R.K. Kamercentrale Haarlem Autobotsing De Nationale Lucht vaartdag JAARVERGADERING FOKKER ZELF AAN HET LEVIER ZONDAG 15 JULI 1934 De kiezers willen precies weten hoe de R. K. Staatspartij over het monetaire pro bleem denkt Steunverlaging en pro paganda Inflatie of deflatie Jaarverslag Contributie-verhooging Bestuursverkiezing De steunverlaging Wat door onze luchtpiraten ge presteerd wordt, dwingt de bewondering af van dui zenden toeschouwers Oorlog in schijn Gevallen kameraden herdacht DRAMA TE TIEL Twee menschen levensgevaarlijk gewond R. K. OPENBARE LEESZALEN Jaarvergadering te Amsterdam Aanwezige gasten De postvluchten De demonstraties Het tennistournooi te Noordwijk Artens en De Stefani in den eind strijd heerenenkelspel Elf gewonden, van wie twee ernstig Het zeilfestijn der Bras- semermeer Fenenga wint in de 45 M2., Hans Nethan in de Regenboog klasse A NEDERLAND—Z. AFRIKA v. d. Leeuw komt terug Blauwe mazelen De daglicht-installatie op het postkantoor te Amsterdam, welke is geplaatst door den heer Hagemeyer Zaterdagmiddag hield de R.K. Kamer- Centrale Haarlem haar algemeene jaarverga dering in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem onder voorzitterschap van Mr. Dr. P. J. Witte- man. Deze opende met een inleiding, waarin hij wees op den slechten economischen toestand. Juist in dezen tijd moeten de politieke partijen op hun qui vive zijn, want zij ook hebben 't duur te verantwoorden, er zijn veel kapers op de kust. Voor de R.K. Staatspartij is dit alles in dubbele mate geldig. Daarom moeten wij alle krachten inspannen om te verhinderen dat de Kath. Kerk dezelfde moeilijkheden zal on dervinden als in Duitschland. Gelukkig is er een nieuwe activiteit in de R.K. Staatspartij ontstaan, zooals het vormen van kernen, de uitgave van een nieuw blad, enz. enz. Voor die activiteit is noodig een goede finan- cieele bodem. Krachtig moeten wij aan die nieuwe activiteit medewerken, zooveel wij kun nen. Spr. besloot met den wensch, dat de Ka mer-Centrale Haarlem een van de trouwste en krachtigste onderdeelen van de R.K. Staats partij zal blijven. Spr. verwelkomde tenslotte het Tweede Kamerlid, den heer v. d. Bilt. In behandeling kwam hierna het voorstel Van de R.K,. Kiesvereeniging Amstelveen-Buiten- veldert. Namens het bestuur ontraadde de voor zitter het voorstel, omdat het bestuur voldoen de vertrouwen heeft in de Regeering, aai deze reeds zelf het geldprobleem onderzocht zal hebben en ook genoeg vertrouwen in het bestuur van de R.K. Staatspartij, dat dit bij de regèe- ring reeds de noodige stappen gedaan zou heb ben als de meening omtrent het monetaire vraagstuk nog verduidelijking zou behoeven. De R.K. Kiesvereeniging Amstelveen-Buiten- Veldert had het volgende voorstel ingediend Overwegende, dat de te voeren monetaire politiek hier te lande van ontzaglijke econo mische, sociale en moreele beteekenis is voor alle lagen en standen der bevolking; dat de in woord en geschrift tot uiting ko mende denkbeelden over inflatie of deflatie, over muntcorrectie, gouden standaard, deva luatie, de kapitalistische credietuitzettir-g. enz. enz., hoe tegenstrijdig dikwijls ook, in het brandpunt staan van de belangstelling van ieder bewust Nederlander; dat weliswaar de Regeering en de President Van de Nederlandsche Bank blijkbaar met be trekking tot het monetaire vraagstuk een be paald vast standpunt innemen en politieK vol gen, maar dat dit standpunt den laatsten tijd van vele zijden, niet het minst ook uit Katho lieke wetenschappelijke en industrieele krin gen sterke bestrijding ondervindt en zelfs nood lottig voor de volkshuisvesting wordt geroemd; dat het in de gegeven omstandigheden drin gend noodig is, dat het vraagstuk op korten termijn in studie wordt genomen en de R.K. Staatspartij zich daarbij over de hier te lande te volgen monetaire politiek zoo duidelijk mo gelijk uitspreke; Besluit het bestuur van de R.K. Kamer- Centrale te Haarlem uit te noodigen aan de R.K. Staatsparty te verzoeken een commissie te benoemen ter bestudeering van het