STADSNIEUWS PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND HZ i i' Het Geheim van het open Raam MAANDAG 16 JULI 1934 Na de relletjes Meubileerinrichting De Jagec R. K. Gymnasium voor Meisjes Personalia R.K. Vereeniging „Oud Heibloem" H. A Roest R.K. Lyceum BURGERLIJKE STAND GROOT NATIONAAL CONCOURS Harmonie- en Fanfarecorpsen te Heemstede Concertwedstrijd Haarlemsche Toynbievereeniging Vierde afd. Harmonie Tweede afd. Harmonie Eerste afd. Fanfare Eerste afd. Harmonie Afd. Uitmuntendheid Fanfare Eere-afd. Fanfara Eere-afd. Harmonei Superieure afd. Fanfare Uitslag marschwedstrijd Uitslag Concertwed strijd Eere-wedstrijd Sectie Harmonie IN MEMORIAM PROF. LORENTZ Gedenksteen geplaatst lste Hoogere Burgerschool B met 5 j. c. TIMMERLOODS IN VLAMMEN OPGEGAAN Broeien van ongebluschte kali 4e oorzaak? AMSTERDAM Negen onruststokers ter beschik king gesteld Detective-verhaal dooi ANTHONIE GILBERT 76 n Zooals uit de foto in ons Zaterdagavondblad Week, heeft de heer De Jager een prachtige meubelzaak geopend op den hoek Groote Hout straatRaamvest. De verfraaiing van den ingang van Haarlems centrum bleek daaruit duidelijk. Niet minder dan 100 M2 étalage-ruimte is verkregen, zoodat er een keur van meubels te zien ls. Dat de kwaliteit buiten eenige verdenking staat, waarborgt den naam „De Jager", omdat deze reeds 40 jaar in Amsterdam een goeden klank op dit gebied heeft. Vermeldenswaard is, dat de meubelen zoowel Voor woon- als slaapkamers grootendeels in eigen fabrieken vervaardigd worden. Op de eerste verdieping kan men rustig een Santal modelkamers bezichtigen. In den vervolge zal het étalage kijkende pu bliek dit pand niet meer overslaan, waarmede het niet in het minst zelf gebaat zal zijn. De uitslagen overgangsexamens van het R.K. Gymnasium voor Meisjes „Sancta Maria", Dreef 22, is als volgt: Verhoogd naar de 4e klas: met lof Maria van Cranenburgh; eervolle vermelding Nelie Roo- zen; verder: Claartje Langemeijer, Truus Lucas, Wendeline von Winning, Nettie Zwart. Her examen Til Houtman, Ans Tepe (Grieksch). Verhoogd naar de 3e klas: mei lof Lies Deu- ling; eervolle vermelding: Willy de Beer, Ma- vietje Kiewied en Marietje Ostendorf; verder: Gien van Eerdenburgh, Occa Gall, Mies van Hooff, Laura Koot, Jettie Kruyt, Else van der Wije, Marijke Nieuwland, Thea v. Oosten, Elly Overmeer, Mimi van de Pas, Marietje van Ra- Vensberg, Henny Schaap, Nellie van de Weijer. Verhoogd naar de 2e klas: met lof: Corry Her- berman, Lenie Hokkeling; verder: Huke Bek kers, Gertie Alofs, Mies Brans, Lily Hackenitz, Rosemie van Haeff, Lexa Herbermann, Her- mine Everard, Nellie van Iersel, Hanneke Kall mann, Madeleine Kessels, Nellie Kimman, Mie- ke Kraetzeh, Lenie Kuyten, Lily van Niekerk, Paula Reintjens, Bea Schnltger, Doddy Tom- brock, Hannie Verdonk, Thea Vrind, Anneliesje van der Weiden, Lenie Zomerdijk en Annie van de Pavoordt. Geslaagd voor het toelatingsexamen: Grietje Cuypers, Eugenie Bridié, Marianne Burg, Fiet Deuling, Ine Francken, Kitty Hollander, Joke Keyzer, Nettie Kimman, Corrie Post, Ankie Pe per, Else van der Schoot, Elisabeth Stockmann, Liesbeth Versteegh, Treesje van Vlijmen, Carla Wilde, Greta van Roon. Aan de Middelbaar Technische School te Amsterdam slaagden voor werktuigkundige de heeren: J. J. Capellen, J. Molenaars en G. J Krijgsman; allen te Haarlem. Met ingang van 14 Juli is aan den heer G. Kruiswijk, politie-agent, na een ruim 30-jarige dienstvervulling eervol ontslag verleend en is hij tevens in 'het genot van pensioen getsteld. De heer H. C. Koenders, Colensostraat 23rd. secretaris dezer vereeniging, schrijft ons: Evenals andere jaren organiseert genoemde Vereeniging weer een reis naar „De Heibloem" Van 26 tot en met 29 Augustus. Oud-leerlingen, die hun vacantle of een ge deelte daarvan, alleen of met familie, in hun oude „Tehuis" willen doorbrengen, noodigen wij biermede uit tot deelname. Ook zij, die nog geen lid der vereeniging zijn, kunnen met hun echtgenoote, kinderen of ver loofde aan de reis deelnemen. Nader zal worden bepaald of de reis per trein of touring-car zal gaan. De prijzen bedragen: voor heeren ƒ6.50 a ƒ7.voor dames ƒ8.