FrankrijkenEngeland tevreden Zal Hitier de doodenlijst niet publiceeren Het terrorisme in Oostenrijk De werkloosheid in Frankrijk Het nieuws van heden ITALIË ECHTER NIET WAAROM KESSLER HEEN MOEST GAAN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 13 JULI 1934 Avondblad Met de vloten wil het niet vlotten Personen die bomaanslagen plegen of dynamiet in voorraad hebben wacht de dood Geen lichtere straffen meer Ook Piétri weer thuis Fransche en Engelsche opvattin gen stemmen in hoofdzaak overeen Het spant te San Francisco Steeds meer werklieden sluiten zich bij de stakende haven arbeiders aan Noodweer boven Graz Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| De film op den voor grond De Internationale Tentoonstelling der Katholieke Pers JUBILEERENDE COMMUNITEIT Door het herstelplan zullen niet alle werkloozen weer in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld De oorlog in den Chaco Paraguanen melden weer een overwinning Rede van minister Marquet Donderdag zijn de nieuwe leden van het Volksgerechtshof be noemd; eerste proces tegen Thaelmann Een Engelsch request aan Hitier Bommenwerpers voor Rusland Engeland, Frankrijk en Italië krijgen orders Telegrafisten staken in Brazilië Een weg van Colon naar Panama De laatste Komitadja's EXPRESSTREIN ONTSPOORD DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN AAN DE ABONNé'S die het plan hebben gedurende de vacantie hun abonnement tijdelijk op te zeggen deelen wij mede, dat met de opzegging van het abonnement ook het recht op de gratis ongevallenverzeke ring vervalt en dit weder ingaat 2 maanden na de ontvangst der nieuwe abonnementsopgave, zooals in de verzekeringsvoor- waarden is aangegeven. Wij raden daarom deze abonnes bijzonder aan de courant gedu rende de vacantie aan hun vacantie-adres te laten zenden. DE ADMINISTRATIE Verschrikkelijke dood van een Gepoe-hoofd Door slangen, die in zijn bed waren gelegd, gebeten Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18840 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Mag men de berichten en perscommen taren gelooven, dan is ook het bezoek van den pactoloog Barthou aar Lon den een succes geworden. Het was van te voren Uitgesloten, dat Engeland boven zijn bij het verdrag van Locarno aanvaarde verplichtingen nog nieuwe continentale garantie-verplichtin gen op zich zou nemen ten behoeve van het Fransche plan om heel Oost-, Zuid- en Mid den-Europa te vangen in een veiligheidsnet van wederkeerige regionale verdragen. Zoowel de Lord privy seal Anthony Eden als minister Neville Chamberlain hadden dit nog vóór de komst van Barthou te Londen duidelijk te ver staan gegeven, zoodat de Pransche minister van buitenlandsche zaken in Engeland niet vee' an ders scheen te zullen kunnen doen dan de Fransche zienswijze uiteenzetten in de hoop, dat er althans geen ernstige bezwaren tegen zouden worden ingebracht. Barthou heeft, naar het heet, evenwel méér bereikt d.w.z. hij heeft niet alleen de mogelijke oppositie van Engeland tegen het plan van een zgn. Oostelijk Locarno weten te bezweren, maar zelfs een passieve sympathie ervoor weten te winnen. Sir John Simon zou zich bereid verklaard hebben te Berlijn en te Rome, waar men allerminst ge charmeerd is op Barthou's veiligheidspolitiek, een goed woordje te laten hooren ten gunste van het Pransche project, mits de verwezen lijking daarvan ook leidt tot bewapeningsbeper king. Dit „mits" maakt heel het Londensche succes van Barthou weer vrij problematisch. Immers Prankrijk's veiligheidsverlangens kun nen alleen dan afdoende bevredigd worden, wanneer Duitschland aan het Oostelijk Lo carno deelneemt. Alleen in dat geval zal Frank rijk bewapeningsvermindering in ov^f weging kunnen nemen. Maar zal Duitschland, zelfs in dien Engeland te Berlijn daarop aandringt, af stand doen van zijn revisie-eischen en zich te vreden stellen met de minieme