munt- Vraagstuk en zich, bekend met de uitkomsten van het deskundig onderzoek, zoo duidelijk mo gelijk over de monetaire politiek uit te spreken. De heer Lem (Amstelveen) lichtte hot voor stel toe en zeide dat het niet de bedoeling van het voorstel is reeds een bepaald standpunt op het stuk van het geldprobleem te kiezen, maar wel om tot een oplossing van het monetaire Probleem te geraken. Spr. gaf toe dat het voor een politieke vergadering als deze een onge woon voorstel is, maar er staat voor or.s volk Zooveel op het spel met betrekking tot het geldprobleem dat hij met aandrang verzocht het aan te nemen. Spr. wees er op dat dit vraagstuk buitenge woon actueel is en zeide dat het de bedoeling is het bestuur van de R.K. Staatspartij (niet de regeering) uit te noodigen nu eens duidelijk haar meening over het monetaire vraagsuk kenbaar te maken. De heer de Rooij (Hilversum) sloot zich hier bij aan. De Centrale R.K. Kiesvereeniging te Hilversum had reeds, evenals die te Kirten- hoef, 's Graveland en Velsen een adhaesie-be- tuiging bij het voorstel ingediend. De heer v. Beek (Hilversum) wees op de ge weldige kapitalen, die verborgen zijn gebleven en thans, door de vrijwillige belastingaangifte, bekend zijn geworden. Er wordt steeds meer kapitaal aan de samenleving onttrokken, waar door de werkloosheid bevorderd wordt. Ziu dit vraagstuk niet tegelijk met het monetaire pro bleem bestudeerd kunnen worden? Vooral de R.K. arbeiders hebben in hun strijd tegen de SDAP een goede voorlichting noodig. De heer v. Son (Haarlem) was tegen het voorstel; de meeningen over het vraagstuk zijn te veel verdeeld en open care bespreking zou de positie van den gulden wel eens in gevaar kunnen brengen. De heeren Postma (Hilversum), Kee (Velsen), Hooy (Haarlem) en Post (Velsen) waren voor het voorstel; Ze merkten op dat de RK. kie zer nu eens precies moet weten hoe de R.K. Staatspartij over het monetaire vraagstuk denkt De voorzitter stelde een amendement voor. h.l. om het partijbestuur te verzoeken den Raad van studie en Documentatie (de permanente studiecommissie van de R.K. Staatspartij) op te dragen, het vraagstuk te bestudgfcr°n en rapport uit te brengen. Een afzonderlijke com missie is dan niet noodig. De heer Lem (Amstelveen-Buitenveidert) keurde de wijziging goed. Het voorstel werd tenslotte onder applaus aangenomen. Hierna bracht de secretaris, de heer J J. Hrinkman, zijn jaarverslag uit, waarin nij me moreerde dat de economische toestand nog steeds zeer slecht is. Menschelijkerwijze zal er een wonder moeten gebeuren wil de vroegere Welvaart terugkeeren. Spr. herinnerde aan het aftreden van Mr. Bomans, die met wijs beleid. Sroote werkkracht en veel tact zijn ambt ver vuld heeft. Hij is voor de Kamercentrale de 'echte man op de rechte plaats geweest Spr. sprak de beste wenschen voor den nieuwen voorzitter uit. Dan liet spr. de revue passeeren al hetgeen m de Kamercentrale in het afgeloopen j?ar is Seschiedt en wees op de noodzakelijkheid dat iedere af deeling een goed-geoutilleerde uropa- Bandaclub bezit. De Kamercentrale telt thans fo afdeelingen, maar het totaal aantal 'eden is verminderd. Het is dus noodig dat een groot- sche actie tot aanwerving van nieuwe leden Wordt opgezet. Ook wekte spr. op tot een krachtige propaganda voor het nieuwe blad ..De opmarsch." De voorzitter dankte den heer Brinkman voor zijn keurig, overzichtelijk jaarverslag en voor de vele werkzaamheden in het afgeloopen jaar voor de Kamercentrale verricht (applaus). Volgens het financieel jaarverslag bedroegen de uitgaven f 1692.58 en de inkomsten f 1424.57, het batig saldo dus f268.01. Het aantal ccntri- butiën is zeer afgenomen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur voornemens is in de toekomst 'n afzonderlijken penningmeester te benoemen en den heer Brinkman van deze werkzaamheden dus te ont lasten. Een voorstel van den secretaris-penningmees ter, den heer Brinkman, om de contributie te verhoogen tot 15 ct. per lid en per jaar in ver band met de verhooging van de