IETS OVER SCHEEVE TORENS Men tMjft ZATERDAG 21 JULI 1934 Lang niet zeldzaam Bij Overwegen Overwegen1 Een wegwijzer De falsificator UIT DEN OMTREK ARKA, Bloembollenstreek BLOEMENDAAL OSDORP HALFWEG HAARLEMMERLIEDE HAARLEMMERMEER Het mechanisme der natuur HEEMSTEDE HILLEGOM 'T KALF (Zaandam) VIJFHUIZEN ZAANDAM ZANDVOORT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Het nabootsen van kunstwerken Een engelenfiguur wordt "bestreken met een stof-houdend vocht, dat haar enkels honderden jaren ouder maakt Natuurlijk denken we bij dit opschrift dadelijk aan den beroemden Scheeven Toren van Pisa; al zou men zelfs nooit van Pisa afzonderlijk gehoord hebben, dan toch zeker heeft men de combinatie „scheeve toren" en „Pisa" meermalen hooren noemen niet al leen, maar ook de afbeeldingen ervan zijn over bekend. Wat echter niet iedereen weet, is dat 't eigen aardige verschijnsel van scheefstaande torens heel wat meer malen voorkomt. In Italië alleen b.v. hebben ook Bologna en Mantua, Venetië en Ravenna hun scheeve torens. Ook in andere landen komen ze voor, zooals in Engeland, Spanje en Zwitserland. Zelfs ons eigen kleine landje kan er op bogen een scheeven toren te bezitten, waarbij we denken aan den West toren van de St. Hippolytuskerk te Delft, die uit 1240 dateert. Schreef De Genestet niet in de vorige eeuw: Gelijk Pisa heeft ook Delft haar scheeve toren, Die al voor eeuwen her de ruste placht te [storen In 't klooster aan zijn voet, te somb'ren winter- nacht. Maar sinds door geen orkaan nog werd ten [val gebracht En pal staat, scheef maar pal, en naar wij vast [vertrouwen. In Delft het langer dan wij allen uit zal [houen. Maar, ondanks dit alles, de Scheeve Toren van Pisa is ons allen het meest bekend. Dit zal zijn oorzaak vinden misschien in het feit, dat de scheefheid ervan zeer in het oog loopend is, doch zeker niet minder, omdat hij een juweeltje van bouwkunst is. Het bouwwerk maakt deel uit van een inte ressante gebouwengroep te Pisa, waarvan de Campanile of Klokketoren zeker niet de minst belangrijke is, doch waarvan de populariteit, voor wat de overige gebouwen betreft, door de „scheeve" eigenschap der Campanile wat erg uitsluitend wordt opgeëischt; althans bij het niet in de kunstgeschiedenis ingewijde publiek. Het oudste dezer gebouwen is de Dom van Pisa, het fraaiste Romaansch-Toscaansche bouwwerk, gebouwd in de jaren 1063 tot 1118 Deze kruisvormige kathedraal is geheel van donkergroen en wit marmer en is zoowel uit- als inwendig zeer bezienswaardig; noemen we alleen den zeer bijzonderen preekstoel en de symbolieke lichtkronen. In het jaar 1153 werd een aanvang gemaakt met den bouw van het Baptisterium of de Doopkapel, dat als geheel vrijstaande koepel- rotonde met een doorsnede van 3014 Meter, kwalijk den naam van doopkapel draagt. Hoe wel ook dit gebouw geheel van Romaanschen opzet is, zijn er later verschillende Gothische details aan toegevoegd. Het monumentale Fonte Battissimale oftewel doopvont en de sierlijke preekstoel doen wel vermoeden, dat daar eens plechtige doopjes plaats hadden! De leeuwen onder de zuilen dier preekstoel, welk motief ook in den Dom voorkomt, doen als dragend element minder prettig aan: je bent altijd bang. dat zoo'n grimmige leeuw eens plotseling zal weg- loopen, wat natuurlijk de stabiliteit van het zware spreekgestoelte niet ten goede zou komen. En in 1174 begon men met den bouw van den klokkentoren, den beroemden door Bonannus gebouwden Torre Pendente. De stijl van dit machtige bouwwerk is geheel in overeenstem- vlak tegenover staat; dus ook: de Romaansche stijl. Deze overeenstemming komt vooral tot uiting door de zes open galerijen, die op even zoovele verdiepingen rondom den toren loopen. De muren, beneden 3.80 meter, en boven 2.30 meter dik, zijn opgetrokken van baksteen en geheel bekleed met wit marmer. De arcaden zijn, evenals die in den Domgevel, in de muren uitgespaard. Uit de geheele samenstelling valt op te maken, dat het de bedoeling van den bouwmeester geweest is, een stuk werk te le veren, dat de eeuwen zou kunnen trotseeren. waarin de toren dan ook, ondanks alles, uitste kend geslaagd is. De verschillende verdiepingen worden bereikt langs een wenteltrap van 296 treden en een ladder voert tenslotte boven naar het plat, de historische plek, waar omstreeks 1600 