I IN EN OM HAARLEM Liszt's wonderlijke leerling fttmue TJideu lUeuweMfaen HET TANDHEELKUNDIG GEBIT/35 16 RIJKSSTRAATWEG 16 tandarts DINSDAG 10 JULI 1934 Beroepskeuze Een zigeuner UIT DEN OMTREK Toeren met eigen inspan DAMMEN £en strand wedstrijd SCHAKEN HAARLEMSCHE SCHAAKCLUB Zomerwedstrijd %—X Vereeniging van Noord-Holland- sche Waterschappen Het beheer van wegen en dijken BEVERWIJK BLOEMENDAAL Burgerlijke Stand BENNEBROEK DRIEHUIS HAARLEMMERMEER eischen INSTITUUT Plaatje met 1 Kunsttand Iedere tand meer Porcelein of Zilvervulling Goudvulling vanaf Goudkroon vanaf f 3.— f 1.75 f 3.— f 9.— f 15.— Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur. AVOND SPREEKUUR Dinsdag en Donderdag 79 u BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch en Amerikaansch HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN VELSEN-NOORD IJMUIDEN (F- SiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiimiL! BlIIlllIlllIIIIIIIlillllllllllIllllllllllIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIllIllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMMIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIlllllllllllllllIllIUIIIIlIlIlllB A Is de kinderen eenmaal den ouderdom hebben bereikt, dat zij een beroep gaan kiezen, zijn de ouders aan het eind van een periode van groote zorg. Zoo is men geneigd te denken, maar de practijk, vooral in dezen tijd, leert anaers. Pas, als het er op aankomt, de kinderen In den stijgbeugel te helpen, waarin zij min of meer rustig door het leven zullen kunnen rijden, begrijpen de ouders hoe moeilijk deze laatste hulp aan de kinderen is te geven. Zij zijn geneigd te denken en te zeggen, dat de eigenlijke zorg dan pas begint. Of de kinderen dan zelf niet weten, in wel ken werkkring zij het allerbeste hun dageliiksch brood kunnen verdienen? Weten doen zij het in den regel wel, maar het harde leven houdt met die wenschen, voor al tegenwoordig, zoo weinig rekening. De ouders zien dikwijls geen kans hun kinderen in welk vak ook geplaatst te krijgen, laat staan in het vak dat de kinderen zelf lief hebben. Zij laten ze daarom maar zoo lang mogelijk op school, terecht meenende, dat wat ze in hun jeugd hebben geleerd, allicht voor het geheele leven nuttig zal zijn en als de dag van het eind examen dan tenslotte een succes is geworden, dan zoeken zij naar een gaatje, waarin de jon ge man kan worden gestopt en zijn al blij als zij daarin zijn geslaagd. Of zij de voor het ge luk van hun kind beste keuze hebben gedaan, de vraag, die op de eerste plaats had moeten komen, is practisch slechts van secundair be lang. Het einde van het schooljaar, dat wij nu beleven, maakt die moeilijke kwestie van de beroepskeuze weer acuut voor tal van ouders. Middelbare scholen en lagere scholen leveren hun leerlingen in deze weken bij duizendtallen af en zij moeten na langer of korter tijd hun studies voortzetten of een emplooi hebben ge vonden in de maatschappij. En toch is hun kans van slagen kleiner dan wellicht ooit te voren. Niet alleen voor den loonarbeider, maar ook voor de z.g. zelfstandigen, de middenstan ders, de technici en intellectueelen. De ouders moeten hun kinderen met raad en daad bijstaan in het vinden van een pas sende betrekking en toch is er, geloovcn wij, geen terrein in de opvoedkunde, waar de ouders ondeskundiger zijn dan juist in het bepalen van het beste vak voor hun kind. Zij kennen de eischen niet, welke een vak stelt en ook de mogelijkheden niet die het biedt voor de toe komst. Zoo ergens dan is hier voor hen voor lichting van groot belang Door de immer voortschrijdende veroverin gen op het gebied der wetenschap en tecnniek, worden steeds hoogere eischen in het beroeps leven gesteld; steeds meer wordt er gevergd zoowel van de lichamelijke als van de verstan delijke vermogens der kinderen en juist dit maakt het zoo moeilijk voor de ouders om zelf te beoordeelen of een bepaald beroep voor hun kind het meest geschikt is. Eenige jaren geleden bloeiden overal de commissies voor de beroepskeuze op. In Haar lem hadden wij een christelijke commissie een katholieke en een gemeenschappelijke als on derdeel van den dienst ter bestrijding van de werkloosheid. Hoe het met de christelijke com missie staat, weten wij niet, maar de katho lieke is, naar wij vernemen, in liquidatie ge treden door gebrek aan financiën sinds het gemeentebestuur het subsidie voor deze instel ling introk. Velen zullen dat betreuren. Zij toch