Conflict Spanje-Catalonië Uit de keuken van Goebbels HET VRAAGSTUK NOG ONOPGELOST Een Oost-Locarno? De Franciscus van Berlijn SPECERIJEN UIT CHINA EN JAPAN Het nieuws van heden FRANSCH OORLOGSTUIG NAAR RUSLAND? DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 15 JULI 1934 Ochtendblad >,Geen rechts- maar een machts kwestie, waarmede de toe komst der republiek nauw is verbonden" De populariteit van Gil Robles NIEUWE MANNEN IN D O LEF U SS' KABINET De Engelsche pers grootend eels tevreden met Simon's houding Uit het Memelgebied Herinnering aan dr. Carl Sonnen- schein op zijn verjaardag 15 Juli K. N. S. M. FJORDEN-REIS Gil Robles Hitler's gedachten en idealen zijn cultuurvernietigend en vol komen heidensch" Scherp, waar oordeel van de Maasbode DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiinii^ Ontwapeningspresi dium 1 Sept. bijeen De dood van Von Kahr Begrafenis van gefusilleerden Gevoelig Duitschland De gezant te Weenen met verlof gegaan Altaar vernield De Rijksdag aangevuld Nog twaalf personen benoemd Algemeene staking te San Francisco? Mgr. Hanna maant tot ver standigheid NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18843 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie). Het conflict tusschen Spanje en Catalonië duurt voort. Sinds het Hof der Grond wettelijke Waarborgen het Tribunal de las Garantias in een breed gemotiveerd arrest als zijn oordeel uitsprak, dat de door het Catalaansche Parlement aangenomen wet in zake de pachtcontracten inbreuk maakt op de legislatieve prerogatieven van het centrale rijksbewind en derhalve nietig is, is het vraag stuk, dat Spanje's eenheid gevaarlijk bedreigt, eigenlijk geen stap nader tot de oplossing ge komen. Het antwoord van Catalordë op de „fallo" van het Garantiehof was, zooals men weet, even kort als afdoend. Onder groot en thousiasme, terwijl een heethoofdige Catalaan sche menigte buiten demonstreerde, nam de Catalaansche volksvertegenwoordiging de wet in cngewijzigden vorm opnieuw aan. terwijl Com- panys, Macia's opvolger verklaarde, dat de be palingen van de wet ten uitvoer gelegd zouden worden, tot iederen prijs. Daarmee verklaarde Catalonië in zekeren zin den oorlog aan de rijksregesring, aan Spanje, als men wil. En het zou werkelijk tot een gewapend treffen kunnen zijn gekomen als de regeering te Ma drid er niet de voorkeur aan gegeven had een „formule" te zoeken, die de kool en de geit spaart en, misschien, op den duur tot een ver zoening zou kunnen leiden. Samper en de zij nen zoeken nóg. Zij hebben de verlossende too- verspreuk nog steeds niet weten te ontdekken en het feit. dat Barcelona tot geen enkele con cessie bereid is, maakt de taak van het kabinet zoo goed als hopeloos. Dat Catalonië juridisch ongelijk heeft staat ontwijfelbaar vast. In artikel 121 van de grond wet der Spaansche republiek wordt bepaald, dat conflicten in zake legislatieve competentie tus schen den Staat en de autonome gewesten on derworpen moeten worden aan het Tribunal de las Garantias. In overeenstemming met die bepaling zegt artikel 15 van het Catalaansch Statuut o.m. dat 't Garantiehof dezelfde com petentie heeft in Catalonië als voor de rest van het Spaansche grondgebied. Ten slotte zegt ar tikel 58 van het Reglement van het Garantie hof dat de uitspraken van dit Hof als finaal moeten beschouwd worden. Er bestaat daar tegen geen enkel hooger beroep en partijen hebben zich aan het oordeel van het Hof zon der meer te onderwerpen. De Catalaansche regeering heeft dus door die onderwerping uitdrukkelijk te weigeren en een nietig verklaarde wet ongewijzigd te handha ven niet alleen de bepalingen van het Statuut geschonden, maar óók vierkant stelling geno men tegen de Grondwet, die indertijd is aan vaard met behulp van de stemmen van hen, die haar thans als „een vodje papier" blijken te beschouwen. De kwestie is evenwel