door victor bridces De onlusten te Rotterdam Na het overlijden van den Prins OM DE KONINGIN WOENSDAG 11 JULI 1934 Groothandelsprijzen De daling houdt aan POGING TOT MOORD OP EEN POLITIE-AGENT Verdachte ontoerekenbaar verklaard DE K.R.O.-VLOOT INTERN. BELASTINGCARNET In- en uitvoer over Juni f 2000- UITGELOOFD Wie brengt de effecten en kost baarheden terug DE STAATSLOTERIJ Geheime niet-trekkende nummers UIT HET MIJNBEDRIJF Kolenhaarden en kachels gecon- tingenteerd INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Snip" vertrekt Donderdag Dinsdagmiddag was de toestand in de Crooswijksche Buurt ernstig Schoolkinderen onder geleide Een vrouw gedood Om 18.15 uur ging een militaire patrouille door de Isaac Hubert- straat. Waar zich menschen op straat of voor open ramen ver toonden, werd in de lucht ge schoten. In pand 48 werd de 75- jarige Mej. A. WoIIing-Richard door een kogel van een karabijn in de buik getroffen. De politie verleende de eerste hulp. Per G.G.D. werd het slachtoffer in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Berg weg overgebracht, waar het kort daarop is overleden. Vermoedelijk was de vrouw door een kogel, die tegen een muur geketst was, geraakt. Jongetje verdronken UIT DE STAATSCOURANT Prinses Juliana bezoekt de Nieuwe Kerk te Delft De Ministers naar Delft Deelneming burgerwachten Eerewacht Oranjegarde Het défilé Gasten aangekomen Kransen In de bioscopen Deelneming van Sumatra's Oostkust NIEUWE UITVINDINGEN Expositie op de Jaarbeurs Duitsche coupons Regeling der betaling aan Nederland DREIGENDE CONFLICTEN Overleg met de Rijksbemiddelaars BENOEMINGEN Bij de paters Dominicanen Landbouwbelangen Clearing Mederland- Chili Ontheffing van de betaling NIEUWE MISSIONARISSEN BRANDSTICHTING EN DIEFSTAL Werklooze chauffeur de schuldige HUURSTAKINGEN TE ROTTERDAM een groote politiemacht zorgde er voor, dat geen incidenten plaats hadden. Thans zijn in verschillende straten huursta- kingen aan den gang, vooral n de Oleander- buurt aan den linker-Maasoever en op Katen- drecht en voorts in de Crooswijkbuurt. Ock in andere straten in het westen en oosten zijn huurstakingen uitgebroken. In de meeste ge vallen hebben de huurstakers aangeboden on geveer een gulden minder te betalen; vele huis eigenaars hebben dit onder protest geaccep teerd. De Vereeniging van Huiseigenaars is thans bezig maatregelen tegen de stakers te nemen. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft de daling van het algemeen prijspeil in den groothandel, die se dert Februari j.l. wordt waargenomen, in Juni aangehouden. Met uitzondering van den katoen- prijs, die 7 pCt. hooger lag dan de vorige maand, werden in de groep industrieele grond stoffen, voor zoover er prijsveranderingen voor kwamen, bijna uitsluitend prijsdalingen gere gistreerd. Tin, huiden en leder waren wel het meest in prijs gedaald (ongeveer 6 pet.), doch ook hout, vlas, zilver, hars en terpentijn wer den enkele percenten lager geprijsd. Een meer afwisselend beeld vertoonden de prijzen van voedingsmiddelen. Belangrijke prijs verlagingen deels in overeenstemming met, deels grooter dan de gemiddelde seizoenbewe ging kwamen voor bij verschillende vleesch- soorten. Kalfsvleesch werd 19 pet., lamsvleesch 13 pet., varkensvleesch 8 pet., rundvleesch 4 pet. goedkooper; voorts waren nog aardappelen, peper en thee (resp. 9, 8, 5'A pet.) in prijs ge daald. In tegenstelling met deze dalende beweging kwamen o.m. prijsstijgingen voor bij tarwe, gerst, haver (12—14 pet.), eieren (10 pet.), hooi (8 pet.), kaas (6 pet.) en cacao (4K pet.). Voor de rechtbank te 's-Gravenhage werd Dinsdag behandeld de zaak van F. de G„ wis- sellooper te 's-Gravenzande, verdacht van po ging tot moord op een politie-agent aldaar. Een getuige-deskundige, dr. Scholtens, ver klaarde, dat verd. op het oogenblik, dat hij het feit pleegde, lijdende was aan een zoodanige stoornis zijner geestvermogens, dat hem het feit niet kan worden toegerekend. Een andere getuige, politie-agent te 's-Gra venzande, was op 27 April geraakt door een schot, terwijl verd. achter hem liep. Hij had nooit iets met verd. gehad en was nog maar kort ter plaatse. De kogel was operatief ver wijderd. Verd. bekende. Hij had den revolver gekocht met de bedoeling om daarmee den agent neer te schieten, aan wien hij een hekel had. wat hij overigens niet kon verklaren. De Officier van Justitie zeide, dat verd. ont slagen moet worden van alle rechtsvervolging, daar hij ontoerekenbaar is, en dat verd. ter beschikking van de regeering moet worden ge steld. De verdediger, mr. Moresco, ging daarmee accoord. Uitspraak 20 Juli. De belangstelling voor de K.R.O.