Mgr. A. Hermus gehuldigd De Kaagweek 1934 New-Yorksche Bears WAARDEERING JEGENS PRIESTER-LEERAAR ZATERDAG 21 JULI 1934 Hooge onderschei dingen Hittegolf in Amerika Mislukte bestijging van den Mount Everest Familie-vee te Conflict bij de H.O.V. De ronde van Frankrijk Zeer weinig strijd te zien Van alle kanten uitingen van sym pathie jegens den directeur van het Doofst ommeninstituut t te St. Michiels-Cestel Grootsche huldiging Meer dan 50 slachtoffers Dood van kapitein Wilson zoo goed als zeker Receptie INDISCHE VOLKSRAAD De begrooting van onderwijs Langdurige arbeid Door zijn zwager met een mes gestoken ZEILEN WEER OP VRIJE VOETEN GEVANGENHOUDING VERLENGD De postvluchten Aardig tafereeltje Eisch tot uitbetaling van salarissen Meening van voorzitter der H.O.V. Lich. Opvoeding M.O. Handelskennis L.O. R.K. Mulo-examen Eindexamens Rijks-H. B. S. Kalme inzet met nationale motor boot- en onderlinge zeil wedstrijden Eerste etappe der Pyreneeën voor Lapébie. Magne 45 sec. achter Onregelmatig verloop met afbrokkelende koersen. WISSELKOERSEN HONKBAL AJAXZ.R.C. Minimumprijzen aardappelen FAILLISSEMENTEN AMERIK. GOEDERENMARKT Oud contract Nieuw contract AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 20 Juli STOOMVAARTLIJNEN Het zilveren jubileum van Mgr. A. Hermus als directeur van het Doofstommeninstituut te St. Mi- chiels Gestel is hem gemaakt tot een waar jubeltij. Paus en Vorstin en de nederigste der bewoners van het in stituut hebben zich om strijd be ijverd, deze gelegenheid aan te grij pen, den grijzen priester-leeraar van hun hoogachting, waardeering en liefde te doen blijken. De feestdag ving aan met een generale H. Communie van alle inwonenden van het ge sticht, waarbij zich ongetwijfeld vele oud-leer lingen van het instituut hebben aangesloten. In de door de goede zorgen van de firma Jac. van Esch te Vught fraai met bloemen versier de kapel der jongensafdeeling droeg de. jubi laris een plechtige H. Mis van dankbaarheid op met assistentie van de leeraren, de wel eerwaarde heeren H. Schoenmakers en F. Bar- tels. Het zangkoor der broeders voerde de drie stemmige Mis van J. Nieland uit. Voor de meisjes droeg de onderdirecteur, de zeereerw. heer A. van Haandel, een gezongen H. Mis op. Het zusterkoor zong de Gregoriaan- sche Misgezangen. De gangen van het hoofdgebouw waren schit terend en zeer kunstvol versierd. Een achttal triomfbogen was geplaatst, waar in symbolische voorstellingen naar telkens het zelfde motief: „een kind plukt de vruchten van den arbeid van den directeur" in verschil lende kleuren waren aangebracht. Aan weerskanten van de timpanen de wa pens van Mgr. Diepen en Mgr. Hopmans. El ders de wapens van de provincies, uit welke kinderen het instituut bezoeken. Bijzonder de aandacht trok een drietal voor stellingen in kloek brandwerk. Twee naar eigen ontwerp van frater Amoldus, de derde even eens van zijn hand, een bijzonder goed ge slaagde copie van Rembrandts Honderd Gul- densprent. Een rijke tapijtversiering was voorts aange bracht, waarvoor Vroom en Dreesmann ge zorgd had. De overdekte speelplaatsen waren eveneens met zorg versierd. Het hangend netwerk van latjes met daartusschen Chineesche lampions was origineel en smaakvol. Door het fraaie zomerweer kon een groot deel der feestelijkheden buiten geschieden Nadat de jubileerende directeur in een in tieme plechtigheid was gehuldigd door het per soneel der instituten, ving te 10 uur in de speel zaal der jongens de huldiging van de oua-leer- lingen en leerlingen aan. De heer van Roosmalen te Den Bosch bood met een toespraak de feestgave aan van de oud leerlingen buiten het instituut, een bedrag aan geld ter beschikking van den jubilaris voor steun aan noodlijdende doofstommen. Een