m 1 ïiSIBiiliilii1 SlSiSiiiisy illlSiS P Grootere walvisschenvangst De nieuwe verkeersteekens Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen. Het 125-jarig bestaan van Tilburg. Nationale luchtvaartdag te Soesterberg. t' Iju r. %ÊSBÊBBÊÊÊÊSL SS DE EXPLOSIEHARPOEN VERDWIJNT MAANDAG 16 JULI 1934 ClM rnJ 1 Kk Geheimzinnige vinding Nieuwe raket-torpedo uitgevonden? Onweer na de hitte in Amerika lil?:: ISP* 11» «®i«liWi»! J WMmMmMlm f jUrti grootsche défilé voor het stadhuis Met subsidie der Noorsche regee ring worden proeven genomen met een electrische jachtmethode R.K. OPENBARE LEESZALEN Jaarvergadering te Amsterdam Missionarissen in vliegtuig omge komen Een standbeeld op het St. Servaas- klooster Verslag Rekenkamer Teekens of seinen tot regeling van het vekeer op de wegen Geen audiëntie Staatsexamen akte onderwijzer Notarieel examen FOTOREPORTAGE Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van Tilburg werd Zondag een nationaal kegelconcours uitgeschreven, op de vijf nieuwe banen. De loco burgemeester, mr. v. d. Mortel aan worp Tienduizenden belangstellenden hebben Zaterdag de nationale luchtvaart dag te Soesterberg bijgewoond. Een militair eskader boven het auto parkeerterrein De plechtige omgang ter eere van de Zoele Lieve Vrouwe van dan Bosch. Het wonderbeeld bij het verlaten Het 125-jarig bestaan der stad Tilburg. Een Overzicht tijdens Het door^Yo^ng^Oinkj)" g^won^.^-^^het midden rechts^onze ^andg^noot^Heldê^o» van de Basiliek in de groote processie door de stad Chr. Berger In alle stilte zijn proeven genomen met elestrische harpoenen bij het jagen op wal visschen. De voortieelen van deze vinding zün: pijnloos afmaken en minder onkosten. Volgens statistische gegevens van de regee ring van Nieuw-Zeeland werden in het seizoen 1333/34 in het Zuidpoolgebied niet minder dan 42000 walvisschen gevangen. De Noorsche regeering heeft thans een sub sidie van 50.000 kronen toegestaan voor het uit werken van een electrische jachtmethode op Walvisschen Deze twee droge notities herinneren weer eens aan de gruwelijkste wreedheid van onzen tijd, aan de walvischvangst, zooals deze tegenwoor dig beoefend wordt. De walvischvangst kent geen doodelijk schot, geen vlug en pijnloos einde, slechts urenlange, vreeselijke pijn en stroomen bloed. Jonge wal visschen worden gedood om de ouderen gemak kelijker te kunnen vangen of wel werden zij la ter hoewel geheel waardeloos gedood, om dat zij niet van het moeder-lijk wilden wijken: hulpeloos en nog niet in staat zelfstandig te leven. Het hoeft dan ook geen verwondering te wek ken, wanneer de Scandinavische vereeniging voor dierenbescherming andere vangmethoden wenscht. En ook de walvischvangstindustrie werkt thans in deze richting met zoozeer uit ethische overwegingen als wei uit bezuinigngs- oogpunt! De moderne vangst is nog met vol doende gerationaliseerd en winstgevend gemaakt. Ruim 10 pet. van de reeds getroffen dieren en daarmede een deel van de kostbare jacht- harpoenen ontsnappen. Wij laten kort volgen, hoe er nu nog op walvisschen gejaagd wordt: Wanneer de uitkijk de dampfonteinen bespeurt, die door het uitade men van de verbruikte lucht ontstaan, schalt zijn roep: „hij blaast, hij blaast". Voorzichtig nadert dan de kleine stoomer. Op een afstand van 20 30 meter schiet de kapitein, die ook steeds harpoenier is, 't boeg- kanon af. Een knal, bijtende kruitdamp, in wil de spiralen rolt het touw af achter de' 50 kilo zware, bijna 2 meter lange, harpoen; wild schuimt het water en dan mets. Na eenige seconden stilte klinkt vanuit de diepte een tweede, doffe knal. In de harpoen- punt zit namelijk een bom, die in het lichaam |sn het dier ontploft! Deze explosieharpoenen, die in 1864 door