a BARTHOU'S KANSEN STIJGEN Koningin spreekt tot Haar volk T ribune' '-gebouw vrijgegeven Het nieuws van heden Dr. Klausener STORING IN WEENENS LICHTNET Woord van warmen dank voor de blijken van innig meeleven bij het verscheiden van den Prins ROOD EENHEIDSFRONT IN FRANKRIJK Een Oost-Locarno? DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 16 JULI 1934 Avondblad HITLER HEEFT EEN SLECHTE PERS Ook Italië draait bij Een „In memoriam" van den Bisschop van Berlijn DE LUCHTVAARTDAG TE SOESTERBERG Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ innmini Het tramverkeer Zaterdagavond plotseling stilgelegdgevecht met communisten Drie menschen gedood Jules Renkin gestorven Op 71-jarigen leeftijd Autobusongelukken In den Elzas en in Opper-Silezië Braintrust in Brazilië Verbod van echtscheidingen Rond de oorlogsvloten Voorbereidende besprekingen ver daagd tot October Munitie-ontploffing bij Boekarest Persen echter nog onklaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Polen zou kritisch afwachten. Rede van Barthou te Bayonne NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18844 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In tegenstelling met generaal Goering en dr. Goebbels heeft rijkskanselier Adolf Hitler doorgaans in het buitenland een vrij goede pers gehad, wanneer hij een groote rede hield. Gewoonlijk getuigden zijn woorden van meer bezonnenheid en bezonkenheid dan die van zijn hartstochtelijke en wel eens geestelijk over slaande commilitonen. Over Hitler's groote Rijks- dagrede, waarin de volkskanselier zich tot horg- sten rechter proclameerde, wien het geoorloofd zou zijn onder bepaalde omstandigheden zonder vorm van proces over leven en dood zijner volksgenooten te beschikken, zijn echter de buitenlandsche bladen over het algemeen niet al te best te spreken. Niet enkel de Fransehe, de Engelsche en de Amerikaansche, maar ook de Italiaansche pers, welke toch sinds jaar en dag met fascisme en dictatuur vertrouwd is, kan geen woorden van waardeering vinden voor de wijze, waarop Hitier het „rücksichtslose" optreden tegen de S.A.-muiters en hun politieke medewerkers heeft meenen te kunnen recht vaardigen. Alleen uit het Verre Oosten, uit Japan en China, heeft men een mildere beoor deeling over den Rijkskanseüer en diens daden kunnen vernemen, maar deze Aziatische bijval is nu juist niet geschikt om eenig vertrouwen in Europa te wekken. Hitier moge al met zijn gene- raliseerende verklaringen, dat het vóór zijn overwinning in Duitschland een janboel-van-je- welste was en dat het er thans heel wat beter voorstaat, reeds overtuigde Duitschers opnieuw hebben overtuigd, in het buitenland, waar rien de politieke, sociale en economische moeilijk heden van het Derde Rijk maar al te goed kent, maken zulke beweringen juist den tegenoverge- stelden indruk van den beoogden. Hitier vroeg, dat men de resultaten van het nationaal-socia- lisme niet enkel op zichzelf zou beoordeelen, maar in vergelijking met dat, wat gebeurd zou zijn, indien het Hakenkruis niet als een over- Winningsteeken aan den Duitschen hemel wore verschenen. Een dergelijke beoordeeling kan echter moeilijk ten gunste van het Duitsche cationaal-socialistische bewind uitvallen, want men moet de zelfverzekerdheid van een nazi leider bezitten om zichzelf ervan te kunnen over tuigen, dat Duitschland onder een Brümng althans in internationaal politiek en economisch opzicht slechter gevaren zou zijn dan thans het geval is. Geestelijk, cultureel, politiek en financieel heeft het nationaal-socialistische Duitschland zich angstwekkend geïsoleerd, ter wijl mannen als Stresemann en Brüning, die door Hitier op één lijn werden gesteld met ge degenereerde individuen als Röhm en consorten, juist aardig op weg waren het onontbeerlijke Vertrouwen van het buitenland te herwinnen. Personen kan men met machtswoorden en be velen biologeeren, maar feiten en omstandig heden niet. Hitier heeft met zijn allerminst vol ledige Rijksdagrede en de opvattingen, welke hij daarin verkondigde, het aanzien van Duitsch