I Zoekt gij betrouwbaar i Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper" 1 voor 75.000 gezinnen STA D S N I E U W S 3§Hu LAATSTE NIEUWS v>o^ o®sy U BEHOEFT NIET MEER C| TE SCHRIJVEN aiiiiiiiiiiiiniiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DONDERDAG 12 JULI 1934 PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND De opvolger van jhr. v. Lennep N. Z. H. T. M. Overzicht vervoersopbrengsten gedurende Juni 1934/33 Kennismakingsavond Kostelooze rijwielmerken Personalia Aanbesteding Graalwachtnieuws E. Moormann Co. te Heemstede NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAGENBUS WM I WÊÊÊmtm De aankomst van den rouwstoet voor de Nieuwe Kerk te Delft DRIEHUIS Kinderfiets gevonden Jnlichtingen bij veldwachter Engels, j R.K. Bouwpatroons Regeling van bedrijfsverhoudin- gen in crisistijd Bedrijf sraad Vestiging als patroon Bisschoppelijke voorschriften Handhaving openbare orde Militairen assisteeren politie te Den Haag De onzekere toestand in Duitschland /7el drage" *"b°!CVsi«'>°ve" b"»"" dr°°9 1,1 jQ. Rookt niet in bosch of hei NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Als opvolger van wijlen jhr. mr. D. E. van Lennep komt op de lijst voor de heer N. W. v. d. Schans te Bovenkerk. Indien deze de be noeming niet aanvaardt komt in aanmerking de heer mr. A. J. Honig te Haarlem, directeur van de Oliefabrieken v.h. A. Honig te Zaandam. LijnenScheveningenLeidenKatwijk/Noord- Wijk (incl. Stadslijn Leiden) 96.076, per dagkm. 78.49; Leiden (Station)Haarlem (Station* 20.973, per dagkm. 23.30; AmsterdamZand- voort 103.617, per dagkm. 120.36; Stadslijnen Haarlem 43.701, per dagkm. 40.57; Tram- Bus lijnen en veren in Waterland 25.849, p. dagkm. 17.23. Totaal opbrengst 290.216. In Juni 1933 was de opbrengst voor al de lijnen gezamenlijk 332.445, per dagkm. 68.27. In de stad Haarlem is de Graal ruim 2 jaar werkzaamen zij telt hier heel wat leden. Toch zijn er verschillende Katholieke meisjes en jonge vrouwen, die de beweging alleen aan den buitenkant zien en die zoo bitter weinig weten van t diepere, 't essentieele. Daarom heeft de leiding besloten allen, die de Graal eens van nabij willen leeren kennen, uit te noodigen tot 'n gezelligen kennismakings avond in het Graalhuis, Spaarne 29. De Graal zou zoo graag zien, dat ieder meisje haar werk begreep. Zij wil de vrouwelijke jeugd organiseeren onder de vaan van Christus en dan.... Vooruit!! De wereld terug te brengen tot den waren Godsdienst, tot den almachtiger. God. Wat 'n heerlijk ideaal! Dit doel en heel de organisatie en werkwijze zullen op dezen avond duidelijk worden uiteengezet, zoodat ve len anders tegenover de Graalbeweging zullen komen te staan, die ieders sympathie zoo noo- dig heeft. Dus: om 8y, uur op Graalhuis, Spaarne 29. t Verplicht U tot niets. Kostelooze rijwielmerken voor het belasting jaar 19341935 kunnen persoonlijk worden aangevraagd ten kantore van den Ontvanger der Accijnzen, Klein Heiligland 84 (Kamer 12) te Haarlem. Behalve de gewone kantooruren (van 912.30 en van 14 uur) zal daartoe in het tijdvak van 15 Juli tot 4 Augustus 1934 ook des avonds aldaar gelegenheid zijn op Maandag en Woens dag van n.m. 7 tot n.m. 9 uur. Te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: ,,Over den lympf- stroom in de zenuw", de heer J. D. Mulder, geboren te Haarlem. Te Amsterdam is geslaagd voor het candi- daatsexamen kunstgeschiedenis, de heer A. v. d. Boom, alhier. Dinsdagmorgen werd alhier aanbesteed, het bouwen