-vloot blijft onverminderd voortduren. Niet alleen uit het geheele land, zelfs Limburg en Friesland, maar ook uit België en Frankrijk komen er deel nemers. Door het overlijden van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden kon het K. R. O.-vloot- programma op Zaterdag 7 Juli, voor de micro foon niet doorgaan, doch dit zal thans op een anderen avond worden gegeven, terwijl van Za terdag 14 dezer af wederom mededeelingen via de microfoon zullen worden gedaan. Tijdens de H. Mis op het terrein, zal een zangkoor onder leiding van den heer A. C. G. Schulte te Rotterdam liturgische gezangen uit voeren. Thans zijn reeds veertien muziekkorpsen ge- engageerd. Het is gebleken, dat te Rotterdam bootkaar- ten worden verkocht voor een lageren prijs dan de origineele K.R.O.-vloot-kaarten, waarmede men dan op zgn. afzonderlijke booten buiten de K. R. O.-vloot-organisatie om aan de vloot zou kunnen deelnemen. Men zij hiervoor op z'n hoede, omdat deze goedkoope kaarten geen recht geven op toegang tot het terrein en tevens geen recht geven op deelneming aan de vele attracties, welke aan de K. R. O.-vloot zijn verbonden. De verkoop der deelnemerskaarten sluit 18 Juli a.s. De Minister van Financiën heeft zoowel aan den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland als aan de Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club machtiging verleend tot afgifte van het z.g. „internationaal belastingcamet". Op vertoon van dit document, dat met in gang van 16 Juli 1934 ook in Nederland erkend wordt, zullen automobilisten en motorrijders voor hun motorrijtuig in ieder van de hier onder vermelde landen, vrijstelling van belas ting genieten, voor één- of meermalig verblijf, met een totalen duur van 90 dagen binnen een tijdvak van één jaar en wel in: Groot-Brittan- nië en Ierland, New-Foundland, Spanje, Zuid- Rhodesia en Zuid-Slavië. Vermoedelijk zullen binnen afzienbaren tijd nog andere landen tot deze regeling toetreden; deze brengt geen wijziging in de bestaande voorschriften voor de hierboven niet genoem de landen Het internationaal belastingcarnet is geldig gedurende 1 jaar vanaf den datum van afgifte en uitsluitend voor het daarin omschreven mo torvoertuig. Het kan door bovengenoemde ver- eenigingen worden afgegeven op grond van het nationaliteitsbewijs, dat daartoe ingezonden moet worden. Een duplicaat carnet kan onder geen voorwaarde worden verstrekt. Het belastingcarnet kan uitsluitend worden afgegeven voor motorvoertuigen, welke niet die nen voor het vervoer van goederen of voor het vervoer van personen tegen betaling. Degenen, die in verband met hun reis naar het buitenland een internationaal belasting carnet wenschen te ontvangen, kunnen zich dus met bovengenoemde vereenigingen in verbin ding stellen, onder toezending van het betref fende nationaliteitsbewijs. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer (zonder goud en zilver) over Juni 1934 89 millioen (v.m. 97 millioen) De waarde van den uitvoer beliep over Juni 59 millioen (v.m. 63 mill.) Het percentage van den invoer, gedekt door uitvoer, bedroeg over Juni 66.7 (v.m. 64.7). De invoer van goud en zilver over Juni be liep ƒ18.046.515 en de uitvoer ƒ3.540.304. De commissaris van politie te 's-Graven hage maakt bekend, dat de benadeelde van den diefstal van effecten enz. uit het per ceel Mesdagstraat 35 aldaar, op Donderdag 28 Juni j.l. een belooning van 2.000 heeft uitge loofd voor het in onbeschadigden staat terug bekomen van de effecten, kostbaarheden en geldswaarden, welke toen uit het genoemde per ceel zijn ontvreemd. Bij een gedeeltelijke terugbekomen van een en ander zal de belooning naar verhouding wor den uitgekeerd. De