd de strijd Zaterdag onderbroken toen de Australiërs 136 runs voor een wicket hadden De score van Australië in de eerste innings is thans als volgt. Australië eerste innings Brown c. Walters b. Clark 72 Ponsford c. Hendren b. Hammond 12 McCabe c. Verity b. Hammond 137 Woodfull run out 73 Darling b. Verity 37 Bradman c. Ames b. Hammond 30 Oldfield c. Wijatt b. Varity 13 Grimmeth b. Verity 0 Chipperfield not out 7 O'Reilly not out 1 Extra's 41 423 voor acht wickets. De val der wickets was als volgt: 1/34, 2/230, 3/242, 4/320, 5/378, 6/409, 7/409, 8/411. In de heden gehouden vergadering van den Raad van Ministers heeft het spellingsvraag- stuk weder een onderwerp van bespreking uit gemaakt. Naar wij vernemen, is het resultaat de zer bespreking, dat bevorderd zal worden en wijziging van algemeenen maatregel van bestuur, waarbij met ingang van 1 September een nieuwe schrijfwijze wordt voorgeschreven voor het examen van on derwijzer en eindexamens, benevens in het programma voor middelbaar onderwijs en voorbereidend hooger onderwijs. De wijzigingen zullen dan als volgt lui den: le. De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde van een woord als mede in afleidingen en samenstelling van woorden op ee. 2. de o wordt aan het eind van open let tergrepen niet verdubbeld, de oo blijft ech ter voor ch in: goochelen, goochem, loo chenen. 3. sch wordt alleen daar geschreven waar de ch gesproken wordt. Echter be houdt het achtervoegsel isch de thans gang bare spelling. 4. de verbuigingsuitgangen e en en van een en geen en van de bezittelijke voor naamwoorden mijn, uw, zijn, hun, haar, worden weggelaten. De naamvalsuitgang n 5. de naamvalsuitgang n bij lidwoorden, voornaamwoorden, bijvoeglijke naamwoorden of daarmede gelijkstaande verbuigbare woor den, wordt uitsluitend gebruikt bij de namen van mannelijke personen en bij de namen van mannelijke dieren in de gevallen, dat voor de aanduiding van het dier een afzon derlijk woord wordt gebruikt. 6. bij de voornaamwoordelijke aandui ding van de zelfstandige naamwoorden richt men zich naar het beschoafde spraakge bruik. (Ongecorrigeerd) Bij de arrondissementsrechtbank te Amster dam heeft mr. P. van 't Hoff Stolk een request ingediend namens de N. V. „Atalanta", waarin vrijgave wordt verzocht van het pand en van de goederen, welke in beslag zijn genomen bij de huiszoeking in perceel Amstel 85, waar de N. V. „Atalanta" en de drukkerij van het dag blad „De Tribune" is gevestigd. Binnen drie dagen zal over dit request een beschikking worden genomen. Het jaarlijksch tennistornooi op 'de banen van „Groenendaal" zal worden gehouden van 16 22 Juli a.s. Inschrijvingen te richten aan Mevr. G. v. d. Hezel Wesselink, Emmaplein 22, tot Donderdag 12' Juli a.s. Zondag is door „Trekvogels" een tocht geor ganiseerd naar Zaandam, waar de Pagaaiwed- trijden plaats hadden om heet kampioenschap van Nederland. De N.K.B. beker door den heer Tromp van de „Viking" te Amsterdam. Ook een onzer leden, de heer Chabot wist een lsten prijs te behalen, door in zijn serie met een flinke voorsprong aan te komen. Bovengenoemd college hield ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan op 8 Juli een wed strijd op witvisch, welke waarschijnlijk een unicum zal zijn in de hengelsport. Deze wed strijd was n.l. georganiseerd als afval-wed- strijd. Tot de finalisten behoorden de heeren C. Smit, J. van Dijk en L. de Koning, welke resp. le, 2e en 3e prijswinnaars werden. De 4e, 5e en 6e prijs werden gewonnen door de heeren J. Hommers, N. van Dijk en H. v. d. Schoot. De prijzen werden 's avonds in het club lokaal door den voorzitter met een toepasse lijk woord uitgereikt. Gebouw St. Bavo Rechtskundig Bureau, half 8 St. Caecilia, 8 uurBestuur Tram personeel, 8 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur. Provinciale Griffie Dreef, Provinciale Sta ten van Noord-Holland, half 12. Luxor Theater „Een avond kampioen," 8.15 uur. Rembrandt-Theater „Vader worden Is niet moeilijk" Op het tooneel rolschaatsen- variété, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Bestuur R. K. Bouw vakarbeidersbond, 8 uur. Luxor Theater „Een avond