TROEPEN RUKKEN OP NAAR SAN FRANCISCO De „Osservatore Romano" over Hitler's rede Schoonmaak in de Wereldstad Britsche officieren beschoten Het nieuws van heden WINKELS DOOR STAKERS GEPLUNDERD DIEP TELEURGESTELD PARIJS'ZONE VERDWIJNT JODENDOM CHRISTENDOM GERMANENDOM DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 17 JULI 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18845 Adverfenlieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De stakingsbeweging dreigt ook naar New-York over te slaan Levensmiddelennood SAN FRANCISCO. 16 Juli (Reu ter). De algemeene staking is van morgen precies om 8 uur begonnen. Van dat oogenblik af werd alle verkeer op de straten stop gezet. Alle winkels zijn gesloten. S3 Een dameskoor in de processie van den omgang te 's-Hertogenbosch, medewerkend aan Het onderdeel „De verheerlijking van Jezus Weer een kind ontvoerd Duizend politie-agenten op zoek naar de kidnappers Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinjï Terwijl zij nabij Samos zeilden, werd een van hen door de Turksche kustwacht dood geschoten Cowboys spelen polo Opwinding te Londen Ook de leider der Kath. Jeugd- vereenigingen Probs zou zijn doodgeschoten Geen stappen te Berlijn De voorloopigewoningen in de Parijsche vesting-zone wor den na honderd jaar opgeruimd Goede werkverschafr fing Een vlucht om de wereld Hoofdprijs in een Joego-Slavische loterij f 4.000 verduisterd Verdachte te Brussel gearresteerd Zoojuist verschenen: Kardinaal Faulhaber's veelbesproken werk Prijs f 1.35 Ingen. Gebonden f 1.95 Verkrijgbaar in den Boekhandel Rhener» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT [Teneinde excessen onmiddellijk in de kiem te kunnen smoren, zijn nog meer troepen der Nationale Garde te San Francisco samenge trokken. Een regiment infanterie, dat te Los Angeles in garnizoen lag kreeg bevel onmiddellijk naar het stakingsgebied te vertrekken. Uit Las Lanas is een afdeeling veld-artillerie met 7% c.M. geschut naar San Francisco gedirigeerd, eveneens een groot aantal tanks en machinegeweren. Maandagavond waren ongeveer 6000 man der Na tionale garde in San Francisco. In den loop van den dag is het reeds tot vrij ernstige onlusten gekomen. Een menigte van ongeveer 1500 personen bestormde en plun derde de levensmiddelenwinkels in verschillen de deelen der stad. Een vijftig-tal menschen drong het communistische hoofdkwartier bin nen, sleepte het meubilair naar buiten en verbrandde alles. Het gebrek aan levensmiddelen wordt tot ver In den omtrek der stad gevoeld. Stakersposten houden met levensmiddelen beladen auto's aan. Met machinegeweren uitgeruste politieafdeeiin- gen zijn Maandag er mede begonnen voor de vrachtauto's vrü baan te maken. Intusschen heeft de burgemeester den gouver neur verzocht nog meer leden der Nationale Garde te willen zenden. Men vreest, dat ook de boerenarbeiders in sta king zullen gaan. Te Salinas hebben reeds 750 groentenboeren besloten in staking te gaan. Den geheelen dag heerschte te San Francis co een akelige stilte. Terwijl de autoriteiten uit gebreide maatregelen treffen voor de handhaving der orde tijdens de algemeene staking, lag het bedrijfsleven reeds bijna geheel stil. Het gehee- le tramverkeer is stopgezet. Alle restaurants werden gesloten, behalve 19, welke door de alge meene stakingscommissie zijn aangewezen voor de spijsvoorziening der duizenden, die geregeld in de ongeveer 2000 eethuizen van San Francis co hun maaltijden gebruiken. De burgemeester, Rossi, heeft een uit 500 leden bestaande nood-commissie samenge steld, welke tot taak heeft de nog aanwezi ge levensmiddelen te distribueeren. De voor raden versche groente en bevroren vleesch zijn reeds uitgeput. De groothandelaars schatten hun voorraden levensmiddelen op namens het eere-comité voor den Nat. Luchtvaartdag, legden Mr. C. J. Baron van Tuyl van Serooskerken, en de heer G. De- keth, burgemeester