nummering van de 466ste Staatsloterij zal, naar „De Telegraaf" thans verneemt, als volgt geschieden; Uitgegeven worden wederom 21.000 loten, doch de nummers liggen thans niet zooals tot dus verre tusschen 1 en 21.000, maar de nummers der 10.500 loten, die voor alle klassen worden uitgegeven, liggen tusschen 1 en 12.000 en de nummers der 10.500 loten, welke van klasse tot klasse worden uitgegeven (de z.g. klassikalen). tusschen 12.001 en 24.000. De niet trekkende nummers worden geheim gehouden. In verband met de conferentie tusschen den minister van Waterstaat en den voorzitter der mijnwerkers-organisaties te Den Haag, is de vergadering der contactcommissie in het mijn bedrijf uitgesteld tot Zaterdag. Met ingang van 1 Juli j.l. is gecontingenteerd de invoer van kolenhaarden, kolenkachels en kolenhaardkachels, alsmede van gietwerk, be stemd voor het vervaardigen van kolenhaarden. Het percentage, dat voor invoer wordt toe gestaan, bedraagt 40 pet. van het gewicht van hetgeen gemiddeld per vijf maanden in 1933 werd ingevoerd. De contingenteering geldt voor den tijd van vijf maanden, alzoo tot en met 30 November a.s. Het K.L.M.-vliegtuig de „Snip" zal Donder dagmorgen 12 Juli naar Batavia vertrekken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk heden avond te Amsterdam zijn. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren P. Soer (eerste bestuurder), H. J. Frenken (tweede bestuurder), R. Smit (werktuigkundige) en C. H. van Beukering (Radiotelegrafist). Dinsdagmiddag is de toestand in de Croos wijksche Buurt te Rotterdam ernstig geworden. Bijzondere maatregelen werden genomen. De politie is in zeer grooten getale aanwezig, ge wapend met de karabijnen en geassisteerd door de te Rotterdam gelegerde militaire politie. Het verkeer in deze wijk werd volkomen stil gelegd en niemand mocht zonder dringende re den dit stadsdeel in of uit. Bij den ingang van verschillende straten werden overdwars groote doeken gespannen, waarop stond: „Straat ont ruimen, er zal geweld gebruikt worden". Agen ten en militaire politie staan hierbij op post, het geweer in den aanslag. Troepen schoolkinderen werden onder ge leide van militaire politie en van de onderwij zers door de verlaten straten naar hunne wo ningen geleid. Om drie uur werd de militaire politie, onder commando van luitenant Horsten, nog uitge breid. Men maakte nu ook een begin met het opruimen van de barricaden in de verschillende straten. Verscheidene winkels in dit kwartier zijn ge sloten. Andere zaken, waaronder melkwinkels, raken door hun voorraden heen, welke voor raden voorloopig niet van buiten af mogen wor den aangevuld. De politie en de militairen treden zeer streng op. Bij het patrouilleeren door de straten wordt direct met revolvers en karabijnen ge schoten, wanneer menschen zich op straat, voor open ramen of op de daken zouden vertoonen. Maandagavond is te Hoensbroek het vijf-jarig zoontje van K. de Hart, toen het met zijn broertje aan den kant van de Ringsloot speelde, te water geraakt en verdronken. Aan P. N. I. Staal, wonende te Eindhoven, is verlof verleend tot het aannemen van zijn be noeming tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote van den H. Stoel. Aan mr. E. Polak is op verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-pl.verv. in het kan ton 's-Gravenhage, onder dankbet. Te rekenen van 9 Juni is opnieuw benoemd tot lid van de Kamer van Toezicht over de no tarissen en candidaat-notarissen te Utrecht mr. A. N. L. Otten, kantonrechter te Utrecht. De ontvanger der directe belastingen enz,. J, N. Bouma, is verplaatst van Axel naar Am sterdam en werkzaam gesteld aan de inspectie der dir. bel. aldaar; de ontvanger der dir. bel. enz., B. G. Bouma, is verplaatst van Lopper- sum naar Amsterdam en werkz. gesteld aan de inspectie der dir. bel. aldaar. Wederom tijd. benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Amersfoort: A. L. A. Moojj. Benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Go- rinchem: P. Buzik, thans tijd. Benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Leeu warden: J. W. Haverkamp, met toek. van gelijkt, eervol ontslag als idem te