Prikkeldraad Paardensport in Vogelvlucht Goed bedoeld adres Levend verbrand IERSCHE SWEEP-STAKE DONDERDAG 12 JULI 1934 Op ongelukkig moment Strenge controle aan de grens Na de begrafenis van den Prins Geen misdaad Doet examen Moordaanslag op zee man „De Abdij van Egmond" Nederland ontbrak te Aken Door trein gegrepen Goede maatregel aan de kantoren R. K. OPENBARE LEESZALEN Bijeenkomst te Amsterdam K.L.M.-TENTOONSTELLING TE EINDHOVEN Philips exposeert een nieuw vliegtuigbaken STRIJD TEGEN HET LAWAAI Een schildje voor automobilisten Défilé in de Nieuwe Kerk te Delft Vorstelijke bezoekers ver trokken Voor het Roode Kruis Boekhouder in directiekeet van een bouwbedrijf te Halfweg omgekomen INVAL DER POLITIE Bij Enschedesche communisten BRAND TE VLIJMEN Huisgezin is zwaar getroffen Profiteert hiervan! Deen te IJmuiden in de borst ge stokendoch niet gevaarlijk gewond DADER AANGEWEZEN Na den moordaanslag te Oisterwijk BRUTALE BEDRIEGERS Zwijntjesjagers als pseudo- ambtenaren KATHOLIEKE JONGENS- CENTRALE WAARSCHUWINGEN Voordrachten tijdens de tentoon stelling te Den Haag STAATSMIJN MAURITS BEWAAKT RUST IN DEN HAAG De „Snip" naar Indië Tot nog toe is in totaal 22 milli- oen pond sterling omgezet Ook de fiscus eet mee Jongetje komt er goed af DE HEER H. C. STORK Te Pommeren hedennacht overleden AAN DE ABONNé'S die het plan hebben gedurende de vacantie hun abonnement tijdelijk op te zeggen deelen wij mede, dat met de opzegging van het abonnement ook het recht op de gratis ongevallenverzeke ring vervalt en dit weder ingaat 2 maanden na de ontvangst der nieuwe abonnementsopgave, zooals in de verzekeringsvoor- waarden is aangegeven. Wij raden daarom deze abonné's bijzonder aan de courant gedu rende de vacantie aan hun vacantie-adres te laten zenden. DE ADMINISTRATIE De Hervormde Predikanten hebben zich met een adres tot den voorzitter van den Ministerraad gericht met het verzoek, om den Werkloozensteun weer op het vorig peil terug te brengen. Dit verzoek moge goed gemeend zijn, het kon op geen ongelukkiger moment zijn verzonden. Had den de onderteekennende prekikanten met hun klacht, dat de uikeeringen „dreigen be neden het bestaansminimum te komen", met hun beroep op het Woord Gods en met hun ne erkenning, dat in den huidigen toestand de Kerk mede schuld zou dragen, niet ette lijke weken vroeger kunnen komen? Men Iran ervan op aan, dat de oproermakers overal in het land deze uiting zullen be schouwen als een vrucht van hun straat geweld. Was de pers van De Tribune niet onbruikbaar gemaakt, het blad zou in groo- te en dikke koppen van deze „zege" dave ren. Over de passage in het adres, waarin de predikanten betreuren, dat zij zich niet eerder tot de Overheid hebben gewend, leest men in communistischen kring heusch wel heen. De sociaal-democratische Arbeiderspers, al gispte zij ook nu en dat is haar recht de steunverlaging, keurde toch in even drastische termen de communistische schandalen af. Geen woord echter daarover in het adres der dominee's. De openbare meening en niet slechts de kortzichtigen, die in werkloozensteun in het algemeen een premie op luiheid gelie ven te zien wendt zich volkomen van de straatschenders af. En zij vraagt, of er geen mogelijkheid is, de tienduizenden guldens schade door inhouden van den steun te ver halen op het gepeupel, dat, dag in, dag uit, door zijn Tribune werd gek gemaakt met de voorstelling als zou het „de arbeiders" vertegenwoordigen. Als nu eens een zeer streng optreden in dezen zin gevraagd was naast het terugkomen op het eenmaal ge nomen besluit tot herziening der steunnor- men, dan was het adres althans geen vlag geweest, die het uitschot van de Jordaan als een veroverd vaan kan meenemen op zijn „barricaden". Sterk is het adres ook niet door de om standigheid, dat onder zijn onderteeke naars verschillende anti-papistische pre dikanten