STA D S N I E U W S 3V° c> 10 c RMRSA-STICHTING H. F. Andriessen Tilburg 125 jaar stad fel ZONDAG 15 JULI 1934 Hulde aan den priester fRansch sportvliegtuig Salarieering van het Gemeentepersoneel Regen over alles Verschenen: Franco per post tegen inzending van f 0.12 Feestelijke intocht van den neomist C. Donsen in het Bavodorp Het plechtig Lof INSPECTEUR J. v. KAMPEN Hartelijk gehuldigd GELAND Door het slechte weer den koers kwyt Dona, de vriend van den blinde IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Eindexamen H.B.S. Komt ernstig in aanmerking als dirigent van het Kathe drale koor te Utrecht «PM Overeenstemming in het georgani seerd overleg PRINS WILLEM VAN ORANJE 10 Juli 1584—1934 J. H. A. M. PRINZ, PRAKTIJK HERVAT. CRICKET Haarlem comb.Handelsschool XI Personalia De officieele viering De burge meester op „Venetië" Défilé en ballon-opstijging HAARLEMSCHE HUISHOUD EN INDUSTRIESCHOOL Overgangsexamen Défilé Rede burgemeester Eindexamen H.B.S. Gevonden dieren en voorwerpen ZWEMMEN IJSELMEER-MARTHON V olendamEdam DE PRIJS BEDRAAGT f 0.10 Zaterdagmiddag is de weleerw. neomist C. ponsen bij zijn thuiskomst uit Frankrijk in het ouderlijk huis te Haarlem in het Bavodorp °P feestelijke wijze ingehaald. Het Bavodorp was in feesttooi; van zeer vele "Uizen wapperde de vaderlandsche driekleur taet pauselijken wimpel tot huldiging van een Priesterzoon van een der bewoners. Qp het plein van de Zomervaart was de stoet Van jeugdvereenigingen opgesteld. Toen de neomist, gezeten in een equipage met 2iin ouders en den zeereerw. heer P. Roovers a®n het plein aankwam, sprak de secretaris- Penningmeester der bouwvereeniging, de heer °s- van Zeggelen, een welkomstwoord. Hierbij bood spreker een envelop met inhoud aan en een bloemstuk, vervolgens nog een cemstuk van het dames-comité. Een der bruidjes overhandigde de moeder van hfin neomist een bouqet en aan den neomist een hranig uitgevoerd welkomstlied. Daarna zong een groot aantal bruidjes een Welkomstlied. De stoet zette zich in beweging ®u trok door verschillende straten van het Havodorp. Bij de ouderlijke woning vond een hieuwe huldiging plaats. Toen de neomist met fta geheele familie en den pastoor om hem heen geschaard stonden, werd wederom een hed gezongen, waarna mej. Doring een kort Woord sprak over zijn heerlijke roeping voor het Priesterschap en overhandigde namens de bewoners een envelop met inhoud. Nadat de hiondorgelclub zich had laten hooren, werd een défilé gehouden voor den wijdeling. Hierna schonk de neomist zijn eersten pries terzegen aan de verschillende groepen, daarna aan de groote menigte die om hem heen ge- Schaard stonden. Vermelden wij tenslotte nog het veie werk W'h het damescomité, dat een half jaar lang hc gelden opgehaald heeft; de regeling van heze hulde en niet minder het vervaardigen her bruidsmandjes, een taak die uren en dagen h beslag genomen heeft, maar die tenslotte haar bekroning heeft gevonden in het volledig S1agen van deze huldiging. Des avond 7 uur werd de eerw. neomist aan hen ingang der kerk ingehaald door een groote Schat van bruidjes, misdienaars en de eerw. Geestelijken der parochie. 1 Hij het binnentreden der kerk zongen de ge lovigen een welkomstlied. Tijdens het Lof Werd de neomist geassisteerd door den weleerw. heer a. Trouwborst, oud-kapelaan der parochie, ais diaken en een missionaris van Mill Hill als Ub-diaken. Ceremoniarius was een broeder van Qen neomist. Het openbaar Slachthuis had Zaterdag weer eeh zilveren jubilaris. De heer J. v. Kampen, Werkzaam in de machinekamerafdeeling, zag 'ch op 1 iCtei Ï92Ó bevorderd tot le machinist, harop 0p i januari 1932 zijn benoeming tot h^Pecteur vólgde. Zaterdagmiddag om 12 uur werd de jubilaris met zijn huisgenocten een feestelijk versierde bovenzaal van het Openbaar Slachthuis binnengeleid, waar de directeur, dr. F. P. Keyser als eerste spre ker, den jubilaris toe sprak. De directeur schetste den persoon van den jubilaris in zijn ver diensten voor