Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Oj voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS t t t t it PASSIE-SPELEN 1 AFDEELING REIS OBERAMMERGAU NAAR DE III Klas II Klas. f 90.— f 115.— Bl A I giiiiiiiiummniiiiminniiiiniiiïïmmiinnniimniiiiiininiiinniiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii DINSDAG 17 JULI 1934 am iiiiiiniiiHiiuiiiiiiininiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiumiiiuiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiTninniia HET SO-JARIG BESTAAN VAN DE SPAARNEKERK Openluchtconcert van de „Spaarnebazuin" H.B.S, A met 5-j. c., Zijlvest CRICKET HAARL. CRICKETBOND C. V. H. IIHaarlem III H. C. C. 3—R. C. H. Motordienst BLOEMENDAAL Dictatuur in Litauen versterkt Onbeperkte volmacht voor den militairen commandant te Memel Vlootbesprekingen daagd ver- Officieele Engelsche bevestiging Het Saarplebisciet Leden der kringbureaux benoemd HET VOLMACHTENONTWERP TEN DEELE TERUGGENOMEN HET SCHAAKTOURNOOl TE KLOST ER-NEURURG Felderhof heeft succes I Rijdt veilig! 7 O.L. Vr.-Geboorte-kerk te Halfweg Voorstellen tot rente-betaling en aflossing BINDERIJ UITGEBRAND Inkrimping bij Lager- en Mulo- onderwijs Het ziekentriduum te Roosendaal T entoonst elli ngen Huldeblijk Paters Franciscanen 50ste verjaardag dr. A. A. L. Rutgers TE OBERAMMERGAU VAN 24 AUGUSTUS TOT 31 AUGUSTUS A.S. Bijwoning van het Passiespel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wij weten niet of een openluchtconcert op het dak van een huis voor Haarlem een novum is, maar dat het een zeldzaamheid is, zal men ons ongetwijfeld toegeven. En dat het ook de eerste maal is dat het dak van de pastorie van de ju- bileerende Spaarnekerk gastvrijheid aan een muziekcoips (n.l. „De Spaarnebazuin" verleende, zal wel evenzeer zeker zijn. De leden van de „Spaarnebazuin" wier wit- zwarte uniformen zich frisch afteekenen tegen den roodbruinen achtergrond, bliezen er lustig op los en volgden de notebalken op hun papier zoo hoog boven op de hanebalken, door geen hoogtevrees of duizeligheid gekoeld. Zij zaten er hoog en dank zij het mooie zomerweer ook droog' en maakten in de pauzes van de gelegenheid gebruik om hun diverse eventueele familieleden en bekenden van uit hun zitplaats te begroeten. De dirigent, de heer H. Halraken, had er te recht rekening mee gehouden dat de geluidsef fecten van een openluchtconcert op een dak an ders zijn dan die van een concert in een zaal. In vijf kwartier bracht „De Spaarnebazuin" een respectabel aantal nummers ten gehoore, waar van veel uiteraard in de lucht opging, maar die toch om hun pittighéid en vlotheid bij de zeer groote schare belangstellenden in sloegen, ge tuige het applaus dat nu en dan bü vlagen op- klaterde. Op de Langebrug, Lieve Vrouwe Gracht, Zui- der Buitenspaarne, Eendjesbrug en Turfmarkt had zich een uitgebreide menigte verzameld, die opmerkenswaardig aandachtig naar het concert luisterde. De bewoners der omliggende huizen maakten het zich gemakkelijk voor de vensters van hun woningen die al spoedig nagenoeg alle dicht bezet waren, terwijl de politie voor het ongestoord passeeren van het verkeer zorgdroeg en daar niet veel moeite had, ondanks de bur- gemeesterlijke vrees dat dit wel het geval zou zijn. Tijdens het concert waagde ook kapelaan J. v. Houten de klim naar de plaats, zoo dicht bij den Hemel (den wolkenhemel bedoelen we!) en keek met zichtbaar welgevallen op zijn, lager- bij-de-grondsche verzamelde kudde neer. Zoo is dit concert, niettegenstaande het oor spronkelijk verbod van den burgemeester en de verplaatsing naar gisterenavond, toch welge slaagd. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de Ie klasse der Hoogere Burgerschool A te Haar lem: J. Anthoni, Th. Bergman, Gertrude M. Beukhof, E. J. de Boer, W. Boon, E. Bosschart, R. Braaksma, J. M. Brandenburg, E. J. Brian, H. J. Cassé, H. G. Daams, J. Diel, C. L. van Donselaar, J. A. Ebeli, J. W. Engelsma, Rie Groe- neveld, H. J. van Gulik, D. J. de Haan, Adele de Haas. W. C. Hartmann, J. H. ten H«ve, T. van den Heuvel, C. van Hoewijk, J. J. Hogeland, H. A. Hoogland, J. M. W. Hos, J. A. Husslage, P. H. de Jong, G. Jongert, S. de Kadt, Ada Chr. Kat, Johanna P. Koeyers, H. Kolk, P. W. Kos ter, W. A. N. Kruyt, J. Lakerveld, Anna P. Lang horst, F. Libbenga, R. L. Lieve, Gerdina A. Lin deman, Geertruida E. van Looy, Willy van Wa nen, Kitty Meeuwig, J. H. Menke, M. I. Meyer, Wilhelmina J. Out, G. J. Pierlot, W. van der Plaat, L. A. Postma, J. G. Quee, P. Roos, Liene M. Rosenberg, J. D. van Schagen, J. G. E. Schoo, J. W. Schutte, P. Slagter, A. C. F. Smit, H. S. Stem, B. E. Stemfeld, W. Valstar, C. P. H. Verbeek, Baukje Visser, E. Vogel, M. J. Vol- Ienga, J. de Vries, D. van der Want, J. M. van de Water, N. Wartena, M. Westerhoff, H. Westerwijk Bosdijk, Anna Zanen, H. van der Zee, W. van der Zwan. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de 2e klasse: Hillegien L. Bode. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de 4e klasse: A. H. Beels van Heemstede. In een wedstrijd met lage totalen is het C.V.H. niet gelukt de punten te bemachtigen. Haarlem gaat eerst in en door niet onfortuinlijk batten van H. Hurkmans, met medewerking van eenige andere batsmen, die ook een steentje bijdragen, wordt het totaal 63. H. Hurkmans 15. Bowlingcijfers C.V.H.G. v. Langelaar 412, O. J. Keijser 3—27, A. J. v. Roon 3—8 en F. Se- yeke 03. De C.V.H. innings is evenwel een mislukking. Het batten op de niet al te sterke Haarlem- aanval heeft niets te beteekenen en voor 25 runs zit het C.V.H. elftal aan den kant. Verder dient gememoreerd, dat het runnen ook al te wenschen overliet en gezien het resultaat, be hoeft deze factor dringend verbetering. Bowlingcijfers Haarlem: H. Hurkmans 517, A. v. d. Bergh 38. C.V.H. verliest dus met 38 runs op de le in nings. Fiksche regenbuien maakten dat eerst om kwart over één een aanvang kon worden ge maakt. R.C.H. bat eerst en slaagt er ook nu niet in om een behoorlijk aantal runs te slaan. J. Siegerist maakte een zeer goede uitzonde ring en foonde niet het minste ontzag voor de werkelijke goede bowlerij. Van het totaal van 68 runs scoorde hij een keurige 28, terwijl L. Kuyt met B. Verder de eenigste was die de dubbele cijfers bereikte. Mommaerts met 4 wickets voor 7 runs bowlde al zeer goed hetgeen van Bool met 4 voor 25 eveneens gezegd kan worden. Gallois met 1 voor 16, en Niks met 1 voor 12 waren iets minder goed. Het openings paar van H.C.C. 3 Kien en Mom maerts leggen er al direct het hout op en in een half uur tijds is de 50 reeds op het bord. Precies met de laatste bat voor de thee valt op 55 Mom maerts voor een snelle 35. Met Tresling in wordt dan het R.C.H.totaal gepasseerd. De score gaa.t nu wat minder snel, doch als H.C.C. 3 er 124 heeft voor het verlies van 4 wickets waarvan Kien 37, Tresling 16 en ,Wittewaal 12 not out sluit H.C.C. om R.C.H. nog maals in te sturen met nog slechts één uur 15 minuten speeltijd. Hiermede kwam H.C.C. zeer begrijpelijk bedrogen mee uit. In een klein half uur scoorde R.C.H. 31 runs waarvan Hellingman 20 not out voor het verlies van 2 wickets waar na H.C.C. van haar poging verder afzag. Rest ons slechts te vermelden dat voor R.C.H. de bowlingcijfers als volgt luiden. L. Kuyt 2 voor 46, W, Klein 0 voor 18. G, v. Muscher 1 voor 9 en