voorkomen, wier woordvoerders in de Kamer pas nog een middelenvesterking afwezen, jarenlang door hen bepleit, maar eensklaps door hen verafschuwd, toen het bleek, dat ook hun kringen in die heffing op de doode hand een rechtvaardig deel zouden hebben bij te dragen. Geruchten worden verspreid, dat Belgische communisten naar Holland zouden komen om hun oproerige vrienden boven den Moerdijk te steunen en hun van papieren propaganda te Voorzien. In verband daarmede Is gelast, dat de grens- kantoren Goirle en Baarle-Nassau dag en nacht geopend zullen zijn en er strenge controle zal Worden toegepast. De Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland vergadert dit jaar te Amsterdam Zaterdag 14 Juli in het gebouw der R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heerengracht 415, Amsterdam, te 8 uur. Zondag 15 Juli komt men bijeen te 11 uur in het Parkhotel, alwaar te half twee een ge zamenlijke maaltijd wordt gebruikt. Te half 4 biedt het Amsterdamsch bestuur een rondvaart door de grachten aan. Voor deze tentoonstelling heeft Philips inte ressant materiaal beschikbaar gesteld. Er be vindt zich o.a. een lampenexemplaar, zooals in het nieuwe lichtbaken te Schiphol zal werden toegepast. Het is een zeer sterke neonlamp met roodoranje licht, dat in een bepaald rhythme automatisch wordt ontstoken en gedoofd. Ook is er -een groote natriumbakenlamp aanwezig, die, evenals de neonlamp, bij mist met voor deel wordt toegepast, omdat de gele eft rood oranje stralen het mistgordijn veel beter dan wit licht doordringen. Voorts wordt door N. S. P.-Philips het nor male type vliegtuigzender-ontvanger, zcoals die algemeen in de Indië-toestellen der K. L. M. worden gebezigd, geëxposeerd. De zender werkt geheel met accu-voeding daar een buiten boord-generator de snelheid van het vliegtuig benadeelen zou en weegt compleet niet meer dan 31.5 kg. Ook de „Postjager" gebruikte o.a. een dergelijke installatie tijdens zijn Indië- vlucht. De zender met een vermogen van 20 Watt is ingericht voor gedempte en ongedemp te telegrafie, doch is op eenvoudige wijze voor telefonie geschikt te maken. Ook kan de mar conist gemakkelijk op een andere golflengte overgaan. Vermelding verdient nog het Röntgentoestel „Metalix", waarmede vliegtuigonderdeelen op constructie en materiaal-fouten worden onder zocht. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft reeds sedert eenigen tijd den strijd aangebonden tegen het steeds in omvang toe nemende straatlawaai. Het is de bedoeling, al diegenen, die in het straatlawaai een beletsel zien voor de proga> ganda voor het automobilisme en de motor sport, nauwer in haar actie te betrekken. Zij meent dit doel te kunnen bereiken door mid del van de instelling van een speciaal schildje waarvan de strekking zal zijn er op te wijzen, dat de eigenaar daarvan een voorstander is van meer stilte op den weg. Op deze wijze zal zich een, naar de K.N.A.C. hoopt en verwacht, steeds uitbreidend corps van bestuurders van automobielen en motor rijwielen vormen, dat zich ten doel stelt het lawaai op straten en wegen tegen te gaan en door zijn voorbeeld anderen te bewegen het zelfde te doen. In een lange rij dromden Woensdagmiddag de bezoekers door de Nieuwe Kerk te Delft. Het was een stille hulde die hier gebracht werd aan wijlen Z. K. H. wijlen Prins Hendrik. Rond den Grafkelder lagen de kransen geschikt, een weelde van bloemen die het doodsbed van de Oranjes omzoomden. Indrukwekkend was het, toen de organist der kerk, de heer H. J. Storm, het „Wilhelmus" tijdens dit défilé inzette. Ongeveer 6000 personen hebben gisteren van 3 tot 8 uur door de Nieuwe Kerk gedefileerd. H. M. de Koningin heeft Woensdagmiddag na afloop van de begrafenisplechtigheid in het paleis Noordeinde afscheid genomen van de verwanten en andere vorstelijke personen, die voor de uitvaart van wijlen Prins