De staking te San Francisco uitgebreid FINANCIEN 100.000 MAN LEGGEN HET WERK NEER TEMPEL AFGEBRAND IN BRITSCH-INDIË Starhemberg naar Italië RADIO PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm MAANDAG 16 JULI 1934 De stad door voedselgebrek be dreigd. Honderden zijn reeds vertrokken Onlusten gevreesd Winkels dichtgespijkerd De Sovjets in Siberië Meer graan voor Defensie gevraagd Geheel Amerika beïnvloed Mevrouw Dolïfuss met haar kinde ren naar Riccione Hoe het Duitsche volk wordt voorgelicht! Nieuwe eere-kruisen in Duitschland Een onbekend monster Moskou-San Francisco Dinsdag 17 Juli 1934 Sven Hedin terecht OUD-MINISTER VERSCHUUR Naar de stratosfeer Engeland en Rusland Wederzijdsche attache's Korte berichten De postvluchten Stuurlieden-examen INDISCHE VOLKSRAAD ERNSTIGE VAL Huisvader aan de gevolgen overleden WOONHUIS TE RENKUM UITGEBRAND NATIONALE REVUE DROEVIG ONGEVAL By het zwemmen verdronken Vrije Universiteit Akte onderwijzer (es) Eindexamen H. B. S. SAN FRANCISCO, 16 Juli (Reu ter). In een Zaterdagavond Iaat ge houden stemming is door het z.g. stakingscomité te San Francisco, de grootste Amerikaansche havenstad aan den Stillen Oceaan, besloten tot afkondiging van de algemeene sta king, welke heden (Maandag) in gaat. Drie en zestig stemgerechtigde vakvereeni- gingsvertegenwoordigers spraken zich voer de algemeene staking uit, slechts drie tegen. Laatstgenoemden werden uitgejouwd. In het stakingsbesluit wordt gezegd, dat de vakveree- nigingen, wier leden reeds voor een staking ge stemd hebben, Maandag met de algemeene sta king zullen beginnen en dat de overige vakver- eenigingen zoo snel mogelijk een stemming on der hun leden moeten organiseeren. Deer dit besluit zullen in San Francisco 65.000 georgani seerde arbeiders het werk neerleggen en in de naburige havensteden 35.000 arbeiders. Reeds Zondag geleek San Francisco cp een doode stad, daar het verkeer tengevolge van het benzinegebrek ls stopgezet. De toestand wordt over net algemeen ais zeer spannend gekenschetst. Het havengebied wordt door 2000 leden der nationale garde scherp be waakt, terwijl er nog 4000 in reserve worden gehouden, ten einde, wanneer zich ernstige in cidenten mochten voordoen, onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Verscheidene restaurants zijn reeds gesloten. De hotels hebben meerendeels voor ongeveer twee dagen levensmiddelen in voorraad. De ver koop van levensmiddelen is door de handelaars ingeperkt, terwijl voor politie, brandweer en vitale bedrijven een levensmiddelendepöt is in gericht. Zaterdagavond zijn nog 500 hulppolitie, agenten aangenomen. De burgemeester van San Francisco, Rossi, heeft bekend gemaakt, dat hij van de vol machten, welke de noodtoestand hem verleent, volledig gebruik zal maken. De 4000 employé's van een der beide tram weg-maatschappijen, de Marketstreet Railway, die ongeveer vijftig lijnen bedient, hebben zich bü de staking aangesloten. In San Rafaël, ongeveer veertig kilometer ten noorden Van San Francisco, heeft de politie in een particuliere woning eèn depöt van ontplof bare stoffen in beslag genomen en een persoon gearresteerd. Door het stakingsbesluit wordt de stad niet alleen met hongersnood bedreigd, maar men vreest ook, dat er bloed zal vloeien. Honderden inwoners, door paniek aangegrepen, veriaten de stad. Men schat het aantal personen, dat he den in staking gaat uit sympathie met de dok werkers, die reeds twee maanden geleden den arbeid neerlegden, op honderdduizend. Ook de bouwvakarbeiders te Oakland in California heb ben gestemd voor een gelijktijdige staking. Te Los Angelos werden Zaterdag zestien personen gewond toen de politie zich genoodzaakt zag een menigte met den wapenstok uiteen te drij ven. Omtrent een eventueel ingrijpen van Roose velt, die door den marlne-radiodenst op de hoogte wordt gehouden, verluidt officieel nog niets. Niettemin is het vertrek van den torpe dojager Alden, welke van San Diego de post zou brengen naar den president, uitgesteld. In plaats daarvan is de geheele post voor Roose velt poste restante San Francisco gezonden. New York, 16 Juli (Reuter) Maandag ochtend vroeg stond te San