heeft velen ouders gezegd wat voor hun kind de beste weg was om tot een zelf standig levensonderhoud te geraken; zij kon waarschuwen voor de gevolgen, wanneer het kind een beroep had gekozen waarvoor het lichamelijk ongeschikt was; zij kon er op wij zen dat er voor het kind iets beters te bereiken zou zijn dan het vak dat het had gekozen. Juist in dezen tijd, nu de keuze van een vak beperkt is en met vele moeilijkheden gepaard gaat, nu het kiezen van een vak weinig minder dan spe- culeeren op de toekomst is, willen de ouders wel eens vertrouwelijk praten met iemand, die er meer van weet. Onze katholieke ouders kunnen daarvoor nu wel terecht bij den gemeentelijken dienst aan de Hoofmanstraat, waar een welwillend en zeer geschikt ambtenaar zit om hen in te lichten, maar wij zouden de hoop willen uitspreken, dat de aan ons katholiek bureau verbonden des kundigen voorlichting zullen blijven geven aan de ouders, die daarop prijs stellen. Een nieuw toerisme begint zich baan te breken. De liefhebberij om met eigen paard en rijtuig te rijden; om zelf te mennen en koetsier te zijn; om met eigen bespanning rijtoeren en uitstapjes te maken. Dit teeken van onzen tijd heeft het bestuur van de Nederlandsche rijvereeniging van lande lijke rijvereenigingen goed verstaan en de daaruit voortvloeiende consequenties getrok ken. Genoemd bestuur is al druk bezig om voor deze rijkunst van het mennen een rijvoor- schrift op te stellen; om een rijschool te stich ten en daar gelegenheid te geven tot het ontvangen van lessen, niet alleen om in het zadel te rijden, maar ook om de kunst te leeren zelf te mennen en een paard van den bok te besturen. Een federatie-rijschool zal in Hoofddorp worden gesticht en weldra zal een boekje ver schijnen, inhoudende de voorschriften, waar naar deze rijkunst zal moeten worden beoefend Zelf ben ik ook beoefenaar geweest van deze liefhebberij en het lijkt mij niet ondienstig daarvan iets te vertellen, opdat de door mij opgedane zeer prettige ervaring moge mede werken om anderen te prikkelen mijn voor beeld te volgen. Gedurende mijn verblijf in Haarlemmermeer heb ik gedurende vele jaren een eigen paard en rijtuig gehouden en vanuit den Haarlem mermeerpolder een rijtoer gemaakt naar een dorpje in de Alblasserwaard, in de nabijheid van Gorkum gelegen. In het jaar 1928 heb ik een paar vacantie- weken besteed om een rijtocht te maken van Hoofddorp naar Laren en Oud-Leusden nabij Amersfoort, van waaruit door mij eiken dag uitstapjes werden gemaakt om de mooie om geving rustig te bezien. In het jaar 1931 ben ik met paard en rijtuig van Hoofddorp gegaan via Zeist, Wageningen, Zutfen naar Ootmarsum, van waar ik allerlei uitstapjes heb gemaakt naar Oldenzaal, En schedé, Almelo, Delden en zelfs een bezoek heb gebracht aan het bekende Duitsche stadje Bentheim. In de vorige maand Juni 1934 ben ik drie weken op reis geweest en werd door mij en mijn vrouw een afstandsrit gemaakt van ruim 700 kilometer in 11 dagen, zoodat per dag ge middeld 65 K.M. werd afgelegd. Ten einde den lezers een indruk te geven van de groote afstanden, die ook met een flink paard en lichtloopend wagentje kunnen wor den afgelegd, wil ik hieronder laten volgen de verschillende steden en dorpen, welke tij dens dezen rit op één dag zijn gepasseerd. 1. Hoofddorp Heemstede Haarlem Santpoort Velsen Beverwijk Castricum Egmond Bergen Schoorl Schager- brug Burgerbrug Oudesluis Wierin- gerwaard. 2. Slootdorp Hippolyptushoef Stroe Den Oever Afsluitdijk Wons Makkum Exmorra Bolsward Nijland IJs- brechtum Sneek. 3. Jutrijp Hommerts Woudsend Nijega Harich Balk Wijchel Sloten Tjerkgaast St. Nikolaasga Ooster- heule Joure Haskerborne Nijehaske Oudehaske Heerenveen Oudeschoot Nijeholtwolde Stadburen Neijelamer Oldelamer. 4. Wolvega Oldeholtwolde Nijeholt- pade Oldeberkoop Makkings Ooster- wolde Neper Veenhuizen Boven-Hauler- wijk Een Norg Donderen Bokken- streek Ide De Punt Harendermolen Haren Groningen. 5. Adorp Wetsinge Winsum. 6. Mensingeweer Den Hoorn Wehe Leens Hornhuizen Midhuizen Vier huizen Ulrum Zuurdijk Schouwerzijl Dinsum. 7. Onderdendam Bedum Ten Boer De damclub „IlJmuiden" zal op Woensdag 8 Augustus een strand wedstrijd organiseeren, waarbij de eerste tientallen van iJmuiden en Haarlemsche Damclub tegen elkaar zullen uit komen. De wedstrijd in café-restaurant „Bolwerk" is voortgezet met de tweede ronde. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: C. P. AkkermanJ. J. Bert afgebr. K. H. v. BrederodeTh. v. d. Bos afgebr. P. Absjoel—D. Andréa afgebr. Eerste klasse A: J. BrugmanH. J. Steenbergen J. H. KruijtC. E. Abspoel Eerste klasse B: A. HinlopenJ. Vermeulen S. J. AbspoelJ. A. A. Hoeben 1—0 1—0 1—0 Tweede klasse A: F. A. v. d. BronkW. Geuzebroek Jr. afgebr. A. ReijnhollH. de Vries 10 Tweede klasse B. Rick. v. DrielenW. Rolf v. d. Baumen 01 P. v. WieringenJ. A. Hoeben afgebr. W. J. Jolink—Mw. R. Onvlée-Lans 10 Derde klasse A: K. KoedooderG. L. v. d. Meij y2y2 J. F. de "WitE. Braams 0—1 Derde klasse B: C. HovingkH. W. F. Houthuijzen y2 J. H. v. Westerhovea—A. de Koek J, Scharmer Kolham Hoogezand Sappe- meer Veendam Borgercompagnie Wil- dervank Bareveld Stadskanaal. 8. Buinen Borger Ees Exlo Odoorn Emmen Noordbarge Erm Dalen Coevorden Cramsbergen Har- aenberg Ommen. 9. Lemelerveld Raalte Wesepe De venter Twello Tenge Apeldoorn Aardhuis Nieuw-Millingen. 10. Oud-Millingen Stroe Kootwijker broek Barneveld Achterveld Stouten- burg Hamersveld Amersfoort. 11.Soest Soestdijk Hilversum Loosdracht Nieuwersluis Breukelen Nieuw Aa, Vinkeveen Mijdrecht Uit hoorn Aalsmeer Hoofddorp. Het spreekt vanzelf, dat zoo nu en dan eens moet worden gerust; als pleisterplaats werd een dag rust gehouden bij liefhebbers van de paardensport in Wieringerwaard, Sneek, Wol vega, Groningen, Winsum, Stadskanaal, Om men, Millingen en Amersfoort. Door eigen ondervinding weet ik nu, dat dit en uitnemende manier is om de mooie natuur en het afwisselend landschapsschoon van ons eigen land rustig te bekijken en zon der Veel vermoeienis kan veel worden gezien en genoten. Bijzonder opgevallen is mij, dat verschillende provincies vele mooie landstreken bezitten, odch dat het telkens weer is een ander land- schapschoon; dat er is een groote variatie van schitterende aspecten en vergezichten. Ik wist niet, dat Nederland zoo mooi is en ook wist ik niet, dat mijn geografische kennis zoo klein is, want verschillende dorpen en buurtschappen heb ik op deze route tegen gekomen, waarvan mij in vroegere jaren op school niets is verteld. Bijzonder veel gemak heb ik gehad van de goede zorgen van den A. N. W. B., die de noodige kaartjes voor mij beschikbaar hkd en overal zijn wegwijzers heeft geplaatst, zoodat het niet noodig was ergens naar den goeden weg te vragen en wij ons als toeristen bij het lezen van de kaart prachtig konden oriën- teeren. En veel dank ben ik natuurlijk verschuldigd aan mijn reisgenoot Queen Bess, de bruine tienjarige draversmerrie, die het warme en en taaie bloed van haar vader en moeder niet heeft verloochend en ons altijd even vroolijk en vlug zonder vermoeienis over zoo'n grooten afstand heeft willen voorttrekken. In ieder geval heeft dit vacantiereisje ons veel bevrediging gegeven en van harte hopen wij, dat dit verslag bij vele paardenvrienden een propaganda mag zijn voor deze nieuwe sport. Mr. A. SLOB. Hoofddorp, Juli 1934. In Krasnapolsky te Amsterdam vergaderde gisteren bovengenoemde vereeniging, onder voorzitterschap van den heer J. Commandeur K. A.zn., die alvorens met de afhandeling der agenda te beginnen, het overlijden herdacht van H. M. Koningin Emma en Z. K. H. Prins Hendrik. Zijn woorden werden door de verga dering staande aangehoord. Spr. wees voorts op de financieele en econo mische ontwrichting, waarvan verbetering nog steeds uitblijft. Hij wees ook op de gezags crisis, welke zich ook den laatsten tijd weer openbaarde; hij drong er bij de vergadering op aan het gezag te handhaven en te steunen. Bericht van verhindering wegens ziekte was ingekomen van de bestuursleden N. Dekker en C. Fok. De voorzitter uitte den wensch voor hun beider spoedig herstel. Blijkens het jaarverslag was het ledental tengevolge van de opheffing van verschillende bannen teruggeloopen van 248 tot 239. Uit het jaarverslag bleek voorts, dat door het bestuur aan de leden in den loop van het jaar ver schillende waardevolle adviezen werden ver strekt over zaken, het polderbestuur betreffen de. Het jaarverslag werd onder dank aan den secretaris vastgesteld. De rekening over '33 sluit in ontvangsten op 4226.28 en in uitgaaf op 4655.98, alzoo met een nadeelig saldo van 429.70. Dit saldo was veroorzaakt wegens het houden van de ex cursie naar de Wieringermeer, waaraan door 500 personen werd deelgenomen en die 1226.45 kostte. Na gunstig advies van de commissie tot na zien der rekening, bij monde van den heer Schroder, Heiloo, werd de rekening goedge