van 12 woningen te Heemstede. Ingekomen waren 22 biljetten, waarvan de laagste inschrijver was fa. Brom en van der Horst te Amsterdam voor 36.600 en de hoog ste inschrijver Meuleman te Heemstede voor 56.967. De begrooting was 48.000. De Centrumvergadering in Leiden wordt ge houden op 26 Juli, en niet op 16 Juli, zooals bij vergissing was opgegeven. Op de agenda voor de algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Maatschappij tot exploitatie der Cultuur-ondernemingen van E. Moormann Co., gevestigd te Heemstede, komt een voorstel voor van de directie aan de aan deelhouders om het bedrag der statutaire re serve ad ƒ4.746, aan te wenden voor afschrij ving op het verlies-saldo ten bedrage van 497.497 en het restant hiervan ad 492.750 op Telefoneer ons Uw antwoord op omroepers onder nummer Bel: HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Omroeper-Service) Noem het nummer van de annonce .waarop. U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke door zending aan den steller der an nonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 - HAARLEM De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt nieuwe rekening over te brengen. De balans per 31 December 1933 vermeldt als activa o.m.: cultuur-ondern. ƒ4.989.234 (5.033.877), effecten ƒ339 (onv.), producten- voorraad ƒ618.861 (781.955), debiteuren ƒ17.869 (40.719), uitgaven volgende'oogstjaren ƒ296.041 (562.405), dienst 5 pet. obligatieleeningen 1930 ƒ134.640 (onv.), saldo verlies 497.497 (v. j. 680.052) en als passiva: gewoon aandeelenkapitaal ƒ2.000.000 (onv.), waarvan geplaatst ƒ800.000 (onv.), 6 pet. cum. pref. aand.-kapitaal serie A. 1.300.000 (onv.), serie B. ƒ700.000 (onv.), 5 pet. obligatieleening 1930 2.000.000 (onv.), statu taire reserve ƒ4.746 (580.000), reserve voor af schrijving ƒ1.080.925 (1.234.700) pensioen- en bevolkingsfonds ƒ93.026 (121.123), fonds tot afkoop van bewijzen van deelgerechtigheid ƒ73.602 (71.459), crediteuren ƒ40.398 (33.229), en uitgaven te doen in 1934 ƒ112.752 (120.358). De verlies- en winstrekening over 1933 ver meldt in het debet: nadeelige saldi vervolg exploitatie-rekeningen der suikerondernemingen oogstjaren 1930, 1931 en 1932 ƒ27.134 (117.540), in 1933 nadeelige saldi exploitatie suikeronder nemingen en afschrijving wegens waardever mindering ƒ389.320 (536.647), uitgaven Pandaan voor 1934 en volgende jaren 141.278 (147.615), nadeelige saldi exploitatie bergcultuur-onder- nemingen in 1933 met afschrijving wegens waardevermindering ƒ96.724 (64.811) .salaris sen en onkosten in Nederland ƒ19.797 (19 643), interest en koersverschillen ƒ38.103 (3.235); en in het credit: suikergelden oogst 1931 (1930) ƒ9.172 (714), overboeking van „reserve voor afschrijving" ƒ203.774 (208.726), verjaar de dividenden op bewijzen van deelgerechtig heid ƒ1.916 verlies-saldo ƒ497.497 (v i ƒ680.052). J Vraag: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Leeuwarden en hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Santpoort, Velsen, Bever wijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar Koedyk, Schoorldam, langs Noord-Hollandsch kanaal, De Kooi, v. Ewijcksluis, Westerland. Den Oever (Wieringen) langs afsluitdijk Zu rich, Harlingen, Franeker, Dronrijp, Marsum Leeuwarden. Totaal 152 K.M. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Halfweg naar Teteringen? Liefst twee routes, per auto en het aantal K.M.? Antw.: Halfweg, Amsterdam, Abcoude, Loe- nen, Breukelen, Maarsen, Utrecht, Jutphaas, Vreeswijk, Vianen, Gorinchem, Sleeuwijk, Kei- zersveer, Geertruidenberg, Oosterhout, Tete ringen. Totaal 113 K.M. Of: Halfweg, Haarlem, Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dor drecht, Moerdijk, Breda, Teteringen. Totaal 127 K.M. De wegen zijn echter lang niet mooi en gemakkelijk en men moet een tiental vee- ren passeeren! Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Soesterberg en hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Die- merbrug, langs nieuwen rijksweg, Crailoo, Baarn, Soestdijk, Soest, Soesterberg. Totaal 66 K.M. Andere route: Haarlem, Heemstede, Hoofd dorp, Aalsmeer, De Kwakel, Uithoorn, Mij drecht, Breukelen, Maarsen en Utrecht (56 K.M.), De Bilt, Soesterberg. Totaal 70 K.M. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg per auto van Amsterdam (Noord) naar Nij megen en hoeveel K.M. Hoeveel ponten moet men over? Antw.: Amsterdam, Diemerbrug,-langs nieu wen rijksweg. Crailoo, Baarn, Soestdijk, Soest, Oud Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Rens- woude, Ede, Arnhem, Elden, Eist, Nijmegen. Totaal 116 K.M. ongeveer. Ponten: Amsterdam en Nijmegen. Te Arnhem is een schipbrug. Vraag 1: Welke zijn de meeste interessante plaatsen in België wat natuurschoon en bij zonderheden betreft? Antw.: Nagenoeg elke plaats in België heeft natuurschoon zelf of in de omgeving of inte ressante bijzonderheden. Het is ondoenlijk in de „Vragenbus" daarvan een opsomming te ge ven. Vraag 2: Hoeveel K.M. is het van Amster dam naar de Ardennen, wat is de kortste weg? Antw.: De Ardennen zijn een landstreek, die zich uitstrekken van Zuid-Limburg tot de Fransche grens. Het is wel mogelijk de kort ste weg naar een bepaalde stad of dorp op te geven maar niet naar een landstreek, waar tientallen wegen van Amsterdam uit heen lei den Vraag 3: Wat heeft men aan de grens noo- dig om in België te komen, met luxe wagen met 6 personen en er enkele dagen te ver toeven? Antw.: Talrijke papieren, waarvoor u zich het beste tot een reisbureau kunt wenden. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Amsterdam naar Heiloo en hoeveel K.M.? Antw.: Amsterdam, Zaandam, Wormerveer, Krommenie, Uitgeest (27.5 K.M.), Limmen, Heiloo. Totaal 37 K.M. Vraag van H. W. te Overveen. Antw.: Een kostelooze wegenbelastingkaart in Noord-Brabant is te verkrijgen voor 15 al of niet opeenvolgende dagen. Aanvragen bij de Provinciale Griffie te Den Bosch, met in sluiting van een postzegel voor antwoord en de navolgende verklaring: Ondergeteekende verklaart dat hij voor het loopende belastingjaar nog geen kostelooze rij kaart waar of bij wien ook heeft aangevraagd of verkregen, alsmede dat hij zelf van het rij wiel, waarvoor de rijkaart bestemd is, de hou der is. Vraag: Wat is de mooiste route per auto van Noordwijk naar Valkenburg, heen over Amers foort en Nijmegen, terug over Eindhoven en Rotterdam? Hoeveel K.M. is dit? Hoeveel pon ten moeten gepasseerd worden? Antw.: Noordwijk, Oegstgeest, Leiden (11 K.M.), Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Utrecht, De Bilt, Soesterberg, Amers foort (75 K.M.), Oud Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Arnhem (51 K. M.), Elden, Eist, Nijmegen, Mook, Gennep, Venlo, Tegelen, Swalmen, Roermond, Sittarci. Beek, Kruisberg, Valkenburg. Totaal 290 K.M. ongeveer. Ponten: Nijmegen. Te Arnhem is een schip brug. Terug: Valkenburg, Kruisberg, Beek, Sittard, Roermond (een kortere route is over Maas- bracht, maar per veer!), Weert, Geldrop, Eind