I Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel? Tegen de nieuwe steunnormen I Plaats dan 'n„Omroeper" I voor 75.000gezinnen LAATSTE NIEUWS Winkelsluiting Schandaalgeruchten in Indië FDRUKWERK de Leeuw KLADDEN STRAFBAAR REGEERING ANTWOORDT VOOR GOED A Fotohandel B. Wapenen naar den Chaco „HITLER'S WIL WET" VRIJDAG 13 JULI 1934 GEMEENTERAAD gillllllllliiHiiiiiiiiiimniilUHHiliintiliHiHHilllllHlinillllliiniiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiuiiiimiiiiiiimmiinrnHiia Heffing schoolgeld M. O. ont ketende fel debatmaar het voorstel van R. en W. werd met 1815 stemmen aan genomen Speelde raad 2e Kamer? Opheffing scholen Heffing schoolgeld M. O. De steunregeling Middelbare School voor meisjes GENEESKUNDIGE DIENST Dr. W. van Konijnenburg vraagt eervol ontslag MUZIEK VOLKSCONCERT H. O. V. Soliste: Hanny Scheffelaar Klots (viool) AFWEZIG TOT MAANDAG 16 JULI A. ALOFS-NIEHAUS „Men kan van de regeering niet verwachten, dat zij geloof hecht aan verdachtmakin gen, waarvoor elke grond ontbreekt Geen concreet geval Tuchthuisstraat 14 DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden Heemstede ZWEMMEN Nieuw wereldrecord van Willy den Ouden Het 400 Meter vrije slag record van Helen Madison verbeterd Stuurlied en-examen Japan en Italië sluiten zich niet bij het embargo aan Instructies van den Rijksdag president aan de Justitie De strandkleeding te Meer verkoopgelegenheid op Zondag Geen staking bij de Heemaf Voorloopig geen loonsverlaging Zandvoort Voorstellen der R. K. Raadsleden verworpen SURSéANCE VAN BETALING DEFILE IN DE NIEUWE KERK TE DELFT BOKSER ROBERT DISCH VERLIEST VAN STEWART JULIANA" PROMOVEERT NIEUWE HAARLEMSCHE iiiiuiiiiiiJiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiHiniiiiiiiiiuiiifH COURANT In de Donderdagmiddag voortgezette verga dering van den gemeenteraad onder voorzit terschap van den loco-burgemeester, den heer mr. Gerritze, werd het debat voortgezet over het voorstel om het kladden op straat volko men onmogelijk te maken. De heer BIJVOET (R.K.). merkte op, dat de middelen om de niet-eerbare propaganda tegen te gaan, niet scherp genoeg waren. Daarom is dit voorstel ter tafel gekomen. Plakken kan evengoed overdag gebeuren, er zijn werkloozen genoeg. De heer SCHOLL (S.D.)Je hebt zeker nog nooit geplakt! De heer BIJVOET (R.K.)Ik heb wél ge plakt en in onbezonnen jeugdjaren zelfs des nachts (hilariteit). De heer VISSER (C.H.) verklaarde zich geen voorstander van „een keurslijf van verboden", maar als van de vrijheid misbruik gemaakt wordt, is er niet aan te ontkomen. Een afspraak voor verkiezingstijd is prachtig. Maar er wordt ook vandaag door zekere zijde gekalkt om een andere buitenlandsche com munist te redden, die door het lawaai in Haar lem toch niet gered wordt. Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI (V.B.) maakte geen bezwaar tegen de verordening, wel tegen de omgekeerde bewijskracht. Wethouder GERRITSZ (S.D.) verklaarde de minderheid voor dit voorstel in het college te vormen en de verdediging aan wethouder ROO DENBURG (C.H.) over te laten. Deze zeide, dat het niet uitsluitend om den verkiezingstijd gaat, maar ook om deze dagen. Dat kladden van leuzen op muren en straten moet uit zijn. De heer REINALDA (S.D.) vroeg terugne ming van het voorstel, om met de politieke partijen nader overleg te plegen. Het voorstel werd met 22 tegen 12 stemmen aangenomen. 