Opleving in Zuid-Afrika Huiszoeking bij de Tribune Hitler's rede Rondom het Derde Rijk Het nieuws van heden Koningin tot Haar volk HET TWEEDE LAND DER SKYSCRAPERS Schacht's positie wankel DUITSCHLAND TEGEN OOST-LOCARNO? DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 14 JULI 1934 Avondblad In het afgeloopen finantieele jaar heeft men een surplus van bijna zes en een half millioen pond sterling Een geluk, dat niet alleen komt" Begrafenis van Edward Vermeulen 99 99 Gesloten kasten en laden geopend Kleine pers gedemonteerd Instructie geopend Rijksmark in gevaar? Weer een kind in de V.S. ontvoerd Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Buitenlandsche pers geeft nog geen commentaar Oostenrijk en Italië Verdrag heden van kracht De toestand in San Francisco Al het mogelijke wordt gedaan om een algemeene staking te voorkomen Madame Hanau Sven Hedin, de vermaarde ontdekkingsreiziger, is verdwenen met zijn medewerkers, vier Europeanen en zeven Chineezen. Hij zou door Chineesche bandieten gevangen zijn genomen Daily Expressvoor den tijd van twee weken in heel Duitsch land verboden" one Weer 45 personen in Schutzhaft Spionnen gearresteerd Het Volksgerechtshof Rouwbeklag aan de Koningin Adressen der Kamers aan geboden V.S. protesteeren te Berlijn Wegens de behandeling der hou ders van Young- en Dawes- aandeelen Dowgalefski overleden Russische ambassadeur te Parijs Taak der katholieke pers DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Radio-rede van Hare Majesteit Korte berichten GENERAAL WEYGAND ZIEK NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18842 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 99 Pretoria, Juni. Het is in dezen tijd van algemeene misère voor ons Afrikaners wel een buitengewoon ver blijdend en verrassend verschijnsel, dat het afgeloopen financieele jaar in Zuid-Afrika een surplus oplevert van bijna zes en een half mil lioen pond sterling. En wat meer zegt, dit onverwachte surplus is niet „a flush in the pan", doch de gegronde verwachting bestaat, dat de komende jaren eenzelfde, zoo niet grooter surplus zullen op leveren. Zuid-Afrika is de depressie, al was deze bij lange na niet te vergelijken met die in Europa, te boven en „we have turned the corner", zooals generaal Hertzog enkele maanden geleden reeds profeteerde. Onnoodig te zeggen welke stemming deze verheugende tijding van onzen minister van financiën, Mr. Havenga, in den lande teweeg gebracht heeft, temeer daar het effect direct tastbaar voor het publiek was. Een dag nadat onze Minister zijn rede in het par lement gehouden had werd het posttarief voor brieven en briefkaarten voor het binnenland en de Engelsche bezittingen met vijftig percent verlaagd. Vanaf 1 Juni zal een verlaging van zegels op chèques en andere waardestukken in werking treden alsmede een goedkooper tele gramtarief. Doch dit is bij lange na nog niet alles waarbij het publiek profiteert. De inkom stenbelasting reeds betrekkelijk laag zal met ongeveer twintig percent verlaagd worden, terwijl het belastbaar inkomen met honderd pond verhoogd wordt. Indirect profiteeren wij er ook van. De invoerrechten op diverse huis houdelijke artikelen, zooals thee, rijst, etc., wor den belangrijk verlaagd. Hierdoor zal de vrij hooge levensstandaard in Zuid-Afrika een beetje normaïer worden. De invoerrechten op Japansche artikelen worden aanmerkelijk verhoogd. Men past een soort dumping-systeem toe, wat de goedkeuring van het gansche voik draagt. Men is hier erg tegen Japansche goede ren gekant. In heel veel winkels ziet men: „no Japanese goods sold or used here!" Groote bedragen van het surplus zullen be steed worden aan kafferonderwijs, nieuwe re- geeringsgebouwen en subsidies voor farmers, het troetelkind van vele regeeringen. „Een ongeluk komt nooit alleen" zegt het spreek woord, doch omgekeerd kan men ook zeggen: „een geluk komt ncoit alleen". Nauwelijks waren we van den schok van minister Havenga's heug lijke tijding bekomen of daar komt de minister van spoorwegen, die de laatste jaren ondanss alle pogingen, met groote verliezen gewernt hebben ook een surplus