De nieuwe steunregeling Winkelsluiting Brandstichting 2 VOOR 25 CENT Wat is het eerst noodige? mm r, HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 13 JULI 1934 Excuses aangeboden Velsens burgemeester en het con flict met den rijksaccountant GED. STATEN VAN OVERIJSEL De heer Beukenkamp gekozen tot lid CONTINGENTEERING VAN DRAADNAGELS Fabriek te Helmond weer in bedrijf? Veredeling van ruzie TENTOONSTELLING „STAD TILBURG" Vuurhaarden op vele plaatsen VERLAGING DIVIDEND- EN TANTIèMEBELASTING TWEEDE KAMER De moeilijkheden in de schoenindustrie De Bata-fabrieken Kruisvaarders van St. Jan Koperen jubileum der Congregatie NA DE BEGRAFENIS VAN DEN PRINS Het défilé in de Nieuwe Kerk De vooruitzichten door den on weerstoestand onzeker GRATIS VLIEGEN Gouden kloosterfeest Audiëntie Wijlen Mgr. Mutsaers Overbrenging van z'n stoffelijk overschot naar Venlo SLAPTE IN DE TEXTIEL In raadsvergadering ziek ge worden De Tweede Kamer heeft gisteren met een tactischen zet geantwoord op het forceeren van een reclame-interpel latie door de communisten. Den heeren De Visser en Wijnkoop, wien eerder een ver hoor door den Officier van Justitie moest worden afgenomen dan zij het de Kamer wilden doen, werd met recht de advoca tuur van kwade zaken niet gegund. Bij den politierechter en elders worden de processen tegen de meeloopers afgewik keld, die na de vriendelijke tusschenkomst van de Communistische Partij Holland thans aan den cipier worden gepresen teerd. Hier en daar ligt nog een verzame ling steenen op de daken, en al staat Moskou op het oogenblik in de volksbuur ten onder Hollandsch politietoezicht, het teert nog op illusies en revolutionnair sen timent. Zoolang soldaat en burger te nacht niet rustig op één oor kunnen liggen, is het nog niet tijd voor het vrijgeven van een opruiers-interpellatie. Ook zonder communistische aanbeveling kan de les van Amsterdam worden gecom mentarieerd. Het gezagsvraagstuk is vlak na den Bosschen Katholiekendag al te he vig aan de orde gesteld onder revolver schoten. Zonder zich te kleineeren heeft het gezag zich echter gehandhaafd in de orde. Onze landsregeering behield haar prestige ook door haar voortdurend ijveren voor het algemeen belang, de socialistische partij verloor het door haar houding in de gemeenteraden en het opportunistisch con tact met de kanker ar ij. De beste gezagshanahaving is maat schappelijke opbouw. Dat weten onze Mi nisters, die een zwaar en ondankbaar werk met meer moeiten en toewijding betalen dan fascisten of domooren de modieuze rethorica van hun toekomststaat. Het tele gram van een aantal Hervormde predikan ten aan Minister Colijn was dan ook een even haastige en ontijdige als slordige ge- voels-improvisatie. Hun kerken verloopen, maar dit aanhollen van de herders achter het restant van de kudde, tusschen ge meente en revolutie bekneld, is een fout van begrip en tactiek. De telegrafische be langstelling miste kennis van het beleid der Regeering, de bezuiniging en de belas tingheffing. En dat de onderteekenaars het risico beliepen, voor de motiveering der op- ruierij te worden uitgespeeld door de Marxisten, bleek gisteren in de Tweede Ka mer bij de afgewimpelde interpellatie. Is de steunverlaging dan een model van een crisis-maatregel? We hebben in ons nummer van gisteren een uitvoerig artikel van den heer N. Steinmetz gepubliceerd, lid van de Tweede Kamer en secretaris van dén RK. Volksbond. Voor de toelichting Van sommige steun-becijferingen gingen we hem nog eens opzoeken. Bij die gelegen heid herinnerde ons de heer Steinmetz aan de steunherziening, reeds in October van het vorige jaar ingevoerd, toen zooals het heette de franjes hier en daar af geknipt werden en de oneffenheden wat bijgewerkt. Voordien