3. en W. stellen voor het L. O. dusdanig te reorganiseeren dat met 1 September 1934 wor den opgeheven School No. 4 aan de Boter markt en School 15 aan de Lindschotenstraat. De leerlingen zullen over andere nabij ge legen scholen verdeeld worden en een aantal onderwijskrachten zal wachtgeld krijgen. Wethouder BOES (V.D.) zeide, dat 18 onder wijzers ontslagen zullen moeten worden. De leerkrachten kunnen de grootere klassen wel besturen. Aldus besloten. B. en W. Stellen voor, voor de Middelbare Scholen een minimum schoolgeld te heffen, va- rieerende van 12 tot 5 per jaar, naar gelang een gezin uit 1 tot 5 of meer kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar bestaat. Tevens stellen zij voor een z.g. vermogens tarief in te stellen en het gratis in bruikleen verstrekken van boeken en leermiddelen afhan kelijk te stellen van den ijver der leerlingen. De heer JOOSTEN (S.D.) kon niet begrijpen, dat dit college van B. en W. met een dergelijk voorstel kon komen. Spr. pleitte voor die men- schen die een laag inkomen hebben en sinds 1932 genoeg gestraft zijn. Ook die kinderen hebben recht op middelbaar onderwijs. De be zuiniging, uit dit voorstel voortvloeiende, is slechts f 1500.dus niet de moeite waard. Als dit voorstel wordt aangenomen, riep spr. uit, dan is dit een oorlogsverklaring aan de arbeidersklasse. Geroep: Nou, nou! 't Is hier geen meeting. De heer JOOSTEN: Als een arbeider de leer middelen voor zijn kind, dat niet voldoende) punten behaalde, niet kan betalen, wordt dat kind van het verdere onderwijs verstoken. Dat is een onrecht! De heer PEPER (CP.) sloof zich volgaarne bij dit betoog aan. Mevrouw ELZINGA (V.D.) zou het geld van 3 beurzen willen verdeelen onder de minver mogenden, die het middelbare schoolgeld voor hun kind niet kunnen betalen. Het kind moet dan echter begaafd zijn. Spr.'s fractie achtte het juist, dat in dezen tijd in ieder geval school geld geheven wordt; door het verdeelen der beurzen wordt echter veel verzacht. De heer CASTRICUM (R.K.) sloot zich bij den heer Joosten aan en noemde het voorstel een klap in het gezicht van de arbeidersklasse. De grens wordt overschreden. De heer WOLZAK (A.R.) achtte geen enkele tarm aanwezig voor de gedachte, dat het ar beiderskind teruggezonden zou worden. Als er een kind is moet één gulden per maand betaald worden, is dat nu zoo onbillijk? Voor het ver krijgen van middelbaar onderwijs voor hun kinderen moeten die weinig-draagkrachtige ouders dat toch over hebben. Haarlem verkeert in een uitzonderingspositie, in de meeste gemeenten heft men 'n minimum schoolgeld. De heer VISSER (C.H.) meende, dat het raadzaam is de scherpe kanten van het voorstel te verzachten. Terugneming zou juist zijn. De heer BIJVOET (R.K.) protesteerde tegen de uitdrukking dat dit voorstel ten doel zou hebben de arbeidersklasse naar beneden te drukken. Er moet goede trouw zijn en spr. hoopte, dat de voorzitter een volgende maal een dergelijke uitdrukking niet zou tolereeren. Wethouder ROODENBURG (C. H.) erkende, dat de betzuiniging niet groot is, maar vele kleinen maken een groote. Haarlem is nog zeer royaal met heett geven van gratis boeken, men moet dus niet moord en brand schreeuwen. Het M. O. mag geen toevluchtsoord worden, voor die kinderen, waarvoor men op dit oogen- blik geen betrekking heeft. Op de Middelbare Scholen betalen geen schoolgeld verschillende menschen, die niet uit arbeidersstraten komen. Arbeiders komen bijna niet op de lijst voor. Ieder geval kan ook in de toekomst op zichzelf beschouwd worden, aanslagbiljetten kunnen nietig verklaard wor den. Wethouder BOES CV. D.) yerdedigde de ge dachte van mevrouw Elzinga, voornamelijk om de betrokken kinderen te kunnen kleeden door middel van een bijdrage uit de beurs. Het ge ringe schoolgeld maakt niet zooveel uit. De heer JOOSTEN (S. D.) achtte het denk beeld van de beurzen nu wel aardig, maar waarvoor is verhuizing van dit geld noodig? Het voorstel van B. en W. mocht men niet aan nemen. Spreker achtte 12.schoolgeld per jaar te veel voor de gezinnen met zeer weinig in komen. Hij handhaafde zijn standpunt, dat dit voorstel tegen de arbeidersklasse gericht is. De heer VISSCHER (C. H.) stelde voor als afzonderlijk artikel toe te voegen, in bepaalde gevallen, ter beoordeeling van B. en W. kun nen deze, bij een belastbaar inkomen van ƒ900.zonder kinderaftrek ontheffing van deze verordening verleenen. Wethouder ROODENBURG (C. H.) verklaar de, dat B. en W. dit artikel zoodanig willen wijzigen, dat hij een inkomen van ƒ900.