aankondigen en wel het lieflijke bedrag van een millioen honderd dui zend pond! Het eerste surplus sedert de jaren der depressie, waaronder de spoorwegen mede door de concurrentie der auto's en auto bussen en het spoorwegpersoneel ontzet tend geleden hebben. Vooral het spoorweg personeel heeft het door de diverse salariskor tingen in die jaren ontzettend zwaar gekregen. Het eerste wat de minister, nu wij weer op den weg van herstel en voorspoed zijn, dan ook van plan is te doen is de salarissen weder op het oude peil te brengen. Het materiaal zal uitge breid en de rijtijden zullen aanzienlijk verkort Worden. De prijzen der kaartjes zullen in die mate verlaagd worden, dat het reizen geen luxe meer is en ieder zonder er voor krom te liggen van den trein gebruik kan maken. De groote afstanden hier maken het reizen, hoewel de prijs per mijl niet hooger dan in andere landen is, vrij duur; zoo betaalt men voor een reisje van Pretoria naar Kaapstad een goede honderd gulden. Sinds het begin van dit jaar hebben de spoorwegen de Union Airways overgenomen en de regeering is nu van plan ook den dienst op Zuid-West-Afrika over te nemen en het vlieg net over de Unie aanzienlijk uit te breiden. Om het reizen per vliegtuig meer ingang onder het publiek te doen vinden, zullen de vliegprij zen gelijk aan die der treinreizen zijn. In de depressiejaren werd hier zuinig ge leefd. Veel geld kon men trouwens niet uitge ven, daar vermakelijkheden hier maar min zijn. Thans nu wy den weg van herstel betreden hebben en er een algemeene opleving valt waar te nemen, gaat de regeering ook meerdere faci liteiten toestaan en worden restricties, indirect ook gemaakt om het volk de tering naar de nering te doen zetten, opgeheven. Slechts enkele hotels konden in de depressiejaren hun bars tot 's avonds half twaalf openhouden en moesten voor dit privilege een zware extra vergunning betalen; het gros moest klokke tien sluiten. Deze restrictie wordt thans opgeheven en alle bars zullen weder zooals in vroeger dagen tot half twaalf open zijn. De vergunningen zijn hier altijd ontzettend duur geweest en ergo was de drankprijs om deze hooge vergunningen te kunnen betalen, duur. Deze last op de hotel- en bareigenaars zal verlicht worden en de drank- prijzen, zoo niet alle, zullen in evenredigheid dalen. Uit alles ziet gij, dat wy zoo langzamerhand naar normale toestanden en prijzen terugkee- ren. Deze gelukkige wending heeft niet nage laten zich overal te doen gevoelen. Men heeft weer moed gekregen, men durft weer iets te on dernemen, hetgeen heel duidelijk uit de plotse linge bouwwoede blijkt. In steden en dorpen verdwijnen oude gebouwen om plaats te maken voor tien en elf verdiepingen hooge, geheel uit cement opgetrokken, gebouwen. Afrika wordt het tweede land der skyscrapers! Met dezen onverwachten keer in het zaken leven en deze algemeene opleving houdt de af name der werkloozen gelijken tred. De groote eendracht, die thans ons volk bezielt is aan dezen ommekeer niet vreemd. Met de vorming der coalitie zijn de oude geschilpunten begra ven en men werkt thans als één man samen tot het heil van ons zonneland; en niet zonder succes! Zelfs toeristen het toeristenseizoen is weder aangebroken valt deze plotselinge opleving en het alom heerschende optismisme wat ons volk bezielt, op. Niet zonder reden noe men zij dan ook, uit andere landen komend, waar andere enslechtere toestanden heer- schen, ons zonneland met zijn optimistische be volking: „Lucky South Africa!" Hedenmorgen om half tien heeft de Officier van Justitie, mr. Versteeg, vergezeld van den rechter-commissaris mr. van Lier, den inspec teur van de centrale recherche C. Rocher, ingenieurs en technici een huiszoeking verricht in het gebouw „De Tribune" te Amsterdam. Voor deze huiszoeking was door de rechtbank toestemming verleend. Alle gesloten kasten en laden werden open gebroken en doorzocht. Een kleine pers werd gedemonteerd. In de zaak der inbeslagname van „De Tri bune" is heden de instructie geopend. Onze Brusselsche correspondent schrijft ons: Donderdag had in het kleine West-Vlaam- sche dorpje