gold als regel, dat de eerste 5 gezinsinkomen vrij was, mits dit bedrag niet tot het inkomen van den man behoor de van wat boven die 5 uitging werd 2/3 afgetrokken, na de wijziging werd van heel het inkomen 2/3 afgenomen. Voorts was daar de regeling van den kinderbijslag, waarbij men uitging van de veronderstel ling, dat verdienende kinderen ook duurder waren in het gezin; deze gunstige bepaling verdween eveneens. Ook de huurtoeslag onderging door verschillende wijzigingen Verslechtering. Eind April van dit jaar werd in de Twee de Kamer de interpellatie-Kupers gehou den; bij die gelegenheid deelde de Minister mede, dat een algeheele herziening van de steunregeling op komst was en in verband daarmede hadden meerdere conferenties met de besturen der groote gemeenten plaats. Resultaat is geweest, dat over heel de linie de steunnormen verlaagd werden, maar daar zou tegenover staan (en dit was het, waarover de heer Aalberse zich inder tijd in de Kamer verheugde), dat er voor groote gezinnen een verbetering in den toestand zou komen, aangezien deze, vol gens de nieuwe regeling, 80 ja 90 pCt. van het loon zouden kunnen bereiken. Prac- tisch blijkt dit laatste en dit is een groote tegenvaller echter alleen maar van belang voor héél groote gezinnen en voor het platteland. Het méést ongunstig werkt intusschen de regeling, dat de crisis-gesteunde niet lan ger 24, maar 13 weken uitgetrokken heet, en dan terstond dubbel uitgetrokken- raakt. Voor uitgetrokkenen bedroeg het maxi mum van den steun voorheen 22.50 dit is pl.m. 70 pCt. van het loon; thans be draagt dit maximum 21. Waar tallooze uitgetrokkenen echter zoo plotseling dubbel uitgetrokken geraak ten (vanwege de termijnverkorting van 24 «p 13 weken), vielen zeer velen plotseling van 22.50 op 20 (het maximum voor dubbel-uitgetrokken) terug. Ook groote gezinnen, die niet den maxi mum-steun hadden (omdat ze een lager loon hadden verdiend) werden de dupe. Zoo had deelde de heer Steinmetz ons mee bijv. een gezin van man, vrouw en vijf kinderen voorheen 20.25, terwijl dit gezin nu nog slechts 18.75 bekomt. Een ander gezin van man, vrouw en vijf kin deren had voorheen 22 en krijgt nu 20, waarvan nog 6.25 huur betaald moet Worden. Alleen in geval van zeer lage loonen en met een uitzonderlijk groot aantal kin deren kan men komen tot de geroemde 00 pCt. van het loon. Als iemand bijv. vroe ger 12 verdiende, kan hij nu 10.80 steun krijgen, maar dan moeten er in dat gezin ook 10 kinderen zijn; als iemand in Amsterdam bijv. 30 loon had, kan hij nu met 10 kinderen 21 steun trekken, dus tot 70 pCt. van het loon komen. In verreweg de meeste gevallen echter komt men daaraan niet meer toe; in de 280 gevallen in den R. K. Bouwvakbond te Amsterdam is niemand vooruit gegaan, hoe groot het gezin ook is. Men ging ach teruit met 3, 2.50, 2, 2.25 enz., in den Metaalbewerkersbond zijn er in 192 gevallen slechts 2 verhoogd, alle anderen werden verlaagd, eveneens met 3, 2.50 enz. Had een bouwvakarbeidersgezin met 7 kinderen voorheen 21, nu is dit 18.50 geworden waarvan 3 huur moeten wor den betaald; een ander gezin had 22.50 met zes kinderen en krijgt nu 20. Voor huur moet hier af 6. Onder de transportarbeiders (welke meestal lage loonen hebben en merk waardigerwijze weinig groote gezinnen) ontving een gezin van 2 personen voorheen 15.75 dit is nu 14.25 geworden en hiervan moet aan huur nog 7.38 worden betaald. De algemeene regel is nu deze, dat voor de uitgetrokkenen de grondslagen voor man en vrouw zijn verlaagd van 13.50 tot 12 en voor ieder volgend gezinslid van 1.50 op 1.35. Voor de dubbeluitgetrokkenen daalde de norm voor man en vrouw van 12 op 11; de kindertoeslagen bleven echter gelijk. Ziedaar in groote trekken, volgens den