— zon der kinderaftrek de heffing nihil zal zijn. Het gewijzigde voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen met 18—15 stemmen. De VOORZITTER deelde ten aanzien van de steunregeling mede, dat de regeering er niet aan dacht de 8.steun voor de kostgangers in 9.te verhoogen. Een speciale reis van den betrokken wet houder naar Den Haag had geen resultaat. De landarbeiders zullen onder een hooger tarief vallen, dat is het eenige bereikte. De heer REINALDA (S. D.) was dankbaar voor deze mededeelingj maar betreurde de be haalde resultaten. Spr. toonde met eenige voor beelden aan hoe onrechtvaardig de nieuwe steunregeling werkt. Wanneer een wefkman een werk aanpakt, dat in een lagere loonklasse valt, en dat niet zijn vak is, wordt hij, uit dank omdat hij werken wilde, na afloop van dat karwei gestraft met een uitkeering in die la gere klasse. De raad zal wat moeten doen. B. en W. zul len moeten opkomen tegen de gevolgen van die nieuwe regeling. De percentages in de nieuwe regeling moeten worden verhoogd. De arbeiders in de lage toon groepen Zijn zoo laag gekomen, dat er niets meer van de steun af kan. Naarmate het loon daalt moet het steun-percentage omhoog. Doet men dit niet dan betgaat men een groote on juistheid. Langs legalen weg moet de Regeering op een en ander gewezen worden. Er is gelukkig een goede samenwerking, van alle kanten komen er adhaesie-betuigingen. Ieder karakter van politiek moet uitgescha keld worden. B. en W. moeten de regeering vragen, meer te mogen uitkeeren, omdat de normen voor onze stad teveel leed en onrechtvaardige ver houdingen veroorzaken. De heer MARS (S. D.) bracht in het mid den, dat een werklooze door de steunverlaging in een woning van mindere huurwaarde moet gaan wonen. Valt hij in een minderwaardige woning beneden de 3.50 dan gaat opnieuw zijn steun naar beneden, omdat hü goedkoo- per woont. De heer VISSER (C. H.) merkte op, dat men wel kan protesteeren, maar dat de finantieele toestand van het land erger is dan menigeen zich durft voorstellen. Spr. is van het leed van den werklooze door drongen, maar hij laat zich niet spannen voor voorstellen, die geen enkele kans van slagen hebben, omdat de regeering er eenvoudig niet aan kan voldoen. De regeering verlaagt de steunnormen niet uit wellust. Daar zijn ernstige redenen voor, ook in het belang van de arbeidersklasse. Spr. wees op het adres van de Hervormde Predikanten, dat hij een moedig woord noem de. Als men hier verbetering van de normen wenscht, moet men er iets tegenover stellen. Het mes van de belastingen kan ook schreeu wende onrechtvaardigheden veroorzaken, en massa-ontslagen van arbeiders tengevolge heb ben. Spr. prees tenslotte het verrichte werk van de wethouders. De heer PEPER (c. P.) besprak de strijd van zijn partü en hield een propagandistische rede De heer v. DAM (V. D.) was zich bewust van de moeilijkheden door de nieuwe steunregeling geschapen. Maar het debat daarover in den raad heeft geen enkel nut, temeer daar er een interpellatie-Kupers in de Kamer hangen de is. De raad moet geen 2e Kamer gaan spelen. De betrokken wethouders staan en stonden op de bres, dat moet voldoende zijn. De VOORZITTER antwoordde, dat het voor beeld door den heer Reinalda genoemd de op merking vereischt, dat ten aanzien van der gelijke gevallen de grootste soepelheid betracht wordt. B. en W. hebben geen bezwaar de regeering nog eens te wijzen op de allerlaagste bedra gen. Het gesprokene door den heer v. Dam kon spr. onderschrijven. De heer REINALDA trok naar aanleiding daarvan zijn motie in, in de vorige vergadering ingediend, in. De vergadering werd daarna gesloten. Bevorderd van de 1ste naar de 2e klasse: H. M. Bom, C. J. Crombouw, L. D. Joustra, A. E. de Lange, M. Piek, W. Pleging, A. Specht Grijp, S. van Vliet, M. Wiskerken, G. Hendriks. Voorvaardelijk bevorderd: E. v. d. Graaf, e' N. van Mansum, H. Brouwer, M. Luikinga,' H. de Wilde, L. Artz, F. v. d. Berg, A. M. Bot man, F. G. J. Bruce, H. E. Dieters, G. C. A. Doijer, F. v. d. Graaf, M. Granpré Molierè, A. J. van Hardenbroek van Ammerstol, L. S Kroon, E. G. v. d. Laaken, A. H. L. Meijer, E. G. P. J. Paardekoper Overman, B. Polak, M. van Rassel, F. P. Stroman, F. Valstar, H. E. v. d. Waa, N. Muntinga. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: A. Dalmeijer, M. Dootjes, J. C. Engers, H. Heems kerk, C. A. Hogewind, M. H. de Jong, P. M. Mol, K. N. v. d. Molen, W. A. M. Nieuweboer. L. Willemsen, M. van Suchtelen v. d. Haare, C. M. v. d. Bosch, F. A. Daalhaus, M. L. van Dam, J. Goeting, A. A. A. Jansen, G. W. Kat, Th. H. Klijn, R. Monnier, J. M. v. d. Poll, E Schönhuth, G. Schouten, Th. L. Touwen, W. Vermeulen, L. van Buchem, W. L. van Ben- them Jutting, H. H. Bloem, M. H. Cats, W. A. van Dijkum, M. E. Grevengoed, A. Günther Mohr, C. L. M. Koenigs, A. A. Koldewijn, J. J. Lansdorp, L. Levy, G. Muntinga, H. C. Petri, B. A. M. Pronker, N. Reinalda, N. Roos, A. F. Schor, J. M. Seijffert, M. Bledl. Bevorderd voorwaardelijk: L. C. M. Gut- schmidt, B. E. M. Cats, W. Roesink. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: P. J. A. Bakker, H. Dorst, A. Koetsier, A. Koppel- man, s. Levie, P, J. Luitinga, B. Marang, F. Muntinga, M. C. Plaisier, E. M. F. Roqué, J. W. E. Scheuerman, C. J. van Thiel, J. A. de Wilde, J. A. Beugelink, G. P. Brakel, N. M. E. Filippo, J. W. C. Grevengoed, G. L. H. Groe- neweg, L. Gütman, M. Joustra, H. C. Koster, A. C. Messchaert, C. A. Mingels, M. W. Mons- ma, M. C. Otter, M. H. van Rossum, E. A Stoel. Bevorderd voorwaardelijk: Th. C. G. Groot. A. J. Alberding, R. Mees, O. F. Müller, I. M Vink. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: E. J. v. d. Berg, L. Cöhrs, M. C. P. Eebes, A. M. van Hartesveldt, E. Miolee, S. G. Kuipers, J. van Oploo, H. A. Potjer, J. Prins, F. de Roos. M. E. van Ruijven, C. H. Stuivenberg, E. J F. van Veen, E. G. van Walen, H. W. Bolke- stein, J. M. van Gend, F. E. J. Holman, F. v. d. Lely, A. J. Lürsen, N. M. Otter, C. Rijkers, A. Schamhart, J. M. Schor, A. Schrikker, J. E. Stahl, I. Vis. Bevorderd voorwaardelijk: M. L. Dyserinck. Bij den gemeenteraad is een verzoek ingeko men van dr. W. van Konijnenburg om eervol ontslag uit zijn functie van directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst met ingang van 16 September. De eerste helft van het programma van dit Donderdagavondconcert was gewijd aan de twee meest bekende werken van een der beste ver tegenwoordigers der jonge Fransche school: Eaouard Lalo (18231892), tijdgenoot van César Franck en mede-oprichter der „Société Natio nale de Musique". Lalo is, vooral in z'n Ouverture „Le Roi d'Ys", een opera die niet alleen in Frankrijk, doch ook in Nederland een groot aantal opvoeringen beleefde, volbloed Wagneriaan. Het orkest was er nog niet volkomen op dreef in en enkele rhythmische ongelijkheden stoorden nog in de door Marinus Adam overigens zuiver aangevoel de muziek. Ook was de cello-solo 'n zweving te laag, wat we gaarne wijten aan de wel wat warme zaaltemperatuur. Daardoor viel het Hanny Scheffelaar Klots ook zoo ipoeilijk haar gewone virtuositeit en toongeving te ontplooien, in de Symphonie Espagnole, dat het pièce de résistance vormde van de eerste concerthelft. In gewone omstandigheden is dit aan den beroemden Spaanschen violist Pablo de Sarra- sate opgedragen werk al een zeer zware opgave, zoodat we toch met groote voldoening kunnen gewagen van een zeer goede prestatie door de voortreffelijke violiste, die de tweede concert- meesteresse is. Tot de best geslaagde deelen rekenen we dan de beide laatste, het Andante en het Rondo, waarin ook het orkest een uit stekend aanpassende begeleiding gaf. De opzet van het Andante door het groot koper was van een indrukwekkende donkerte en voornaamheid van voordracht, en het Rondo klonk licht en petillant. Een spontaan en hartelijk applaus betoonde de soliste, die bovendien met