aantal jongens-leerlingen voerde een symbolisch tooneelstukje op, waarin zy dapper declameerden. Ook bij de meisjes, evenals bij de Jongens, bleken wonderen van geduld en talent te zijn gepresteerd. Daar werd Mgr. gehuldigd door een symbclischen optocht, alleraardigst door de zusters bedacht. In iedere groep was een jon gedame, die met een toespraakje de allegorie toelichtte. Van de inwonende oud-leerlingen ontving Mgr. daar een lamp voor de gasten kamer en een vischcouvert. Het tooneelstukje van de jongens was ge dicht en ingestudeerd door broeder Beatus. Om twaalf uur gingen de jongens een toertje maken met een zestal autobussen. koor. Het was prachtig. De jongeren begroet ten den Bisschop met „toeter-geschal". Een andere groep jongens voerde gymnastiek oefeningen uit. O.a. vrije- en orde-oefeningen. De Bisschop dankte de jongens voor wat zij gepresteerd hadden en gaf uiting aan zijn vaderlijke gevoelens, niet het minst voer de doofstomme jeugd. Het was aardig te zien, hoe de jongens naar de lippen van Mgr. keken en hem de woorden van den mond lazen. Toen Mgr. wilde heengaan stapte een der knapen vrijmoedig op hem af en reikte Mgr. de hand, welk voorbeeld terstond navolging vond. En zoo kregen ze allen een hand van den Bisschop! Het was een alleraardigst tafereel! Daarna waren de meisjes aan de beurt. Bruid jes brachten hier haar hulde en spraken haar wenschen uit en ook hier viel de prettige vrij moedigheid der kinderen op. Verlegen waren ze allerminst. Mgr. bleef ook hier geruimen tijd. Om half vijf vingen de voetbalwedstrijden en andere spelen aan en het volkje amuseerde zich best. Mgr. Hermus redeneerde met zijn pupillen honderd uit, had voor ieder een aardig woord en het was verbazingwekkend, die gesprekken aan te zien. Het ging alles heel gewoon! Des avonds bracht de harmonie van St. Mi chielsgestel een serenade, waarbij heel de be volking uitliep. Een massa bloemstukken, cadeaux en tele grammen kwam in den loop van den dag binnen. Het schoonste geschenk voor den kloeken pionier op het gebied van het doofstommen onderwijs zal echter wel geweest zijn, het re sultaat van zijn arbeid te zien in de prestaties der leerlingen. Moge Mgr. Hermus nog jaren in onverzwakte kracht aan het hoofd van het schitterend mo nument van katholieken charitas blijven staan tot zijn eigen voldoening en tot heil van hen, die aan zijn leiding en die van de door hem begeesterde priesters, broeders en zusters zoo veel te danken hebben. NEW-YORK, 20 Juli. De nog aanhoudende hittegolf heeft reeds meer dan 50 personen het leven gekast. Te Kansas-City is een temperatuur gere gistreerd van 42 graden, te Oklahoma zelfs van 46 graden. DARJEELING, 20 Juli. (Reuter). De Engel- sche vlieger-kapitein, Maurice Wilson, die; zoo als bekend, een poging wilde wagen den Mount Everest alleen te bestijgen, is waarschijnlijk om het leven gekomen. De inboorlingen, die Wilson begeleidden, heb ben verklaard, dat zy hem op 7000 meter hoogte verlaten hebben. De kapitein is hierna alleen verder gegaan om te trachten den top te be klimmen. De geheele voorraad voedsel van Wil son bestond slechts uit drie brooden en twee blikken conserven. De dragers hebben een volle maand op den terugkeer van den kapitein ge wacht en zijn daarna teruggekeerd. Men neemt aan, dat Wilson op een hoogte van 7500 meter in een sneeuwstorm is omgekomen of in een van de vele gletscherspleten is gevallen. BERLIJN, 20 Juli. (D.N.B.) Door verschillen de berichten is de indruk gewekt, dat er van de Himalaya-expeditie zelf mededeelingen zijn ont vangen. Het laatste telegram dateert echter van 17 Juli en sedertdien heeft men niets meer ge hoord. Daar de kampen echter zeer hoog zijn gelegen en het overbrengen van