van Soest, Zaterdag morgen een krans neer bij het gedenkteeken ter. eere der gevallen militaire vliegers te Soesterberg. een waarde van tien millioen dollars. Daar bij komt dat de levering dezer levensmidde len door de staking der voerlieden onmoge lijk wordt gemaakt. De chef der politie van San Francisco heeft de oud-strijders opgeroepen om de ambtenaren van den veiligheidsdienst te assisteeren. De verzekeringsmaatschappijen hebben de premies verdrievoudigd. Reuter seint nog uit New-York: De president der Seafarers, waarbij zes vereenigingen van havenarbeiders zijn aangesloten, verklaarde, dat ook in de haven van New York een staking dreigt, tenzij de scheepvaartmaatschappijen zich bereid verklaren met de vertegenwoordigers der vakvereenigingen te onderhandelen over de loo- nen, den werktijd en de arbeidstoestanden. Reeds Donderdag zal een vakvereeniging stem men over een eventueele algemeene staking. Een staking der havenarbeiders zou meer dan 15.000 man omvatten. Nader wordt nog gemeld, dat de onrust in de stad voortdurend toeneemt. De ruiten van tal van levensmiddelenwinkels zijn door de stakers ingedrukt. Zeer veel auto's en bespan nen wagens zijn omvergeworpen. De burgemeester is bij het gerechtsgebouw uitgejouwd. De leger- en vlootautoriteiten hebben te ken nen gegeven eventueel de levensmiddelenvoor ziening op zich te zullen nemen. Ook in andere steden langs de kust van den Stillen Oceaan neemt de stakingsbeweging toe. te Danielson (Connecticut) zijn 500 wolspin ners in staking gegaan, omdat de directie der fabriek een loonsverhooging weigerde. Te Birmingham zijn vandaag 22.000 textiel arbeiders in staking gegaan. De havenarbeiders van Vancouver hebben geweigerd Amerikaan- sche schepen te lossen, omdat deze stakings brekers als bemanning hebben. NEW YORK. De president der Amerikaan- sche vakvereenigingen, Green, heeft in een te Shranton (Pennsylvanie) gehouden redevoering verklaard, dat hij geen mogelijkheid ziet om de staking te San Francisco spoedig te doen bij leggen. HARTSDALE (New York), 14 Juli. (Reuter) Bobby Conner, de 16 maanden oude kleinzoon van een kleeding-magnaat te Hartsdale, is spoorloos verdwenen; men vermoedt dat het kind ontvoerd is. 1000 politiemannen, spoorzoekers en anderen speuren in de omgeving, doch tot nu toe kon den zij niets ontdekken. Ook is nog geen eisch voor losgeld ontvangen, zoodat men vreest, dat het kind door een krankzinnige is ontvoerd. Verwachting: Zwakke tot matigen, ver- H mderlijke wind, meest licht tot half be- rr wolkt. Waarschijnlijk droog, behoudens geringe kans op onweer in het Zuiden. Warm weer. Verdere vooruitzichten: Warm en droog, behoudens toenemende kans op onweer. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli DODGE CITY (Kansas), 16 Juli (Reuter). De cowboys spelen thans hartstochtelijk polo. Een goed polospeler staat tegenwoordig even- hoog in aanzien als vroeger een scherpschutter op de revolver. Geregeld worden polo-wedstrij den gespeeld tusschen de cowboys van ver schillende farms en de mannen gaan thans ge kleed in poloshirts met open hals en goed ge maakte rijbroeken, inplaats van de „chaps" en breedgerande hoeden van vroeger. De cow-ponies kunnen uitstekend worden af gericht tot polo-ponies. ATHENE, 16 Juli. (Reuter). Volgens berich ten uit Samos is een boot, waarmede drie of ficieren van den Engelschen kruiser „Devonshi re", welke voor Samos voor anker ligt, zeilden, door de Turksche kustwacht beschoten. Daar bij werd een der officieren gedood, terwijl een andere ernstig gewond werd. De commandant van de „Devonshire" heeft direct radiografisch Londen van het voorval in kennis gesteld. Te Londen heerscht een opgewonden stem ming naar aanleiding van deze beschieting. De Britsche Admiraliteit bevestigt, dat een met drie officieren bezette zeilboot van den kruiser „Devonshire" Zaterdagmiddag door de Turksche kustwacht onder vuur