Hendrik uit het buitenland waren overgekomen. H. M. heeft zich daarna met Prinses Juliana naar het Huis ten Bosch begeven. De erf groothertog van Oldenburg, die op kasteel Oud-Wassenaar gelogeerd heeft, is Woensdagavond per auto vertrokken. De vorst en rijngraaf van Salm-Horstmar, die als ver tegenwoordiger van prins Oscar van Pruisen de begrafenis van Prins Hendrik heeft bijge woond, is hedenochtend naar Doorn vertrok ken om een bezoek te brengen aan den ex- keizer. Vandaar zal de vorst in den laten na middag naar Duitschland terug keeren. Ook majoor Stephan, een der Duitsche vrien den van den Prins, is naar Doorn vertrokken. Voorts zijn de overige vorstelijke personen, die op Oud-Wassenaar verblijf hebben gehou den, Woensdagavond om half 11 vertrokken en de Vorst van Bentheim en Steinfurt heden ochtend per auto. Prins Felix van Luxemburg en de graaf van Athlone hebben Woensdagavond Den Haag verlaten. De opbrengst der tijdens het voorbijtrekken van den begrafenisstoet van Z. K. H. den Prins, door de N.V. Magazijnen v.h. Meddens Zoon te Den Haag verhuurde étalages, beliep een be drag van f 1015, hetwelk geheel aan het Neder landsche Roede Kruis ten goede komt. Hedennacht om vier uur is te Halfweg brand ontdekt in een directiekeet, die tevens als woon vertrek dienst doet voor den boekhouder Ed. J. Teunis uit Driebergen, die daar de belangen behartigt van de firma De Graaf en Strijland, welke den weg langs het Noordzeekanaal aan legt. T. moet aan tafel hebben zitten werken in het licht van een petroleumlamp. Door den slaap overmand, is hij waarschijn lijk op bed gaan rusten en heeft de vlam van de petroleumlamp intusschen de houten keet in brand kunnen doen geraken. Daar ramen zoowel als deuren afgesloten en gegrendeld waren, heeft T. het brandende huisje niet meer kunnen verlaten, met het vreeselyke gevolg, dat hij levend verbrand is. Hedenmorgen vroeg was de Officier van Jus titie uit Haarlem reeds ter plaatse om de situa tie op te nemen. Ook dr. v. d. Hulst was spoedig op de plaats van de ramp en verrichtte de lijkschouwing. Hij constateerde dat Teunis bij volle bewust zijn verbrand is en dat het vermoeden, als zou hij door misdaad om het leven gekomen zijn, onjuist moet worden geacht. T. laat een vrouw en een dertienjarig kind achter. Het gebouwtje en de administratie van de aannemers gingen in de vlammen verloren. Uit de resten heeft men het verloop van dit drama kunnen reconstrueeren. De brandweer was ter plaatse verschenen, doch kon niet veel meer uitrichten, daar het houten gebouwtje reeds geheel door het vuur was aangetast. Het St. Theresia-Heiligdom te Heikant Zeeuwsch-VlaanderenDit nieuwe bede huis, ontworpen door architect F. B. Sturm te Roozendaal, trekt als voorbeeld van Hollandschen baksteenbouw groote belangstelling, vooral van bisschoppelijke bouwcommissies, bouwpastoors en architecten uit België Naar aanleiding van de verspreiding van op ruiende pamfletten vanwege het W. S. C. heeft de justitie in samenwerking met de politie gisteren een inval gedaan ten huize van S. de V. (communist) in de Jasmijnstraat te En schede op vermoeden dat daar de pamfletten werden gemaakt. S. de V. is in arrest gesteld. Materiaal is in beslag genomen. Aangehou den werden nog eenige communisten. Voor de derde maal in korten tijd heeft er in Vlijmen brand gewoed. Woensdagavond even na 11 uur werd de familie Verschure van Gurp, wonende an den Hoogen Maasdijk, opgeschrikt door geknetter van vuur. Het bleek, dat het huis in brand stond. Daar de woning met stroo be dekt was, was zij in een oogenblik een vuurzee gelijk. Het huisgezin, vader, moeder en tien kinderen, moest overhaast het veege lijf bergen. De oudste kinderen haalden de jongere, die reeds te bed lagen, uit het huis. Een vierjarig jongetje nam de jongste uit de wieg en liep er mede naar buiten. De familie is zwaar