Galilei, professor te Pisa en te Padua, de wetten der zwaartekracht vaststelde. De toren is 54>/3 meter hoog en de afwijking van den loodrechten stand bedraagt over die hoogte de niet geringe maat van 4.30 meter, terwijl nog steeds eenige werking valt te be speuren. Men moet den toren gezien hebben, om te beseffen, hoe scheef die eigenlijk wel is en als men voor het eerst te Pisa komt en plotseling voor de Campanile staat, dan zal men er van schrikken, ondanks de honderd af beeldingen, die men ervan gezien heeft. Vanaf den bovensten omgang heeft men een schitterend uitzicht over de omgeving; ten noorden de Apennijnen; in het noord-oosten Monte Pisano; vervolgens de rivier de Arno; aan de andere zijde de Ligurische Zee met de daaraan gelegen stad Livorno en verder, in zee de Toscaansche eilanden. Hoewel wij het hier over „scheeve torens" wilden hebben, zullen we toch even, volledig heidshalve, de merkwaardige gebouwengroep te Pisa, waarvan de scheeve Campanile deel uit maakt, completeeren. In 1270, dus een eeuw nadat men aan dezen toren begon te bouwen, werd aan het complex het beroemde Campo Santo of het Kerkhof toegevoegd. Uit die jaren valt de langzame stijlovergang van Romaansch naar Gothisch op te merken en zoodoende werd het Campo Santo gebouwd in den vorm van een vroeg-Gothische kruisgang, beroemd om de vele muurschilderingen, graftomben en beeldhouwwerken. Van een geheel ander type zijn de scheeve torens van Bologna: de Garisenda of de Torre Mozzo (afgestompte toren) en de Asinelli, wel ke beide, naast elkaar staande gevaarten op het eerste gezicht een paar plompe fabrieksschoor- steenen van den lateren tijd gelijken. De torens staan in het hartje van de stad aan het einde van de Via Rizzoli, den druksten verkeersweg van Bologna. Zij dateeren beide uit den tijd der Italiaansche Republiek, toen de aanzien lijke families alle mogelijke maatregelen na men, om zich aan de vervolgingen van de vij anden te onttrekken en daarom bestaat dan ook het gegronde vermoeden, dat de torens al leen werden gebouwd als wacht- en uitkijk torens, daar zij ieder sieraad missen. Ook het gebruikte materiaal, de ruwe baksteen, wijst erop, dat met groote haast moet zijn gewerkt. De namen der torens zijn eigenlijk de namen der bouwheeren. De Asinelli werd in 1109 ge bouwd door Gherarde Asinelli en is 115 meter hoog en 6 meter breed in het vierkant, terwijl de afwijking van het loodrechte 1 meter be draagt. De bovenbeëindiging is voorzien van kanteelen en schietgaten, wat meteen de eenige bekroning van het bouwwerk is. Met den bouw der Garisenda werd door een zekeren Garisenda een jaar later aangevangen, dus toen de Asinelli nog niet eens klaar was. Men vertelt, dat Garisenda dezen toren uit na ijver op zijn buurman liet bouwen. Door dien naijver had men zeker al te veel haast ge maakt. want, wegens te groote bouwvalligheid heeft de toren van zijn hoogte moeten inboe ten: een groot gedeelte ervan is gesloopt, wat ook de oorzaak is, dat de toren geen bekroning heeft. Anderen daarentegen vertellen, dat de toren pas 45 meter hoog was, toen de verzak king reeds dusdanige vormen had aangeno men, dat men het verstandiger achtte er maar niet verder mede te gaan. In ieder geval is de hoogte thans slechts 47'/2 meter, doch de lood- afwijking is op die geringe hoogte nog 2.40 M. Doordat deze veel kortere toren veel meer scheef staat dan de lange Asinelli, zou men op het eerste gezicht kunnen denken, dat deze laatste te lood staat, doch dit is gezichtsbedrog, waarvan men ook spoedig terug komt, als men het silhouet tegen de omliggende, recht staande gebouwen bekijkt. Behoudens enkele kleine openingen en schietgaten zijn de muren der beide vierkante torens geheel vlak en geheel dicht. Een bekende scheeve toren is ook die bij de Chiesa dei Greci te Venetië, waarvan de scheef heid nog meer tot uiting komt, doordat de toren vlak aan het water staat en met zijn spie gelbeeld dus een gebroken lijn vormt. Wanneer we zoo al die scheeve torens bezien dan vragen we ons onwillekeurig af: hoe komen die gevaarten zoo scheef? Zijn ze zoo gebouwd? Is het een gril van den bouwmeester? Of is verzakking de oorzaak? Dit willen wij in een volgend artikel nagaan. THEO VAN DER EERDEN Over hel! Hoogheemraadschap Amstelland Tijdens de goede en vette jaren voor land