IN EN OM HAARLEM SPORT EN WEDSTRIJDEN De Spaarnekerk in liet goud MARIA-STICHTING HAARLEMSCHE v SAroN® EENIGE HISTORISCHE FEITEN VRIJDAG 13 JULI 1934 Uit den Gemeenteraad Een waar parochiefeest ONWEL GEWORDEN TIJDENS HET ZWEMMEN Op het laatste oo$enblik gered FILMNIEUWS PALACE-BIOSCOOP De Tunnel Middelbare School voor Meisjes De huidige Spaarnekerk, zooals deze thans vijftia iaar met haar ranken toren te be wonderen ie Bloemententoonstelling „Flora" 1935 Personalia VRAGENBUS DE VROEGERE SPAARNEKERK VOETBAL Haarlemsche V.B.- damsche V.B. Amster- 3—4 Zondag a.s. plechtige viering van het jubileum Feestelijke viering Het feestgeschenk Algemeene vergadering „Stormvogels" WATERPOLO H.V.G.B.De Ham 4—0 IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK HaarlemDe Waterratten (51) Haarlem 2De Waterratten 2 2—3 ^cHr GRONINGEN SCHIPHOL TWENTE ROTTERDAM EINDHOVEN REIS DOOR DE LUCHT voor zaken of genoegen; een heer* lijke sensatie van snelheid en vrijheid. In 1 „luchtsprong" van Schiphol naar Groningen of Twente, in 2 „luchtspron* gen" naar Eindhoven tweemaal per «iaa in beide richtingen. Rechtstreeksche Verbinding van Haarlem naar Schiphol in 20 minuten per „Sneltax", telefoon 17031. Prijs f 1.80. Agenten der K.L.M. Reisbureau Lindeman Reisbureau Wentholt HONKBAL Programma-overzicht WIELRENNEN HEEMSTEEDSCHE WIELER BAAN H. S. V. „De Kampioen" Rijdt bij voorkeur niette dicht op een anders acht-erlicht iiiiiimtiiiiiiuiiiiitiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiimiiniiiiitiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiitiiiiiiiffiiiiirrmc Siuiii iiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: Voor de vierde maal in vier v/eken tijd kwam de Haarlemsche gemeenteraad Donderdagmiddag bijeen. Dat is van het goede wel een beetje veel, vooral omdat de agenda's, ook die voor de zitting van gisteren middag, niet bijster belangrijk waren. Bij de ingekomen stukken was een verzoek Van den heer J. van Konijnenburg om eervol ontslag als directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst. Dat is reeds de vierde hoofdambtenaar, die dit jaar zijn functie neer legt. Een lange discussie ontspon zich over het Voorstel van B. en W. om het kladden op straat te beteugelen. De voorgestelde wijziging van de Algemeene Politieverordening luidde: „Het is Verboden zich tusschen zonsondergang en des voormiddags 7 urn: op den openbaren weg te bevinden met eenig aanplakbiljet, eenig plak middel, eenig plakgereedschap, teer, krijt, kalle of eenige andere kleurstof of verfstof. Dit ver bod is niet van toepassing, wanneer wordt aangetoond, dat genoemde voorwerpen of stof fen niet zijn gebezigd, noch bestemd voor han delingen, welke zijn verboden. Bij overtreding kunnen voorwerpen en stoffen in beslag wor den genomen." Eenzelfde bepaling heeft onlangs de gemeen teraad van Amsterdam ingevoerd en ook daar Waren het evenals hier de communisten en so cialisten die zich er tegen verzetten. De heer Reinalda merkte op, dat eeuwenlang van de straat gebruik is gemaakt voor het propageeren van een overtuiging. Dit moge waar zijn, maar even waar is het wat de heer Van Dam zeide, dat het kalken, zooals het tegenwoordig door de communisten wordt toegepast, prikkelend Werkt op de burgerij. Of de verbodsbepaling succes zal hebben, moet worden afgewacht. Met de stemmen der socialisten en communis ten tegen werd het voorstel van B. en W. aan vaard. Het is jammer, dat de communisten niet meer burgerzin toonen om dergelijke kladderij, die meer het karakter heeft van kwajongens- werk, dan van een mooien strijd voor een eer lijke overtuiging, uit eigen beweging