Oostburg. De consul der Nederlanden te Frankfort a. M„ mr. J. J. H. Harte van Tacklenburg, is met verlof van 6 weken van zijn post vertrokken. De vice-consul aldaar, de heer J. Risseeuw, is belast met de waarneming van het consulaat. Dinsdagmiddag te kwart vóór vier heeft H. K. R- Prinses Juliana, vergezeld door de vorstin Von Erbach Schönberg, de rouwbekleeding in tie Nieuwe Kerk te Delft in oogenschouw ge- bomen. Begeleid door burgemeester G. van Raren is de Prinses afgedaald in den Koninklij ken grafkelder. Na een kort bezoek vertrok de Prinses per tinto naar Den Haag. Dinsdagmorgen hebben graaf Dumonceau, baron van Hardenbroek en luitenant-generaal inr. Röell een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. De Ministers zullen zich hedenochtend half wen van het Departement van Justitie met nun dames in een tiental auto's naar de Nieu we Kerk te Delft begeven. Met betrekking tot de mededeeling nopens tie groote deelname van Burgerwachten bij de begrafenis van wijlen Z. K. H. den Prins der Nederlanden, wordt ons nader bericht, dat enkele burgerwachten, o. a. de Amsterdamsche, daartoe gedwongen door de thans bestaande bijzondere omstandigheden in hun gemeenten, tot hun leedwezen van deelneming hebben hioeten afzien. Het aantal Burgerwachters, die hun plaatsen Zullen vertegenwoordigen, bedraagt 2300. Dinsdagmiddag heeft een deputatie, bestaan- tie uit enkele leden van het hoofdbestuur, be nevens enkele gardisten, namens de Oranje garde in Nederland een krans afgegeven ten Raleize Noordeinde. Heden zal op verzoek van den burgemeester van Delft de Oranjegarde een eerewacht vor- bien van 150 jongens en meisjes in uniform op bet Prinsenhof te Delft. De overige leden van tie Oranjegarde zullen zich opstellen bh de grens van de gemeente Delft op den grooten Weg. Het aantal dergenen, die Dinsdag voor het stoffelijk overschot van den Prins defileerden, Was beduidend grooter dan Maandag. Ook' het aantal kransen overtrof dat van Maandag. Talrijk waren de deputaties van ver eenigingen, bonden en corporatiën, welke een bloemstuk deden neerleggen. Tegen 3 uur ver scheen de Engelsche gezant bij ons Hof, Sir Charles Hubert Montgomery, met zijn secreta- Hs, die eveneens een groote krans neerlegde. De vorstin van Erbach-Schönberg is Dinsdag echtend per Staatsspoor in de Residentie aan gekomen. Aan de grens waren ter verwelko ming aanwezig baron van Heeckeren van Keil, kamerheer van H. M. de Koningin en de hof- tiame honoraire jkvr. baronesse van Heeckeren van Keil. Prinses Juliana was ter begroeting aanwezig op het station. De vorstin heeft haar intrek genomen in het paleis Noordeinde. In kasteel Oud-Wassenaar is aangekomen tie oberhofmaarschalk Freiherr von Fritsch. Prins Karei, graaf van Vlaanderen, is Dins- tiagmiddag te kwart voor vier per auto in de Residentie aangekomen. Hij heeft intrek ge- homen in de Belgische Legatie. Onder de ten Paleize Noordeinde gedeponeer de kransen bevinden er zich van den koning Van Italië, van den Raad van State en van het Personeel in dienst van H. M. de Koningin. „Polygoon" zal heden van de plechtige uitvaart Van Z. K. H. Prins Hendrik een uitgebreid ci nematografisch verslag vervaardigen, dat Don derdagavond in nagenoeg alle Nederlandsche bioscoop-theaters zal worden vertoond. Dinsdag legde de heer Ezerman, oud-Gouver- heur van Sumatra's Oostkust, een krans na mens den Sultan van Serdang bij de baar van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, alsmede een krans namens den Gouverneur van Sumatra's Oostkust, den heer Jhr. Van Suchtelen. Het succes van de eerste deelneming met hieuwe uitvindingen aan de Utrechtsche Jaar beurs in het voorjaar van 1934 heeft het bestuur Van den bond van Octrooi- en Merkenhouders doen besluiten om zich wederom van de mede- Werking te verzekeren van het Jaarbeursbestuur 17 Hij keek naar de klok. „Ik moet nu weg," voegde bij er bij. „Ik zal je morgen met den auto komen afhalen en dan maken wij een mooi toertje naar buiten. Denk er inmiddels aan, dat je over niets ongerust behoeft te zijn. Bij ons ben je even veilig als een bankbiljet van duizend pond bij de Bank van Engeland." Hij schudde haar vriendelijk