land in de wereld eerder geschaad dan gediend. Het ergste is, dat hij dat gedaan heeft, op een moment, waarop de Fransehe minis ter van buitenlandsche zaken Barthou de vrijblijvende instemming van Engeland voor zijn plannen voor een Oost-Locamo heeft weten te winnen en zelfs het van deze plannen zeer afkeerige Italië heeft weten te bekeeren. Aanvankelijk hebben de Italiaansche bladen een felle campagne gevoerd tegen Barthou's pogingen om den vrede en de veiligheid te or- ganiseeren door middel van wederzijdsche regio nale garantie- en bijstandsverdragen, maar sinds diens besprekingen te Londen zijn zij totaal van meening veranderd, omdat zij de overtuiging hebben gekregen, dat Barthou's project zelf geheel veranderd is. Een Oostelijk Locarno heeft nu niet meer de bedoeling Duitschland „einzukreisen", maar Duitschland weer in te schakelen in de samenwerking der volkeren. Met deze bedoeling kunnen Engeland en Italië accoord gaan al wenschen zij als niet direct belanghebbenden ook niet aan een der gelijke organisatie actief deel te nemen. Enge land heeft te Berlijn reeds een diplomatieken stap gedaan om zijn platonische sympathie met Barthou's plan uit te drukken en men ver wacht dat Italië eveneens daartoe bereid zal blijken. De kansen van Barthou's internatio nale politiek zijn dus door het omzetten van de Engelsche en Italiaansche oppositie daartegen in een welwillende afzijdigheid, aanzienlijk ge stegen, maar dit wil nog geenszins zeggen, dat de verwezenlijking van een Oost-Locarnopact ook binnen afzienbaren tijd mogelijk wordt. De groote vraag is en blijft of Duitschland er aan mee zal willen doen. Engeland kan er alleen mee instemmen, wanneer 't tot bewapeningsver mindering zal leiden, en het kan alleen daartoe leiden, indien ook Duitschland van de partij is. Duitschland kan echter alleen dan van de Oost- Locarno-partij zijn, wanneer het buiten-Volken- bondsche revisie-verlangens opgeeft of althans opschort, zooals het zijn verlangens naar een Corridor-correctie voor tien jaar heeft opge schort door het accoord, hetwelk het met Polen sloot. Gaat Duitschland niet door 't door Barthou opengezette poortje, dan zal dit zich sluiten. Sovjet-Rusland, de Baltische landen, Tsjecho- Slowakije en Roemenië zouden dan wezenlijk 'n anti-Duitsch blok kunnen gaan vormen. Of Po len, dat zijn verhouding met Duitschland reeds geregeld heeft, aan een dergelijk blok mee zou doen, mag betwijfeld worden. De keuze voor Duitschland is moeilijk. Van den eenen kant dreigt een onhoudbaar isolement, van den an deren kant een rechtsgelijkheid, welke niet ver der gaan kan dan de grenzen van het Verdrag van Versailles en het Volkenbondspact. Hoe moeilijk die keuze is, blijkt uit het feit, dat Hitier tegen de verwachting in met geen woord gerept heeft over de houding, welke Duitsch land denkt aan te nemen. Het „Katholieke Kirchenblatt" van Berlijn van 15 Juli heeft op zijn eerste pagina een met zwart omrand portret van dr. Klausener, den leider derKatholic Actie te Berlijn, die op 30 Juni 1.1. op bevel van Hitier werd vermoord. Op last der regeering werd het lijk van den vermoorden Katholieken leider verbrand, of schoon men aan de weduwe aldus meldt „United Press" beloofd had, haar het stoffe lijk overschot van haar man af te staan. Voorts publiceert het „Kirchenblatt" op een opvallende plaats een „In Memoriam", gewijd aan dr. Klausener door Z. H. Exc. Mgr. Niko- laus Bares, Bisschop van Berlijn. De bisschop verklaart, dat dr. Klause- sener 'n man is geweest met vaste principes en met ijzeren wil. De verschrikkelijke tragedie rond dezen trouw-katholieken en tot in zijn diepste kern Duitschen man vervult, op schier niet te beschrijven wijze, allen, die hem hebben gekend en natuurlijk vooral hen, die de onmid dellijke getuigen zijn geweest van zijn veelzijdig en opofferend werk. Zij zullen hem voor zijn werk tot in eeuwigheid dankbaar blijven. Ook in de geheimnisvolste duisternis lichten de ster ren des hemels. ,,En in het schokkende uur, dat wij aldus de Bisschop „voor het hoopje asch staan, dat