— ƒ8.50, alles inbegrepen. Voor nadere inlichtingen worden belangheb benden uitgenoodigd tot het bijwonen van onze vergadering op Woensdag 18 Juli a.s. in de Kleine Houtstr. 65 rood. Aanvang 's avonds 8 Uur. Velen zullen wel weer eens het verblijf hun- her jeugdjaren terug willen zien. Profiteert dus Van deze zeer goedkoope gelegenheid, die u in staat stelt 4 dagen weer eens te zijn „Heibloe- mer" en uw familie dat eens te laten zien. Verleden week is te Zwolle, waar hij werk zaamheden verrichtte in dienst van zijn patroon, de Monotype-gietmachinefabriek te Amsterdam, Plotseling aan een hartverlamming overleden de heer H. A. Roest, oud-lid van den Haarlem- schen gemeenteraad, waarin hij zitting had voor de S.DA.P. In de publicatie van de overgangsexamens van het R. K. Lyceum is een fout geslopen. Te lezen: 2e Klasse II B. naar 3e Klasse: Th. Mat- taad (e.v.). Naam Th. M. Haas vervalt. gelijk. Vandaar ook, dat er vorig jaar geen cur sussen zijn geweest. De algemeene vergadering heeft het definitief ontbindingsbesluit genomen, waarmee de Toynbievereeniging heeft opge houden te bestaan. Aan de onderwijzers en on derwijzeressen is schriftelijk een woord van dank gericht voor de medewerking. Geboren: 14 Juli, H. R. M. v. Tongeren-de Batz, z; 12 Juli, J. Oudkerk-Bernhard, z; 13 Juli, J. M. Sminia-Kors, z; 14 Juli, M. E. Thiel- Krause, d; 13 Juli, J. Boerwinkel-ter Haak, d; 13 Juli, J. W. C. Vermunt-Notenboom, z. Overleden: 13 Juli, E. Verburg-v. Kuijk, 30 j., v. 't Hoffstraat. Zoo was het dan Zondag de laatste con coursdag der door de jubileerende R. K. Har monie „St. Michaël" te Heemstede georgani seerde muziekwedstrijden. Kon vorige Zondag, vanwege het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik de marschwed- strijd niet op de Kerklaan worden gehouden, dezen Zondag kon de wedstrijd weer in het openbaar plaats vinden, nadat te twaalf uur de directeuren en besturen der deelnemende vereenigingen op het raadhuis ofifcieel waren ontvangen, waarbij de burgemeester, jhr. J. P. W. v. Doorn een zeer sympathieke redevoering hield. Weer gingen de dapper roffelende jongens van ,,St. Jan" zooals we reeds meldden buiten mededinging de deelnemers vooraf, en maakten opnieuw een kranigen Indruk. Voor den marschwedstrijd hadden zich een vijftal mededingers opgegeven en wel: 1 „Johez'' jeugdharmonie (Haarlem) kreeg een stevig regenbuitje Onder den Feestmarsch van J. R. v. d. Glas. 2 Patronaatsfanfare Castricum met den marsch van Jakma, met den wel zeer eigen- aardigen titel: Overste Barendsen. 3 De Haarl. Harmonie „Voorwaarts" speelde ,,De Parel van de Veluwe" van J. v. Rosmalen. 4 „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord, de St. Caecila-Feestmarsch van haar eigen direc teur S. A. Noom. 5 „Kunstkring", Spaamdam speelde den be kenden, maar in ieder geval mooien marsch „Stars and Stripes for over" van J. P. Sousa, Er werd over het algemeen goed geblazen en het marcheeren liet weinig te wenschen over. Daarna werd er even gepauzeerd en nam te kwart voor twee de De financieele toestand van de Haarlemsche Toynbievereeniging werd door de crisis steeds benarder en toen de gemeente-subsidie werd ingetrokken was verder voortbestaan niet mo- een aanvang. Elf vereenigingen stonden hier voor nog ingeschreven, de meesten uit de hoogere afdeelingen, zoodat we met reden goede prestaties mochten verwachten. Die zijn ons, en de talrijke belangstellenden, die ondanks 't min of meer dreigend weer, een plaatsje hadden gevonden op en om de tribune van het zoo keurig ingerichte terrein, zoo goed als zonder uitzondering, dan ook geschonken. „Johez" Jeugdharmonie uit Haarlem onder leiding van J. A. Meng was de eenige inge schrevene voor dit nummer, dat als verplichte compositie de ouverture Noël had van Andrien, terwijl het eigen gekozen nummer was de „Caprice sur l'Opera Norma" van Bellini. De stemming was in de Ouverture niet erg gelukkig. Rhythmisch viel er wel een en ander te loven. De klank was ook in 't vrije nummer niet slecht, ja zelfs was ook hier de voordracht wat gelukkiger. De jeugd der muzikanten in aanmerking genomen, leverden