bouw, veeteelt en veenderij, werd er aan Am stelland weinig aandacht geschonken. Al wist het meerendeel der eigenaren zelfs niet waar om men Amstellandlasten verschuldigd was, waaraan Amstelland zijn bestaan te danken had, men betaalde omdat dat eenmaal de ge woonte was. Nu de magere jaren zijn ingetreden, nu ieder landbouwer, veehouder, veenman, grondeige naar, zich tot het uiterste moet bezuinigen, nu de belastingen zou benauwend nijpen, nu het meerendeel niet weet hoe men van den eenen dag in den anderen zal komen, nu Ministers, Gedeputeerde Staten en ander autoriteiten op nog meer bezuiniging, meer versobering aan dringen. nu die autoriteiten alle salarissen ver minderen, steeds opnieuw verlagen, nu men een dubbeltje vele malen omkeert en moet omkeeren, wil men den strijd om het bestaan nog kunnen rekken, nu vragen velen, ja zeer velen, zich af waartoe dienen die Amstelland lasten, welk belang hebben wij bij het bestaan van dat Hoogheemraadschap? Velen hebben daaromtrent een verkeerde voorstelling, meerendeels is men in de ver onderstelling, dat Amstelland zorgt voor onderhoud van kaden en sluizen. Die voorstelling is grootendeels onjuist. In hoofdzaak heeft Amstelland alleen te zorgen, dat het recht van uitwatering, welke dat Hoogheemraadschap bezit, door de ge meente Amsterdam op het IJ met het ge meentebestuur van Amsterdam wordt geregeld en dat zoo noodig de sluizen, welke het water afvoeren onderhouden worden. Wij laten hier onbesproken de vraag of over dat recht van uitwatering dat Amstel land bezit, niet op eenvoudiger wijze te waken valt. Het doel van dit schrijven is belanghebben den en autoriteiten bekend te maken met de luxueuze wijze, waarop Amstelland wordt be heerd ten koste van Ingelanden. Wij zullen dit doen aan de hand van de be grooting van dat Hoogheemraadschap voor het dienstjaar 1934<1935. Die begrooting luidt: Inkomsten: Batig saldo dienst 1932/1933 f 1892.85; Omslag per Hectare f 0.50, bedra gende over 30.000 Hectare f 15.000.Rente van een kapitaal vat» f 200.000.2 Grootboek Nationale Schuld f 5000.Rente van een 4% Obligatie Nederland f 40.Huur van het bovenhuis te Amsterdam a./d. Am- steldijk no. 11 f 1200.Totaal der inkomsten f 23132.85. Uitgaven: Jaarwedde van den voorzitter f 1000.Jaarwedde van de 4 Hoogheemraden f 1200.Jaarwedde van den secretaris-pen ningmeester f 2000.kosten van diens bu reau en schrijfbehoeften f 200.kosten van inning van den omslag f 200.—; drukloon en advertentiën f 500.—; f 2900.—; jaarwedde van den klerk f 1225.jaarwedde van den bode f 1750.—; jaarwedde van de opzichters f 2300.premies der pensioenwet en kosten van inkoop der heeren f 2094.48; presentie gelden van Hoofdingelanden f 400.kosten van verkiezingen f 100.huishoudelijke kos ten (wat daar onder begrepen wordt zegt de memorie van toelichting niet, vermoedelijk zijn dat reis- en verblijfkosten) f 1800.kos ten voor het bijhouden van den legger f 250.het huis aan den Amsteldijk te Am sterdam waar de heeren vergaderen en waar in de secretarie gehouden wordt, begroot: aan onderhoud (met inbegrip der meubelen) f 700.aan verzekering tegen brandschade f 50.aan grondlasten (waaronder begrepen de grondlasten der Iepenslooter en Diemer- dammersluizen f 250.—; rente f 620.Teza men f 16639.48. Nog is begroot: voor erfpacht van de gewe zen Abcoudersluis f .6—; onderhoudskosten van Iepenslooter en Diemerdammersluizen in totaal slechts f 600.— en voor onderhoud peil schalen f 25.—. Samen zes honderd een en dertig gulden, zegge f 631.—. Voor het Amstellandhuis is geleend f 25000 en nog een bedrag dat niet genoemd wordt, evenmin als het rente-percentage in de me morie van toelichting wordt vermeld. Van deze geldleeningen zullen worden afgelost vol gens de begrooting f 4000. Ten slotte is voor buitengewone uitgaven uitgetrokken, ter bestrijding van onvoorziene uitgaven of voor het geval de hiervoor ge noemde uitgaven te laag mochten -blijken te zijn, f 1862.37 Totaal der uitgaven alzoo gelük aan de in komsten f 23132,85. Als men deze cijfers aandachtig beschouwt, dan komt men tot de slotsom: 1. dat de beheerkosten bedragen ongeveer f 16639.48. (Wij zeggen ongeveer, omdat ons niet bekend is, wat de huurwaarde is van het gedeelte van het Amstelhuis, in gebruik by Amstelland) 2. dat in totaal maar is begroot f 631.