het Openbaar Slachthuis, waar hij algemeen ge acht is. Volmaakt zijn we geen van allen, aldus .hr-. die precies wist, dat in de 25 jaren nooit ®hiand vergeefs een beroep op den feesteling •eert gedaan indien dit het belang van het edryf betrof. Een woord van hulde en dank 'tte spr. dan voor deze ijverige, nauwgezette 'chtsbetrachting. Ha 25 jaar is hier alle reden om te jubelen, °°ral als het in het gezin en het leven zoo Goed is gegaan, als in dat van den jubilaris. is er aan de salarissen wel eens getornd, de ,,'ekomst kan toch nog onbezorgd tegemoet wor- öen gezien. De laatste promotie van den jubi- j ecsieu. laa-uste prumoue aHs was spr. ook buitengewoon aangenaam «cweest. Spr. sloot zijn speech met den wensch, dat e jubilaris nog vele jaren in zijn functie zou h-hnen doorbrengen in goede gezondheid, j. De hoofdinspecteur, de heer E. H. Krelage, ernde de verhouding tusschen den jubilaris b het ovèrige personeel en bood namens het 2ameniyke personeel van het Openbaar Slacht- .ls een kroon en oorkonde aan. j. ^an het gemeentebestuur had de feesteling eeds des morgens een gekleurde ets in ontvangst ehomen uit handen van den burgemeester. Namens het Nationaal Verbond van Ge- v cchteambtenaren, waarvan de jubilaris lid is, ^°erde de voorzitter, ir. R. G. Veenebos het a°°rd en bood den jubilaris een bloemenmand j Tenslotte richtte de heer Van Kampen harte- Jke dankwoorden tot de huldigers en aanwe nen voor de gesproken woorden en de ont ogen geschenken. Zaterdagmiddag tegen half één heeft een ransch sportvliegtuig de „Saint-Inglevert" aby Haarlemmerliede aan den Rijksweg Haar- Amsterdam een noodlanding moeten 013 ken. Het vliegtuig was op weg naar Schiphol, om- at de beide inzittenden, een 21-jarige piloot JJ de 33-jarige eigenaar, een bezoek wilden ehgen aan een familielid, dat te Amsterdam io8eert. kt?°or **et slechte weer waren beiden den koers wijtgeraakt en gedwongen een noodlanding 'e maken. vijDaar het veld nogal drassig was, sloeg het egtuig bij deze manoeuvre over den kop, ste}-1^ llet met den kop in den grond bleef Vc^e beide inzittenden hadden slechts lichte, tiAWondingen opgeloopen. Beiden wisten bij pas er uit te springen. Het vliegtuig had een gebroken propeller, doch was overigens niet ernstig beschadigd. Een ambtenaar van de spoorwegen bracht beide mannen veilig over de spoorbaan op den straatweg. Met een passeerenden auto zijn zij toen naar Schiphol gereden, zoodat het kon gebeuren, dat bij de komst der politie het toestel geheel on beheerd was. Inspecteur L. J. H. Schadee uit Haarlem stelde direct een onderzoek in. Even later ar riveerde personeel van Schiphol, dat het vlieg tuig weer overeind haalde. Om acht uur is het per vrachtauto naar Schiphol overgebracht. Haarlem heeft zijn eersten blindengeleide hond! Het is de voorzitter van de af deeling Haarlem van den R. K. Blindenvereeniging ,,St. Odilia", de heer F. H. Louman (leider der firma Kluitenburg en Zn. aan de Ged. Oude Gracht 106), die zich dezen trouwen vriend heeft aan geschaft. Een prachtbeest, dat stormenderhand het hart verovert van ieder, die kennis met hem maakt. Toen de heer Louman pardoes de kamer bij ons binnen stapte met den flink uit de kluiten gewassen, harigen, donkeren viervoeter, was on ze eerste opwelling er een van begrijpelijke en gepaste terughoudendheid voor zoo'n eerbied- afdwingenden sinjeur, maar toen wij in die mooie trouwe oogen blikten en zijn meester hem aan ons voorstelde met de woorden: „Mijn vriend Dona", toen waren we geneigd het beest te omhelzen en wij hebben het geaaid en gelief koosd, terwijl het zich rustig aan de voeten van zijn meester neerlegde. Dona is een bouffier. In het buitenland ge bruikt men als blindengeleidehond meestal Duit- sche herders. Hier hecht men meer aan een ander ras en ook de africhtingskosten van bouf- fiers zijn één derde minder dan die van Duitsche herders. Dona genoot zijn opleiding van den heer Van der Most, inspecteur der politiehonden brigade te