heer Steinmetz, wat er nu eigenlijk ge beurd is. Wat zal het eerst noodige zijn, om de ontevredenheid weg te nemen? Deze vraag houdt op het oogenblik de belangstelling vast van regeering, volksleiders, sociologen en allen, die het wel meenen met de be langen der groote massa. In volgende num mers van ons blad hopen we er in een enquête een antwoord op te geven. In verband met het bewuste conflict tusschen het gemeentebestuur van Velsen en den Rijks accountant, is door burgemeester Rambonnet het volgende aan den Raad gericht: In het gemeenteblad van 26 Juni 1934 hou dende beschouwingen van het College van Bur gemeester en Wethouders betreffende door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Fi nanciën gestelde eischen tot verdere bezuini ging en versobering in de huishouding dezer gemeente, komen verscheidene passages voor, welke een scherpen aanval op de Regeering be vatten; alsmede een ernstige critiek tegen de resultaten van den arbeid, de werkwijze en het optreden van enkele ambtenaren van of in dienst van het Departement van Binnenland sche Zaken en Financiën; speciaal van een Rijksaccountant. Ik acht deze bedoelde feiten en zinsneden bij U nog van te voldoende be kendheid om ze hier thans weder te herhalen. Zooals Uw College bekend kan zijn en ook ge bleken is uit mijn toelichtende rede, in uwe vergadering van Dinsdag 3 Juli j.l. geschiedde de vaststelling van 't bovenbedoelde raadsstuk met mijn instemming. Ik kom thans voor mij persoonlijk op deze laatstbedoelde instemming en medewerking te rug. Ik ben ervan overtuigd, dat de vorm, die daarbij is gekozen, tegenover de Regeering ver over de schreef ging. Ook ben ik tot het inzicht gekomen, dat eventueelebezwaren tegen Rijksambtenaren, niet gelijk geschied is, bij wijze van gemeenteblad aan Uwen Raad, hadden behooren te worden inge diend en aldus aan publiciteit prijsgege ven, maar desgewenscht wel bij den voor het beleid dezer ambtenaren verantwoor delijken Minister. Dit verschil is ook daar om van belang, omdat, gelijk ik heb er varen, deze ambtenaren in kwestie niet in staat of gemachtigd zijn om, wanneer zij worden blootgesteld aan aanvallen op hun beleid, gelijk te Velsen geschiedde, zich daartegen te verdedigen. Ik herroep dan ook bij dezen geheel, voor zoover dit mogelijk is, mijne medewerking aan en stemmen voor den inhoud en de conclusies van bedoeld gemeenteblad, even als wat door mij ter toelichting er van in de Raadsvergadering van 3 Juli is gezegd. Als gevolg van dit veranderde standpunt bied ik bij dezen openlijk mijn verontschul digingen aan aan de ambtenaren, die zich door den inhoud van het raadsstuk in kwestie getroffen, gegriefd of beleedigd zouden kunnen achten. In de gisteren gehouden vergadering der Prov. Staten van Overijsel is in de vacature- Elhorst gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten in deze provincie, de heer J. J. Beuken kamp, burgemeester van Den Ham. Verschenen is het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot regeling van den invoer van draadnagels, draadkrammen, ge trokken jjzerdraad en van prikkeldraad. Eenige leden merkten op, dat de toewijzing van bijzondere vergunningen op veel te ruime schaal geschied. Aan personen en instellingen, die zich vroeger nooit met den handel in deze artikelen hadden bezig gehouden en wier be langen dus geen bijzondere bescherming ver- eischten, waren deze bijzondere invoervergun ningen verstrekt. Hierbij komt nog, dat door de handelsovereenkomsten, welke door ons land met andere landen zijn gesloten, de invoer veel grooter is gebleven dan uit de vastgestelde con tingenten zou kunnen worden afgeleid. Deze invoer heeft zulk een omvang aangenomen, dat de geheele contingenteering vrijwel illusoir