D. Radsma 1 voor 28. Laatstgenoemde bowlde beter dan de anderen en zijn cijfers hadden ze ker beter moeten zijn. Met dit al heeft R.C.H. haar achtste nederlaag te pakken. H. C.C. won met 56 runs op de le inning. De dienstplichtige onder-officieren der lich ting 1933 van het korps zijn 14 Juli met groot verlof huiswaarts vertrokken. Bij het korps zijn met ingang van 14 Juli aangesteld tot dienstplichtig sergeant-titulair 10 dienstplichtige korporaals van de lichting 1934. Burgerlijke Stand GeborenM. J. C. Musch- terStrack van Schijndel, z. P. J. van de Ven Rooyakkers z. en d. G. J. P. ReedeJongkind, z. A. M. van der MeerSmit, z. N. J. Bode van Smaalen, z. Ondertrouwd: J. C. Gorter en A. A. de Boer. D. de Bruin en E. Zimmerer. S. van der Ploeg en J. Hobo. Getrouwdgeene. Overleden: J. M. M. de Vos, 53 jaar, echtgen. van A. Hendriks. S. van Dantzich, 62 jaar, over leden te Haarlem. Prof. A. H. P. Cleophas, de nieuw-benoemde adviseur van den R. K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, en van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit." MEMEL, 16 Juli (V.D.) De in het Litausche staatsblad van 12 Juli gepubliceerde direct van kracht geworden wijziging der wet op de be scherming van den Litauschen Staat van 8 Fe bruari 1934 geeft den Litauschen militairen commandant te Memel onbeperkte volmacht. De commandant kan vereenigingen ontbinden; personen die tot voor zes maanden nog lid waren dezer vereenigingen verliezen hun pas sief en actief kiesrecht voor den Landdag. Alle leden van den Landdag die lid zijn ge weest van nu verboden vereenigingen, verliezen hun zetel. Kowno: De gouverneur voor het Memelgebied heeft tegenover den vertegenwoordiger van het officieuze Lietuvos Aidas verklaard, dat de Landdag van Memel tegen 25 Juli wordt bij eengeroepen. LONDEN, 16 Juli. Het reeds gemelde uit stel der Londensche vlootbesprekingen tot Oc tober, wordt bevestigd door een officieele me- dedeeling van het Foreign Office, luidende: Tusschen den Japanschen ambassadeur en de Britsehe Ministers en tevens tusschen den Japanschen ambassadeur en vertegenwoordi gers der regeering van de Vereenigde Staten zijn te Londen besprekingen gehouden over de te volgen procedure. Men verwacht niet, dat met Japan besprekingen over andere vloot- kwesties kunnen plaats vinden vóór ongeveer October, tegen welken tijd de Japansche re geering eenige technische deskundigen naar Londen wil zenden. WASHINGTON 16 Juli. Staatssecretaris Huil heeft verklaard, dat de verdaging der pre liminaire vlootconferentie geenszins het mis lukken der besprekingen beteekent. Norman Davis heeft Huil medegedeeld, dat de voorbereidende besprekingen zoo ver gevor derd zjjn, dat zijn aanwezigheid te Londen niet langer noodig is. Norman Davis zal naar Londen terugkeeren, zoodra Japan zich bereid verklaart een ver tegenwoordiger naar de voorbereidende bespre kingen te zenden. SAARBRÜCKEN, 16 Juli. (Reuter.) De in de verordening over de volksstemming in het Saargebied voorziene kringbureaux, die over de vrijheid, juistheid en geheimhouding der stem ming moeten waken zijn thans zoo ver gevor derd, dat de leden door de plebisciet-commis sie in overeenstemming met de commissie van den "Volkenbondsraad benoemd zijn gewor den. Er zijn 42 leden gekozen, die over de volgende staten verdeeld zijn: Nederland 10, Zwitserland 9, Noorwegen 6, Denemarken 5, Zweden 4, Italië en Amerika elk 3. Engeland en Luxemburg elk 1. Deze leden hebben Maan dagmorgen den in artikel 57 der plebisciet verordening voorgeschreven eed afgelegd. Onze Belgische correspondent seint ons: Tijdens de heden gehouden Kabinetsraad hebben de Ministers