Amsterdam, die er drie maanden over deed om Dona zijn nieuwe plichten van staat bij te brengen. Nadat Dona daarmee nog een week of drie vertrouwd was geraakt met zijn nieuwen meestér, was hij geheel geschikt vodr zijn werk. Hij is thans zoo gehecht aan den heer Louman, dat als een der huisgenooten hem wat lekkers geeft, hij dat komt vertellen aan den heer Louman. Op straat loopt Dona naast zijn meester, die hem aan een strak gehouden lee- ren „tang" vasthoudt. Als er een stoepje moet worden op- of afgegaan, blijft Dona stil staan. Zijn meester tracht dan te weten waar zich de moeilijkheid bevindt en als hij de situa tie kent, geeft hij Dona het bevel „vooraan", waarop de hnod verder gaat. Bij het overste ken van de straat kijkt Dona uit of er geen ge vaar is. Fietsen en auto's geeft hij voorrang. Pas als de weg vrij is, steekt hij over. Dona brengt zijn meester langs en om hindernissen, palen, uitgravingen en dergelijke heen. Een dezer dagen was er nabij het postkantoor een uitgraving met werktent enz. Dona vermeed de voor zijn meester gevaarlijke plek en stak tij dig de straat over. De heer Louman, die drukke zaken heeft, reist met zijn trouwen makker het geheele land door. Dona gaat met hem mede in den trein en gedraagt zich daar bewonderens waardig. De spoorwegen verleenen den blinden voor hun hond gratis vervoer. Jammer, dat een zelfde faciliteit nog niet is verkregen op alle tramwegen en in alle autobussen. Voor den blinde, die natuurlijk gaarne gebruik maakt van deze vervoermiddelen omdat zij zijn weg be korten beteekent op deze manier het meenemen van den onmisbaren hond immer dubbel reis kosten. In October zal, in samenwerking van de ge zamenlijke blindenbonden, te Amsterdam een school worden opgericht voor het africhten van blindengeleide-honden, waarvoor de heer Van der Most zijn belangelooze medewerking heeft toegezegd. Reeds zijn er veertig aanvragen van blinden, die zoo'n hond wenschen. Wel een be wijs, dat zij in een behoefte voorzien. De Haarlemmers zullen Dona in het vervolg ongetwijfeld dikwijls zien en wij hopen, dat zij met eenzelfde liefde en bewondering voor het trouwe dier zullen worden bevangen als wij. Hij verdient het ten volle. Zonneveld, J. van der Aar, M. Cornet, W. Key- zer, C. Knijnenburg, M. Loogmans, A. v. d. Meye, J. de Raadt, T. van der Schrier, J. van Veen, W. Veller, C. Verkaaik, D. Vriesman, C. Woud. Het getuigschrift dat zij de twee voorberei dende klassen volledig gevolgd hebben, verwier ven 35 van de 44 leerlingen: M. van Baekel, A. Boer, J. van Biiren, H. van Dijk, F. Kuipers, C. Monsma, M. Neele, G. Rol, H. Sleeman, J. Terpoorte, J. Timmerman, E. van Veldhuysen, J. Beets, A. Biesenberger, J. Bon, A. Dirks, M. van der Kaay, G. Koper, A. van Rheenen, S. Rodenburg, E. Smit, H. Vos, E. Aupers, C. Bakkum, D. la Court, J. Egner, J. van Feggelen, M. de Klerk, J. de Laat, J. de Meza, M. Schipers, A. Sieuwertsen, A. Sleggers, C. Wessel, B. Vink. Van de eerste naar de tweede costuumklasse werden bevorderd alle 18 leerlingen, waarvan 4 voorwaardelijk, a.v. H. Boerwinkel, J. van den Erink, J. Drenth, A. Gleysteen, C. Koning stem, A. Soet, H. Verschuren, C. Vester, A. Vis ser, J. Woud, J. Bekooy, W. Havelaar, C. Kos- sen, P. Levy, N. Poen, A. Tellegen, C. Westen- brugge, J. Wouters. Van de tweede naar de derde Costuumklasse werden bevorderd alle 15 leerlingen, waarvan 2 voorwaardelijk: a.v. G. Boerkoel, M. Bijl, K. Esteie, E. Geeven, A. Kolk, M. Groeneveld, A. Koper, D. Luidens, J. Saager, H. Sliggers, G. Zwiep, M. Herben, M. Hubregtsen, J. Müller, C. Terstall. Van de Vooropleiding Fraaie Handwerken be vorderd naar de 1ste klasse Opleiding Fraaie Handwerken alle vijf leerlingen, a.v. J. Hangel broek, M. van Hanja, A. Jansen, H. Lasthuis, R. Wilmer. Van de eerste klasse Opleiding Fraaie Hand werken naar de 2de klasse bevorderd alle vier leerlingen a.v. W. Belgraver, H. van Drunen, H. de Gelder, M. Voorneveld. Van de eerste klasse Vooropleiding Na. naai de 2de