is geworden. Eenige leden hadden vernomen dat fabrieken, welke verzinkt draad gebruiken als grondstof voor prikkeldraad en vlechtwerk geen grondstof meer kunnen verkrijgen, omdat den leveranciers als voorwaarde tot het verkrijgen van invoer vergunningen was gesteld: toetreding tot hef te deze bestaande syndicaat. Dit syndicaat stelde op zijn beurt als eisch voor die toetreding: het niet leveren aan vrije fabrieken. Mocht dit inderdaad juist zijn, dan zou men bezwaarlijk kunnen spreken van een zeer soepele toepassing van dezen maatregel. Gevraagd werd welken invloed deze contin genteering heeft gehad op de werkgelegenheid. Met name wenschte men te weten of de uit gekochte fabriek te Helmond weer in bedrijf is gesteld. Quaeritur levert in „De Morgen" een bij drage tot veredeling van ruzie: „In Tsjecho-Slowakije moet iemand terecht staan, omdat hij een ander heeft toegevoegd: „Jij Hitier!" 'k Zou niet graag de rechter zijn, die over het al of niet beleedigende karakter van zulk een uitroep vonnis moet vellen. Ongetwijfeld is de uitroep niet vervuld van vriendschappe lijke bedoelingen, beleediging zal wel het oog merk geweest zijn, maar als de rechter een veroordeeling uitspreekt, dan maakt hij zich zelf schuldig aan belediging van een bevriend regeeringshoofd en daar moet je in dezen tijd ook erg voor oppassen. Daarom verwacht ik vrijspraak. Het geval biedt dan een uitkomst voor al degenen, die hun hart eens willen luch ten tegenover een ander en er liever niet de soesah van een rechtspraak voor over hebben. Een Duitseher bijt zijn tegenstander toe: „Jij Barthou?" en een Rus zegt: „Jij Okada!"; een Mussertiaan scheldt: „Jij Kamerlid!", een so cialist: „Jij Colijn!", een communist: „Jij Duys!" en een Lingbeekiaan„Jij Aalberse!" Zoo valt er geen onvertogen woord en toch is er de echte opluchting welke een bepaald soort menschen na het hooren van een scheld woord gevoelen. Aan alle bekvechters zij deze methode dus ten voorbeeld voorgehouden. Ze komt het be- schouwingspeil ten goede en veredelt de ruzie." Het bezoek De Tentoonstelling „Stad Tilburg 1934", waarover in den lande bereids zulk een roep gegaan is en welke ook werkelijk een uitzon derlijke onderneming op het gebied van ten toonstellingen is, mocht zich reeds in de voor bije eerste veertien dagen in een zeer groote belangstelling verheugen. Tienduizenden, ja bijna honderdduizend bezoekers hebben tot dusver de gelegenheid aangegrepen om in de vooruitstrevende Zuide lijke industriestad te komen zien naar de on telbare fraaie instellingen van het Nederlandsch Fabrikaat. Uit alle windstreken van ons land en ook van daar buiten kwam men naar Tilburg getogen om het voor dezen tijd wonder werk van energie en wat daar rondom is op gebouwd, te aanschouwen. Vooral de volledig in werking zijnde textielfabriek, een origineele en nog nooit vertoonde expositie op zichzelf, met al z'n moderne uitrustingen, trok tot dus ver steeds de bijzondere belangstelling. En nadat men verder uren heeft kunnen doorbrengen in de geweldige tentoonstellings hallen, waarboven de monumentale toren do mineert, kan men zich zoo prettig verpoozen in een sfeer van echte gezelligheid op het reeds beroemd geworden attractieterrein „Venetië", dat vooral bij avond dooor z'n nog nimmer in Europa toegepaste verlichting, een sprookjes- stad gelijk is. Vele genoeglijke avonden zijn hier reeds door gebracht en vele drukke dagen werden reeds op de uitgestrekte tentoonstellingsterreinen ge passeerd. De Tilburgsche tentoonstelling was voor tientallen groote gezelschappen ook reeds het doel van een aangenaam en ook leerzaam uitstapje. Postvluchten De „Snip" op de uitreis is te Athene geland. Meubelfabriek te Stadskanaal ge heel verwoesteen andere