den Noor Sven Foyn werden uitgevonden en de oorzaak zijn van Noorwegens unieke plaats in de walvischvangst-industrie zijn slechts in de minste gevallen direct doodelijk. Vaak is een tweede harpoen noodig, welke echter bijna nooit goed te richten is, daar de meeste dieren in hun doodstrijd in groote kringen razend rondcirke len. En wanneer dan eindelijk donkere bloed- stroomen het water kleuren, een zeker teeken van den dood, en het schip de buit nadert, zinkt het dier. Zoo spannen de touwen zich, dat zij dreigen te scheuren, de boeg zinkt onder den zwaren last totdat de visch op 'n diepte van 60 tot 80 vadem in zwevende toestand komt. Krij- schend gaan de lieren aan het werk, het schip trilt in alle voegen. Zullen de kabels die dui zenden kilo's kunnen houden? Zoodra het li chaam van de walyisch te bereiken is wordt hij aangesneden en met lucht opgepompt. Dat; duurt 20 minuten, dan wordt het touw slap, de stoomer komt weer in de normale ligging, de doode visch drijft en is geborgen. Voordat het echter zoover is zijn in tien van de honderd ge vallen de kabels gescheurd! En daarom gaat bet voortaan als volgt: Wanneer de afgeschoten harpoen een tiental meters heeft afgelegd, wordt een electrische stroom ingeschakeld, die na den dood van de visch automatisch weer uitschakelt. Vanuit de harpoen zoekt de stroom zich een weg door het geweldige lijf. De dikke vetlaag werkt isolee- ïend, maar via de groote lippen en tong vindt de stroom door het zeewater den weg naar het schip en de doodelijke kring is gesloten. Het dier is onmiddellijk dood en zinkt met. In het geheim werd reeds sedert eenige jaren door een speciaal studiegenootschap, gefinan cierd door de groote walvischvangstconcems, met deze vinding geëxperimenteerd. Walvis schen van 30 meter lengte en 4 meter breedte werden op die manier gedood. Slechts één keer werd een dier alleen verdoofd; het slachtoffer ontwaakte, en „blies" twee keer voordat een tweede schot een einde aan zijn leven maakte. Bijzonderheden van deze uitvinding zijn mo nopoliegeheimen. Uit de noodzakelijkheid van een subsidie zou men kunnen opmaken, dat het toepassen van electriciteit in de praktijk met zoo eenvoudig gaat. In ieder geval zullen de uitvinders zich moeten haasten, want anders zal, ondanks Vol kenbond, verboden jachttijd en contingentee- ring, er weldra geen walvisch meer zijn, die van den pijnloozen electrischen dool zal kunnen ge nieten. Zondag is de te Amsterdam gehouden jaar vergadering van de Vereeniging van R. K. Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Neder land voortgezet in een der zalen van Parkzicht. In deze bijeenkomst zou drs. A. B. M. Brans uit 's Hertogenbosch een inleiding houden over de verhouding tusschen de hoeveelheid romans en wetenschappelijke lectuur in de R. K. open bare leeszalen en bilbliotheken. Spr. heeft daarnaar een enquête ingesteld, waarbij hij veel medewerking van de bibliothe carissen mocht ondervinden. Liever echter wilde hij van onderwerp veranderen en spreken over reclame en propaganda. Er is, zeker nu in dezen crisistijd, de nood zaak om een intense reclame en propaganda te maken voor de leeszalen, die voortdurend het onderwerp der gesprekken moeten zijn. In Engeland en Amerika is men daarmeede reeds druk doende. Of deze reclame door ad vertenties zal mogen worden gevoerd is een be twiste vraag, daar sommigen meenen, dat daar voor het overheidsgeld met mag worden ge bezigd. De leeszaal dient zich meer bekend te maken o. a. bij de overheid, waarbij instanties zijn, die nog onvoldoende van het nut dezer instellingen overtuigd zijn. Zij heeft te laten zien wat zij is en wat zij doet. Ook de buitenstaanders, die feitelijk over het bestaan der