is genomen De scheepsdokter, Robinson, werd door een kogel getroffen. Hij sloeg over boord en ver dronk. De beide andere officieren, van wie een een wonde aan den schouder had opgeloopen, sprongen in het water en konden zwemmende het eiland Samos bereiken. Het lijk van den ge- dooden officier kon nog niet worden gevonden. De Admiraliteit heeft een onderzoek ingesteld i langs diplomatieken weg. (Van onzen correspondent) ROME, 16 Juli. (Per Tel.) De rede van Hitier werd in Vaticaan- sche kringen met spanning verwacht, wijl men er een zekere opheldering van verhoopte aangaande de om standigheden, waaronder verschil lende vooraanstaande katholieke personen op 30 Juni j.l. het leven hebben verloren. Na het officieele verslag van de rede te hebben afgewacht, maakt de „Osservatore Romano" van hedenavond eenige opmerkin gen, waaruit 'n sterke teleurstelling aan den dag treedt. Het Vaticaansche orgaan is van meening, dat Rijkskanselier Hitier niet voldoende heeft gemotiveerd, waarom het ingrijpen der regee ring niet geleid heeft tot een, zij het summier proces, in plaats van de terechtstelling, alsof de opstand reeds was uitgebroken en de rebel len met de wapens in de hand waren betrapt. Een dergelijk proces, ook zoo het door dood vonnissen werd gevolgd, zou meer overtuigend geweest zijn dan de posthume beschuldigingen (Van een bijzonderen correspondent) PARIJS, in Juli In het arbeidsprogramma ter keering van de werkloosheid, dat het Fransche Mi nisterie van Arbeid enkele maanden ge leden heeft aangekondigd, nemen de bouw plannen een groote plaats in. Zij voorzien niet zooals dat dikwijls met werkver schaffingsplannen het geval is in den aanleg van gebouwen en wegen, die eigen lijk een luxe beteekenen, doch brengen in de hoofdstad en haar omgeving verbeterin gen aan, die nijpend noodzakelijk waren geworden. Ten eerste zullen de autowegen, die naar de verschillende richtingen uit Parijs leiden, ver breed worden en alle onderling verbonden door een ringvormigen boulevard, zoodat men in de toekomst, om Parijs per auto te passeeren, den breeden buitenweg kan nemen en niet meer door de stad behoeft te rijden. In verband met de doorbraak van verschillende straten zal dan tegelijk een reeks oude kwartieren gesloopt wor den, waaronder ook de Cité Jeanne d'Arc, die in Mei plotseling vermaard werd door de straatgevechten, die er op de barricades wer den gevoerd. En voorts zal, eindelijk, de „zone" worden opgeruimd! Men kan hier wel van opruimen spreken. Want wie vanuit de grootsteedsche straten aan den rand van Parijs de zone binnenkomt, die de stad van de banlieue scheidt, staat ver baasd over de nrommel van barakken, schuren en scheefgezakte houten huisjes, die voor hem liggen. Het karakter dezer zone, der vesting zone, die de hoofdstad omgeeft, is hier en daar dorpsch, verderop proletarisch, dikwijls troosteloos door de hoopen vuilnis, die ieder naar zijn gading schijnt te storten, en dan weer verlossend door een boomengroep of een grasveldje en een verrukkelijk uitzicht op het zilveromnevelde Parijs. Deze zone heeft tot op heden een groote rol gespeeld in de agitatie der linksradicale partijen: „De schande van het Kapitaal", „De zweer, waarin het roode mes moet worden gezet" en dergelijke bloem rijke uitdrukkingen doen de ronde in manifes ten en oproerige circulaires. Maar hier leven dan ook 120.000 menschen, dikwijls zonder wa terleiding of rioleering, en in behuizingen, die alle een provisorisch karakter hebben. Sinds bijna honderd jaren woont men hier „voorloo- pig", want zoolang is het geleden, dat de ves tinggordel gebouwd werd, en even lang be staat het verbod om hier hooge of duurzame huizen neer te zetten. Slechts hier en daar werd toestemming gegeven, om in cement of beton te bouwen; doch de kleine zondaars, die hun huisje verbeterden, werden tot nu toe met vrij zware geldboeten bestraft, want het is hun