besloten enkele amende menten in te dienen waardoor zij de voornaam ste eischen van het volmachten-ontwerp laten vallen. O.a. is een amendement voorgesteld dat den verkiezingsduur op 6 in plaats van op 7 maanden stelt. In de vierde ronde van het schaaktoumooi te Kloster-Neuburg kwam aanvankelijk slechts één partjj. tot een einde, die yan Palda tegen onzen landgenoot van Doesburgh. De Bussu- mer bleek er nog steeds niet in te zijn en ver loor door ondoordacht spel. Het werd een Fran- sche verdediging, waarin spoedig de dames ge ruild werden en v. Doesburgh, die zwart had, uitstekende kansen verkreeg op den dame vleugel. Hij trachtte hiervan echter op on juiste wijze gebruik te maken, verloor door een fout- twee stukken voor een toren en hierna weldra de partij. De andere Hollander, Felder hof, deed het heel wat beter! Deze kreeg den kampioen van Kloster-Neuburg, Dr. Weil, te bestrijden, zoodat zijn partij in het middel punt van de belangstelling stond. En de toe schouwers werden niet teleurgesteld. Een hy permoderne Zukertortopening leidde al direct tot een interessant spel, doordat Dr. Weil (wit) kort en Felderhof lang rocheerde. Wit kwam het eerst tot een aanval langs de c-lijn en kwam schijnbaar in h^t voordeel door de dame te veroveren voor toren en looper. De Hollander had echter verder gezien. Zijn torens en loopers stonden zoo buitengewoon sterk, dat wit zich volkomen op de verdediging moest toeleggen. De zwarte g-pion ging op, wit moest de kwa liteit offeren en verloor tenslotte zijn dame te gen een toren, waarna hij het bij de hervat ting maar opgaf. Het eerste Hollandsche winst puntje en tevens een schitterende partij, die hieronder volgt: Wit Dr. Weil. Zwart Felderhof. Zukertort-opening 1. Pgl—f3, d7d52. e2—e3, c7—c5; 3. b2— b3, Pb8c6; 4. Lfl—b5, Lc8—d7; 5. Lel—b2, e7e6; 6. Lb5xc6 Ld7xc6; 7. Pf3—e5, Dd8— c7; 8. 0—0, Pg8—T6; 9. d2—d3, Lf8—d6; 10. f2—f4, 0—0—0; 11. Pbld2, Lc6—e8; 12. c2— c4, Th8g8; 13. Pd2—f3, Pf6—d7; 14. c4xd5, e6xd5; 15. Tal—cl, f7—f6; 16. Pe5xd7, Le8 Xd7; 17. d3—d4 Kc8—b8; 18. d4xc5, Ld6xc5; 19. Ld2—b4, Lc5xd4; 20. Tclxc7, Ld4xe3t; 21. Kgl—hl, Kb8 x c722. Ddlxd5, Ld7—c6. Ondanks materieelen achterstand staat zwart nu uitstekend. 23. 9d5c4, Kc7b8; 24. f4f5, Le3—b6; 25. Tfl—cl, Td8—d5; 26. Tel—el, Tg8d8; 27. Dc4e4 Kb8—a8; 28. De4—bl, Td8d3; 29. Tel—fl,'g7—g5!30. f5xg6, h7x g6; 31. Dbl—b2, Td3—dl; 32. Db2—e2, Tdl—d3; 33. De2b2, Td3dl. In tijdnood wint zwart eenige zetten; 34. Db2—e2, Tdld3; 35. De2 b2, f6—f5; 36. Db2e2, Lc6—e4; 37. Tfl—cl, a7a6; 38. De2—fl, g6—g5; 39. Pf3xg5, Lb6— e3; 40. Pg5xe4, Le3xcl; 41. Pe4f2, Td3c8; 42. g2—g3, Lel—e3; 43. Pf2—dl, Td8xdl; 44. Dflxdl, Tc3cl en zwart won. De overige partijen werden afgebroken. Na der meldt men ons: Afgebroken partijen uit de tweede ronde: PaldaMuller o1 Uit de vierde ronde: KöberlThomas 34 De resultaten van de vijfde ronde waren: Grünfeld—Gilg 10 Thomas—Dr. Weil 01 Felderhof staat op winst tegen Palda. ErdelijiKöberl 10 v. Doesburghfrl. Harum 10 Een goede dag dus voor de Hollanders. De stand is thans: 1. Müller 3 uit 3; 2. 7. En U draait een heelen of halven slag om (met alle gevolgen: zie 8) 6. als u tegen den slip instuurt, gaat de auto in de rondte tollen (xie 7) 5. Als U echter In figuur 3 het stuur naar links draalt... (zie6) 4. Zoo wordt de auto in het rech te spoor terug gedrongen. 