Hooglede de begrafenis plaats van den Vlaamschen schrijver Edward Vermeulen (Warden Oom). Aanwezig waren Stijn Streu- vels, de heer Baels, Gouverneur der provincie WeSt-Vlaanderen, Jan Grauls, afgevaardigde Van den Minister van Onderwijs en Kunsten, Kanunnik Boon, voorzitter van het Davids- fonds; verder politieke persoonlijkheden, kunst schilders, enz. De kerkelijke dienst werd bij gewoond door Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge. De dorpskerk was geheel gevuld. Bij het graf werd het woord gevoerd door den bur gemeester van Hooglede, door Kanunnik Boon en Dr. Vallaeys, namens de vrienden van den overledene. Aan de aanwezigen werd een „doodsbeeldeke" met het portret van den overledene gegeven. Daarop las men: „De Heer had hem met zijn mildste gaven Verrijkt: een vredelievend opbeurend ka rakter, een door-en-door goed en edel hart, een schrandere geest, een fijne opmerkingsgave, een boeiend schrijverstalent, en dat alles be zield door een diepgevoelde godsvrucht. Hy was de christen volkskunstenaar, die het volk doet zien wat het niet ziet, en dat het toch dient te zien, omdat het zijn schat is en zijn schoonheid; Volkskunstenaar die het volk doet waardeeren wat het niet waardeert, en toch dient te waardeeren, omdat het zijn hoogste levensbezit is: Volkskunstenaar, die in 's volks plaats voelt wat het dient te voe> len, en het te lezen geeft in gezonde, verkwik kende ehristelijkopbeurende boeken." Enkele jaren geleden had Z. H. de Paus aan Ed. Vermeulen het kruis -Pro ecclesia et Pon- tifice" verleend. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Linzer Tagespost", die nauwe relaties on derhoudt met voorname nationaal-socialistische kringen zou de positie van dr. Schacht, den president van de Rijksbank, buitengewoon wan kel genoemd moeten worden. Met name zouden de Transfer-besprekingen te Londen zyn besloten zonder medewerking van dr. Schacht, zoodat men zich ernstig be zorgd maakt over de positie van de Rijksmark. De correspondent besluit: Een hervorming van het ministerie zal niet kunnen voorkomen, dat het onweer zal losbarsten, dat zich thans reeds aan den horizon afteekent. De algemeene geestestoestand in Duitschland laat niet veel goeds verwachten, want men be gint zich rekenschap te geven van het feit dat het Nationaal-Socialisme ernstig in gebreke blijft om de beloften in te lossen, die aan het Duitsche volk zijn gedaan door de Nazi's. HARTSDALENY, 14 Juli. (VD.) Gisteren en in den loop van den nacht zijn afdeelingen militairen, padvinders en vrijwilligers uitge trokken door de bosschen in de omgeving alhier, daar men vreest, dat Bobby Connor, een 21 maanden oud knaapje door kidnappers is ontvoerd. Federale agenten van het „Bureau van Nasporing" verleenen hun medewerking Het kind is sedert Donderdagmiddag 3 uur ver dwenen. Het was alleen gekleed in een rood zoruaebad.costuum.pje, H VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen, Zuid-Westelijke tot Noord-Weste- lijken wind, afnemende bewolking, aan- vankelijk nog kans op regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 765.7 te Vardö. S Laagste stand: 754.8 te Akurelry. Zon op 4.56 - onder 9.15 - Licht op 9.45 j§ Maan op v.m. 7.43 onder nam. 10.22 g illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PARIJS, 14 Juli. (Reuter.) De Fransche bla den publiceeren de rede van Hitier zeer uit voerig. De Berlijnsche correspondenten der Fransche bladen vestigen de aandacht op den grooten bijval, waardoor de verklaringen van Hitier herhaaldelijk werden onderbroken, doch leve ren nog geen persoonlijk commentaar. Met teleurstelling stellen de bladen evenwel vast, dat Hitier niet de in de bladen aange kondigde verklaringen over de buitenlandsche politiek heeft afgelegd, hetgeen wordt toege schreven aan het feit, dat Hitler in verband met de jongste gebeurtenissen niet voldoenden tijd heeft gehad de actueele politieke vraag stukken te bestudeeren. LONDEN, 14 Juni. (Reuter.) De onthul lingen van Hitier voor den Rijksdag over den opstand van Röhm worden door de ochtend bladen uitvoerig gepubliceerd en enkele bladen publiceeren zelfs