na te laten. Bij het voorstel van B. en W. om de veror dening op de heffing van schoolgeld voor het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs te wijzigen, sprak de heer Joosten van een te- rugstooten der arbeiders en de heer Castricum viel hem bij. De heer Bijvoet maakte er den heer Gerritsz, die bij afwezigheid van den bur gemeester als voorzitter fungeerde, een verwijt van, dat hij deze uitdrukking had laten passee- ren. Men dient te beginnen, zeide hij, met te veronderstellen, dat er een eerlijke bedoeling by het indienen der voorstellen voorzit. B. en W. stelden voor, gelet op den stand der ge- meente-financiën, om van de ouders in het ver volg een minimum-schoolgeld te heffen, va- rieerende van 12 tot 5 per jaar en per leerling, die het middelbaar onderwijs bezoekt. Als men in aanmerking neemt, dat tal van minvermogende ouders, die hun kinderen eene byzondere school voor voorbereidend lager on derwijs laten bezoeken, daarvoor per jaar 20 a 30 cent per week d. i. 10 a 15 per jaar be talen en dat in byna geen enkele stad van ons land de ouders geheel vry zijn van het betalen van schoolgeld voor middelbaar onderwijs, dan kan men moeilijk volhouden, dat het onbiliyk zou zijn een kleine vergoeding van 5 tot 12 te vragen voor het bezoeken van H. B. S. of gymnasium. De waarde van het ondervAjs wordt er voor de betrokkenen door verhoogd. De wet houder stelde voor, het heffen van de bijdrage te beperken tot inkomens van 900 per jaar en de ouders, die daar beneden blijven, vry te stellen. Dit compromis werd door den raad zonder hoofdeiyke stemming aanvaard. Me vrouw Elzinga en de heer Boes gaven in over weging in speciale gevallen een tegemoetko ming te geven aan de ouders en deze te bestrij den uit het geld, dat beschikbaar is voor beur- Ben. Het slot van de vergadering was een voort zetting van de discussie der vorige vergadering Inzake de nieuwe steunnormen, welke sinds 1 Juli voor de werkloozen zijn ingevoerd. Er lag nog altyd een motie van den heer Reinalda om B. en W. uit te noodigen bij de regeering stappen te doen om verzachting van de bepa lingen te krijgen. In de vorige vergadering werd echter ins blaue hinein gepraat, omdat toen de nieuwe bepalingen nog niet bekend waren en reeds by voorbaat werd aangenomen, dat er reden was om protestmoties aan te nemen. Thans stond de zaak anders en de heer Rei nalda stond heel wat steviger, nu hü met eenige voorbeelden kwam, waaruit bleek, dat een con sequente toepassing van de regeeringsvoor- schriften niet in het algemeen belang is. Hij releveerde b.v., dat iemand, die zijn best doet, aan het Werk te komen en daarom arbeid aan vaardt, waarvoor hij minder loon ontvangt dan ny vroeger verdiende, ook minder uitkeering krijgt als hü daarna wederom werkloos wordt. Dat maakt de menschen huiverig om tegen minder loon dan vroeger te werken. Dat is in derdaad een bepaling, welke funest werkt. De heer Gerritsz, die den heer Van Liemt in zijn ftactie vervangt, deelde mede, dat deze bepa ling niet nieuw is, maar immer met groote soe pelheid wordt toegepast. De heer Mars had klachten over de wijze, waarop in Haarlem de regeeringsvoorschriften worden uitgevoerd. Kostgangers b.v. krijgen minder dan waarop zij recht hebben en zelfs gaat men hier zoover, dat voor het brood, hetwelk een dagdienstbode in haar dienst geniet, aan den vader een korting van 35 cent per dag in mindering wordt ge bracht. De heer Gerritsz moest hierop het ant woord schuldig blijven, maar zegde een onder zoek toe. De opmerkingen, welke de heer Rei nalda maakte, Waren zuiver zakehjk en maakte een sympathieken indruk. De