3. Draai dan de voorwielen óók naar recht (met den slip méé dusl) 2. Het achterdeel gaatnaar rechts w e g g I ij d e (slippen) ts I.Een auto rijdt rechtuit(opditp pier dus naar boven) Grünfeld 3 uit 4; 3. Gilg 2 uit 3; 4. Thomas 2uit 4; 5. Dr. Weil 3 uit 5. Verder Felderhof en Erdelyi 2 uit 4; Köberl 2 uit 5; v. Does burgh 134 uit 5; Palda 1 uit 4; frl. Harum 0 uit 3. Aan de bezitters van 5 pCt. obligaties van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van O. L. V.. Geboorte, te Halfweg, is een circulaire gericht, waarin plannen worden ontvouwd met goed keuring van Z. H. Exc. den Bisschop van Haar lem ten aanzien van een reorganisatie. Aan deze circulaire ontleenen we het volgende Ons Kerkbestuur is tot het droevige besluit moeten komen, dat het niet langer aan zijne volledige rente-verplichting kan voldoen, wil uw kapitaal-bezit niet in gevaar gebracht worden. Zijne verplichting tot rente betalen toch kan het Kerkbestuur ook wegens de moeilijke tijdsom standigheden niet voldoen uit zijne gewone in komsten. Om het gevaar voor de terugbetaling der hoofdsom zoo veel mogelijk af te wenden, geeft het Kerkbestuur de volgende voorstellen in wei- willende overweging: Het Kerkbestuur stelt al zijne gewone inkom sten, na aftrek van noodzakelijke uitgaven, welke tot het uiterste minimum zijn terugge bracht, beschikbaar als rente ten bate van zijne crediteuren; terwijl 't de verplichting op zich neemt, om alles wat het buiten de gewone in komsten nog mocht ontvangen aan extra-giften, subsidie van het Bisdom e.d. te besteden voor aflossing, ja zelfs niets meer te aanvaarden voor versiering in den ruimsten zin van het woord, wanneer het niet de van u ontvangen gelden heeft terug betaald. Het Kerkbestuur heeft zich voor de richtige nakoming van deze toezegging zelfs bereid verklaard, op uitdruk- kelijken eisch van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, om geheel zijne administratie onder speciale controle te stellen van de commissie tot regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisdom van Haarlem. Uit de zorgvuldig gecontroleerde resultaten van de jaren 1931, '32 en '33 nu blijkt, dat het gemiddeld totaal der gewone jaarlijksche in komsten mag worden geraamd op circa 15.336.43; terwijl het bedrag der noodzakelijke jaarlijksche uitgaven moet worden geschat op 7.159.35; zoodat er een overschot is van 8.177.08. Hiertegenover staat, dat het Kerkbestuur een schuldenlast heeft, welke aldus kan worden omschreven: A. obligatieleening 322.000; B. losse schuldbekentenissen 53.000; totaal 375.000; waarvoor in totaal jaarlijks aan rente is verschuldigd een bedrag van 18.358.60. zoodat het jaarlijksch tekort bedraagt circa 10.000. Het Kerkbestuur stelt daarom zoowel aan be zitters van 5 pCt. obligaties, als aan de houders van losse schuldbekentenissen, voor, de opge nomen schuld te verdeelen in een rentegevend gedeelte en een niet-rentedragend gedeelte en wel in de verhouding 5050 pCt., vertrouwende dat op deze wijze de rente-betaling op het ren tegevend gedeelte gedekt zal zijn door de gewone inkomsten van het Kerkbestuur. Daartegenover verplicht zich het Kerkbestuur, om, onder toezicht en controle van de commis sie tot regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisdom van Hoarlem, geheel het eventueele overschot op zijne gewone middelen, na aftrek van de rente-betaling, alle buitengewone baten, schenkingen en extra-giften, de geheele subsi die van het Bisdom beschikbaar te stellen voor aflossing van het niet-rentedragend gedeelte der schuld. Voor dit doel zal ook beschikbaar worden gesteld de eventueele opbrengst van het landbezit, tot welks verkoop zich het Kerk bestuur verplicht, wanneer volgens het advies van bovengenoemde commissie de verkoop voor de crediteuren gunstig kan worden genoemd, h«tgeen op het oogenblik in deze tijdsomstan digheden niet het geval is. Door deze maatregelen, zoo vermeent het Kerkbestuur, zal binnen