de hand en ver wijderde zich, terwijl zij hem met dankbaren blik nastaarde. Hij ging de hal door naar de voordeur, welke door Spalding voor hem werd 0Pen gehouden. De groote Peugeot stond voor en Jennings aan het portier. „Jennings," zei Tony terwijl hij achter het stuur plaats nam, „vanmiddag moet je met de Rolls-Royce miss Francis naar de City brengen om te winkelen. Bugg en mrs. Spalding gaan Ook mede." „Zeer goed, mijnheer," antwoordde Jennings, Vreugdeloos. .Eerst moet je miss Francis naar mijn bank brengen; daarna zal zij je wel verder zeggen, Waar zij heen wil." Hij zweeg even. ..'t Is mogelijk, dat je onderweg last krijgt hiet een paar vreemde heeren. In dat geval zal ten einde ook ter Najaarsbeurs een afdeeling „uitvindingen" te organiseeren om exposanten in de gelegenheid te stellen, hun uitvindersrech ten rechtstreeks te koop aan te bieden aan het groote aantal industriëelen, dat regelmatig de Jaarbeurs te Utrecht bezoekt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat alleen voor toelating in aanmerking komen uitvinders of rechtverkrijgenden, die octrooi- of licentie rechten te koop hebben aan te bieden, en niet hij, die kennelijk van zins zijn om alleen or ders voor stuk-leveranties te plaatsen. Omtrent de te verwachten regelingen der Duitsche rentebetaling verneemt ,,Het Handels blad", dat Duitschland voor het jaar 1 Juli 1934 tot 30 Juni 1935 op de obligaties 4 ofwel 4y3 pet. rente (hetgeen nog nader moet worden ge regeld) in contanten zal betalen, terwijl de ove rige daarboven verschuldigde rente zal dienen voor amortisatie. Waarschijnlijk zal de rente op de Young- en Dawesleeningen ten volle wor den betaald. Voor de Dawes- en Youngleeningen zal een regeling worden getroffen, die minstens gelijk zal zijn aan die, welke met Engeland is gesloten. D.w.z. de Duitsche regeering zou bereid zijn om de coupons van Nederlandsche houders te gen 100 pet. in te koopen. Daarbij zou het begrip Nederlandsch bezit dan ook zoodanig worden uitgebreid, dat ook de stukken, die zich bevinden in handen van Nederlanders in het buitenland onder de regeling zouden vallen. Minder bevredigend is de regeling van de rente der overige obligaties, waarvan de hou ders, in het ongunstigste geval 4 pet. in het gunstigste geval pet. in cash zullen ont vangen. De omvang van het rente-percentage is nog niet definitief bepaald, doch zal door nadere besprekingen moeten worden bepaald op 4 of op 4K pet. Ten aanzien van de door Duitschland ver schuldigde rente boven 4 of 4pet. vernam het blad, dat deze bedragen op de een of andere wijze zouden worden aangewend ten behoeve van amortisatie. Op dit punt was tot nu toe nog geen regeling getroffen en het was gewenscht, dat hiermede een begin werd gemaakt. Tevens schijnt er kans te bestaan, dat de houders van de obligaties, die op grond van plaatsgevonden aflossingen, gelden bij de Konversionskasse heb ben liggen, in een betere positie zullen komen, doordat een regeling zal worden getroffen, volgens welke zij niet langer het risico van de valuta zullen loopen. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat de ontwrep-regeling geldt voor het jaar 1 Juli 1934 tot 1 Juni 1935. De Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. heeft Vrijdagmiddag op het Departement van Sociale Zaken een conferentie met partijen, betrokken bij een staking bij de N.V. Leguit en Zonen's Meubelfabriek te Krommenie. De Rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta heeft Brijdagmiddag op het Departement van Sociale Zaken een conferentie met partijen, betrokken bij een dreigend conflict aan de steenfabriek Koornwaard te Heukelum. Z. H. Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Utrecht (H. Do- minicus) den Weleerw. pater W. van Noord. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot pastoor te Nijmegen (H. Do- minicus) den Zeereerw. pater H. Kothmann; tot pastoor te Nijmegen (H. Hart van Jesus) den Zeereerw. pater IJ. Hoekstra; tot pastoor te Nijmegen (O. L. Vrouw Geboorte) den Zeer eerw. pater L. Blesta; tot kapelaan te Nijme gen (H. Hart van Jesus) den Weleerw. pater J. van Deventer. Z. H. Exc. de Bisscop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam, (H. Domi- nicus) den Zeereerw. pater J. van der Linden; tot pastoor te Alkmaar (H. Dominicus) den Zeereerw. pater A. Oorsprong; tot pastoor te Alkmaar (H. Joseph) den Zeereerw. pater Th. Hagem'ans; tot kapelaan te Rotterdam (H. Do minicus) den Weleerw. pater E. Teppema; tot assistent te Rotterdam (H. Dominicus) den Weleerw. pater A. Terwindt; tot kapelaan te Rotterdam, (O. L. Vrouw v. d. H. Rozenkrans) den Weleerw. pater J. Frehé; tot kapelaan te Rotterdam, (H. Hart van Jesus) den Weleerw. pater M. Hoenselaars; tot kapelaan te Schie dam, (O. L. Vrouw v. d. H. Rozenkrans) den Weleerw. pater P. Smulders; tot kapelaan te Alkmaar, (H. Dominicus) den Weleerw. pater M. Helling. Dr. J. J. L. van Rijn, lid van het Permanente Comité van het Internationaal Landbouw-In- stituut te Rome, zal voor belanghebbenden hier te lande zijn te spreken te 's Gravenhage, in een der lokalen van het Departement van Eco nomische Zaken, Bezuidenhout 30, op 20 Juli a.s„ des namiddags van 2 tot 5 uur. je mij een genoegen doen, Bugg even te helpen, om ze te bedwingen." Jennings' toch al niet opgewekte blik, ver duisterde aanmerkelijk. „Als iemand het hart heeft aan mijn wagen te komen, zal hij onmid dellijk met mijn schroefsleutel kennis maken," verklaarde hij op mistroostigen toon. „Ik heb een hekel aan boksen; dat vind ik gekkenwerk, maar zoo'n brok staal naast je op de bank vind ik je ware." „Zooals je verkiest, Jennings," zei Tony. „Als aangevallen partij ben je gerechtigd je eigen wapenen te kiezen." Hij zette den motor in de eerste versnelling en gleed de straat over in de richting van de Heath. De hoofdweg was bezaaid met kindermeisjes en oude heeren, die waarschijnlijk deze plaats had den uitgekozen, om van het mooie uitzicht te kunnen genieten. Tony nam geen notitie van hen en toen hij den top van Haverstock Hill had bereikt sloeg hij rechts af in de richting van het huis, dat door het echtpaar Spalding werd bewoond. Mrs. Spalding deed zelf open, nadat Tony had gebeld. Zij maakte den indruk van een keurige degelijke vrouw van ruim veertig jaar. Zy ver welkomde Tony met een zweem van vriendelijke onderdanigheid. „Goeden morgen, sir Antony," antwoordde zy op zijn morgenwensch. „Wilt u niet binnenko men?" Tony schudde van neen. „Ik heb geen tijd; ik moet binnen twintig minuten aan de Club zyn. Ik kwam maar even, om u te bedanken voor de goede zorgen, welke u aan miss Francis Overeenkomstig een met Chili getroffen na dere regeling kan in bijzondere gevallen door het Nederlandsche Clearinginstituut ontheffing van de betaling over de clearing worden ver leend ten opzichte van vorderingen wegens aan koop van Chileensche goederen, ingevoerd na 16 Juni 1934, voor zoover het koopcontract vóór dien datum is afgesloten. Deze ontheffing wordt niet verleend, dan wanneer ten genoege van het Clearinginstituut wordt aangetoond, dat ver effening over de clearing ernstige moeiiykheden zou medebrengen. De verklaring van het Clearinginstituut hou dende ontheffing, moet by den invoer aan de douane worden overgelegd. By gebreke van zoo danige verklaring is overlegging van de verkla ring, genoemd onder ten tweede van het Ko- ninklyk Besluit van 12 Juni 1934 by den invoer noodzakelijk. Verzoeken om ontheffing moeten dus tydig vóór den invoer aan het Clearinginstituut wor den gezonden. Importeurs zijn verder gehouden om, voor zoover zulks niet reeds eerder door hen is ge schied, aan 't Clearinginstituut de noodige ge gevens te verstrekken over partyen, die sedert 16 Juni j.l. reeds op grond van de voorloopige algemeene machtigingen werden ingevoerd. Zondag 5 Augustus zal in het Moederhuis der Congregatie van Steyl het afscheidfeest zyn van 82 Missionarissen, die op dien dag het Mis- siekruis ontvangen om spoedig daarna naar de verschillende Missies der Congregatie te ver trekken. De Missionarissen, waaronder 26 Mis siebroeders, zijn voor de volgende Missiegebie den benoemd: voor Japan 4; voor China 23, waaronder 5 Paters die de benoeming ontvangen als professoren voor de katholieke universi teit in Peking; voor de Philipijnen 7; voor Austr.