leeszaal beschikken, moeten worden ingelicht. Zelfs vrij geregelde bezoekers blijken nauwelijks te weten de werking en de bedoeling van de leeszaal. Met pakkende cijfers moet de overheid wor den aangetoond wat de leeszaal beteekent; daarbij zal vergelijking der cijfers van de R. K. en de neutrale leeszalen nuttige ervaring op leveren o. a. betreffende het loonelement, de uitleenfrequentie, de gemiddelde exploitatie- onkosten. Zulke cijfers leveren prachtig afweermate- riaal, als men met verdere bezuinigingsvoor stellen zou willen komen, want uit de cijfers blijkt, dat de uiterste grens reeds is bereikt. Van de reclame door middel van affiches is hier te lande betrekkelijk weinig gebruik ge maakt, terwijl zij, waar zij gemaakt wordt, dik wijls nog te vroeg en te weinig doelbewust was. Statistische elementen zijn zeer geschikt om in affichesreclame te worden verwerkt. Hierbij kan o. a. worden aangegeven de verhouding tusschen de ernstige en de ontspanningslec tuur; verder kan ook een vergelijking tusschen den groei der bevolking en het bezoek aan de leeszaal en de uitleening van boeken goeden dienst bewijzen. Hoe worden het lezerscorps en de bezoekers der leeszaal bewerkt? Gewezen moet worden op het inlichtend karakter van de leeszaal, waardoor deze onmiddellijk in contact komt met menschen, die voor het bestaan van de leeszaal van vitaal belang zijn. Spr. behandelde daarna de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen de leeszalen en de kranten, die elkaar prachtig kunnen helpen. Het kan ook van veel nut zijn het publiek in kennis te brengen met het catalogus-appa raat, met het kaartsysteem, waarvan de meeste menschen een vrü sterken afkeer hebben. Dit zal vooral aanbeveling verdienen voor schoolgaanden, die bijvoorbeeld per klas eens een bezoek zouden moeten brengen aan een leeszaal om met de inrichting daarvan in ken nis te komen. Ook de propaganda via de radio is voor uit breiding vatbaar. In de film zou verder wellicht iets te berei ken zijn, al zal dit misschien voorshands moei lijk uitvoerbaar zijn wegens de kosten. Tentoonstellingen op verschillend gebied kun nen voorts propagandistisch nut sorteeren. Tenslotte zullen goede resultaten worden be reikt met de uitgifte van een orgaan, een soort leeszaalnieuws, dat echter meer moet zijn dan de aankondiging van aanwinsten en vooral niet te „hoog" mag gaan. Al is samenwerking op dit gebied gewenscht toch zal het noodig zijn het autonome karakter van elke leeszaal afzonderlijk zoo weinig mo gelijk te schaden. Wii moeten ons, zoo besloot spr., blijven ver zetten tegen een verder gaan van de cultureele afbraak. Naar aanleiding van de voordracht van drs. Brans ontspon zich 'n geanimeerde gedachten- wisseling. Nadat de afgevaardigden zich aan een noen maal hadden vereenigd, werd een boottocht ge maakt door de grachten der hoofdstad. Het nieuwe vliegtuig van de Prefectura in Garip, waarover wij nog zeer onlangs in ons artikel „de Kerk en Vliegtuigen" melding maakten en dat 'n geschenk der Duitsche R.- Katholieken door de Miva (een Duitsche Kath. organisatie die de missies van allerlei verkeers middelen voorziet, w.o. ook vliegtuigen, auto mobielen en motorbooten) was, is bij Oost- London tijdens een vlucht van Aliwal-North naar de Kaap (Z.