Werkliedenverbond bespreekt Steunverlaging Mgr. B. A. de Wit WOENSDAG 18 JULI 1934 OFFERS BRENGEN „In zedelijk opzicht is de inge voerde steunverlaging onver antwoordelijk te noemen" Belastingverhooging mogelijk? Antwoord van den voorzitter DOOR VICTOR BRIDGES Allerlei PATER DR. C. VAN LIERDE O.E.S.A. BELANGRIJKE OPDRACHT Voor de Nederlandsche industrie? „DE BLAUWE VAAN" Het blaadje strijdt vóór doel eindengesymboliseerd door de roode vaan NEDERLANDSCHE REISWEEK Speciale spoorwegtarieven van 20 tot 27 Augustus SPOORWEGCONFERENTIE Geen audiëntie Consumptiemelk LUCHTVERBINDING IN INDIË Makassar biedt geen perspectieven Belgische missie naar China Een priester, die met groote nauw gezetheid, stil en onopgemerkt zijn werk deed Oud-Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom Moeder doodt haar kindje Afschuwelijk misdrijf te Schiebroek Mgr. B. A. de Wit Kanunnik van Schaik over Mgr. de Wit Pontificale Uitvaartdienst VREESELIJKE VERGISSING Boer doodt zijn vier koeien STEUN INGEHOUDEN De radiorede van H. M. Koningin de Eerst huurverlaging Ouders, past op uw kinderen! UIT DE STAATSCOURANT Naar aanleiding van de openingsrede van den voorzitter op de Verbondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond werd door zeer vele afgevaardigden het woord gevoerd over de ingetreden steunverlaging en de relletjes, die daarvan het gevolg zijn geweest. Door di verse sprekers werd geconstateerd, dat dcor'de nieuwe regeling de groote gezinnen ernstig zijn getroffen. Zoolang door anderen nog geofferd kan worden, moet h.i. zulks geschieden om groo- tere nadeelen te voorkomen. Het optreden van de regeering draagt slechts een individualis tisch en liberaal karakter. Het standpunt dat er een flinke marge moet zijn tusschen steun en loon is te veroordeelen. De Katholieke Staatspartij, aldus sommige sprekers, stelde het voor, alsof de herziening der steunregeling aan de groote gezinnen tege moet zou komen, maar de practijk wijst anders uit. Door een der afgevaardigden werd de klacht geuit, dat de behandeling van de te- werkgestelden in de werkverschaffing niet al tijd goed genoemd kan worden. Door een an deren afgevaardigde werd er op gewezen, dat de wet op de buitenlandsche arbeidskrachten nog niet is uitgevoerd Bij de beantwoording der opmerkingen werd door den voorzitter allereerst in herinnering gebracht, dat te Haarlem werd besloten om het lidmaatschap dier Kath. Democr. Partij als zoodanig niet te verbieden. De arbeidersbewe ging staat organisatorisch los van elke politieke organisatie. Gaat een lid van de K. D. P. steeds voort met te stoken in de arbeidersbeweging, dan zal royement moeten volgen. De besturen der afdeelingen moeten elk ge val op zich zelf naar beste weten beoordeelen. Ten aanzien van de hier te lande werkzame buitenlandsche arbeidskrachten, merkte spr. op, dat het hier werkzaam zijn van buiten landsche krachten vooral daarom zoo'n groot euvel is, omdat de Nederlandsche arbeiders geen kans krijgen in het buitenland geplaatst te worden. Het is te hopen dat de Minister van Sociale Zaken spoedig tot uitvoering der wet op de buitenlandsche arbeidskrachten zal overgaan. Wat de steunverleening en de werkverschaf fing betreft, constateerde spr., dat gebleken was, dat het bestuur tot nog toe gehandeld heeft in den geest van de katholieke arbeiders beweging en dus op den ingeslagen weg zal voortgaan. Het bestuur van het Verbond zal zich binnenkort wenden tot de plaatselijke organen om ingelicht te worden over de resul taten der ingevoerde steunherziening. Dan zal het bestuur zich op de hoogte kun nen stellen, in welke mate de steunherziening een steunverlaging beteekent. Een goede steun- politiek moet volgens het Verbondsbestuur er van uitgaan, dat de arbeiders een recht hebben om te leven. De regeering is momenteel het eenigste or gaan, dat beschikt over de middelen om mo gelijk te maken, dat het leven van het yolk in stand wordt gehouden. De regeering is in dezen allereerst en allermeest verantwoordelijk. In direct, en wel door het controlerecht dat het uitoefent, is ook het parlement verantwoorde