keurd. Voor dekking van het tekort, door de ex cursie, was op de begrooting 1000 uitgetrok ken; voorgesteld werd n.l. een schuldbrief te verzilveren. De heer De Goede (Wijdenes) gaf het bestuur in overweging in het vervolg geen bezit te gebruiken voor een uitje. De voorzit ter zal met dezen wenk rekening houden. De begrooting werd hierna goedgekeurd in ontv. en uitg. op 45.met 50.onvoorzien. De aftredende bestuursleden J. Commandeur K. A.zn. en C. J. van Tienhoven werden her kozen. Hierna hield prof. mr. F. G. Scheltema uit Amsterdam een voordracht over „Eenige rechts vragen betreffende het beheer van wegen en dijken." We komen hier nader op terug. Medegedeeld werd, dat van den Minister be richt was ingekomen, dat voor steenkool, be- noodigd voor poldergemalen, geen omzetbelas ting verschuldigd was. Ter sprake kwamen ook de electriciteitstarie- ven voor poldergemalen, naar aanleiding waar van het bestuur een onderhoud had met de P. E. N.-directie, die toezegde te overwegen een voorstel aan Ged. Staten te doen; leidende tot het verleenen van 10 pet. reductie op de mo deltarieven voor electrischen stroom voor die gemalen, die deze reductie nog niet genieten. Uniformiteit zal, voor zooveel mogelijk, worden nagestreefd. De heer Nooy vroeg de hulp van de Ver. om het berijden van 3de klas wegen (poldel- wegen) door wagens (vrachtauto's) die er niet op hooren. De heer H. v. Reenen (Bergen) onderschreef deze klacht, doch wees er op, dat het formeel dikwijls in orde is, omdat Ged. Staten onthef fing verleenen onder bepaalde voorwaarden. De Ver. zou aan Ged. Staten kunnen vragen die bepaalde ontheffing niet te verleenen. De heer Nooy (Hazepolder) zei, dat die zware wagens de vlotbruggen over het kanaal niet mogen passeeren en zoo via de spoorbrug bij Schoorldam op de binnenwegen in de Zijpe komen. Men heeft zich al eens tot Ged. Staten ge wend, doch geen antwoord ontvangen. (Ge lach.) Het bestuur zal maatregelen overwegen en zoo mogelijk bij Ged. Staten stappen doen. Prof. mr. F. G. Scheltema hield een causerie over enkele rechtsvragen bij het beheer van wegen en dijken. Spr. zou zich beperken tot de verhouding van waterschapsbesturen tegenover de overheid en de rechten en plichten van beide partijen bij de uitvoering van werken, b.v. kabels en buizen leggen in wegen en dijken, waarbij er feitelijk een aanranding plaats heeft van waterstaatswerken. De wet is hier het be drijf te hulp gekomen en het waterschapsbe stuur mag geen exhorbitante voorwaarden stel len voor de uitvoering van openbare werken in zijn wegen en dijken. Waar de Keuren-wet niet voldoende bevoegd heid geeft is er de in 1899 ingevoerde wet tot opheffing van belemmeringen voortvloeiende uit verordeningen van polders e. d. voor uit voering van werken, die zijn in het algemeen belang. Wijkt nu de verordening steeds of is er een oplossing mogelijk, die beiderzijdsche belangen raadpleegt? Dit is niet zoo, want als het wa terschapsbestuur een vergunning weigert, kun nen, dus niet moeten, Ged. Staten die ver gunning weigeren. Er mogen voorts zulle voorwaarden worden gesteld, die het nadeel opheffen, dat aan een waterschap of ancierszins wordt toegebracht; een geldsom kan alleen gevorderd worden, als er geldelijk nadeel is ontstaan. Het waterschap kan echter eischen, dat door b.v. leggen van buizen en kabels, het bezit van dijken of wegen niet in slechter conditie komen. Belemmeringen, voortvloeiende uit eigen domsrechten, privaatrechtelijke belemme ringen dus, van de zijde van het waterschap. kunnen wettelijk ook worden weggenomen. Behalve de onteigeningswet is er de wet van 13 Mei '27 tot opheffing van belemmeringen van privaatrechtelijken aard, waardoor een eigenaar behoudens het recht op schadevergoe ding, verplicht is uitvoering van werken toe te laten. Het uiterste middel, waarvan een uitvoerder gebruik kan maken als geen overeenstem ming bereikt kan worden is een ministe- rieele beschikking, waartegen het waterschap echter bij het Gerechtshof in beroep kan ko men. Verplaatsing van kabels en buizen is niet mogelijk, wanneer het waterschap bjj de over eenstemming die bepaling niet gemaakt heeft. Na een woord van dank aan den spreker, ontstond eenige gedachtenwisseling over dit onderwerp. Aardbeien-aanvoer Maandag werd op de veiling „Kennemerland" aangevoerd 46.800 K.G. tegen een gemiddelden prijs van f 18.58 per 100 K.G. Aan de Beverwijksche Exportveiling 23.337 K.G. tegen een gemiddelden