den woordelijken tekst. Vrijwel algemeen wordt verklaard dat Hitier een zeer uitvoerige en gedetailleerde verklaring van den hoogverraderlijken aanslag en de ge nomen strafmaatregelen heeft gegeven. Redactioneel commentaar wordt door de meeste bladen nog niet gegeven, in verband met het late uur waarop de volledige tekst der rede ontvangen werd. WEENEN, 13 Juli (D.N.B.) De Oostenrijk- sche regeering heeft in het staatsblad den tekst van het verdrag tusschen Italië en Oostenrijk gepubliceerd in zake de betrekkingen tusschen beide landen op economisch gebied, alsmede den inhoud van het afzonderlijk verdrag ter bevorering van den Oostenrijkschen handel via de haven van Triëst. Het verdrag wordt 14 Juli van kracht. In 't eerste deel van de overeenkomst zijn de pro ducten van Italiaansche en Oostenrijksche af komst vermeld, voor welker invoer naar Italië of Oostenrijk dezelfde rechten en contingenten zullen gelden. De tweede overeenkomst regelt de bijzonder heden van de faciliteiten van het Oostenrijk sche handelsverkeer met Italië. Artikel I tot IV geeft bepalingen omtrent de onder Oostenrijksche vlag varende schepen in de haven van Triëst; voor deze schepen geldt Triëst als uitrustingshaven. Er zullen eigen ka detarieven gelden, terwijl bunkerstations zullen worden opgericht. Tegelijkertijd met deze verdragen zijn de nieuwe overeengekomen tarieven tusschen Italië en Oostenrijk gepubliceerd. SAN FRANCISCO, 14 Juli. In verband met het dreigende voedselgebrek en de daaruit onvermijdelijk voort te vloeien onlusten zijn gis teren honderden en honderden uit de stad ver trokken terwijl de speciale commissie ter be handeling van arbeidsconflicten op koortsach tige wijze werkt om alsnog te trachten een oplossing te vinden ter voorkoming van de al gemeene staking. De toch al reeds gespannen toestand wordt nog verergerd door het bericht, dat groote afdeelingen communisten zich van Seattle herwaarts hebben begeven en alle groote wegen en spoorwegen trachten af te sluiten. Uiteraard loopt San Francisco dat aan drie kanten door water is omringd hierdoor groot gevaar volkomen geïsoleerd te worden vooral wanneer de staking ook nog overslaat op de veerponten. Het ligt voor de hand, dat de kaden onder zeer strenge militaire bewaking staan. Reeds komen van her en der berichten over plotseling uitbrekende verspreide rel letjes. Wat het dreigende voedselgebrek betreft, gisteren waren in de stad versche etenswaren aanwezig voor drie dagen en voldoende gecon serveerd en ander niet aan bederf onderhevig voedsel om een beleg te weerstaan van twintig tot dertig dagen. WASHINGTON, 14 Juli. Volgens alhier ont vangen telegrammen is president Roosevelt voornemens zijn vacantiereis naar Hawaii voort te zetten ondanks de wassende arbeidsconflic ten in de Vereenigde Staten. Naar verklaard wordt, ziet de president nog geen reden om een wijziging te brengen in zijn reisplannen. PARIJS, 13 Juli. (Reuter) In de affaire van de „Gazette du Franc" heeft het Hof van Appel de straf van Madame Hanau verhoogd van 2 jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete tot 3 jaar gevangenisstraf en 5000 francs boete. BERLIJN, 14 Juli. (Reuter). De Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, heeft mede gedeeld, dat de „Daily Express" voorloopig voor den tfjd van twee weken in geheel Duitschland verboden is. Te Neurenberg zijn 45 personen in bescher mingsarrest genomen onder beschuldiging van het verspreiden van onjuiste geruchten over het optreden van Hitier oo 30 Juni j.l. met name de omstandigheden waaronder Roehm was ge arresteerd en doodgeschoten. De Zwitsersche Bondsraad heeft last gegeven tot het uitwijzen van een Duitsche vrouw, Hildegard Rietmueller genaamd, die er van be schuldigd wordt, zekere personen te hebben bespionneerd, die politieke verdachten" zijn van de huidige Duitsche regeering. Verklaard wordt, dat zij van Duitsche zijde betaling ontving. De Nationale Bond van Zwitsersche studen- tenvereenigingen heeft aan den leider van de Duitsche studentenbonden een schrijven ge richt, waarin geprotesteerd wordt tegen de eaccute van