een afzienbaren tijd (b.v. een twintigtal jaren) de geheele rente- looze schuld zijn afgelost, vooral wanneer de actie over het geheele Bisdom, door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem ingezet, mocht sla gen. De obligatie-houders, die bereid zijn deze re geling te aanvaarden, moeten, ten bewijze hier van, hun stukken inleveren bij de N.V. De Spaarnebank te Haarlem. Deze stukken ontvangen zij dan retour, voor zien aan de buitenzijde van een stempel, ver meldende: „De voorwaarden dezer obligatie zijn gewijzigd en worden op het inlegblad vermeld". Derhalve wordt tegelijkertijd uitgereikt een inlegblad, waarop de nieuwe voorwaarden zijn omschreven, terwijl tevens nieuwe couponbla den ter beschikking worden gesteld, tegen in trekking van de oude. Tevens worden de coupons per 1 Maart 1934 en 1 Juli 1934 volgens de nieuwe voorwaarden afgerekend. De obligatiehouders ontvangen der halve voor de coupons der stukken van 1000, 500 en 100 resp. 12.50, 6.25 en 1.25 voor zoover het halfjaarlijksche coupons be treft en resp. 25, 12.50 en 2.50 wanneer het jaarlijksche coupons betreft. De commissie voor regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisddom van Haarlem verklaart, dat met haar medeweten en onder hare goed keuring deze reorganisatie-plannen worden voorgelegd. Maandagavond tien uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de binderij van de Steendrukkerij „Kunst na Arbeid" aan de Heerengracht te Weesp. De brandweer slaagde er in, onder leiding van den brandmeester, den heer J. J. Geesink, met acht stralen het vuur, dat eenigen tijd hoog oplaaide, in ongeveer een uur tijds te blusschen. De binderij brandde geheel uit. BATAVIA, 17 Juli (Aneta) Met ingang van 1 Augustus zullen bij het Openbaar Wes- tersch Lager Onderwijs en het MULO-onderwjjs pl.m. 700 terugstellingen naar een lageren rang plaats hebben, waarbij o.m. van het MULO 50 60 leerkrachten teruggeplaatst worden naar het Lager Onderwijs. Gisteren had te Roosendaal in de St. Joseph- kerk de plechtige sluiting plaats van het Eucha ristisch Ziekentriduum, waaraan door 143 zieken uit Roosendaal en omgeving met grooten ijver en devotie was deelgenomen, Nadat wederom de plechtige ziekenzegening met handoplegging door een 25-tal priesters had plaats gehad werd een grootsche en indrukwekkende processie ge houden, waaraan door een paar honderd bruid jes en koorknapen werd deelgenomen. Met den zegen met het Allerheiligste en het Te Deum werden de treffende plechtigheden gesloten. In de Kunstzaal „De Gulden Roos", Groote Looiersstraat, Maastricht, heeft van 14 Juli tot 5 Aug. een tentoonstelling plaats van grafisch werk (houtsneden en etsen) van J. Buckland Wright, W. J. Rozendaal en Cuun van den Steene. In het Stedelijk Museum aan het Vrijthof te Maastricht exposeert Leo Gestel van 15 Juli tot 5 Augustus met Gouaches, teekeningen en pastels. Donderdag besloot de Raad der Gemeente Maastricht als gemeentelijk huldeblijk aan de Paters Minderbroeders bij de a.s. viering van het 7e eeuwfeest hunner vestiging te Maas tricht aan te bieden de oude monumentale poort der H. Geeststraat aan de Groote Straat en dit waardige monument te doen oprichten aan den opgang naar de kerk der jubileerende kloostergemeente. Den 24en Juli a.s. hoopt dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouverneur-generaal van Suriname, zijn vijftigsten verjaardag te herdenken. PROGRAMMA: Vrijdag 24 Augustus: Vertrek per D-trein uit Utrecht te ongeveer 11.30 uur; diner in restau ratierijtuig; reis langs den Rijn; souper in restauratierijtuig; aankomst te Nümberg te ongeveer 23 uur; logies in hotel. Zaterdag 25 