zijn bevorderd alle vier leerlingen a.v. M. Donk, M. Luitingh, H. Raasveldt, G. Wilde- boer. Van de eerste naar de 2de klasse Opleiding Na zijn bevorderd vier leerlingen, waarvan 1 vooi- waardelijk, a.v. C. Kann, M. Poledwaart, M. Vink, F. Macpherzon. Van de eerste naar de 2<de klasse Opleiding Huishoudkundige zijn bevorderd 23 leerlingen, waarvan 3 voorwaardelijk, a.v. M. van Andel, A. Botman, A. E. Burgersdijk, M. van Eek, J. van Erpers Royaards, J. Hinse, F. Houtkamp, W. Hartog, C. Huykman, C. Piekema, A. H. Royaards, N. Wagemaker, C. Werner, P. Wol- terson, M. v. d. Somme, W. van Andel, W. Cam- menga, C. Denkers, A. Hansen, J. van der Meu- len, M. Meyer, G. Posthuma, E. Strüben. Van de eerste naar de 2de klasse Opleiding Hulp in de Huishouding: bevorderd alle 22 leer lingen, waarvan 3 voorwaardelijk a.v. J. Bakker, M. Daam, G. van Driel, B. van Egmond, A. Eveleens, E. d. Hartog, G. Hollenberg, E. Hoorn, G. Klingens, B. Kraayenoord, J. Meurer. E. Meyer, G. Mollevanger, J. van der Veen, W. v. Dam, H. Flameling, J. Koeyers, N. Machielse, E. Philippo, W. de Wit, G. Ziere, L. de Crasto. Van de eerste naar de tweede klasse Avond opleiding Hulp der Moeder werden van de 8 leerlingen bevorderd 6, waarvan 2 voorwaarde lijk, 2 niet a.v. H. Abbink, M. Abspoel, M. Bos, T. Heuving, Rootlieb, L. de Tello. Aan de R.H.B.S. te Velsen zijn geslaagd voor eindexamen H.B.S. afd. A: B. Y. Tingma, Uit geest; J. Rol, Beverwijk; J. v. Gelder, IJmui- den; M. Brandhoff, IJmuiden-Oost; J ohanna Voerman, IJmiudenOost; Heilina Brader, Vel sen; Paulina Seyffert, IJmuiden; Hendrina Moerman, IJmuiden. Voor afd. B: J. v. d. Bliek, Beverwijk; Maria E. Blankenberg, IJmuiden; Maria J. Heymans, Beverwijk; G. Janus, IJmuiden-Oost; J. A. C. Kroon, Velsen; Berta Milatz, IJmuiden; W. Ra- man, IJmuiden; Anna P. Bakker, Driehuis; W. de Boer, Santpoort; A. te Broeke, IJmuiden; J. Kramer, IJmuiden; A. J. Vermeulen, Velsen; W. Vinke, IJmuiden; N. Visser, Haarlem; Jen ny de Jong, Bloemendaal; A. Rodenberg, IJmuiden; L. Souget, IJmuiden; H. Swalve, Beverwijk; J. Zwart, Santpoort; D. Waal Wijk aan Duin. Naar wü vernemen komt de heer H. An driessen te Haarlem ernstig in aanmerking voor de functie van dirigent van het ka thedrale koor te Utrecht in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Joh. Winnubst. De heer Andriessen is reeds 21 jaar organist der St. Joseph-kerk te Haarlem. Reeds van z'n twaalfde jaar af heeft hü het orgel bespeeld als opvolger van zijn vader. Sinds enkele maanden is de heer Andriessen koorleider in deze kerk. B. en W. hebben thans bij den Raad het voorstel ingediend tot wijziging van de veror dening regelende de salarieering van het Ge meentepersoneel, zulks in verband met de aan schrijving van den Minister van Binnenland- sche Zaken om deze salarissen meer in overeen stemming te brengen met die van het rijk en cie provincie. Over deze salarieering is overeenstemming verkregen in het georganiseerd overleg. Wij komen hier nader op terug. 't Was in den vroegen namiddag van 10 Juli 1584, dat da Prins den Leeuwarder Burgemees ter van Ulenburg te gast had. Toen hij na tafel de eetzaal verliet, kwam in het trapportaal plotseling de in een nis verscholen moordenaar te voorschijn, die van nabij zijn wapen af schoot. De wonde was doodelijk, twee kogels hadden den Prins in de borst getroffen. Door zijn stalhouder opgevangen, kon hij nog enkele woorden stamelen, de bekende woorden Mon Dieu, ayez pitié de moi et de ce pauvre peuple. Toen blies hij den adem uit. Groot was de droefenis in den lande, ook te Haarlem, waar hij meermalen was geweest. Dan vertoefde hij op het stille Prinsenhof in eenige der zalen waar de Jacobijnen of Predikheeren hadden gezeteld. Het laatst was dit geweest in 1581. Daarvan vertelt de Thesorier (Stads Ontvanger) Betaelt den burgerm (eerster) Cornelis Rij- cken om(m)e te betalen alle de oncosten ge- Arts vallen ten tijde dat Zijne Ex(cellenti)e binnen der stadt haerlem was volgen(de) de