toelage aan de R. K. Staatspartij, werd zeer langdurig be sproken. De heer Kee (Velsen) wees op de slechten financieelen toestand van vele afdeelingen Een contributieverhooging zou nog meer het ledental doen slinken. De propaganda verslindt veel geld. Deze propaganda wordt gevoerd voor de verkiezing van de candidaten voor c'e Tweede Kamer. Zou het dan ook niet biliyk zijn als den Tweede Kamerleden verzocht werd een bydrage te geven voor de partükas? (Applaus.) De heer Kuiper (Haarlem) is voor het voor stel. Het contributie-betalen mag niet alleen van de meergegoeden afhangen. De arbeiders moeten er prijs op stellen evenveel rechten als alle leden van de R. K. Staatspartij te bezitten en dus ook het recht om evenveel contributie te mogen betalen als de meergegoeden. Dat moe ten de arbeiders en de werkloozen voor de R. K. Staatsparty over hebben. Het voorstel werd tenslotte aanvaard. De kascommissie (afd. Haarlemmerliede) had de kas in orde bevonden en déchargeerde den pen ningmeester. Tot nieuwe kascommissie werd benoemd de afd. Velsen-Noord. By de bestuursverkiezing werd by enkele can- didaatstelling gekozen de heer Kee te Velsen- Noord in de vacature van den heer J. P Hand- graaf, die gemeend heeft zyn functie aan jon gere krachten te moeten afstaan. Mr. Hermans en mevr. WeberStrik werden met alg stem men herkozen. Vervolgens werd behandeld de agenda voor de vergadering van den Partyraad op 20 en 21 Juli a.s. De neeren Hazevoet (Beverwyk) en Jansen (Naarden) oefende critiek uit op het streven van het partybestuur om een te groots cen tralisatie in de leiding van de party tot stand te brengen. Er wordt te veel ge-reglemenfceerd en daardoor kan de belangstelling van den kiezer wel eens dood gaan. De heer Kuiper (Haarlem) was het hiermede niet eens, waarop de voorzitter een middelweg wist te vinden. By de rondvraag zeide de heer Hazevoet (Be verwyk), dat er in zyn omgeving geconstateerd wordt, dat de N.S.B. aan het aftakelen is. Mag men nu oud-leden, zelfs oud-propagandisten van de N.S.B., weer als leden van de R. K. Kies vereeniging aannemen? In Beverwijk zyn veel van zulke verzoeken binnengekomen. De voorzitter antwoordde, dat bekeerlingen (mits serieuze bekeerlingen) weer van harte welkom zyn in de kiesvereeniging. Men kan zich slechts verheugen als het verloren schaap weer tot de schaapstal terugkeert. De heer Geelen (IJmuiden II) schetste de gevolgen van de nieuwe steunregeling, die voor vele gezinnen zoo funest is. Spr. spoorde de af gevaardigden naar den Partyraad aan er by de R. K. Kamerleden aan te dringen, alles te doen, wat in hun vermogen is om deze steun regeling te verbeteren. De voorzitter sloot zich hierbü aan en wees op hetgeen in dat opzicht al geprobeerd wordt. Op voorstel van den heer Heeremans (Sant poort-station) werd besloten het afgetreden be stuurslid, den heer Handgraaf, een schrijven ie richten om hem te danken voor de vele ver diensten, in 46 jaar de Kamercentrale bewezen. De heer De Jong (Santpoort I) verzocht het partijbestuur te verzoeken de propagandisten op het platteland meer van voorlichting te die nen omtrent het vele wat de regeering voor de boeren doet en wat de R. K. Staatsparty nog voor de boeren doen wil. De heer Kuiper (Haarlem) keurde ook sterk de nieuwe steunregeling af, evenals de commu- Duizenden belangstellenden uit bijna alle deelen van het land waren Zaterdag naar Soesterberg gekomen, waar in 1912 onze nationale luchtvaart ontkiemde, om thans na 22 jaar van de prestaties te genieten onzer nationale luchthelden. En dat er genoten is, getuige het telkens losbarstende enthousiaste applaus en het geloei van de claxons der auto's. Heel Nederland eerde zyn helden der lucht. De pessimisten van des morgens hebben on- geiyk gehad. Want zy zeiden, dat het toch niets werd. Nu had het weer wel mooier gekund, doch deze Nationale Luchtvaartdag is niettegen staande de zwaar bewolkte lucht een overwel digend succes geworden I Om elf uur werd allereerst een krans gehecht aan het monument van de gevallen kame