De Godsvrede in Frankrijk I SAN FRANCISCO'S ARBEIDERS WEER AAN HET WERK De „asch" thuis bezorgd Het nieuws van heden RUINES IN POLEN NA DEN WATERSNOOD VREUGDE-REACTIES NA DE SPANNING DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 20 JULI 1934 Avondblad TARDIEU VERWEKT STORM In een glas water? Nazi's met witte knie kousen 200-tal in Oostenrijk opgepikt Maenchen dreigt weer De oorlog in den Chaco Paragueesche communique's .-"Sc Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Reeds zijn 120 lijken gevonden ter wijl nog een 180 menschen vermist worden Waalbrugbouiv bij Nijmegen. Een boog aan den Noordelijken oever Thans Warschau aan de beurt? Bisschoppelijke rede voeringen Woorden van Kard. Bertram en Mgr. Berning De begrafenis van den verongelukten motorrenner Van der Pluym had Donderdag onder groote belangstelling te Rotterdam plaats De arbeidersleiders gezwicht voor het verzet van den kant der burgerij De hitte in Amerika De havenstaking blijft voortduren De motie van het stakings comité De weduwen hebben haar snavel te houden," verklaart politie- generaal Daluege DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN AAN DE ABONNé'S die het plan hebben gedurende de vacantie hun abonnement tijdelijk op te zeggen deelen wij mede, dat met de opzegging van het abonnement ook het recht op de gratis ongevallenverzeke ring vervalt en dit weder ingaat 2 maanden na de ontvangst der nieuwe abonnementsopgave, zooals in de verzekeringsvoor- waarden is aangegeven. Wij raden daarom deze abonné's bijzonder aan de courant gedu rende de vacantie aan hun vacantie-adres te laten zenden. DE ADMINISTRATIE Het Samos-incident bijgelegd Dynamietfabriek de lucht in NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18852 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De politieke Godsvrede in Frankrijk, waartoe de Doumergue welgezinde par tijen zich bij afspraak hebben verplicht, dreigt telkens verstoord te zullen worden, maar tot nu toe heeft de grijze minister-president, die afstand deed van zijn welverdiende rust om zijn vaderland te dienen en uit de critieke om standigheden te redden, steeds nog het weer oplaaien van den anti-nationalen partijstrijd weten te voorkomen. Als ervaren politicus met een onbezwaard en eervol verleden is hij een even zeldzame als onmisbare figuur in het hui dige Frankrijk. Hij weet op zijn tijd soepel, maar ook zoo noodig vasthoudend en kordaat te zijn. Aan zijn persoonlijk prestige heeft Frankrijk het te danken, dat het parlement er thans uit ziet als een kooi met welgedresseerde leeuwen, die hun felste instincten onderdrukken terwille van den tactischen temmer. Niettemin verraadt telkens een verontrustend gebrom of een kort gebrul, dat niet alle politici „con amore" ge hoorzamen aan Doumergue's dresseerende hand. Begin Juli scheen de kans groot, dat de oud strijders, die tegenwoordig een element van be- teekenis vormen in het politieke leven van Frankrijk, het geduld zouden verliezen en Dou mergue hun vertrouwen zouden opzeggen, maar tenslotte hebben zij den minister-president een nieuwen termijn toegestaan, waarbinnen hij hun wenschen zal hebben te vervullen. De oud-strij ders hebben een eigen vertegenwoordiger aan de ministerstafel. Nemen zij dien terug, dan gaat ook Doumergue heen, en de oud-strijders heb ben de verantwoordelijkheid voor een dergelijke consequentie niet willen of durven aanvaarden. Doumergue hield zoodoende het roer in handen, zond de Kamer op reces en hoopte zelf in zijn geliefd Tournefeuille wat te kunnen uitblazen van de enerveerende vermoeienissen van het gespannen politieke leven. Vooreerst leek er dus geen dreigend wolkje aan den weer opgeklaar- den politieken hemel te zullen komen. Het samentrekken van de roode socialistische en com munistische dampen tot een oppositioneele bank aan de kim baarde weinig zorg, omdat de so cialisten daardoor natuurnoodzakelijk de even- tueele hulp van de radicaal-socialisten hebben verspeeld en zich zelf als politieke macht eer der verzwakt dan versterkt hebben. De onzalige Stavisky-affaire, welke nog altijd niet definitief is geliquideerd, heeft