Augustus: Ontbijt in hotel; te ongeveer 10 uur vertrek van Nürnberg naar München; aankomst aldaar ongeveer 13 uur; diner te München in de groote restauratiezalen van 't Centraal-Station; te 14.30 u. vertrek van München (Starnbergerbahnhof) naar Oberam- mergau; aankomst aldaar te 16.30 uur; betrek king der pensions; souper in pension; logies. Zondag 26 Augustus: Te 6 uur plechtige gezongen H. Mis; ontbijt; te 8 uur aanvang van het Passiespel; te 12 uur diner in pension; te 2 uur verdere bijwoning van het Passiespel, dat te ongeveer 17.30 uur geëindigd is; souper in pension; logies. Maandag 27 Augustus: Ontbijt; te ongeveer 8.30 uur per trein (schitterende reis!) van Oberammergau over Murnau naar het luxueuze en tooverschoone Garmisch-Partenkirchen, alwaar wij ons voor de volgende dagen vestigen in uitstekende hotels; aankomst te 10 uur; diner; na het diner uitstapje naar de ge weldige rotsformaties en watervallen van den Partnachklamm; souper; 's avonds gezellig samenzijn: uitvoering van Beiersche boeren dansen, schuhplatteln, jodeln! logies. Dinsdag 28 Aug.: Ontbijt; den geheelen dag autotocht door de zuidelijkste Beiersche Alpen over Mittenwald (Oostenrijksche grens); diner aan 't Walchen-meer (onvergetelijk uitzicht!); souper in hotel te Garmisch-Partenkirchen; 's avonds gezellig samenzijn (zie boven)logies. Woensdag 29 Augustus: Ontbijt; te 8.30 uur autotocht naar het heerlijk gelegen, wereld beroemde Klooster Ettal; bezichtiging der merkwaardigheden; orgelconcert voor onze reisdeelnemers; per auto over de alsdan zoo juist gereed gekomen auto-straat naar het betooverende sprookjes-slot Linderhof van Ludwig II; diner in hotel te Ettal; per auto terug naar Garmisch-Partenkirchen, waar in den namiddag de Kreuz-egg- of de Wank-berg (naar verkiezing) per Schwebe- bahn „bestegen" wordt (hier ligt het Beiersche hooggebergte aan onze voeten; hier zien wij de bergmeren diep beneden ons!) souper in hotel; na souper gezellig samenzijn (zie boven)logies. Donderdag 30 Augustus: Ontbijt; te ongeveer 9 uur vertrek per trein van Garmisch-Parten kirchen naar München; aankomst aldaar te ongeveer 10.45 uur; groote autotocht door München oud en nieuw; diner in de restauratiezalen van het Centraal-Station; 's namiddags gelegenheid tot winkelen; te ongeveer 7 uur vertrek der deelnemers, welke met den nachttrein reizen; souper in trein- restauratie. De deelnemers, welke met den dagtrein reizen, gebruiken om 18.15 het souper weder in de restauratiezalen van het Centraal station en vertrekken om 19.30 van München naar Nürnberg, alwaar wordt overnacht. Vrijdag 31 Augustus: Voor deelnemers nacht trein ontbijt in den trein, aankomst te Utrecht te 10.40. Voor deelnemers dagtrein ontbijt in hotel te Nürnberg, diner en souper in trein- restauratie; aankomst te Utrecht ongeveer 19.30 uur. AFSCHEID! N.B. Zij, die bezwaar mochten hebben tegen de nachtreis van 30 op 31 Aug., kunnen tegen een minimum van kosten 5.en onder geleide de terugreis op 31 Augustus per dag trein afleggen; nadere bijzonderheden daar omtrent worden door ons gaarne verstrekt. De hierboven in het kort beschreven luxueuze reis biedt de Directie van de Vereenigde Kath. Pers aan hare abonné's (uitsluitend aan hare abonné's) aan tegen den prijs van Bij inschrijving is voor administratiekosten, enz. een bedrag van 2.50 per deelnemer verschuldigd. Gegadigden gelieven zich terstond aan te melden, opdat een ieder van een bevredigende voorbereiding verzekerd kan zijn. Voorloopig nemen wij tot Donderdag 19 Juli a.s. aanmeldingen in ontvangst. Men adresseere aan: de Administratie van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4