Francisco het tramverkeer stil, terwijl de levensmiddelen winkels, welke uitverkoop hielden, hun deuren en vensters met planken dichtspijkerden, het geen maar al te zeer werd gerechtvaardigd, door de twijfelachtige individuen, welke rond de winkels liepen. Hoewel de stakingsleiding onlusten tracht te voorkomen 'oor het oprichten van wachten, hebben toch vechtpartijen plaats gehad, vol gens de autoriteiten geleid door communisten. Tengevolge van een misverstand is een wachter door een bajonetsteek levensgevaarlijk gewond. Aangezien de honger merkbaar wordt, tracht de stakingsleiding de menschen kalm te houden met de verklaring, dat een aantal eethuizen open zullen blijven. De pers wijst er evenwel op, dat hier hoog stens 3000 personen verzorgd kunnen wor den bij een totale bevolking van 700.000 zielen. De arbeiders van de stedelijke electriciteits centrale hebben de staking voorloopig nog uitgesteld, aangezien door het stopzetten van CHABAROWSK, 16 Juli. De commandant van het Roode Leger in het Verre Oosten, generaal Bluecher, en de secretaris van de communisti sche partij, Saoliev, hebben Zondag 'n dringend beroep gedaan op de boeren in het Verre Oos ten, om meer graan en fourage te verbouwen ten behoeve van de „defensieve" krachten der Sowjet-Unie. Moskou's oorlogst abrieken MOSKOU, 16 Juli. (Reuter). Bij decreet is be paald dat de loonen van alle arbeiders, werk zaam in munitie-fabrieken en instellingen wer kend voor het versterken der nationale verde diging, met tien percent moeten worden ver hoogd. Tegelijkertijd is de inkomsten-belasting dezer arbeiders met 50 pet. verlaagd en wordt een premie verleend aan arbeiders, die gestadig werken. de stroomlevering ook de brandmelding in de geheele stad zal worden lamgelegd. De autoriteiten vreezen, dat er sprake is van a'n revolutionnairen aanslag op de geheele kust, waarbij de leiders de leiding steeds meer uit hun handen zien ontsnappen. Men vreest, dat San Francisco ernstiger dagen wachten dan tijdens de gToote aardbeving. Tot het bewaren van de orde is een sterke troepenmacht samengetrokken. De gouverneur beschikt, buiten de politie, welke met 500 man is versterkt, over 4500 man Nationale Garde en 1000 man bondstroepen. De staat van be leg zal nog niet worden afgekondigd, doch de levensmiddelen-voorziening zal door de mill" tairen worden geregeld. De New Yorksche zakenwereld vreest, dat de staking in San Francisco den stakings-toe- stand in het geheele land zal verscherpen. Ook in portland (Oregon) rekent men op het uitroepen van een algemeene staking. In Hou ston zijn bij een relletje van stakende haven arbeiders, drie negers neergeschoten. Uit Birmingham (Alabama) wordt gemeld, dat de textiel-arbeiders in den geheelen staat besloten hebben in staking te gaan. In de stad Washington hangt een bedrukte stemming; de staking in San Francisco is de eerste werkelijk algemeene staking in een Amerikaansche groote stad. Verder wordt gemeld, dat de bond van radio telegrafisten, welke een duizendtal leden telt waarvan 500 in de omgeving van San Francis co en Los Angelos, besloten heeft een sympa thie-staking te proclameeren. SIMLA, 16 Juli. (Reuter) Tijdens een gods dienstoefening te Tinnevelly in het zuiden van Britsch-Indië, geraakte een tempel in brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat slechts weinige personen het gebouw ongedeerd konden verlaten. Dertig menschen zijn by den brand omgekomen, terwyi 40 zware verwondin gen opliepen. De brand ontstond door een eigenaardige godsdienstige plechtigheid, waarbij de geloo- vigen met brandende ballen wierpen. Het dak vatte vlam en het gebouw stond in een oogwenk in lichterlaaie. WEENEN. 16 Juli Volgens het Duitsche Nieuwsbureau is vice-kanselier Starhemberg he den per vliegtuig naar Italië vertrokken. Naar verluidt zal hy een ontmoeting hebben met Suvich. De echtgenoote van bondskanselier Dollfuss is met haar kinderen naar Riccione vertrokken, waar zy op uitnoodiging van Mussolini haar intrek zal nemen in de villa van het re- geeringshoofd. De Duitsche bladen publiceeren het volgen de D. N. B.