v(er) claringe en specificatie enz. VIIJ 'XX IIJ X IIJB 6223 pond en 13 schelling. Betaelt den vynders bestuurders) van (de) Schutterie over zeeckere oncosten bij dan Ca- piteynen, Lieutenanten, vendrichs, sergeant ten) en (de) anderen verteert int inhaalen van Zijne Ex(cellenti)e XX III J XVIJB. Betaelt corn(elis) Ryckens schepen oro(m)e te betalen de provianden wynen bieren spijsen en (de) anders die by den burgeren ten behoe ve van (de) stad gelevert zijn ten tijde Zijne nr(incelijck)e Ex(cellenti)e met zijn hoffgezin binnen Haerlem was IJ'XCVIJ X B 297 pond 10 schelling. Na 1581 zag Haarlem Prins Willem I niet meer binnen hare wallen. Dat de regeering zijn nagedachtenis eerde zien we in de lijst van zeven geschenken, welke lijst is geput uit de Thesoriersrekeningen en Reso- lutiën. We zullen ze niet alle noemen ®n niet het 16e eeuwsch Nederlandsch copieeren. Zoo zien we dat in 1579 betaald is 137 24 B aan Arent Pietersz. Deyman, schepen over de le verantie van een „webbe Lywaet" aan de Prin ses Charlotte van Bourbon. In 1581 is de kwes tie van schuldvereffening tengevolge van het beleg eindelijk ten einde en nu ontvangt „hare Furstelycke Genade" de Prinses-Weduwe van wege de stad Haarlem bij handen van Nicolaas van der Laan 250 halve gouden realen in een zijden beurs ter waarde van 33 schelling. In 1584 declareert tresorier Cornelis van Berckenrodo ter ordannantie van burgemeeste- ren na bewilliging van de Vroedschap tot 'n gra tuite geschenk) aan hare Princelijke Excel lentie en haar dochters „van de staetszaken in goede recommandatie te willen houden" 1683 Pond en 16 schelling. Prins Willem van Oranje is 24 Maart 1580 ook hier geweest. Alweer de thesoriersrekenin gen vertellen daarvan. Toen is betaald over de onkosten gemaakt ten tijde als de Prins binnen deze stad was volgens de verklaringe van de spijzen 820 pond 9 schilling. Verder werd toen aan de Rederijkers betaald „mits de remonstrantiën opvoeringen) en anders" bij hen getoond 49 pond 1 schelling 9 penningen enz „Betaald aan Jan Dirkszo<.n in de Druif over 51 viertelen 23 kannen en halve deel wijn te zijnen huize bij halve amen af gesleten tijdens het bezoek van den Prins bin nen Haarlem op 24 Maart 235 Pond 2 schell. 3 penn. Volgens Ds. Ampsing is de Prins in 1577 meer malen in Haarlem geweest. Dat houdt natuur lijk verband met het weder prinsgezind worden der Haarlemmers. De Spaansche regeering toch had de Vroedschap afgeschaft en het stadsbe stuur in handen gelegd van den Bisschop met zijn Raad en den Gouverneur met zijne officieren. Er was na „het overgaan" heel wat te beschkken en zoo was de Prins hier van 5 Mei tot 11 Mei, maar reeds 24 Juni komt „Zijne Exc(ellenti)e met zijne Princesze" en den ganschen staat en lijfwacht wederom binnen Haarlem. Ook werd op denzelfden dag nog een vaandel soldaten tot bezetting in de stad ge legd. Den llen Augustus kwam de Prins ten derdenmale om de wet te veranderen an dere personen in de regeering te benoemen), dus andere burgemeesters, Schepenen en vroed schapleden. Deze werden 16 Augustus benoemd Toen ontving o.a. Catharina Jacobsdr. 60 voor een anker wijn de Ex(cellent)ie geschonken Eigenaardig is dan een post voor een reus achtig ledikant ter commoditeit van den Prins uit het huis van Cesar Boetis bij de huisvrouwe van dien getaxeerd op 1600 carolusgulden. Het eerst bekende bezoek van den Prins had plaats 19 en 20 April 1560. Toen waren de Graaf van Arenberg, Hendrik van Brederode en de presi dent van het Hof bij hem. Hij logeerde toen in het Sint Jansklooster, de stad betaalde de kos ten. Die bedroegen o.a. voor zalm, steur, kar pers, snoeken en allerhande visschen, krabben, pasteien enz. aan Roel den bakker 86 2 B. In 1572 kwam de Prins via Kampen met eenige leden van zijn Hofgezin en 70 paarden over Enkhuizen, Hoorn, Alkmaar hier, waar hij de Staten ter vergadering had opgeroepen. reticule m. i.; A. de Leeuw, Korte Doelenstraat 2 B, rijwiel en mantel; Mohr, Gr. Willemscr. 