raden. Dit was een indrukwekkende plechtigheid. In den traag neerlekkenden regen stonden daar tal van autoriteiten en herdachten 'n oogen- nistische actie om deze te verbeteren. Van de R. K. Staatsparty moet de grootst mogeiyke aandrang op de regeering worden uitgeoefend om den steun te verhoogen of als dit niet kan, om de huren te verlagen, enfin, alles te doen om de werkloozen het leven mogelijk te ma ken. De straatoproeren in Amsterdam zyn ver keerd. maarzeer begrijpelijk. Want de menschen zyn tot het uiterste gebracht. Ver betering is dringend noodzakelyk. (Applaus.) De heer Siegers (Zandvoort) verzoekt by het bestuur van de R. K. Staatsparty er op aan te dringen de regeering te verzoeken krachtigei maatregelen tegen het onzedelijk badleven te treffen. Ook deze spreker oefende scherpe cri tiek op de huidige steunregeling uit. De voorzitter dankte den heer Siegers voor zijn moedig initiatief om in dij gemeenteraad van Zandvoort voorstellen tot bestryding van de onzedelyke strandkleeding in te dienen (applaus). De afgevaardigden naar den Party raad kregen opdracht om den gevraagden aan drang uit te oefenen. De heer de Rooy (Hilversum) oefende critiek uit op het feit, dat de postbestellers geen lid van fascistische of communistische vereenigin- gen mogen zijn, maar wel kranten en tyd- schriften daarvan moeten rondbrengen. Ook spr. wees op de verslechterde steunregeling en drong op maatregelen vanwege de R. K. Staats party bij de regeering aan (applaus). De voorzitter wees op de bezwaren, verbonden aan een regeling van hetgeen de heer Kooy in het eerste deel van zyn rede heeft gezegd. Desgevraagd verklaarde de voorzitter zich bereid aan het partijbestuur te vragen cijfers te publiceeren omtrent de kosten van vergade ringen, propaganda, enz. van de R. K. Staats partij. Voor en tydens de rondvraag werden nog vele voorstellen van orde besproken. Zaterdagavond heeft zich te Tiel een bloedig drama afgespeeld. Een veertigjarige man kwam omstreeks elf uur in het Spaarbankstraatje in de nabyheid van het volkslogement „De Zwaan". KlaaiWy- keiyk koesterde hy een oude veete tegen de eigenaars van het logement. Plotseling stoof hy op den logementhouder en zijn vrouw, die voor het huls stonden, af en bracht de vrouw een messteak toe in het onderiyf, terwijl hy den man in de zijde stak. Beiden werden levens gevaarlijk gewond. De dader vluchtte naar het logement van R., waar hü later door de politie is aangehouden. Zaterdagavond is in het gebouw der R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amster dam de jaariyksche bestuursvergadering be gonnen van den bond van R.K. Openbare Lees zalen en Bibliotheken. Deze vergadering stond ondor leiding van den heer P. P. J. A. v. d. Putt uit Eindhoven. In zijn openingswoord constateerde de voor zitter, dat zich in het afgeloopen jaar op lees- zaalgebied weinig nieuws heeft voorgedaan. Al leen moest ook dit jaar weer met leedwezen worden geconstateerd, dat de overheidssubsidies steeds worden ingekrompy. Als dit zoo zou biy- ven doorgaan, zouden verschillende leeszalen in het land op den duur niet meer in staat zijn zich het noodzakeiyke en gewenschte ma teriaal aan te schaffen. Spr. hoopte daarom, dat de teruggang van de subsidies thans tot staan zou komen en spoorde de leeszaalbesturen aan om doo rvoortdurend nauwe samenwerking te voorkomen, dat katholieke leeszalen en bi bliotheken het slachtoffer zouden worden van de crisisomstandigheden. De zeereerw. pater dr. J. v. Heugten S.J., censor van de R.K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek in de hoofdstad heette vervolgens met een geestig speechje de aanwetsigen wel kom in Amsterdam. Vergaderingen, aldus pater v. Heugtene be schouw ik steeds als een gevolg van de erf zonde. In het aardsch paradys werd niet ver gaderd. En de eerste, die eigemyk aan verga deren deed, was Lucifer, toen hy zyn opstand voorbereidde. In het evangelie wordt hei ryk der hemelen blik de gevallen kameraden, die de verovering van het luchtruim met den dood moesten