meening van den heer Visser, dat zij niet ter zake dienende wa ren, was dan ook niet steekhoudend. Een an- vtere kwestie was of deze discussie in den raad fhuisbehoorde, temeer daar er in de Tweede Kamer een interpellatie-Kupers over hetzelfde onderwerp is aangekondigd. De heer Van Dam meende van niet, maar nu de interpellatie nog niet is gehouden, kon er, naar onze meening, toch weinig bezwaar tegen worden gemaakt, dat er ook in den raad over werd gesproken. Weliswaar houden de vakvereenigingen er zich momenteel ook mede bezig, maar geheel buiten de vertegenwoordigers in de gemeenteraden staat de zaak niet. De voorzitter zegde toe, dat B. en W. zich nog eens ter zake met de regeering in verbin ding zullen stellen. Hierop trok de heer Rei nalda zijn in de vorige raadsvergadering inge diende motie in. Toen eenige dames uit Den Haag in het Norremeer te Warmond aan het zwemmen wa ren werd een van haar onwel en verloor het bewustzijn. Eerst werd dit door haar vrien dinnen niet opgemerkt, doch gelukkig zag men spoedig dat iets met haar niet in orde was, daar zy langzaam in de diepte verdween. Met vereende krachten werd zy aan den wal ge bracht en daar kon men haar spoedig weer by brengen. Men wijt dit ongeval aan hart zwakte. Dit is nu eens een film, waarin ze elkaar niet krijgen, maar integendeel door den dood wreed gescheiden worden. Maar de film is er waarachtig niet minder om! Het is een film van strijd en van arbeid, van tegenslag en van overwinning, overwin ning van het vernuft en den arbeid op de, door schurken geholpen brute krachten der na tuur. Het is geen kleinigheid wat ingenieur Max Allan (Paul Hartmann) wil volbrengen, het graven van een tunnel tusschen Amerika en Europa, dwars door den bodem van den At- lantischen Oceaan. En als er dan in den per soon van den president-commissaris der maat schappij, die het werk laat uitvoeren en zal exploiteeren, nog bovendien iemand rondloopt, die uit geldzucht het plan dwarsboomt en werklieden omkoomt om sabotage te plegen en het halverwege gevorderde werk te vernielen, dan worden die moeilijkheden haast onoverko melijk. En wanneer ten slotte tengevolge van dit alles de vrouw van den genialen bouwmeester (Oily von Flint) het leven verliest, dan loopt de maat over en wordt het Allan te veel. Maar zijn vrienden weten hem 'n riem onder het hart te binden, zijn levenswil en zyn arbeidslust behalen de zege op zyn hem ver slappend verdriet en na vijftien jaren zwoegen, na vyftien jaren van stryd, wordt daar 3500 M, onder den bodem van den Oceaan het groot- sche oogenblik doorleefd, dat de laatste schei dingswand tusschen de beide tunnels, waarmee vijftien jaren te voren, één aan den Ameri- kaanschen, één aan den Europeeschen kant. een aanvang werd gemaakt, met dynamiet wordt weggeslagen diep onder den Oceaan reiken Amerika en Europa elkaar de hand. Van dit gegeven heeft Kurt Bernhardt als regisseur, een film weten te maken, vol stoere kracht, een film, die is geworden een verheer lijking van den arbeid, den arbeid van den mensch, die in samenwerking met zyn ver nuft, voor geen moeielykheden, voor geen be zwaren, hoe onoverkomenlyk ze ook mogen lijken, zelfs voor geen misdadige tegenwerking uit den weg gaat, om zyn doel te bereiken. Vrijwel de geheele film speelt in de tuimel en die omgeving biedt den regisseur volop ge legenheid zyn talenten ten toon te spreiden. Nu eens zyn het de machtige boormachines, die gaten dryven in den harden rotswand, of het dynamiet, dat er groote blokken uit slaat, die van de reuzenkracht, getuigen, dan weer het met geweld binnenstroomende water, dat de nog grootere kracht