getroffen, daar de inboe del niet verzekerd was en het huis vrij laag. Een viertal fietsen, waarmede de oudsten zich naar hun werk begaven, verbrandde eveneens. De Vlijmensche brandweer was spoedig ter plaatse, maar aan blusschen viel niet te denken. Gelukkig was het windstil, zoodat uitbreiding van het vuur kon worden voorkomen. De brand was vanuit den Bosch goed zicht baar, zoodat de belangstelling uit de stad zeer groot was. De gemeentepolitie, geassisteerd door marechaussée's uit Den Bosch, hield de belang stellenden op een veiligen afstand. inplaars van 35 cenr Erdal, vermaard door z'n glans. En zoo goed voor 't Teer! Gewone doos. Woensdagavond wilde een opvarende van een Deensch vaartuig in de Breesaapstraat te IJmuiden een café binnen gaan, toen een onbe kende het café verliet en tegen hem zeide: „Jou moet ik hebben". Meteen bracht hij den Deen met een mes een steek in de borst toe. De Deen werd voorloopig door een rijksveld wachter verbonden. Nadat hij door dr. v. d. K. was behandeld, kon hij te voet verder gaan, daar de verwondingen niet levensgevaarlijk waren. Door rijks- en gemeentepolitie wordt een na der onderzoek naar den dader ingesteld. In verband met den Zaterdagnacht j.l. ge- pleegden moordaanslag op den 20-jarigen met selaar S. te Oisterwijk zijn de beide verdachten gebrs. P. met het slachtoffer in het ziekenhuis geconfronteerd. S. heeft een der gebroeders, namelijk F. P., als dader aangewezen. De beide mannen zijn op transport gesteld naar Breda. Na door den officier van justitie aldaar te zijn verhoord zijn ze in het huis van bewaring opgesloten. De toestand van het slachtoffer is nog steeds bedenkelijk. Op den Hommentweg gemeente Schinnen, controleerden twee zich noemende rijksambte naren het rijwiel van een landbouwer, om te zien of het van een rijwielplaatje was voor zien. Dit was niet het geval, zoodat de ambte naren het rijwiel in beslag namen en den man mededeelden, dat hij het den volgenden dag bij den rijksontvanger in ontvangst kon nemen tegen betaling der opgelegde boete. Toen de landbouwer zich ten kantore vervoegde, ver nam hij, dat de rijksambtenaren geen rijwiel in beslag hadden genomen, zoodat hij de dupe was geworden van brutale bedriegers. Het Centraal Bureau van de K.J.C., Laan Co pes van Cattenburch 127, Den Haag, is van 2229 Juli a.s. gesloten. De Commissaris van Rijks- en Gemeentepoli tie te Kerkrade geeft in overweging alvorens in relatie te treden met het „Instituut voor Onder, linge Hulp en Steun", gevestigd te 's-Graven- nage, Maliestraat 14 of zijn vertegenwoordigers: Willem Joseph Offermans, geboren te Kerkrade 4 April 1893, wonende te 's-Gravenhage, Malie straat 14 en Nicolas Janssen, geboren te Kerk rade, 4 Juni 1898, wonende te Kerkrade, Priok- steenweg 23, inlichtingen bij hem in te winnen. De Commissaris van Politie te Nijmegen geeft belanghebbenden in overweging om, al vorens in relatie te treden met de firma W. Teerink en Co., of firma W. Teerink, Hees bij Nijmegen, bij hem nadere inlichtingen in te winnen. Ter gelegenheid van de in September in Den Haag te houden tentoonstelling „De Abdij van Egmond" zal in het Gemeentemuseum aan den Korten Vijverberg tijdens de expositie tweemaal per week op nader te bepalen dagen, een voor dracht worden gehouden over „de abdij van Egmond", waarna de tentoonstelling zal wor den bezichtigd. Verscheidene deskundigen hebben reeds toe gezegd, dat zij een spreekbeurt zullen vervullen. Met anderen is het comité nog in onderhande ling. Prof. dr. A. W. Byvanck, voorzitter van het tentoonstellingscomité, zal spreken over het Evangelisarium, Dom J. Huijben O. S. B., uit de St. Paulus-abdy te Oosterhout, over het kloos terleven, pastoor W. Nolet uit Amsterdam over de beteekenia der Abdij van Egmond voor het Godsdienstig leven, de heeren N. J. M. Dresch, archivaris van Alkmaar, over de