-bericht uit Amsterdam: „De groote Ry'ksdagrede van Hitier heeft in Duitsche krin gen, die in Holland bijzonder talryk zijn, een schokkenden en tevens overweldigenden indruk gemaakt. Ook op de Hollandsche luisteraars heeft de rede sterke werking uitgeoefend. Ta melijk eenstemmig is men het er over eens, dat Hitler's rede getuigt van buitengewoon men- sehelijke grootheid en dat zij dusdanig logisch overtuigend was, dat zelfs kringen, die princi pieel tegenover het Derde Ryk staan, zich niet konden onttrekken aan haar als met hamers inslaande kracht." De lezer oordeele zelf! BERLIJN, 16 Juli. Zaterdag is de stich tingsoorkonde gepubliceerd voor het voor alle deelnemers aan den wereldoorlog gestichte eere-kruis. Er zullen drie soorten eere-kruisen worden verleend: voor frontstryders, oud-stry- ders en voor weduwen en ouders. BERLIJN, 16 Juli. (V. D.). In tegenwoor digheid van Hitier, Hess en Darré, heeft Za terdag te Beriyn een bespreking van de gouw leiders van de NSDAP plaats gehad, welke zich bezig hield met landbouwpolitieke en organisa torische kwesties. LONDEN, 16 Juli (Reuter) Aan de Noordkust van Schotland is een 10 meter lang zeemonster aangespoeld, dat tot nu toe nog niet bekend was. De kop van het dier is groot en plat, terwyi de hals een soort manen draagt. De omvang van den romp beraagt on geveer 55 c.M. MOSKOU, 16 Juli. (Reuter.) De staking in San Francisco vindt hier veel interesse. De Amerikaansche sectie van de Komintern heeft de arbeiders verzocht, de stakers verder te on dersteunen. HUIZEN 302 M. 8.00 K.R.O. Morgencon cert. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.30 Muziek- uitzending voor fabrieken. 11.00 Gramofoon muzlek. 11.30 Godsd. halfuurtje door pas toor L. H. Perquln. 12.00 Politieber. 12.15 Onze serie Hollandsche orkesten. Het orkest o.l.v. Louis Metz. 1.45 Rustpoos. 2.00 Vrou wenuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Adam Smith, vader der economische weten schap, door L. Abor, 6.0 Gramofoonmuziek. 6.15 Onze Nederlandsche gastdlrigenten KRO-orkest, o.l.v. Pierre Reinards. 7.00 Po litieberichten. 7.15 W.G.F. van Oeven „Brandende vraagstukken der economie". 7.40 KRO Orkest o.l.v. Plet Reinards. 8.25 Vaz Dias. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.40 KRO Orkest 9.15 Inleidend praatje op den a.s. Esperantocursus. 9.25 Gramofoonmu ziek. 9.50 John Smith Jazz-symphonikers. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 John Smith Jazz symphonikers. 11.05 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M.AVRO Morgen concert op gramofoonplaten. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Ernstige muziek. 10.30 Vi oolrecital door Boris Lensky. 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering— Hlllebrand. 11.30 Vroolijk programma. 12.00 Orkest van het Rembrandt Theater te Amsterdam o.l.v. Daaf Hartogs. Afgewis seld doo» gramofoonmuziek. 1.45 Gramo foonmuziek. 2.30 Zangvoordracht door Ré Koster. 3.00 Mevr. Ida de Leeuw van Rees spreekt over het knippen en verwerken van de blouse. 3.20 Disco Concert. 4.00 Overschakeling naar Kootwyk. 4.15 Walter Gieseking', piano solist (gr. pl.)4.30 Ra dio Kinderzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00 Halfuur voo* kleinere kinderen door mevr. Ant. v. Dijk. 5.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz. Tusschenspel van gram. muz. 7.30 Drie Zuid Amerikaansche gramofoon- platenconcerten. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Om roeporkest o.l.v. Nico Gerharz. Franz Bau- mann. tenor. 3.45 Vroolijk programma door Kovacs Lajos en zijn Orkest, the Paradise Garden Hawaiians, the Nicolas Melody Makers, the Novelty Quartet en een draai orgel. 11.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG, 1304 M. 7 uur Belgische avond. Belgisch concert door het omroep orkest o.l.v. Henri Fensis. 7.20 Vervolg Belgisch concert. 8.20 Vervolg Belgisch concert; 9.00 Essolube-concert door het omroepjazz-orkest o.l.v. Ferry Jusa. 9.35 Gevarieerd concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis. 10.10 Belgische kamer muziek. 10.40 Dansmuziek (gr. pl.). BRUSSEL, 484 M. 1.30 Populair concert. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Populair con cert o.l.v. Karei Walpot. 