revisie-kans, welke in het Verdrag van Versailles zelf is open gehouden? De toestanden in Duitschland zoowel op politiek als economisch gebied zijn niet zeer rooskleurig, maar zijn ze zoo slecht, dat Hitier om zich uit zijn politiek isolement te verlossen zich zal laten vinden voor 'n plan, dat eenige typische Duitsche nationaal-socialistische illusies in desillusies zal laten verkeeren? Door het sluiten van een accoord met Polen heeft Hitier reeds voor tien jaar een door hem zelf in het Duitsche volk gewekte hoop laten varen. Zal hij door nieuwe concessies te doen nog meer hoofdstukken van zijn „Kampf-evangelie" ver loochenen? Alleen wanneer de nood hem dwingt, mag men zoo iets verwachten. Of en hoezeer de nood hem dwingt, zal misschien op te maken zijn uit de rede, welke hij stiaks in den Rijksdag zal houden en waarin hij zal af rekenen met ae samenzweerders van 30 Juni j.l., die zulk een politieke aardbeving in het Uiterlijk geconsolideerde Derde Rijk hebben verwekt. In Engeland is men tevreden, dat men met een platonische sympathie-betuiging zonder eenige reëele verplichting van het Ooste lijk Locamo-plan is afgekomen, en in Franxrijk is men verrukt in het bewustzijn Engeland overtuigd te hebben, dat Frankrijk niet de be doeling heeft vijandelijke statenblokken rond Duitschland te bouwen. In Italië is men daar entegen zeer ontstemd over een en ander en wanneer Barthou ter gelegener tijd naar Rome reist, zooals in zijn voornemen ligt, zal hij wel dingen te hooren krijgen, welke hem niet bijster zullen aanstaan. Italië wil tot nu toe niets van een Oostelijk Locamo en niets van een Middel- landsche Zee-pact weten. Frankrijk is echter van plan zijn projecten door te zetten, ook zon der Duitschland en Italië, indien het niet mo gelijk zou blijken deze twee te vangen. In dat geval evenwel zou een Oost-Locarno-combi- natie wel degelijk een sterk Fransche en anti- Duitsche tendenz krijgen, zoodat er van be wapeningsbeperking geen sprake meer zou zijn en Engelands passieve instemming in afkeu ring zou kunnen omslaan. Op de keper be schouwd heeft Barthou te Londen dus toch niet zoo heel veel gewonnen. Maar hij heeft er meer gewonnen dan de Pransche minister van marine Piétri. De Engelsch-Fransche voor besprekingen voor de vlootconferentie zijn ge schorst, omdat men niet tot overeenstemming kon komen. Engeland wil zijn opperheerschappij ter zee herstellen, en Italië heeft door zijn plan om twee slagschepen, elk 35000 ton groot, te bouwen, leelijk roet in het nog allerminst gare eten gegooid. Wel gaan er geruchten over een mogelijke militaire samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk, doch men zal eerst deze geruchten stellig bevestigd dienen te zien, al vorens men er belangrijke conclusies uit kan trekken. WEENEN, 13 Juli (D.N.B.). Officieel wordt medegedeeld: Donderdag is onder voorzitterschap van bondskanselier dr. Dollfuss een ministerraad gehouden, die verscheidene uren heeft geduurd. De ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan de reeds aangekondigde wet ter beteugeling van politieke gewelddaden. Volgens deze wet zullen personen, die aanslagen plegen, of die zonder daartoe bevoegd te zijn, explosieve stoffen in hun bezit hebben, benevens zij die zich schuldig maken aan een aantal andere bijzondere ernstige misdrijven tegen de veiligheid van verkeersondernemingen en -instellingen cf vitale bedrijven uitsluitend ter dood en niet tot een lichtere straf kunnen worden ver oordeeld, onverschillig of zij voor het standgerecht dan wel voor de gewone rechtbanken terechtstaan. Deze wet geldt voor den duur der opstan dige, tegen den staat gerichte beweging, res pectievelijk tijdens den geldigheidsduur van het standrecht, respectievelijk tot 31 Januari 1315. Na afkondiging der wet wordt een termijn van vijf dagen toegestaan voor de vrijwillige aangifte en aflevering van explosieve