bloemen vereerd werd, benevens dirigent Adam en het orkest voor de waarlijk fraaie prestatie. Na de pauze ging de veelgeliefde Vijfde Sym phonie van den grooten Rus Tschaikowsky. Tel kens weer frappeert in deze compositie de ge niale orchestratie. En al is zijn muziek dan minder uitgesproken Russisch van karakter dan van Moussorgski, Rimski-Korsakow en Borodin, ze bekoort en boeit den onbevooroordeelden toe hoorder toch ontegenzeglijk zeer sterk. Zoo deed ze ook nu weer onder Adam's bezielende leiding. In het Andante Cantabile merkten we een mooie, ronde en sonoor geblazen hoornpartij Tandarts Heemsteedsche Dreef 58 BATAVIA, 12 Juli (Aneta). In het afdee- lingsverslag van den Volksraad over de Alge- meene Beschouwingen over de begrooting voor het dienstjaar 1935 werd o.m. het volgende op gemerkt: „Onder verwijzing naar een artikel in het Soer. Handelsblad van 19 Mei 1934, waarin be schuldigingen worden geuit, die voor de be trokken instanties buitengewoon onaangenaam waren, werd door verscheidene leden de vraag gesteld of de Regeering geen aanleiding kan vinden een onderzoek naar de waarheid dezer aantijgingen in te stellen. Gaarne zouden zij den Volksraad met de uitkomsten van zulk een onderzoek in kennis gesteld zien. Aangezien door handelingen als in genoemd artikel gelaakt, groote financieele nadeelen voor de Schatkist kunnen ontstaan, werd voorts de vraag gesteld welke maatregelen de Regee ring denkt te nemen tegen ambtenaren, aan wier schuld het is te wijten dat geheime zaken uitlekken. - Aangezien ambtenaren steeds gebonden zijn door hun ambtseed, zou men gaarne vernemen of ook leden van Regeeringscommissies, b.v. de Economische Commissie, onder eede staan. Zoo dit niet het geval mocht zijn, ware hierin verandering te brengen. De verschillende berichten over het optreden op, zooals we ze van den eersten hoornist nog weinig hoorden even later passeerde hem, jammer genoeg, 'n ongelukje en in hetzelfde deel noteerden we een zeer mooie omspeling van 't pizzicato der violen door hobo's en klarinet ten. De finale klonk triomfantelijk en rhyth- nisch strak: 't geheel fascineerend en levendig. Er waren meer aanwezigen, dan we hadden verwacht en dezen zorgden natuurlijk voor har telijk applaus. Mogen ze ook zorgen voor propaganda voor ons mooie Haarlemsche ensemble, met het oog op de nog te volgen zomerconcerten en vooral op het komende seizoen. J. S. Wedvlucht van Almelo, 170 K.M. Los 8 uur. Eerst getoonde duif om 12 uur 34 min. 36 sec. Laatste prijswinnaar om 4 uur 42 min. 14 sec. Uitslagen: 1, 12 N. Leuven; 2, 5, 10, 11 A. Eveleens; 3, 14, P. v. Egmond; 4, 8, 13 L. de Winter; 6, 9 P. de Jong; 7 L. Kramer. Uitslag wedvlucht van Limoges, 768 K.M. van 30 Juni: Eerstgetoonde duif Zondag 1 Juli 6 uur. Laatste prijswinnaar Zaterdag 7 Juli 5 uur 38 min. 29 sec. 1. A. v. Zadel, 2. P. v. Egmond, 3. en 4. G. D. des Bouvrie. A.s. Zaterdag wedvlucht van Bordeaux. Zondag jonge duivenvlucht van Gouda. In het Oostelijk Zwembad te Rotterdam heeft Willy den Ouden vanavond nieuwe lauweren geóogst. Zij verbeterde wederom een wereldrecord en wel dat van de 400 Meter vrije slag. Het bestaande record stond op naam van de Amerikaansche Helen Madison met een tijd va.i 5 min. 28.5 sec. Willy den Ouden maakte op dezen moeilijken afstand een tijd van 5 min. 16 sec., dit is dus 12.5 sec. beneden het record van de Amerikaansche zwemster. De recordpoging, welke in alle stilte was voorbereid en slechts ten overstaan van een aantal ingewijden en kennissen plaats vond in dit uiterst snelle bassin, werd bescheidenlijk aangekondigd als een aanval op het Europee- sche record, dat nog steeds op naam stond van mevr. PhilipsenBraun. met 5 min. 42 sec. Willy den Ouden, volmaakt kalm alsof 't een eenvoudig zwempartijtje gold, maakte een feil- looze start en ging er onmiddellijk met een hoog tempo van door. De eerste 100 Meter gingen op 1 min. 12.2 sec.; de 200 Meter in 2 min. 33 sec.; de 300 Meter