lijk voor de politiek der regeering. In zedelijk opzicht is de ingevoer de steunverlaging onverantwoorde lijk te noemen. Door deze ernstige toestanden is de mentaliteit van een groot aantal werklooze Nederlan ders, waartoe ook Katholieken be- hooren, hoogst ernstig geworden. Spr. sprak de hoop uit, dat de re geering aan het adres van het Ver bond de noodige aandacht zal schenken en correcties zal aanbren gen in de regeling. Ook moet de regeering nagaan of de ge voerde belasting politiek wel juist is. De re geering stelt zich op het standpunt, dat uit de belastingen niets meer gehaald kan wor den, maar de meening van het Verbondsbe stuur is, dat dit laatste nog wel mogelijk is- 23 „Ik zal waarschijnlijk over een uur terug zijn, Jennings" zei hij „en waarschijnlijk ga ik dan weer uit. Ik weet nog niet welken auto ik zal ne men; maak dus maar dat ze alle gereed staan." Jennings tikte, met een uitdrukking van de meest gelaten overgave, aan den rand van zijn pet en Tony schakelde in. Hij bereikte Basil-Mansions juist toen het elf um- begon te slaan. Hij zette zijn wagen op de binnenplaats en liep naar de flat van Molly waar hij, na gebeld te hebben, door het elegante Fransche dienstmeisje werd binnengelaten. Onmiddellijk verscheen Molly in de hal. Zij droeg een smaakvolle groen zijden japon. Voor een ochtendcostuum wel wat fantastisch, maar het had de verdienste, haar roodbronzen haar op z'n voordeeligst te doen uitkomen. „Dat vind ik vreeselijk aardig van je, Tony, want ik weet, dat je een hekel hebt aan vroeg opstaan." ,,0, als er iets is, waarvoor ik vroeg op moet, dan kan het mij niet schelen, zei Tony. „Het is de ongezelligheid van den morgenstond, die mij in bed houdt." Zij leidde hem naar de zitkamer. Op een mooi tafeltje van satijnhout, stond een zilveren blad met eenige glazen en twee fles- 6chen Heidsieck. Tony keek naar de merken, Zooals er een wegenfonds ontworpen is, zoo vraagt men zich af of er niet een fonds moet komen om het menschelijk leven in stand te houden. Niet alleen van de hoogere inkomens, aldus verder spr., kan nog meer gehaald wor den, maar ook uit de minder hooge inkomens. Wat de houding der Kamerfractie betreft, moet men in het oog houden, dat deze regee ring niet is gevormd met medewerking der R K. Staatspartij. En als de fractie de regeering zou wegstemmen, moet zij de zekerheid hebben dat we er onder een nieuwe regeering niet slechter aan toe zullen zijn. Ten slotte deelde spr. mede, dat aan den meermalen geuiten wensch om een specialen man aan te stellen in de beweging voor de werkloozenzorg, naar de meening van het be stuur nog niet voldaan moet worden, omdat het niet mogelijk is alle aangelegenheden betref fende de werkloozen centraal te behandelen. Die belangen kunnen beter behartigd worden door de districtscommissies. Bij de behandeling van het jaarverslag over 1933 werden diverse huishoudelijke aangelegen heden ter sprake gebracht. Het financieel ver slag over 1933 werd vastgesteld. Het periodiek afgetreden lid van de commissie voor de volks gezondheid, de heer H. B. Haver werd bij en kele candidaatstelling herkozen. De jaarver slagen van „Herwonnen Levenskracht" en „Berg en Bosch" werden, na een korte toe lichting door den heer Verzuu, vastgesteld. De heeren Haver, van Tongeren en Verzuu wer den herkozen als bestuurslid van „Herwonnen Levenskracht". Vervolgens werden de versla gen besproken van Concordia, De Centrale Volksbank, de Ned. Arbeidersbank en de Eigen Drukkerij Lumax. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Andriessen, Angenent, De Bruyn en Kuiper en gekozen werd de heer A. Boersma in de va cature Van Hamersveld. De heer A. C. de Bruyn werd bij acciamatie herkozen tot voorzitter. Hedenmorgen wordt de vergadering voort gezet. Aan het Bijbel-Instituut te Rome is voor het Baccalaureaats-examen summa cum laude ge slaagd de weleerw. zeergel. pater dr. Canisius van Lierde, O.E.S.A. De raad van beheer der Gemeenschappelijke Mijnbouw-Maatschappij „Billiton" heeft, naar „Het Handelsblad" meldt, besloten over te gaan tot de aanschaffing van een groote emmer- baggerinstallatie. Deze molen zal een capaciteit van ruim 2y millioen kubieke meter per jaar hebben en daardoor de grootste tinbaggermolen in Neder- landsch-Indië zijn. De raad van beheer heeft het vertrouwen, dat dit werk aan de Nederlandsche industrie gegund zal kunnen worden. Op vragen van het Eerste Kamerlid Hermans betreffende de inhouding van aan militairen geadresseerde exemplaren van het orgaan voor drankbestrijders „De Blauwe Vaan" heeft mi- Waarom wil je de doofstom mentaal leeren. Mijn vrouw praat zooveel, dat dit de eenige manier is om er een woord tusschen te krijgen. Esquella, Barcelona. „En is het nu heusch waar," zei hij eenigszins verwijtend, „dat je dit verknoeit aan criticas ters?" „Och," zei ze glimlachend, „men moet hen toch ergens mede bezighouden." Zij ging naar de sofa en begon de kussens te schikken. „Laat 'm nu maar knallen, Tony en kom dan bij mij zitten. Ik heb werkelijk goeden, emstigen raad noodig." Tony gehoorzaamde en na twee glazen te heb ben ingeschonken, bracht hij het blad bij Molly en zette het onder haar bereik op den grond, waarna hij zich naast haar nederzette. „En ver tel mij nu eens, wat er aan scheelt," zei hij vriendelijk. Molly stak een sigaret op en blies een blauw wolkje voor zich uit. „Het betreft Peter," zei ze, „Er is iets met hem gebeurd, iets ernstigs." „Dat weet ik," zei Tony. „Hij heeft mij gister morgen vijfhonderd pond moeten betalen." Molly schudde haar hoofd. „Dat is het niet," antwoordde zij. „Ik weet, dat hij er een hekel aan heeft, een nederlaag te lijden, maar daar zou hij niet zoo opgewonden over zijn." Zij ver schikte zich in een meer gemakkelijke houding. „Ik heb bemerkt, dat het van ernstiger aard is," voegde zij er aan toe. „Werkelijk?" zei Tony belangstellend. „Wat zijn de symptomen?" „Gisteren om kwart voor tweeën zou hij hier komen lunchen en tegen één uur belde hij mij op, om te zeggen, dat het een beetje later zou worden. Ik vond, dat zijn stem wat vreemd klonk door de telefoon, bedoel ik. Ik ken Pe ter tegenwoordig door en door en toen hij latei- kwam, zag ik dat er werkelijk iets aan de hand moest zijn. De goede jongen was zoo in de war nister Deckers geantwoord, dat het blad „De Blauwe Vaan", orgaan voor drankbestrijding, uitgegeven door de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, zich niet beperkt tot het in den naam van de vereeniging aangeduide doel, doch tevens strijdt vóór de doeleinden, gesymboliseerd door de roode vaan, en tegen het zoogenaamde „mili tarisme". Dit orgaan werd kosteloos toegezon den aan onderofficiers- en manschappencan- tines. Een en ander heeft den minister aanleiding gegeven te bevorderen, dat de ter zake be voegde commandanten geen vergunning ver- leenen tot het aanbieden van „De Blauwe Vaan" binnen de kazernecomplexen, in andere tot huisvesting of verblijf van militairen aan gewezen inrichtingen en tijdens de rust bij militaire oefeningen. In navolging van het buitenland, zullen de Nederlandsche Spoorwegen dit jaar meedoen aan 'n van 2027 Augustus durende ^Nederland sche Reisweek", hierover o.m. bet volgende: Wat het reizen per spoorweg betreft, ligt het in de bedoeling een korting toe te Kennen van engeveer 25 pCt. op den prijs der achtdaagsche abonnementskaarten, alsmede op den gezamen- lijken prijs van twee vacantiekaarten en wel in dier voege dat de prijs der vacuntickaart voor de heenreis vol betaald wordt (Ie kl. 7.50; He kl. 5.75; IHe kl. 4) en dat voor de vacan- tiekaart voor de terugreis in rekening gebracht wordt: Ie kl. 4; lie kl. 3; Ille kl. ƒ2. De achtdaagsche abonnementskaarten zullen in het bewuste tijdvak voor alle reizigers, onge acht of zij een legimitatiekaart- hebben of niet, kosten: Ie kl. 21.50; lie kl. 16.50; Ille kl 11.50. Ook staat reeds vast dat een reductie van 50 pCt. gegeven zal worden op alle autodiensten van de A.T.O.; van 15 pCt. op de rondvluchten en van 25 pCt. op enkele reisbiljetten van de Ned. Luchtlijnen der K.L.M.; van 5 tot 10 pCt. op hotel- en pensionprijzen. Onderhandelingen omtrent reducties zijn verder hangende met diverge Nederlcndsehe