9, schoenen; Halderman, Brandstraat 6, schoen; Steenvoorde, Schreveliusstr. 8 zw., een stuk touw; Valbracht, Sterreboschstraat 54, vest; Bureau van Politie, Smedestraat 9, anthraciet in zakken. Het elftal van de Handelsschool bleek niet zoo sterk als vorige jaren en een groote overwin ning der Haarlem comb., die feitelijk uit te geroutineerde spelers bestond, was dan ook het jevolg. Capt. Kleefstra verkiest batten, waarna hij samen met J. Voogd de innings op solide wijze opent. De aanval der school weet geen vat op beide batsmen te krijgen, hoewel er soms ge- lukig geplaatst wordt. De 100 is reeds gepas seerd, wanneer J. Voogd gebowled wordt voor een harde 42. Op 127 is het de beurt van Kleefstra, die fraai door de Bouter gevangen gaat voor een snelgescoorde 66, waaronder zeer goede boundary-drives. Deze 127 runs kwamen in ruim vijf kwartier by elkaar, waaruit blijkt met welke snelheid gescoord werd, daar velen nog runs aan het totaal toevoegen, loopt dit op tot 231 voor 9. In de dubbele cijfers kwam nog A. Heimig 10, G. Horbach 19, F. v. Dalsum 14, J. Allart 17, Fortgens 31 en J. v. d. Schaar 15*. H. Hurkmans bowlde 663. A. v. d. Bergh 1 —49. G. v. Mussher 027. A. Hertog 029 (in 30 oers!). J. Mulder 047. Met batten faalt de Handelsschool volledig. Voor 10 runs in het geheele elftal uit! Voor Haarlem bowlden C. Fortgens 38, F. v. Dalsum 6—2. Voor den tweeden keer ingesturd doen de schoolbatsmen het beter. C. v. Mussher en J. Mulder laten aardig cricket zien, zoodat pas op 31 het eerste wicket valt. v. Mussher wordt voor 15 gevangen. J. Mulder 21, en H. Hurk mans 10*, houden dan taai vol, zoodat op 47 voor 1 gestopt wordt. J. v. d. Schaar bowlde 014, J. Allart 111, H. Saecys 013, A. Heimig 01, Kleefstra 07. Voor het examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak pharmacie) is geslaagd mej. R. Vethoff, alhier. Voor het toelatingsexamen dagcursus beeld houwen van de Academie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam, is geslaagd H. Kuipers alhier en voor het toelatingsexamen dagcursus teekenen mej. H. L. M. Laarman, Overveen. Het getuigschrift costuumnaaien werd uitge reikt aan alle 16 leerlingen; M. Ackerman, E. Bakker, G. Barendregt, M. Drommel, J. van Egmond, A. Eykenaar, G. van Gelder, C. Kasten, A. van Koten, P. Ligthart, M. Rozijn, F. Scheelings, M. Schravendeel, H. Steenmeyer, M. de Wilde, C. Ter Wolbeek. Bevorderd van de eerste naar de tweede voor bereidende klasse: van de 105 leerlingen, 92, waarvan 12 voorwaardelijk, 13 niet bevorderd. W. Bellaart, R. Boer Rookhuizen, A. Brouwer, J. Duivenboden, M. Geerlink, R. Hokwerda, M. Kabel, M. Kamp, J. Leloux, F. Luyten, M. van Ommeren, E. van Proostdy, C. Voornveld, G. Ziere, M. Benraadt, J. Bregman, D. van Daalen, F. van Duinen, B. Foekert, S. van Gog, S. van Hoogdalen, P. Kistemaker, P. Knibbe, J. Metse laar, W. Meyer, M. Notenboom, A. Rusting, J. Schooneman, H. van Sinderen, C. Uitendaal, J. Vermeulen, E. Richelmann, J. van Alphen, J. van Eek, B. Fris, E. van Gils, W. Mes, M. Noord hof, G. Oskam, B. Panbakker, A. Sint, G. Smit, J. Timmer, P. Veenstra, G. de Vos, A. van Zo meren, J. Nijhuis, N. Smit, A. Arnaud de Cala- vone, J. Berghegger, C. Bosch, C. van Heerden, C. Jansen, C. van der Mey, L. Sala, G. Schaap, S. Schaap, I. Swart, G. Versteeg, S. Vreenegoor, G. van Vrede, L. Wassenberg, G. Zwitser, A. Brauckman, A. Busse, A. Homan, H. de Jong, G. Ligtermoet, J. Pelt, G. Putten, E. Quivooy, M. van Rummelen, B. chotle, E. Smit, G. Sta rink, W- Tegelaar, M. Tresor, B. de Vogel, C. De Zaterdag zette in met dondergerommel en langdurige stortbuien en ondanks hoop en op timisme vervolgde hij met miezerigen regen, die slechts af en toe ophield om een fiksche bui aan 't woord te laten. In deze nattigheid trokken onversaagd ver- eenigingen uit met trommels en vaandels, ter wijl heeren in 't zwart met dubbele decimeters op, zich onverstoord naar de Markt begaven. Want hier, langs 't stadhuis, defileerde tus schen drie uur