Plaats dan een „Omroeper voor 75.000 gezinnen. Minister Verschuur weder thuis. Zoekt gij betrouwbaar Personeel Woensdag 18 Juli 1934 po™*#. Rijdt bij voorkeur niette dicht op een anders r- achterlicht Zijderupsenteelt in Engeland Een onderijsboot? Plannen van Wil kens en Ellsworth Goldrushtragedie na 18 jaren ontdekt De oudste roman ter wereld Overblijfselen van een oeroude holsfad Hoe de gevolgen van hooibroei te voorkomen Geheimzinnige post- diefstallen Drie jaar in het ijs AUTOVERKEER MET BELGIË Nieuwe voorschriftei Examen radiotelegrafist „De Kunst in Nood" Op jacht naar een bacil De nationale wielerkampioenschappen zijn Dinsdagavond in het Amsterdamsche stadion verreden. J. van Egmond werd alfcemeen sprintkampioen van Nederland FOTOREPORTAGE Voor het eerst sinds de regeering van koning Jacobus II, werd in Engeland dezer dagen een zijderupsfarm geopend en wel op het histori sche landgoed Lullingstone, in het graafschap Kent. waar op het oogenblik meer dan drie honderd zijderupsen geteeld worden. De farm wordt geëxploiteerd door Lady Dayke en door den heer Bertuiccioli, welke laatste een groote be kendheid heeft verworven in de zijderupscul tuur in Italië. In het kasteel, dat zich op het landgoed be vindt, worden de zijderupsen in nissen ge teeld; de moerbeiboombladeren, waarmede de rupsen gevoed worden, worden dagelijks in groote hoeveelheden naar het kasteel gebracht en naar verluidt werpt de onderneming reeds gunstige resultaten af. De Zuidpoolonderzoeker, Sir Hubert Wilkins, heeft eenige dagen geleden Londen per vlieg tuig verlaten. Hij zal in Singapore met Lincoln Ellsworth, zijn Amerikaanscheri collega, sa menkomen en met dezen, van Nieuw-Zeeland uit, een expeditie naar de Zuidpool onderne men. Wilkins verklaarde voor zijn vertrek, dat de condities voor het welslagen van een Zuidpool tocht steeds dezelfde zijn: nauwkeurige be kendheid met de weersomstandigheden. Voor deze reis hebben de vorschers een boot noodig. die zonder bezwaar onder het ijs kan blijven. Om de meteorologische eigenaardighe den volkomen te leeren kennen, moet men eenige jaren achtereen tegelijkertijd het Zuid en het Noordpoolgebied bestudeeren. Hiermee houdt Wilkins zich nu al een half decennium bezig. Volgens hem heeft men met een onder ijsboot de grootste kans op welslagen. Een lang verblijf op het ijs houdt Wil kins voor ondoelmatig, omdat de temperatuur in het Zuidpoolgebied gemiddeld zestig tot ze ventig graden onder nul bedraagt. De beschut ting, die een onderijsboot oplevert zou den in vloed van de kou wezenlijk verminderen; het water onder het ijs is immers warmer dan de lucht er boven. Wat men verder noodig heeft zijn installaties om gaten in het ijs te slaan, ten einde het vaartuig aan de oppervlakte te kun nen brengen. Wanneer de voorbereidende expeditie van Ellsworth en Wilkins een goed verloop heeft, wil Wilkins dadelijk met een on derijsboot starten. Het schip zal slechts tien personen aan boord hebben, waaronder waar schijnlijk Lady Wilkins. Om de acht uur zal de boot ter luchtverversching aan de opper vlakte komen. In September zullen de onderzoekers Nieuw- Zeeland verlaten en dan eerst in de richting van de Weddellzee en Coatesland vliegen. Het tra ject is 2700 mijlen lang, waarvan 1500 nooit door een expeditie zijn betreden of uit een vliegmachine waargenomen. Ellsworth hoopt het in twintig uur af te brengen, hoewel hij ben zine voor een on-onderbroken vlucht van 5000 mijl en voedsel voor drie maanden meeneemt. In de Rosszee zal een ontmoeting met Wil kins' expeditieschip „Wyatt Earp" plaats heb ben. De vliegmachine zal de Zuidpool op 300 mijl afstand passeeren; het grootste gedeelte der vlucht zal zich boven tot nu toe onbekend gebied voltrekken. Intusschen onderhandelt Sir Hubert Wilkins met een Engelsche firma over de bouw van de onderijsboot. De plannen zijn van Wilkins af komstig, hij heeft ze op grond van zijn ervarin gen ontworpen. In 1916 werden in een verlaten hut in het goudgraversgebied aan de Yukon in Alaska drie dooden gevonden, een vrouw en twee mannen. De politie deed indertijd nasporingen naar een zekeren Jensen, dien men van den moord verdacht, doch deze was spoorloos uit de streek verdwenen en na langen tijd gaf men de pogingen om den dader te vinden op. Door een toeval