ARBITRAGE IN HET CONFLICT TE SAN FRANCISCO? f Duitschlands economische nood STAKINGSCOMITE VOOR AANVAARDING De watersnood in Zuid-Polen Het nieuwe Kath. slachtoffer Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 18 JULI 1934 Avondblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Besluit genomen nadat commu nistische centra door burgers waren verwoest 340-tal arrestaties Arbitrage? Mitrailleur in Oakland mmM. Op vele plaatsen zijn de bewoners het gebergte ingevlucht40 spoorbruggen bezweken Reeds 120 dooden Oud klooster vernield Zes personen ernstig gewond Hindenburg en Von Papen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De Rijksleider der Deutsche Jugendkraft" Von Papen huldigt zijn medewerker Toespraak bij de bijzetting van von Bose. „Hij was getrouw tot in den dood" liossi, de burgemeester van San Francisco.. Mag de vice-kanselier niet naar Neudeck? MOBILISATIE-STUDIE IN ENGELAND Herbert Feis naar ons land Economisch adviseur der Ameri- kaansche regeering Kopergroen ip con sumptie-ijs Stakende havenarbeiders te San Francisco bestormen een levens- middelen-auto DE NIEUWE KOERS De industrie is gedwongen gewor den veel meer arbeiders den kost te geven dan haar draagkracht toelaat Waarheen met de afge dankte S.A.-mannen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Granaat nabij Parijs ontploft Vijf soldaten gedood Cholera in Britsch-Indië AAN DE ABONNé'S die het plan hebben gedurende de vacantie hun abonnement tijdelijk op te zeggen deelen wij mede, dat met de opzegging van het abonnement ook het recht op de gratis ongevallenverzeke ring vervalt en dit weder ingaat 2 maanden na de ontvangst der nieuwe abonnementsopgave, zooals in de verzekeringsvoor- waarden is aangegeven. Wij raden daarom deze abonnes bijzonder aan de courant gedu rende de vacantie aan hun vacantie-adres te laten zenden. DE ADMINISTRATIE ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18848 NIEUWE HAMEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek SAN FRANCISCO, 18 Juli (Reuter). De po litie heeft gisteren het zoogenaamde communis tische hoofdkwartier overvallen, ramen, deuren en inventaris werden vernield. De aanwezigen boden eerst tegenstand, maar kozen het hazen pad, nadat drie personen gewond waren. Drie-honderd veertig agitators, meerendeels communisten, zijn gearresteerd. Zij werden er van verdacht, de stakers te hebben opgehitst. Eenige dezer communisten werden dooi de me nigte zoo toegetakeld dat zij naar het zieken huis moesten worden gebracht. Een groote hoeveelheid pamfletten waarin tot revolutie werd aangespoord, is bij de verschil lende posters in beslag genomen. Een aantal met base-ball-slaghouten gewapende mannen heeft een inval gedaan in de bureaux van het Communistische orgaan „Daily Worker" en vernielden zonder dat zij verzet ontmoetten, den geheelen inventaris, waarna zij weer verdwenen. Langs de havens van San Francisco zijn 4600 nationale gardisten achter barricaden op gesteld. Ook de wijk van den groothandel staat onder zeer strenge bewaking van troepen, die met machinegeweren, bajonetten en revolvers gewapend zijn en aldus de verzending van graanvoorraden beschermen. SAN FRANCISCO, 18 Juli (Reuter). Het stakingscomité heeft besloten een regeling van het conflict door arbitrage te aanvaar den. Dit besluit wordt beschouwd als een bewijs, dat de meer bezonnen elementen weder de overhand gekregen hebben. Eet is genomen, nadat eenige honderden leden van het afweer-comité uit de burgerij een aantal communistische agitatie-centra neb ben verwoest. De autoriteiten hebben verder aangekondigd, dat het staatsburgerschap van alle arrestanten nauwkeurig zal worden onderzocht en dat alle buitenlanders, die aan de stakings-agitatie heb ben deelgenomen, uit het land zullen worden gezet. Deze zuiveringsactie, alsmede het toene mende inzicht, dat noch de getroffen bevolking, noch de openbare meening in het geheele land de algemeene staking gerechtvaardigd acht, hebben waarschijnlijk aanleiding gegeven tot de gewijzigde houding van het stakingscomité. Het besluit van het stakingscomité werd ge nomen met 207 tegen 108 