archieven van Egmond, Mgr. dr. P. J. M. v. Gils te Roermond, over „Rond de boekerij van Egmond", Jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland over „de Heeren van Egmond", prof. J. J. Henneman over ,,Be- nedictijnsche kloosteropvatting en levens- practijk. Staatsmijn Maurits wordt dag en nacht speciaal bewaakt. Op belangrijke punten zijn schijnwerpers opgesteld. Het regiment infanterietroepen, dat uit Breda ter assistentie naar Den Haag was gedirigeerd in verband met de drukte en den overbelasten politiedienst, heeft hedenochtend de residentie weer verlaten en is naar zijn garnizoen terug gekeerd. De bijzondere bewaking van verschil lende gebouwen, is thans ook weer opgeheven. Hedenmorgen 5 uur is het postvliegtuig de Snip" van Schiphol naar Indië vertrokken met 3 passagiers aan boord, resp. voor Bagdad, Ka rachi en Batavia. Het toestel heeft 305,425 K.G. briefpost, 1850 K.G. pakketpost, 202,790 K.G. vracht en 66,300 K.G. dienstwacht aan boord. Het vliegtuig landde om half acht te Leipzig. Zooals we in ons vorige overzicht meldden heeft Engeland enkele groote gebeurtenissen op hippisch gebied achter den rug n.l. de Derby, de Richmond-Horse-Show en de Ascot-Week. Daarna kwam nog het groot concours-hippique in de Olympia Hall, waar o.a. onze Kroon prinses ook aanwezig was en o. a. de verrich tingen heeft gevolgd van de Egyptische bereden politie, die evenals enkele jaren geleden de „Mounted Police" uit Canada naar London was gekomen om eiken dag het programma aan te vullen met een attractie-nummer. De paardensport in Engeland wordt nu van tijd tot tijd door enkele groote evenementen in de belangstelling van de liefhebbers en het publiek getrokken, totdat het jachtseizoen weer nadert en de hunters van stal worden gehaald. Dan is er overal weer leven en beweging in het paardenwereldje. Dan worden ook de groo te najaarshandicaps gehouden. Voorloopig zul len we echter weinig ervan hooren dan zoo als gezegd zoo nu en dan enkele groote ren nen. Al is dan de Derby achter den rug en zelfs reeds langeren tiid, toch willen \ve onzen lezers enkele bijzonderheden van de daaraan verbon den sweepstakes-organisatie en wat daarvan het gevolg was, niet onthouden. Juist door die feiten krijgt men eigenlijk een klein denkbeeld van de beteekenis van deze sportgebeurtenis. Want het belang kan toch vooral worden af gemeten aan het aantal personen ter wereld, dat in zoo iets belang stelt en er dus met mee leeft. Voor de twaalfde maal werd door een Iersche organisatie een sweepstakes uitgeschreven ten bate van de Iersche hospitalen. Ditmaal was de sweep verbonden aan de Engelsche derby. Van den omvang van die Iersche sweepstakes kan men zich doodeenvoudig geen begrip ma ken. Daarom zullen we enkele getallen en feiten geven. Voor de vierde maal was aan de sweep de Derby verbonden, of omgekeerd, zoo men wil. De andere sweeps hadden tot voorwerp der belangstelling in de eerste plaats de Grand Na tional Steeple Chase, die elk voorjaar te Liverpool wordt verreden of wel de Manchester Novem ber Handicap, welke naam voor zich zelf spreekt. De belangstelling voor de sweeps kon zoo aardig over het geheele seizoen worden verdeeld: voorjaar (Maart), zomer (Juni) en herfst (November). Voor de Derby-sweep van dit jaar was bijeengekomen aan geld.... 2.835.074 pond sterling, welk getal zelfs bij ëfiü lagen pondenkoers nog een respectabel bedrag uitmaakt en zooiets als 21 millioen gulden ver tegenwoordigt!! Nu komt dit geld natuurlijk uit de geheele wereld bijeen, niettegenstaande de verschillende regeeringen haar onderdanen vele moeilijkheden bereiden bij den aankoop van buitenlandsche loten. (B. v. de Nederland sche, Duitsche en Engelsche regeering). Het aantrekkelijke van de Irish Sweepstakes is, dat zooveel kansen op flinke geldprijzen een ieder toelonken. Nu lijkt die kans groot, doch is