hoven, Tilburg, Breda, Moerdijk, Dofdrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag (233 K.M.), Was senaar, Katwijk, Noordwijk. Totaal .253 K.M. Ponten: Moerdijk en Dordrecht. Vraag: Wat is de mooiste en wat de kort ste weg van Castricum naar Alphen aan den Rijn per fiets en hoeveel K.M.? Antw.: Mooiste weg: Castricum, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem (20 K.M.), Benne- broek, Lisse, Hillegom, Sassenheim, Leiden (30 K.M.) Totaal 66 K.M. Kortste weg: Castricum, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Nieuw Vennep, Leimuiden, Rijnsaterswoude, Alphen. Totaal 55 K.M. Vraag: Kunt u mij een afdoend middel ge ven om luis op dalia's te verwijderen? Zonder schade aan de plant. Antw.: Met een straal koud water of be gieten met een aftreksel van tabak. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Velsen naar Eindhoven en hoeveel K.M.? Hoe veel K.M. rijdt men gemiddeld per fiets? Antw.: Velsen, Hembrug, Amsterdam (23 K. M.), Abcoude, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Culemborg, Geldermateen, Zaltbom- mel, Den Bosch, Vught, St. Oedenroden, Eind hoven. Totaal 158 KM. Men rijdt gemiddeld 12 tot 15 KM. per uur. Vraag: Wat is de kortste en goedkoopste weg per spoor van Alkmaar naar Heijthuizen? Antw.: Wij raden u aan dit even te infor- meeren bij het station van uw woonplaats, of bij het dichtstbijzijnd station. Vraag; Wat is de mooiste en kortste weg van Koog a. d. Zaan naar Heerlen? Liefst over Nij megen (per fiets). Zijn er op die route, in de buurt van Nijmegen R.K. instellingen of jeugdherbergen om tegen matigen prijs te overnachten? Om in R.K. jeugdherbergen te overnachten moet men daarvoor lid zijn? Antw.: Koog a. d. Zaan, Zaandam, Amster dam, Abcoude, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, De Bilt, Zeist Driebergen, Doorn, Ame- rongen, Eist, Rhenen de Grebbe, Opheusden- sche Hei, Opheusden, Dodewaard, Loenen, Lent, Nijmegen (124 K.M.), Malden, Mook, Gennep, Venlo, Tegelen, Swalmen, Roermond, Susteren, Sittard, Amstenrade, Heerlen. Totaal 250 KM. ongeveer. R.K. Jeugdherbergen bestaan in. Nederland niet. Wel heeft de St. Josephsgezellen-vereeni- ging eenige tehuizen, waar men goedkoop kan logeeren. Wendt u daarvoor tot de St. Josephsgezellen- vereeniging van uw woonplaats. Vraag: Hoe groot is de afstand van de Kwakel naar Woerden over Mijdrecht en over Nieuw- veen? Antw.: De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wil- nis, Woerden, 24 K.M. De Kwakel, Vrouwenak ker, Nieuwveen, Aardam, Zwammerdam, Bode graven, 35 K.M. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Harderwijk naar Velp (Gelderland)? en hoeveel KM. is dat per fiets? Antwoord: Harderwijk, Hotel de Zwarte Boer, Kasteel Staverden, Uddelermeer, Aard- huis, Apeldoorn (32.5 K.M.), Beekbergen, Woeste Hoeve, Teriet, Kasteel Rozendaal, Velp. Totaal 62 K.M. ongeveer. Het is overigens aanbevelenswaardig op de Veluwe de route langs de fietspaden te volgen. Echter heeft men dan een goeden atlas noo- dig! Vraag: Wat is de kortste weg van Nijmegen naar Kevelaer over Kranenburg? En hoeveel K. M.? Antwoord: Nijmegen, Beek, Kranenburg, Frasselt, Grünewald, Kessel, Asperden, Goch, Weeze, Wissen, Kevelaer. Totaal 51 K.M. ongeveer. Vraag: Wat is de kortste weg van Kevelaer naar Nijmegen door Limburg? En hoeveel K.M.? Antwoord: Kevelaer, Wissen, Weeze, Goch, Hassum, Duitsche grens, Heyen, Gennep, Pias- molen, Mook, Malden, Nijmegen. Totaal 48 K.M ongeveer. Vraag: Hoe verwijdert men malmvlekken uit een moquette tafelkleed? Water met azijn helpt niet. Antw.: Wij weten niet welk soort vlekken u bedoelt. Vraag: Kunt u mij ook zeggen hoeveel 6- daagschen Pijnenburg ook gereden heeft? Hoe veel heeft hij er gewonnen? Waar zijn ze ge reden en hoeveel zijn er in het jaar 1933 en 1934 gereden? Antw.: Wij hebben daar geen aanteekening van gehouden. Als u aan Pijnenburg (te Til burg) zelf een briefje schrijft, zal hij, dunkt ons, met genoegen uw nieuwsgierigheid be vredigen. Vraag: Ik ben heele dagen in betrekking met koffie en ontbijttafel. Op hoeveel kostgeld heb ik recht? Antw.: Onderling te regelen. Vraag: Ben ik verplicht water te betalen? Het huis is gehuurd met pompen. Nu is er wa terleiding gekomen? Antw.: U bent niet verplicht water te beta len, maar het zal er wel zoo mede staan, dat wanneer u geen waterleiding wenscht te beta len, dat u de huur wordt opgezegd. Wij ver onderstellen, dat van tevoren niet overeenge komen is, dat u waterleidinggeld zoudt beta len. Vr.: Welke voordeelen zijn er aan verbonden als men zijn kinderen van jongs af in den Raad van Arbeid verzekerd heeft? Antw.: Door jong een Vrijwillige Ouderdoms Verzekering (VO.V.) te sluiten voor de kin deren, is de te betalen premie laag. Worden deze kinderen later volwassenen, dan genieten zij het voordeel van deze lage premie. Door het vroegtijdige begin door de ouders, later zelfstandig voortgezet, is de last licht, die op de schouders is gelegd. Op deze wijze is een belangrijk pensioen te verkrijgen met minimale opofferingen. De er aan verbonden uitkeering van 100.— bij overlijden heeft als begrafenisfonds mede haar waarde. Het tarief met restitutie wil verder alle be taalde jaarpremiën verminderd met één jaar premie terug betalen, indien de verzekerde den pensioenleeftijd niet bereikt. Vraag: Ik heb een jonge kuifkanarie (man netje). Wat is het beste voedsel? Is een sla blaadje, een stukje ei, een stukje brood met suiker goed of minder heilzaam? Wij geven hem gemengd zaad. Antw.: Een goed voedsel is: drie gewone be schuiten met een hard gekookt ei. Dit vochtig gemaakt met een beetje water en fijn door elkaar. Vr. over loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Mijn klimroos ziet wit van meeldouw. Wat kan men daaraan doen? De kersenboom droeg dit jaar geen vruchten, waarvan de bla deren nu vol met zwarte luis zit. Is hiertegen ook een afdoend middel? Antw.: In den winter met carboleum bespui ten. In den zomer bij het ontluiken bespuiten met bloem van zwavel. De kersenboom moet u zeer goed bespuiten met phiteoline. Voor beide gevallen is het beste zich te wenden tot den heer A. Sabelis, Con troleur van den Plantenziektenkundigen Dienst, Heemstedeplein 24, Heemstede. Vraag: Wanneer en welken tijd is 't geoor loofd, als houder van een groote vischakte A, te visschen met de schakels in de binnenwate ren van Noord- en Zuid-Holland. Antw.: Het is verboden daarmede te visschen van 16 Maart tot 31 Augustus. Vraag: Wat is de kortste en mooiste weg per auto van Haarlem via Alkmaar naar den Wie- ringermeerpolder en hoeveel K.M.? 2. Wat is de kortste weg van Halfweg, Hem brug over Medemblik naar den Wieringermeer- polder en hoeveel KM.? 3. Wat is de kortste weg van Amsterdam naar den Wieringermeerpolder? 