ze een aardige prestatie. We maakten een sprong zonder tusschen- landing naar de tweede afdeeling, waarin optrad eveneens als eenige mededinger van dezen middag, „Eensgezindheid" uit Halfweg, onder directie van B. D. Peters. Het verplicht nummer, Ouverture Capri- cieuse van H. Maas was niet geheel onberispe lijk van stemming, en wat egaal van koloriet. De techniek was evenals de rhythmiek vrij goed verzorgd. De directeur moge zich het voort durende meezingen afgewennen. „Neptune" de Ouverture Fantasie van Gadeune was het vrije nummer, dat aanspraak mocht maken op dezelfde kwaliteiten. De voordracht was hier evenwel iets meer afwis selend van kleur, en het geheel slaagde beter. Wederom slechts één mededingende vereeni ging, en wel de Patronaatsfantare uit Castri cum onder directie van P. Kuys Jz. Verplicht nummer was ,,Le Secret de Pier rot", een ouverture van F. Popy, vrij gekozen nummer was „Bardes et Chevaliers" van Reynaud. Naast goed verzorgde voordracht en goede techniek, goede stemming, zoowel in het verplichte nummer als in dé vrije compositie, met even een inzinking in de laatste. Een over 't geheel genomen zeer goede prestatie voor dit uit jeugdige krachten bestaande koor. We klommen hooger en hooger in de muzi kale sferen en belandden bij de Eén deelnemende, de Haarl. Harmonie „Voor waarts" onder dirigent H. Schulpzand speelde het verplichte werk „Speranza" van Delche- valerie, een ouverture. We merkten goede dynamiek, beheerscht ensemblespel, dat nochtans niet steeds onberispelijk van stem ming was. Het eigen gekozen nummer „Babiloa" even eens een ouvertutre, van J. Roux, werd vlot van techniek gespeeld, in frissche opvatting: wel vielen hier en daar in t snellere passage- spel enkele nootjes weg. Doch voor 't geheel een goede prestatie. De acht tambours, die in de houding stonden gedurende de geheele pres tatie, traden niet op, al hadden we dit aan vankelijk wel verwacht. Verplicht nummer voor deze afdeeling was F. Vlessing's „Pastorale Suite". St. Caecilia van Haarlem-Noord, onder lei ding van S. A. Noom, speelde deze aardig ge schreven suite zeer verdienstelijk: gezonde op vatting, mooi evenwichtig en doorzichtig van klank, met goede techniek en verzorgde voor dracht, en zuiver van stemming. Het vrije nummer was de „Ouverture Triomphale" van Chr. Back. Het was in de uitvoering iets min der fijn van kwaliteit dan het vorige, minder geacheveerd van techniek en samenspel. Ook liet nu en dan de stemming iets te wenschen over. De finale haalde een en ander 'n weinig op. „St. Caecilia" uit Alkmaar, geleid door diri gent P. N. Joosen was de concurrente voor haar naamgenoote uit de bloemenstad. Deze vereeniging trad, wegens plotselinge ongesteld heid van den solo-clarinettist als negende ver eeniging op. De klank was evenwel minder fraai. Techniek iets minder geacheveerd Ook de tempi waren niet steeds verantwoord: te snel of te langzaam. Het eigen gekozen nummer Ballet de la Sourge(?) van J. Bonchel was beter van opvatting, doch evenmin onberispe lijk van stemming. De bezetting van dit korps was niet groot. Er waren nog al eens rommelige passages. Ook de compositie op zichzelf was nogal middelmatig. In de traden in het.strijdperk der eer, waar het ging om de beste uitvoering van Sam. Vlessing's Ouverture Solennelle, de vereenigingen „G. A. Heinze" uit Muiderberg, onder leiding van B. C. Hooiberg en „Excelsior" uit Zaandam dat aangevoerd werd door G. Brouwer. „G. A. Heinze" uit Muidenberg speelde het verplichte werk fraai beheerscht van klank en rhythme, kernachtig van opvatting en dyna misch mooi afgewerkt. Een zeer goed spelende ensemble onder stevige directie. „Terpsichore", de Fantasie de Ballet van L. Ganne was als vrij nummer gekozen. Het klonk iets minder geacheveerd dan het vorige, maar over het geheel was het toch een goede pres tatie. „Excelsior" uit Zaandam speelde het ver plichte nummer zeer fraai van klank en ook dynamisch goed beheerscht. Hier en daar liet de zuiverheid te wenschen over. Ook in het vrije nummer de Ouverture Dramatique van Buisson „Michel Servet" waren enkele AZIJN MOSTERD TAFE.LZURE.N