men ons heeft overgelaten, straalt het licht van de eeuwigheid. Het leven van den recht vaardige kan niet worden geroofd, het neemt *i nieuwe gestalten aan." H VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen, wellicht later toenemende Zuide- Hjke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets war- mer. Hoogste stand: 768.8 te Le Havre. Laagste stand: 755.7 te Thorshaven. jH Zon op 4.58, onder 9.13. Licht op 9.43. II Maan op v.m. 10.06, onder n.m. 10.44. =E WEENEN, 16 Juli (N.D.B.) In den nacht van Zaterdag op Zondag om 10 minuten vóór 12 werd plotseling de electrische stroom verbroken van het geheele Weensche tramnet, zooat alle v/agens bleven stilstaan, terwijl tegelijkertijd in zes Weensche districten het electrische licht uitging. Een der sterkstroomleidingen naar Weenen was onderbroken en vermoedelijk door een bomaanslag beschadigd. Na betrekkelijk korten tijd slaagde men er in, de lichtleiding weer te doen furictionneeren, maar het tram verkeer bleef gestoord. Zondagmiddag heeft een duizental commu nisten en voormalige leden van den Schutz- bund in een bosch bij Weenen een geheime vergadering gehouden ter herdenking van de gebeurtenissen in Weenen op 15 Juli 1927. De vergadering werd door politie en gendarmerie verrast en er ontstond een verbitterd gevecht, waarbij door beide partijen van vuurwapenen gebruik gemaakt werd. Drie communisten wer den gedood. Het aantal gewonden is niet be kend. Door het verzet der demonstranten kon slechts één hunner gearresteerd worden. De anderen zagen kans in de bosschen te ver dwijnen. Minister-president Dr. Colijn en Minister Deckers rechts naast hem), volgen met belangstelling de verrichtingen in de lucht BRUSSEL, 15 Juli. (V.D.) De vroegere minister-president Jules Renkin is Zondag morgen op 71-jarigen leeftijd overleden. De heer Renkin, die in 1862 geboren is, heeft jarenlang in de Belgische politiek een belang rijke rol gespeeld. Vooral heeft hij zich ver dienstelijk gemaakt voor kwesties de Congo betreffende, terwijl hij groote belangstelling had voor het talenvraagstuk. PARIJS, 16 Juli. (Reuter) Nabij Schlettstadt in den Elzas weigerden op een hellenden weg de remmen van een autobus, waarin een gezel schap van 30 personen zat. De meesten poogden zich te redden door uit den wagen te springen; hierbij werden achttien personen ernstig ge wond. Een vrouw is reeds aan de bekomen kwetsuren overleden. Tenslotte gelukte het den chauffeur, den wagen in een droge sloot te doen kantelen. Allen, die niet van den wagen waren gesprongen, bleven ongedeerd. KATTOWITZ, 15 Juli. (V.D.) Nabij Skotschau is een vrachtauto, waarmee mijnwerkers een pleziertocht maakten, bij het inhalen van een anderen auto tegen een boom gereden. Aile in zittenden werden uit den vrachtauto geslingerd. Dertien hunner werden ernstig gewond. Zeven gewonden verkeeren in levensgevaar. RIO DE JANEIRO, 16 Juli (V.D.) Heden wordt officieel een nieuwe grondwet afgekon digd, volgens welke een commissie van advies, een soort „braintrust", zal worden ingesteld welker besluiten zoo zij met algemeene stem men aangenomen zijn, door de kabinetsleden niet zullen kunnen worden verworpen. Verder is een bepaling opgenomen waarbij de emigra tie uit alle landen automatisch wordt beperkt. Deze clausule is in sommige kringen geïnter preteerd als te zijn gericht tegen de Japanners, ofschoon officieel verklaard is dat dit niet het Hedenmiddag te half een heeft H. M. de Koningin via de radio een korte toespraak gehouden naar aanleiding van het over lijden van Z.K.H. Prins Hendrik. Nadat twee coupletten van het Wilhelmus, gespeeld op het orgel der Groote Kerk te s Graven- hage hadden weerklonken, kwam H. M. de Koningin voor de mi- i crofoon. De Koninklijke Vrouwe sprak als volgt: Het is Mij een behoefte des harten, Mijn volk zoowel hier te lande als in Nederlandsch Indië, Suriname en Curasao, mede namens Mijn Dochter, onzen warmen dank te betuigen voor de treffende en geheel eenige wijze, waarop het van zijn genegenheid en aanhankelijkheid voor mijn innig