be- koopen. De oud-burgemeester van Zeist sprak enkele woorden, alsmede de burgemeester van Soest. De commandant van de Luchtvaartafdeeling bracht dank. Met Pokkersverkëersvliegtuigen arriveerden verschillende gasten en ook tegen den middag begonnen de eerste auto's de groote vliegheide op te ryden. By het begin van de demonstraties werd het enthousiasme van de verzamelden aan een zware proef onderworpen, want de dreigende wolken pakten zich samen en weldra spieste een venijnige regen in lange pypen neer. Ondertusschen was het bericht ontvangen, dat Fokkers laatste groote toestel, de F. 36, van Schiphol was gestart. Door middel van geweldige luidsprekers wer den de berichten en andere mededeelingen aan het publiek gedaan. Telkens wanneer het ronkende geluid van een vliegtuigmotor hoorbaar werd, dacht men dat de Fokker met Fokker aan het stuur in aantocht was. Doch eindelyk werd het geduld beloond, want tegen de mistige lucht teekende zich vaag de reuzen blauwe vogel af. Na enkele mooie cirkels beschreven te heb ben, wipte de geweldige luchtreus met een zeld zaam élan op den grond. Onder het talryke publiek kwam dadelyk een deining. Men kroop onder de draadafrastering door, om de machine meer van dichtby te kun nen zien. Doch men kwam er niet vlak by, want Anthony Fokker gaf plots weer gas en als een nydige bromvlieg taxide de machine in kleine kringen rond. Alles vluchtte weg en de militaire politie, die sterk vertegenwoordigd was, dreef de menschen weer naar hun plaatsen terug. Op de eere-tribune merkten wy de volgende personen op; Den Duitschen militairen attaché en echtge- noote; 7 Belgische vliegerofficieren, waaronder den adj. van Z. M. den Koning der Belgen; den Minister van Defensie mr. Deckers met zyn adjudanten; den minister-president dr. H. dan ook nimmer vergeleken met een vergade ring eener gemeenteraad een parlement of iets dergelijkse maar steeds met een feestmaal. Maar het is nu eenmaal noodig te vergaderen en wy vergaderen hier voor een zeer hoog doel. Het is opvallend, moe weinig er over het alge meen wordt gesproken en geschreven over de katholieke openbare leeszalen. Byna nooit wordt de aandacht van de katholieken op dit werk gevestigd. En toch vormen de katholieke openbare leeszalen en bibliotheken een soort volksuniversiteit, een cultuursfactor van den eersten rang. Nog steeds beschouwt men de ka tholieke leeszalen en bibliotheken te veel als iets negatiefs, als instellingen "die de wering van kwade lectuur tot taak hebben. Te weinig wordt begrepen, dat de katholieke leeszalen mede arbeiden aan de katholieke lec tuur, dat zy tot taak hebben het katholieke volk cultureel op te heffen, cultureel te in- strueeren en het besef by te brengen van zyn katholiciteit. Wanneer hierop in de toekomst wat meer op gewezen zou worden, zouden de menschen waar schynlyk wat meer voor dit werk gaan voelen en zouden zy er waarschynlyk ook wel wat meer voor over hefbben, hetgeen aan de leeszalen en bibliotheken ten goede zou komen. Het jaarverslag van den secretaris vermeldde' o.m. dat er momenteel acht en twintig katho lieke openbare leeszalen en bibliotheken by den bond zyn aangesloten. Voorts memoreerde het verslag het verschynen van „De wegwyzer", een boekengids voor de rypere jeugd. Nadat de jaarverslagen van necretaris en penningmeester, alsmede de begrooting waren goedgekeurd, werden de aftredende bestuurs leden, de heeren P. v. d. Putt en mr. v. d. Loo by acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten de bydragen der aangesloten leeszalen en bi bliotheken aan den bond te bepalen op f 10 per jaar plus twee pro mille van het genoten sub sidiebedrag. De voorzitter deelde voorts mede dat de ver koop van „De Wegwyzer" op het verschynen daarvan vroeger zoo sterk is aangedrongen, nogal te wenschen overlaat. In de vergadering werden verschillende mogeiykheden geopperd om een grootere verspreiding van dit nuttige gidsje te bevorderen. Bij de rondvraag werden nog' enkele punten van huishoudeiyk belang behandeld. De „Snip" is op de uitreis in Djask geland. De „IJsvogel' is op thuisreis van Calcutta te Jodhpur aangekomen. Coiyn en echtgenoote; den chef van den gene- ralen staf met adjudanten; den commandant van het veldleger met adjudanten; generaal Snyders met familie; den Minister van Staat dr. Van Karnebeek; den Commissaris der Ko ningin in Utrecht jhr. mr. Bosch Ridder v. Ro senthal; luit.