volstrekt geen juri dische alleen. De rechtsvraag speelt sinds lang geen enkele rol meer. Het betreft hier een strijd om de macht. Met den afloop van dit conflict is de toekomst van de Spaan sche republiek ten nauwste verbonden. Slagen Companys en de zijnen met hulp van de par tijen, die in de rest van Spanje tegen de cen trale regeering stelling nemen, er in het pleit te winnen, dan beteekent dat in de eerste plaats dat Catalonië zoo goed als onafhankelijk is en dat het Statuut en de Grondwet in Barcelona alléén geëerbiedigd behoeven te worden voor zoo ver dat in Companys' kraam te pas komt en in de tweede, dat de revolutionnair-republikein- sche geest, het sectarisme en het extremisme, Waarvan het Spaansche volk duidelijk getoond heeft genoeg en méér dan genoeg te hebben, opnieuw gouden dagen tegemoet gaan. Slagen daarentegen de Spaansche regeering en de haar steunende groepen er in Barcelona te dwingen de „fallo" van het Garantiehof te aanvaarden dan blijft niet alleen de Spaansche eenheid in tact maar is óók aan Esquerra, socialisme en Azanisme een nederlaag toegebracht, waarvan de extreme groepen zich niet gemakkelijk zul len herstellen. Men ziet waarom het gaat en het is begrij pelijk, dat het kabinet-Samper in de gegeven omstandigheden slechts met de uiterste voor zichtigheid te werk wil gaan. Het is eerst zijn plan geweest aan de Cortes volmachten te vra gen, die economische dwangmaatregelen inhiel den, maar na veel over en weer praten met de leiders der Cortesgroepen is de regeering dui delijk geworden, dat zij voor die volmachten op een meerderheid in de volksvertegenwoordiging niet rekenen kon. Zoo heeft de regeering zich ten slotte moeten vergenoegen met een een voudige motie van vertrouwen, die de Cortes in haar laatste vergadering, even voor de sluiting der zittingsperiode, met 191 stemmen tegen 62 aanvaard hebben. Vóór de motie stemden de radicalen en de groepen die Gil Robles' lei ding aanvaarden: tegen bleken alle linksche fracties, van de socialisten tot Maura, en de monarchistische groepen, benevens de Lliga. Deze laatste groepen hebben voor de stemming de zittingszaal verlaten, daar zij de regeering geen nederlaag wilden laten lijden, maar toch óók niet debet verlangden te zijn aan een overwin ning, gebaseerd op een conflict, dat zij op ge heel andere wijze oplossen willen dan de „aar zelende regeering." De Cortes zijn thans tot 1 October naar huis, maar de regeering heeft daarmee de handen nog niet vrij. Gedurende de drie zomermaanden toch zal zij rekening moe ten blijven houden met de Permanente Depu tatie van de Cortes, die krachtens artikel 62 van de Grondwet uit 21 leden bestaat en waarin alle Cortesgroepen vertegenwoordigd zijn. Samper heeft in de Cortes verklaard, dat hij met deze Permanente Deputatie geregeld over leg zou plegen in zake de tegenover Catalonië aan te nemen houding, maar deze verklaring kon de oppositie niet bevredigen, daar de P D. voor twee-derde is samengesteld uit leden, die gewoonlijk de politiek der 'regeering steu nen. Van de veertien leden der meerderheid toch behooren er zes tot de C. E. D. A., drie zijn radicalen, twee tradicionalisten, één is monarchist, één liberaal-democraat en het laatste lid behoort tot Cambo's Lliga. Men moet er rekening mee houden, dat de tradicio nalisten en de monarchisten voorstanders van een krachtig optreden tegen Catalonië zijn. Zij verfoeien het Statuut, waarin zij de kiem van een verbrokkeling van het Spaansche vaderland zien. Geheel ongelijk hebben zij zeker niet. Wat gebeurt er intusschen in Catalonië? Het enthousiasme van de eerste dagen is een beetje gedoofd volksgeestdrift laat zich bezwaarlijk wekenlang op eenzelfde hoog peil houden! maar in de houding van de regeering van het Generalaat is geen verandering gekomen. Lluhi, die belast was met de uitwerking van het reglement, dat voor