inzetten 'n fractie te hoog. Overigens ook een zeer goede prestatie met goed afgewogen dyna mische tegenstellingen. Een mooi korps. „Johez" uit Haarlem, onder leiding van J. A. Meng kreeg als verplicht werk te vertol ken de Ouverture „Riënzi" van Wagner. Zij was hierin niet erg gelukkig. De stemming liet veel te wenschen over. Het geheel klonk rom melig en verward. Technisch was men niet tegen het moeilijke werk opgewassen. De keuze van het vrije nummer was geval len op een mooi werk van Weber, n.l. diens Ouverture Preciosa. Hierin kreeg Johez althans gelegenheid om de goede kwaliteiten van het ensemble beter te doen spreken. Samenspel en stemming waren hier werkelijk zeer verdien stelijk. Ook de voordracht viel hier te loven Het was werkelijk 'n revanche voor de misluk king van het verplichte werk. Hiervoor waren 2 deelnemers overgebleven Het eerste gedeelte van de „Onvoltooide Sym- phonie" van Schubert, het Allegro Moderato was aangegeven als verplicht werk in deze af deeling. Eigenlijk een te zware opgave. Kunstkring uit Spaarndam, speelde dit werk onder leiding van Peter Wit met vooral in 't lichte koper een ietwat te hooge intonatie en in een tempo dat ons iets te snel leek, waar door van sommige passages veel van de waarde verloren gaat. Overigens een vrij goed verzorgde techniek. Het zware koper had geen mooien ronden toon. Het passagespel klonk hier en daar niet steeds even accuraat. Het vrije nummer „Ballet Egyptien" van A. Luigini, is een zeer mooi nummer. Ofschoon de uitvoering zeer verdienstelijk was leek het ons toch alsof hier en daar over details heen gegleden wordt die relief kunnen hebben. „Onder Ons" uit Dirkshom, onder directie van A. P. Blaauw, voerde het verplichte num mer in een veel langzamer tempo uit. De inzet klonk fraaier, en de stemming was ook zeer goed, het klankgehalte uitstekend te noemen. Dat dit werk van Schubert eigenlijk geen werk is dat door fanfare met succes kan wor den uitgevoerd, hadden we reeds bij ons zelf gezegd. Maar we hadden deze waarlijk toch tusschen scheen de jury er anders over te oordeelen. We mogen natuurlijk aannemen, dat ze er hare redenen voor zal hebben ge- frfaai spelende vereeniging een hooger punten- aantal toegedacht dan het vorige korps. In- tusschen scheen die jury er andiers over te oordeelen. We mogen natuurlijk aannemen, dat ze er hare redenen voor zal hebben ge had. Na afloop van den middagwedstrijd werden de toegekende prijzen en punten voor den marschwedstrijd en het middagconcert bekend gemaakt. Johez Jeugdharmonie, Haarlem, 2e pr. 51 p. Patronaatsfanfare, Castricum le pr. 54 p. Haarl. Harmonie „Voorwaarts" Haarlem le pr. 57 p. St. Caecilia, Haarlem-N. le pr. 60 p. Kunstkring Spaarndam le pr. 57 p. Johez-Jeugdharmonie, Haarlem, 4e afd. le pr. 307 pnt. Eensgezindheid, Halfweg, 2e afd. Harm., le pr., 329 p. Patronaatsfanfare, Castricum, 1ste afd. Fanf., 2e pr., 291 p. Voorwaarts, Haarlem, 1ste afd. Harm., 2e pr. 297 pnt. St. Caecilia, Haarlem-N. afd. uitm. Harm., le pr., 310 pnt. St. Caecilia. Alkmaar, afd. uitm. Harm., le pr. 308 pnt. G. A. Heinze, Muiderberg, eereafd. Fanf., le pr. 319 pnt. Excelsior, Zaandam, eereafd. Fanf., le pr., 334 pnt. Johez, Haarlem, eereafd. Harmonie, le pr., 311 pnt. Kunstkring, Spaarndam, Sup. afd. Fanf., 2e pr. 304 pnt. Onder Ons, Dirkshorn, Sup. afd. Fanf., 2e pr. 295 pnt. Onder de eerste prijswinnaars van den mid dag had des avonds onder groote belangstel ling en begunstiging van prachtig zomerweer de wedstrijd plaats om den allerhoogsten eerepalm. We zullen ons, om niet te lang te worden, be palen tot het vermelden van den algeheelen uitslag van de drie eerewedstrijden te samen, in de volgorde van de behaalde punten. Sectie Fanfare G. A. Heinze, Muiderberg, le en eereprijs, 153153 pnt. Excelsior, Zaandam, 2e pr., 150 pnt. Wilhelmina, Santpoort 3e pr., 147 pnt. Winkel's Harmonie, Winkel le pr. 159 pnt. Zaandam's Muziekkorps, 2e pr., 156 pnt. Crescendo, Hillegom, 3é pr., 153 pnt. Zaterdagavond is zonder eenige plechtigheid boven den ingang van het woonhuis van wijlen Prof. Lorentz aan het Lorentzplein te Haar lem een gedenksteen