Herziening der steunregeling Dawes- en Young- leeningen Verpleging in R.K. ziekenhuizen New-Yorksche Beurs BEZUINIGING DWONG ER TOE DRIETAL INLEIDINGEN WOENSDAG 18 JULI 1934 ,V an hen die het 't slechtst hadden is niets afgenomen; in ver schillende gevallen heeft zelfs verhooging plaats gevonden Bij voorbeelden alle gegevens kennen Negen taneven Hoogte van uitkeering Streven van den minister Voor de groote gezinnen Dr. Samter-zaak Zijn uitlevering zal gevraagd worden V oetfoalkampï oenschap De drie beslissingswedstrijden in het Stadion Begrafenis oud-premier Renkin Examen apothekersassistent Examens hoofdakte Handelskennis Eindexamens H. B. S. R.K. Mulo-examen Trustees geven het gereserveerde bedrag van 4.3 millioen R.M. voor de Rijksbank niet vrij Berlijn neemt tegen maatregelen Wereldkampioenschap wielrennen Nuttige uiteenzettingen over de beteekenis van het zieken huis en de verpleging van patiënten Onderling samen werken Ziekenhuis en gezondheidszorg Exploitatie Ziekenhuis en verantwoord elijkheid R.K. Ziekenhuis en geeste lijke belangen Na belangstelling voor de hoof dfond sen, trad aan het slot verflauwing in AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 17 Juli AMERIK. GOEDERENMARKT VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank INDISCHE POSTVLUCHTEN Dinsdagavond heeft de heer G. W. P. van Hoeven, referendaris aan het Departement van Sociale Zaken en Rijksinspecteur voor de steun- verleening, voor de radio een rede gehouden over de herziening der steunregeling. De steunregeling kent de individueele be oordeeling, waardoor de uitkeering verschilt naar gelang van de klasse van gemeente, waarin de betrokkenen woonachtig zijn, naar de grootte van de gezinnen en de omstandigheden, waar in elk gezin afzonderlijk verkeert, in het bij zonder naar gelang er in het gezin reeds in komsten uit anderen hoofde zijn. Op dit laat ste vooral legde spr. den nadruk, omdat en dit is in den laatsten tijd herhaaldelijk geble ken, men uitsluitend afgaat op het bedrag, dat de ondersteunde ontvangt, zonder te vra gen hoeveel inkomsten het gezin nog heeft buiten den steun. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de overheidsfinanciën. Voor 1935 zal de begrooting alleen door drastische bezuini gingen op allerlei gebied sluitend gemaakt kunnen worden. De begrootingen van ver scheidene gemeenten vertoonen reeds voor 1934 een ongedekt tekort. Getracht is deze tekorten tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen. Aan de herziening van de voorschriften voor steunverleening is reeds dikwijls krasse bezuiniging en op voering van de belastingen tot het uiterste voorafgegaan. Deze maatregelen hebben wel tot gevolg gehad, dat het bedrag, dat aanvankelijk ongedekt was, niet onbelang rijk kleiner werd, doch ten slotte is toch nog een bedrag van ettelijke millioenen overgebleven, waarvoor geen dekking te vinden is. Deze zorgvolle toestand van de publieke kassen heeft de regeering ten slot te genoodzaakt ook op de werkloozenzorg te bezuinigen. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid tot vermindering van steunuitkeeringen in ver band met de daling van de loonen in het vrije bedrijf, gaf de heer Van Hoeven een uiteen zetting van de strekking der met ingang van 1 Juli j.l. ingevoerde wijzigingen in de bepa lingen der steunregeling. Bij de nieuwe regeling zijn negen verschil lende tarieven vastgesteld, in verband waar mee de gemeenten in negen klassen verdeeld zijn. Voor de eerste klasse van gemeenten bedraagt het tarief thans voor de uitgetrokkenen 12. voor man en vrouw en 1.35 per kind per week. De dubbel-uitgetrokkenen ontvangen thans 11-en 1.35 per kind. Voor de eerste groep bedraagt de verlaging f 1.50 van het grondbedrag en f 0.15 per kind. Voor de tweede groep is de verlaging van het grondbedrag eveneens f 1.50, doch is de kinder toeslag dezelfde gebleven. Een verlaging met f 1.50 ondergingen eveneens de tarieven van de klassen 2, 3 en 4. De kindertoeslag van deze klassen vermin derde voor een aantal eveneens met f 0.15, voor anderen minder. De klassen 5, 6, 7 en de vroe gere klasse 8, verminderden in het algemeen met f 1.voor man en vrouw en de kinder toeslag f 0.20 of minder. Ten slotte werden de laatste tarieven niet ge wijzigd. De tweede wijziging die nauw verband houdt met het tarief, is die van een huurtoeslag. De Minister heeft hiervoor vastgesteld, dat geen enkele gemeente meer dan 100 pCt. mocht vergoeden en dat men niet verder mocht gaan, dan het reeds in verschillende gemeenten be staande voorschrift, dat twee derde als toe slag mocht worden verstrekt. Vervolgens is voor alle gemeenten een be drag vastgesteld boven hetwelk geen enkele uitkeering mag gaan. Een dergelijk maximum bestond reeds in de regeling voor de vier groo- te gemeenten, doch behoudens een enkele uit zondering gold in de andere gemeenten een zoodanige bepaling niet. De hoogere uitkeering voor uitgetrokkenen ontvangen zij slechts een bepaalden tijd en wel tot dusverre gedurende maximaal 24 weken per jaar, daarna krijgt deze groep steun volgens het een gulden-lagere tarief en worden dan genoemd: dubbel uitgetrokkenen. Deze regeling is thans in dier voege gewij zigd, dat de hoogere uitkeering van 24 weken slechts eenmaal kan worden ontvangen en voor de tweede en volgende malen slechts dertien weken. Spr. wees hierbij op een belangrijke overgangsbepaling. De Minister heeft n.l. bepaald, dat diegenen, die op 1 Juli als uitgetrokkenen de hoogere uitkeering ontvangen, ook al waren zij voor de tweede of de derde maal als uitgetrokkenen in die positie, den vroeger voor hen geldenden termijn van 24 weken mogen blijven uittrek ken. Wat de wijziging betreft in de bepaling voor de berekening van den maximum steun, deel de spr. mede, dat die trots alle bezuinigings maatregelen tot gevolg heeft, dat voor een aan tal geen verlaging, voor anderen zelfs verhoo ging van steun plaats vindt. De hoogte van de uitkeering is in vele ge vallen afhankelijk van de hoogte van het loon Het is dringend noodzakelijk, dat tusschen den steun en het loon een behoorlijke merge be staat. Met het oog hierop was bij de ''roegere regeling bepaald, dat de steun voor uitgetrok kenen nooit hooger mocht zijn dan 70 pet. van het loon. Niet alleen voor de groote gezinnen nu is dat percentage verhoogd, doch ook de klein ste gezinnen met lage loonen zagen hun maxi mum opvoeren. Het maximum loopt thans zelfs tot 90 pet. Deze regeling is in de eerste plaats bedoeld om den grooten ge zinnen die daaraan behoefte hadden zooveel mogelijk tegemoet te ko men, doch is ook voor verscheidene kleine gezinnen zeer zeker niet zon der beteekenis. Daar de bedoelde percentages thans, in tegenstelling met vroeger, hooger worden, naar gelang het loon daalt, is bovendien een meer gelijkmatige verdeeling van het beschikbare bedrag verkregen. Wanneer men het geheele samen stel van de genomen maatregelen beziet, dan blijkt dat het streven van den Minister van Sociale Zaken er op gericht is geweest de nood zakelijke bezuiniging in de eerste plaats te