fabriek behouden In den afgeloopen nacht is de meubelfa briek van de firma Knigge Co. te Stads kanaal geheel door brand verwoest. Ook een groote opslagplaats van hout en een bij de fabriek gelegen schuur werden een prooi der vlammen. Te kwart over twee werd de brand door om wonenden ontdekt. Het vuur, dat gretig voed sel vond in de groote voorraden lichtbrand- baar materiaal, greep zeer snel om zich heen. Toen de beide motorspuiten dan ook ter plaatse verschenen, vormden de fabriek en de opslagplaats een groote vuurzee. De brandweer moest zich in hoofdzaak be perken tot het bewaken van de omliggende gebouwen. Zij slaagde er in het woonhuis van een der firmanten, den heer Knigge, dat voor de fabriek is gelegen, te behouden. De schade, welke op zestig a zeventig duizend gulden wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. Het staat wel vast, dat deze brand het ge volg is van kwaadwilligheid. Op het gerucht van den brand werden de omwonenden gewekt. Op weg naar het brandende gebouw ontdekten eenige bewoners, dat er ook brand was uitge broken in de stoelenfabriek van den heer H. Eerkens, welke op ongeveer zes honderd meter afstand van de fabriek der firma Knigge is gelegen. Met eenige emmers water slaagde men eer in het vuur in deze fabriek te blusschen. Het bleek toen, dat alle aanwij zingen voor brandstichting aanwe zig waren. Op niet minder dan ze ven plaatsen vond men met petro leum gedrenkte planken en stukken poetskatoen. Hoewel de fabriek van de firma Knigge zelf geheel is afge brand en van het twee verdiepingen hooge gebouw slechts een puinhoop is overgebleven, heeft men ook hier brandstichting kunnen vaststellen. Een der directeuren van de fabriek had Donderdagavond te kwart over elf, zooals eiken avond, nog een rondgang door het gebouw gemaakt. Alles was toen in volmaakte orde en bij het verlaten heeft hij alle deu ren gesloten. Hedennacht is ontdekt, dat een der deuren van de fabriek open stond. Onder de honderden belangstellenden, die in den afgeloopen nacht het blusschingswerk gade sloegen, bevond zich ook de burgemeester van Wildervank, de heer Teenstra, die als hoofd van de politie onmiddellijk een onderzoek liet instellen. De fabriek van den heer Eerkens is voorloo- pig gesloten in afwachting van de komst van het parket, dat heden ter plaatse een onder zoek zou instellen. Verschenen is het verslag der Tweede Kamer 'nopens het wetsontwerp tot wijziging van de Registratiewet'1917 en van de wet van 7 Augus tus 1933 tot wijziging van die wet, vermindering van dividend- en tantièmebelasting. Bij de behandeling in de vaste commissie voor belastingen werd opgemerkt, dat de in artikel III neergelegde verlaging van de divi dend- en tantièmebelasting tot 2/3 wel eens zou kunnen blijken niet voldoende te zijn om het gewenschte verdwijnen van naamlooze ven nootschappen in bevredigende mate te bereiken, wijl de overdracht van de bezittingen aan de aandeelhouders nog zooveel andere kosten met Minister Steenberghe verdedigt zijn ontwerp tot verruiming van den verkoop op Zondag In een avondvergadering, welke tot elf uur uurde, heeft de Kamer Donderdag na behan deling van een aantal kleine ontwerpen, die tot zeer kort debat aanleiding gaven, de be raadslaging over de wijziging van de Winkel sluitingswet hervat. Men herinnert zich, dat dit de groote technische wijziging is, waarin op 24 Mei j.l. door de aanvaarding van het amende- ment-Teulings geïncorporeerd werd de tijde lijke afwijking van de Zondagssluiting, welke Minister Verschuur in een apart ontwerp had gelegd, hetwelk Dr. Colijn echter niet wilde ver dedigen. Minister Steenberghe heeft, terwijl in de Ka mer de beradslagingen geschorst waren, doen weten, dat hij het ontwerp verder wilde