der natuur demonstreert, waartegen de stoere kerels daar beneden stryden strijden op leven en dood, om ten slotte te overwinnen. „De Tunnel" is een geweldige film, een film van den triomf van den arbeid, een film, die weer eens op duidelyke wijze demon streert, hoe arbeid en genie, arbeid met de handen en arbeid met het hoofd elkaar niet kunnen missen, maar integendeel elkaar aan vullen, hoe de een zonder den ander niets kan bereiken hoe ze samen onverwinnelijk zyn. Een film, zooals we er in Palace,, waar ze hedenavond voor het eerst draait, in langen tijd geen gehad hebben. Laat u deze week niet afschrikken door de warmte om naar Cinema-Palace te gaan in de tunnel is het óók heet en tóch werken de arbeiders er. Toegelaten tot de le klas: T. Anthoni, R. L. Z. Hessels, D. Appelboom, Ch. J. Botman, J. Alma, S. L. Boogerd, W. Groen, C. Ingerroan, E. A. Klimbie, N. M. C. de Breuk, C. Ph. A. Douglas Broers, H. Berdenis v. Berlekom, J. G. E. Kemper, A. K. M. Koenigs, O. Kempe, F. H. de Raaij, W. Simons, N. v. Deutekom, L. S v. Thiel, M. Polak, A. Sj. Reinders, P. M. Sorg- drager, S. L. Posthumus, J. E. Bierboom, A. M. Leyds, H. G. Jalvingh, J. C. Becking, R. C. Brussen, A. de Klerk, A. W. Bal, E. M. Botje, C. Kemp, G. Koster, J. C. M. Kneynsberg, B. Thon, W. S. de Lugt, W. R. Mul, G. C. Visser, H. Duiker, E. G. Putz, N. Post, W. M. v. Walen, F. Kuyper, A. F. v. d. Duijn, J. G. v. Ommen, H. Langerys, A. M. C. Tack, E. L. Blom, A. S. Wyma, J. W. v. Amelrooy, W. M. M. Goe- bertus, L. G. v. Dam, F. A. Muller, C. W. Kits v. Heiningen, J. F. Teunissen, G. E. Pleging, W. A. v. Dellen, G. v. d. Kooi, L. H. Ch. v. d. Horst, M. G. v. Veen, C. F. Reus. Voorwaardeiyk bevorderd naar de 2de klas is niet E. de Graaf maar B. Hennis. In het eere-presidium der Bloemententoon stelling „Flora" welke in 1935 te Heemstede ge houden zal worden, heeft zitting genomen Z. E. de Zweedsche gezant A. J. P. de Adlercreutz, als deken van het corps diplomatique. Voor het te Utrecht gehouden examen piano M.O. is geslaagd mej. Ria Bille te Heemstede, leerlinge uit den opleidingscursus van den heer Lürsen, alhier. Vraag: Hoe is het mogelijk, dat personen gaan stempelen en steun trekken, die een eigen bedrijf hebben bollenteelt en tuinderij? De va der is goed bemiddeld? Antwoord; Wij kunnen u daarop niet ant woorden, daar het niet waarschijnlijk is, dat menschen, die het niet noodig hebben, van ge meente- en rijkswege steun ontvangen. Wend u zich met uw vraag tot het Burgerlijk Arm bestuur. Vraag: Hoe moet ik esu gabardine regenjas behandelen, waarvan de kraag schoon gemaakt is met benzine, maar een grooten kring ach terlaat? Antwoord: U hebt dat werkje niet goed ge daan. U hebt het doekje of het propje watten, waarmede u wreef, te nat gemaakt en niet dikwijls genoeg vernieuwd. Behandel den kraag nu nog eens met lauwwarm water of zeepsop. Helpt dat niet, geef dan uw jas ter behande ling aan een chemische wasschery. Vraag: Indien ik my als voortrekker by de R. K. Verkenners geplaatst wil zien, moet ik my dan evengoed vervoegen by den weleerw. heer kapelaan v. d. Lugt? Antw.: Ja. Vraag: Wat is de mooiste en wat is de kort ste weg van Almelo naar Laren (Het Gooi)? Hoeveel K.M.? Antw.: Almelo, Rijssen, Holten, Kolmschate, Deventer, Apeldoorn, Nieuw Millingen, Voort huizen, Hoevelaken, Amersfoort, Soest, Soest- dyk, Eemmes, Laren. Totaal 120 K.M. Dit is o.i. zoowel de mooiste als de kortste weg. Vraag: Wat is de kortste weg van Beverwyk naar Lobith by Zevenaar en hoeveel K.M. is dat per fiets? Antw.: Beverwyk, Velsen, Buitenhuizen, Am sterdam, Diemerbrug, langs nieuwen