-Afrika) neergestort. De vlieger Hans Marti en twee vliegtuig-inzitten den, missionarissen, zijn omgekomen. Dezelfde prefectuur heeft nog een ander vliegtuig in gebruik, een Haviland-Moth. dat een geschenk der Zwitsersche Katholieken is geweest. Ofschoon zooals wij reeds schreven vliegtuigen hoe langer hoe meer regelmatig door vele priesters en vooral missionarissen worden gebruikt, heeft men gelukkig tot op heden nog niet veel ongelukken gehad. De ee,rste tragedie die met deze hierboven gemelde te vergelijken is, was die welke in 1930 in Ko- tebu (Alaska) plaats greep op een proefvlucht, waarbq èn de vlieger èn twee Jesuïten-paters het leven lieten Aan de gemeente Maastricht werd indertüd door een tot dit doel in het leven geroepen stichting voorgesteld op het St. Servaasklooster een standbeeld van Henric van Veldeke op te richten. Inmiddels kwam het beeld naar ontwerp van den Maastrichtschen beeldhouwer Charles Vos gereed. De Raad van Maastricht heeft Donderdag be sloten het op te richten standbeeld in eigendom te aanvaarden. Het plein voor plaatsing, tusschen St. Servaas- kerk, St. Janskerk en Staargebouw zal de naam dragen van Henric van Veldeke Plein. Verschenen is het Verslag der Algemeene Re kenkamer betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1933, waaraan het volgende is ontleend: Een mededeeling van de Regeering aan de Staten-Generaal betreffende het ledig staande gebouw voor de Technische Hoogeschool aan de Julianalaan te Delft gaf de Rekenkamer aan leiding, den Minister van Finuanciën te vragen, of het niet mogeiyk was, aan dit kostbaar ge bouw tydeiyk een andere bestemming te geven. De Minister antwoordde, dat afwerking voor de afdeeling scheikunde van de hoogeschool naar schatting 1.8 millioen gulden zou kosten. 1. Stopteeken voor het verkeer, dat den ver keersregelaar van voren nadert. 2. Stopteeken voor het verkeer, dat den ver keersregelaar van achteren nadert. het verkeer, dat den verkeersregelaar van rechts nadert. 9. Teeken tot snelheid verminderen voor het verkeer, dat den verkeersregelaar van voren nadert. 10. Teeken tot snelheid verminderen voor het verkeer, dat den verkeersregelaar van ach teren nadert. 3. Stopteeken voor het verkeer, dat den verkeers regelaar van voren, als voor het verkeer dat hem van achteren nadert. 4. Oprijteeken, voor het verkeer, dat aan de linkerzyde van den ver keersregelaar is opgesteld. 5. Opryteeken voor het verkeer, dat aan de rechterzyde van den ver keersregelaar is opgesteld. 6. Opryteeken, zoowel voor het verkeer, dat aan de linkerzyde als voor het verkeer dat aan de rechterzyde van den verkeersregelaar is opge steld. 7. Teeken tot snelheid vermeerderen voor het verkeer, dat den verkeers regelaar van links nadert. 8. Teeken tot snel heid vermeerderen, voor waaruit viel af te leiden, dat ook een tydehjke inrichting voor een ander doel zeer kostbaar zou zijn. Intusschen verwachtte de Minister, dat het gebouw binnenkort tydeiyk in gebruik zou kunnen worden genomen als opslagplaats. De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 18 Juli a.s. niet plaats hebben. TOKIO, 14 Juli. (V.D.) De jonge uitvinder Ohara, die reeds 700 patenten op zün uitvin dingen heeft verkregen, beweert dat hy een raket-torpedo heeft geconstrueerd die, na door een catapult te zijn weggeschoten, een snelheid van 7000 K.M. per uur zou kunnen bereiken. Zy zou door de stratosfeer gestuurd kunnen worden door middel yan electriciteit of stralen. NEW-YORK, 14 Juli. (V. D.) By de talrijke plaatseiyke onweders, die het einde van de hitteperiode in den staat New-York hebben gebracht, zün drie personen door den bliksem gedood, terwijl vijf menschen ernstig werden gewond. Vele gebouwen zyn ernstig beschadigd. Ook op de velden is door wolkbreuken ernstige schade aangericht. In de nabijheid van Scraton in Pennsylvania zyn twee kleine meisjes door den bliksem ge dood. DEN HAAG. Geëx. 12 cand. Geslaagd de heeren J. H. Beerakker en W. M. Rensen, belden te Den Haag en P. W. Jansen Schoonhoven te Oegst- geest. DEN HAAG. Geslaagd voor deel II; B. G. Swiö" ringa, Nieuwe Pekela.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4