geliefden Echtgenoot bij zijn zoo plotseling verscheiden heeft blijk gegeven zoowel door den bloemenschat aan zijn Laar gelegd als door den tref f enden afscheidsgroet hem ten paleize en bij zijn laatsten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ontroerd dat Hij zich door zijn goed hart en vriende lijkheid en eenvoudige inborst, zooveel vrienden heeft gemaakt. Dat zijn arbeid voor ons volk en Zijne algeheele toewijding aan deszelfs belangen in zoo ruimen kring waardeering vindt, vervult ons evenzeer met erkentelijkheid. Moge Zijn streven en arbeid door allen die met hem hebben samengewerkt, met dezelfde toewijding en voortvarendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven dat de spontane en laatste hulde aan hem bewezen en Uw hartelijk deelnemen in onze smart voor ons een groote, een wezenlijke troost :'s? Bij hoogtijen en opeenvolgende herdenkingen zijn hechte banden tusschen Mijn volk en Mij en 'ijn Huis gevlochten en leven onvergetelijke herinnerin gen aan liefde, trouw en aanhankelijkheid in Mij voort. Hoezeer hebben Wij die in de weemoedige dagen, welke Wij dit jaar beleefden, bevestigd gezien. Ik weet dat Zijn witte uitvaart uitdrukking en vorm heeft gegeven aan wat in veler hftrten leeft. Steeds heeft hij anderen opgewekt het nieuwe leven dat hun wacht te zien in het licht en de blijdschap die voor hen aanstaande zijn. Mocht zijn wensch vervuld worden dat den indruk dien zijn uitvaart zou achterlaten, voor velen een blijvende zeger zij. Wat ons betreft, Wij willen niet in de eerste plaats zien op wat Wij in onze geliefde ontslapenen binnen het tijdsbestek van vier maanden verloren, doch wel op den zegen dien Wij ontvingen: den zegen van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere beteekenis voor Ons kreeg. Wij willen den blik opwaarts richten naar het Licht, naar den Vrede, welke thans deel zijn van hen, die Wij afstonden en ons iederen dag opnieuw met hen verblijden in hun geluk. Ik dank God voor al hetgeen Mij gespaard bleef, voor hetgeen Mijn innig geliefd kind voor Mij i3 en voor de liefde van Mijn volk, aan welks belangen Mijne beste krachten te wijden Mij steeds een vreugde en voorrecht is. Ik heb gezegd. Na afloop van de rede deed het orgel het „Wien Neerlandsch Bloed" hooren. geval Is. Verder bepaalt de nieuwe grondwet o.m. dat kerkelijke huwelijken de geldigheid van Burgerlijke huwelijken zullen hebben, en dat echtscheidingen volstrekt verboden zijn. RIO DE JANEIRO, 16 Juli (V.D.) In ver band met den achteruitgang van den goud voorraad heeft de regeering gisteren een verbod uitgevaardigd voor allen uitvoer van goud. LONDEN, 16 Juli. (Reuter) De voorbereidende besprekingen voor de Vlootconferentie van het volgend jaar zijn tot October uitgesteld. Naar de „Daily Telegraph" meedeelt, is een van de redenen de controverse tusschen Enge land en Amerika inzake de tonnenmaat voor slagschepen en kruisers. De Amerikaansche onderhandelaars zijn te leurgesteld over den tragen vooruitgang van de onderhandelingen en ook over de vertraging in de aankomst van de Japansche vertegenwoor diging, die bovendien uit slechts een marine officier bestaat. Een verdere reden van de verdaging zijn de meeningsverschillen tusschen Italië en Frankrijk. Men verwacht dat het a.s. bezoek van Barthou aan Rome een oplossing in het Italiaansch- Fransch vlootprobleem zal brengen. BOEKAREST, 16 Juli In de nabijheid van Boekarest is een munitie-opslagplaats in de lucht gevlogen. Enkele op wacht staande soldaten werden gewond. Volgens de „Vestea" vloog even voor de ex plosie een geheimzinnig vliegtuig boven het depot, waar het een brandend voorwerp om laag wierp. 