echter plotseling weer aanleiding gegeven tot nieuwe onrust en zenuwachtigheid. Voor de commissie van onderzoek heeft Tardieu zulke felle en ernstige beschuldigingen tegen den radicaal-socialistischen ex-premier Chautemps geuit, dat deze laatste ze meende te moeten op vatten als een verbreken van den politieken Godsvrede. Chautemps partijgenooten vielen den aangevallene bij en men stelde zich al de vraag, of Tardieu het veld zou moeten ruimen dan wel de radicaal-socialistische Herriot uit de regee- ringscombinatie zou moeten treden. Op het eerste gezicht leek het tenminste onmogelijk, dat na Tardieu's „J'accuse" Herriot en de van fas cistische neigingen verdachte politieke voorman van rechts het naast elkaar aan de regeerings- tafel zouden kunnen of willen uithouden. Een regeeringscrisis zou zeker leiden tot een aftre den van Doumergue en wellicht ook tot nieuwe Verkiezingen. Van zekere zijde werd zelfs be weerd, dat Tardieu met zijn aanval op Chau temps een regeeringscrisis heeft willen provo- ceeren om zelf het premierschap te kunnen veroveren en Doumergue naar de plaats van president Lebrun te kunnen schuiven. Indien hij deze bedoeling heeft gehad, zal hij die toch niet durven laten blijken door heen te gaan, Wanneer Herriot blijft. En dat de radicaal- socialistische Herriot, die reeds de linksche elementen in zijn partij met succes heeft ge trotseerd door deel te nemen aan Doumerque's regeering van nationale eenheid, zal aftreden, is minder waarschijnlijk dan in de eerste opwinding scheen. De radicaal-socialisten, die tengevolge van de heele Stavisky-affaire, welke zich onder hun régime heeft afgespeeld en verschillende van hun voormannen ernstig heeft gecompro mitteerd, met weinig vertrouwen nieuwe verkie zingen tegemoet kunnen zien, zullen zich wel tweemaal bedenken, alvorens zulk een sprong in het duister te wagen. Eigenlijk zou het ge beurde in de commissie van onderzoek geen politieke gevolgen mogen hebben, want offici eel is deze commissie geen politiek lichaam. Niettemin spreekt de politiek er een hartig woordje mee. Onder voorzitterschap van den minister van Justitie, Chéron, zal nu een kabi netsraad gehouden worden om te bespreken, of er en welke conclusies uit Tardieu's optreden zullen moeten getrokken. Dan zal dus blijken of er storm verwekt is in een politiek beslagen glas water of in den breeden nationalen stroom, waarop Doumergue met het schip van staat beleidvol laveert. Indien er de komende dagen een man overboord mocht slaan, dan is het voor Frankrijk te hopen, dat het Doumergue niet is, want een betere stuurman zal op het oogenblik moeilijk te vinden zijn. WEENE, 20 Juli. In het kader van de door de Oostenrijksche regeering Woensdag ingezette campagne tot arrestatie van alle nat. socialisten, die zich kenbaar maken door het dragen van witte kniekousen, zijn ruim 200 personen gearresteerd. Allen, waarvan men met zekerheid kon aannemen dat zij in verband stonden metd e nat.-soc. partij, zijn onmiddellijk veroordeeld tot verscheidene weken politie- arrest. De nieuwbenoemde commisaris voor den „Hei- matdienst" vroeger propagandadienst ko lonel Adam, heeft zich vanmiddag in tegen woordigheid van bondskanselier Dollfuss aan de binnen- en buitenlandsche pers voorgesteld, waarbij hij een uiteenzetting van zijn taak gaf. De „Heimatdienst" heeft ten doel, opheldering te verschaffen, waar die noodig is. MUENCHEN, 20 Juli. Gisteravond heeft Alfred Frauenfeld, de voormalige nat.-soc. gouw leider van Weenen, een redevoering uitgespro- k envoor de radio van Muenchen, waarin hij sprak over hetp roces tegen zeven nationaal- socialisten, dat heden voor het standgerechtshof te Weenen voor zou komen. Ieder, die zijn hand opheft tegen het leven van deze Duitschers aldus de nazi-leider zal word enwegevaagd door den vloedgolf der volksverontwaardiging. Wat morgen besloten zal worden is niet of deze zeven mannen zullen leven of sterven, maar of Dollfuss en zijn systeem zullen kunnen blijven bestaan. ASUNSION (Paragua) (Reuter) Volgens een hier gepubliceerd communiqué hebben de troepen van Paraguay de hevige aanvallen der Bolivianen langs het