en half vier een stoet van ge zelschappen voorbij, voor den burgemeester en het gemeentebestuur. Op dezen huilerigen dag verjaarde de stad Tilburg voor de honderd-vijf-en-twintigste maal. Behalve de huidige „Tentoonstelling Stad Til burg 1934," moest natuurlijk ook een officieele herdenking van dezen heuglijken dag plaats vinden en daarom organiseerde „Tilburg Voor uit" (V.V.V.) een week-end feestelijkheid. Voor het openings-défilé werden daartoe de niet-politieke vereenigingen der stad uitgenoo- digd. Ofschoon de regen sommigen wel afge schrikt heeft waren er toch nog een dertigtal organisaties opgekomen, waarvan de talrijkste gymnastiekgezelschappen, muziekkorpsen en jeugdvereenigingen waren. Deze defileerden met het vaan van „Tilburg Vooruit" voorop en het bestuur dezer vereeniging aan het hoofd. Na het saluut aan de gemeente, bij het stad huis, is onder muziek en tromgedruisch naar het tentoonstellingsterrein gemarcheerd. Er waren veel belangstellenden, ook uit ver afgelegen plaatsen, maar de natte dag deed het niet direct op een gezellige drukte lijken. Tegen vier uur werden eenige officieele spee chen afgestoken, die door middel der luid spreker-installatie overal hoorbaar waren. Terwijl stoutmoedige padvinders in de motor bootjes op Venetië den vijver „verkenden," stap ten de voorzitter van „Tilburg Vooruit" en de burgemeester van Tilburg de studio van de firma van Boxtel binnen, waarna de deur dicht viel. Buiten, onder de markies, schuilden eenige hoog-gedopten, die den regen in 't oog hielden: en stonden de journalisten met hun potlood op 't papier. Dan sprak achter den glazen wand achter hen, eerst de voorzitter van „Tilburg Vooruit" en zijn stem kwam van het dak aan den overkant. Deze spreker dankte de deelnemers aan het défilé voor hun medewerking, ondanks den regen en den korten tijd van voorbereiding en gaf dan het woord aan burgemeester mr. dr. F. Vonk de Both. De burgemeester sprak ongeveer als volgt: „Toen de plannen tot viering van Tilburgs 125-jarig stadsbestaan tot het organiseeren van deze tentoonstelling leidden, sprak het vanzelf, dat ook een officieele medewerking van het gemeentebestuur zou plaats vinden. Als we de gemeenten met elkaar vergelijken, zün ze voor de wet alle gelijk Vroeger was dat anders. Het waren de stadsrechten die de eene gemeente meer dan de andere in de gelegen heid stelden vooruit te komen. In dit verleden ligt het heden: die bevoor rechte steden hebben thans wat bereikt. Maar in het heden ligt ook de toekomst: we vinden thans aanwijzingen voor wat komen gaat. Ik dank de deelnemers aan het défilé. Zij waren niet bedacht op materieel belang, maar hqbben meegewerkt om eer en aanzien aan de stad te geven. De bedoeling van het défilé was; aan het stadsbestuur een compliment te brengen en een eerbetoon, wegens het feit, dat Tilburg 125 jaar als stad bestaat. Ik dank allen voor die medewerking. Vooral echter het bestuur van „Tilburg Vooruit" dat eigenlijk het initiatief tot deze viering heeft genomen. Ik verwacht, dat deze medewerking en samen werking in de toekomst mogen blijven, om vrucht te dragen in het belang van de stad." Met het applaus dat van het terrein 's burge meesters speech beantwoordde, was het officieele gedeelte ten einde. De deelnemers en belangstellenden zochten een goed zitje binnen-deurs, om te wachten op de dingen die zouden volgen. Dit zijn geweest de opening der nationale kegelconcoursen te vijf uur en een ballon-op stijging door den Belg F. van den Bemden met zyn zoon, uit Koekelberg, te zes uur. De aangekondigde achtervolging van een ballon door fietsen, motoren en auto's is wegens diverse omstandigheden afgelast. Voor het eindexamen van de 2e H.B.S. 5 j c. B, Santpoorterplein, Haarlem, zijn geslaagd: Groep IV: mej. T. van Denderen, P. J. W. Don- dorff, G. Somford, mej. C. Drees, P. Otto, J. de Vries, G. J. Wijngaard, mej. A. E. Wijkhuizen. Weijer Wilgenstraat 75, boekje; L. de Zwart, Pres. Steijnstraat 89, hamer; Lupke, Brederode- straat 46, penhouder; v. Gelder, Valkenstraat 3, rijwielbelastingplaatje; v. d. Worp, Franken- straat 33, sleutels aan ring; W. School, Javastr. 