geplaatst, waarvan de kosten worden gedragen door de bewoners van het plein en uit de omgeving en anderen 'die daarvoor belangstelling hadden. Er was voor deze gedegenheid een comité ge vormd bestaande uit Dr. Tj. Harwertsma, Jhr. C. J. A. Reigersman, hoofd-ingenieur directeur van de Prov. Waterstaat van Noord Holland, Prof. Dr. G. C. van Walsem en Dr. J. Tjebbo Franken, de huidige eigenaar van hei woon huis van wijlen Prof. Lorentz, terwijl de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals museum deskundige adviezen gaf. De gedenksteen is van hardsteen en bewerkt. In relief zijn hierop de volgende woorden van den heer v. d. Putte aangebracht: „Hier woon de en werkte Lorentz." De letters zijn volgens het model dat in oude Romeinsche steden gevonden is, met dit ver schil dat zij niet als deze ingebeiteld zijn maar in relief op den steen zijn aangebracht. Dit is gedaan, omdat ingebeitelde spoedig vol stof raken en dan onleesbaar worden. Het plaatsen van dezen steen is een blijk van piëteit jegens den genialen overledene. Toegelaten tot de lste klasse: J. Mosk, J. Bais, Madeleine Y. Bartelds, E. H. Bastet, J. E. v. d. Boon, W. L. Brugsma, W. J. Dorsman, Frederika E. v. Haften, P. Kruijt, Petronella H. Kuijper, P. N. Olthoff, M. Polak, C. Scha- gen, Maria W. E. Troll, C. v. d. Zouwe, Clara C. Coltof, Loisa Dalmeijer, N. Dijkstra, P. A. Hoogendoom, P. v. Putten, A. Vunderink, Jo- zina E. v. d. Weg, Jansje M. IJzer, Th. Berg man, J. C. v. d. Broek, S. C. Derks, C. Joustra, Cornelia J. Molenaar, M. C. J. Wanrooy, Wil helmina F. Milders, B. E. Busking, E. J. Linde- bergh, Johanna M. Ulsamer, Hermina A. Bre mer, J. W. J. Joeting, A. D. Kelderman, Inske A. J. v. d. Meer, Christina A. H. v. Opijnen, W. v. d. Sleen, L. F. Warnaars, P. Zalm, Therese F. Kubatz, Catharina E. v. Dusschoten, Louise W. Jaquet, E. L. v. d. Valk, G. J. v. Waveren, J. H. Kuiper, A. I. Pijl, C. v. Amerongen, A. v. Dijk, J. Freudenborg, H. J. Heeren, C. A. W. Jeekel, Thea Schouten, D. Tollenaar, Willy M. Werker, Clotilde H. S. v. Geelen, Annie Jacobs, Nelly M. Kikkert, N. C. Lodewijks, Hilda E. ae Visser, C. J. Wafelbakker, Mientje J. Binkhorst, R. de Roos. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse: Lize Burk, Riekje Coppens, J. Draaijer, Aatje Floberg, A. Geuze, Louk de Haan, J. 't Hart, Adri Hellings, Fr. Kuipers, M. Mauritz, Heiky Mollerus, J. v. d. Schatte Olivier, Willy Schou tendorp, P. Schras, J. Sickmann, Marga Vlie gen, H. Vreedenburgh, Anneke Warendorf. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse: T. Bastet, C. van Beek, J. Brocades Zaalberg, A. van Eldik voorw., W. Geldof, Annie de Haan, Mientje Jaquet, Clara de Jong, H. Knoop, B. Leupen, Toto van Loon, O. de Lugt, Teddy Montijn, Rie Müller, K. Petersen, H. Starink, R. van Veen, Th. Visser, W. Visser, Wil Vorst- „Loopen Bok!! de krater gaat werken," schreeuwde oom. We sprongen overeind en lie pen als bezetenen de helling af. Het gerommel werd heviger en zware rookwolken begonnen de lucht te verduisteren. We durfden geen van bei den omzien. Ademloos moesten we eindelijk het loopen staken, en angstig keken wij om. Het gerommel bleef aanhouden en boven den krater zagen wij temidden van zwarte rookwolken gloeiende steenen meters hoog in de lucht geslingerd wor den. We durfden niet langer te wachten en voort holden we weer, bergafwaarts. „We moeten trachten, het woud in één dag door te reizen." zei oom, „want buiten gevaar zijn we nog niet. Wanneer het water uit het kratermeer den berg komt afstroomen, dan kan het er wel eens leelijk voor ons uit gaan zien." Zoo goed en zoo kwaad als het ging worstelden we door het oerwoud. Makkelijk ging het niet en af en toe moesten wij eens even rusten, maar we vorderden toch enwelk een uitkomst, vonden we de meloenenstruiken terug, waarmee we onzen honger en dorst konden stillen. man voorw.. Lenie de Vries, Gé Wijnands, K. Schellenbach, J. Bekker, E. Benard, H. Boek wijt, Chr. Drost, Willy v. d. Heyden, Willy Hout, C. Kooiman, J. Kroon, Carla Leersnijder, J. den Otter, K. Peper, Greetje Schmit Jong bloed, Th. Scholten, Ans Schouten. H. Thonus, M. van Til, H. Verheus, T. v. d. Weide. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: L. Boogerd, H. Boon, Loek v. d. Broek voorw. Conny Brujjning, Jan v. Borssum Buisman, P. Gerbranda. H. Guldemond, Bep de Haan, K. Hofstede, K. de Jong voorw., F. Klein, Dr. de Koninsh, Bep Landeweer, Wil Landeweer, Mieneke v. Loghem. Mientje Lucieer, K. v. Meeuwen voorw., Carlo Meyer voorw.. B. de Raay voorw., Annie Smit, Marie usenius. M. Weehuizen, Nelly Zwaag voorw., Jo Berends- sen. Giet Bleeker, Bep Bylo, P. Eysker, Nelly Frederiks voorw. A. Hoenson, W. de Jong, R. Kroon, Elsje v. Lookeren, J. v. d. Meulen. Zus Mollee. N. Ockhuysen voorw., H. v. Ooyen, H. Reus, W. v. Rossem, F. Thooft voorw.. J. v. d. Valk, G. v. Veen, J. v. d. Veer, Bep Visser. E. Waalewijn, Emy v. Witzenburg, H. van Zijl. J. Brian, B. Fris, J. Gans, Nelly Groot. Kick Jan sen, Mz. Kann, Willy Kapt. d. Boumeester. T. Martin, K. May, P. Muller, Marie Pijnakker, N. Seyffert, Wil Tennissen, K. Traksel. H. de Vries, P. Zwager, Elly Keus, Willy Moeré. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse: Elly v. d. Akker voorw., R. Bais, Conia Dors man, P. Dozy, P. Groustra, Willy Klein voorw B. Knuyt, Uk Knuyt, L. Kooreman, H. Kra nenburg, Netty Lindenbergh, Fiep Meyer. Kor Mulder v. L. Dijkstra, J. Nijhuis, L. Oei, RU Poolman, Els Posthumus T. Schras, C. v. Wis- selingh, K. Witsenburg, A. Bruin voorw., W. Eriksson, H. Feilzer, J. Fontein voorn. Ali Kornmann, Alli Koster, Louis Kubatz, P. Leentvaar voorw., Puk Mok, H. Ruys voorw., J. Schroder, P. Sillevis, H. Thon, D. Uylenhoed voorw., J. Volger, T. Voorzanger, D. Andrea, H. Bais, J. v. d. Berg, J. de Boer, Tini Broersma, Jo Brugsma, R. Dinkelman voorw., J. Dijk, K. Fortgens, D. v. Gelderen M. Huvers voorw. B. Inpijn, J. der Kinderen voorw., G. Kion, J. van Leer, Bep Leersnijder, Rooi Leersnijder voorw., Berthie Schlag, Ardie Vunderink, Atie v. d. Want, Coos Zaalberg, Emy v. West. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse: F. Bokelmann, W. Werx, H. Ingerman, Frieda Kann voorw., Ietie Kubatz voorw., H. v. d. Land, P. Latenstein, Margreet v. Lennep, Hen ny Mylder, J. Oudes voorw.,. Chr. Rentjes, C. Roodenburg, G. Seegers, Liny Weide N. v. d. Zouwe, T. Berendsen, B. Buurman, Rie Crietee, D. v. Eendenburg, D. Eveleens Maarse, W. Frijn, J. Hellings, S. Hellings, F. Hermerg, B. Hulst, Joke Jeekel, J. de Jong, F. Kruyshoop, Nanny v. Lennep, Vic Mans, A. Ott de Vries, J. Salo- monson, Anne Schotel, Marion v. Zoelen. Riety Schweitzer, Truus Balk, Arn. Blik, P. v. d. Broek voorw., A. Bijl, P. Hacquebard, P. Josso, J. Klein de Groot voorw., J. Klingen, G. Ko ning, Lida Noome, A. Oudolf voorw., H. Polak, E. v. Renesse, J. Zeeman, J. de Zwart, Boy Asbeek Brusse, B. Brunnekreeft, Ida Busking, Zus Chapon, Elly Dieckman, Haasje v. Een denburg, J. Grilk, P. v. Heerden, A. Heybroek, K. Lattnstein, Ada Maarschalk. Toot Niehor- ster. J. Poort, H. Salomonson, Tine Sobels, Ca- thrien Steenborg. J. Stoel, H. van der Togt, Eida Vroom, J. Warnaars. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in een groote timmermans werkplaats, tevens bergplaats van bouwma- rialen nabij de in aanbouw zijnde woningen achter de Watervlietstraat te VelsenNoord. De brand werd ontdekt door een bewoner van den Wijkerstraatweg, die tevergeefs tracht te, alarm te maken. Een jongeman, die juist per rijwiel passeer de, waarschuwde toen de politie. Deze was spoedig aanwezig, evenals de brandweer, die binnen enkele, minuten met de motorspuit verscheen. Uit de Watervlietstraat werden twee slan gen uitgelegd, waarmede het vuur met kracht werd bestreden. Dit vond gretig voedsel in het houten gebouw met de vele brandbare mate rialen. Toch was na eenigen tijd de brandweer het vuur geheel meester. Zij wist te voorkomen, dat de in aanbouw zijnde huizen werden aan getast. De schuur werd geheel vernield. Verzekering dekt de schade. De vermoedelijke oorzaak is het broeien van ongebluschte kalk. De zeven hoofdzakelijk in de Bloemenbuurt aa.n de overzijde van het IJ woonachtige perso nen die door de politie van het bureau Adelaars- weg zijn aangehouden in