front van Fort Ballivian afgeslagen. De Bolivianen hadden zware artil lerie in stelling gebracht. Niettemin werden zij teruggeslagen met zware verliezen. Volgens een ander communiqué hebben de Boliviaansche troepen deze maand reeds 1500 man aan dooden verloren. Niettemin schijnen zij voornemens te zijn, den strijd verbitterd voort te zetten, en steeds worden nieuwe artil lerie-stukken in het veld gebracht. v - Hoogste stand: 765.3 te Haparanda. =j Laagste stand: 748.8 te Valencia. E VERWACHTING: Zwakke tot ma- 1 tigen, Oostelijke tot Zuidelijken of Zuid- Westelijken wind, toenemende bewol- king, later kans op regen of onweer, aan- vankelijk warm. Zon op 5.03, onder 9.08. Licht op 9.38. jj| Maan op n.m. 3.07, onder n.m. 11.39. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli WARSCHAU, 20 Juli. (V. D.). Toen de overstroomde terreinen in Zuid-Polen gisteren langzamerhand weer droog liepen, bood het ge heel een aanblik van troostelooze verwoesting. Over groote gebieden is alles tot een droeven staat van ruïne gebracht. Tot dusverre zijn op de weer droog geworden landen 120 lijken gevonden, terwijl, naar verluidt, nog 180 men schen vermist worden. Het blijkt thans wel zeer duidelijk, dat deze overstrooming de meest vernielende is ge weest, die Polen ooit heeft meegemaakt. Vlieg tuigen en booten, die doorgedrongen zijn in de getroffen streken, melden dat er gebrek aan voedsel heerscht en een groot tekort aan be hoorlijk drinkwater, dat op sommige plaatsen uit tanks in stations verdeeld wordt. WARSCHAU, 20 Juli. (Reuter). Vanuit de hoofdstad is een vliegtuigeskader naar het overstroomingsgebied van Zuid-Polen gestart om boven de geteisterde plaatsen pakjes le vensmiddelen (spek, brood, koffie enz.) naar beneden te werpen. Te Warschau gelooft men, dat door het daar aanhoudende hooge water vanavond twee voorsteden, welke op den rechteroever zijn ge legen, onder water zullen worden gezet. Het Roode Kruis heeft uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen, om hulp te kunnen bieden in geval de Weichsel den dijk door breekt en de stadsdeelen en omliggende plaat sen worden overstroomd. De spoorwegautoriteiten hebben twee trei nen gereed staan om de vluchtelingen tijdig op te nemen. Het hoogtepunt van den waterstroom in War schau wordt tegen den nacht of Zaterdag morgen verwacht. Bij gelegenheid van de groote bedevaart naar het genadeoord van Wiethmarchen, waaraan door ruim 30.000 vrouwen en meisjes werd deelgenomen, heeft de Bisschop van Osnabrück Dr. Wilh. Berning een toespraak gehouden, waarin hij o.m. het volgende gezegd heeft. Ik heb de vorige week met de Rijksregeering onderhandelingen gevoerd over de vrijheid en werkdadigheid van de Maria-Congregatie, waar de Kerk steeds een groote zorg voor gehad heeft en waarvoor de Kerk altijd gewaakt heeft. Blijft uw congregatie ook in de toekomst trouw. Ik heb met den Führer Adolf Hitler onder handelingen gevoerd en hij heeft me beloofd, dat hij niet meer zou dulden, dat de moderne heidensche beweging steeds metr veld won, terwijl hij «vendien de vrijheid van den Christelijken godsdienst en de Christelijke leer zou beschermen. Op een congres van Jeugdleiders te Breslau sprak Kard. Bertram. Wij knippen uit zijn rede: „Beschouwen wij het Christus-monogram. De Heer, is de groote magneet, die allen tot Zich trekt. Want hij heeft zelf beloofd: Als ik van de aarde zal verheven zijn, zal ik allen tot Mij trekken. Napoleon heeft eens ge zegd: „Wanneer ik zie welke begeestering ik overal ontmoet, moet ik onwillekeurig denken, dat alle geestdrift voor mij eens zal verdoo- ven. Eén slechts is de magneet door alle eeuwen heen. Dat is de Godmensch Jezus Christus zelf. Wij willen steeds weer vol nieuwe begeestering zingen: „Christus, de Koning van den nieuwen tijd!" In de bedevaartkerk te Kevelaer aan den Rijn staat op een ruit het woord: Tegen den stroom! Wij zullen trouw en sterk en standvastig staan als de stroom ons eenmaal tegenkomt. Boven ons straalt het woord: „Christus dezelfde in 't verleden, heden en altijd." NEW-YORK, 20 Juli (Reuter) De hittegolf in het midden-westen en in den staat New- York