rijksweg, Crailoo, Baarn, Soestdijk, Soest, Oudheusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Arnhem, Westervoort, Zevenaar, Lobith. Totaal 140 K.M. ongeveer. Vraag: Is het juist, dat de draperiën en ver dere bekleeding van den lijkwagen waarmede Z. K. H. Prins Hendrik begraven is, reeds eeni ge jaren terug vervaardigd zyn, of zyn deze de laatste week gemaakt? Antw.: Ons niet bekend. Vraag: Hoe verwijdert men een zoete olie vlek uit een karpet? Antw.: Met alcohol van 90 pet. Zeer zeldzame foto's van den voorgevel der kerk aan de Achterstraat (thans Anthoniestraaten van het interieur van de St. Dominicuskerk, die voor de huidige op het Spaarne stond, na de verbouwing onder pastoor Frankenmölle De finale van het Vierbondentoumooi, die gisteravond op het RCH-terrein te Heemstede gespeeld werd is in een gelukkige overwinning voor de Amsterdammers uitgeloopen, nadat het Haarlemsch elftal gedurende vrijwel den ge- heelen wedstrijd de beste papieren in handen had gehad. Reeds binnen vijf minuten had Amsterdam de leiding uit een prachtig schot van Slot, hoewel dit in off side positie ontstond. De Am sterdammers ontwikkelden ook daarna zoo'n hoog tempo, dat de Haarlemmers alle moeite hadden zich staande te houden, niettegen staande het brillante spel van de beide Haar lemsche backs, waarbij Krom weer bijzonder op dreef was. Toch werd de score tot 20 opge voerd toen Michel een bal die corner dreigde te loopen, in eigen doel werkte. Er was toen een kwartier gespeeld. Een goed door Paape genomen corner leverde daarna een penalty op die De Wolf wist te benutten en toen daarna dezelfde speler uit een goeden aanval Smit een prachtigen center gaf, scoorde deze laatste met een schitterend schot het mooiste doelpunt uit dezen wedstryd (22). Met gelijken stand werd daarna van doel gewisseld. De tweede helft leverde den Haarlemmers al spoedig een doelpunt op toen Nottrot, die een moedig partijtje speelde, werd genomen, en Sterk daardoor aan Haarlem de leiding kon geven. Het Haarlemsch elftal bleef toen gerui- men tyd in de meerderheid doch wist door prachtig spel van doelman Oerlemans de score niet te verhoogen. De aanvallen der Amster dammers liepen dood op de uitstekende verdedi ging van Haarlem en zoo leek het er op dat Haarlem met 3—2 zou gaan winnen, toen plotse ling vyf minuten voor het einde Roeg een boog schot inzond, dat Michel verkeerd beoordeelde en daarmede den stand op 33 bracht, die ook de eindstand werd. Doordat tweemaal vijf minuten verlengd zou worden bleven de spelers dus in het veld en de eerste verlenging leverde Haarlem voldoen de kans om te winnen, doch Oerlemans stond eikepoging in den weg. In de volgende verlenging kreeg Haarlem weer de beste kans, doch de Amsterdammers deden plotseling een uitval en naar onze meening in duidelyke buitenspel positie maakte Brandts daaruit den winnenden vierden goal, waarmede de strijd tevens ten einde was. De elftallen zagen er als volgt uit: Amsterdam: Oerlemans; Caldenhoven, Van Stokken; Blokzijl, Wilders, Huisman; Van Nek, de Munnik, Slot, Brandts, Roeg. Haarlem: Michel; Krom, Haak; Vreeken, De Van Zaterdag a.s. af zal in de Spaarneparo- chie op plechtige wijze het gouden jubileum van de parochiekerk gevierd worden. Wy heb ben geruimen tijd geleden reeds een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van de parochie en de kerk gegeven en nog onlangs het verslag van de eerste-steen-legging op 18 Juli 1884 door den toenmaligen Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. C. J. M. Bottemanne z.g., zoo als dit destijds in onze courant was gepubli ceerd, opnieuw afgedrukt. Wy kunnen