ver dedigen, doch hij wijzigde de procedure alsnog in dien zin, dat de Gemeenteraad weder wordt ingeschakeld. De Gemeenteraad zal moeten verklaren, dat de tegenwoordige bijzondere omstandigheden de tijdelijke afwijking van de Zondagssluiting mo- tiveeren. Tevoren moeten de winkeliers uit het betrokken bedrijf worden gehoord. In tegen stelling met wat Minister Verschuur oorspron kelijk voorstelde, zal hiervoor geen bepaalde procedure worden voorgeschreven. Er is door de heeren Westerman, v. Dis, Smeenk, Teulings, Snoeck Henkemans, Vos en Drop alsnog een beknopte herhaling gegeven van het principieel debat, dat in Mei den Mi nister-President in zulk een eigenaardige positie bracht. En de heer Smeenk (A.R.) aarzelde natuurlijk niet, de uitlating van den Minister- President, dat het door Minister Verschuur in gediende ontwerp streed met den grondslag van het Kabinet, tegen Minister Steenberghe uit te spelen, De nieuwe bewindsman heeft zich terecht niet in den principieelen kant van het debat ge mengd. Hij volstond met een korte mondelinge toelichting van eenige ter sprake gebrachte bij zonderheden van het ontwerp. Vandaag zal dan eindelijk de stemming wor den gehouden over deze materie met haar veel bewogen historie. Dan wordt tevens beslist over een amende ment van den heer Drop (S.D.A.P.), die, al vorens de gemeenteraad zich uitspreekt, niet „winkeliers", maar „belanghebbenden" wil doen hooren. Onder meer bedoelt de sociaal-demo cratische afgevaardigde hiermede, dat de vak- vereenigingen van het personeel zullen worden geraadpleegd. Zoowel mr. Teulings als de Minister bestre den dit amendement met het argument, dat „belanghebbenden" een veel te ruim begrip is en dat de vakvereenigingen niet deskundig kunnen worden geacht ten aan-ien van de speciale vakbelangen, welke hier in het geding zijn. Van de korte brokjes debat, die aan dit slot van het Winkelsluitingdrama voorafgingen, verdient vermelding de klacht van den sociaal democraat IJzerman bij de contingenteering van den invoer van leder over het weigeren van een bijzonder contingent aan de kortge leden opgerichte Bata-schoenfabriek te Best. De katholieke afgevaardigde VAN DER PUTT juichte deze weigering integendeel zeer toe, omdat Bata de moeilijkheden der schoenin dustrie in het Zuiden kende, toen zij zich te Best vestigde, en aan de oplossing daarvan door de bedrijfsorganisatie, de Centrale H. L. S., niet wil medewerken. Minister STEENBERGHE voegde aan dat argument nog toe, dat hier van werkver ruiming, terwille waarvan hij gaarne bui- tenlandsche industrie-vestigingen zal toe laten, geen sprake is. Er is alleen werkver- schuiving ten koste der Nederlandsche on dernemingen. Bovendien is reeds door Minister Verschuur aan Bata medegedeeld, dat zij, als zij hier een fabriek vestigde, niet op bijzondere behandeling behoefde te rekenen. En dat dit bedrijf niet meedoet aan de lof felijke poging, om de Nederlandsche schoen industrie in haar geheel te saneeren, doet ook voor den nieuwen bewindsman van Economi sche Zaken de deur toe. PRIJS VERLAGING 2 PALMOLIVE ZEEP zich brengt, welke een rem voor die overdracht vormen. Daarbij werd er op gewezen, dat een goed, zij het wellicht eengszins radicaal middel om het verdwijnen van een aantal naamlooze vennootschappen te bevorderen, gelegen zou zijn in het verhoogen van de registratiekosten voor de overdracht van onroerende goederen. De minister van Financiën, te wier kennis deze opmerking werd gebracht, antwoordde op deze opmerking, dat hij dit middel thans reeds hierom niet meende te kunnen voorstellen, omdat mede teneinde ontduiking tegen te gaan een omvangrijke regeling noodig zou zijn, welke buiten het kader van het wetsont werp ligt. Op 16 Juli hopen de