niet toegestaan iets aan de opgerichte provisorische huizen te veranderen. De woningnood droeg er voornamelijk toe bij om de verouderde wetten te breken. In de laatste jaren verkregen verschillende bouw- firma's toestemming om hun betonnen blocs in de zone neer te zetten. Weliswaar kwamen zoowel het plan als de toestemming wat laat. want inmiddels hadden reeds een half millioen Parüzenaars de banlieue opgezocht, en als .ware pioniers op het vrije veld woonhuizen gezet, die aanvankelijk zonder water, zonder gas en zon der rioleering even weinig comfort hadden als hutten in de wildernis, terwijl daar nog bü kwam, dat de menschen die hier woonden, voor het meerendeel in Parijs werkzaam waren, en dagelijks soms een uur of meer moesten loo- pen om de naaste verbinding te bereiken. Wat de woonblocs in de zone betreft, vooral de eerste die nóg uit den duren tijd dateeren, werden veel te goedkoop gebouwd; men spaar de met materiaal aan alle kanten. De meeste zijn niet alleen te klein van kamers, met wei nig lucht, lage plafonds, steenen vloeren en uiterst gehoorig, maar ook van buiten smake loos. Er zijn er onder, met trappenhuizen, nauw en donker als gevangenissen. Later kwa men de betere huizen van de Régie Immobilière de la Ville de Paris en andere firma's, die door de stad gesubsidieerd werden. Deze huizen zijn, met de boven beschrevene vergeleken, ware paleizen, ook al worden zij geheel uit beton zonder geluiddempende lagen opgetrokken en slechts voor het gezicht met een mantel van baksteen voorzien. Het binnenwerk is slechte seriewaar, en met de moderne woonhuizen in Amsterdam of Berlijn kan men ze niet verge lijken, ofschoon de huurprijzen niet lager zijn dan in die steden: 35 tot 45 gulden per maand voor een tweekamerwoning. Niettemin werden deze woonblocs zeer snel verhuurd, en hun grootsteedsche gevels met de zeven verdiepingen gaven aan de zone een nóg verwarrender gezicht. Doch daar het in middels vaststaat, dat de zone wordt opge ruimd, zal de vestinggordel van Parijs, zoolang een schandvlek voor de stad, in de toekomst de meest moderne kwartieren vertoonen. De provisorische woonhuisjes worden gesloopt, de weinige behoorlijke wegen, overigens door de „zöniers" zelf aangelegd, worden verbreed en uitgebreid, en de bouw-woede der Parijsche firma's kan zich uitvieren. De nieuwerwetsche woningblocs worden in drie maanden tijds op getrokken, en het is dus niet onwaarschijnlijk, dat het volgend jaar om dezen tijd de oude en veelbescheiden zone gloednieuw, trotsch en niet meer te herkennen is van grootsteedsche al lure. tegen een gestrafte en de verdediging van de actie der regeering. De „Osservatore" merkt op, dat de gevolgde methode misschien overeenstemt met wat men noemt „een nieuw politiek klimaat", doch zoo zegt het blad, indien bij den Hitler-Putsch van 1923 de methode van 1934 gevolgd was, zou de lei der van het Nationaal-Socialisme, de nationale verheffing niet hebben kunnen verwerkelijken. De kanselier, zoo schrijft de „Osservatore" verder, heeft de getroffenen in drie soorten onderscheiden: n.l. de terechtgestelden, de zelf moordenaars en degenen die bij verzet zijn neergeschoten, doch hij heeft niet verklaard tot welke categorie de meest bekende slacht offers behooren. Met name geldt dit dr Klau- sener, die zeker geen zelfmoordenaar was, zoo als eerst werd verspreid, maar dus blijkbaar ook niet tot de andere categorieën behoorae, wijl men hem eerst onder de zelfmoordenaars trachtte te rekenen. Het ontbreken van elke nadere verklaring dienaangaande, aldus constateert de „Osserva tore Romano" heeft de katholieken diep teJ leurgesteld. Intusschen verneemt de „Avvenire a'Italia", dat ook de leider der Katholieke jeugdvereeni- gingen, Adalbert Probs, den dood heeft ge vonden. Hij werd den eersten Juli te Düsseldorf ge arresteerd. Twaalf dagen later deelde de politie mede, dat hij bij een poging tot