klein, gezien het enorme aantal deelnemers aan deze loterij. Ter yerdeeling kwamen dit jaar: 18 eerste, 18 tweede en 18 derde prijzen, elke prijs groot resp. 30.000 pond, 15.000 pond en 10.000 pond Verder 1224 prijzen van 514 pond, elk voor de ongeplaatste (paarden) en verder nog „troost prijzen" van 100 pond, elk tot een totaal-bedrag van 180.000 pond. Dan is er nog de bepaling bij gemaakt, dat de winnaar van deze loten den genen, die hem de loten verkocht heeft, een zeker vastgesteld bedrag ten geschenke geeft. De eerste prijzen betalen 1000 pond, de tweede prijswinnaars 750 pond en de derden 250 pond. Dat moedigt natuurlijk ook al weer het verkoo- pen aan, omdat men zonder risico toch kans heeft door het geluk van een ander zelf een 8000 gulden in den zak te kunnen steken, het geen tegenwoordig inderdaad niet te versma den is. Voor de hospitalen blijft tenslotte over ruim 500.000 pond. Dit bedrag komt driemaal 's jaars in, waaruit men de conclusie mag trek ken, dat het een heerlijkheid moet zijn in een Iersch ziekenhuis te worden opgenomen. In derdaad schijnt dit echter evenmin als el ders plezierig te zijn! Toch schijnen de baten der sweeps terug te loopen, hetgeen men kan verklaren doordat de regeeringen van verschillende landen het ver- koopen der Iersche loten verboden hebben en ook omdat in verschillende landen men zoo verstandig is geweest om van den goklust der onderdanen gebruik te maken en hen in de gelegenheid te stellen dan maar aan een sweepstakes in eigen land deel te nemen, in- plaats van het geld openlijk of clandestien naar het buitenland te doen vloeien. In totaal is tot nu toe 22 millioen pond ster ling in de Iersche sweepstakes omgezet. Daar van heeft het Iersche ziekenhuiswezen in to taal ongeveer 7 millioen gehad! Doch ook de fiscus eet mee en kreeg ditmaal reeds alleen een kleine 200.000 pond belasting binnen!! Geen wonder, dat in verschillende landen de vraag wordt opgeworpen of men niet beter doet een dergelijke sweep zélf te gaan organi- seeren om daardoor het geld in het land te houden. Wellicht vertellen we bij de Novem ber Handicap nog iets meer over deze bekende sweepstake-geschiedenis en zullen nu nog en kele feiten uit de achter ons liggende dagen meedeelen. Over het concours-hippique te Tilburg is reeds uitvoerig bericht. Wij volstaan niet te zeg gen, dat de vroegere concoursen van de Til- burgsche paardensportvereeniging ons meer konden bekoren. Zij werden op een goed ver zorgd voetbalveld gehouden en waren meer „af". De leiding kan men echter niets ver wijten, want ten eerste moest het concours we gens het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder worden uitgesteld en ten tweede was men nu het op het terrein der Tilburgsche tentoonstelling „Stad Tilburg" werd gehouden aan den tijd. gebonden. Het concours-hippique te Den Bosch moest voor den tweeden keer worden uitgesteld. Dit maal door het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik. Of het alsnog zal worden gehouden is nog niet zeker. Dat te Wassenaar eveneens uitgesteld gaat einde September door. Het concours-hippique te Aken, een der al lerbelangrijkste hippische evenementen ter wereld kan wederom als zeer geslaagd worden beschouwd. Groot was de internationale deel neming. Helaas ontbraken de Nederlandsche ruiters, die meestal van de party zyn in dit zoo naby onze grenzen gelegen stadje. De Italianen, de Polen en de Duitschers traden in de springconcourse, die steeds den hoofd schotel vormen van het programma, sterk op den voorgrond, al konden ook ditmaal de Hon garen zich vry behooriyk plaatsen en zelfs een enkele maal winnen. De landenwedstrijd werd door Italië gewon nen vóór Duitschland en Polen. Hierdoor is Italië voor de eerste maal in het bezit geko men va nde gouden Hindenburg-bokaal. Vo rig jaar was deze kostbare tropee wel ver reden doch de internationale