-gen. b. d. Seyffardt, oud-chef van den staf; luit.-kolonel van Santen, chef Staf Ie divisie, oud-comm. luchtv.afd.; kol. b.d. Wallaerdt Sacré, oud-comm. luchtv.afd.; den adjudant van den chef van den Marinestaf; ■den commandant van het Vliegkamp „de Kooy" den commandant van het Vliegkamp „de Mok"; inspecteurs der infanterie, cavalerie, artillerie, genie, geneeskundigen dienst, marechaussee en Militaire Administratie; gen.-maj. Hoeffer, di recteur Legermuseum te Doorwerth; gen.-maj. N.-I. leger Boerstra; den directeur van de K.L.M. den heer Plesman; den directeur van den Ryksstudiedienst; de Commissarissen der Koningin in Drenthe, Overysel en Gelderland; dr. H. Th. s'Jacob, oud-Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht; dr. Philips uit Eindhoven; de heeren A. Fokker, Fr. Koolho ven, ir. Stephan, Willem Vogt, dir. A.V.R.O., en Louis Schmidt (Kovacs). Verder nog vele civiele en militaire autori teiten, waaronder tal van burgemeesters uit de provincie Utrecht. De middag werd geopend door den voorzitter van het nationaal luchtvaartfonds generaal Snyders, die woorden van hulde en dank bracht aan het comité, dat dezen luchtvaartdag zoo schitterend heeft georganiseerd ten bate van het nationale luchtvaartfonds. Dit openings woord, dat door middel van luidsprekers overal duidelyk verstaanbaar was, oogstte een warm applaus. Een dreunend kanonschot was het teeken dat de demonstraties een aanvang namen. Met knetterende motoren schoten weldra vier leerling-vliegers met hun leskisten de lucht in, om met een echt Hollandsch bravour een esta- fettevlucht te maken. Het nummer dat daarop volgde, gaf in het klein weer, hoe het in den oorlog toegaat. Een 9 stuks jachtvliegtuigen kozen lucht en zwierden weldra in escadrillevorm boven het vliegveld. Deze toestellen moesten het vlieg veld beschermen tegen de verraderiyke lucht aanvallen van 9 bombardementsvliegtuigen, welke waren opgestegen te Waalhaven. Tevens zouden de aanvallende toestellen onder vuur genomen worden door de artillerie, luchtdoel en zwaarder geschut. Na den aanhoudenden regen in den voor middag begon gisteren tegen tweeën de lucht boven Noordwyk te breken en een half uur la ter waren op het centre-court van het Casino de beide halve beslissingen van het heeren enkelspel in vollen gang. De ééne werd voor Holland een groote deceptie. Immers, Timmer, belust, naar men meende, op revance tegen Ar tens, die hem in Wimbledon geslagen had, bleek volmaakt kansloos tegen den Oostenrijker, die een uitstekenden wedstryd speelde en by voort during de baas was. In drie sets was het pleit beslecht en alleen in de laatste bestond er in derdaad nog een oogenblik spanning. Timmer had toen achtereenvolgens met 31, 4—3, 54 de leiding om daarna nog tot 77 stand te houden. De felle aanvalslust om ten koste van alles dezen set te halen en daardoor zyn kans te behouden ontbrak echter. Timmer bleef in de verdediging, speelde zonder fantasie en zag zich ten laatste verdiend met 64, 63, 97 gesla gen. Veel boeiender was de party tusschen den be kerhouder De tSefani en den Zwitser Ellmer, die met rijn vlakke drives punt op punt scoor de en de eerste set met 97 uit het vuur s'eepte. De tweede werd 55, waarna De Ste fani met 75 triomfeerde. Heel hard werd aan weerszyden gevochten en de zege-beluste spe- elrs ontlokten daarby zoo nu en dan een inci dent als zy zich met dubieuse beslissingen niet vereenigen konden. Tot 88 in de derde set bleef men geiyk. Toen zegevierde De Stefani met 108, om vervolgens in enkele oogenblik- ken de vierde set met 6—2 (en daarmede de match), te winnen doordat de Zwitser weer eens verontwaardigd was over een decisie