stoffen. In dat geval wordt straffeloosheid verzekerd met inachtneming van bepaalde voorwaarden, die in een nog nader te publiceeren decreet bekend zullen worden gemaakt. Voorts zal een ministerieele commissie wor den belast met de regeling van het vraagstuk, hoe krachtens de vereischte buitengewone maatregelen kan worden overgegaan tot ge dwongen ontruiming door de bewoners van huizen en kantoorlokalen, die voor misdadige doeleinden zijn misbruikt. Vervolgens is een wet aangenomen, waarin op uniforme wijze het vraagstuk wordt gere geld van het recht van justitieele functiona rissen, om van hun vuurwapen gebruik te ma ken. Ten slotte hield de ministerraad zich nog uitvoerig bezig met het wetsontwerp in zake de vorming van een bondsgerechtshof. PARIJS, 13 Juli. (Reuter.) De Pransche mi nister van marine, Piétri, die te Londen voor bereidende besprekingen heeft gevoerd inzake de vlootconferentie, is te Parijs teruggekeerd. Aan een vertegenwoordiger van het agent schap Radio verklaarde hij, dat in Londen geen onderhandelingen gevoerd waren, maar dat slechts een vriendschappelijke gedachtenwisse- iing had plaats gehad. Men heeft zich ertoe beperkt een, hoewel hog niet nauwkeurig omlijnd, werkprogram vast te stellen. Hierbij is geconstateerd, dat de Pransche en Engelsche opvattingen in hoofd zaak overeenstemmen. De minister keert der halve met een uitstekenden indruk naar Parijs terug. SAN FRANCISCO, 13 Juli (Reuter) De toe stand, welke te San Francisco als gevolg van de langdurige staking der havenarbeiders is ontstaan, wordt steeds ernstiger. Thans zijn 4300 transportarbeiders en 125 man van het abattoir een solidariteitsstaking begonnen Voorts heeft het trampersoneel zich met 700 tegen 38 stemmen ten gunste van een alge- meene staking uitgesproken. Door de politie en de militaire autoriteiten zijn voorzorgsmaatregelen getroffen, ten einde nieuwe ordeverstoringen te voorkomen. De steden aan de kust van den Stillen Oce aan wachten met spanning op den uitslag van referendum, dat moet beslissen, of er een al- gemeene werkstaking zal uitbreken. Evenals in San Francisco staken ook in Oakland de transportarbeiders en het perso neel van het abattoir. GRAZ, 13 Juli (Reuter) Gisteravond is Graz en omgeving geteisterd door een wolkbreuk, gepaard aan een hevig onweer. Het dak van het zomertheater is op straat geslingerd, ter wijl ook de stedelijke plantsoenen ernstig wer den beschadigd. De brandweer moest een aan tal kelders leegpompen. Ook boven Tirol woedde een hevig onweer, welke een steenlawine veroorzaakte, waardoor de Arlbergstrasse werd versperd. VERWACHTING: Zwakke tot ma- 1 tigen, Noordelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog enkele regenbuitjes en iets koeler. Hoogste stand: 764.8 te Vardö. Laagste stand: 751.7 te Wisby. Zon op 4.55 - onder 9.16 - Licht op 9.46 j= Maan op v.m. 6.31 onder nam. 10.08 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii= Onze Romeinsche correspondent meldt ons: Het tijdschrift „Vita e Pensiero", orgaan der katholieke universiteit van Milaan, publiceert een beschouwing over de tentoonstelling der katholieke pers, die in 1936 in het pauselijk zomerverblijf te Castel Gandolfo zal worden gehouden. Het artikel, dat de hand van den voorzitter der tentoonstellingscommissie, graaf Dalla Torre, verraadt, betoogt dat de tentoonstelling niet enkel historisch en technisch moet zijn, maar dat zij een bijzondere taak heeft: te leeren. „In Castel Gandolfo moet men kunnen zien en vaststellen, vanwaar wij komen en waar wij heden zijn, maar vooral: waarheen en langs welken weg wij gaan. Een tentoonstelling dus, maar een tentoonstelling, die een school is, een groote school, waar met voorbeelden geleerd wordt, en waar allen moeten meewerken, niet enkel aan de documentatie, maar aan de les en aan het model. Hoe een moderne krant ge maakt wordt, hoe haar diensten worden