verkrijgen van de uitkee- ringen, die in verhouding tot die van anderen het hoogst waren en voorts door vermindering van den steun van hen, die nog inkomsten uit anderen hoofde hadden. Van hen, die het het slechtst hadden is niets afgenomen; in verschillende gevallen heeft zelfs verhooging plaats gevonden. Spr. wees er op, dat het niet zoo eenvoudig is om een oordeel over den omvang der ver lagingen te kunnen vellen. Men moet wel over alle gegevens kunnen beschikken om een juiste conclusie te kunnen trekken. Spr. lichtte dit met enkele voorbeelden toe. Een gezin, woonachtig in Amsterdam, heeft vier kinderen. Het loon van den vader zou, als hij werkte, 24.bedragen. Volgens het vroegere tarief zou de man ontvangen 13.50 en 4 X 1-50 is te zamen 19.50. Deze uit keering ontving hij echter nooit, omdat hij niet meer steun mocht hebben dan 70 pet. van zijn loon van 24.— of 16.80. Volgens 't lagere tarief zou hij ontvangen 12.en 4 X 1.35 is 17.40. Ook deze uitkeering kan niet worden gedaan, omdat de maximum uitkeering in verband met het loon 16.80 is. Zoowel voor als na de verlaging wordt in dit geval dus uit gekeerd 16.80. Geen vermindering van uit keering dus, hoewel het tarief is verlaagd De Minister heeft indertijd toegezegd, zooveel mogelijk voor de groote gezinnen iets te zullen deen. In verband daarmee worden de maximum- uitkeeringen voor die gezinnen ook belangrijk verhoogd. Nu voert men meermalen voorbeelden aan van groote gezinnen, die niettemin verla ging van uitkeering kregen. Men wil met die gevallen aantoonen, dat de Minister zijn toe zegging niet, althans niet ten volle heeft ge stand gedaan. Wanneer men de gevallen, welke genoemd werden naging, bleek echter dat deze gezinnen nog een inkomen buiten den steun hadden. Spr. wilde nog eenige gevallen noemen. Een gezin van man, vrouw en negen kinderen in een middelgroote gemeente. Volgens de oude regeling kreeg het gezin ƒ13.25 steun en thans ƒ9.05. Wordt er nu niet meer bijverteld, dan lijkt het of dit gezin van elf persnen thans moet leven van ƒ9.05. Echter bleek later, dat dit gezin bovendien nog een inkomen had van ƒ22.05, zoodat met den verlaagden steun samen nog ƒ31.10 ontvangen werd. Soortgelijke ver houdingen zijn in andere gevallen ook aanwezig. Spr. hoopte met een en ander te hebben aan getoond, dat men niet af moet gaan op de mededeeling, dat A. of B. zooveel gulden minder steun heeft gekregen, doch dat men voor een juiste beoordeeling over alle gegevens moet kun nen beschikken. In elk geval zegt de mededeeling dat een ge zin een verlaging van x gulden heeft gehad, niets, zoolang men niet tevens daarbij vermeldt hoeveel de inkomsten in dat gezin zijn. Hier mede is de beteekenis van alle tot dusver ge publiceerde voorbeelden, waarin men vermelding van deze gegevens had nagelaten, gekenschetst. Ten slotte noemde spr. nog een tweetal maat regelen, die buiten de herziening der steun regeling staan, doch die niettemin voor vele arbeiders beteekenis hebben: In de eerste plaats heeft de Regeering voor kort besloten de rente van de uit 's Rijks kas verstrekte voorschotten voor woningwetbouw, welke meer dan 4 pCt. bedraagt, tot dat per centage terug te brengen, zulks met de bedoe ling om waar dat noodig is, tot verlaging van de huren der Woningwetwoningen te geraken. En in de tweede plaats heeft de Minister de vorige week ter kennis van de Gemeentebe sturen gebracht, dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen bestaat, dat een gedeelte van de contri butie van de ondersteunden voor