9.35 Verv. concert. 10.30 Gevraagde gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Max Alexys-or- kest. 5.15 Omroeporkest o.l.v. J. Kumps. 8.20 Fransche operaconcert 10.30 Gramo foonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 3.20 Teddy Pe tersen's orkest. 5.30 Henriette Bagger zingt. 11.05 Jens Warny's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 5.50 Helge Roswaenge zingt. 7.05 Hens Bork speelt piano. 11.10 Cabaret programma. HAMBURG 332 M. 11.10 Muziek uit den tijd van Frederik den Grooten. 12.35 Harmo- nikamuzlek. 10.00 Omroepkoor o.l.v. G. Gregor. 11.10 Harmonieconcert. KEULEN, 456 M. 12.20 Middagconcert. 7.20 Volksmuziek. 8.30 Groote omroepor kest. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Orkest van Whitby. 2.05 Western Studio orkest. 4.50 Strijkkwartet. 8.20 Radio Militair orkest. 10.50 Lew Stone en zijn orkest. PARIJS, Poste Parlsien 313 M. 7.09 Ged uit Coriolan van Shakespeare (gr. pi.) 8.10 Gramofoonmuziek. 9.10 Kleine nachtmu ziek cp gr. pl. 10.05 Dansmuzek. PARIJS, Radio 1648 M. 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Idem. 12.20 Victor Pascal or kest. 8.20 Gevarieerd programma. 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 5.30 Gramofoonmuz. 9.05 La donna perduta, operette van Pietri. ROME, 421 M. 5.35 Populair concert. 6A5 Gramofoonmuziek. 9.05 Populair con cert. 10.20 Dansmuziek. WEENEN, 506 M. 5.30 Concert. 6.10 Gra mofoonmuziek. 8.20 Operafragmenten. 10.15 Populair concert. 11.20 Populair con cert o.l.v. J. Holzer. WARSCHAU, 1345 M. 4.20 Populair con cert o.l.v. St. Nawrot. 5.35 Populair con cert. 7.30 Populair conoert. 8.32 Tristan und Isolde, opera van Wagner (gr. pl.). BEROMÜNSTER, 540 M. 6.20 Gramof.- muziek. 7.21 Populair gramofoonmuziek. 9.30 Omroeporkest. 1.15 idem, o.l.v. Edwin Gilbert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ PEKING, 15 Juli (V.D.) De Zweedsche onderzoeker Dr. Sven Hedin bevindt zich vol gens hier ontvangen berichten in veiligheid. Hy zou zich thans te Oeroemtsji ophouden. De Britsche consul-generaal te Kashgax heett den Britschen gezant te Peking medegedeeld, dat Sven Hedin zy'n onderzoekingswerk denkt voort te zetten. De Chineesche provinciale autoriteiten hebben dén Zweedschen onder zoeker hun steun toegezegd. Hedin heeft den Chineeschen autoriteiten verzocht overal het bericht te willen verspreiden, dat hem niets overkomen is. BRUSSEL, 16 Juli. (Reuter). De gondel van de ballon, waarmede Max Cosüns binnen kort zy'n tocht naar de stratosfeer zal onderne men, werd Zondag, overgebracht ng,ar de plaat?., waar de opstijging zal plaats hebben, n.l. Höur- havenne in de Belgische Ardennen. MOSKOU, 15 Juli. (V. D.). De Russische Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Litwinof en de Britsche ambassadeur te Mos kou Cilston hebben heden oorkonden uitge- wiseld, waarin de regeeringen der beide landen zich ermee accoord verklaren, by hun resp. di plomatieke vertegenwoordigingen te Londen en te Moskou militaire en luchtvaart-attaché's te benoemen. De Braziliaansche regeering heeft het tegen Hitier gerichte boek „Hitier en zijn comedian- ten" voor geheel Brazilië verboden. De Duitsche zeilers Gapentin en Arendt, die verleden jaar met een kleine zeilboot uit Duitschland waren vertrokken, zijn na een tocht van negen maanden behouden te Rio de Janeiro aangekomen. Te Londen betoogden Zaterdagavond onge veer 200 anti-fascistische demonstranten voor de Duitsche ambassade voor de invrijheidstel ling van Thaelmann en Torgler. Met de po litie ontstond een handgemeen, waarbü een aantal personen gewond werd, terwijl eenige betoogers werden gearresteerd, Te Oppeln (Opper Silizië) is Zondagavond het bovenste gedeelte van den 60 meter hoogen toren van het raadhuis ingestort. Door het vallende gesteente werde.n eenige etalages in de omgeving vernield. De Simplon-Qriënt Express is, na uit Parijs te zyn vertrokken, door een verkeerde manoeu vre op het station Cezy op een stootblok ge- loopen, waardoor twee wagens uit de rails liepen en vier passagiers licht werden gewond. By Toulouse is door blikseminslag, gevolgd door brand, het kasteel de la Tour