daarom thans volstaan met nog even in groote lijnen het een en ander te memoreeren: Oorspronkelijk had de parochie, die door de paters Dominicanen gesticht is, behalve de kerk op het Spaarne, een bijkerk, „St. Thomas van Aquino" in het Ossenhoofdsteegje. Beide waren z.g. schuilkerken uit den tyd van de Geloofs vervolgingen uit de 17e en 18e eeuw. Door uitbreiding van de parochie moest een nieuWe kerk gebouwd worden, waartoe pastoor F. F. Frankemölle z.g., toen herder van de pa rochie, een bouwfonds oprichtte. Want de fi- nancieele toestand van de parochie was zoo danig, dat de bouw niet uit eigen middelen ge financierd won worden. In ongeveer 10 jaren tyds slaagde men echter, dank zy de groote vrijgevigheid van de parochianen, erin, de be- noodigde som gelds grootendeels bijeen te kry gen en kon met den bouw der kerk begonnen worden. Architect was de heer Margry en aan nemer de heer J. Slenters. Op 18 April 1884 werd de eerste steen gelegd en reeds op 13 Juni 1885 kon de kerk plechtig door den bisschop ingewijd worden. By de acte van 4 November 1883 werd door Z. H. den Paus verlof gegeven de nieuwe kerk toe te wijden aan de Allerheiligste Maagd Maria onder titel van Koningin van den allerheilig- sten Rozenkrans. Thans wordt ook nog steeds de H. Dominicus in haar naam vermeld. Tenslotte laten wy hieronder de lijst der pastoors van de parochie volgen, die na het verdrijven van de paters Dominicanen door de overheid, aan het hoofd van de parochie heb ben gestaan en die allen zeer veel voor de ver fraaiing en den bloei van de kerk en het gods dienstig leven van de parochie hebben tot stand gebracht. Ook de huidige herder, pastoor J. de Vlieger, neemt in dat opzicht een eervolle plaats in. Dat Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem persoonlijk het gouden jubileum zal komen meevieren, ue wijst wel hoezeer de Spaarne- parochie ook in de achting staat bij de kerke lijke autoriteiten. Wy bieden geestelijkheid en parochianen onze hartelijke gelukwtenschen met het jubileum van hun kerk aan. Hier volgt dus de lyst van de herders der parochie G. W. Immerman L. J. Donker W. Somveen P. van Munnekreede H. J. Gallenkamp F. Th. Frankemölle P. J. Thunissen Th. M. Vlaming B. J. Schrandt J. de Vlieger 1731—1770 1770—1788 1788—1802 1802—1826 1826—1843 1843—1887 1887—1906 1906—1915 1915—1928 1928heden Morgen (Zaterdag 14 Juli) zal als plechtige inzet van de feestelijke jubileumsviering een algemeene H. Communie voor alle schoolgaande jongens en meisjes gehouden worden. De eigenlijke viering geschiedt aanstaande Zondag. Dan zal Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent, Bisschop van Haarlem, door de jeugd beweging der parochie feestelijk worden afge haald van de Damstraat en plechtig de jubi- leerende kerk worden binnengeleid en vervol gens om half elf een pontificale Hoogmis op dragen. Na de Hoogmis wordt door de Harmo nie „De Spaarnebazuin" aan den Bisschop, den Hoogeerw. Heer Dr. Th. Vlaming, oud-pastoor, den oud-kapelaans en priester-zonen der paro chie op het binnenplein der pastorie een au bade gebracht. Het feest zal gesloten worden met een plech tig lof met „Te Deum" om 7 uur. Onmiddellijk na het Lof wordt by gunstig weer een concert van „De Spaarnebazuin" op het dak van de pastorie gegeven. De stoet der jeugdbeweging by het feestelijk inhalen van den Bisschop is als volgt samen gesteld: Verkenners, Welpen, Jonge Wachters, Spaar nebazuin, Graalleden, allen van onze parochie. Verkenners, rijtuig, Verkenners; de route gaat als volgt: Nieuwe Gracht, Jansstraat, Dam straat, Spaarne-kerk. Donderdag 19 Juli, wordt om half 8 een ge