ziekenfondsen voor rekening der gemeenten wordt genomen. Naar de „Telegraaf" verneemt, heeft de Of ficier van Justitie te Amsterdam, mr. dr. J. A. v. Thiel, aan de Zwitsersche justitieele auto riteiten telegrafisch verzocht den Duitschen ad vocaat dr. Samter niet uit het land te wijzen, doch voorloopig ter beschikking te houden voor de Nederlandsche justitie. Zooals men weet, wist de Duitscher hier ter stede drie Nederlanders en één Pool er toe te bewegen de Duitsche deviezenbepalingen te overtreden, waarna hij zijn „slachtoffers" aan de Duitsche douane-autoriteiten overleverde. Indien aan dit verzoek van den Officier van Justitie wordt voldaan de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dr. Samter reeds uit Zwitser land is vertrokken zal onmiddellijk langs diplomatieken weg de uitlevering van den Duit scher aan Nederland worden gevraagd. Mochten deze pogingen van de Justitie, om den man weer hier te krijgen, gelukken, dan zal hij wegens oplichting worden vervolgd. De beslissingswedstrijden om het kampioen schap van Nederland, zullen alle drie in het Stadion te Amsterdam gespeeld worden. Onze Belgische correspondent seint ons: Dinsdag heeft zonder eenig vertoon de be grafenis van den oud-premier Renkin te Brus sel plaats gehad. Slechts enkele politieke per soonlijkheden waren aanwezig. AMSTERDAG. Geslaagd: Mej. H. P. Meurs, Am sterdam. DEN HAAG. Geslaagd mej. A. M. Kottmann, Den Haag en de heer W. v. d. Bogaard, Delft. DEN HAAG. Geslaagd de dames-, W. M. Hogema, Leiden; A. A. C. Liedmeier, J. P. Mazura, Den Haag en P. J. Merx, Utrecht; A. C. Hellwig, Heer len; M. S. Klinkers, Roosteren en J. H. Meijerink, Hengelo en de heeïen N. v. d. Heuvel, Leiden; Th, J de Vries, 's-Gravezande; J. L. de Wit, Rot terdam; M. M. Wouters, Dordrecht en R. Broersma, Leeuwarden. OSS. (Carmelcollege. afd. H.B.S. met 5-j. cursus) Geslaagd: A. van Akkerveeken, Den Bosch; G. Al- berda, Oss; J. Bijvoets, Oss; S. van Dieten, Uden; L. Karthaus, Nijmegen; W. Karthaus, Nijmegen; H. de Kleyn, Oss; K. Kuenen, Den Bosch; J. v. d. Meerendonck, Den Bosch en G. Oppenheimer, Oss. AMSTERDAM. Geslaagd diploma A: M. Békkeï, M. Bekkering, A. Castaing, M. Frle, J. Beumer V. Julien, J. Knaap, J. Broese, F. Burger, M. Kok, J. v. d. Heyden, J. Kroon, H v d Landen, B Miks, H. Nieuwenhuis, H. Pier, C. GTavemaker, J. Was senberg, A. van Wissen, C. Pieterse, C. Bleiji, M. Berger, P. Beijersbergen van Henegouwen, M. Kr eed, R. Carpentier. Afgewezen: 2. BERLIJN, 17 Juli. Ten gevolge van de be kende deviezensituatie heeft de Duitsche Rijks bank het op 15 Juli vervallende maandeljjksche bedrag aan deviezen voor den dienst der Da wes- en Youngleeningen niet ter beschikking van de trustees gesteld. Deze bedragen belie pen voor de Dawes-leening M. 4.22 millioen en voor de Youngleening M. 6.3 millioen. De rentebetaling van de afzonderlijke lee- ningscrediteuren zal voor de Dawes-leening eerst op 15 October en voor de Young-leenihg eerst op 1 December plaats hebben. De Duitsche regeering heeft zich daarom, zooals bekend, met de regeeringen van de lan den, waarin de leeningep uitgegeven zijn, ver staan, ten einde een verbetering van de devie- zenpositie en van de transfercapaciteit te ver krijgen. Met Engeland is reeds een overeen komst gesloten. Om den dienst der leeningen voor zoover het de marken-bedragen voor de deviezenbetalin- gen betreft, te verzekeren, heeft de Duitsche regeering de maandelijksche bedragen voor de afzonderlijke branches der leeningen op een speciale rekening bij de