in 3 min. 54 sec., bewonderenswaardig regelmatig en prachtig snel. Het publiek voelde nu dat het Europee- sche record „eraan ging", en begon het zwem- stertje, dat hetzelfde tempo vol hield, en dit zelfs in de laatste baan nog verhoogde, luide aan te moedigen. Na een formidabele eind spurt werd goed aangetikt en toen was niet alleen het Europeesche, maar ook het wereld record van de snelle Amerikaansche zwemster gebroken. Een golf van enthousiasme brak tos bij het vernemen van dit feit en toen de tijd, 12sec. sneller dan die van Helen Madison, bekend werd, kende de geestdrift van het pu bliek geen grenzen meer. Zij werd luide be jubeld. DE NHAAG. Geslaagd voor derde stuurman groote stoomvaart de heeren J. K. M. van Meuïs, R. Ceunaska, J. A. Klingen, W. R. Bos. van hoogere ambtenaren en van den Directeur van het Persbureau Aneta, deden de vraag rijzen of ten deze door de Regeering niet groo tere activiteit had kunnen worden betracht. Aangezien dergelijke mededeelingen het ver trouwen van het publiek in de intregiteit van de hoogere ambtenaren schaden, mag de Re geering zich niet afzijdig houden. Gevraagd werd of terzake een onderzoek is ingesteld en welk standpunt de Regeering terzake meent te moeten innemen." In de Memorie van Antwoord op deze pas sage antwoordt de Regeering thans: „Naar aanleiding der ernstige beschuldi gingen, onlangs geuit over het optreden van hoogere ambtenaren en van den Direc teur van het Persbureau Aneta, heeft de Procureur-Generaal zich op de hoogte ge steld van al hetgeen dienaangaande zoowel in de pers als bij geruchte is naar voren gebracht. Ondanks dit onderzoek en zijn uitgesproken wenschen, dat ieder die ter zake inlichtingen kan verstrekken, daartoe ook zal overgaan ,ïs tot dusverre geen en kel concreet gegeven aangetroffen dat het hier bedoelde gemis aan integriteit beves tigt. Voor de regeering bestond ten deze geen aanleiding een andere dan een af wachtende houding aan te nemen. Men kan van haar niet verwachten of eischen dat zij, zooals maar al te velen in den laatst verloopen tijd hebben gedaan, geloof hecht aan verdenking en verdachtmaking, waarvoor elke grond ontbreekt." Een persoordeel BATAVIA, 12 Juli (Aneta). Het „Bat. Nieuws blad" acht deze verklaring afdoende voor wat betreft de beteekenis van den kletspraat over 'n „Indische Stavisky" enz. Het blad vraagt zich alleen maar af waarom men twee maanden op zulk een verklaring moest wachten, LONDEN, 12 Juli (Reuter). In het Hooger- huis verklaarde de onderstaatssecretaris van Oorlog, op een vraag van lord Cecil, dat alleen Denemarken, Zwitserland, Nederland, de V S. en Engeland maatregelen hadden genomen voor de practische toepassing van het embargo (tijdelijke beslaglegging) op wapenzendingen voor den Chaco-oorlog. Wanneer geen algemeen embargo tot stand komt, zullen wij met de andere landen opnieuw hebben te onderzoeken, of wij het embargo zullen blijven toepassen, aldus werd verder verklaard. Tenslotte werd medegedeeld, dat Japan woordelijk heeft geweigerd, zich bij het em bargo aan te sluiten. Italië stelde de voorwaar de, dat loopende contracten en contracten voor herhaalbare leveringen ten uitvoer zouden kunnen worden gebracht. Tevens stelde het de voorwaarde, dat Japan en Rusland tot het em bargo toetraden. Engeland heeft te Tokio en Rome stappen gedaan, doch zonder veel succes. BERLIJN, 12 Juli (D.N.B.) De Pruisische Minister van Justitie, Dr. Gürtner, riep heden alle Pruisische officieren van justitie bijeen. Op de vergadering verscheen ook de leider der „Gestapo" (geheime staatspolitie) Himmler. De minister-president van Pruisen en presi dent van den Rijksdag, die 12 Juli bijeenkomt, Goering, hield een rede, waarin hij verklaarde: De leider, Adolf Hitler, heeft den vollen na druk er op gelegd, dat hij iederen aanval op den staat beschouwd als een aanval op het nationaal-socialisme. Het is dus noodzakelijk, den staat te beschermen tegen eiken aanval, van welke