zongen Requiem-Mis voor de overleden Zeer- eerw. heeren Pastoors van de Spaarneparochie en alle overleden parochianen der laatste 50 jaar opgedragen. De parochianen, die wonen langs het Spaarne worden verzocht a.s. Zondag feestelyk te vlag gen. By een feest, zoo oordeelde men terecht, be hoort een feestgeschenk. Het feestgeschenk van de parochianen by het jubileum van hun kerk zal een heel bijzonder zyn. Geen beeld, of schil derij, geen altaarsieraad of kerkornament. Het feestgeschenk van de Spaarneparochie zal be staan uit ruime, overvloedige gaven voor haar armenKan men zich in dezen tyd een nut tiger en welkomer geschenk denken? Koning, Jongeneel; Paape, Smit, De Wolf^Sterk. Nottrot. Op Dinsdag 24 Juli houdt „Stormvogels" zyn algemeene vergadering. Van het bestuur tre den ditmaal af de heeren Suwerink, Koopmans en Wijnschenk, van de elftalcommissie de hee ren Bruijn, Van Leeuwen en Heilig. Allen stel len zich echter wederom beschikbaar. Op de agenda staat verder o.a. nog de be noeming van een lid van verdienste en een voorstel tot vervulling van het huishoudelijk reglement met geheel of gedeeltelijke vrijstel ling van contributiebetaling voor die lede», welke daarvoor gegronde redenen kunnen op geven. H. V. G. B. heeft zijn fraaie kans op het kampioenschap behouden door ook van De Ham te winnen. Moeilijk heeft de thuisclub het in dezen wedstrijd niet gehad, de overwinning is geen oogenblik in gevaar geweest. Niettemin bevredigde het spel niet geheel en al. De achterhoede was buitengewoon goed op dreef, vooral P. Rol was voor de Zaankanters een voortdurend gevaar door zijn snelle rushes. De aanval van H. V. G. B. speelde zwak, men liet zich te veel door het zware spel der tegen partij intimideeren. Nauwelijks is er begonnen, of Rol onderneemt een rush, waaruit een fraaie goal, door hemzelf gescoord, ontstaat. De Ham beantwoord met eenige tegenaanvallen, doch de schoten zijn van verren afstand gericht en Boeree weet alles te keeren. Bij een uitgooi bemachtigt Rol den bal met drie tegenstanders achter zich schiet hij ten tweeden male onhoudbaar in. Brouwer op de middenvoorplaats wil alles backhands schie ten, waardoor veel kansen verloren gaan. Een vrije worp voor H. V. G. B. wordt by Drijver geplaatst, die den stand op 30 brengt. Een der H. V. G. B.'ers stelt zich op binnen de twee meter en moet het water verlaten. De Ham speelt ontactisch, want hoewel het numeriek in de meerderheid is, maakt H. V. G. B. een doelpunt door middel van Bouwer, die een center van Goedings in den hoek plaatst. Een gevaarlijke tegenaanval van de Ham wordt prachtig door Bongertman onderbroken. De thuisclub ziet geen kans meer, de score te verhoogen. De opstelling van H. V. G. B. was als volgt: A. Boeree, J. Bongertman Jr., A. H. Goedings, P. Rol, P. van Ommeren, J. J. Bouwer, Th. Drijver. Deze wedstrijd, die gisteravond in de zwem inrichting aan de Kleverlaan werd gespeeld, is in een sprekende overwinning voor Haar lem geëindigd. Aanvankelijk gaan de partijen gelijk op, maar Haarlem werkt zich dan los en Van Hems- bergen kan met een zuiver schot zijn club de leiding geven 01. De Haarlemmers komen dan in de meerderheid en opophoudelyk komt hun voorhoede, hoewel zwaar gehinderd, opzwem- men, doch zij kunnen geen gevaarlijk schot lossen. Ook De Waterratten kunnen het net niet vinden. Doordat de Bruyn c.s. Haarlem veel te veel vrij laten, maakt Zeeman van zijn vrijheid gebruik maakt Zeeman van zijn vrij heid gebruik en passeert v. d. Broek met een diagonaal schot 20. N. de Vries en Van Koningsbruggen lossen nog verschillende schoten op het Haarlem-doel, doch