4. Is men vrij de landbouwbedrijven als par ticulier te bezoeken of moet hier vergunning voor aangevraagd worden? Waartoe moet men zich dan wenden? Antw.: 1. Haarlem, Velsen, Beverwijk, Cas tricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, langs Noord- Hollandsch kanaal, Schoorldam, Stolpervlotbrug, Westeinde, Anna Paulowna, Van Ewycksluis, Westerland, Slootdorp (Wieringermeerpolder). Totaal 80 K.M. ongeveer. 2. Halfweg, Amsterdam, Hembrug, Zaandam, Koog a. d. Zaan, Purmerend, Oosthuizen, Hoorn, Wognum, Medemblik, Wieringerwerf, Sloot- dorp (Wieringermeerpolder). Totaal 90 K.M. ongeveer. 3. Amsterdam, Buiksloot, Het Schouw, Pur merend, Hoorn, Wognum, Medemblik, Wierin- gerwerf, Slootdorp (Wieringermeerpolder). To taal 72 K.M. ongeveer. 4. wij raden u aan zich te wenden tot de Directie van den Wieringermeerpolder, Kenau park 25, te Alkmaar, waar ook een Excursie toelichting met duidelijke kaart voor excursies naar den Wieringermeerpolder te krijgen is. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Santpoort naar Tiel? Antw.: Santpoort, Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Wilnis, Breu kelen, Utrecht, Houten, Culemborg, Buurmal- sen, Geldermalsen, Tiel. Totaal 103 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Liempde (N.-B.)? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aals meer, Uithoorn, Wilnis, Breukelen, Utrecht, Houten, Culemborg, Geldermalsen, Zaltbom- mel, Hedel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Liempde. Totaal 125 K.M. ongeveer. Ponten: Culemborg (25 cent per auto, 3 cent per persoon, des nachts dubbel tarief). Vraag: Wat is de kortste weg van Hillegom naar Soesterberg en hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom, Hoofddorp, Aalsmeer, Uit hoorn, Wilnis, Breukelen, Maarsen, Blauwkapel, De Bilt Huis ter Heide, Soesterberg. Totaal 70 K.M. ongeveer. Andere route: Hillegom, Lisse, Sassenheim, Leiden, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Utrecht, De Bilt, Soesterberg. Totaal 85 K.M. ongeveer. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Bennebroek naar Soesterberg? Antw.: Bennebroek, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, enz. als in antwoord op vorige vraag. Totaal 66 K.M. ongeveer. Vraag: Kunt u mij ook zeggen of er voor ongeoefenden kans is om op een wielerbaan te rijden? Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wen den? Antw.: Inlichtingen worden door de wieler clubs verstrekt. De R. K. Wielerclub „Achilles" doet dit bij monde van den heer v. Duynen, Zijlstraat, Haarlem. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Bennebroek via Lutjebroek naar Breezand en hoeveel K.M.? En van Breezand naar Heer Hugowaard (hoeveel K.M.) en vandaar weer naar Benne broek? Antw.: Bennebroek, Haarlem, Spaarndam, Buitenhuizen, Assendelft, Krommenie, Knollen dam, Spijkerboor, Beemsterdijk, Avenhorn, Hoorn, Wester- en Ooster-Blokker, Westwoud, Hoogkarspel, Lutjebroek. 65 K.M. Lutjebroek, Hoogkarspel, Westwoud, Wester en Oosterblokker, Hoorn, Wognum, Sijbekarspel, Aartswoud, Kolhorn, Wieringerwaard, Anna Paulowna (Breezand), 58 K.M. Anna Paulowna (Breezand), Oudesluis, Scha- gen, Zijdewind, Verlaat, Heer Hugowaard, 28 K.M. Heer Hugowaard, Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castricum, Beverwijk, Velsen, Haarlem, Benne broek, 45 K.M. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Velsen naar Wester-Blokker? 2. Loopt er van Alkmaar naar Wester-Blok ker een autobus? Hoeveel K.M.? 3. Wat is de mooiste en kortste weg van Vel sen naar Gouda per fiets en hoeveel KM.? Antw.: 1. Velsen, Beverwijk, Uitgeest, Knol lendam, Spijkerboor, De Rijp, Schermerhom, Avenhorn, Hoorn, Westerbloksker. Totaal 48 K.M. ongeveer. 