gere geld, hoe redactie, administratie, advertenties en propaganda worden ingericht, hoe men het pu bliek ziet en begrijpt, hoe men het voor ons werk interesseert en het verovert. Hoe men uit hetzelfde streven het liefdewerk der goede pers organiseert, zoowel wat de uitgave als de pro paganda betreft. Hoe men tot hetzelfde doel de groote apostelen der katholieke Actie en der Missiën, de verbreiding der christelijke cultuur op godsdienstig, literair en artistiek gebied steunt en terzijde staat. Vergelijkingen en voor beelden van hetgeen totnutoe gedaan is en wat gedaan kan worden. Deze „dynamiek' zal aan alles: aan statistie ken, herinneringen, „koppen" en machines het leven geven. Wat de oude tentoonstelling uit putte, zal de nieuwe dienen. En door dit rhythme voortgestuwd, zal die tentoonstelling méér zijn dan een materieele en statistische documentatie, en zal aan de beweging van het witte doek zijn noodwendige ontwikkeling vragen. De film zal dus een eerste plaats innemen. Wat niet ge transporteerd kan worden, zal toch aanwezig zijn. Men zal ons aan het werk zien in alle deelen der wereld; w:' zullen in volle beweging aanschouwen, wat tot nu toe slechts voor een klein deel door vitrines en lijsten kon bevat worden in een eentonigheid, die dés te minder op haar plaats was, wijl zij onbeweeglijk vast legde, wat juist eeuwige beweging is: de krant, de propagandapers en de strijdpers". De Paters Franciscanen van Maastricht, waar hun orde 700 jaar gevestigd is ASUNCION, 13 Juli. (Reuter.) Het minis terie van oorlog deelt mede, dat te Canada Strongest twee regimenten Bolivianen zijn ver slagen, terwijl de Paraguanen zich meester maakten van de stellingen van den vijand. Een aantal Bolivianen werd krijgsgevangen gemaakt. Te Canada Carmen werd een Boliviaansche tegenaanval afgeslagen met zware verliezen. j PARIJS, 13 Juli. (Reuter). De minister van Arbeid, Marquet, heeft gisteravond aan een groot diner in een Parijsche voorstad over het Fransche herstelplan gesproken ter bestrijding van de werkloosheid, dat onlangs door Kamer en Senaat is aangenomen. Marquet verklaarde o.a., dat alle Pranschen, die ongerust geweest waren over het lot van hun land na de bloedige onlusten van 6 Fe bruari, zich achter de regeering-Doumergue hadden geplaatst. Alles, wat op economisch, politiek, moreel en sociaal gebied na 6 Februari moest worden ver richt, kon niet in eenige weken voltooid norden. Marquet ging vervolgens over tot het econo misch herstelplan. Hij zeide geconstateerd te hebben, dat de man, die maanden en dikwijls jaren lang uit het arbeidsproces is weggerukt, niet slechts een werklooze, maar een werkelijk wrak is, die zelfs wanneer de economische toestand en daavmee ook de arbeidsmarkt verbetert, niet meer in staat is, de plaats in te nemen, die hij vroeger heeft bekleed. Zulk een man beteekent een doode cel in het leven, en tegenover het voltrekken van een dergelijk drama kan men niet blijven toezien. Het door Kamer en Senaat aangenomen ar- beidsprogram is wellicht nog onvoldoende. Ik zelf zou het hebben toegejuicht, aldus de mi nister, indien de kassen der sociale verzekering over voldoende middelen hadden beschnu. om een groot plan voor nationalen wederopbouw te verwezenlijken, dat recht doet aan de ver schillende belangen des lands. De Fransche regeering verbeeldt zich ook niet, door dit plan alle werkloozen weer in het arbeidsproces te kunnen inschakelen. Zij is er echter van overtuigd, de belangen van de ar- BERLIJN, 13 Juli. (D.N.B.) De „Berliner Börsenzeitung" protesteert in een hoofdartikel tegen de houding van de buitenlandsche bladen, die blijven aandringen op publicatie van de Hjst der od 30 Juni e.v. terechtgestelden Het blad bestempelt dezen eisch als een aanma tigende inmenging in Duitsche aangelegenhe den. Men wil Duitschland behandelen alsof het onder publieke controle stond; het Rijk