werd Jensen echter on langs gearresteerd. Te Brooklyn, dat meer dan duizend kilometer van de plaats van het misdrijf verwijderd is, werd op zekeren dag de 51-jarige Jensen wegens dronkenschap door de politie gearresteerd en tot eenige dagen hech tenis veroordeeld. Zooals in dergelijke geval len de gewoonte is, werden hem vingeraf drukken afgenomen en deze werden volgens voorschrift naar het centraal bureau van den Amerikaanschen opsporingsdienst gezonden. Hier kwam men tot de ontdekking, dat de vingerafdrukken overeenkomst vertoonden met die, welke men achttien jaar geleden op het lijk van den vermoorden man in Alaska gevonden had. Jensen werd aan een streng verhoor onderworpen, doch ontkende op dat tijdstip in Alaska geweest te zijn. Drie Ameri kanen, die in dien tijd met hem samen gewerkt hadden, herkenden hem echter en daar het misdrijf volgens de Amerikaansche wet nog niet verjaard was, werd Jensen we gens moord tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Reeds voor 3200 jaar werd door den schrij ver Enama een boek geschreven, dat men wel den oudsten roman ter wereld noemen kan. De titel van het boek is ,,De geschiedenis van twee broers" en de handeling speelt zich af in Egypte. De auteur was een soort „hofboek handelaar" van koning Meremptah, hoogst waarschijnlijk dezelfde Pharao, onder wiens regeering de uittocht der Joden uit Egypte heeft plaats gevonden. Het boek, dat ter ver strooiing van den zoon van den Pharao ge schreven werd, bestaat uit negentien papyrus rollen met hieroglyphenschrift. In 1857 kwam dit kostbare boek in het bezit van een rijke Italiaansche, die het eenige jaren later aan het Britsche Museum verkocht, alwaar dit zeldzame exemplaar heden ten dage een groote aantrekkingskracht uitoefent op lite- ratuurvorschers. In samenwerking met het gemeentebestuur te Banhida is het aan het Hongaarsche Nationale Museum gelukt de sporen van een oeroude hol- stad open te leggen in het Gorecse-gebergte. De stad, die geheel uit hofwoningen bestond, bevond zich in het zuidelijke gedeelte van het gebergte. Men vond verschillende gehouwen steengereedschappen, verder uit dierlijke ge beenten vervaardigde werktuigen c.a. De op gravingen hebben zeer veel dierlijke en plant kundige overblijfselen aan het licht gebracht. Beenderen van gemzen en holleeuwen werden gevonden en deskundigen hebben vastgesteld dat deze dieren de jachtbuiten zijn geweest van den oermensch in die omgeving. In wetenschappelijke kringen hebben eenige dierlijke en plantkundige overblijfselen des te meer opzien gebaard, daar men daarvan schijnt uit te maken, dat de theorieën en verklaringen betreffende de diluviale tijdperken een wijzi ging moeten ondergaan. Er werd o.a. vastge steld dat de mammoet niet altijd onder het koude klimaat geleefd heeft. Nog slechts een gedeelte van den hooioogst is binnengehaald of de eerste gevallen van ern- stigen hooibroei worden gemeld. Erger nog: eenige boerderijen zijn tengevolge van hooi broei in vlammen opgegaan. Het is een treurige waarheid, dat elk jaar kapitalen tengevolge van brand door hooibroei voor de gemeenschap verloren gaan; deels komt de schade ten laste der verzekering-maatschap pij, deels (en dit laatste wordt door menigeen vergeten) ten laste der gemeentekassen, die bij eiken brand groote sommen aan blusschings- kosten moeten betalen. Daarom is het behalve plicht, ook ieders belang alles in het werk te stellen om rampen tengevolge Van hooibroei te voorkomen. Hooi broeit nu eenmaal. Voor het verkrijgen van een goede kwaliteit is dit zelfs noodzakelijk. Ernstige hooibroei, waardoor de toestand ge vaarlijk wordt, behoeft bij een kundigen en voorzichtigen landbouwer niet voor te komen. Brand tengevolge van hooibroei wijst zeker op onvoldoende aandacht voor het binnengehaalde gewas. Stelt u minstens éénmaal per dag op de hoogte van den toestand van uw hooi in schuur of berg. Komt de geur of de kleur van het hooi u verdacht voor, waarschuwt u dan onverwijld de brandweer in uw gemeente. Ook is het zeer gewenscht terstond uw verzekering-maatschap pij, hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van den agent telegrafisch of telefonisch kennis te geven. Op deze wijze te werk gaande is u er zeker van, dat zoo spoedig mogelijk iemand met een hooiboor of roede ter plaatse is om het hooi te peilen. Indien de thermometer van de hooiboer meer dan 80 gr. Celsius (175 gr. Fahrenheit) aanwijst, is het de hoogste tijd den berg geheel of gedeeltelijk uit te halen, waarbij de aanwe zigheid van een brandspuit .