2. Tusschen Alkmaar en Hoorn loopen eenige autobuslijnen en van Hoorn naar Wester-Blok ker ook. 3. Velsen, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Leiden, Alphen, Zwammer dam, Bodegraven, Gouda. Totaal 76 K.M. on geveer. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Noordwijkerhout naar Maastricht en hoeveel K.M.? Wat is de mooiste en kortste weg van Noordwijkerhout naar Maastricht via Uden en hoeveel K.M.? Antw.: Noordwijkerhout, Noordwijk, Katwijk, Wassenaar, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, Eindho ven, Weert, Roermond, Sittard, Maastricht. Totaal 258 K.M. Noordwijkerhout, Noordwijk, Leiden, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Houten, Beusichemscheveer, Zoelmond, Axel, Buren, Kerk-Avezaath, Drumpt, Tiel, Wamel, Oss, Heesch, Uden (135 K.M.), Volkel, Boekei, Gemert, Helmond, Nederweert, Keipen, Gra- then, Wessem, Maasbracht, Susteren, Sittard, Geleen, Beek, Maastricht (108 K.M.). Totaal 243 K.M. Reeds eenige dagen geleden is door een Rijksveldwachter in den tuin van het landgoed „Schoonenberg" jeen nlames-kinderrijwiel ge vonden nog in zeer goeden staat waarvan de eigenaresse spoorloos is. De laatste dag van het congres van den R.K. Bond van Bouwpatroons te Leeuwarden werd Woensdagmorgen begonnen met een korte her denking van Prins Hendrik door den voorzitter. Volgens katholiek gebruik werd door den geestelijk adviseur voor de zielerust van den Prins gebeden. Vervolgens hield Dr. H. L. Jansen, Econo misch Adviseur van het Hanzebureau een in leiding over het onderwerp; Regeling van be- drijfsverhoudingen in Crisistijd. Volgens spreker zal de organisatie langs pri vaatrechtelijken weg een ordening en saneering moeten opbouwen, waarbij de kwestie van de vestigingseischen voor het bedrijf en de be strijding van de gevestigde beunhazen, een belangrijk punt zal uitmaken. Architecten en gezamenlijke aannemersbonden zullen de han den ineen moeten slaan en drang moeten uit oefenen op hun principalen. Eenmaal een regeling bereikt, zal de verbin dendverklaring krachtens de bepalingen van de nieuwe wet moeten worden gevraagd. Het zijn fantasten die eischen, dat nu reeds verordenende bevoegdheid zou worden ver leend aan daartoe door den nood der tijden nauwelijks ontstane bedrijfsorganen. Die tijd zal komen en snel, maar het overgroote deel van het bedrijfsleven is nu daarvoor nog niet rijp. Aan Uw organisatie, zoo besloot spreker, de taak om in samenwerking te ijveren voor be drijfsregeling en inperking van de concurrentie. Maar aan het organisatie-lid de plicht om niet individueel dit streven tegen te houden en den toestand nog moeilijker te maken, (applaus). De secretaris, de heer Berger, vroeg de mee ning van den inleider of ook de gewestelijke regelingen zullen moeten worden gesanctionneerd en of ook de arbeiders zullen moeten worden ingeschakeld. Dr. Jansen zag voor het eerste punt groote practische bezwaren. Wat het tweede punt be treft, principieel behooren ze in het overleg thuis. Maar ook hier zullen eerst bezwaren zijn, zooals de practijk wel aangeeft. Zoo spoedig dit mogelijk is, behooren ze te worden inge schakeld. Daarna werd overgegaan tot het afwerken van de voorstellen. De afd. Breda had voorgesteld, dat het Bondsbestuur met alle kracht zal voortzetten zijn pogingen tot het verkrijgen der instelling van een bedrijfsraad of herhale die, voorzoover de reeds gedane pogingen geen resultaat heb ben