ontvluchten is neergeschoten. Het orgaan der Italiaansche Katholieke Actie verklaart zich overtuigd, dat de dood van Probs even ongegrond was als de arrestatie. Dit laatste bericht heeft in het Vaticaan een zeer smartelijken indruk gemaakt. Het feit, dat de H. Stoel sedert twee maan den de onderhandelingen met Duitschland heeft laten rusten en het aan de Duitsche bis schoppen heeft overgelaten een practische re geling voor de uitvoering van het corcnrdaat te zoeken, maakt het echter onwaarschijnlijk, dat het Vaticaan te Berlijn directe stappen zal ondernemen, waartoe anders meer aanleiding zou geweest zijn. BELGRADO, 16 Juli. (Reuter) Hier ter stede is een loterij uitgeschreven, waarvan de hoofd prijs den dood voor den winnaar tengevolge kan hebben. De 'Joego-Slavische vlieger Boljëvitsj is na melijk voornemens het record van Wiley Post by zün vlucht om de wereld te verbeteren. Om hiervoor de noodige geldmiddelen te ver kregen heeft hü van de autoriteiten verlof ge kregen een loterij te houden. De hoofdprys dezer lotery zal bestaan in het recht om den stoutmoedigen vlieger op zün tocht te vergezellen. De andere prijzen bestaan in tochtjes met de machine, waarmede de record-poging zal worden gedaan. Onze correspondent te Brussel seint ons: De politie te Brussel heeft gearresteerd J. v. B., geboortig uit Zeist, verdacht van ver duistering van ƒ4000, te Amsterdam gepleegd. Zün uitlevering is door de Nederlandsche justitie gevraagd. Als een moderne kerkvader roept Kardinaal Faulhaber in dit meesterwerk een halt toe aan het nieuw-Germaansch barbarisme, dat zijn ongewijde handen dorst te slaan aan de Goddelijke oorkonden der mensch- heid, de Heilige Schriften, en zelfs aan den Persoon van Onzen Verlosser. Een boek van onvergankelijke waarde. N.V. UITGEVERSMIJ. „FIDELITAS", A'dam C. In China heerscht een ongekende hitte. Dui zenden menschen zijn reeds tengevolge van een zonnesteek gestorven. Drie Engelsche zee-officieren door Turksche kustwacht nabij Samos beschoten. Een werd ge dood, een andere ernstig gewond. De algemeene staking te San Francisco. De eerste excessen. Steeds meer troepen rukken naar het stakingsgebied op. Oud-strijders ge mobiliseerd. De „Osservatore Romano" diep teleurgesteld over Hitler's rede. Litausche militaire commandant te Memel krügt onbeperkte volmacht. De Macedonische terrorist Zren Kiro gearres teerd. x Het faillissement is aangevraagd van de druk kerij „Atalanta", waar de „Tribune" gedrukt wordt. De Rüksmiddelen hebben over Jnni 1934 op gebracht 31.190.074 of ruim 1 millioen min der dan de raming was. Over de eerste zes maanden van dit jaar bedroegen zij 162.222.026, De regeering zou maatregelen gaan nemen in het belang der mijnindustrie. New-Yorksche Beurs: Handel gering, stemming zwak. Uit den weg ruimen Hoe vaak maken we het elkaar noodeloos moeilijk. Het gebeurt al imbtelijk! We krijgen onduidelijke lanschrijvingen in „stadhuistaal" die ooor het gewone volk maar al te dik wijls „vertaald" moet worden. We worden van het kastje naar den muur gestuurd, van het eene bureau naar het andere. En hoe moeten we ons geduld in lijdzaamheid bewaren wanneer wij telefonisch om inlich tingen vragen en dan tien keer over geschakeld worden van de eene afdee ling naar de andere. Als we eindelijk de juiste afdeeling hebben en voor den tienden keer ons verhaal doen worden we afgepoeierd omdat we juist bij het goede adres kregelig en onbeleefd zijn geworden Ook in het buiten-ambtelijke leven zou het bestaan heel wat prettiger zijn wanneer we elkaar wat meer uit den weg namen. Met wat meer tege moetkomendheid, toeschietelijkheid en betoon van goeden wil zouden we voor elkaar het leven heel wat aange namer kunnen doen worden. Probeer het eens! I WWWWIUIIII II I I 11 II Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 763,2 Vorige stand: 766,2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1