Rijksbank op den ver- val-datum gestort. Zonder hiermede rekening te houden al dus een desbetreffende officieuze Duitsche me dedeeling hebben de drie Trustees van de Da wes-leening gisteren de Rijksbank medegedeeld, dat zij het gereserveerde bedrag van 4,3 mil lioen R.M. niet vrijgeven en verder hun aan de Rijksbank gegeven permanente opdracht herroepen. Het officieuze D. N. B. noemt dit optreden der trustees „chicane of pogingen om een druk uit te oefenen." De betalingen in rijksmark loopen geen gevaar, de transfer hangt echter niet alleen van de betalingscapaciteit van Duitschland af. Door de handelwijze van de Trustees is een belangrijk deel der inkomsten van het minis terie van Financiën aan zijn bestemming ont trokken. Daarmede loopen verschillende uitga ven der Duitsche regeering gevaar. Teneinde deze gevaren af te wenden en aangezien het optreden van de Trustees niet in overeenstem ming is met het algemeene principe, dat chica- neuze handelingen ten aanzien van bestaande verdragsbepalingen niet gerechtvaardigd zijn. heeft de Duitsche regeering de noodige maat regelen genomen om te gararideeren dat de inkomsten volgens haar bestemming gebruikt worden. Naar wij vernemen, heeft de Sportcommissie van de Nederlandsche Wielren Unie besloten de volgende Nederlandsche renners af te vaardigen voor deelneming aan de wereldkampioenschap pen, welke van 1119 Augustus as. te Leipzig gehouden zullen worden; Sprint amateurs: A. van der Linden, B. Leene, J. Kremers en A. van Vliet, Sprint professionals: .J van Egmond, G. Leene en J. van den Heuvel. Lange afstand met motorgangmaking: F. Leddy. Wegrenners amateurs: Pellenaers, Snoeyers en Kruisman. Reserve; Alen. Wegrenners professionals: G. v. d. Ruit, M. van Oers en J. Valentjjn. Reserve: Bogaert. Als chef d'équipe heeft de Ned. Wielren Unie aangewezen den heer Swaab de Beer bestuurs lid van de N.W.U. en als chef-soigneur Guus Schilling. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht hield Dinsdag de Vereeniging van R.K. Ziekenhui zen haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer H. v. d. Putt uit Eindhoven, er op dat er in het afgeloopen jaar krachtig is gewerkt voor uitbreiding van het ledental. Deze actie heeft succes gehad. Vele ziekenhuizen hebben zich reeds aangesloten. De waarnemend secretaris, rector C. J. J. Terwisscha van Scheltinga, bracht het jaar verslag uit. Uit het financieel jaarverslag, uitgebracht door den penningmeester jhr. L. H. M. de Roy van Zuydewijn uit Hilversum, bleek, dat er bij afsluiting van het boekjaar een voordeelig saldo was, groot 2184.91. Als eerste inleider in de middagbijeenkomst sprak dr. R. N. M. Eykel, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, die een referaat hield over het onderwerp: „De plaats van het ziekenhuis en de sociale gezondheidszorg." Na een historische beschouwing zette spr. .uiteen, dat het noodig is, dat de ziekenhuizen hun eigen afgebakende plaats prijs geven en gaan arbeiden in onderling verband. Behalve samenwerken tusschen de zieken huizen onderling, waardoor er o. a. een betere patiënten-verdeeling kan komen en de oplei ding van verpleegsters practischer kan ge schieden, moet er ook samenwerking zijn met de maatschappij, waardoor de behandelende geneeskundige in staat moet worden gesteld, by het stellen van zijn prognose, enz., ook re kening te houden met de huishoudelijke om standigheden van den patiënt in kwestie. Vaak moet ook het gezin worden voorge licht, hoe zich tegenover den thuiskomenden patiënt te gedragen. Door