opgeleverd en zijn afgeloopen. In zijn praeadvies zegt het bondsbestuur, dat een bedrijfsraad, als thans door de wet mogelijk is, weinig perspectief biedt. Dit is de indruk, welke na velerlei besprekingen werd verkregen. De voorzitter deelde nog mee, dat het bestuur binnenkort wel het verzoek zal krijgen van de Regeering om de werkzaamheden aan te van gen. Op voorstel van de afd. Utrecht zal van het hoofdbestuur het verzoek aan de leden uitgaan om bij het aannemen van vaklieden aan die genen de voorkeur te verleenen, die een di ploma van de Ver. tot Veredeling van het Am bacht behaald hebben. De afd. Alkmaar stelde voor: de algemeene vergadering draagt het Bondsbestuur op bij de architectenvereenigingen aan te dringen, dat haar leden hun werken uitsluitend aanbesteden onder georganiseerde patroons. Het bondsbestuur is bereid met de organisa ties van architecten in overleg te treden om te trachten ook hare medewerking te verkrijgen. Een afdeeling wilde ook de gemeentebesturen en het Rijk er in betrekken. Het Bondsbestuur nam dit over. Aldus besloten. Voorstel-Mijnstreek: De alg. verg. drage aan het bondsbestuur of een te benoemen commissie op een regeling samen te stellen of voorwaar den, waaraan in de toekomst een patroon zal moeten voldoen, om als erkend patroon ons be drijf te kunnen uitoefenen. De afd. Mijnstreek wilde de voorwaarden zwaarder stellen dan voor toetreding van den Bond. De secretaris vindt dit mooi, maar niet prac- tisch uitvoerbaar. Het hoofdbestuur zal een schema ontwerpen, waaraan pien zal moeten voldoen, De volgende jaarvergadering zal in Den Bosch worden gehouden. Bij de rondvraag sprak de voorzitter er zijn misnoegen over uit, dat twee bisschoppen uit het Zuiden, ondanks de overeenstemming, die er in de bisschoppelijke voorschriften was be reikt, aparte staten daaraan hebben toegevoegd. De afd. Hilversum vroeg of men als Katho liek mag meewerken tot een loonsverlaging, zooals die zal plaats hebben bij het 60 millioe- nen-plan. De voorzitter zegt, dat het 60 mill.-plan iets heel aparts is. Als Katholiek kunnen we hieraan zeker meewerken. Op een vraag van de afd. Enschede antwoord de de voorzitter, dat het bestuur principieel tegen een loonsverlaging is aan het einde van dit jaar. De contracten moeten van beide kan ten goed worden nageleefd. Ten slotte sprak de tweede voorzitter, de heer Fr. J. Schuurmans, van Aerdenhout, woorden van dank tot den voorzitter, waarmee aan de afdeeling Leeuwarden dank werd gebracht voor het organiseeren van deze jaarvergadering, die zoo goed is geslaagd. De militairen van het 6e regiment infanterie uit Breda, in totaal een paar honderd man, die Dinsdagavond naar de Residentie zijn ver trokken, hebben hier Woensdag dienst gedaan ter assistentei van de politie in verband met de onttrekking van veel personeel voor de be grafenis. Deze militairen hebben bewakingsposten be zet bij vitale instellingen, zooals de post- en telegraafkantoren en de departementsgebou- DÜSSELDORF, 11 Juli. Sedert de vorige week is de controle op vreemdelingen, vooral in het Rijnland zeer verscherpt. De politle- bepalingen voor de hotels worden strenger dan ooit toegepast. Na 30 Juni wordt nog meer dan daarvoor getracht den invoer van buitenland- sche kranten, die berichten over den toestand in Duitschland bevatten, tegen te gaan. Zoowel aan de grens als in het binnenland worden strenge maatregelen tegen dien invoer geno men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4