-Nieuw-Guinea 17; voor Britsch Indië 8; voor Zuid-Amerika 14; voor Floresmissie 8. Vyf Flores-missionarissen zullen 15 Augus- met de Christiaan Huygens van de My. Neder land vanuit Amsterdam vertrekken. In een café te Venlo is door de gemeente politie gearresteerd de 26-jarige werklooze chauffeur J. K. uit Blerick, die verdacht werd van diefstal en brandstichting. K„ die werkioozensteun genoot, bewoonde in de Heutzstraat met den 29-jarigen timmerman P. L. Titulair, een pension bij de familie S Beiden hadden een afzonderlyke kamer. J.l. Zaterdag begaf T. zich naar Duitschland met het voornemen den volgenden dag terug te keeren. Tydens de afwezigheid van T. heeft de aangehoudene kans gezien, den kamer binnen te dringen. Het was namelyk aan K. bekend, dat T. geld bezat en dit in zyn waschtafel had geborgen. Na de kamer te zijn binnengedrongen heeft K. het waschkastje geopend door eerst de lade er uit te nemen en vervolgens door de ontstane opening de schuif aan de binnenzyde van het kastje te openen. In het kastje bevond zich een spaarbankboek je, hetwelk aan T. toebehoorde. In het boekje lagen bovendien nog 700 aan bankpapier Van dit bedrag heeft K. 600 genomen, ter- wyl hij f 100 in het boekje liet liggen. Na den diefstal Stak K. de inhoud van het kastje in brand en waarschuwde, toen er eeni- gen tijd later rookwolken uit T. S. kamer kwa men, zelf de kostjuffrouw. Men slaagde er spoedig in het vuur te douven. Enkele kleedingstukken van T. waren door het vuur vernield, terwyl het spaarbankboekje met de daarin liggende contanten gedeelteiyk wa ren verschroeid. Toen nu T. van zyn uitstapje uit Duitschland terugkeerde en de kostjuffrouw hem het verkoolde spaarbankboekje ter hand stelde, ontdekte de gedupeerde spoedig, dat er geld uit het boekje was ontvreemd. Aangezien niemand op de bovenvertrekken was geweest, viel onmiddellijk de verdenk''Og op K. T.deed hierna aangifte by de politie, die overging tot arrestatie van K„ die in een café vertoefde. Aanvankeiyk ontkende de aangehou dene iets met den diefstal en brand uitstaande te hebben. Toen hy echter opnieuw aan een scherp verhoor werd onderworpen, legde hy tegenover de gemeentepolitie een volledige be kentenis af. Hy verklaarde den diefstal te heb ben gepleegd en daarna het kastje in brand te hebben gestoken. In de Crooswijkbuurt te Rotterdam, die na de relletjes van Maandag een troosteloozen aan blik bood, zy'n Dinsdag vele gemeente werklieden met het repareeren van het wegdek en de vernielden omvergeworpen lantaarns begonnen. Bovendien moesten a'lerlei obstakels uit de straten verwyderd worden. Een paar maal probeerden opgeschoten jongens de gerepareerde straten weer op te breken, maar heeft besteed. Zij zegt, dat u voor haar heeft gezorgd als een moeder." Mx-s. Spading scheen gevleid en deed daar door wat verlegen. „Ik ben biy, dat ik eenigszins van dienst heb kunnen zyn, sir Antony. Het is my steeds aan genaam iedereen van dienst te kunnen zyn, maar iemand, zooals miss Francis te mogen hel pen, is wel een groote eer. zy is allerliefst, myn heer en het is een echte dame. Gelooft u maar, dat ik daarover kan oordeelen." „Ik geloof," zei Tony, „dat u een alleszins be voegd beoordeelaarster bent en het verheugt my, dat u van haar houdt, want ik zou graag willen, dat zij eenigen tijd by u bleef wonen. De zaak is deze," hij deed een stap naar haar toe en liet zyn stem tot vertrouwelyk fluisteren dalen; „miss Francis is een wees en zij is genoodzaakt haar voogd te verlaten, omdat hy drinkt en haar slecht behandelt. Bovendien is hy een vreemdeling en u weet hoe de meesten van hen zyn, nietwaar?" „Vreeseiyk, mynheer," riep mrs. Spalding uit. „Ja," zei Tony. „Hy is een bruut en ik heb besloten, haar buiten zyn bereik te houden, tot haar tante uit Amerika komt. Als u ons wilt helpen geloof ik dat het best te doen is." Het ridderiyke en eerlyke in de houding van Tony met betrekking tot deze zaak, was voor de edele, fyngevoolige mrs. Spalding een aanspo ring, zich met hart en ziel aan de gegeven op dracht te wijden. „Ik geloof, dat u daarmede een zeer goede daad verricht, mijnheer; een jonge dame zooals miss Francis is, behoort niet onder bewaking van