Kruisvaarders van St. Jan te Rijswijk (Z.H.) den dag te herdenken dat Prof. Dr. J. van Ginneken S.J. den grond slag legde voor hun congregatie. Heel in het klein begonnen, heeft deze con gregatie zich uitgebreid tot een orde, waarin nu reeds meer dan veertig broeders in een drietal huizen zich geheel en al wijden aan de opvoeding van jongens, die gevaar loopen gods dienstig verloren te gaan. Deze groei geschiedde trots (menschelijkerwijze gesproken) onover komelijke hinderpalen en absoluut zonder sub sidie. Het vaste Godsvertrouwen van Oversten en broeders en het heilig besef van de groote noodzakelijkheid van hun werk, deden echter alle bezwaren overwinnen en zoo kunnen zij met voldoening terugzien op het afgelegde pad. Groote en noodzakelijke plannen zijn in voor bereiding. Noodzakelijk vooral, want ieder jaar moeten tientallen aanvragen om plaatsing worden afgezegd. Met Gods onmisbare hulp hopen zij binnen afzienbaren tijd al deze plannen uït te voeren, daarbij rekenend en vertrouwend op den voort- durenden steun van katholiek Nederland voor dit heerlijke en noodzakelijke werk. Op 16 Juli zal het feest gevierd worden en wel met een plechtige H. Mis voor de weldoeners en den volgenden dag een H. Mis voor de overleden weldoeners. Door de tijdsomstandigheden moet het bij de kerkelijke herdenking blijven. Zeer groot was Donderdag weer de belangstel ling voor het défilé in de Nieuwe Kerk te Delft langs den Koninklijken Grafkelder. Reeds des morgens om negen uur stonden ve len gereed de wandeling langs het mausoleum der Oranjes te maken en in het middaguur breidde de stoet, die stond opgesteld, zich nog steeds uit. De eerste hulpdienst had een extra-post in gericht aan den Ouden Langendijk en enkele personen, die het met de warmte en vermoeid heid te kwaad kregen, moesten worden behan deld. Eenige duizenden zijn langs de laatste rust plaats getrokken. Omstreeks het midden van de week ontwik kelde zich een algemeene weerstoestand over Europa, die de beoordeeling van de te ver wachten weersgesteldheid zeer moeilijk maak te. Nadat namelijk gedurende eenigen tijd een gebied van hoogen druk met groote droogte en zeer standvastig weer over West-Europa had geheerscht loste dit zich tegen het midden der week op in een zoogenaamde vlakke lucht- drukverdeeling. Zulk een luchtdrukverdeeling ontwikkelt zich dan gewoonlijk op een wijze, die tevoren moeilijk beredeneerd kan worden en in den regel met verrassende wendingen ge paard gaat. Daarbij kwam, dat door de eigen aardige temperatuurverdeeling in verband met de heerschende luchtstroomen de gevormde vlakke onweersdepressies zoogenaamd terugloo pend waren geworden, hetgeen beteekent, dat een uitgebreid depressiegebied over de Ooste lijke helft van ons werelddeel zich naar het Zuidwesten uitbreidde inplaats dat het in de tegenovergestelde richting aftrok. Tusschen dit depressiegebied en de depressies in het Westen liep een koele Noordelijke luchtstroom, die ech ter over Denemarken en omgeving warme lucht uit het Oosten in zich opnam. Tegelijk was het zeer warm over Frankrijk, de Golf van Biskaye en de omgeving van het Engelsche Kanaal. Sterke temperatuurtegenstellingen on dersteunden daarbij de ontwikkeling van een onweerstoestand in ZW. en Midden-Europa zoodat ons land kwam te liggen tusschen twee storingsgebieden. Onder deze omstandigheden is het niet mo gelijk ook maar eenigszins het karakter van de weersgesteldheid tegen het einde der week en op Zondag te bepalen. Bij een verdere ontwik keling van den onweerstoestand kunnen wij voor groote verrassingen komen te staan, daar de sterke temperatuurtegenstellingen het uit gangspunt kunnen zijn voor heftige verstorin gen van het evenwicht in de atmosfeer, die dan natuurlijk