reederijen in bimienlandsch verkeer, haven- rondvaart-ondernem.ngen, auto-diensten, dier gaarden, natuurbaden, concerten, theaters enz., enz. In hotel Zeerust te Scheveningen is Dinsdag begonnen een zitting van de „Wagenanschluss", van de „Verein Mitteleuropaischer Eisenbahn Verwaltungen", regelende de uitwisseling en het gebruik va,n het goederenmaterieel dezer spoorwegen in internationaal verkeer. De Nederlandsche Spoorwegen zijn op deze conferentie vertegenwoordigd door de heeren A. J. M. Verspyck en ir. Rovers, beiden afdee- lingschef le klasse. Namens de Directie heeft de heer Verspyck de deelnemers welkom ge- heeten. Deze welkomstgroet werd beantwoord door dr. ir. Remy, Reichsbahndirektionsprasi- dent uit Keulen. Deze bijeenkomst duurt vier dagen. Het ligt in de bedoeling Woensdag de deelnemers met hun dames een tocht naar de Zuiderzeewerken te doen maken. Vrijdag gaat het gezelschap naar het Westland. Jhr. ir. J. Röell, directeur van de Westlandsche Tram, stelt daarvoor auto bussen ter beschikking. De Minister van Defensie zal tot nadere aankondiging geen audiëntie verleenen. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 22 Juli tot en met 28 Juli 1934 de prijs voor het taxegedeelte van con sumptiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is bepaald op 5% cent per liter, met dien ver stande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van y cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. SOERABAJA, 17 Juli (Aneta). Het Soer. Han delsblad meldt, dat Ir. Vogel, vervanger van Dr. Groeneveld Meyer, hoofd van de afdeeling Luchtvaart, die gisteren uit Makassar te Soera- baja arriveerde, verklaarde, dat Makassar geen perspectieven biedt voor een K. N. I. L. M.- dienst op deze plaats. De heer Vogel voert mo menteel besprekingen te Soerabaja voor een eventueele verbetering van het vliegveld Dar- mo. BATAVIA, 17 Juli (Aneta). De Belgische mis sie, welke tot taak heeft aan de Regeering van China kennis te geven van de troonsbe stijging van Koning Leopold II, zal 19 Juli met het m.s. „Dempo" te Batavia arriveeren. Het ge zelschap zal 2 of 3 weken op Java verblijven en op 23 Juli incognito door den Landvoogd worden ontvangen. en opgewonden, dat hij bijna niets van de lunch aanraakte." „Dat klinkt ernstig," stemde Tony toe. „Niets, behalve een formeele crisis is in staat, om zoo'n seigneur den eetust te benemen." Molly knikte. „Dat weet ik. Ik vreesde een oogenblik, dat hij op een ander meisje was ver liefd geworden, maar, dat was het ook niet. Er was iets gebeurd, en als ik geen driekwart idioot ben, ben ik er zeker van dat het in verband staat met Livadia." „Hoe verbazend opwindend!" verklaarde Tony. „Het doet mij een gevoel krijgen, of ik een ge heime detective ben uit een roman." Hij zweeg even. „Waarom denk je eigenlijk, dat het iets met Livadia uitstaande heeft. Het zou wel „Als het niet om Livadia was," onderbrak Molly, „zou hij het mij wel verteld hebben." „Waarom vroeg je het hem niet?" Molly schudde ontkennend. „Dat zou niets helpen. Hij heeft Da Freitas beloofd, nooit met iemand over de zaken van Livadia te spreken en hij is dom genoeg, om zelfs ten opzichte van mij dat woord te houden. Natuurlijk zal ik het vroeger of later wel uit hem kunnen krijgen, maar men kan Peter nooit stormenderhand veroveren; bij hem is 't altijd een kwestie van tijd. Er is iets gebeurd, dat is zeker en ik zal probeeren het zoo spoedig mogelijk te achterha len." Zij was onder het spreken uit haar gemak kelijke houding gekomen en zat nu recht op, terwijl zij Tony aankeek. ,En daar moet jij aan mede helpen," voegde zij e" hij. Tony keek haar met ongeveinsde verrassing aan. „Ik zou je graag helpen, als ik kon, Molly," zei hij, „maar ik vrees, dat Peter er met de vij- honderd pond welke hij mij moest betalen, is van door gegaan." Na een langdurige ongesteldheid is Dinsdagmiddag in zijn woonhuis Bilt- straat 156 te Utrecht, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten, over leden de HoogEerw. heer Mgr. B. A. de.. Wit, .oud-Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom en oud-Deken van het De kenaat Utrecht. Een sober levensbericht moge hier vol gen, sober omdat wij weten hiermede geheel te handelen in den geest van den overledene, die gedurende zijn langdurig en vruchtbaar pries terleven wars van elk streven naar uiterlijk ver toon stil en rustig deed, wat zijn plicht hem ge bood te doen en bij herhaling als zijn wensch te kennen gegeven heeft, dat men zich bij zijn dood van al te veel lofbetuiging zou onthou den. Geheel in overeenstemming daarmede is zijn wensch, dat bij zijn uitvaart geen lijk rede zal worden gehouden. Bernardus Antonius de Wit werd 23 Sept. 1855 te Gendringen (Geld.) geboren. De over ledene bereikte dus den leeftijd van 78 jaar. De HoogEerw. heer de Wit werd priester ge wijd 15 Aug. 1880 en werd achtereenvolgens tot kapelaan te Nieuwe Pekela (30 Januari 1882), Denekamp (7 Augustus 1884), Baak (23 Decem ber 1886). Loenersloot (15 Nov. 1892) en Gro ningen, parochie H. Martinus (16 Maart 1894). Op 6 September 1899 volgde zijne benoeming tot pastoor te Meppel. Na aldaar gedurende bij na zes jaar het pastoraat te hebben uitgeoefend, werd Mgr. de Wit op 11 Augustus 1905 belast met de zielzorg in de parochie van den H. Mar tinus Achter Twijnstraat te Utrecht als opvol ger van v/ijlen pastoor C. van Eilmpt, die be noemd was tot pastoor en deken van Zutphen. In zijn volle kracht en met voorbeeldigen ijver heeft pastoor de Wit in deze parochie on der het pastoorschap van Sint Martinus ge werkt. Zijn parochiale arbeid kenmerkte zich door een vaderlijke beminnelijkheid en min zaamheid jegens hen, die in geestelijke of stof felijke nood verkeerden. Zeer terecht heeft de tegenwoordige pastoor van de St. Martinus-parochie de HoogEerw. heer Kanunnik J. G. van Schaik er in zijn feestpredikatie ter gelegenheid van het gouden priesterfeest, dat Mgr. de Wit op 15 Augustus 1930 temidden van zijn oud-parochianen vierde, er aan herinnerd, dat de Kerkelijke Overheid hem veel toevertrouwde, omdat zij wist, dat al wat zij hem opdroeg in haar geest zou worden uitgevoerd. Z. H. de Paus benoemde pastoor de Wit op 11 September 1912 tot Kanunnik van het Me- tropolitaan Kapittel. Na het overlijden van den Hoogeerw. heer Deken Mgr. Th. Roes, werd pastoor de Wit op 24 Januari 1913 belast met het Dekenaat der stad Utrecht. In den loop der jaren gaf hij als Deken o.m. vele voortreffelijke en van helder inzicht getuigende adviezen om de leiders van onderscheidene sociale en charitatieve ver- eenigingen, die groot vertrouwen stelde in de zen voorzichtigen priester-raadsman. Daarnaast vervulde hij belangrijke zaken als geestelijk adviseur voor verschillende diocesane organisaties, o.a. den R.K. Vrouwenbond in het Aartsbisdom, terwijl tevens het pastoraat van de uitgebreide St. Martinusparochie veel van zijn groote werkkracht vorderde. Tenslotte heeft Z. H. Exc. Mgr. H. v. d. We tering z.g. hem getrokken uit de rechtstreek- sche zielzorg door hem op 27 Juni 1919 in de plaats van den kort tevoren overleden Mgr. dr. H. Brouwer te benoemen tot Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, terwijl de dekenale zor gen in vollen omvang op zijn schouders bleven rusten. Bij zijn afscheid van de St. Martinusparochie, waarvoor Mgr. de Wit gedurende 14 jaren zijn beste krachten gegeven had, werd hij op harte lijke wijze gehuldigd en kwam duidelijk tot uiting hoe zeer de vertrekkende herder door zijn parochie bemind en gewaardeerd werd. Tot zijn opvolger als pastoor werd in Juli 1919 benoemd de HoogEerw. heer J. G. van Schaik. Wegens gezondheidsredeen werd Mgr. de Wit op 25 October 1929 eervol ontslagen als Deken van Utrecht; in die functie werd hij op gevolgd door den tegenwoordigen Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, die toen pas toor van de H. Hartparochie te Utrecht was. Het vrij plotseling overlijden van den Aarts bisschop Z. H. Exc. Mgr. H. v. d. Wetering op 18 November 1929 greep diens trouwen dage- lijkschen medewerker Mgr. de Wit zoo ernstig aan, dat hij niet meer voldoende lichaamskracht behield om met den ijver en nauwgezetheid, waarmede hij steeds had gearbeid, de