een vreemdeling te staan, vooral niet als hy een drankzuchtige is. Als ik van eenigen dienst of hulp kan zyn, kunt u op my rekenen, sir An tony." „Best," zei Tony. „In de eerste plaats zou ik u willen vragen of het u gelegen komt vanmid dag met haar in den auto naar de City te ry- den om te winkelen, zy moet eenige kleeren koopen en andere benoodigdheden en ik vind dat zy niet veilig is als zy alleen in West End rondwandelt. Als zey haar voogd tegenkwam, zou hy haar misschien met geweld willen mee voeren." „Sommige van die vreemdelingen zyn gevaar lijke individuën, als zy tegenstand ondervinden," merkte mrs. Spalding ernstig op. Tony knikte. „Daarom heb ik besloten, dat Bugg meegaat. Er is niet veel kans, dat u las tig gevallen zult worden, maar indien het mocht gebeuren, welnu dan kan Bugg het met behulp van Jennings wel klaarspelen." Hij hield even op. „U moet miss Francis niet laten bemerken dat ik met u over haar persoonlyke aangelegen heden heb gesproken, dat begrypt u wel, niet waar?" Mrs. Spalding maakte een waardig gebaar van protest. „Ik denk er zelfs niet aan, sir Antony. Ik begryp ten volle, dat u met my in vertrouwen heeft gesproken." Tony stak haar een hand toe, welke zy na bescheiden aarzeling, eerbiedig accepteerde. „Mrs. Spalding, ik dank u zeer," zei hy. „U heeft my uit een groote moeilykheid geholpen." Hy keerde naar den auto terug en plaatste zich achter het stuur. „Om half drie komt de auto u halen en ik denk dat miss Francis dan tegelykertyd mede komt." Mrs. Spalding neeg beleefd en Tony schakelde, na haar groet beantwoord te hebben, in en reed den heuvel af. Toen hy Oxfordstreet bereikte, ging hy in plaats van direct naar de Club, met een korten omweg over Hanoversquare en stopte voor Mur- dock and Mason, de oude gerenommeerde juwe lierszaak. Hy was daar natuurlyk goed bekend, en zoodra hy binnenkwam, ging de oudste fir mant, Charles Mason, hem tegemoet. „Goeden morgen, sir Antony," zei hy met een vriendelyk glimlachje, „wy hebben in langen tyd het genoegen niet gehad u te zien. Ik hoop dat u het nog goed maakt." „O, uitstekend, dank u zeer, mr. Mason," zei Tony. „Ik maak het misschien wel beter, dan ik verdien." Hy stak zyn hand in zyn zak en haal de d'e broche van Isabel voor den dag. „Ik kom u een dienst vragen." Mr. Mason deed nog vriendeiyker dan zoo even. „Al, wat in myn vermogen is staat te allen tyde te uwer beschikking." Ik zou graag willen weten hoeveel dit waard is. Ik wil het niet verkoopen; 't is my alleen maar te doen, om de waarde te weten." Mr. Mason nam de broche aan en legde haar voor zich neer; dan zette hy zyn bril recht en boog zich met vakkundige bedaardheid over het voorwerp heen. Het duurde niet lang of hy keek met een mengeling vaar belangstelling en verrassing op. „Ik weet niet, of u er zich van bewust is, sir Antony," sprak hy, „maar u heeft hier een zeld zaam oud sieraad. De steen is een van de mooi ste smaragden, welke ik ooit heb gezien en wat montuur betreft" hy keek nu weer met aan dacht naar het uiterst fyne gouden netwerk „nu, ik spreek nooit gaarne myn meening te haastig uit, maar ik ben geneigd vast te stellen, dat het oud Moorsch werk van opvallende schoonheid is." Hij zweeg eenige oogenbllkken. Ik hoop niet, dat u het te vrijpostig van my vindt, sir Antony, als ik u vraag, of u my mis schien iets van de geschiedenis van dit kleinood kunt vertellen." „Het was het eigendom van de grootmoeder van mijn nicht," zei Tony kalm. „Dat is alles wat ik er tot nu toe van weet." „Zoo!" zei mr. Mason. „Het zou werkehjk van groot belang zyn te weten hoe de broche in haar bezit is gekomen. Een steen van deze kwaliteit, om niet te spreken van zijn buitengewoon zeld zame zetting moet toch de aandacht getrokken hebben. Het zou mij niet verwonderen, als ik ontdekte, dat hy uit de collectie van iemand van koninkiyken bloede afkomstig was." „Wat veronderstelt u, dat hy waard is?" vroeg Tony. Mr. Mason aarzelde een oogenblik. -Afge zien van de historische waarde, welke hij kan bezitten," antwoordde hij langzaam, „zou ik de waarde op ongeveer vyf a zevenduizend pond schatten." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3