samenwerking met de Kruisvereenigingen zouden naar spr.'s oor deel goede resultaten kunnen worden bereikt. Ook bij de verpleging van zuigelingen is een goed georganiseerd contact gewenscht. Als tweede spr. trad op dr. A. H. M. Noyons, hoogleeraar te Utrecht, die sprak over boven staand onderwerp. De natuurlijke plaats voor de verpleging van den zieke, aldus spr., is en blijft steeds het gezin. Er zijn echter vaak sociale en genees kundige factoren, welke het onmogelijk maken den zieke in dit milieu te houden. De verple ging in het ziekenhuis moet dan worden toe gepast. De snelle ontwikkeling der medische weten schap naast het ontwakend sociaal gevoel bij de massa in de tweede helft der vorige eeuw, gaven er den stoot toe, dat het vervallen zie kenhuiswezen weer tot grooten bloei kwam. De medicus opende in dezen tijd niet alleen nieu we wegen op zuiver medisch gebied, maar ging zich ook afvragen, op welke wijze de zieken- huisverpleging beter zou kunnen geschieden dan voorheen. Verschillende factoren, welke vroeger niet bestonden, maakten een ernstig punt van overweging uit. Spr. wees erop, dat in het ziekenhuis de ver antwoording steeds moet berusten by dengene, die volkomen competent is die verantwoording te dragen. In verschillende ziekenhuizen bestaan nog ernstige mistoestanden, daar het medische, lei dende element er ontbreekt. De hoogleeraar lichtte dit met eenige voorbeelden toe. Meer dan ooit is het thans zaak zich te hoe den ziekenhuizen te maken tot kostbare en monumentale gebouwen. Aan nuttelooze ver fraaiing mag geen gulden worden uitgegeven. Tenslotte bepleitte ook deze inleider krach tig de uitbanning der individualistische ten- denzen. De derde inleider, Rector C. J. J. Terwisscha van Scheltinga, sprak over: Spr. toonde aan, hoe noodzakelijk het is, den zieke ook verzorging zijner geestelijke be langen aan te bieden. Echter dient men niet te vergeten, dat een katholiek ziekenhuis op de eerste plaats ziekenhuis moet zijn en dan katholiek. De zieke in deze instellingen verpleegd, heeft zoo dikwijls een diepgaand geestesproces te on dergaan, waarby de priester de aangewezen redder en helper is. De taak van den zielzorger hier vooral, is buitengewoon moeilijk en van groot gewicht. Van zijn arbeid onder de zieken kan ook het genezingsproces voor een belangrük deel af hangen. Spr. bestreed daarna de uitingen van ver schillende andersdenkenden, die de overtuiging uitspreken dat Rome in protestantsche landen de katholieke ziekenhuizen gebruikt om „pro selieten te maken". Het moeten inrichtingen zijn, waar de naas tenliefde in onderlinge harmonie op de meest verheven wyze wordt betracht. Na deze inleiding werd de vergadering door den voorzitter met een dankwoord tot de spre kers gesloten, NEW-YORK, 17 Juli. De vrees voor uit breiding van de stakingbeweging in San Fran cisco was heden in Wallstreet veel minder ge worden, in verband met de krachtige overheids maatregelen om de staking te bedwingen. Bovendien heeft de ondervinding geleerd, dat de beurs slechts weinig te lijden heeft van sta kingen en men meende dan ook dat de moei- ïykheden in San Francisco door de reactie van gisteren reeds voldoende in het koerspeii wa ren verdisconteerd. Bovendien bleken de prijzen op de goederen markten zich over het algemeen goed te kun nen handhaven; terwül tarwe zelfs verder op liep. Uiteraard luidden de berichten uit het be drijfsleven niet opgewekt, doch men meende in Wallstreet, dat in den herfst een herstel zal kunnen doorzetten. Na een eenigszins