— aan kosten voor onderhoud van waterbouwkundige werken, bij een ontvangst van f 23132.85; 3. dat er bijna op alle uitgaafposten zeer zeer veel te bezuinigen (en te vereenvoudigen) is, en 4. dat zoo ergens salarisvermindering moet plaats hebben, dit gewis en zeker voor dit College een gebiedende eisch is. Tot heden werd er bij verkiezingen voor Hoofdingeland van Amstelland weinig of niet gestemd (soms moest men zelfs enkele Inge landen te elfer ure by elkaar trommelen, opdat er tenminste eenige stemmen werden uitgebracht) Het is te hopen, dat degenen die deze cij fers lezen, voortaan een goed gebruik maken van hun stemrecht en hun stem uitbrengen op mannen, die de belangen van Ingelanden voorstaan. VELE INGELANDEN Over: De nieuwe steunregeling Mijnheer de Redacteur. Gaarna zag ik dit stukje geplaatst in uw veel gelezen blad naar aanleiding van het stuk ,,De nieuwe steunregeling" in de N. H. Crt. van Za terdag 14 Juli. Dit handelt bijna niet anders over de groote steden. Nu wilde ik gaarne langs dezen weg de aandacht eens op het platteland vestigen. Hadden volgens den heer Steinmetz in de stad man, vrouw en 5 kinderen voorheen 20.25 en nu nog slechts 18.75, wij hebben op het plat teland eerst 14.35 genoten en komen nu als dubbel-uitgetrokken met hetzelfde gezin aan de 11.75, waarvan, ook af moet 3.00 huishuur en een totaal van 2.25 aan contributie voor vak bond, ziekenhuisfonds, enz. Totaal 5.25, zoódat een. gezin van 7 pe'rsonen moet rondkomen met 6.50. En als men, zooals velen onzer, reeds bh'na 2 „aar werkloos is, dan vertel ik geen leugens als ik ze; dat er zijn, die. als het waschdag is, slechts met broek, Jas en overhemd aan loopen. omdat hun eenige ondergoed in de wasch is. Dit schrijf ik niet om aan te toonen, dat een werklooze in de stad het zoo best heeft, neen maar om aan te toonen het vele, dat wij op het platteland te kort komen. Een gezin van man en vrouw krijgt bij ons dubbel-uitgetrokken 8 00 en zoo vervolgens 75 cent voor ieder kind, zoodat het geen kunststuk is om uit te rekenen wat wij krijgen. J V, mijnheer de redacteur, bij voorbaat dankend, t66k6U ik EEN WERKLOOZE PLATTELANDER ,J)e lof der kuischheid" van Giorgone op de Italiaansche tentoonstelling te Amsterdam. Donderdagavond vergaderde de ARKA af- deeling Bloembollenstreek in café „De Nagte- gaal" te Noordwijkerhout. In deze vergadering hield de heer De Bekker uit Voorhout een causerie over de individueele bevoegdheden van raadsleden. Met aandacht werd deze inleiding gevolgd. Geruimen tijd werd na de lezing over dit onderwerp gediscus sieerd. De voorzitter dankte den heer de Bekker voor zijn inleiding en wekte de leden op zich voor het inleiden van onderwerpen beschikbaar te stellen. Vervolgens werd gesproken over het maken van uitstapjes. Contact was gezocht met de afdeelingen Leiden en Haarlem. De afdeeling Haarlem heeft een zeer mooi program en zal data en kosten van deelneming opgeven. Beslo ten werd den leden hiervan kennis te geven, opdat ieder, die aan een excursie wil deel nemen, zich daartoe kan opgeven. Bloemendaalsche Reddingsbrigade Vrijdag avond hield de Bloemendaalsche Reddingsbri gade een ledenvergadering in hotel Roozendaal te Overveen. Besloten werd niet deel te nemen aan de demonstratie te Noordwijk. Op voorstel van het bestuur werd de heer J. Hasselmeijer, oud-bestuurslid en bekleeder van tal van func ties, benoemd tot Eere-lid der brigade. Dit is het eerste lid gedurende het 11-jarig bestaan der B.R.B., wien deze eer te beurt viel. De voor zitter wenschte Mevr. Hasselmeijer veel geluk in haar verdere leven toe te Meppel. Namens haar man bedankte zij bestuur en leden voor de prettige samenwerking tijdens hun lidmaatschap van de B.R.B. Bij de rondvraag werd op voorstel van den penningmeester besloten, een Eere-diploma te laten vervaardigen ten behoeve van den heer Hasselmeyer. De heer Meyerink gaf zijn groote tevredenheid te kennen over het keurig in orde houden van het strandgebouw en de materialen door den vasten strandwacht Donkelaar, welk complimentje door de vergadering met een krachtig applaus werd ondersteund. R. K. Volksbond Van het aanvankelijke voornemen van het bestuur om bij voldoende deelname een mannenkoor op te richten is men in zooverre afgeweken dat thans in overleg met den heer Schrijvers, organist en