8, rijwielbelastingplaatje; U. Kors, Rijnstraat 44, De Zwemclub Edam heeft Zaterdagmiddag op het IJselmeer een z.g. zwemmarathon gehouden van Volendam naar Edam over een afstand van ongeveer 414 K.M. Een achttiental heeren en drie dames nam hieraan deel. Voor de begeleiding gedurende den tocht wordt voorzien door vletten, waarin leden van de Amsterdamsche Reddings Brigade gezeten waren. Het was bij de startplaats even buiten de haven van Volendam vrij druk. De zeedijk was met een flinke menigte belangstellenden bezet, terwijl een volgboot met genoodigden, die reeds om half drie van Edam vertrokken was, de zwemmersstoet begeleidde. Het weer was tries tig doch droog en de zee was kalm en de wind was uit den wal. Alleen hadden de zwemmers het laatste gedeelte den wind eenigszins tegeji. De wedstrijd had een vlot verloop. Onmiddellijk na de start om ruim half vier scheidden Van Hemsbergen en Zeeman (bei den uit Haarlem) met Beukman en van Laar (beiden uit Amsterdam) alsmede de Aalsmeer der Hoogervorst zich af. De oudste deelnemer, de 59-jarige Honsbeek uit Haarlem, bleef da delijk tientallen meters achter. Bij de dames nam aanvankelijk Tini Prasing de leiding, doch verder moest zij het tegen het meer gerouti neerde lange-afstand-zwemmen van mevr. Brouwer afleggen. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de Hagenaar Faure de geheele baan in rugslag en de Krommenie-zwemmer P. Schuitemaker in schoolslag aflegde. Alle deelnemenden, 21 in totaal, hebben het traject uitgezwommen, hetgeen voor den vete raan Honsbeek een mooie prestatie is. De uitslagen waren: Heeren. 1 J. van Hemsbergen (Haarlem) 1 uur 2 min. 36 sec.; 2 C. Zeeman (Haarlem) 1 uur 3 min. 11 sec.; 3 J. Hoogervorst (Aalsmeer) 1 uur 5 min. 16 sec.; 4 F. Beukman (Het Y) 1 uur 5 min. 55 sec.; 5 van het Hof (Neptunus Zaandam) 1 uur 8 min. 56 sec.; 6 G. v. d. Laar (Het IJ); 7 Faure (H.Z. en P.O. Den Haag); 8 P. Schuitemaker (De Haam Krommenie)9 B. Schuitemaker (idem); 10 Bouquet (Dolfijn Am sterdam). Dames. 1 mevr. Brouwer (R.D.Z. Rotterdam) 1 uur 20 min. 10 sec.; 2 mej. Prasing (H.D.Z. Amsterdam) 1 uur 33 min 10 sec.; 3 mej. W. Dal (Zwemclub Edam). 0>x° Feiten en Documenten betreffende de Oosten- rijksche Revolutie. Door LEO SPEET De Oostenrijksche Vastenavond-revolutie is een der geweldigste sensaties van den na-oorlogstijd geweest, èn om haar ver-strekkende gevolgen voor de toekomst èn om de fantastische wijze, waarop zij met niet minder fantastische middelen gestreden werd. Tijdens de revolutiedagen hebben allen met voort- durend stijgende belangstelling het verloop van den strijd gevolgd, en terstond na het einde van een der gruwelijkste burgeroorlogen, welke de menschheid ooit gekend heeft, is de vraag gerezen: Wie bezorgt ons een betrouwbaar verhaal dezer merkwaardige revolutie? Wie zal haar oorzaken vaststellen en haar gevolgen pogen te schetsen? Wie zal de door weinigen begrepen belangrijkheid van deze revolutie aantoonen? Wie zal de daaruit te trekken lessen bepalen? Het antwoord daarop levert u de boven aangekondigde brochure, waarin de heer Leo Speet, die reeds jaren lang een speciale studie maakte van het Austro- Marxisme in theorie en praktijk, uiteenzet, waarom de revolutie in Oostenrijk komen mo e s t hoede burgeroorlog verliep en welke de conclusie behoort te ziin: de dooden vermanen! Sommige hoofdstukken zijn als fragmenten n» eaa boeienden roman; de documentatie van den schrijver oog-getuige is echter overal daar om te voorkomen, dat de lezer het verhaal vooral dat van de voor bereiding der revolutie ongeloofelijk zou vinden. De brochure is 48 bladzijden groot en is voorzien var verschillende sterk-documenteerende illustraties. Verkrijgbaar aan alle bureaux der Vereen. Kath. Pers en bij haar agenten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3