Fenols ver woest. By Friedrichstadt (Sleeswyk-Holstein) is een autobus met een gezelschap vacantie-gangers verongelukt. Vele inzittenden werden gewond, een vrouw werd gedood De Amerikaansche missionaris Howard Smith, uit Washington, die door Chineesche bandieten op 8 Juni j 1. ontvoerd was, is weer in vrijheid gesteld. Hü is ongedeerd te Foetsjau aan de Jangtse-rivier aangekomen. Het slachtoffer van den Zaterdag te Weenen gepleegden moord bbjkt een nat. socialist te zyn, die een politieke functie in zyn party in nam. De „Ijsvogel" is op thuisreis te Djask en de „Snip" op uitreis te podhpur aangekomen. DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman groote stoomvaart J, C. de Jong en J. C. van Es, Hedenavond geheel hersteld in de Residentie terug Naar wy vernemen keeren Oud-Minister Ver schuur en zyn echtgenoote heden van hun bui- tenlandsch verbiyf tot herstel van gezondheid van den oud-Minister in Den Haag terug. Mr. Verschuur is thans wederom geheel her steld en zal zich nu wijden aan de werkzaam heden van zyn functie als commissaris-Gene raal van de Nederlandsche deelneming aan de Internationale Tentoonstelling, vstelke in 1935 te Brussel zal worden gehouden. Speciale defensiebijdrage BATAVIA, 16 Juli (Aneta). Afgeloopen Za terdag zyn in den Volksraad de algemeene be schouwingen beëindigd. Ruim twintig leden na men er aan deel; zij behandelden de afgeloopen Volksraadsperiode, terwijl men politieke be schouwingen hield op basis van het afdeelings- verslag. De heer Hamer diende een motie in, strek kende tot het opleggen van de verplichting aan petroleummaatschappyen tot het betalen van een bydrage in de speciale kosten, welke de defensie van oliehavens noodig maken. BATAVIA, 16 Juli (Aneta) In de vergade ring van den Volksraad heette de voorzitter van dit college den nieuwen Directeur van het De partement van Justitie, de heer K. L. J. Ent hoven, welkom. De heer Barre betreurde het, dat Mr. J. J. Schrieke geen plaats in den Raad van Ned In- dië heeft gevonden, waardoor diens werkkracht voor Indië behouden zou zyn gebleven. De heer De Dreu bepleitte de heffing van op centen ten behoeve van den werkloozenzorg en vroeg of de President van het Hoog Militair Gerechtshof by de behandeling van de zaak van de officieren van de „De Zeven Provinciën" wel voldoende objectiviteit heeft betracht. De heer Hamer verzocht de Regeering aan dacht te schenken aan de pensioenregeling voor de suikerindustrie. Verder of het wel gewensoht is om terug te komen op een openbare behande ling van zaken als die van de „De Zeven Pro vinciën. De heer Monod de Froidevillo becritiseerde het beleid der Regeering inzake het vraagstuk der jeugdwerkloosheid en de opheffing van de af- deeling der werkloosheidzorg bij het kantoor van arbeid. Zaterdag is op de houtfabriek van de firma Aarden te Terheyden een ernstig ongeluk ge beurd. De 36-jarige arbeider J. A. Roovers uit Leur, bevond zich op een stapel gedroogd hout, die men bezig was omhoog te hyschen. De man viel van slechts enkele meters van den stapel naar beneden. Hy kwam echter op den beton nen vloer terecht. Met ernstige verwondingen aan het hoofd en totaal verlamd werd hij op genomen. Zondagavond is de ongelukkige over leden. Hy laat een vrouw met acht jeugdige kinderen achter. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks één uur ontstond brand in een groot woonhuis te Renkum, bewoond door eenige fa milies en gelegen aan den Lemaitreweg. De Renkumsche brandweer was spoedig aanwezig en begon met twee spuiten den stryd tegen het vuur. Later verscheen de motorspuit ter assistentie. Zeer veel inwoners waren op dit nachtelijk uur ter been. Wederom met Lou Bandy In de ateliers en repetitielokalen der N. V. Nationale Revue te Amsterdam is men druk doende aan de voorbereiding van een nieuwe revue, waarin wederom Lou Bandy de hoofd rollen zal vervullen. Dit wordt het vierde product dezer nationale onderneming welke thans onder leiding van Bob Peters staat en ons reeds „HalloHier heen!", ,,'n Geel Bandje Meneer?" en „O bedoel je dat!" bracht. De successen, met deze revues behaald, gingen crescendo, vooral „O bedoel je