duurt nog steeds voort. In New-York vielen Donderdag 2 slachtoffers door de hitte, in Nebraska 9 en in Minnesota 3. De hoogste temperatuur bedroeg bijna overal 32 graden celsius. Uit Missouri worden echter zelfs temperaturen van 36 graden celsius ge meld. SAN FRANCISCO, 20 Juli. (Reuter.) De bewoners van San Francisco waren gek van vreugde bij het vernemen van het besluit van het stakingscomité, om de algemeene staking te beëindigen. Er speelden zich tooneeltjes af, die herin nerden aan den dag van den wapen stilstand na den wereldoorlog. Met op gewektheid keerden de arbeiders terug naar hun werk. Bars, theaters, benzine-handels, res taurants en levensmiddelenwinkels de- den goede zaken. Algemeen neemt men aan, dat de staking tot een einde gekomen is onder den druk der openbare meening. Het schijnt dat de arbeidersleiders tenslotte hebben toegegeven, toen zij zagen dat alom hun macht verminder de en de bevolking meer en meer in ver zet kwam tegen de bevelen, welke ze zich aanmatigden. Zoo gaf 't comité vergunningen uit, waarop leveranties, werden verstrekt. Reeds in den loop van gisteren hadden duizenden arbeiders het werk hervat. De kleine meerderheid, waarmede overigens het besluit van het stakingscomité genomen is, is overigens een bewijs voor de verbittering, die nog onder de arbeiders heerscht, en die nog verhoogd wordt door het feit, dat het besluit genomen is onder den druk der openbare opi nie en met het oog op de dreigende afkondiging van den staat van beleg. Intusschen spreekt men van een succes voor de bonds-arbitragecommissie, ofschoon nog zeer moeilijke onderhandelingen tusschen werkge vers en werknemers te wachten zijn. SAN FRANCISCO, 19 Juli. (Reuter.) Zooals wij berichtten heeft het stakingscomité te San Francisco besloten, de algemeene staking te beëindigen. Met 191 tegen 174 stemmen werd een motie aangenomen, waarin het comité zich ervoor verklaart, om alle door het geschil opgeworpen kwesties aan arbitrage te onderwerpen. Het comité besloot voorts, ingeval van aan vaarding door de reeders van de door den na tionalen verzoeningsraad vastgestelde voor waarden ter bijlegging der havenstaking, deze voorwaarden te accepteeren als grondslag voor de onmiddellijke regeling van het conflict. Tenslotte adviseert het comité alle vakver- eenigingen, welke de sympathiestaking hebben gelast ter ondersteuning der havenarbeiders, om het werk terstond te hervatten. Het comité heeft echter den havenarbeiders, die in staking blij ven, allen financieelen en moreelen steun toe gezegd. In de motie wordt verder verklaard; dat het stakings-comité niet eerder zal worden ontbon den, dan wanneer zijn voorzitter daartoe het besluit neemt. Verder wordt verlangd dat, in het belang van orde en rust, de regeeringstroe- pen uit alle steden door den gouverneur voor onbepaalden tijd zullen worden teruggetrokken. PORTLAND, 20 Juli. (Reuter.) De gouverneur van Oregon heeft de mobilisatie van de natio nale garde gelast ter bescherming van leven en goederen der bevolking. Hij heeft dit besluit ge nomen in verband met het voornemen der werk gevers, om de kade-staking met geweld te bre,- ken. Het „strijdcomité" te Portland heeft besloten tot afkondiging der algemeene staking, wanneer de op 10 mijl van Portland kampeerende na tionale garde de stad binnentrekt. SAN FRANCISCO, 20 Juli. Gouverneur Merriam heeft verklaard, dat hij de nationale gardisten zal terugtrekken, zoo spoedig hij er redelijk van overtuigd kon zijn, dat zij niet langer meer noodig zijn ter versterking van den veiligheidsdienst. Generaal Johnson heeft onmiddellijk het sta kingscomité ervan in kennis gesteld dat de arbitragebeloften ten uitvoer zullen worden ge legd. Johnson zeide: „Ik ben van plan uw zaak tot het uiterste te verdedigen". Het aantal dooden tijdens de stakingsdagen te San Francisco bedraagt 8, het aantal gewon den 197. De schade tengevolge der staking wordt geraamd op 150 millioen dollar. Wij hebben er reeds melding van gemaakt, dat de weduwe van den in Berlijn doodgescho ten jeugdleider Adalbert Probst officieel de mededeeling kreeg, dat de asch van haar man haar per post