(met het oog op het plotseling vlamvatten van het uitgehaalde hooi) noodzakelijk is. Zorgt men ervoor, dat het hooi in de eerste plaats goed droog binnenkomt, dat niet in eens doch geleidelijk schuur of berg vol getast wor den, dat luchtkokers worden vrijgehouden en zout worde bijgevoegd, dan zal gevaarlijke broei tot de uitzonderingen behooren. Controleert men voorts geregeld en draalt men niet met het zoo noodig nemen van maatrege len, zooals bovenomschreven, dan kan brand, met alle onaangename gevolgen daarvan, voor komen worden. Reeds sinds een jaar lijden de administraties der posterijen te Londen en Madrid groote schade tengevolge van herhaaldelijke vermissin gen van pakketten en brieven met aangegeven geldswaarde. In hoofdzaak zijn het geldzendin gen van Londensche banken naar Madrid, die verloren gaan. Na veel zoeken is men nu de bedrijvers van deze misdaden op het spoor ge komen. Een zending Spaansche banknoten, af komstig uit Londen en geadresseerd aan een bekend bankiershuis te Madrid, is den dieven noodlottig geworden. Ieder bankbiljet was van een geheim teeken voorzien en, zooals vanzelf spreekt, waren de nummers der bankbiljetten alle genoteerd. Zooals mén verwacht had, ver dween het pakket gedurende het transport en toen eenigen tijd daarna de bankbiljetten in circulatie kwamen, kon de politie ingrijpen. Te Madrid werd een vrouw gearresteerd, die een groote hoeveelheid van het gestolen bank papier bij zich had. Zij werd aan een streng verhoor onderworpen, waarbij vastgesteld werd dat de diefstallen in het postrljtuig plaats von den en door beambten der posterijen bedreven werden. De zegels werden van de brieven ver wijderd en deze werden vervolgens op zooda nige wijze geopend, dat geen spoor achterbleef. Zooals bekend, heeft Engeland een Zuidpool expeditie uitgerust, die drie jaar onderweg zal blijven, teneinde de tot dusver onbekende ge bieden tusschen Luitpold- en Charcotland te ver kermen en deze in kaart te brengen, als mede in deze gebieden meteorologische en geo logische nasporingen te doen. Voor deze expeditie heeft zich een radio expert ter beschikking gesteld, die de expeditie vooruit zal reizen en die zich verplicht heeft zonder onderbreking drie jaren tusschen het ijs te verblijven. Deze radiotelegrafist luistert naar den naam Meiklejohn en het moet gezegd worden dat deze koene jongeman den leden van de expeditie onschatbare diensten bewijst, want wat zou er van de beste geologen en natuur- vorschers terecht komen, indien zij geen ver binding met de buitenwereld hadden? Binnen enkele dagen zal deze marconist reeds vertrek ken. Hij neemt afscheid van alles wat hem aan Engeland en de overige beschaafde wereld ver bindt. Slechts door den aether zal hij met de wereld in contact blijven. Blijkens persberichten hebben zich Maandag aan de Belgische grens moeilijkheden voorge daan voor automobilisten en motorrijders, die niet in het bezit waren van een z.g. inter nationaal belastingcarnet. De A. N. W. B. en K. N. A. C„ die deze internationale belastingcamets, krachtens mach tiging van den Minister van Financiën, afge geven, deelen mede, dat tot heden de op vatting bestond, dat dit carnet (dat met in gang van 16 Juli door Nederland erkend werd) niet verëischt zou zijn voor een reis naar België en Luxemburg. Nu aan de Belgische grenskantoren een in structie in anderen zin gegeven blijkt te zijn, geven de A. N. W. B. en K. N. A. C. den raad, dat autobomilisten en motorrijders zich ook voor een bezoek aan België van zulk een inter nationaal belastingcamet voorzien; het kan door de bureaux dezer vereenigingen worden afgegeven, doch uitsluitend als men het natio- naliteitsbewijs van het betrokken motorvoer tuig overlegt of mee inzendt. Het is niet geldig voor motorvoertuigen, welke dienen voor het vervoeren van goederen of voor het vervoer van personen tegen be taling; deze moeten dus voortaan in België, evenals vroeger aan de grens belasting beta len. Intusschen worden stappen gedaan om te trachten, deze Belgische regeling