dat!" maakte een waren triomftocht door Nederland. Op het Tableau de la Troupe vinden we de voornaamste krachten van de vorige revues te rug, t. w. natuuriyk Lou Bandy, en dan Wiesje Bouwmeester, Clairette Hammé, Frans Bo- gaert en het zangerspaar Beppie Rameau en Jean du Bela.Als nieuw geëngageerde krach ten zien we vermeld Nol Nabarro, reeds wel bekend uit de Bouwmeester-Revue, en Johnnie Riscoe, een Engelschen komischen step-dancer. Als ballet annonceert de N.V. Nationale Revue dezen keer de 16 Dickson Girls onder de dage- ïyksche leiding van den bekenden Hollandschen balletmeester Dickson. In totaal treden er vyf- tig artisten in deze revue op. De bekende kapelmeester Julius Susan zal de leiding van orkest en koren hebben, terwyl de regie weer in handen is van Frans Bogaert. De algemeene leiding berust bij den direc teur, den heer Bob Peters, bygestaan door den administrateur J. Post. De revue bestaat uit 1 proloog en 20 tafe- reelen, d. w. z. zeven komische schetsen, 12 verschillende dansen van het Dickson-ballet en van Johnnie Riscoe en zeven groote finales, waarvan vooral de uit vier gedeelten bestaande Finale „Ons mooie land in Lente-, Zomer-, Herfst- en Wintertooi" een sprookje zal zyn. De titel luidt: „Dat zou je wel willen!" Hier blyve niet onvermeld, aldus schrijft de directie dat alle revues van deze onder neming steeds zéér decent waren en er geen onvertogen woord in voorkwam, hetgeen ook nu het geval zal zyn, zoodat de nieuwe revue ook weer voor iedereen geschikt is. De première wordt op 25 Juli a.s. in het Scala Théater te Den Haag gegeven. Daarna speelt het gezelschap in Rotterdam, vervolgens in Amsterdam om begin Januari een groote tour- née door ons land te ondernemen. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over drie had in het Sportfondsenbad te Arnhem een droevige gebeurtenis plaats. De 23-jarige heer P. Boeker uit Oosterbeek, die de zwemkunst niet machtig was, had zich in het diepe gedeelte van het bassin begeven en is daar onwel geworden. Ofschoon de chef-instructeur hem onmiddellijk bovenbracht en met behulp van den bedrijfs leider de kunstmatige ademhaling met zuur stoftoevoer toepaste en het lid van den Raa,d van Beheer, dr. van Staa, binnen vijf minuten de leiding overnam, is het niet mogen gelukken den heer P. B. weer by kennis te brengen. Urenlang zyn de pogingen voortgezet. De pastoor uit Oosterbeek heeft hem nog geestelijken by stand verleend; helaas is de geestelijken bijstand verleend. B. was oprichter van de vereeniging de Jonge Werkman wiens eersten voorzitter hij was en waarvoor hy zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Hij was een bekwaam meubel maker, juist deze week zou hy examen afleg gen voor meester in het vak. Het ongeval is des te tragischer daar den volgden dag zijn oudste broeder in Utrecht als diaken werd gewyd. Janine Weill De Fransche pianiste Janine Weill zal op 24 Juli a.s. in het Kurhaus te Scheveningen op treden onder directie van Carl Schuricht. Zij zal in het a.s. seizoen, onder auspiciën van de Nederl, Con. dir. J. Beek een Debussy-cy- cius in Amsterdam geven, waarin alle piano- werken voor twee handen zullen worden ten gehoore gebracht in drie avonden. Deze cyclus wordt gegeven in de kleine zaal van het Con certgebouw op de navolgende avonden: 30 Octo ber, 3 en 7 November. Eenzelfde cyclus wordt in Den Haag gegeven en wel op 29 October, 2 en 12 November. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand.examen B wis- en natuurkunde M. Koksma. Heerenveen. Voor het candidaatsexamen klassieke letteren J Das Amsterdam; candidaatsexamen geschiede nis J. 'Voogt, Halfweg. Doctoraal examen geschie denis H. J. van Gelderen, Amsterdam. Doctoraal examen klassieke letteren E. J. Veenstra, Zwolle. Doctoraal examen Nederlandsche letteren J. J. Jongsma, Soest, byvak geschiedenis. Examen Nijverheidsonderwijs AMERSFOORT. Geëx. acte N VIII. Geslaagd de dames A. J. Reicing, H. I. J. Mulder, G. M. C. Hoevenaars, J. Kuypers, C. H. Dijksterhuis, F. Sanders. AMSTERDAM. (Staatsexamen). Geëx. 12 cand. Geslaagd de heeren H. Smit, R. J. Surink, G. J. J. van Parreren, allen te Amsterdam. BREDA. Rijks H.B.S. Geslaagd O. W. Broers, G. C. F. Ockers, B. Veen, A. E. Braat, J. S. M. Harts, W. Oxenaar, E. O. Scheffers, J. H. Schout, H. H. J. Simons, G. v. d. Flikke, O. Bakker, F. H. E. Bicknese, G. Hulsman, A. Luijten, P. Luljten, H. L. Nieuwenhuizen, V. Rouppe van der Voort, J. W. Scheffers en J. E. W. Spronk. AMSTERDAM, 16 Juli. Veemarkt. 