muziekleeraar, gepoogd zal worden een geenmg koor samen te stellen. Zangeressen en zangers mits boven de 17 jaar die met dit doel symphatiseeren kunnen zich opgeven bij de heeren J. C. Dijkers Zwanenbur- gerdijk: H. Montfrooy, idem; en L. Sloot, Raas- dorperweg. Kostelooze rijwielmerken Dinsdags en Oon- derdagavond van 7 <4 tot 8'A uur bestaat ten huize van den heer F. van Es, Kanaalweg 6, commles-dienstgeleider der Directe Belastingen, gelegenheid een kosteloos rijwielmerk aan te vragen. Mond- en klauwzeer In deze gemeente doen zich momenteel twee gevallen van mond- en klauwzeer voor. Het besmette vee bevindt zich in den Inlaagpolder. Ter aarde bestelling Het soffelijk overschot van den zwerver A. Korver die Woensdagavond door de hitte werd bevangen en bezweek wordt hedenmidag op het gemeente-kerkhof onder Haarlemmerliede aan den schoot der aarde toe vertrouwt. Houten woonhuis met schuur afgebrand Donderdagmiddag ontstond aan den Lijnderdijk alhier brand in een houten schuur, waarin vod den waren opgeslagen, toebehoorende aan een voddenkoopman te Amsterdam. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de schuur weldra in lichterlaaie stond, terwijl ook de houten in de onmiddellijke nabijheid staande onbewoonde woning werd aangetast. Toen de motorbrandweér uit Hoofddorp arri veerde, viel niet veel meer te redden en moest men zich bepalen tot het uitspuiten van de nog brandende resten. Verzekering' dekt gedeel telijk de schade. Autobotsing Op den Kruisweg alhier kwam Donderdagmorgen een tweetal luxe-auto's met elkaar in botsing, doordat een der bestuurders blijkbaar niet ver genoeg uitweek. De aanrijding was zóó hevig, dat beide auto's ernstig bescha digd werden; het voorgedeelte van een der wa gens was gedeeltelijk ingedrukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Ge- zina, d. van G. J. van Hensbergen en J. G. Jeurissen; Catharina Hendrika Maria, d. van M. J. Verbeme en P. de Langh. Ondertrouwd: Simon Lambertus Betjes, 25 j. en Hendrika Ippel, 25 j.; Koendert Smits, 24 j. en Aagje de Graaf, 24 j.; Jan Lottering, 27 j. en Johanna Samfferman, 31 j.; Willem van Beek, 2(7 j. en Trijntje Maria Brouwer, 23 j.; Johan nes Adrianus Thijs, 43 j. en Wilhelmina Vis. 24 j. Getrouwd: Maarten Boellaard, 28 j. en Aafke Veenstra, 19 j.; Cornells Knevel, 32 j. en Cor nelia Kooijman, 28 j. Bouw der materie, en stralingsverschijnselen, ziedaar de twee polen waar de moderne na tuurkunde om draait. Twee polen, die zelfs niet eens zoo heel ver van elkaar afliggen. De tijd der groote technische ontdekkingen schijnt voorbij. Een vorige generatie heeft voor het eerst meegemaakt, dat men door een draad op verren afstand kan spreken, dat men, door een knopje om te draaien, een heel huis kon vullen met licht. Zij heeft het ongehoorde wonder beleefd, dat men zonder draad van uit Engeland in verbinding kon komen met Amerika. Tegenwoordig is dat geen wonder meer. De Hollandsche straatjongen, die vroe ger een bootje maakte uit een oude klomp, bouwt nu, met een bouwschema en een pet vol schroefjes en koperdraadjes van de rommel markt, zijn radiotoestel in een sigarenkistje en weet er alles van. En een jongen met een schoolrapport zoo vol onvoldoendes als een krentebrood vol krenten, neemt thuis proeven op het gebied van televisie. De huidige natuurwetenschap tracht een verklaring te vinden van al de verschijnselen, welke in een vorige periode met zulk een be hendigheid onder onze macht gebracht zijn. En het steeds dieper doordringen brengt van dag tot dag een massa merkwaardige en be langrijke feiten aan het licht. Het is frappant, te constateeren hoe de ont dekkingen der laatste decennia de natuurkunde een groote mate van populariteit bezorgd heb ben buiten de kringen der vakgeleerden. Ir. dit gebied van exactheid en nuchtere zakelijkheid ligt de wonderwereld van het moderne sprookje. Het wonder der stof. Voor deze belangstellenden schreef een Lon- densch hoogleeraar in de natuurkunde E. N. da C. Andrade een boekje 1) dat door dr. F. W. Nijhoff In het Nederlandsch werd ver taald. Dit werk, waarin getracht wordt de grondslagen der nieuwere natuurkunde duide lijk te maken voor hen wien het aan voorken nis op dat gebied ontbreekt, is volgens het voorwoord van den schrijver bedoeld als een inleiding, die den lezer in staat stelt po