verband met de in de hoofdstad plaats gehad hebbende ongeregeld heden zijn nog met twee vermeerderd. Het negental is vanmorgen ter beschikking gesteld van de justitie (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) (Korte Inhoud van het voorafgaande: Sir Hector Ascher gaat door voor een ver woed verzamelaar van kostbare boeken. In Merlin St. Hugh, waar h!1 op zlln bul ten woont, leeft hij zeer afgezonderd met zijn nichtje Paula Parkston, die ln het geheim verloofd was met den secretaris van sir Hector. Arthur Newnham. Door een handlangster komt Ascher ln het be zit van een kostbaar werk. dat uit de bi bliotheek van Burgoyne is gestoler. Ascher reist naar Frankrijk om een aantal boeken te verkoopen, nagereisd door Bur goyne en den letterkundige Egerton. In een luguber hotelletje te Parijs wordt Ascher dan vermoord. Omtrent den dader tast men ln het duister Waarschimmk is Ascher reeds ln den trein vermoord en in ziln boekenkoffer. door iemand die zich voor hem uitgaf, naar het hotel ver voerd. Het lustltleel onderzoek wordt ge leld door den detective Lestrange). Goeden morgen, Mr. Davidson. Ik vraag u -Xcuus voor mijn bemoeizucht, maar ik oor deelde het verstandiger, u bij de laatste acte tegenwoordig te doen zijn. Zijn we allemaal °®reid? Goed zoo. Burgoyne" de man, tot wien hij zich wendde, schrok plotseling op „je hebt voortdurend gezocht naar je boek nietwaar? Ik heb herhaaldelijk gezegd en ver zekerd, dat je het terug zou krijgen en je hebt me.... nou ja, wat zal ik zeggen, nooit ge loofd?" „Welnu, waar is het dan?" vroeg Bur goyne. „Hier!" Hij deed een stap naar voren en nam een boek van de plank, juist boven zijn hoofd. „Ik ben u eigenlijk dankbaar, dat u iets te laat gekomen bent," zei hij tegen Davidson. „Dat gaf mij gelegenheid, om het boek terug te vinden." Het heele gezelschap was een en aJ ver bazing. „Maarhoe is het daar in 'shemelsnaam gekomen?" vroeg Burgoyne. „Het is er altijd geweest. Het heeft deze kamer nooit verlaten." „Maar Ascher nam het toch met zich mee?" Egerton schudde zijn hoofd. „Ascher is evenmin uit dit vertrek gegaan; tenminste niet levend. Dit boek is alweer terug op de plank gezet, voordat zijn lijkkoud was. Je herinnert je wellicht," wendde hij zich tot Beaumont, „dat ik je eens gezegd heb, dat de veiligste plaats om iets te verbergen de eigen plaats is. Dat is weer voldoende be wezen." „Maar.,., wie heeft dan Ascher toch ver moord?" „Arthur Newnham." Een oogenblik heerschte er een stilte. waarin men het gekraak der planken kon hooren. Toen ging Egerton rustig verder: „Daarom moest jij met me mee, Rosemary. Ik' kan het niet over me verkrijgen, Miss Parkton met deze verschrikkelijke waarheid op de hoogte te brengen. Die taak heb ik voor jou gereserveerd. Dat is alweer het voorrecht van de zwakke sekse." Hij glimlachte bitter. De overigen namen echter weinig notitie van zijn laatste woorden. „Newnham?" riep Beaumont uit. „Is die dan toch de moordenaar?" „Ik veronderstel, dat men hem zoo zal noe men," gaf Egerton onmiddellijk toe, „omdat hij tenslotte den stoot gegeven heeft. Maar de eerste oorzaak van een schitterend en bijna onfeilbaar voorbereid plan, moeten we zoeken bij zijn verloofde." En hij boog in de richting, waar even tevoren Miss Marlowe had gestaan. Toen schoot hij als een pijl uit 'n boog naar het kantoor. „Iets te laat, Miss Marlowe," zei hij kalm, terwijl hij haar den revolver uit de handen nam. „Ik heb al eens gezegd, dat een geval als dit veel weg heeft van een legplaat, waarvan de losse stukken niet het minste verband met elkaar houden. Omdat ik daar van overtuigd was wilde ik niemand vermoeien met de ver schillende onderdeelen, voordat ik tenslotte een verband zag. Het was een bijna onontwarbaar kluwen. Indien u me toestaat, zal ik u de losstaande feiten voorleggen tot ze passend naar de oplossing voeren." Scott Egerton lag achterovre in een diepen stoel in de bibliotheek. Op een tafel naast hem stond whisky en soda. Alleen Beaumont en Burgoyne waren bij hem. Davidson was met Ruth Marlowe vertrokken. Rosemary zat bij de wanhopige Paula, in gezelschap van een in allerijl