414 vette koeien: le kwal. 58—64 cent, 2e kwal. 5257 cent, 3e kwal. 4250 cent per K.G. slachtge- wicht. 90 melk- en kalfkoeien 170.00210.00 per stuk. 187 vette kalveren: 2e kwal. 3242 cent, 3e kwal. 2030 cent per K.G. levend gewricht. 118nuchtere kalveren4.008.00, 587 schapenen lammeren 15 00—20.00 per stuk. 604 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 37 38 cent, zware varkens 3637 cent, vette var kens 3536 cent per K.G. slachtgewicht. 27 paarden 60.00100.00 per stuk. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop. Runderen tamelyke aan voer, handel zeer stug. Weinig beste runderen. Prijzen voor de besten iets hooger. Melkkoeien geringe aanvoer en stille handel. Vette kalveren ruime aanvoer, slechte handel en lage pryzen. Geen beste kalveren. Nuchtere kalveren tame lijke handel, prijzen iets hooger. Schapen weinig aanvoer en stugge handel. Varkens aanvoer niet groot, slechte handel, prijzen constant. ALKMAAR, 16 Juli. Veemarkt. 72 vette koelen 135.00220.00, 11 graskalveren 15.0030.00, 14 vette kalveren 25.0075.00, idem per K.G. 50— 70 cent, 39 nuchtere slachtkalveren 5.0012.00, 354 vette varkens, zware per K.G. 3032 cent. Handel redeiyk. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Juli. Aangevoerd werden: 82000 kg. aardappelen: Schotsche muizen 45.20, bi. eigenheimers 4.905.50, drielingen 2.30 tot 5.20, 4200 bos wortelen 1.502.40, 28000 kg. roode kool 1.703. 1500 kg. gele kool 5.406.20, 5700 stuks bloemkool: 1ste soort 8.3013.90, id. 2e soort 1.603.40, 325 kg. slaboonen 16.1016.70. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Juli. 86000 K.G. aardappelen: Schotsche Muizen 4.004.70, Drie lingen 2.203.00, export 1.602.00, BI. Eigenhei mers 4.404.90. 70 K.G. Spercieboonen 15.00. 375 K.G. Zilveruien: Zilvernep 7.007.80. 2500 K.G. Gew. Witte kool 2.50—2.60. OUDEWATER, 16 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 71 partyen, 3195 stuks, 15975 Kg. Zware soort f_ 21; le soort I 20; 2e soort 17. Handel matig. Bij de inschrijving cyp de 4 pCt. con- versieleening gemeente Utrecht groot f 17.325.000, is van het recht van voorkeur zoodanig gebruik gemaakt, dat de toewij zing op de vrije inschrijvingen zeer gering zal zijn. Uit het Gemeentefonds zal voor het jaar 1935/36 aan de gemeente Amsterdam een uitkeering plaats vinden van 15.297.224. In het eerste half jaar 1934 kwamen 6263 schepen, metende 9.981.000 tons, den Nieu wen Waterweg binnen tegen 5606 schepen met 9.193.000 tons in het eerste half jaar van 1933. De Nederlandsche Mij. van Havenwerken is voornemens de dividenduitkeering na 7 jaar te hervatten met 3 pCt. Over 1925 werd een dividend uitgekeerd van 4 pCt. De Machinefabriek Jaffa te Utrecht ont ving van den Rijkswaterstaat opdracht voor do levering van de electromechanische be wegingsinrichting voor drie draaibruggen over het kanaal GentTerneuzen met de daarbij electrisch te bewegen sluitboomen. Voorts voor werken bij de nieuw te bouwen sluis bij Hengelo en bij de staatsmijnen in Limburg. Bij de Oost-Borneo Mij. bestaat het voor nemen een reorganisatieplan aan de orde te stellen, hetgeen neerkomt op een afstem peling der preferente en gewone aandee- len, vermoedelijk met 25 pCt., waarbij het dividend op de gewone en preferente aan deden intact zou worden gelaten. De Amerikaansche Minister heeft aan den gezant te Berlijn Opdracht gegeven, bij iie Duitsche regeering krachtig te protes teeren in verband met de discriminatie van de Amerikaansche houders van Dawes- en Youngleening'en Morgan waarschuwde in een telegram aan den Duitschen minister van Financiën voor het in gebreke blijven van Duitsch- lands betalingen inzake de Young- en Da- wesleening. Van bevoegde zijde heeft men te Berlijn den Amerïkaanschen gezant medegedeeld, dat de regeering niet voornemens is, de