pulaire uiteenzettingen omtrent afzonderlijke deelen van het onderwerp en artikelen in kran ten en tijdschriften omtrent nieuwe vindingen te begrijpen. Een inleidend hoofdstuk behandelt den aard der natuurwetenschap en haar methode en daarna komen in een zestal hoofdstukken de belangrijkste onderdeelen der natuurkunde ter sprake. Zy handelen over het verband tus- schen warmte en energie, warmte als energie der moleculen; de geluidsleer, de leer der tril lingen, en het wezen van het zoo belangrijke begrip golf. De energie van geluidsgolven, de drukking van geluid, het verband met elec- trische trillingen en de ultra-korte geluidsgol ven met hun verrassende eigenschappen wor den besproken. Onder het hoofd: licht- en stralingsverschijnselen volgen onderwerpen als het spectrum, golflengte en frequentie, het in terferentieverschijnsel, de verschillende stralen en het foto-electrisch effect, waarna het vol gende hoofdstuk electriciteit en magnetisme behandelt. Hierbij vinden een bespreking van het electron en van de nevelcamera van Wilson hun plaats. Het boek wordt besloten met een tweetal hoofdstukken gewijd aan een paar belangrijke onderwerpen, de theorie der quanta, en het atoom. Waar „de interessante nieuwe ontdekkingen op physisch gebied, volgens den schrijver, voor een groot deel in nauw verband staan met het onderzoek van de eigenschappen der stralen.." is een behandeling van flanck's geniale quan tentheorie zeker van bijzonder belang Nadat dit hoofdstuk inzicht verschaft heeft in het wezen der straling en het verband tusschen straling en materie, komt het laatste hoofdstuk over het atoom. Op een vermelding van de vroegere theorieën volgt een heldere uiteenzetting over de mo derne opvattingen over den bouw van het atoom, met zijn kern en omhulsel, over hun structuur en de bouwstoffen der materie en verdere daarmee samenhangende onderwerpen en ontdekkingen. Zooals ook in de andere hoofdstukken, brengt de schrijver, waar noodig, ook feiten uit de astrophysica ter sprake, en laat zoo het nauwe verband tusschen beide bemerken. Het oorspronkelijke werk schijnt reeds enkele jaren geleden geschreven. Het onderzoek is in- tusschen weer gevorderd wij denken b.v. aan de ontdekking van het neutron en het positron en nieuwe feiten zouden hier en daar nog toegevoegd kunnen worden. De ver taler had dit b.v. nog in den vorm van voet noten of van een aanhangsel kunnen doen. Aan de beteekenis van het boek doet dit verder niet veel af. Door zijn populair gehouden schrijftrant populair in den goeden zin van het woord, zooals wij dien van de beste Engelschen kennen kan dit boek een practische wegwijzer zijn voor hen, die belangstellen in de vorderingen en vondsten van de moderne physica en daar om gaarne nog eens een globaal overzicht had den van datgene wat tot optreden reeds ont dekt en verklaard is. HENRI VAN MANDELE 1) Het Mechanisme der Natuur; een eenvou dige uiteenzetting van de moderne opvattingen betreffende de structuur van de stof en het wezen van de stralingsverschijnselen, door E. N. da C. Andrade, vert. dr. F. W. Nyhoff. Thieme; Zutfen. Personalia Voor het examen MULO zijn geslaagd onze plaatsgenooten C. Kuyper, M. Noordam en H. Versluys. Naar Ileiloo Woensdag hebben 35 werkloo- zen van Hillegom en Zilk, onder leiding van ka pelaan W. van Benten van St. Martinus een bede-tocht gemaakt naar O. L. Vr. ter Nood te Heilo. Per fiets van Hillegom vertrokken, waren ze te circa 11 uur te Heiloo, alwaar in het Genade oord allereerst eenige Godsdienstige oefeningen verricht werden. Des middags hield kapelaan Van Benten een zeer treffende predikatie op den Kruisberg, waarna vervolgens een plechtig Lof werd gecele breerd met processie. Hierna werd de terugtocht weer per fiets gemaakt en was men des avonds te circa 8 uur weer thuis. Alleen waren vol lof over deze mooie en zeer nuttige Godsdiensige oefening; jammer dat het aantal niet veel groo- ter was. ZONDAG, feestdag van de H. Maria Magda- lena, Patrones van onze parochie. Onder de H. Mis van half 8 doen de kinderen hun geloofs belijdenis en gaan zij ter H. Communie. Eerst na de kinderen mogen de ouders en andere pa rochianen ter H. Communie gaan. Evenals op andere Zondagen wordt ook vandaag de H. Communie om kwart over 7 uitgereikt. Des mid dags om 3 uur Lof, waaronder hernieuwing