prijs van f 18.68 per 100 KG. De omvang van den aanvoer neemt snel af. Ontevreden steuntrekker Hedenmorgen heeft een steuntrekkende op het bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon zijn ontevreden heid niet onder stoelen of banken gestoken, doch luchtte deze op minder aantrekkelijke wijze tegenover den dienstdoenden ambtenaar in den vorm van een aantal scheldwoorden en bedreigingen. Een politie-ambtenaar kwam echter tus- schenbeiden en dirigeerde den man trap af waarts naar het domein van den gemeente bode, die zorgdroeg voor verder transport naar de straat. Secretarie gesloten In verband met de be grafenis van Z. K. H. Prins Hendrik zal de ge meente-secretarie Woensdag gesloten zijn. Geboren: K. Bakker-Hoogenhout, d. Ondertrouwd: J. C. Th. Mesrope Sprenger en J. M. Kakebeeke; B. G. Dorhout Mees en H. L. Diemer Kool. Getrouwd; P. J. Mudde en Chr. J. L. Berend- se; N. G. van Maanen en J. C. van Montfoort. Overleden: H. M. P. Ravensbergen, wed. J. Chr. Louw, 58 jaar, overleden te Leiden. Statuten. De Staatscourant bevat de sta tuten van de N. V. Kennemer Exploitatie Maat schappij van onroerende goederen te Bloemen- daal. Fietstocht naar Heiloo. Op Woensdag 18 Juli zullen bij genoegzame deelneming werk- loozen van Hillegom en omgeving een fiets tocht maken naar Maria's genade-oord O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. De werkloozen van de afdeeling Bennebroek R. K. Volksbond kunnen zich bij de afdeeling Hillegom aansluiten. Opgaven tot deelname kunnen gedaan worden bij den heer P. Lom- merse, Talmastraat 30, Hillegom. Vrijdag 13 Juli a.s. zal in het Bondsgebouw te Hillegom des avonds om 8 uur door het Comité voor de Bedevaart naar Heiloo een vergadering gehouden worden voor degenen, die wenschen mee te gaan. Besproken zal worden het reisplan. Verdere inlichtingen te bekomen bij den heer A. v. der Reep, Schoollaan 60, Bennebroek. Werkloozen, die de gelegenheid hebben de zen tocht mede te maken, sluit U bij Hillegom aan. Het springen van een voorband In boven genoemde gebeurtenis zag een zandauto Maandagmiddag aanleiding een inval te doen in den rustigen kloostertuin van het Missiehuis. Een boompje, dat in den weg stond werd weggevaagd, doch het hooge tuinhek toonde meer weerstandsvermogen, zoodat de auto niet verder dan met zijn vier wielen den tuin bin nenkwam. Gevolg van een en ander was can gehavend hek, een geknakt boompjesleven en een beschadigde vrachtauto. Verder liep alles zonder onheil af. De politie maakte procs-verbaal op van het gebeurde. De nieuwe steunregeling Dezer dagen is de nieuwe steunregeling voor werkloozen in gevoerd. De regeling is nu als volgt geworden: De „uitgetrokkenen" ontvangen: man en vrouw 8 en 0.75 voor ieder kind, voorheen was dit 10 en 0.75 voor ieder kind. De hoog ste steun bedraagt volgens de nieuwe regeling maximum 14. De zeer groote gezinnen d.w.z. wat de land arbeiders betreft, gaan bij de ingevoerde nieu we steunregeling iets vooruit, maar dit geldt niet voor de bouwvakarbeiders en alle andere steuntrekkenden die minder uitkeering zullen krijgen dan voorheen. De „dubbel uitgetrokkenen" en degenen die reglementair nog niet van de werkloozenkas- sen hunner organisatie kunnen trekken begin nen met een bedrag van 7 en ƒ0.75 voor elk kind tot een maximum van 13. Ongeorganiseerden vangen aan bij ƒ6.50 met 0.75 voor elk kind tot een maximum van 12.50. De uitkeering aan werkloozen In verband met de nieuwe steunregeling voor de werkloo zen, welke door den Minister is voorgeschre ven en met ingang van 1 Juli in werking moest treden, zullen ook de werkloozen evenals in andere gemeenten, des Zaterdags een formu lier moeten invullen terzake inkomsten van gezinsleden of eventueele andere wijzigingen. Als gevolg hiervan hebben B. en W. der ge- gemeente Haarlemmermeer besloten in den vervolge den steun niet meer des Zaterdags te doen verstrekken, doch des Woensdag, met dien verstande, dat 's Woensdags wordt uitge keerd over de afgeloopen week van Maandag tot en met Zaterdag, zoodat dan tegelijk re kening kan worden gehouden met de bereke ning der uitkeering met de gegevens door de werkloozen op het formulier vermeld. Het aantal van de leerlingen van Franz Liszt is met geen mogelijkheid volko men juist aan te geven. Zij zijn talloos en de lijst, die August Göllerich er van heeft bijeengebracht en welke omstreeks 400 namen telt, Is dan ook verre van volledig. Maar er schuilt heel wat