stemmen. Het is als het ware een aanbeveling aan de stakers, om zich aan arbitrage te onderwerpen. Het comité heeft de gouverneurs van Californië, Oregon en Washington, alsmede de Burgemeesters van de door de staking getroffen havens verzocht, om een wettelijke arbitrage over alle kwesties door werknemers en werkgevers mogelijk te maken wanneer de werkgevers deze methode aanvaar den. De arbitrage-commissie van Roosevelt is bezig met een voorstel, om alle stakingskwes ties na een onmiddellijke hervatting van den arbeid voor te leggen aan een speciale arbitra ge-commissie. In een toespraak tot studenten te Berkeley (Californië) noemde „industriegeneraal" John son de algemeene staking burgeroorlog en bloc- digen opstand. Wegens de taxistaking moest Johnson met paard-en-wagen naar San Francisco terugkee- ren tot groot vermaakt van de toeschouwers. SAN FRANCISCO, 18 Juli (Reuter). Naar Aanleiding van berichten, dat benden terroris ten van winkel tot winkel trokken, het perso neel schrik aanjagend, alle ruiten verbrijzelen de en trachtende ook den inventaris te vernie len, werd een afdeeling nationale garde met machinegeweren naar de handels- en haven wijk in het district Eastbay (Oakland* gezon- den. Overal vluchtten de terroristen voordat de gewapende macht verscheen. Oakland is een voorstad van San Francisco, waarvan het gescheiden is door de San Fran- cisco-baai. Van de veerdiensten tusschen San Francisco en Oakland is nog slechts één lijn in bedrijf. Een dichte menigte voorstadbewoners verdringt zich aan de aanlegsteigers. Ais harin gen opeengepakt, worden de menschen met de paar beschikbare booten naar den overkant der baai vervoerd. Groote bezorgdheid is te Oakland ontstaan door het feit, dat 50.000 arbeiders zich op straat hebben begeven, met de mededeeling, dat zij zich bij hun kameraden te San Francisco wil len voegen. De burgemeester van Oakland, Mc Cracken, heeft de staking gebrandmerkt als het werk van communisten, die een opstand tegen de wettige regeering wenschen uit te lokken. De burgemeester van de naast Oakland gele gen voorstad Alameda heeft den huisvrouwen medegedeeld, dat voldoende voedsel aanwezig is. WARSCHAU, 18 Juli (Reuter) In den af- geloopen nacht is het overstroomde gebied in Zuid-Polen geteisterd door hevige onwedersmet zwaren hagel. Door de voortdurende regens wast het water in de rivieren nog steeds, vooral de Weichsel wast onrustbarend en is op alle lage plaatsen buiten de oevers getreden. Ook de San heeft het omliggende land overstroomd. Op vele plaatsen zijn de bewoners het gebergte in gevlucht. Vliegtuigen verkennen het getroffen gebied waarin ook vele kampen van de Foolsche jeugdvereenigingen liggen. Volgens United Press bedraagt het aantal dooden reeds ongeveer 120, meerendeels kinde ren. Ruim 40 spoorbruggen zijn onder den drang van het water bezweken. Minister-president Koslowski is per auto naar het overstroomde gebied vertrokken. In de hoofdstad heeft zich een centraal comité voor het verleenen van hulp aan de getroffen be volking gevormd. In Krakau is men gisteren reeds begonnen de lager gelegen stadswijken te ontruimen met behulp van brandweer en pioniers. ATHENE, 17 Juli. In het zeer oude klooster Magaspelion bij Kalavrita (Peloponesos)dat, zooals gemeld, Maandag een prooi der vlam men is geworden, heeft Dinsdagochtend een hevige ontploffing plaats gehad. Ten gevolge van de hitte was het sedert den vrijheidsoor log van 1821 bewaarde kruit geëxplodeerd. Het kruit was indertijd bestemd om het klooster bij een eventueele bezetting door de Turken in de lucht te laten vliegen. Bij de ontploffing zijn zes personen ernstig gewond. Bovendien is een kostbare bibliotheek verwoest. H Hoogste barometerstand: 768.0 Vardö. Laagste barometerstand: 754.8 Sei- densfjord. j| VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, fcoene- §i mende bewolking met kans op regen S of onweer; later opklarend en veel koeler- H Zon op 5.11. onder 9.11. Licht op 9.41. ji §1 Maan op v.m. 12.30, onder njn. 11.06. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili Gisteren hebben wij reeds in een bericht uit Rome gemeld, dat de Rijksleider der „Deutsche Jugendkraft", Adalbert Probst, is doodgescho ten. De „Saarbrücker Landeszeitung" van 13 Juli 1.1. schrijft thans: „De Duitsche Katholieken en vooral de Ka tholieke Jeugd zijn verrast door een nieuwe schokkende doodstijding. Adalbert Probèt werd op 1 Juli gearresteerd en in een auto wegge bracht. Na dagen van onzekerheid hebben de Duitsche autoriteiten thans bekend gemaakt, dat Probst „op de vlucht is doodgeschoten". De hoop op een verdere opheldering zullen de Duitsche Katholieken met het lichaam of de asch van den ongelukkige moeten be graven. Probst is een van de lijst der dooden. die Hitler in zijn Rijksdagrede niet verwaar digde te noemen. Hitier heeft persoonlijk de verantwoording voor de executie op zich ge nomen. Zijn geweten zal er voor immer door worden belast. Een Oostenrjjksch blad schrijft treffend en juist: „Naast de z.g. hoogverraders is er nog een heele reeks andere menschen doodgeschoten. Hitier schijnt het als een quantité négligeable te beschouwen, wanneer bij zulk 'n bloed-actie 'n paar dozijn onschuldigen meegaan, waarschijn lijk omdat de heer Goering nog iets persoon lijks met hen had af te rekenen. Een menschen- leven heeft geen waarde in het Derde Rijk. Daarom spreekt men over zulke kleinigheden niet. Dat men in het buitenland, nog niet door den bloedroes aangestoken, verwonderd is, geen rechtvaardiging voor deze vermoorden te vernemen, hebben Hitier en zijn propagandist Goebbels niet opgemerkt. Dit kleine trekje zet even in bliksemlicht de psychose, waarin de leiders van het Derde Rijk verkeeren". BERLIJN, 18 Juli. De urn, waarin zich dé asch bevindt van het stoffelijk overschot van Oberregierungsrat von Bcse, den gewezen me dewerker van vice-kanselier von Papen, is gis teren, naar de „Telegraaf" meldt, op hét kerk hof te Lichterfelde bijgezet. Von Bose werd op 30 Juni tijdens de actie tegen de S. A.-leiders in zijn ambtsvertrek doodgeschoten. Aan de rouwplechtigheid werd namens de fa milie van den overledene slechts deelgenomen door den schoonvader van wijlen Von Bose, een gewezen generaal. De volkomen door smart gebroken echtgenoote en de kinderen waren niet aanwezig. Vice-Kanselier von Papen verscheen verge zeld van zijn echtgenoote en zijn adjudant von Tschirsky, bij de droeve plechtigheid, die slechts door weinigen werd bijgewoond. Voor de met roode rozen versierde urn lag een groote krans, die voorzien was van een wit lint waarop de woorden stonden: „Franz von Papen und seine Mitarbeiter". Na de toespraak van den geeste lijke nam vice-kanselier von Papen het woord, waarbij hij de vlijt en den trouw van zijn gewezen medewerker huldigde en er op wees hoe deze „getrouw tot in den dood" in den oorlog als soldaat en ook in vredestijd zijn vaderland heeft gediend. Naar de „Daily Express" meldt, zijn de ge ruchten, dat Hindenburg geweigerd zou heb ben von Papen te ontvangen, volkomen on juist. De grijze Rijkspresident is over de ge beurtenissen van 30 Juni verkeerd ingelicht en door de valsche berichtgeving ervan overtuigd, dat von Schleicher en de andere slachtoffers van de Reichswehr werkelijk in een complot tegen de veiligheid van het Duitsche Rijk ge wikkeld zijn geweest. De eenige man, die von Hindenburg juist zou kunnen inlichten en met de ware toe stand op de hoogte brengen, is de vertrouwens man van den President: Vice-Kanselier von Pap.en. De nieuwe uitgevaardigde verordening, waarbij von Papen in zijn woning te Berlijn door S. S. mannen wordt bewaakt, heeft uit sluitend ten doel gehad de Vice-Kanselier te verhinderen, zich naar Neudeck te begeven om den Rijkspresident in te lichten omtrent de juisten toestanden en de motieven van het aangerichte bloedbad. LONDEN, 17 Juli. (Reuter.) Volgens de „Dai ly Herald" zijn bij de intendance-afdeeling van het Engelsche ministerie van Oorlog drie che mici en drie ingenieurs in dienst genomen om te onderzoeken, welke fabrieken in geval van oorlog het spoedigst voor de levering van oor logstuig kunnen worden omgevormd. WASHINGTON, 17 Juli (Reuter) Herbert Feis, de economische adviseur van het departe ment van Buitenlandsche Zaken, zal