ontboden dokter en een even haastig ontboden verpleegster. „Natuurlijk heb je me een van de meest waardevolle aanwijzingen gegeven, Beaumont, toen je opmerkte, dat die boeken zoo verbazend dicht opeen op de planken zaten gepakt. Ik ben je daar verbazend dankbaar voor." „Wat voor bijzonders zag je daar in," vroeg Beaumont onschuldig. „Dat zul je spoedig genoeg zien. Laten we beginnen bij Newnham's eigen verhaal. Van begin af aan, stond ik erg sceptisch tegenover die geschiedenis met den baard. Ik was er zeker van, dat Newnham dat ding nooit zelf gedragen had. Het krioelde ln zijn verklaringen van onwaarschijnlijkheden. Daar staat tegenover, dat ik er geen oogenblik aan getwijfeld heb, dat Slane het bij het rechte eind had. Juist het feit, dat hij Newnham niet herkende aan zijn gezicht maar aan zijn manier van loopen, maakte zijn verklaringen cterker, dan hij zelf vermoedde. We beginnen dus met Newnham in de kamer van Miss Parkton, terwijl Ascher en Miss Mar lowe beneden in de bibliotheek zitten. Miss Parkton verdwijnt en Newnham blijft alleen Een half uur later is de kamer leeg en hii is vertrokken. Maar hoe? Hij is niet verdwenen door het hek waar langs hij gekomen was, want we kunnen er zoo goed als zeker van zijn, dat Slane bleef uitkijken. Evenmin kan hij vertrokken zijn door het tweede hek, waarvan het slot niet werkte, zonder door iemand ge zien te worden. Ook over den muur kon hij niet geklommen zijn, omdat hij beslist schade had moeten aan richten aan de dicht begroeide bloembedden, die echter na een nauwkeurig onderzoek niet de minste sporen vertoonden. Dus bleef er maar één andere weg over: door de bibliotheek. Daar heb ik onmiddellijk aan gedacht. Dat was mijn eerste punt. Dan krijgen we zijn verhaal over de hut. Beaumont en ik hebben die hut nauwkeurig onderzocht; het was duidelijk, dat iemand heel kort tevoren in die hut was geweest maar later dan Newnham heeft opgegeven." „Hoe ben je daar achter gekomen?" vroeg Beaumont. „Er waren niet de minste voetstappen in de modder tusschen de braamstruiken en de hut, of op het pad, dat er naar toe leidde. We hebben wel indrukken van hoeven gezien, maar niet van menschenvoeten. Dat was een zeer ge wichtig punt. Op den nacht van Aschers' dood en Newnham's verdwijnen heeft het gegoten en iemand die zich dus door de modder een weg had gebaand naar de hut moest wel degelijk voetindrukken hebben achtergelaten. Ik ben natuurlijk bereid om aan te nemen dat de verschrikkelijke stortbui die sporen weer kan hebben uitgewischt, maar toen hü 's mor gens verdween moet de grond nog vochtig ge noeg geweest zijn, om de laatste voetstappen, die hij toen zette, in zich op te nemen. Ik heb heel nauwkeurig gekeken of ik ook sporen kon vinden van voetstappen, die de hut verlieten maar het is me niet gelukt. Wie daar dus geweest is om de hut open te maken, heeft dit alles gedaan op een dag dat de grond zoo hard was dat hü niet den minsten indruk opnam, dat wil zeggen; op zijn minst twee of drie dagen na Aschers dood. Nu komen we tot de hut zelf. De grendel was wel degelijk weggeschoven Newnham had nog gezegd dat hij verbazend moeilijk ging en dat hij heel wat werk had om hem los te krijgen maar aan een kant hing een stuk van een losgerukt spln- neweb. Welnu, indien dat web werkelijk m den nacht van den storm was losgerukt zou er vier en twintig uur later geen spoor meer van zijn overgebleven. De wind of de regen zou het hebben weggeslagen. Wie dus die lucifers heeft weggegooid en het stukje kaars in de hut heeft achtergelaten was ons maar enkele uren voor geweest. Maar in de hut ontdekte ik de eenige groote fout in heel deze truc: die weggeworpen lucifers. Sandilands werd in het restaurant in zijn herkenning van Newnham geholpen door bet feit, dat de Jongeman zich bediende van een aansteker in plaats van luci fers. Iemand die een aansteker bij zich draagt, zal zoo goed als nooit een doosje lucifers bij zich hebben. Hij zal bovendien eerst de kaars aansteken en vervolgens al zijn sigaretten aan het vlammetje ontsteken." Beaumont knikte, (Wordt yervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7