kaf ook onder dat koren. Im mers lang niet allen, die zich later op de re clamebiljetten noemden: „leerling (of leerlin ge) van Liszt" hadden het recht zich dien eeretitel toe te kennen. Liszt is zelfs tot het laatst zijner jaren een afgod geweest van het publiek en vooral de vrouwen hebben hem ver eerd en aangebeden, ook zonder dat hij daar toe aanleiding had gegeven. In zijn goeden tijd werd hij steeds omgeven door een kring van bewonderaars en in het bijzonder bewonde raarsters, die met grenzelooze vereering getuige waren van zijn doen en laten, in stille verruk king luisterden naar zijn nog steeds door nie mand overtroffen pianospel en die zich haast geen hooger ideaal konden denken dan door Liszt als leerling aangenomen te worden: „Leer ling van Liszt"wat een kostelijk toevoegsel op een visitekaartje, ook al had men slechts eenmaal de eer gehad den meester iets voor te spelen en had hij daarna het onvriendelijke vonnis moeten doen hooren, dat men zich lie ver op de edele kookkunst moest toeleggen dan op het klavierspel. Een dergelijk vernietigend oordeel kwam echter niet spoedig over Liszt's lippen; daarvoor was hij te zachtmoedig, te vergevensgezind van aard. Het is wel gebeurd, dat zijn trouwe leerling Hans von Bülow tijdelijk zijn plaats innam, omdat de groote meester ongesteld was. Hans was echter van een gansch andere gemoeds gesteldheid als een „kleine nijdas" is hij wel eens door vijanden gekarakteriseerd. En als hij weer zoo'n dame met soms zeer grooten naam, maar zonder den geringsten muzikalen aanleg, onder handen had gehad, gebeurde het wel, dat von Bülow, nadat zij wat op den vleugel had gebroddeld, haar beleefd zijn arm aanbood, haar naar de deur geleidde en haar verzocht niet meer terug te komen. (1). Maar ook in die dagen liet een vrouw zich niet gauw uit bet veld slaan en als Liszt weer in orde was, verscheen zoo'n weggestuurde dame weer in de muziekzaal, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. En Liszt, dat goedmoedige, mensch- lievende genie, kon het dan niet over zijn hart verkrijgen haar verder af te wijzen! Op de lijst van Göllerich vindt men dan ook een aantal hoog adellijke namen, waarvan de muziekgeschiedenis verder geen gewag maakt. Ik heb er echter bij het voorlezen één op ge mist, die er toch eigenlijk wel bij hoorde. Dat is de naam van Jozsy Sarai, den Zigeuner. Het is wel de wonderlijkste leerling van Liszt ge weest, eigenzinnig, wispelturig, voorzien van een dosis zelfgenoegzaamheid, trots en ijdel- heid, als slechts bij Zigeuners wordt aange troffen. Hoe kwam Liszt aan dien leerling? Op een eigenaardige manier. In 1838 had Liszt kennis gemaakt met de Zigeuners. Geboren in het land, waar zij woonden, had hij met hen, met hun kunst in de eerste plaats, in nader aan raking willen komen en eenigen tijd in hun midden vertoefd. Onuitwischbare herinneringen aan dat wonderlijk logies tusschen deze won derlijke zwervers waren hem bijgebleven, schatten aan muzikale impressies had hij ver gaard men denke slechts aan zijn Hongaar- sche Rhapsodieën en vriendschapsbanden had hij gesloten met dat volk, dat op zijn beurt hem, Liszt Ferenczi, op de handen droeg. Hij had later wel eens den wensch geuit zoo'n jon gen Zigeuner, wien de muziek in het bloed zat, op te leiden, maar op den duur was die ge dachte bij hem op den achtergrond geraakt. Totdat op een goeden dag omstreeks 1840 te Parijs, waar hij tijdelijk vertoefde, zijn vriend Sandor Teleky bij hem kwam met een onge veer twaalf-jarigen knaap, bruin van huid. kroes van haar en donker van oogen, en hem dezen ten geschenke aanbood. Teleky, groot grondbezitter in Hongarije, had zijn wensch gehoord en toen hij, tegelijk met Liszt, naar Frankrijks hoofdstad reisde, aan een der be heerders van zijn landgoederen opdracht gege ven, om, als hij een knaap met grooten muzi kalen aanleg vond, dezen naar hem op te zen den. De rentmeester had aan die opdracht ge volg gegeven, den knaap van zijn stam ge kocht en naar Parijs geëxpedieerd. Liszt zal zich vermoedelijk wel wat opge scheept gevoeld hebben met zoo'n presentkaas- je, maar hij maakte bonne mine a jnauyais jeu en aanvaardde de buitenwettelijke voogdij over 't kind. Het bleek alras behalve met inderdaad grooten muzikalen aanleg behept te zijn met vele minder schoone eigenschappen. Hij was trotsch.... als een Zigeuner, kinderlijk ijdel, snoepzuchtig, vernielzuchtig en gevoelde zich, hoe jong hij nog was, sterk