op 19 Juli a.s. naar Europa vertrekken, ten einde een on derzoek in te stellen naar den economischen toestand. Feis zal vermoedelijk eerst een bezoek brengen aan Londen en vervolgens aan Neder land. SOFIA, 17 Juli. In de havenstad Burgas aan de Zwarte Zee is een bijeenkomst in het offi cierencasino verstoord. Na het gebruik van ijs zijn 75 personen onwel geworden. De toestand van zes personen is zorgwekkend. Tot de erge zieken behoort de garnizoens commandant en zijn beide kinderen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hier sprake is van een kopervergiftiging. Het ijs was in een koperen pot bewaard en door Ko pergroen vergiftigd. De pachter van het casino is gearresteerd. (Van een bijzonderen medewerker) Berlijn, 16 Juli 1934 Hitier heeft in zijn teleurstellende Rijks dagrede weer breedvoerig uitgeweid over den ellendigen toestand, waarin Duitsch- land politiek en economisch heette te verkeeren, toen de nationaal-socialistische partij het be wind overnam. Maar met deze vanouds bekende methode heeft hij geenszins kunnen wegpraten, dat het er op het oogenblik, na meer dan anderhalf jaar regeeren zeker niet vroolijker uitziet, integendeel. De economische omstan digheden schijnen ook het nationaal-socialisme te machtig te zijn, al zal de goede wil om dezen het hoofd te bieden wel niet ontbreken. Het is echter niet enkel een kwestie van willen, maar vooral van kunnen. Dat de werkloosheid hoofd zakelijk bestreden is door werkloozen onder te brengen in de S. A. en door de werkloozen, die geen dienst wenschten te doen in de arbeids kampen, van de lijst' der werkloozen te schrap pen, is algemeen bekend. Waar moeten de S.A.-mannen nu blijven, die na de vacantie niet in de bruine gelederen zullen terugkeeren? Hen overbrengen in de arbeids kampen? Dat zal velen dezer heeren, die een beter leven gewend waren, waarin zij zich voelden, niet bevallen. Hen onderbrengen in de industrie? Maar de industrie is reeds gedwongen gewor den veel meer arbeiders den kost te geven, dan haar draagkracht toelaat. Men hoort beweren, dat iederen dag in grooten getale de regeering verzoekschriften bereiken, waarin ondernemin gen machtiging vragen arbeiders te ontslaan. Een ander soort verzoekschriften vraagt finan- cieele hulp en uitstel van de belasting-termijnen. Het is moeilijk dit te rijmen met de van regeeringswege verstrekte opgave, volgens welke in de afgeloopen maand Juni het aantal werk loozen weer met rond 150.000 verminderde. Bijzonder slecht gaat 't den Duitschen scheep- vaartmaaschappijen, gevolg van buitenlandschen boycot, en van het autarkisch streven, ook de grondstoffen voor de Duitsche industrie zooveel mogelijk binnen de eigen grenzen te zoeken. Reizigers van Hamburg en Bremen komend, verklaarden, dat de indruk dien de eertijds zoo bedrijvige havens maakten, een bedroevende is. De activiteit is er lam geslagen. De catastrofale toestand der scheepvaart maatschappijen wordt door de regeering zelf toegegeven. Zij heeft dan ook haar ambtenaren aangespoord gebruik te maken in hun vacanties, van de geboden gelegenheid tot het maken van de z.g. toeristenreizen. Bovendien heeft zij ont heffing verleend van het verbod vacanties m het buitenland door te brengen, mits men zich per Duitsch schip naar het buitenland begeeft, en het verblijf aan (Duitsch) boord langer is dan het verblijf aan (vreemd) land. Dan is er nog de textiel-industrie. Deze heeft het vorig jaar een tijd van opbloei gekend. Er werd gevraagd naar millioenen meters stof voor uniformen. Fabrieken werden uitgebreid, werkplaatsen gebouwd, moderne ma chines werden geïnstalleerd. Maar toen kwamen onverwachts de tegenorders, die de vraag an- nuleeren. De kleine industrie en de kleine handel zijn er slecht aan toe, doordat zij verplicht- waren in bepaalde gevallen bonnen in plaats van geld in betaling aan te nemen. Het bedrag aezer in betaling aangenomen bonnen moet honderden millioenen bedragen. De Rijksbank zou er goed voor zijn. De Rijksbank heeft echter zelf ook geen middelen. De reserves van den staat zijn zoo goed als uitgeput. Men heeft echter voor leveranties in Rusland een