99 Hedenmorgen is het gebouw van „De Tribune" aan den Amstel te Amsterdam, dat een week lang op last van de Justitie werd bewaakt, vrij gegeven. Er zijn echter zooveel vitale deelen van de Verschillende persen- en zetmachines in beslag genomen, dat het blad voorloopig niet kan worden gedrukt in het gewone formaat. Toch is het weer verschenen in een heel klein formaat. Wjj vernemen voorts, dat het vaststaat, dat de justitie tegen eenige functionarissen, die op de een of andere wyze hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het uitgeven van „De Tribune", en tot het justitieel ingrepen aan leiding hebben gegeven, een gerechteiyke ver volging zal instellen. PARIJS, 16 Juli (Reuter). Het socialisti sche partycongres heeft met 3471 tegen 366 stemmen een motie aangenomen van Paul Faure ten gunste van samenwerking met de Communisten. De 366 stemmen werden uitgebracht op een motie van Frossard, welke ueze samenwerking slechts onder vele reserves goedkeurt. RADIO-REDE VAN H.M. DE KONINGIN TOT DE BEVOLKING VAN NEDERLAND EN DE OVERZEESCHE GEWESTEN. Een „In memoriam" van Mgr. Bares voor dr. Klausener. De staking te San Francisco uitgebreid. Onge veer 1004)00 man leggen heden het werk neer uit sympathie met de dokwerkersstaking. De Fransehe socialistische party besluit tot samenwerking met de communisten. Het tramverkeer te Weenen Zaterdagavond door kwaadwilligheid stilgelegd. De stad ten deele in het duister. Gevecht met linksche elementen bij Weenen; drie dooden. De Belgische oud-premier Jules Renkin over leden. Dertig dooden bü een tempelbrand in Britsch- Indië. De in China vermiste ontdekkingsreiziger Sven Hedin terecht. Starhemberg naar Italië. Mevrouw Dollfuss naar Riccione. Een „braintrust'' in Brazilië. Verbod van echt scheidingen. De Sovjets in Siberië eischen meer graan voor „defensie." De voorbereidende vlootbesprekingen te Londen verdaagd tot October. Het zevende eeuwfeest der Franciscanen te Maastricht gevierd. Verschillende ernstige verkeersongelukken. Spoordijk in Friesland verzakt tengevolge van zwaren regenval. De R.K. Mijnwerkersbond heeft de voorgestelde loonsverlaging aanvaard. Het gebouw van „De Tribune" weer vrijgegeven. Oud-Minister Verschuur keert hedenavond ge heel hersteld in de residentie terug. K.F.C. met 32 door Willem II geklopt, waar door een halve beslissingswedstrüd om 't lands kampioenschap noodig is. De Nederlandsche renner Van der Pluym bij motorwedstryden om het leven gekomen. PARIJS, 16 Juli. Ter gelegenheid van de inwyding van eenige gedenkteekens voor de aan Fransehe zyde gevallen Poolsche en Portu- geesche oorlogsvrywilligers te Bayonne, zeide Barthou in een rede dat Frankrijk en zyn bondgenooten in den grooten oorlog hadden gestreden voor de veiligheid en de eer van de wereld. Barthou schetste vervolgens wat er zou kun nen gebeuren, indien het door Frankryk voor gestelde Oost-Locarno-pact niet tot stand zou komen. Hij deed een krachtig beroep op alle landen om naar de stem van Frankryk en van Engelang de hooren. Den aanwezigen Poolschen ambassadeur gaf spreker de verzekering, dat door het pact de vriendschappeiyke betrekkin gen met Polen in geen enkel opzicht schade zouden lijden. In een korte toespraak verklaarde de Poolsche ambassadeur Chlapowski, dat de offers van de zonen van Frankrijk en Polen een onverbreke- lyke garantie waren voor de vriendschap en samenwerking tusschen beide landen. PARIJS, 16 Juli (Reuter). De Oost-Locar- no-politiek van Barthou wordt niet in alle kringen goedgekeurd. Het „Journal" schryft, dat uit de rede van Sir John Simon niet blijkt, dat Engeland het debat loreel wil steunen, doch slechts dat Engeland het wil toelaten, omdat het een weg biedt aan de Jegaliseering van de Duitsche herbewapening en omdat het geen nieuwe verplichtingen voor Engeland meebrengt. Volgens de „Oeuvre" neemt Polen een kritisch afwachtende houding aan tegenover het pact, hetgeen de onstemming van den Quay d'Orsay zou hebben verwekt. REVAL, 16 Juli. (Reuter.) Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft volksmissaris Litwinoff de Russische gezanten te Rome, Londen en Parys opgedragen met de regeeringen aldaar in ver binding te treuen over de verwezenlijkging van het Oost-Locarno-pact op grond van de ge- dachtenwisseling tusschen Moskou, Parys, Rome en Londen. I No I w nTuimiiTiniii n 1 r r 7 r r Stand op Maandag 1 uur n.m.: 766.2 .Vorige stand: 766.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1