tot de zwakke sekse aangetrokken, zoodat hij elke knappe vrouw wilde omhelzen. Eerst was dat wel aardig, en de vriendenkring van Liszt vermaakte zich met de streken en dwaasheden, die hij uithaalde. Vooral lachte men om zijn grenzenlooze ijdel- heid. Hij was buitengewoon trotsch op zijn uiterlijk, de mooiste kleuren waren hem niet mooi genoeg en als hij, dank zij het geld dat hij verdiende met als jong vioolvirtuoos op te treden, zich de weelde kon veroorloven wat te koopen, dan verspilde hij dit aan sieraden en.zeep. Want zijn bruine huidkleur hin derde hem en hij dacht, als hij zich maar goed waschte en poetste, even blank te kunnen wor den als de omgeving, waarin hij verkeerde. En daarbij bedankte hij er voor iets te leeren, zich ook maar iets te laten zeggen. Toen nu Liszt een kunstreis naar Spanje on dernam, besloot hij den jongen toe te vertrou wen aan een kostschoolhouder, die hem be schaving zou bijbrengen, en een leeraar van het Parijsche Conservatorium, die zijn muzikale talenten tot ontwikkeling zou brengen. Het bleek echter de Moriaan gewasschen. Jozsy bedankte er voor iets te leeren. Zooals hij op zijn eigengemaakte viool speelde, vond hij opperbest, aan de vingerzetting en de gre pen, die zijn leeraar hem trachtte in te pren ten, had hij maling, en hij speelde, wat hem lustte en niet wat men hem voorzette. Daarbij kwam, dat de jonge man een verre van voor beeldig leven leidde, zoodat de rapporten, wel ke Liszt over hem ontving, verre van gunstig waren. Maar de meester koesterde nu eenmaal een zwak voor het Zigeunervolk en toen hij op zijn omzwervingen te Straatsburg kwam. liet hij Jozsy bij zich komen. In plaats van een knaap in bonte blouse en met versierde kap laarzen trad hem daar een dandy tegemoet, keurig, fleurig en geurig en toen Liszt, wien het aanvankelijk eenige moeite had gekost hem te herkennen, uitriep: „Maar Jozsy, je ziet er uit als een heer," kreeg hij het verbluffende antwoord: „Maar dat ben ik toch ook!'.' Liszt bemerkte intusschen ras, dat dit toch wel zelfoverschatting was. Jozsy was eigenlijk, wat wij zouden noemen, een brutale vlerk, en zelfs de lessen van zijn pleegvader wenschte hij niet te aanvaarden, hij wilde niets leeren. Liszt gaf het echter nog niet op en deed den jongen Lman ia de leer bij een muziekleer aar op bet platteland in de buurt van het Schwarzwald. Daar stond hij minder bloot aan de verleiding van een groote stad en daar zou hij, natuur kind als hij was, zich zeker wel rustiger en prettiger thuis gevoelen. 't Mocht wat! Jozsy bleef een Zigeuner en Liszt kreeg, terwijl hij te Weenen verbleef, onveranderd verdrietige berichten omtrent zijn pleegkind. Toen gaf hij het op. Het toeval had gewild, dat hij in aanraking was gekomen met een Zigeunerkapel, waarvan Jozsy's oudste broeder de leider was. Met geest drift en tallooze „Eljen Liszt!" (leve Liszt!) had het troepje hem begroet en de dirigent was hem zelfs te voet gevallen, had hem de handen gekust voor al wat hij voor Jozsy had gedaan. Maar.konden ze hem niet terug krijgen? Daar had de meester wel ooren naar, hij liet zijn onhandelbaren pupil naar Weenen komen en was getuige van een wederzien, zoo hartstochtelijk, dat het wel scheen, of heel de troep, Jozsy incluis, een aanval van waanzin had gekregen. En toen verdween plotseling de kapel, den verloren zoon medenemend naar het stamhoofd ergens in de Puszta. Liszt heeft zijn weerbarstigen leerling nim mer teruggezien. Maar toen vele jaren later, in 1861, van zijn oorspronkelijk in het Fransch geschreven werk over de Zigeuners en hun mu ziek een Duitsche vertaling was verschenen, waarvan ook de Hongaarsche couranten gewag maakten, kreeg hij uit Debrezin in Hongarije een brief, onderteekend door „Sar&i Josef of den Zigeuner Józsy in de eerste muziekkapel van Boka Kéroly", waarin deze verklaarde, dat hij nimmer zou vergeten, hoe edelmoedig zijn pleegvader en leermeester hem, den grof on dankbare, had bejegend en verzorgd. Hij deelde tevens méde een Zigeunerin gehuwd te hebben, die hem een zoon had geschonken, welken hij naar zijn beschermer Ferencz had laten doopen en dat in zijn armelijk woonvertrek een portret van Liszt prijkte, als een herinnering voor zijn nakomelingen aan zijn weldoener. Jozsy moge dan een wispelturige ongezeglij ke bengel geweest zijn, dankbaarheid sierde hem toch wel en Liszt heeft hem in vriendelijk aandenken gehouden. Maar aan pleegkinderen heeft de geniale kunstenaar