aarze lenden inzet, trad ook al spoedig een lichte verbetering in, waarby de omzetten iets grooter waren. In het eerste beursuur werden 190.000 shares verhandeld tegen gisteren slechts 80.000. U. S. Steel opende een half punt lager, doch son later grootendeels herstellen, terwijl spoorwegaandeelen over het algemeen een frac tie boven de slotkoersen van gisteren uitkwa men, hetgeen eveneens met koperwaarden het geval was, nadat de opening dezer papieren iets zwakker was geweest. Motorwaarden lagen goed prijshoudend, evenals petroleum fondsen, public utilities, wa- renhuisaandeelen en industrials. Chemische fondsen verbeterden weer na iets zwakker begin, terwijl Duitsche waarden vast waren, in verband met het krachtige protest der Amerikaansche regeering tegen de Duitsche antwoordnota inzake de transfereering van de rente op de Duitsche obligaties. De vaste stemming op de graanbeurs ver leende de effectenbeurs een goeden stimulans. De nadere berichten omtrent de staking van San Francisco werden vrij kalm opgenomen. Het publiek hield zich evenwel afzijdig, tér- wijl de beroepshandelaren ook niets wenschten ce ondernemen. Alvorens de politieke situatie, vooral met betrekking tot de maatregelen door de regeering te nemen geregeld is, verwacht men niet dat de handel sterk zal opleven. Hoewel in het middaguur eenigszins belang stelling was voor de hoofdfondsen, zoodat deze iets konden monteeren, ging dit tegen het slot verflauwen en zoodoende kwam het dat de meeste fondsen een fractie lager kwamen te liggen in verhouding tot het vorige slot. Een uitzondering maakten de spoorwegshares en de Duitsche obligaties n.l. South. Rails, South. Pacific, Youngleening, Dawes en Ame rican Can, welke respectieveiyk 5/8, 1/8, 1, yYi punt hooger de markt verlieten in verge- Slotkoersen Juli ••••••••f Allied Chemical American Can. Co Am. Car. Foundry Am. For. Power Am. Smelting Ref Am. Tel. Tel Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas ét Electr. Co. Atchison Topekn Auburn Auto Baltimore ét Ohio Bethl. Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5% Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr. Gen. Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Koninkl. Olie Low priced shares McKeesport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. Cash. Reg. Co. National City Bank Nat. Dairy Prod. G. A. Nat. Steei New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A Westinghouse El. Woolworth Build gisteren, i 620.000 shares. 17 16 14 135 13534 136% 99 98% 101}4 i9% 20% 21% 7% 7% 8 11% 41% 43 113% 113% 114% 771/4 771/s 783/4 18% 18% 193/s 14 13?i 14% 59% 591/s 62 22% 24 24% 21% 21% 22% 32% 32% 33 13% 13% 14% 50Vi 50% 5134 271/2 28% 28% 46% 46% 466/a 6% 7 714 2% 3 27/8 39% 40 41% 2 2 2 32% 323/s 33% 191/s 191/s 20 497/s 493/g 52% 371/2 361/2 387/8 501/2 503/8 52% 90 90% 92 98 973/g 99 13 137/8 14% 201/4 20 20i/é 241/g 23% 237/g 6/s 30% 307/a 32 91/8 9% 11 31/2 914 9% 22% 23 32% 33% 337/8 25Vs 25% 26% 12 12 123/g 211/8 21% 217/s 33% 33% 35% 5.60-75 5.62-75 84% 84 8434 8% 83/8 9 27/a 3% 33/g 47/8 5 5% 277/g 28 2914 151/2 16 17 271/8 28 28 18% 1»% 18% 411/2 41% 42 26% 26% 277/g 161/8 16 167/s 1841/2 184 184 20 20% 29 2914 30 36% 36 36% 35 34% 3514 6% 6% 634 43 v* 43% 4434 77/a 77/8 81/8 15% 151/2 157/8 22% 22y2 231/2 15% 17% 20 20% 20% 21 441/8 44% 45% 11% 11% 11% 116% 117 119% 171/2 17% 19 5 5 5 7% 17% 173/8 17% 381/2 38% 397/g 3 3 3% 35% 35% 37 50 öOi/s 501/2 exdiv. ex claim. I gedaan en laten. t ex coupon. bieden. Van 3.304.30 uur Kon. Olie 