zijde deze ook moge komen. De be staande onzekerheid is thans opgeheven. De justitie moet met alle middelen medewerken aan de veiligheid van den staat. Het recht en de wil van den leider zijn één. Wat we 30 Juni beleefden, was de bevrijding van het heele volk uit een groot gevaar, uit een nachtmerrie. Alleen door het snelle ingrij pen van den leider was het mogelijk, zoo spoe dig den toestand tot klaarheid te brengrn. Het optreden van de staatsleiding was de omzetting van het rechtsbewustzijn des volks in de werkelijkheid. Wie tegen deze leiding zich verzet, moet allerstrengst worden ge straft. De leider moet de S.A. zuiver houden zonder aanzien des persoons en ook ik ben vast besloten, mijn ambt met alle denkbare veiligheid te omgeven. Ik constateer nog eens: er is maar één opvatting mogelijk, namelijk die van den leider. Opstand van wien ook wordt niet geduld. Wat het eerste betreft, heeft de commissie zich intusschen afgevraagd, of er geen aanlei ding is, de belangen der schuldeischers nog be ter te beveiligen dan het ontwerp voorstelt. Zij meent, dat het aanbeveling zou verdienen, wanneer ook bij surseance van betaling een rechter-commissaris werd benoemd, ten einde toezicht te houden op de handelingen van de bewindvoerders. Met de regeering is de commissie ten aanzien van het akkoord van oordeel dat de voorge stelde regeling ook voor normale tijden haar beteekenis houdt. Mocht men tot maatregelen op het gebied van de executie van door pand of hypotheek gedekte schulden willen overgaan, dan behooren deze naar haar meening in een afzonderlijke wettelijke regeling te worden neergelegd. Zij meent dan ook, dat de thans aangeboden regeling niet hoofdzakelijk met het oog op de tegenwoordige buitengewone omstan digheden bezien moet worden. Ten slotte zou de commissie gaarne de mee ning der regeering vernemen, over de verhou ding tusschen dit wetsontwerp en de wet op de vergadering van houders van schuldbrieven aan toonder. Het wil haar voorkomen, dat er weinig reden bestaat twee regelingen naast elkaar te laten voortbestaan, waarvan de eene op alle schuldeischers en de andere slechts op een bepaalde categorie daarvan toepasselijk is. Nadat een aantal wetsontwerpen tot re geling van den invoer van verschillende artikelen z. h. st. was goedgekeurd, werd voortgezet de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging der Winkelsluitings wet 1930. De heer SMEENK (A.-R.) constateert dat de regeering den Zondagsverkoop wil verrui men. De antirev. fractie is daartegen. Spr. be treurt het niet-handhaven van den status quo. In verband met de kabinetsverklaring had spr. een dergelijke houding niet verwacht. De anti-rev. zullen hun stem op deze wijze niet aan het ontwerp kunnen geven. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) acht de door den minister aangebrachte wijziging een verbetering. Maar spr.'s principieele be zwaren zijn blijven bestaan. De heer TEULINGS (R.K.) vindt dat de re- geeringswijziging niet noemenswaard afwijkt van zijn amendement. De hoofdzaak is dat daarin niet opnieuw de strijd wordt overge bracht naar de gemeenten. Spr.'s amendement schakelt de gemeenteraden uit. Spr. aanvaardt inmiddels het compromis. De heer VOS (Lib.) verheugt zich erover dat deze minister de nooden van vele winkeliers ziet. Het spijt spr. dat er niet een eindend voorschrift is gegeven voor alle gemeenten. NU de gemeenteraden de beslissing hebben, zal in tal van gemeenten niet bereikt worden, wat met het amendement-Teulings wel het geval zou zijn; de gemeenteraden zullen er allerlei motieven buiten het belang der winkeliers bij halen. Spr.'s fractie zal voor stemmen. De heer DROP (S.D.) verdedigt, op grond van de practijk, het overleg ook met organi saties van werknemers. De MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, de heer STEENBERGHE, meent bij deze geschie denis kort te kunnen zijn, wat het principieele karakter der zaak betreft. Spr. kan dienaan gaande verwijzen naar de toelichting bij de nota van wijziging. De heer Westerman ziet de strekking ver keerd, en heeft de artikelen niet volkomen ge lezen. Spr. heeft alleen wat boven zes uur zou komen voor sigarenwinkels op Zondag, beperkt tot zes uur. De regeering is van oordeel, niet verder te gaan dan volgens het oorspronkelijk ontwerp van den heer Verschuur. Maar spr. wil ook geen verdere beperking. 