zich niet meer bezondigd! Mr. G. KELLER HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel - met garantie Pijnloos trekke'n inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies t 1.50 Mondonderzoek kosteloos Zaterdags van 9—12 uur. (1) Joachim deed het anders. Wanneer een juffrouw zonder de noodige muzikale begaafd heid hem wat had voorgespeeld, klopte hij haar minzaam op den schouder, terwijl hij haar in zijn breed Zuid-Duitsch dialect toevoegde: „Heiracthen ge, meine Liebe." Lathyrusten-toons telling Deze ten toonstelling, georganiseerd door de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O." in hotel Hof van Heemstede mag zeer goed ge slaagd heeten. Van de kopkweekers als o.a. de heeren Nieu- wenhuis, v. Iperen en Donkelaar zijn wij hier altijd iets extra gewend, en al stonden die in kwantiteit beneden de inzendingen in het Kre- lagehuis in Haarlem, wat kwaliteit betreft kon den zij met de beste exemplaren wedijveren. Maar ook de andere inzendingen waren prima. Het was dan ook geen gemakkelijke taak van de jury, die bestond uit de heeren J. C. A. Dix, H. Boegschoten en Carl. v'. Empelen den wissel beker voor dit jaar zijn bestemming te geven. Bij loting met den heer R. Donkelaar viel dit jaar die eer te beurt aan den heer C. v. Iperen, dit kleinood in ontvangst te nemen. Beide inzen dingen behaalden 9l/2 punt. Verder behaalde H. v. Iperen 9 punten, B. Nieuwenhuis 8>/2 punt, M. de Zwart 8'A punt. Voor inzendingen buiten de Lathyrusprijsvraag kende de jury de volgende punten toe: 87 Voor groep Lathyrus B. Nieuwenhuis 9 punten en C. v. Iperen 8!4 punt. Groepen van bloemen van vaste planten en heesters. Liefhebber 8 punten, H. Pletting 8 punten, J. Bruinenberg 5 punten. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: H. v. Ieperen, Haemstedeplein 7, polsband- horloge; B. Hoogensteijn, Glipperweg 17, da meshandschoen; Stichting Meer en Bosch, badpak, muts en handdoek; Beek, Havenstraat 24, regenjas; J. B .v. d. Blom, Bankastraat 10, brief; Bureau van politie, bal en sleutel; van Rijswijk, Heerenweg 191, ceintuur; Peters, Balistraat, huissleutel met ring; Bureau van politie, sleutel met ring; Mascini, Heemsteed- sche Dreef 4, wollen sjaal; Lohman, Antho- nistraat 59, Haarlem, badpak en handdoek; R. van Kuijk, Zandvaartkade 5, vulpen; A. Willemse, Groenendaal, huissleutel; P. War merdam, Stationsweg 78 te Hillegom, mantel; Bureau van politie, badhanddoek en leesboek; J. Bosch, Thorbeckestraat 61, Haarlem, lees boek; Kors, Raadhuisstraat, badpak en hand doek; Tering, Eikenlaan 4, rijwielbelasting- merk; Mr. W. M. Paardekooper Overman, Heemsteedsche Dreef 263, dames armband horloge. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 27 Juli genomen 533 douchebaden en 31 kuipbaden. Aan 20 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 24 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 28 volwassenen gebruik gemaakt. Storende fout In het verslag van de eer ste plechtige H. Mis van Pater v. d. Schoot heeft bij de predicatie door pater De Lau ge staan dat de Apostelen na de nederlaag des H. Geestes begrepen, dat zij alleen antwoord konden geven op de vraag: „Wat na dit kort stondig leven?" De storende fout in dezen zin betreuren wij zeer. Iedere lezer zal begrepen hebben, dat hier nederdaling des H. Geestes moest staan. Burgerl. stand Geboren; M. J. Engelhart— Willems, z.—H. M. W. Scheeling—van Leuven, z. S. W. van WalravenWackie Eijsten, d. M. MulderRijke, d. Overleden: Maria van Dommelen, 75 jaar., echtgenoote v. P. Kraaijeveld Johannes Aloysius Asselman, 75 jaar, echtgenoote v. K. J. Zahn. Bedrijfsongeval Maandagmiddag is de 59- jarige arbeider P., wonende aan den Grooten Hout- of Koningsweg, in de papierfabriek be kneld geraakt tusschen de leuning en het tegenwicht van een lift. Na aan de fabriek voorloopig te zijn onderzocht, is de man per ziekenauto naar het Roode-Kruis-Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht, waar hij klaagde over inwendige pijnen. Laagste inschrijfster Voor het maken van een aarden baan voor het weggedeelte provin ciale weg HaarlemPurmerend in de gemeente Zaandam was de Amst. Ball. Mij. laagste in schrijfster voor de som van 145.029. Aangezien dit werk was beqpkend zonder handwerk ging het ontslag bij deze Mij j.l. Zaterdag voor de meeste arbeiders door. Er waren onder de ontslagenen arbeiders met vele ^.dienstjaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9