zware taak van Vicaris-Generaal te blijven vervullen. Tot zijn opvolger in deze hooge kerkelijke func tie werd op 13 Mei 1930 benoemd de HoogEerw. heer Mgr. Th. Huurdeman. Door Z. H. den Paus werden de vele en groote verdiensten van Mgr. de Wit erkend door hem te benoemen tot Huisprelaat, terwijl H. M. de Koningin hem de onderscheiding voor ridder van den Ned. Leeuw toekende. „Je kan me toch helpen als je wilt," zei Molly. Zij hield even op. „Herinner je je nog dat je me eens over dien vriend van je hebt gesproken hoe heet hij ook weer. Ik bedoel dien vriend, die een autozaak in Portriga heeft?" Een zweem van begrijpen begon op het gelaat van Tony zichtbaar te worden. „Bedoel je Jimmy —Jimmy Dale?" vroeg hij en zweeg daarna eenige oogenblikken. „Als Jimmy van eenig nut kan zijn, heb je het maar te zeggen. Ik ben er zeker van, dat hij alles zal willen doen, wat ik hem vraag." „Ik zou hem willen vragen, of hij mü een brief wil schrijven," zei Molly. Zij boog een wei nig voorover, om haar sigaret aan die van Tony aan te steken. „Kijk," zei ze, „ik zou nauwkeu rig op de hoogte gebracht willen worden van hetgeen er in Livadia voorvalt. Ik weet zoo goed als zekér, dat het er niet pluis is, anders zou Peter niet zoo van streek zijn en iemand, die op 't oogenblik in Livadia woont, is in ieder geval wel in staat, iets over den toestand daar mede te deelen." „Dat zal Jimmy zeker kunnen," zei Tony. „Hij is bevriend met den President. Toen ik drie maanden geleden een brief van hem ontving, waren zij althans nog dikke vrienden." Tony dronk zijn glas leeg. „Dat herinnert er mij aan, dat ik hem niet eens geantwoord heb," liet hij er op volgen. „Jij beantwoordt nooit brieven," zei Molly, „daarom telefoneer ik je altijd maar." Zij stond op en ging naar een klein satijnhouten dames- bureautje en haalde een vel papier en een en veloppe te voorschijn. „Wees nu eens heel braaf en beantwoordt dien brief nu dadelijk dan kan je hem tevens wat ik wil weten." Tony stond langzaam van de sofa op en nam Te Schiebroek is Dinsdagmorgen een 22-ja- rige ongehuwde moeder, die haar pasgeboren kindje op afschuwelijke wijze van het leven had beroofd, gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Het lijkje is in beslag genomen. Bij zijn heengaan als Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom wijdde de tegenwoordige Proost van het Metropolitaan Kapittel de Hoogeerw. heer Kanunnik J. G. van Schaik, pastoor der St. Martinusparochie te Utrecht, in „Het Cen trum" van 15 Mei 1930 een artikel over Mgr. de Wit. Wij meenen niet beter te kunnen doen, dan dit „In Memoriam" te besluiten met een gedeelte omdat daarin zoo treffend juist per soon en werk van een overledene geschetst zijn. Na herinnerd te hebben aan de jaren, dat de thans overleden oud-Vicaris-Generaal nog ka pelaan was bij Mgr. Deken Eisen z.g., pastoor der St. Martinusparochie te Groningen, schreef de HoogEerw. heer van Schaik: „Kapelaan De Wit toonde toen reeds de merkwaardige eigenschap, die hem altoos is bij gebleven, dat hij een open oog had voor de nieu were eischen van de praktijk. En ook die andere hem kenmerkende eigenschap van groote voor- zlchtighid en bedachtzaamheid. Hij nam niet spoedig een besluit tot iets nieuws, maar had hij iets ingezien, dan stond hij voor de uitvoe ring en ging voor geen moeilijkheden uit den weg. Zoo herinner ik mij nog levendig de vele gesprekken, die wij voerden, ook met den De ken, over de oprichting van een Jongenspatro naat. Dat was toen iets heel nieuws. Merkwaardig was de lijn, die hij toen trok. Leden zouden zijn: jongens, wier godsdienstige en maatschappelijke opvoeding thuis niet vol doende verzorgd werd, en dat soort jongens al léén. Vermaak moest bijzaak zijn; leeren en opvoeden, met behulp vooral van leeken, hoofd zaak. En zoo ging hij in Groningen met het eerste Patronaat in zee. In Utrecht werd in zijn opvolger als Pastoor van de St. Martinusparochie. Van nabij dus heb ik leeren begrijpen, met hoe groote nauwgezetheid ik zou haast zeg gen: pijnlijke nauwgezetheid hij in Utrecht jaren lang heeft gewerkt als