152% Young 32% South. Railway 111/16 Van 4.305.00 uur .Youngleening 32% Harde Winter loco 103% Tin Loco 51.95 51.87% Aug. 51.95 51.87% Katoen Loco 13.30 13.25 Nov. 13.27 13.22 Juli 13.05 12.98 Dec. 13.34-36 13.30-31 Aug. 13.10 13.03 Jan. 13.37 13.32-33 Sept 13.15 13.09 Mrt. 13.44 13.41 Oct. 13.21 13.15-16 Mei 13.52 13.49 Koffie (Rio) (Santos) JuU 7.61 7.60 Juli 9.70 9.68 Sept. 7.65 7.64-65 Sept. 10.13 10.08 Dec. 7.77 7.75 Dec. 10.27 10.26-27 Mrt. 7.85 7.82 Mrt. 10.35 10.33 Mei 7.93 7.90 Mei 10.41 10.39-40 CHICAGO, 17 JuU. 17 JuU 16 Juli 17 Juli 16 JuU Tarwe Haver Juli 983/g 967/g Juli 44% 445/g Sept. 9934-6/3 98%-% Sept. 45% "44% Dec. 101%-% 100-997/g Dec. 46 4554 Mais Rogge Juli 613/g 60% JuU 71V* 70 Sept. 62% 61% Sept. 71 706/s Oec. 647/8 6314 Dec. 73% 72% Reuzel Duluth Lynzaad Loco 7.02% 7.05 JuU 7.05 7.07% Juli 1.92% 1.92 Sept. **7.25 7.27% Sept. 1.93 1-91% Oct. 7.40 7.40 Dec. 7.60 7.62% NEW-YORK, 17 Juli. Rubber Standaard Juli 14.41 14.55 Sept. 14.65 14.82 Oct. 14.79 14.94 Dec. 15.05 15.18 Suiker Juli 1.68 1.69-70 Sept. 1.73 1.74 Oct. 1.75 1.76 Dec. 1.80 1.81 Jan. 1.80-81 1.81-82 Tarwe Jan. Mrt. Mei Mei Juli 15.14 15.31 15.37 15.54 15.65 15.80 1.85 186 1.88-89 1.90-9 1.92-94 1.94-9: Ct.Cuba 3.18 3.18 Roode Winter loco 103% 102% Oud contract. Nieuw contract 17 Juli 16 Juli Tarwe Juli 8334 82 Oct. 847/8 833/g Dec. 86% 84% Rogge Juli 58% Oct. 60% 59% Dec. 61% 60% Haver Juli 39% 38'% Oct. 39Vs 38% Dec. 38% 37% WINNIPEG, 17 Juli. 17 JuU 16 Juli Gerst Juli 45% 47% Oct. Dec Lijnzaad Juli 1.63 Oct. 1.67H Dec. 1.65% 45 46% 47% - 1.60% 1.641/2 1.631/2 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 17 JuU. (V.D.) Tarwe: Juli October 5/3; Dec. 5/51/45/51/8; Maart 5/6 5/8. en Activa: Binnenl. Wissels, Prom., enz. in disc.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc. Idem Eig. Portef. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bybank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet '19 K.B. v. 28 Sept. '18. Stbl. No. 553) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 1/5 Kap. Res. en Pensioenf... Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Byzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rok Van anderen Div. Reken Totaal W.v. a. Ned.-Indië t) W.v. l.h. buitenl. Besch. Metaalsaldo. (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp., rechtst. b. d. Bank ond.gebr. 16 Juli 1934 23.006.599 435.579 4.034.862 27.477.041 1. 360.725 1.360.725 102.229.139* 5.667 665 43.301.261 151.198.066 146.245.252* 4.952.814 151.198.066'" 102.173.310 759.604.518 861.777.828 22.814.195 884.592.024t 21.497.758 4.970.000 17.587.711 16.996.491 1.125.679.818 20.000.00C 3.807.914 5.000.000 9.258.688 896.891.815 41.412 76.746.696 112.383.415 1.549.876 1.125.679.818 73.789.100 32.341.465 449.980.222 9 Juli '34 23.230.587 573.748 4.283.238 28.087.574 1.360.725 1.360.725 102.355.344* 5.565.989 46.279.760 154.201.094 149.421.533* 4.77.9.561 154.201.094* 102.172.780 756.733.566 858.906.346 22.656.021 881.562.367-f; 21.914.936 4.970 000 3.515.121 16.996.491 1.112.608.310 20.000.000 3.807.914 5.000.000 9.261.767 906.070.780 157.246 58.516.837 108.414.058 1.379.704 1.112.608.310 73.789.100 29.475.514 452.112.257 RENTESTAND Wissel-disconto 2% pet. sedert 19 Sept. '33 Promessen-disconto 3 Beleening van Effecten 3 Beleening v. Goederen 3 Voorschotten in Reke ning-Courant 3 De „Snip", op uitreis, is te Bangkok aange komen. De „Ijsvogel" vloog van Rutbah Wlels naar Athene (thuisreis).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2