zou worden toegezonden, wat dan ook gebeurde. Wie dit bericht als ongeloofwaardig mag heb ben beschouwd, moge kennis nemen van het relaas, dat de N. R. C. geeft over den dood van Gregor Strasser. Evenals Probst werd ook Strasser onder voorwendsels uit zijn huis ge lokt en in het Grünewald ten doode mishan deld. Evenals mevr. Probst hoorde ook mevr. Strasser niets van haar man en evenals zij kreeg zij een urn thuis met wat asch. Wij lezen in de N. R. C.: „Dagen lang hoorde de familie Strasser niets. Pas toen vrienden van Strasser stel selmatig het terrein afzochten om het ljjk te bergen en te fotografeeren, lieten Goe- ring en Daluege den doode 's nachts opgra ven en verasschen. Op 7 Juli, 8 dagen na den moord, kreeg de familie een urn met de mededeeling dat het Gregor Strasser was, die werd thuis gestuurd." Bjj onze beschrijving van den moord op dr. Klausener hebben wij iets uit onze gegevens weggelaten, namelijk mededeelingen over een bezoek, dat mevr. Klausener aan Hitier bracht. Het kwam ons te bar voor. Maar thans lezen we in de N. R. C., dat iets dergelijks mevr. Strasser overkwam. Wij moeten nu wel de waarheid dezer berichten aannemen en publi- ceeren ze dus: Het eerste bericht is van een Duitschen „Mi- nisterialbeambter" in de „Reichspost" en luidt: „Toen mevr. Klausener van minister Eltz von Rübenach de officieele mededeeling had ge kregen, dat haar man na zijn arrestatie zelf moord had gepleegd, begaf zij zich naar Hitier. die haar ontving. Met nadrukkelijke woorden verweet zü Hitier dat groote onrecht. Hitier werd woedend en riep, dat, wanneer zij het waagde nog 'n woord tegen het fusilleeren van haar man te zeggen, hij haar het geheele pen sioen zou ontnemen." En nu wordt dit bericht indirect bevestigd door het wedervaren van mevr. Strasser. De N. R. C. meldt daarover het volgende: De weduwe trachtte, vergezeld van haar broer door te dringen tot Hitier. Frick, Goering en den politie-generaal Daluege, tot dezelfde mannen, die honderden malen aan haar tafel Ruïnes in Polen na den watersnood, 120 lijken gevonden. Thans overstrooming gevreesd van den Weichsel te Warschau. De politieke spanning in Frankrijk De socialis ten eischen Kamerontbinding. De Duitsche regeering laat de „asch" der ver moorden op 30 Juni per post of per bode aan de weduwen thuis bezorgen. De arbeid te San Francisco hervat. Opgetogen heid der burgerij. De havenstaking duurt echter voort. Fransche dynamietfabriek de lucht in gevlogen. Twee dooden. De hooge salarissen in de Amerikaansche film wereld. Een Nira-rapport. Moordaanslag te Enschede. Voorloopige mededeelingen over de Amsterdam- sche begrooting van 1935 Mgr. A. Hermus benoemd tot Protonotarius Apostoiicus a. i. p. Uitvaart en begrafenis van Mgr. B. A. de Wit, oiid-vicaris-generaal van het Aartsbisdom. hadden gezeten. Hitier zelf is peet van de twee ling-zoons van Strasser, maar gaf thans niet thuis. Daluege liet nog zeggen, dat de vrouw nu alsjeblieft haar snavel moest houden, andere zou het haar net zoo gaan als haar man. LONDEN, 20 Juli Reuter) Het Engelsch- Turksche incident bij Samos wordt door de Engelsche pers in het algemeen als bijgelegd beschouwd, nu de Turksche regeering toege stemd heeft in het instellen van een gemengd Engelsch-Turksch onderzoekings-comité. De Turksche ministers van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog zijn naar Smyrna gereisd om het incident ter plaatse te onderzoeken. Men heeft de hoop opgegeven het lijk van den omgekomen marine-arts te vinden, aangezien ter plaatse de zee van haaien wemelt. Aan boord van het Turksche oorlogsschip „Koucha- dassi" zal een plechtige lijkdienst worden ge houden. PARIJS, 20 Juli (Reuter). In de dynamiet fabriek Paulilles bij Port Vendres had Vrijdag morgen tegen 3 uur een ontploffing plaats. Het fabrieksgebouw, waar nitro-glycerine vervaar digd werd, vloog in de lucht. Twee arbeiders werden gedood en een gewond. Er ontstond een brand, welke evenwel door de brandweer spoedig kon worden gestuit. ~\~xxx 11 w l 1171 II1 l r Stand op Vrijdag 1 uur n.m, 758.7 yorige stand: 759.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1