herroepen te krijgen. In de maand September as. en zoonoodig ook in de daarop volgende maand zullen we derom examens morden gehouden ter verkrij ging van het certificaat van radiotelegrafist le en 2e klasse; het certificaat van radiotelefo nist; en het bijzor^- certificaat van radio telegrafist. Verzoeken om tot genoemde radio-examens te worden gericht, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats en van het examen waaraan men wenscht deel te nemen. De aandacht van belanghebbenden wordt er nogmaals op gevestigd, dat rekening dient te worden gehouden met de mogelijkheid, dat, in verband met het groot aantal candidaten voor de radio-examens, ir het tijdvak 1 Sep tember 1934 tot 1 Juli 1935 niet meer dan twee examens zullen kunnen worden gehouden; het examen dat gewoonlijk in de maand Januari aanvangt zou dan moeten vervallen. Donderdag a.s., te 4 uur n.m., zal de ten toonstelling van „De Kunst in Nood" ten Pa- leize het Loo worden geopend door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken mr. J. A. de Wilde. De AVRO en de KRO zullen de openings plechtigheid uitzenden. Namens het comité zal het woord worden gevoerd door mr. J. Visser, secretaris-penning meester van het comité. Politie en doctoren zijn op het oogenblik in Engeland, voornamelijk te Londen, op jacht naar een bacil, die tot dusver geheel onbekend is, doch welke zoo gevaarlijk is, dat de publieke opinie in Engeland momenteel van een stof- bacillenpsychose bevangen is. De eerste maal dat deze nieuwe mysterieuze gifbacil van zich deed spreken, was op de ten nisbanen te Wimbledon. Merkwaardige ziekte gevallen deden zich hier voor. Beroemde ten nisspeelsters en spelers konden plotseling geen deel meer aan de toumooien nemen en moesten in het ziekenhuis verpleegd worden. Ook onder de toeschouwers kwamen ziektegevallen voor. Doch niemand wist klaarblijkelijk dat men hier met een nieuwen bacil te doen had. Men gaf de schuld aan de stofwolken, die tengevolge van de groote droogte in Engeland, sinds eenigen tjjd de lucht tot een soort grauwen stofnevel gemaakt hebben. Ook schreef men de ziekte gevallen toe aan de hitte en niemand maakte zich in het begin ongerust. Nu hebben zich echter twee merkwaardige gevallen met doodelijken afloop voorgedaan, waardoor de publieke meening zich zeer on gerust maakt. De kleine Ronny Williamson, wiens ouders dicht bij de Wimbleton-tennisbanen wonen, werd plotseling ernstig ziek. Een hevige hoest overviel den kleine en twaalf uur nadat men hem te bed gebracht had, was hij dood. De doctoren konden niet constateeren waaraan het kind gestorven was. Eenige dagen later deed zich een dergelijk geval voor bij een twaalfjarig meisje, Dooreen Kelly, die in dezelfde buurt woonde en eveneens den dag tevoren in den tuin gespeeld had. Ook dit kind stierf binnen enkele uren. Bacteriologen van naam zijn reeds hun on derzoekingen begonnen en ofschoon deze nog niets definitiefs hebben kunnen vaststellen, zijn zij de meening toegedaan dat men hier met een tot dusver onbekenden doch gevaarlijken bacil te doen heeft. Barthou heeft Maandag voor het oorlogsmonument te Bayonne voor een groote menigte een rede gehouden over de Fr^nsche buitenlandsche politiek Het s.1. „Nieuwkerk* zal in het droogdok der gemeente Rotterdam voorzien worden van een nieuwe voorsteven. Daartoe Is het schip zonder neus naar het dok komen varen Oud-minister mr. T. J. Verschuur is Dinsdag Leden van het Nederlandsche cricket team De Flamingo's tijdens na herstel van zijn ziekte in de residentie de rust gedurende den wedstrijd welke te Porters Park, Radlett teruggekeerd. Mr. Verschuur temidden der tegen het Engelsche team Free Foresters werd gespeeld bloemen welke hij bij zijn thuiskomst ontving Een society-huwelijk. Te Overveen is Dinsdag de heer B G. Dorhout Mees, reserve luitenant der huzaren, in het huwelijk ge treden met mej. Henriette L. Diemer Kool. Het bruidspaar met de bruidsmeisjes bij het verlaten van het raadhuis Hertog dr. Max von Hohenberg (links), zoon van den te Serajewo vermoorden Oosten- rijkschen troonopvolger, nam te Corona voor Otto van Habsburg de oorkonde van het eereburgerschap der stad in ontvangst, welke aan dezen laatste was verleend HONS. SOKRESRtH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4