Vereen. Staten bij de behandeling van het transfer-probleem achter te stellen. De Zwitsersehe Bondsraad heeft met in gang van 1 Augustus den invoer van ver schillende voedingsstoffen verboden. Duitschland heeft den invoer van ruw koper verboden. Ter besparing van deviezen en ter vermij ding van kapitaalverlies wordt binnen kort van hooger hand door geheel Duitschland een actie op touw gezet tegen de verkwis ting van grondstoffen. Er wordt op gewezen dat ieder uur van den dag honderden kilo gram koper en rubber en honderden kilo meter waardevolle vezels en draden als afval verloren gaan, hetgeen met kapitaal- en deviezenverlies gepaard gaat. De invoer van Engeland bedroeg in Juni I' 61.17 millioen of 7.39 millioen meer dan in Juni 1933; de uitvoer beliep 32.12 mil lioen en was 3.65 millioen grooter. Te genover Mei zijn in- en uitvoer in Juni achtergebleven. De invoer in het eerst? half jaar bedroeg 362.42 millioen tegen 329.83 millioen en de uitvoer 189.72 mil- Voen tegen 177.34 millioen in het over eenkomstige tijdvak van 1933. De New-Yorksche makelaars zijn voorne mens om de uitvoering van orders zooveel mogelijk naar beurzen buiten New-York over te hevelen, ten einde de belasting te ontduiken. Zeven staalmijnen in Pittsburg, die de vakvereenigingen hebben erkendhebben toegestemd in een loonsverhooging van 3lA pCt. In verband met de poovere resultaten der Amerikaansche spoorwegen over Juni zijn de directies voornemens bij de Interstate Commerce Commission een verhooging der vrachttarieven van 10 pCt. aan te vragen. Alle dochtermijen van de Intern. Tel. and Tel. Comp. werken met winst. Tot dusverre zijn de bankleeningen met 3.5 millioen tot 31 millioen terug geloop en. De Assotiation of Raihoays Executeries in Amerika bestudeert op het oogenblik een eisch tot loonsverhooging van het spoor wegpersoneel. De afgesloten contracten in de Ameri kaansche bouwnijverheid bedroegen in de maand Juni 127.130.000 tegen 134.450.000 in Mei. Volgens het „Berl. Tagebl." zal de com missie der verkoopsorganisaties van het Internationaal Ruw-staalkartel op 20 Juli a.s. te Parijs vergaderen en bij deze gele genheid de organisatie van het Nederland sche afzetgebied bespreken. ROTTERDAM, 16 Juli. Veemarkt. Totaal- aanvoer 2080 stuks. Vette runderen 444, vete kalveren 408, schapen en lammeren 424, varkens 802, nuchtere kalveren 2. Pryzen per K.G.: vette koeien 58—60 5054 3542 cent; vette ossen 5054 4448 4042 cent; vette kalveren 6070 5055 3540 cent; varkens (lev. gew.) 3133 cent, schapen 373330 cent; lammeren 3935 30 cent. Prijzen per stuk: schapen 18.0014.00 9.00, lammeren 12.0010.008-00. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer min der, handel kalm, prijzen vorige week; vette kalveren aanvoer als vorige week, handel flauw, pryzen lager; schapen en lammeren aanvoer minder, handel stug, prijzen als vorige week; varkens korter aanvoer, handel willig, pryzen iets hooger. Door de C. R. O. werden pl.m. 40 vette kalve ren overgenomen. Enkele party en schapen voor export. Aardappelen. Brielsche Kralen 56 cent, Zeeuwsche Eigenh. 4.55.5 cent, Overm. Eigenh- 56 cent, Blauwe Eigenh. 57 cent, WUstl- Schoolm. zand, ronde 57 cent, idem kleine 34 cent, Blauwpitters 57 cent, Malta Spring 816 cent per K.G. Met redelyken aanvoer, kalme handel. Vlas. 3000 K.G. goor 4045 cent, 4200 K.G. Holl. geel 40—50 cent per KG. Handel onge animeerd, pryzen zeer zwak, meerendeels opge ruimd. ALKMAAR, 14 Juli. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 180.000 kipeieren: 56- 58 2.20—2.30, 58-60 2.20—2.50, 60-62 2.30—2.70, 62-64 2.50—2.70, 64-66 2.60—2.80. 12000 Eendeic- ren 2.10—2.20. AVENHORN, 14 Juli. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktver. Avenhorn en Omatreken. 55000 K.G. groote Schotsche aardappelen 4.30--' 5.10, 6800 K.G. kleine Schotsche 2.002.30 per 100 K.G. 70 zak dubbele Slaboonen van 15 K.G. 2.20 2.60 per zak. BEVERWIJK, 14 Juli. Aardbeien. Centr. Veiling; Prüzen per 100 K.G. 15.50—24.50 en per 100 slof 60.0075.00, terwijl aan de Beverwijksche export markt „De Molen" de pryzen zoo ongeveer ln gP" Hike lUn liepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6