9 De voetbalvereeniging „Middelburg" is, naar de „Telegraaf" vermeldt, door de commissie van onderzoek schuldig bevonden aan de ge" beurtenissen, die zich hebben afgespeeld bij den wedstrijd MiddelburgJuliana. „Middel" burg" wordt bestraft met aftrek van twee winstpunten, terwijl haar buitendien nog een boete zal worden opgelegd. Tevens zullen twe® Middelburg-spelers worden bestraft, Vogel we" gens natrappen, en de aanvoerder Vijgenboorn wegens het staken van den wedstrijd. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat de wedstrijd Middelburg—Juliana niet zal worden overgespeeld, zoodat hierdoor vast staat, da Juliana paai; de eerste klasse promoveert. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Zandvoort. Over het voorstel van B. en W. tot salaris korting van 5 pet. van het gemeentepersoneel staakte de stemmen. Hierna kwamen in behandeling de voorstel len van de R.K. Raadsleden Siegers en Vader tot bestrijding van de onzedelijke kleeding, het verbieden van gemengde zonnebaden en maat regelen in het tentenkamp. Bij de zeer uitvoerige discussie merkte de heer Elfers op, dat de destijds in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem gehouden protestverga dering tegen de onzedelijkheid in Zandvoort groot nadeel voor Zandvoort heeft opgeleverd. Organisatoren van schoolreisjes bijv. mijden Zandvoort, omdat het daar zoo slecht zou zijn. Het voorstel van B. en W„ dat een formeele verbetering beteekent van het voorstel van de heeren Siegers en Vader betreffende de strand kleeding, werd ten slotte verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Daarmee is dus ook het katholieke voorstel van de baan. De beide andere voorstellen der R.K. raads leden werden resp. met 10 tegen 2 st. en 10 tegen 3 stemmen verworpen. Na diverse conferenties tusschen de directie van de Heemaf te Hengelo en vertegenwoordi gers der drie metaalbewerkersorganisaties is ten slotte overeenstemming bereikt. Naar wij vernemen hebben de organisaties een schrijven ontvangen van de directie der N. V. Heemaf, dat deze de aangekondigde loonsver laging'heeft ingetrokken, echter met de mede- deeling, dat de verlaging dit jaar toch zal moeten worden ingevoerd. Maandag 16 Juli zal dus niet tot staking worden overgegaan. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nieuwe rege ling van de surseance, de gelegenheid tot ac- coord openende, kon de vaste commissie voor privaat- en strafrecht zich met de algemeene strekking van het ontwerp zeer wel vereenigen. Zoowel de wijzigingen, welke in de regeling der eigenlijke surseance van betaling zullen worden aangebracht, als het openen van de mogelijk heid tot accoord, beschouwt zij, over het geheel genomen, als belangrijke verbeteringen. De Nieuwe Kerk te Delft is heden en Zater dag nog te bezichtigen van des morgens 9 tot des namiddags 6 uur. Bij groote belangstelling zal dit tijdstip tot uiterlijk 8 uur verlengd worden. Tot en met Donderdag passeerden on geveer 18000 personen. Te Liverpool bokste Donderdagavond onze landgenoot Robert Disch, kampioen in het licht gewicht van Nederland, een wedstrijd over 15 ronden van drie minuten tegen den Engelschen bokser Jimmy Stewart. Ondanks het feit, dat Disch op punten ver loor, bokste hij bijzonder goed en bracht hij zijn tegenstander tot drie maal toe in gevaar. Het publiek was het niet geheel en al eens met de beslissing en schreeuwde om „onbeslist". De jury bepaalde echter anders en verklaarde Stewart winnaar op punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4