de toepassing van de wet noodig is, heeft wel-is-waar zijn werk met een „onvoldoende" weer teruggekregen, maar de noodige wijzigingen, die aangebracht moesten worden, hebben geen verzwakking van de be palingen van de wet medegebracht. Het regle ment in zijn gewijzigden vorm. dat thans de goedkeuring van de „bonzen van Barcelona" wegdraagt, is voor de regeering van Madrid even onaanvaardbaar als Lluhi's eerste redactie. Maar daarmee houden Companys en de zijnèn geen rekening. Vóór enkele dagen nog ver klaarde Companys aan journalisten, die nem ondervroegen, onomwonden, dat de Spaansche regeering naar een formule zocht om de feiten te verdoezelen. „Wij zijn altijd bereid" ver volgde de opvolger van Macia „onze dwalin gen te erkennen en onze fouten te verbeteren, maar wij wenschen het fond van onze pachtwet niet te wijzigen. Geen punt en geen komma zullen wij er in veranderen." Daarna hief Companys een klaaglied aan over de laatste Corteszitting, waarin zich het „schandaal" nad voorgedaan, dat Calvo Sotelo, ex-minister van de dictatuur, er een rede hield, die een „koninklijk cachet" droeg. Voor Companys was het feit, dat de stem van het monarchistische Spanje opnieuw in de volksvertegenwoordiging wordt gehoord, het schandaal van den dag. Meer nuchtere lieden zoeken het „schandaal" elders. Tijdens Gil Robles' rede ontstond tusschen politieke tegenstanders een „gedachtenwisse- ling" van zóó onrustbarend karakter, dat de voorzitter de vergadering voor eenigen tijd moest schorsen. De socialist Indalecio Prieto achtte het noodig zijn revolver voor den dag te halen; gelegenheid om er zich van te bedienen kreeg hij evenwel niet. Al deze schandalen doen aan Gil Robles' Links Stefan Tauschitz, die tot nog toe gezant te Berlijn was en nu staatssecr. van Buitenlandsche Zaken is geworden; midden: Baron Waldenegg, minister van Justitie; rechts: Generaal Gustav Gengg, die genoemd wordt als staatssecr. van defensie populariteit geen afbreuk. Hij blijft de man van heden en morgen; zijn woord heeft grooten invloed en zijn korte redevoeringen geven de debatten bijna altijd een beslissende wending. Zijn naam kent men in geheel Spanje. Zelfs kan men tegenwoordig in de Spaansche bars een Gil Robles-cocktail bestellen een mengsel van vermouth, cura?ao. grenadine en jenever! Als iets op waarachtige populariteit wijst dan wel zeker dit! ROME, 14 Juli (Reuter) Mussolini ontving gisteren den Sovjet-Russischen ambassadeur ver moedelijk in verband met het plan voor een Oost-Locarnopact. LONDEN, 14 Juli De verklaringen van Sir John Simon in het Lagerhuis met betrekking tot het Oost-Locarnopact, worden door de meeste Engelsche bladen met instemming begroet. Tegelijkertijd wordt de afwijzen de houding van Duitschland uitvoerig vermeld. De aan de Engelsche regee ring medegedeelde Italiaansche houding wordt algemeen beoordeeld als een „dramatische ver andering". Hierbij wordt in het bijzonder ge wezen op de mededeeling, dat het pact van kracht zal moeten worden onder voorwaarde van wederkeerigheid en erkenning van de Duit- sche eischen inzake rechtsgelijkheid. BERLIJN, 14 Juli. (V. D.) Op grond van de wijziging van de wet tot bescherming van den staat heeft de militaire chef van het Memel- gebied de drie volgende Duitsche partijen ver boden: de socialistische volksgemeenschap, de christelijk-socialistische arbeidsgemeenschap en de Memellandsche boerenpartij. De Duitsche ambassadeurs bij de regeeringen die het Memelstatuut hebben onderteekend. hebben opdracht gekregen, opnieuw met na druk te wijzen op de schending van het statuut. Vijf jaren geleden stierf Dr. Carl Scnnen- schein te Berlijn. Niet alleen de katholieken treurden om den zoo vroeg gestorven groot stadsapostel, maar ook duizenden niet-katho- lieken. Een Joodsche, toen nog een eerste plaats bekleedende redacteur schreef in zijn Glad on der het opschrift „Wisst ihr was Dank ist?" „Ik schaam mij niet te bekennen, dat ik ook eens tot degenen telde, die door Dr. Sonnenschein werden geholpen. Hij was in waarheid een ka tholiek man." Duizenden menschen stroomden ui de barre Februarimaand van '29 naar de St. Hedwigskathedraai, waar in tegenwoordigheid van 's Pausen vertegenwoordiger te Berlijn, thans Kardinaal Pacelli. de uitvaart van Son nenschein wera gehouden. Toen de onafzien bare rouwstoet zich door de armste wijken van Berlijn bewoog, sloten zich aldaar nieuwe dui zenden aan, om „den lieben Doktor' naar zijn graf te vergezellen. Op net kerkhof, toen de kist aan den schoot der aarde werd toever trouwd. schaamde zich niemand. Allen, allen weenden Er staat een eenvoudig houten kruis op zijn graf. Altijd zijn er versche bloemen op dat graf Noch armen, noch rijken hebben Son nenschein vergeten Spoedig zal ar hiei een monument voor hem woraen gesticht. Zondag 15 Juli trekken weer honderden en honderden naar zijn graf. om hem te danken en .Jhn zu bitten" (hem gunsten en nulp te vragen). Het Naar de mooiste Fjorden per Mailschip „SIMON BOLIVAR" 24 AUG.—4 SEPT. Prijzen van /go.— tot 200.— KONINKL. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. AMSTERDAM -• Het Deutsche Nachrichten Büro" tracteert ons heden op een schotel persbanket ter ver heerlijking van Hitler's rede. Zelfs de Chinee- sche en Japansche keukens moeten dienst doen om het gerecht smakelijk te maken. Alleen uit Palestina worden geen grondstoffen voor het gebak geleverd. Een uitzondering op héél de wereld. Natuurlijk is overal slechts een „lek ker" hapje genomen. Wat niet smakelijk wordt geacht, doet kok Goebbels niet in z'n vertroe belde pan. Het is nutteloos en onnoodig, en het zou onwaarheid bevorderen zijn, de persstem men, bewerkt door het D. N. B„ op te nemen. Er is iets beters. Gisteren wezen wij er reeds op, dat het bui tengewoon onridderlijk is geweest van Hitier, om geen „amende honorable" te doen voor den moord op den leider der Berlijnsche Katholieke Actie, dr. Klausener, om maar één persoonlijk heid te noemen, wiens dood het grievendst is voor héél de wereld. Er is nog een heele lijst van anderen. Wij vergeten niets. Tevens hebben wij er gisteren op gewezen, dat het cultuur bolsjewisme is, dat Hitier zich durft te noemen de „Oberste Gerichtsherr", naar voorbeeld van een der vroegere machthebbers in Duitschland, die zich „Oberste Kriegsherr' noemde WÜ zijn gelukkig een overeenkomend oordeel te kunnen citeeren en wel van onzen gewaar- aeerden collega „De Maasbode". De scherpte van dit oordeel stellen wij op hoogen prijs. Het luidt: „Een eerherstel aan dr. Klausener. den leider der Katholieke Actie in 't bisdom Berlijn, als zoodanig den vertrouwensman van mgr Bares, zou iets grootsch geweest zijn. En al meenen wij in de rede een zinspeling op dezen af schuwelijken moord te zien in de passage, waar Hitler over de muiters sprak, die hun onaangename personen uit den weg ruimden, het volkomen ontbreken van een ridderlijk woord is een cultuurschande voor het natio- naal-socialisme, voor het Derde Rijk. Dit ont- bieken teekent, bijna nog scherper dan het geen gezegd werd, de droeve mentaliteit van de leiders van Duitschland. Want we kunnen het „afdoende" argument, waardoor Hitier zich voor de geheele wereia rechtvaardigt: „mijn wil", niet als een rechts grond voor het fusilleeren en neerknallen van 71 menschen: schuldigen, minder schuldigen, geheel onschuldigen. nooit of te nimmer aan vaarden. Zouden we het doen, dan zouden we de basis der geheele menschelijke samenleving vernietigen en binnen den korst mogelijken tijd onder het beschavingspeil van negers en kaja-kaja's afdalen. Afgezien nog van het alles domineerende beginsel, dat het recht in God, niet in den mensch wortelt. Hitler zeide in zijn rede: „In dat uur was ik verantwoordelijk voor het lot