bond had den wedstrijd voor ongeldig althans als erkenden landenwedstryd verklaard. Italië had in to taal 22 strafpunten. Duitschland had er 37% en Polen 48%. Wel een verschil met den lan denwedstrijd te Amsterdam waar het fouten regende. De Italiaansche équipe was ongeveer samengesteld als te Amsterdam, n.l. Forquet met Nereide, Kecklèr met Coclite,B ettoni met Judex en Lombardo met Buffalina. De twee slechtste paarden uit Amsterdam waren ver vangen. Ter herinnering zy vermeld, dat de Italiaansche ploeg, die in Amsterdam ook won, den eersten prys won met.74% strafpun ten! |J. De gedachte aan examen doen heeft voor vrüwel alle studeerenden iets ongezelligs, iets beangstigends, iets benauwends. Daarbij komt nog de vrees voor het onrede lijke, het onrechtvaardige: van 'n paar uurtjes, ja, van enkele minuutjes, waarin men toevallig goed of niet goed gedisponeerd is, kan een goed deel van iemands toekomst afhangen; mei^'n beetje geluk verover je het geluk, met 'n beetje pech word je het slachtoffer van nieuwe pech. Dat moest allemaal heel anders worden: d<* onderwijs-autoriteiten behoorden het examen doen tot een lust, tot een genot te maken; aan ons ministerie van onderwas moest een aparte afdeeling gesticht worden tot het voeren van propaganda voor examen doen. Nog beter ware het, indien men mede tot het maken van deze reclame een afzonder lijk propaganda-ministerie in het leven riep. „Doet examen!" dat moest de leus worden, evenals thans met overtuiging de populaire leuze gepropageerd wordt: Heist per spoor!" of „Eet meer brood!" ,,Doet examen! hi Paar prettige, gezellige dagen wachten u; geen lastig en hinderlijk gevraag, geen indiscreties ten aanzien van uw geestelijk en verstandelijk vermogen, geen angst voor den uitslag, succes bij voorbaat verzekerd! Studie vooraf hoegenaamd niet noodig! Doet examen, en alle betrekkingen de keu ze is groot staan voor u open!" Men onderschatte niet het belang van een dergelijke propaganda, welke de examen-Iusti- gen by tienduizenden in de armen der examen commissies zou voeren. Wordt er niet steen en been geklaagd over den berooiden toestand van 's lands schatkist? Welnu, hier valt op een prettige manier geld te verdienen. In een adres van den Kweekschoolbond toch zien wy, aan de hand der cüfers van het vorig jaar, de volgende berekening van kosten en.... baten per hoofdacte-commissie opgenomen: Kosten: 1. Voorvergadering 13 X 12. 2. Schrifteiyk examen 13 X 12.— 3. Mondeling examen (30 dagen) 10 examinatoren Voor zitter) 330 X 12.— Wiskunde (geschat op 1/4 der candidaten) 15 X 12.— Samen 370 X f 12.— Totale kosten van één commissie 4440 Baten: Opbrengst der examengelden: 237 X 30.00 7110.— Winst der examencommissie 2670 Totale winst op de hoofdakte-examens (12 commissies) 32040. De kosten per candidaat bedragen volgens deze berekening 18.75, terwyl het examengeld verhoogd werd tot 30 gulden. Zit hier geen muziek van klinkende munt in? Minister Oud confereere eens met collega Marchant. Woensdagavond was een 9-jarig K>ngetje R. A., op eenigen afstand van het z.g. klap hekje te IJmuiden-Oost over de pallissaden geklommen. Floseling naderde een trein. De wagenvoerder remde nog uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat de kleine door den trein werd gegrepen. Hy werd door de tree plank geraakt. Gelukkig is dit ongeval goed afgeloopen, want bij onderzoek door dr. Van O. bleek, dat de rug onder het linker schouderblad was ge kneusd. Verder had het jongetje eenige schaaf wonden opgeloopen. Door een agent van politie en een spoorweg- beamte is hy naar zyn woning overgebracht. In den afgeloopen nacht is op zyn landgoed te Pommeren de heer H. C. Stork, oud-direc teur van de fabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo, in den ouderdom van 76 jaar over leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7