en uit protest alles uit ging slaan! De finale zal dus gaan tusschen Artens en De Stefani. Mej. Van iLndonk en mej. Kerkhoff klopten in drie sets de dames Boutmy en Joncquivre en plaatsten zich dus in de finale tegen mej. Rol- lin Couquerque en mevr. Wheatcroft, welke laatste wel winnaars zullen worden. Von Kehrling en Timmer hadden in het hee- i en-dubbelspel nog al wat moeite met Maron- kelle en Feith, die hun zelfs een set wisten te ontnemen. Onze landgenoot en de Hongaar Men schoot natuuriyk met los kruit, doch dat nam niet Weg, dat het effect angstwekkend was en men dacht getuige te zyn van een heuschen luchtaanval. Toen de bombardementsvliegtuigen boven het vliegveld kwamen en projectielen naar beneden wierpen, die met heftige knallen uiteen spat ten, doken de jachtvliegtuigen op enorme wijze op het escader neer, ten einde het pracht ge formeerde escader uit zyn verband te rukken. De verraderiyke toestellen werden ook nog stevig onder vuur genomen door de knetterende mitrailleurs. Voor het solonummer gaf de luitenant-vlie ger Sandbergen eenige gewaagde toeren te zien, die ieders bewondering wekten en niet na lieten velen te doen griezelen. Sergeant-vlieger P. v. d. Griend maakte in een oranje geschilderde leskist het solonummer „Crazz flying". Daarmee demonstreerde hy hoe een niet-vlieger zou vliegen. Deze capriolen waren allerzotst. Het publiek lachte en proestte, terwyi van der Griend de raarste duikelingen maakte op nog geen 10 Meter hoogte! Bij het stunten liep er plots een wiel van het toestel af. Dadelyk toen het toestel den grond geraakt had, steigerde de machine loodrecht omhoog. Het verloren wiel hoepelde over het veld.... doch toen men naar het landings gestel keek van het toestel, zaten daar nog twee wielen aan! De mop van het derde wiel, dat door middel van een handle wordt losgelaten, was volkomen gelukt. Met daverend applaus en oorverdoovend claxongeloei werd de kranige vlieger begroet, toen hy naar de hangar taxide. Ieders bewondering werd afgedwongen door de correcte radioverbinding, welke werd tot stand gebracht tusschen twee toestellen in de lucht en die fraai via de luidsprekers overkwam. Het eene toestel maakte loupings, vrille's etc. op commando van den bestuurder van het an dere toestel, terwyl de bestuurder precies zyn handelingen vertelde, welke hy verrichtte. Nadat een 7-tal parachutes zwierig naar be neden waren gezeild, waaraan poppen waren bevestigd, kwam tot slot wederom een oorlogs nummer. Nu gold het een aanval uit de lucht op een kampement. Sensatie genoeg. Op den goedgeslaagden luchtvaartdag heb ben de aanwezigen volop kunnen genieten van de schoone vliegkunst. Een woord van lof komt toe aan de organi satoren, die dezen dag voorbereidden en aan hen die voor de goede regelen zorg droegen. Zaterdagmiddag te zes uur is op de Soester- bergschestraat te Soest een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een uit Haarlem afkomstige auto week uit een file der wagens, die terugkeerden van den Vliegdag te Soesterberg, naar den lin kerkant van den weg uit, juist op het oogen blik dat van de andere zijde ook een auto na derde. De eerste auto sneed daarna weer naar rechts terug, met het gevolg, dat hy werd aan gereden door een daarachter rijdende auto uit Kortenhoef. Beide auto's sloegen om en wer den totaal vernield. Alle elf inzittenden der beide auto's zijn ge wond. Twee dames uit den voorsten auto zijn in bewusteloozen toestand per ziekenauto naar Haarlem vervoerd. De vier andere inzittenden van dezen wagen en de vyf personen, die zich in den wagen uit Kortenhoef bevonden, konden, na door den geneesheer van het sanatorium „Zonnegloren" verbonden te zyn, zich in auto's naar hun res pectieve woonplaatsen begeven. zullen heden heel wat beter moeten spelen dan gisteren om zich staande te kunnen houden in den eindstrijd tegen de sterke combinatie Ar tensVon Metaxa, die in een zeer fraaienkamp na 5 sets wonnen van Kleinschrok en De Ste fani. In de mixed werd slechts één party gespeeld, die tusschen