gevolgd zouden worden door af koeling en winderig weer. Het meest voor de hand ligt, dat de ondiepe onweersdepressie, die zich sedert Donderdag over de Britsche Eilanden en de Noordzee ont wikkelde onder verdere uitdieping in Noord oostelijke richting verder zal trekken, zoodat wij dan tegen het einde der week koeler weer zullen krijgen, dat dan vermoedelijk niet lang zal duren. Overigens kan naar de verdere ont wikkeling van den weerstoestand slechts gera den worden, hetgeen geen waarde heeft. (Nadruk verboden). De koopers van toegangskaarten voor den Luchtvaartdag te Soesterberg op Zaterdag a.s. van 25 uur nam., worden dringend verzocht goed te letten op de nummers, welke op deze kaarten staan vermeld. Een tiental van deze nummers geeft recht op een gratis vlucht met de K. L. M. Dat tiental wordt bij loting aange wezen. De vlucht heeft plaats op den datum, waarop men zelf wil. De nummers worden Za terdag as. op het terrein bekend gemaakt. Bovendien zullen aldaar ballonnetjes voor kinderen verkocht worden. Deze ballonnetjes zijn eveneens van een nummer voorzien. Zij worden op eenzelfde tijdstip opgelaten. Wie er een terugvindt en terugzendt naar de Lucht- vaartafdeeling, krijgt een prijs. En van de num mers, die teruggezonden zijn, krijgen tien num mers ook een gratis vlucht met de K. L. M. Op Vrijdag 20 Juli, den feestdag van den Profeet Elias, zal de Eerw. Broeder Marianus Visser O. Carm. in het Carmelietenklooster te Zenderen den dag herdenken, waarop hij voor vijftig jaren zijn intrede deed in de Orde van den Carmel. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Donder dag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Dinsdag en Donder dag géén audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Vrijdag van deze week en Woensdag en Vrijdag van de volgende week geen audiëntie verleenen, Sinds geruimen tijd werd in de kringen van de Raphaëlmannen het verlangen gekoesterd, dat ook het stoffelijk overschot van wijlen Mgr. A. Mutsaers, de onvergetelijke eerste bonds- adviseur van St. Raphaël zou rusten op de stichting te Venlo, welke zijn naam draagt. Deze piëteitvolle wenschen gaat binnen af zienbaren tijd werkelijkheid worden, voor de verwezenlijking waarvan pastoor W. Mutsaerts uit Tilburg zijn bemiddeling heeft verleend. Zoowel de familie Mutsaers als Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, hebben op een daartoe strekkend voorstel gunstig be slist, zoodat het stoffelijk overschot van den vereerden eersten bondsadviseur, hetwelk thans rust in den grafkelder op het kerkhof te Or- then zal worden overgebracht en bijgezet op het „Mgr. Mutsaersoord" te Venlo, alwaar het zijn laatste rustplaats zal vinden naast dat van zijn vriend en opvolger, wijlen pastoor Donders. Die overbrenging en bijzetting zal in het a.s. voorjaar met groote plechtigheid geschieden in tegenwoordigheid van alle leden van „St. Ra phaël". Tevens is onder de leden van genoemden bond een actie ingezet om een monument te stichten ter eerbiedige en dankbare nagedach tenis van deze beide groote voortrekkers, me de-oprichters en eerste bondsadviseurs, welk eere-monument boven beider rustplaats zal verrijzen. Aan een dertigtal wevers, werkzaam bij de N.V. D. Jordaan en Zonen's Textielfabrieken te Haaksbergen is medegedeeld, dat er voorloopig geen werk meer voor hen is in de fabriek, bij gebrek aan voldoende orders. Daarbij is door de firma rekening gehouden met kostwinners. Tijdens de raadsvergadering te Zwolle werd het soc.-dem. lid, de 67-jarige neer J. Diender, door een beroerte getroffen. Per brancard is hij naar zijn woning vervoerd.' De vergadering werd onmiddellijk verdaagd tot a.s. Maandagavond,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5