wijst zulk een behandeling met verontwaardiging van de hand. Naar wij reeds eerder meldden is de leider der Economische Afdeeling Phil. Kessler plot seling uit al zijn functies ontheven. Algemeen wordt aangenomen dat dit ontslag het gevolg is van de diepgaande meenings- verschillen tusschen Kessler en den Minister van Economische Zaken M. Schmitt. Deze meeningsverschillen waren vooral ont staan over het vraagstuk der grondstoffen en over den handel met het buitenland. Kessler had enkele extremistische natio naal-socialistische theorieën verkondigd: vol gens Kessler moest Duitschland zich organisee- ren om te verzekeren, dat de industrieele pro ductie zoo onafhankelijk mogelijk zou worden, op gevaar af daardoor de crisis te vergrooten, waaronder de buitenlandsche handel toch reeds zoozeer te lijden heeft. Minister Schmitt achtte een dergelijke politiek absoluut in strijd met de Duitsche belangen. De minister heeft zijn standpunt weten doorgevoerd te krijgen, waar door Kessler genoodzaakt werd om heen te gaan! Naar Reuter uit Bergen verneemt zijn Don derdag de nieuwe leden van het „Volksge rechtshof" door Hitier benoemd. De eerste zit ting van dit gerechtshof zal morgen plechtig worden geopend, in het gebouw van den vroe- geren PruisisGhen Landdag. Een van de eerste processen, die behandeld zullen worden, is de zaak van den vroegeren communistischen leider Thaelmann. LONDEN, 13 Juli. (Reuter.) Een aantal voor aanstaande Engelschen van alle partijen heeft aan rijkskanselier Hitier een gezamenlijk re quest gezonden ten gunste van de Duitsche pacifisten, die nog altijd in concentratie-kam pen zijn opgesloten. „Wij zijn van meening," aldus wordt in het request verklaard, „dat het een zeer gunstig ef fect zou hebben op de openbare meening in Engeland en andere landen en Uw vredesver- klaringen zou versterken, indien gij aan deze lieden amnestie zoudt verleenen." „Wij gelooven, dat een dergelijke daad van groote beteekenls zou zijn om de huidige span ning in Europa te doen afnemen." Tot de onderteekenaars van het request be- hooren de bisschop van Birmingham, dr. Shep- pard, Lord Ponsonby, Mr. Frank Brlant Sir Walter Layton en de deken van Canterbury. Een dergelijk beroep op Hitier zou ook door Polen, Zweden, Noorwegen, Denemarken. Ne derland, Zwitserland, Spanje en de Vereenigde Staten gedaan worden. beidersklasse, van de Democratie en van het geheele land te hebben gediend. Zinspelend op de Socialisten, besloot Mar quet zijn rede aldus; Sedert een halve eeuw beloven andere krin gen aan de arbeiders een revolutie, welke zij echter niet in staat zijn uit te voeren. Hun leerstellingen hebben definitief gefaald. LONDEN, 13 Juli (Reuter) De „Daily He rald" meldt, dat de Sovjet-regeering binnen kort in Engeland verscheidene gevechtsvlieg tuigen zal laten bouwen. De vooraanstaande Russische vliegers, die onlangs Engeland hebben bezocht, zouden de regeering te Moskou hebben aangeraden, groote orders voor vliegtuig-motoren en oorlogsvlieg tuigen te plaatsen in Engeland, Frankrijk en Italië. Waarschijnlijk zullen in Engeland gevechts vliegtuigen, bommenwerpers voor twee in zittenden en machines voor algemeene mili taire doeleinden besteld worden. Voor de mo toren komen waarschijnlijk in de eerste plaats de Rolls-Royce-Kestrel-motoren in aanmerking, die voor de snelste Engelsche gevechtsvliegtui gen worden gebruikt. RIO DE JANEIRO, 13 Juli. (Reuter.) De te legrafisten van Noord-Brazilië zijn in staking gegaan. De verbindingen worden in stand gehouden door middel van radio-stations. Volgens de dagbladen strekt de staking zich over geheel Brazilië uit. PANAMA, 13 Juli. (Reuter.) Alvorens gister avond uit Panama te vertrekken om de reis naar de Hawaii-eilanden te aanvaarden, heeft president Roosevelt in een onderhoud met den correspondent van Reuter verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten voornemens