mej. CouquerqueTimmer en het Engelsche echtpaar Wheatcroft. Timmer was beter dan in zijn enkelspel tegen Artens, terwijl mej. Couquerque schitterend rolleerde en smashte aan het net. Zy bleven dan ook zeer gemakkelyk in twee sets de baas en komen thans waarschynlyk in de finale tegen mej. A. Kerckhoff en J. Knottenbelt, die een walk over tegen mevr. Jonquire en Artens. omdat laatstgenoemde een derde partij op dezen mid dag te veel vond. Voor den halven eindstryd zouden zy nog moeten spelen tegen mej. Grooters en De Bra- quers, doch ook dit zal wel op een walk-over uitdraaien. Met vyf finales is de Zondagmiddag trouwens al ruim bezet. De uitslagen zyn; Heeren-enkelspel, halve beslising; Artens sl. Timmer 64, 6—3, 9—7; De tSefani sl. Ellmer 7—9, 7—5, 19—8, 6—2. Dames-dubbelspel, halve beslissing: Mej. Van Lindonk en mej. A. Kerckhoff sl. mevr. Boutmy en mevr. Jonquiere 46, 64, 6—3. Heeren-dubbelspel, halve beslissing: Von Kehrling en Timmer sl. Marinkelle en Feith 63, 62, 36, 63; Artens en Von Metaxa sl. Kleinschroth en De Stefani 810, 63, 63, 6—4. Gemengd-dubelspel, kwart beslising: mej. A Kerckhoff en J. Knottenbelt w.o. (mevr. Jon quiere en Artens). Halve beslising: mej. Rollin Couquerque en Timmer sl. mrs. en mr. Wheatcroft 63, 60. Oudewetering, 14 Juli. Na de lange mooi-weer-periode viel het van daag wel erg tegen, dat er 'n fiksche regen viel, oie de Brasemermeer zoo heiig maakte, dat het uitzicht niet byzonder groot was. Dat was nog zoo bij den aanvang der wedstryden, doch de lucht was toch niet zoo dik, dat er geen hoop was op beter.... En inderdaad, toen de wedstryaen goed en wel aan den gang waren, klaarde het weer op, de zon brak door en het werd 'n mooie wedstrydmiddag, hetgeen echter niet meer ten goede kon komen aan ae belangstelling. Het programma ving aan met de 45 M2. krui serklasse de Zesmeters startten alleen Zon dag waarin vier oude bekenden tegen elkaar uitkwamen. De race leverde 'n mooie overwin ning op voor B. Fenenga, die 'n flink stuk voor bleef op Vermaat en de twee andere deelnemers al heel ver achter zich liet. In de A-klasse der Regenbogen bleef het even onzeker wie hier met de overwinning zou gaan sleepen, doch op de helft der eerste ronde kwam Hans Nathan flink naar voren, om op fraaie wyze te winnen. Hein Veldhuizen zeilde ook 'n heel goeden wedstryd en slaagde er in de tweede ronde in Cor van Staveren op de derde plaats te dringen. Deze protesteerde ech ter tegen Veldhuizen, wyl deze hem by het ingaan der tweede ronde had aangevaren. Veld huizen protesteerde echter tegen Nathan en tegen v. Staveren. De animo voor de zeilery bleek intusschen wel heel sterk hieruit, dat verschillende Pampus- zeilers het bestuur hadden verzocht ook op Zaterdagmiddag te zeilen, welk verzoek natuur lijk graag werd ingewilligd. Het resultaat was prachtig, want van de achttien ingeschrevenen, kwamen er veertien uit. De voorloopige uitslagen luiden als volgt: 45 M2. kruiserklasse: 1. Benati II, stuurm. B. Fenenga; 2. Walta, stuurm. C. D. Vermaat; 3. Boekanier, stuurm. A. Warners; 4. Coppelstock, stuurm. J. H. C. Sieverts. Regenboogklasse A: I. Brasemermeer, st. H. Nathan; 2. Jan, st. H. Veldhuizen; 3. Hol- landia, st. Cor van Staveren; 4. de Leede III, st. W. Z. v. d. Mey; 5. Duke, st. J. C. v. d. Vel de. Over de protesten wordt nader beslist. Regenboogklasse B: 1. Meteor, st. H. Muller; 2. Pieterke, st. G. de Vries Lentsch Jr.; 3. Ven- nemeer, st. J. C. van Klinge. Pampusklasse: 1. Komeet, st. C. W. Jonker; 2. Snip II, st. H. J. Swart; 3. Norameer, st. ir. J. C. P. Hofkes; 4. Wervelwind, st. jhr. v. Ben- them v. d. Berg; 5. de Steur, st. L ,v. d. Steur. De Nederlandsche vlieger Van der Leeuw is Zaterdagmorgen te 8.10 uit Kaapstad gestart voor den terugtocht naar Nederland. Te 14.25 is hy te Johannesburg aangekomen. In verband met het voorkomen van blauwe mazelen te Ravenstein zullen de scholen met ingang van Maandag op last van dr. Sluyters voor den tyd van veertien dagen gesloten wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7