der Doopbeloften en opdracht aan Maria en aan het H. Hart van Jezus. De kinderen moeten om kwart over 7 en kwart vóór 3 uur in de pasto rie aanwezig zijn en gaan vandaar uit, vooraf gegaan door misdienaars en bruidjes, processie- gewijs de kerk door naar hun plaats, onderwijl het hoor het „Veni Creator" zingt. De kinderen verlaten evenzoo weer de kerk. Bij het binnen komen des middags zingt het koor den Ps. „Lau- date pueri Dominum." De ouders kunnen hun feestelingetjes van de pastorie komen afhalen, zoowel 's morgens als 's middags. Voor deze gelegenheid zullen de parochianen, die een plaats in de voorste banken hebben, wel zoo vriendelijk willen zijn, de eerste bank zoowel de dames- als de heerenbank, voor deze feestelingetjes af te staan. Bij voor baat zeg ik reeds voor deze welwillendheid mijn hartelijken dank. Des avonds om 7 uur plechtig Lof ter eere van de H. Maria Magdalena met feestpredika tie. Mag ik alle parochianen vriendelijk verzoe ken ook dit Lof, zooveel als mogelijk is, te ko men bijwonen? Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de R. K. Militaire Vereeniging. Heden verjaardag van de Bisschopswijding van Mgr. Aengenent. De geloovigen worden ver zocht Z. H. Exc. in hun gebeden te willen ge denken. DINSDAG, feestdag van den H. Bemulphus, een van onze Holl. Heiligen. WOENSDAG, feestdag van den H. Apostel Jacobus; des avonds Maria-Congregatie voor de meisjes om 7 uur. DONDERDAG, feestdag van de H. Moeder Anna; des avonds Lof voor de geloovige zielen met Rozenhoedje. VRIJDAG-avond 7 uur Maria-Congregatie voor de jongens. ZATERDAG-middag vanaf 3 uur gelegenheid om te biechten. Het bestuur van de vereeniging „Hulp in de Huishouding" betuigt aan de parochianen zijn hartelijken dank voor de mooie collecte. Bediend: Wilhelmina Luttikhuizen. ZONDAG, 22 Juli. Half 8 voor Nic. Konijn en Maria Nooij; 10 uur voor de parochie. MAANDAG voor Jacob de Goede, als jaarmis. DINSDAG om 8 uur gez. jaargetijde voor de wed. Emma BeyerKoomen. WOENSDAG voor de wed. Emma Beyer Koomen DONDERDAG voor Cath. Wilh. Pelk—Meyer. VRIJDAG kwart vóór 8 gez. Requiemmis voor de leden van de Eeuwige Memorie. ZATERDAG voor Joannes Hooyschuur en Magdalena Lange. ZONDAG half 8 voor Elis. Jansen—Kruyver; 10 uur voor de parochie. Rit voor ouden van dagen Donderdag middag werd het jaarlijksche reisje gemaakt met de ouden van dagen van Vijfhuizen en de naaste omgeving. Een twintigtal auto's en een autobus waren noodig om de 63 oudjes, comitéleden en helpsters te vervoeren. Om half twee werd het sein van vertrek ge geven, waarna gereden werd over Heemstede (Groenendaal) langs den Rijksweg naar Den Haag. Dank zij de zorgen van den ijverigen se cretaris, den heer Joh. Hendriks, stond de verkeerspolitie in de residentie klaar en zoo werd onder haar geleide getoerd naar de Sche- veningsche Boschjes, waar in „De Bataafsche Boer" werd aangelegd. Hier werd iets gebruikt en tot half zes gepauzeerd. Vervolgens werd gereden over Scheveningens Boulevard, langs het Vredespaleis naar den Rijksweg. Vandaar ging de tocht over Noord- wijk naar Noordwijkerhout, om in café „De Nachtegaal" nog een en ander te gaan ge bruiken. Hier werd door den voorzitter, den heer H. Borsje, nog even het woord gevoerd. Vertrokken werd om kwart voor negen en omstreeks tien uur arriveerde het gezelschap te Vijfhuizen, waar tal van belangstellenden stonden te wachten. Zonder uitzondering waren allen vol lof over deze zoo goed geslaagde reis, en het comité mag dan ook overtuigd zijn, evenals de auto bezitters, dat zij een onvergetelijken middag bereid hebben aan deze oude menschen, waar voor zij dan ook allen even dankbaar waren. De paardenmarkt De paardenmarkt dateer® uit den tijd toen de harddraverijvereeniging nog een loterij hield en de hoofdprijzen uit paarden bestonden. Toen de loterij afgeschaft werd, liep ook de paardenmarkt terug. De prikkel voor den aan voer, de hoop om een paard tegen een goeden prijs aan de verlotingscommissie te verkoopen, was weg. Bovendien is er niet zooveel vraag meer naar paarden, omdat het motorvaartuig deze trouwe viervoeters heeft verdrongen. Vroeger werd de gewone markt op den dag van de paardenmarkt naar de Stationsstraat overgebracht, omdat men ruimte moest hebben de rossinanten te laten craven. De marktkooplieden zagen dat