Pastoor en Deken. De overleden Aartsbisschop (Mgr. v. d. Wete ring z.g. Red.) koos hem tenslotte als Vica ris-Generaal. Trouwer dienaar kon de Aartsbisschop niet hebben uitgekozen. Hij was gehecht aan zijn Meester, en vond er zijn hoogste voldoening in, stil en onopgemerkt zijn werk te doen. Eenvou dig, toegankelijk en goed was hij voor alle gees telijken van het Aartsbisdom. Altoos vond hij den tijd, om gemoedelijk te praten en te luis teren. En toch was hij geregeld als Vicaris en Deken overstelpt met werk. Zijn rechtschapenheid ten opzichte van hoog en laag is algemeen bekend onder den Utrechtschen clerus en ook daar buiten." Tot zoover het citaat uit het artikel van Ka nunnik van Schaik. Na ongeveer iy jaar van welverdiende rust is de HoogEerw. heer Mgr. B. A. de Wit, de vrome en voorbeeldige en door clerus en leeken hooggeachte priester thans uit het tijdelijke aardsche leven weggerukt om van God het eeuwige hemelsche loon te ontvangen voor zijn onvermoeiden arbeid in Diens wijngaard. Zijn ziel ruste in vrede. De uitvaart en begrafenis zijn bepaald op a.s. Vrijdag. De Requiemmis zal worden gecele breerd door Z. H. Exc, Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, a.s. Vrijdagmorgen te half elf in de Kathedraal aan de Lange Nieuwstraat. Er wordt geen lijkrede gehouden. Een tweede plechtige uitvaartdienst zal wor den gehouden in de St. Martinuskerk, waaraan Mgr. de Wit z.g. gedurende een 14-tal jaren als pastoor verbonden is geweest. Voorts is bij laatste wilsbeschikking' bepaald, dat in alle kerken en kapellen van de stad op een der dagen voor zijn begrafenis een H. Mis voor de zielerust van den overledene zal worden gelezen. plaats op het elegante stoeltje voor het bu reautje. Hij nam een penhouder van het zilveren standaartje en bekeek hem met afkeurenden blik. Die zal mij inktvingers bezorgen, trou wens ik krijg altijd inkt aan mijn handen, als ik geen vulpen gebruik." „Nu dat geeft niets," zei Molly „het is voor een goede zaak en ik zal, als je klaar bent, een bad voor je klaar laten maken." Tony staarde peinzend naar het mooie post papier en na zijn sigaret op den rand van den inktkoker gelegd te hebben, boog hij zich voor over en begon aan de hem opgelegde taak. Na eenigen tijd legde Tony den penhouder neder en draaide zijn stoel om. „Zou het gaan zoo?" „Beste James. Ik ben al maanden van plan geweest, je brief te beantwoorden, maar, hoe het komt weet ik niet, in het voorjaar kan ik er nooit toe komen brieven te schrijven. Het deed mij zeer veel genoegen te hooren, dat je nog springlevend bent en zulke prettige kennissen hebt. Ik heb zelf nooit Presidenten ontmoet, maar ik stel mij hen altijd voor, als corpu lente, oude heeren met een bolhoed op en een wit vest aan. Als jouw President er zoo niet uitziet, moet je het mij niet schrijven, want ik heb een hekel aan desillusies. Was je maar weer in Londen terug. Jij was de beste vriend, dien ik ooit heb gehad en ik zou dan zekerheid hebben met biljarten eens te verliezen en dat talent mag je toch eigenlijk niet in de wildernissen van Livadia begraven. Als je spoedig komt, kan je mij een grooten dienst bewijzen. Ik ben voornemens een garage Door een misgreep heeft de veehouder D. B. te Schellinkhout (N. H.) vier van zijn melk koeien vergiftigd. De koeien haden tijdens het melken ontzet tend veel last van vliegen. Om de dieren van die plaag te bevrijden nam de boer een op lossing van nicotine, ongeveer van dezelfde sterkte als gebruikt wordt om vruchtboomen te bespuiten. Hierin dompelde hij een dweil en wreef daarmee de dieren over de huid. Tot zijn groote ontsteltenis had de inwrij ving zulke gevolgen, dat, toen hij de vierde koe bewerkte de eerste reeds dood neerviel. Onmiddellijk begon men emmers water over de dieren uit te storten, in de hoop de ande ren te behouden. Het gif werkte echter zóó snel, dat de koeien een voor een den geest ga ven en B. met één slag al zijn melkvee kwijt was. Van hen, die door deelneming aan de sta king van de havenarbeiders te Rotterdam het stempel voor Maai}dag van de vorige week missen, heeft Maatschappelijk Hulpbetoon al daar, naar „Het Volk" meedeelt, de uitkeering voor dien dag van den steun ingehouden. Met betrekking tot den Dinsdag zouden B. en W. nog een nadere beslissing nemen. BATAVIA, 17 Juli (Aneta). De toespraak die gisteren door H. M. de Koningin voor de radio werd gehouden, is in Ned.