dr. Beek, den directeur van het bureau voor de uitwisseling van buitenlandsche studenten. METZ, 14 Juli. (Reuter.) Een Saarlander, Schneider genaamd, en een Franschman zijn in het St. Avold-district door de Fransche autoriteiten gearresteerd, onder beschuldiging van spionnage. Schneider is een vriend van Spaniol, den vroegeren leider van het Duit sche front in het Saargebied. De Zwitsersche Bondsraad heeft de uitwij zing gelast van Albert Samter, die evenals zijn vrouw lid zou zijn van de geheime Duitsche staatspolitie. Verklaard wordt, dat Albert Samter als agent-provocateur optrad, aanspoort tot het overtreden van de Duitsche deviezenbepalingen en dan zijn slachtoffers aan de Duitsche douane-autoriteiten overlevert. Toen hij gearresteerd werd was hij bezig be trekkingen aan te knoopen met Duitsche vluch telingen te Zürich en men verdacht hem er van, dat hij aan de Duitsche autoriteiten me dedeelingen over de vluchtelingen verstrekte. BERLIJN, 14 Juli (Reuter) Omtrent het heden door den rijksminister van Justitie, dr. Gürtner, geïnstalleerde volksgerechtshof ver neemt Reuter nog, dat deze instelling niet ge bonden zal zijn door het geschreven recht. Verschillende twijfelachtige gevallen, die het Hof te Leipzig niet kan behandelen, zullen door deze nieuwe rechtbank worden beslecht. De opening van het eerste proces bij deze rechtbank is nog niet vastgesteld, doch het proces tegen Thalmann, den vroegeren com- munistischen leider, zal waarschijnlijk niet vóór October of November beginnen. Vernomen wordt, dat eerst alle personen, be trokken bij de jongste revolte, met name de in arrest zijnde S. A.-leiders zullen worden be recht. Reuter verneemt dat het niet waarschijnlijk is, dat de zaak Torgler weer zal worden aan hangig gemaakt. Om half 11 hedenochtend heeft H. M. de Ko ningin in het Huis ten Bosch ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer ter overhandi ging van het adres van rouwbeklag. Met den voorzitter aan het hoofd, bestond de commissie verder uit de leden Jansen, Ter Haar, van Lanschot en Jansen de Lmpens. De commissie arriveerde aan het paleis in drie auto's. De voorzitter was gekleed in het ambtscos- tuum van kamerheer i. b. d., mr. Fock in dat van gouverneur-generaal van Ned. Indië, de heer ter Haar als wethouder van Amsterdam en de overige heeren in het costuum van Eerste Kamerlid. Op het bordes van het paleis bewezen mili tairen van het regiment Grenadiers eerbetoon. Van het voorplein van het paleis zag men, dat in een der zijzalen de Koningin en de Prin ses de heeren kwamen begroeten. Met hetzelfde ceremonieel werd te kwart over 11 de commissie uit de Tweede Kamer door de Koningin ontvangen. De commissie bestond, behalve uit den voor zitter, uit de leden Fleskens, Drees, Bierema, Joekes, Schaper, Van Dijk, De Geer en Aal- berse. In ministerkleeding waren de voorzitter, de heeren Van Dijk, De Geer en Aalberse, in rok waren de heeren Drees, Joekes en Schaper, terwijl de heer Fleskens het ambtscostuum van Tweede Kamerlid droeg. Om 12 uur werd de Raad van State door de Koningin ontvangen. BERLIJN, 13 Juli. Volgens de Londensche „News Chronicle" heeft de Engelsche ambassa deur gisteren bij een bezoek aan den Duitschen minister von Neurath uiting gegeven aan de op vatting der Engelsche regeering. dat een terug keer van Duitschland naar Genève den Euro- peeschen vrede zeer ten goede zou komen. Blijkens een bericht van het Duitsche Nieuws bureau heeft de ambassadeur ook een ontwerp voor een Oost-Locarno-pact overhandigd. Het bureau voegt aan deze mededeeling toe, dat de Duitsche bladen opmerken, dat het pact niet begint met de verplichting om bij voorkomende moeilijkheden besprekingen aan te knoopen, doch met wederzydsche hulpverleening. Het is in wezen een militair pact, dienend om eventueel een snel en gelijktijdig actief worden van Frankrijks militaire allianties te verzekeren. Men vraagt zich af, waarmee Frankrijk de En gelsche instemming met het pact heeft kunnen bewerken, aldus besluit het D.N.B.