Hölsken houdt zyn doel op fraaie wijze schoon. Kort voor de rust brengt Van Hems- bergen den stand op 30. Na de hervatting hebben Pieters en Zeeman van plaats verwisseld. Als laatstgenoemde door een twijfelachtige beslissing het water wordt uitgezonden, weet keeper Hölsken de toegesta ne straf worp corner te slaan; het is slechts uitstel, want als DWR kort hierna weer een strafworp krijgt te nemen, wordt deze door Van Koningsbruggen benut 21. De Waterrat ten worden hierna geheel op eigen helft te ruggedrongen, terwijl Haarlem nog twee goede doelpunten aan haar totaal weet toe te voe gen 51. Eveneens onder leiding van den heer Hoge- land speelden de reserves van bovenstaande vereenigingen tegen elkaar. Eerst is het een gelijkopgaand spel; de Haar lemmers scheppen zich door snel zwemmen eenige goede kansen, doch de afwerking van hun schoten is te slecht. Toch weten zij nog voor de rust den DWR-keeper Van Andel twee maal te passeeren 20. Na de rust zijn De Waterratten meer in den aanval en zien zelfs kans hun achterstand in te loopen 22. Haarlem krijgt nog eenige fraaie kansen, doch deze worden onbenut ge laten. In de laatste seconde behaalt DWR nog juist de overwinning als zij keeper Suerhoff voor de derde maal passeert 23, dan fluit de scheids rechter tevens voor het einde. KL Zondagmorgen aan de Kleverlaan Quick op bezoek bij Haarlem. Dat beteekende in vorige jaren bijna steeds teleurstelling, door dat niet meer dan 6 of 7 man verschenen. Dezen keer echter is Quick van plan voltal lig en bovendien volledig uit te komen. En daar Quick tegenwoordig in Postma een goe den werper bezit, is winnen lang geen gemak kelijke taak voor Haarlem 's Middags is op hetzelfde terrein E.D.O I de gast van HHC II. Hoewel HHC II verleden week tegen Haarlem II een goede partij speel de, gelooven we toch dat E.D.O. het nog beter zal doen. Dan wordt er in Velsen Zaterdagmiddag achter de Rijks HBS nog gespeeld RHBSDEV en nabij de Hoogovens, op „Boschlust" SSH— EDO II. Zondagmorgen vindt aan den Vergierde- weg, eveneens voor de Haarlemsche competitie, de wedstryd SwastikaEDO IH plaats. In Amsterdam zal Ajax I Zaterdagmiddag een zwaren strijd hebben te voeren tegen W GA I, terwijl ZRC en Blauw Wit elkaar Za terdag zoowel als Zondag ontmoeten. Dit systeem zal wel voor ZRC meer bezwaren op leveren dan voor Blauw Wit I. Het geheele programma luidt als volgt: Eerste klasse Zaterdag: WGA I—Ajax I; ZRC—Blauw Wit I. Zondag: Haarlem I—Quick; Blauw Wit I— ZRC. Tweede klasse Zaterdag: Ajax II—AMVJ; Blauw Wit II— Shell; AFC—WGA III. Zondag: HHC II—EDO I; Haarl. competitie Zaterdag: SSH—EDO II; RHBS—DEV. Zondag: SwastikaEDO IH. Bovengenoemde vereeniging hield haar wekelijkschen baanwedstryd, een selectie-wed strijd voor de a.s. baan-clubwedstryden in 't Stadion. Naar deze wedstrijden wordt de beste ploeg afgevaardigd. De uitslag luidt: Ploegachervolging door 4 ploegen van 3 renners over 20 ronden, 4 KM. 1 Moerkerk, Schaper, Kruid, tijd 5 min. 7 sec. 2 Metz, v. Rooyen, Drost 5 min. 11 sec. 3 Molendijk, De Vries, Schravendijk, tijd 5 min. 12 3/5 sec. 4 Brey, Scheider, Oudolf, tijd 5 min. 15 3/5 sec. 2de rit sprintcompetitie alle klasse over 4 ronden: 1 W. Metz 5 punten. 2 B. v. Dijk 4 punten. 3 W. Kruid 3 punten. 4 v. Rooyen 2 punten. 5 R. Groot 1 punt. Sprint junioren 4 ronden: 1 Hensen 4 punten. 2 Klomp 5 punten. 3 Kuiper 9 punten. Klassementwedsryd, 40 ronden met 4 klasse menten. 1 T. Baak 10 punten. 2 D. Fabel 8 punten. 3 T. v. Egmond 4 punten. Inhaalrace tusschen Drost en J. Jordan over 20 ronden. Winnaar Drost na 8 ronden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9