-Indië goed doorge komen. De Landelijke vereeniging tot onderlinge ver zekering tegen nadeelige gevolgen van werkloos heid en ziekte heeft aan den minister van Sociale Zaken een adres gezonden, waarin be toogd wordt, dat wel de huurtoeslag is verlaagd, maar geen wettelijke maatregelen zijn genomen, de huren te verlagen. Adressante verzoekt den gemeentebesturen te berichten, dat de huur toeslag gehandhaafd blijft als voorheen totdat er een wettelijke regeling wordt ingevoerd cm de huren boven f 4 te verlagen. In het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag is over leden het tweejarig kindje A. A., dat Vrijdag j.L in de keuken van de ouderlijke woning aan den Zuidwal achteruit is geloopen en daarbij in een pan met kokend aardappelwater was gevallen, tengevolge waarvan de kleine ernstige brand wonden had bekomen. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den res.-kapitein P. A Kouwenhoven van het reg. jagers; aan den res.-kapitein A. H. Wem- merslager van het 22e reg. inf.; aan den res.- Kapitein W. Karreman van het 7e reg. veld- art.; aan den res.-eerste-luit. C. Baalbergen van het 15 reg. inf.; W. T. Vogelaar van het 2e reg. veldart.; mr. A. J. W. v. Royen van het e reg. veldart.: A. J. P. Leemans van het 11e reg. inf.; M. W. Neumann van het 3e reg. veldart. en L. J. Mol van het Korps pontonniers en torpedisten en aan den res.-eerste-luit. voor spec, diensten J. R. van den Begh van het Vrijw. landstormkorps luchtwachtdienst. Benoemd tot res.-off. van gez. tweede kl. bij de landmacht de dienstpl. vaandrigs van de le comp. hospitaalsoldaten C. F. L. C. Bosch en L Provo kluit, beiden arts. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belastingen enz. P. L. Hofman verplaatst van het kantoor Maassluis naar het kantoor Noordwijk en de ontvanger der directe belastingen enz. L. M. Meursinge verplaatst van de inspectie der di recte belastingen te Rotterdam naar het kan toor Hellevoetsluis. Bjj beschikking van den minister van Fi nanciën is de inspecteur der registratie en do meinen J. H. Meihuizen verplaatst van de in spectie Winschoten naar de inspectie Gronin gen, 2e afdeeling. in Piccadily te openen, welke op geheel nieuwe leest zal geschoeid worden en ik heb daarvoor iemand noodig als directeur. Het grondbegin sel van de zaak berust hierop, dat de klanten hun auto's daar kunnen stallen en zekerheid hebben, wanneer zij hun wagens weer terug komen halen, dat de gereedschappen en de benzine onaangeroerd bleven. Ik ben er van overtuigd, dat dit' een overweldigend succes zou hebben, vooral om het nieuwe er van. Wij zullen een groot uithangbord laten maken waarop staat: „Gij zult niet stelen!" en wij zullen een hoog tarief kunnen vaststellen, om dat de klanten verbaasd zullen staan, wan neer zij ondervinden, dat hun auto's niet ge plunderd zijn, en op het tarief geen aanmer king zullen maken. Dit is volle ernst, Jimmy, dus kom direct over, voor de Livadianen je aangeboren oneerlijkheid nog dieper omlaag sleuren. Van Livadia gesproken, ik zou graag willen, dat je nog iets voor mij deed voor je dat land verlaat. Ik heb een jonge, mooie vriendin, die buitengewoon veel belang stelt in de politiek van Livadia en zij is bijzonder verlangend, nauwkeurig te weten, wat er op 't oogenblik gaande is. Ik heb haar gezegd, dat, indien er werkelijk onraad aan den horizon was, jij het zeker zou weten. Maak dus den goeden in druk welke ik van je heb gegeven, niet tot schande. Ga onmiddellijk aan je bureau zitten en schrijf mij een degelijken, duidelijken brief, waarin staat wie er nu weer vermoord zal worden en wanneer. Daarna pak je je boeltje bij elkaar en schudt het Livadiaansche stof van je schoenen en keert terug naar je toegenegen vriend Tony." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3