-bericht. WASHINGTON, 14 Juli (Reuter) De minis ter van buitenlandsche zaken Huil heeft den Amerikaanschen gezant te Berlijn opgedragen te protesteeren bij de Duitsche regeering we gens de behandeling van de Amerikaansche houders van aandeelen van de Young en Da wes leening. PARIJS, 14 Juli. (Reuter.) Dowgalefski, de Russische ambassadeur te Parijs is hedenoch tend in den ouderdom van 49 jaar aan kanker overleden. L'Italia het dagblad van de Katholieke Actie in Noord-Italië heeft dezer dagen, naar de K. W. P. uit Milaan meldt, haar -nieuwe gebouwen betrokken. De Aartsbisschop van Milaan Z. Em. Kardinaal Schuster, die de inzegening verricht te, hield bij die gelegenheid eene toespraak over het nut en de noodzakelijkheid van de Katho- licks Pers. Het Katholieke dagblad", zoo verklaarde de Kerkvorst, „is 't machtige en moderne mid del, dat de stem van Rome uitdraagt over de geheele wereld. Een Katholiek blad, dat tech nisch op de hoogte van den tijd staat, is als de zilveren trompet uit de Apocalypsis, die de stem van God doet schallen in de ooren aller menschen. Een Katholiek blad, dat zijne roe ping wil vervullen, moet vóór alles altijd de waarheid verdedigen, de spreekbuis zijn van den H Vader en van de Hiërarchie en de open bare meening zoodanig voorlichten, dat zij de gebeurtenissen beschouwt vanuit Katholiek standpunt. De Italiaansche Katholieke bladen, zoo be sloot de Kerkvorst, hebben den steun van Uw allen dringend noodig. Gelukkig kunnen wij roemen op de edelmoedigheid onzer diocesanen, want reeds den eersten dag van de Katholie ke Persdagen hebben de pr pagandisten meer dan 100.000 Lre bijeengebracht A.S. MAANDAGMIDDAG HALF 1 ZAL H. M. DE KONINGIN VOOR DE RADIO EEN TOE SPRAAK HOUDEN. De Russische ambassadeur te Parijs, Dowga lefski, overleden. Positie van dr. Schacht wankel? Het economisch verdrag tusschen Oostenrijk en Italië wordt heden van kracht. Autoriteiten te San Francisco doen alles om een algemeene staking te voorkomen. Gruwelijke moord te Princenhage. Huiszoeking bij „De Tribune" te Amsterdam. Monument ter nagedachtenis van Jac. Caro overgedragen. Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin com missies uit Eerste en Tweede Kamer ontvangen ter aanbieding van adressen van rouwbeklag. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin het voornemen heeft, Maandag a.s., des middags half I, door de radio tot Haar volk, zoowel in Nederland als in Ned.- Indië, Suriname en Curasao eenige woorden te richten. De radiorede van H. M. zal worden voorafgegaan door twee coupletten van het „Wil helmus" en worden gevolgd door het „Wien Neêrlandsch Bloed", welke gespeeld zullen worden op het orgel van de Groote Kerk te 's Gravenhage. Ter hoogte van Toulon heeft Vrijdagochtend bfj een vlootoefening een ongeluk plaats gehad, waarbij twee matrozen van den torpedojager Albatros zijn gedood en een derde ernstig ge wond. De Duitsche Himalaya-expeditie is volgens een te Berlijn van den leider der expeditie, Willy Merkl, ontvangen draadloos bericht tot 7500 Meter geklommen op de totdusver nog onbedwongen Nanga Parbat, een der hoogste bergtoppen der aarde. In het Fransche Ministerie van Marine heeft de Marine-Minister Piétri aan de beman ning van het Duitsche stoomschip „Dresden", die eenige Fransche vliegers in Het Kanaal gered heeft, reddingsmedailles uitgereikt. De kapitein van de „Dresden" ontving het officierskruis van de Orde van Verdienste ter zee. Lantaarnopstekers te Parijs die in een zijstraat onder aan een lantaarn een uurwerk hoorden tikken gingen op onderzoek uit en vonden een tijdbom, welke vijf pond woog. De bom was zoodanig afgesteld, dat hij drie uren later tot ontploffing zou zijn gekomen. PARIJS, 14 Juli (Reuter) De onlangs van zijn reis naar Londen teruggekeerde chef van het Fransche leger, generaal Weygand, is plot seling ziek geworden en wel zoo ernstig, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgeno men. De jongste berichten melden echter, dat in zijn toestand eenige verbetering is ingetreden en men rekent erop, dat hij spoedig weer her steld zal zün. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.; 756.6 .Vorige stand; 755.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1