steeds ongaar ne. De Stationsstraat is als marktterrein niet zoo gewild. Dit jaar heeft men een proef genomen de paardenmarkt op den Burcht te houden. Die proef is wel geslaagd. Jammer dat de aanvoer zoo gering was. Het aantal beliep even 20. De Gedempte Gracht bleef nu geheel be schikbaar voor de gewone markt, waar men den laatsten tijd ruimte te kort komt door de vele aanvragen om plaatsing. De verlaagde steun De eerste week onder de nieuwe steunregeling is aan uitkeeringen aan de werkloozen 500 minder uitgegeven dan onder de oude regeling. Aanrijding Gisteren omstreeks zeven uur nam. is een dame op het Kerkplein door een wielrijder aangereden, toen zij wilde oversteken. Zij werd tegen den grond geslingerd, waardoor zij een gapende hoofdwonde opliep. Dr. van Fraasen was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Per rijwielbrancard van de po litie werd het slachtoffer naar het bureau ver voerd, waar bleek dat de dame alhier als bad gast vertoefde. Hierop is ze per brancard naar haar tijdelijke woning gebracht. Zeemijlwedstrijd De vierde internationale zeemijlwedstrijd, georganiseerd door de zwem- club „Haarlem" zal op Zaterdag 28 Juli ge houden worden te Zandvoort. Begin- en eind punt zullen zjjn ter hoogte van het Noorder- bad. Evenals andere jaren zal de Zandvoort- sche Reddingsbrigade wederom zorgen voor as sistentie en veiligheid. De start heeft plaats te half vier. Zandv. Reddingsbrigade Vanaf as. Maan dag zullen voor de leden van de Z. R .B. zwem- oefeningen gehouden worden aan den post van het Zuiderstrand. Deze oefeningen zullen telkens te half acht beginnen. Dit geldt voor de maan den Juli en Augustus. Muziekkapel Hedenavond zal de Zand- voortsche Muziekkapel in de tent van de bloe mententoonstelling aan de Heerenstraat concer teeren en hoopt hier door het succes dezer ten toonstelling voor „Flora" te vergrooten. Veiling De deze week gehouden veiling In Welgelegen door de notarissen M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven van een perceel bouwgrond aan de Dr. Metzgerstraat, heeft op gebracht 1750.Het werd gekocht door den heer T. Koper, alhier. IJMÜIDEN. 21 Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 53 90 cent per K.G. Griet 10.0026.00 per 50 K.G. Tong 1.051.75 per K.G. Groote Schol 28.00, mid del Schol 21.0022.00, Zetschol 13.0020.00, kl. Schol 2.8518.00, Bot 2.40, Schax 3.QD.12.00 per 50 K.G. Vleet 1.63 per stuk. Pieterman en Poon 1.6015.50 per 50 K.G. Kabeljauw per 125 K.G. 18.00—40.00. Gullen 1.90—6.50, Wijting 2.80—4.4(1 per 50 K.G. van de heden aan den Rijksvischafslag aangeko men STOOMTRAWLERS Leentje Elisabeth 165 manden 1370. LOGGERS R. O. 1 669K.W. 134 567.—, K.W. 110 391.—, K.W. 23 454.—. Men schrijft ons: Talrijk zijn de berichten omtrent diefstallen van kunstvoorwerpen in de musea der wereld, voornamelijk uit kerkelijke musea. Om hieraan een einde te maken hebben het Vatikaan en na het Vatikaan verschillende musea en kunst handelaars en verzamelaars een gilde in het leven geroepen, die er werk van maakt beroem de kunstwerken na te bootsen. Deze mannen zou men terecht „Kunstvervalschers" kunnen noemen, ware het niet, dat zij niet nabootsen om bedrieglijke manipulaties uit te voeren, maar om de dieven te verschalken. Zij zijn uitne mende vaklieden, die er in slagen antieke kunstwerken tot in de fijnste détails na te bootsen. Met bijtel, penseel en.... stof maken zij „antiquiteiten", die in niets van het origi neel verschillen. De echtheid en de ouderdom liggen er even dik op als de stof en als men deze heeren een bijnaam zou willen geven, dan zou men ze kunnen noemen de Rembrandts en de Praxitilessen der twintigste eeuw. Toch bestaat deze kunstvervalsching reeds eeuwen. In de elfde eeuw reeds bestonden er verschillende middelen om met papier en hout beelden, documenten enz. te vervalschen of na te bootsen. Zelfs de molm in het antieke hout werd zoo kunstig aangebracht, dat de beste kenners geen onderscheid zien tusschen echt en valsch. Natuurlijk is het wel eens voorgekomen, dat een dezer „vervalschers" oneerlijk werd en van beroepsvervalscher gelegenheidsvervalscher werd. Maar over deze lieden spreken we hier niet. Zij zijn het niet, die de kunst beschermen door haar te vervalschen, de anderen wèL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14