kampioen," 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater „Vader worden is niet moeilijk" Op het tooneel rolschaatsen variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Wijziging, thans geopend op werkdagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K, Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat L Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstra at 1, Haar lem Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Uitslag van de wedvlucht Limoges op Zater dag 7 Juli. Franciscus van Honschoten 1, 9. W. J. der Kinderen 2, 4, 6, 7. Frans Kuijken 3, 5, 8. Jver een rljwlelstalling-„verpachting" die verbittering wekt. Als werkloos timmerman had ik ook ingeschre ven voor het plaatsen van rijwielrekken. Door langdurige werkloosheid gedwongen heb Ik ruim een jaar geleden mijn laatste troef reeds uitge speeld door met iemand samen te gaan werken. Het heeft mij heel wat moeite gekost om een persoon te vinden, die het noodige bedrag voor de verpachting voor mij wilde storten. Nu kwam ik dezer dagen tot de ontdekking, dat die ver pachting plaats heeft gehad voor den „vorm". Want zij werd gegund aan den tegenwoordige, iemand op leeftijd, die de slagen van de werk loosheid ten deele of in 't geheel niet gekend heeft. Ik: hoop, dat.B. .en W. zullen,inzlen, dat zij, door zoo te verpachten, groote verbittering hebben verwekt. Het ware heel wat beter ge weest, om dieverpachting niet in 't openbaar te. doen plaats vinden. Het is niet mijn gewoonte om langs dezen weg mijn misnoegen te kennen te geven. Haarlem, 9 Juli. Barendsestraat 51. W. TH. SCHUIT In het belang van orde en rust B. en W. hebben besloten voorloopig geen verlof meer te verleenen voor het houden van meetings of demonstraties. Een zeer verstandig besluit. De commandant van de brandweer Da heer W. Stam Dz„ die met zooveel toewijding gedurende een lange reeks van jaren deze functie heeft bekleed, heeft wegens vergevor derden leetijd ontslag gevraagd als comman dant van de brandweer. B. en W. hebben dit ontslag op de meest eervolle wijze verleend en als zijn opvolger aan gewezen den heer C. Kakes, die reeds als onder commandant werkzaam was. Agenda Woensdagavond half negen alge meene ledenvergadering van de R. K. Midden- standsvereeniging in 't „Wapen van Amster dam". R. K. Middenstandsvereenlging Voor secretaris voor de R. K. Middenstansvereeni- ging wordt door het bestuur aanbevolen de heer J. F. Ranshuyzen. Gevonden voorwerpen Te bevragen aan het hoofdbureau van politie, Vinkestraat. Eenige sleutels, ceintuurs, handschoenen en gym schoenen, portemonnaie met Inhoud, zwart damestaschje met inhoud, hoefvormig beursje met zilveren ringetje, blauw badpak met hand doek, bank van leening briefje van een jas, nikkelen dameshorloge, zwarte stoffen motor jekker, bankbiljet van 10, doublé dameshor loge met zwart koord, heerenrijwiel (Royal Standaard), bus Boby Polisc, eikenhouten roer van een zeilbootje, zakkam en zakspiegel met kinderportret, rijwielplaatje op Ier geklkonken, vulpen met potlood, zwarte lakjas, jonge hond, Gazelle heerenrijwiel, bagagedrager en rijwiel plaatje in etui. IJMUIDEN, 10 Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 50 75 cent per K.G. Griet 25.0030.00 per 50 K.G. Tong 0.751.85 per K.G. Groote Schol 21.50 23.00, middel Schol 14.0020.00, Zetschol 15.00— 26.00. kleine Schol 1.60—18.00, Bot 1.90, Schar 3.00—7.30 per 50 K.G. Vleet 2.203.00 per stuk. Pieterman en Poon 4.006.00, middel Schelvisch 16.00—17.50, kl. midd. Schelvisch 6.7011.50, kl. Schelvisch 3.306.50. Kabeljauw p. 125 K.G. 20.00 46.00, Gullen p. 50 K.G. 1.05—6.50, Heilbot 1.05 per K.G. Wijting 1.604.50 p. 50 K.G. Koolvisch 11 14 ct. per st. Makreel 3.906.00 p. 50 K.G. versche Haring per kist 2.803.75. van de heden aan den Rljksvischafslag aangeko men STOOMTRAWLERS Oentoeng 100 manden 940.Johanna 145 manden 1040.Sperwer 172 manden 820. Leentje Elisabeth 118 manden 1000.Is. Groen 295 manden 1000.Luther 485 manden 1840. Maria 330 manden 1520. KOTTERS G 84 110—, G 61 620.—, C 40 930.—, R I 68 510.—. LOGGERS KW, 74 660.—. K.W. 134 453.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6