der Duitsche natie en derhalve was ik ook de opperste rechter van het Duitsche volk.... Ik heb het bevel gegeven de hoofdschuldigen aan dit ver raad te fusilleeren, en ik heb verder bevel gegeven de aderen van onze binnenlandsche bronnenvergiftiging en ook die in het buiten land tot op het rauwe vleesch uit te branden. Ik heb bevel gegeven, bij elke poging tot tegenstand van de muiters tegen hun arresta tie hen onmiddellijk met de wapenen neer te schietenEn als men mij de opvatting tegenwerpt, dat slechts een rechtsprocedure een zuiver afwegen van de boete had kunnen verwezenlijken, dan kan ik die meening niet deelen. Wie de hand tegen Duitschland ver heft, begaat landverraad. Wie landverraad begaat, moet niet bestraft worden naar den omvang van zijn daad, maar naar zijn geble ken bedoelingen. Wie het waagt in zijn bin nenste de trouw te breken, of muiterij voor te bereiden, kan niet anders zeggen, als dat hy zelf het eerste slachtoffer zal zyn. Ik bén niet van plan de schuldigen te sparen". Goering zeide eergisteren: „Het recht en Hitler's wil is één". Hitier heeft het hem na gezegd: „myn wil en het recht is één". Wat wy gisteren schreven, moeten wy heden na Hitler's groote „rechtvaardiging" in vollen om vang handhaven en herhalen: dat is cultuur - bolschewisme. Hitier zelf heeft geëischt, dat hy naar zyn inneriyke geesteiyke bedoelingen, niet naar een daad beoordeeld worde. Welnu, zyn ge dachten en idealen zyn cultuurvernietigend volkomen heidensch. Dat is in zyn diepste wezen nog erger dan de daad: het summiere executeeren van zeven en zeventig menschen: schuldig of onschuldig." Hieraan behoeft werkeiyk niets te worden toegevoegd. is kenmerkend, dat van het eerste moment na zyn dood het eenvoudige volk niet voor Son nenschein bad, maar tot hem bad. Een volks heilige! Dikwyls stond Sonnenschein in 't midder- nachtelyk uur op de Ebertsbrücke in Beriyn. staarde op de donkere Spree, zag de lichtre clames in het water dansen, zag de menschen naar hun pleizier en zonden yien, hen. „die nooit tot bidden hun handen vouwen" er> keer de dan, vreemd-verwonderd, diep-begrypend, mild-droef naar zyn armzalig dakkamertje te rug, om een paar luttele uren te slapen By het moeizaam bestygen der veie, vele trappen ontstond zyn „Berliner Vateiunser": Du musst mit Deiner Wirklichkeit zu uns hiernedersteigen. Dein Reich muss vom Himmel bis zui Erde reichen. Bis nach Berlin! Sonst sind die Garten um diese Stadt verdor rende Wüste. (Gy moet met Uw werkelykheid tot ons af dalen, Uw Rijk moet reiken van den hemel tot aan de aarde, tot Beriyn toe! Anders worden de tuinen rond deze stad tot verdrogende woes- tynen). De dreigende algemeene staking te San Fran cisco. Mgr. Hanna maant tot verstand-gebruik. Het presidium der Ontwapeningsconferentie op 1 September byeengeroepen. Fransch oorlogsmateriaal verkocht aan Sovjet- Rusland? R. K. Kamercentrale Haarlem in vergadering bijeen. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, betreffende ontslag aan huwende onderwijzeressen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der wet van 15 Juli 1929 (uitkeeringen aan de ge meenten). De Tweede Kamer over de wijziging der Staats- loterjjwet. Uitvaart van den architect Jan Stuyt te Den Haag. Auto onder Stompwijk te water gereden; een doode. Geen overeenstemming over de Ioonen in het mijnbedrijf. Steunregeling voor rogge. Auto-ongeluk te Delft; twee ernstig gewonden. Het slachtoffer der ongeregeldheden te Rotter dam begraven. Vreeselijk drama te Heerlerheide. Nadere byzonderheden over den moord te Prin- cenhage. Beurs van New-ïork: stemming prijshoudend. O VERWACHTING: Zwakke tot matigen ||j N.W. tot Z-W. wind, tydelyke opklaring. weinig of geen regen, overdag zelfde tem- Er peratuur. Er Verdere vooruitzichten: toenemende 2 regenkans. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ROME, 14 Juli (V.D.) Uit betrouwbare fcion verluidt, dat de onderhandelingen, die se dert weken door een Sovjet-delegatie zouden zyn gevoerd over het verkrygen van oorlogs materiaal in Parijs, gesloten zyn. Ook de kwes tie van de leveringsvoorwaarden zou tot volko men tevredenheid der Russische delegatie zyn opgelost. Er zou hier sprake zijn van groote bestellin gen aan zwaar geschut, pantserwagens en ma chinegeweren. Verder spreekt men van een op dracht voor vier lichte kruisers en vier torpedo jagers. GENèVE, 14 Juli (VJ3.) De voorzitter van het presidium der Ontwapeningsconferentie, Arthur Henderson, heeft den leden der Ontwa peningsconferentie de mededeeling doen toe komen, dat hij besloten heeft, het presidium der conferentie voor 1 September van dit jaar in plenaire zitting byeen te roepen. De „Reichspost" bevat een bericht uit Mün- chen, volgens hetwelk de vroegere minister president van Beieren, de vyf-en-zeventig-jarige heer von Kahr, niet door de S.S. is doodge schoten, maar ten doode is mishandeld. Men wierp den grysaard van de trappen en mis handelde hem. Een hartverlamming deed den ouden staatsman sterven. Hetzelfde bericht meldt, dat de talrijke ge- fusilleerden in een massagraf by de gevangenis Stadelheim zonder eenig kerkeiyke ceremonie zyn begraven. De familie mocht er niet by zyn. De lyken van den politiepresident Schneidhub- ber en van stafchef Roehm mochten later normaal ter aarde worden besteld. In de over lijdensadvertenties moet als doodsoorzaak een „ongeluk" worden aangegeven. WEENEN 14 Juli (V.D.) De Duitsche gezant te Weenen, Dr. von Rieth. die oorspronkeiyk eerst in Augustus met vacantie zou gaan. is Donderdag met verlof vertrokken Men beschouwt dit als een antwoord op het voorloopig onoezet blyven van de Oostenryk- sche gezantschapspost te Beriyn. In politieke kringen alhier verluidt, dat de Duitsche regeering zou hebben besloten ook de Duitsche legatie in Weenen onder de leiding te laten van een zaakgelastigde, totclai een nieuwe Oostenryksche gezant in Beriyn zal zyn benoemd. WEENEN, 14 Juli (V.D.) Te Moesern in Tirol is gisteren door een dynamietontploffing m een kerk het altaar vernield, in de kerkmuur ont stond een gat van twee meter, terwyl het dak gedeelteiyk is ingestort. Te Weenen zyn vanmorgen drie onbekenden binnengedrongen in de woning van een zeke ren Zider, dien zy door revolverschoten doodden Men vermoedt, dat het hier een politieken moord betreft Het onderzoek der politie heeft nog geen resultaten gehad. In Karinthië is aan alle onder-leiders van de Heimatschutz bevolen de strengste maatrege len te nemen tegen terreurdaden. BERLIJN, 14 Juli. (V. D.) Op grond van de wet op de wyziging der Ryksdagafvaardiging zyn een twaalftal personen benoemd tot ryksdagafgevaardigden. SAN FRANCISCO, 14 Juli Hedenavond wordt in San Francisco in verband met de havenstaking een stemming gehouden over een algemeene staking. De paniek-stemming onder de bevolking neemt toe, daar men m geval van een algemeene staking vreest voor een gebrek aan levensmiddelen en het uitbreken van epi demieën. De kellners hebben reeds besloten, Zondag in staking te zullen gaan. De aartsbisschop van San Francisco, mgr. Hanna, heeft een beroep gedaan op de men schen, ten einde het verstand te doen zege vieren. Te Portland in Oregon zyn talryke pamflet ten van revolutionnairen inhoud verspreid. Een spoorwegman werd door stakers doodgeschoten. Te Los Angeles is het tot ernstige botsingen gekomen tusschen driehonderd stakende ha venarbeiders en werkwilligen, waarby vier per sonen door schoten ernstig zyn gewond. De directeur van den dierentuin te San Fran cisco dreigt leeuwen en tygers op straat te tsuren, omdat deze hun dagelyksche 900 pond vleesch ontberen. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 757.6 Vorige stand: 756,6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1