is, om binnenkort opdracht te geven tot den aanleg van een weg door de landengte van Pa nama, die de kusten van den Stillen en den Atlantischen Oceaan zou verbinden. De weg zal loopen van de plaats Colon naar Panama. De verbinding wordt thans onderhouden door het Panama-kanaal, den trein en vliegtuigen. Er bestaat echter geen enkele weg. Haast onopgemerkt door de Europeesche mo gendheden hebben er in Macedonië iederen dag zware gevechten plaats tusschen Bulgaarsche troepen en de laatste scharen Komitadja's, die zich formeel tot bandietenbenden ontwikkeld hebben. Gewoonlijk worden de benden omsin geld. Meestal gebruikt men geen pardon. Eenige dagen geleden was de operazanger Simeon Kawrakiroff door de bandieten gevangen ge nomen. Toen de rebellenschaar, die hem vast hield, inzag, dat er geen ontkomen meer voor hen aan was, schoten zij eerst den operazanger neer en trachtten zich toen uit de voeten te maken. Er is een hooge premie gesteld op het hoofd van Bosschkoff, die met tien mannen rond zwerft, van wie ieder afzonderlijk reeds een maal in zijn leven ter dood veroordeeld is Vol gens een eed, dien zij gezworen hebben zullen zij zich nooit levend laten vangen. De gevechten in Macedonië zijn dus nog lang niet ten einde zoolang de laatste ko mitadja's nog niet doodgeschoten zijn. Dollfuss treedt streng op tegen de terroristen. Onherroepelijk wacht hun in den vervolge de dood. Lichtere straffen worden niet meer toe gepast. De Fransche minister van Arbeid Marquet heeft een rede gehouden over het econ. herstelplan ter bescherming der werkloosheid. Paraguanen melden een overwinning op de Bolivianen. Donderdag heeft Hitier de nieuwe leden van het „Volksgerechtshof" benoemd. Een der eer ste processen zal tegen den ccommunist Thai- mann gevoerd worden. Een aantal vooraan staande Engelschen heeft een request aan Hit- Ier gezonden om amnestie te verleenen aan de gevangen Duitsche pacifisten. Brandstichting te Stadskanaal; meubelfabriek verwoest. Algemeene vergadering der Broederschap van Candidaat-Notarissen te Amsterdam. De kwes tie van het ambtsgeheim van notarissen- LE PUY, 12 Juli. (Reuter.) Een van Mar seille komende expresstrein is tusschen Cha- peau Roux en Alleyras ontspoord. De mate rieele schade is aanzienlijk. HELSINGPORS, 13 Juli. (Reuter). Volgens een hier ontvangen bericht is generaal Sirov, het hoofd van de Gepoe in Trans-Kaukasié een vreeselfjken dood gestorven. Toen de generaal eenige dagen geleden naar bed ging, werd hij door twee giftige slangen, die tusschen de lakens zouden zijn gelegd, gebeten. Ondanks alle pogingen om het leven van den generaal te redden, stierf hij onder groote pijnen. Naar gemeld wordt waren de slangen uit den dierentuin ontvreemd. Een millioen arbeiders, waaronder vrouwen en kinderen worden door de Egyptische regeering gedwongen mee te helpen aan de bestrijding van den katoenworm, die den geheelen katoen-oogst dreigt te vernielen. De oogst kan gered worden, indien de eitjes onschadelijk worden gemaakt, voordat zij zijn uitgekomen. Te Waldhilbersheim is een zes-jarig knaapje om het leven gekomen, doordat het op een met zoutzuur gevulde flesch sprong. De flesch brak en niettegenstaande de onmiddellijke genees kundige hulp is het kind onder vreeselijke pijnen gestorven. De vrouw van den President der Portugeesche Republiek, Carmono, alsmede zijn dochter en twee kleinkinderen zijn bij een verkeersongeluk nabij Coimbra gewond geraakt. Een met va- cantiegangers bezette auto reed in een bocht in snelle vaart tegen den auto van de familie van den president. Mevrouw Carmono liep zoo ernstige verwondingen aan haar hoofd op. dat zij in bewusteloozen toestand naar een zieken huis moest worden vervoerd. iNo i v vvv: ivToun n m )i ut// 7 4-^? Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 755.6 .Vorige stand: 755.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1