tegoed van 600 millioen marken. Rusland is echter een du bieuze debiteur, die bovendien niet vriendelijk gestemd is. Door confiscatie kan de regeering ook de beschikking krijgen over buitenlandsche waarden, n.l. over die welke zich in handen van Duitsche burgers bevinden en welke naar men zegt een waarde vertegenwoordigen van 1500 millioen Nominale of beurswaarde? Sommigen zouden vertrouwen in een gunsti ge ontwikkeling der zaken hebben, indien Duitschland maar weer nieuw buitenlandsch kapitaal kon opnemen. Tegen de waarschijn lijkheid van groote buitenlandsche leeningen pleiten echter drie groote moeilijkheden; 1. Het aantal landen, dat voor het buiten land credieten ter beschikking kan stellen is veel kleiner dan bij vorige gelegenheden, waar in Duitschland in nood verkeerde. 2. Telkens wanneer het op terugbetalen van het geleende aankwam, verklaarde de Duitsche schuldenaar zich insolvent. 3. Velen zien in het huidige regiem een ge vaar voor den Europeeschen vrede en weigeren daarom door Kredietfaciliteiten dit regiem te steunen. Intusschen hoopt men in Duitschlands indus- trieele kringen uit de impasse te geraken, door nog meer op te geven van de autarkie, een der voornaamste punten van het nat.socia- listisch beginsel-program, dan men al deed. Een voorstander van dit opgeven is Dr. Schmitt, de minister van economische zaken. Een tegen stander was Dr. Keppler, voorzitter van het comité voor economische zaken der partij. Dr. Keppler was een struikelblok voor Dr. Schmitt, die daarom dan ook wilde demissioneeren. Nu is echter Dr. Keppler ontslagen en men ver trouwt dat Dr. Schmitt wil blijven werken. Het is te hopen, dat het inslaan van een nieuwen koers, die niet den handel met het buitenland wil fnuiken, de regeering in staat zal stellen, Duitschland weer naar eenige wel vaart te voeren. Wij wenschen de Duitsche na tie geen kwaad en bovengedane pessimis tische waarnemingen zijn geenszins een reden tot leedvermaak. Ons eigen land is bij een eco nomisch ontredderd Duitschland allerminst ge baat. Arbitrage in het conflict te San Francisco? Het stakingscomité voor aanvaarding. Een 340-tal arrestaties. Mitrailleurs in Oakland. Von Papen huldigt zijn vermoorden medewer ker von Bose bij de bijzetting van het stoffelijk overschot. Reeds 120 dooden bij den watersnood in Zuid- Polen. Bewoners vluchten naar het gebergte. 1500 Japansche ambtenaren naar Mandsjoekwo voor de hervorming van het bestuur. Sterke aardbeving geregistreerd. Jhr. dr. C. Quarles van Ufford benoemd tot burgemeester van Apeldoorn. Ernstig verkeersongeluk nabü Enschede; twee gewonden. Sterke invasie van buitenlandsche werkkrachten in Noord-Limburg. Jongeman bij een vechtpartij te Drente doodge stoken. Rector J. F. H. Biermans Voortgezette vergadering van het R. K. Werk- liedenverbond. Brandstichting te Den Bosch Timmerfabriek te Dreumel afgebrand. O PARIJS. 17 Juli. (Reuter). In het militaire kamp te Maisons Laffitte is een granaat ont ploft. Vijf soldaten werden gedood; 26 gewond, van wie 12 zwaar. De minister van oorlog, maarschalk Pétain, generaal Weygand en de militaire commandant van Parijs, generaal Prételat, hebben zich on middellijk na het bekend worden van het on geluk naar Maisons Laffitte begeven om het onderzoek te leiden. De ontploffing is niet, naar aanvankelijk werd aangenomen, bij het afladen van munitie geschied, maar tengevolge van het onvoorzich tig hanteeren van een granaat. Een soldaat had in den kogelvanger een niet-ontplofte granaat gevonden, dien hij zijn kameraad toonde, waarbij hij den granaat vallen liet, met het noodlottig gevolg. SIMLA, 17 Juli (V.D.) Begunstigd door de na de overstroomirgen in vele districten ont stane toestanden, is in uitgestrekte gebieden cholera uitgebroken, waardoor reeds duizenden slachtoffers gevallen zijn. In de laatste week van Juni waren in de centrale provincies alleen reeds 1055 dooden. In geheel Indië zijn in de eerste week van Juli 5155 gevallen van cholera, waarvan 2799 met doodelijken afloop voorge komen. Stand op Woensdag 1 uur n.m. 758.5 Vorige stand: 759.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1