telegrammen zeer moeiiyk is, kunnen nadere berichten ook niet zoo spoedig verwacht worden. Te half een ving de receptie aan. Te voren had Z. H. Exc. Mgr. A. F. Die pen in een vergadering der commissie van bestuur, den jubilaris reeds geluk gewenscht en hem medegedeeld, dat het Z. H. den Paus behaagd had, hem te benoemen tot proto nota ri us apostolicus a. L p. Ter receptie verscheen als een der eersten de inspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs, de heer dr. van Voorthuysen„ die Mgr. gelukwenschte namens de Regeering en mededeelde, dat H. M. de Koningin hem benoemd had tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De burgemeester van St. Michiels-Gestel, de heer A. Scheltus achtte het zich een eer, den Ridder zijn onderscheidingsteeken op de borst te spelden naast het officierskruis var, de Orde yan Oranje Nassau. Ter receptie verschenen voorts de leden van de commissie van bestuur, Mgr. Hendrikx, voor zitter, mr. W. van Lanschot, Vught de heer J. J. v. Mierlo, Breda: Mgr. J. v. Oers, Breda: jhr. mr. Smits van Oyen, Eindhoven; Mgr. P. Goyarts, Beekvliet; deken Batenburg van Don gen en notaris Hoekx te Tilburg. Mgr. B. Eras, procurator van het Neder- landsch Episcopaat by den H. Stoel, kwam eveneens zyne gelukwenschen aanbieden. Voorts kwamen deken Sanders van Tilburg, paters van St. Charles, pastoor Lubbers van St. Michiels-Gestel, het dagelyksch bestuur de zer gemeente, Mgr. C. C. Prinsen, te Den Bosch, de bisschoppeiyk hoofdinspecteur van 't L.O. eere-kanunnik Goörts te Den Bosch, de inspec teur van het L. O. de heer E. L. A. baron van Voorst tot Voorts, de heer P. Loeff, president van het Gerechtshof te Den Bosch, de heer L. Florie, voorzitter van de Missievereen. St. Fran- ciscus Xaverius te Den Bosch, professoren en leeraren van het Groot en Klein Seminarie, de hr. G. Christ te Udenhout, voorzitter der R. K. Vereeniging voor Buitengewoon Lager Onderwijs, frater Perpetuus directeur van Huize Ruwen- berg, prelaat Stöcker van de Abdy Beme, mis sionarissen van Sparrendaal en nog talrijke geestelijke en wereldlijke notabelen uit St. Mi chiels-Gestel en verre omgeving. BATAVIA, 20 Juli. (Aneta). Bij de bespreking van de begrooting van het Departement van Onderwijs zegt de heer Wolff het te betreuren, dat zij die in het bezit zijn van een hoofdacts zullen worden teruggesteld, van welken maat regel 200 leerkrachten het slachtoffer dreigen te worden. Wellicht, zoo meent spreker, is ver zachting van dezen maatregel mogelijk. De heer Soeroso zegt zijn stem niet aan de begrooting te kunnen geven om geen misdaad aan de kinderen te doen. De heer Monod de Froideville constateert, dat men thans ongeveer achttien jaar aan de be werking van een Balineesch-Nederlandsch woordenboek bezig is, aan welke bewerking duizenden guldens zyn besteed. Een missionaris zou minder lang en minder kostbaar hebben gewerkt en tegeiyk een goed resultaat hebben bereikt. Omtrent den moordaanslag die Donderdag avond om elf uur te Oldenzaal op den landbou wer O. is gepleegd vernemen wy nog het volgen de: De landbouwer was even aan de deur gaan kyken. Toen hy in zyn slaapkamer terugkeerde zag hy voor het raam zyn zwager B. staan. O. deed het raam open waarop B. zich uit de voeten maakte. Even later zag hy zijn zwager op eenigen af stand met een glinsterend voorwerp staan. O., die biykbaar de slechte bedoelingen van B. had doorzien ging naar buiten, en trachtte hem het voorwerp, dat een mes bleek te zijn, afhandig te maken. B. bracht O. toen verschillende verwon dingen toe en vluchtte naar zyn woning, waar hy 's nachts om twee uur door de politie van zijn bed werd gelicht. B. is Vrijdagmorgen op transport naar Almelo gesteld. Het slachtoffer aan wien dokter Essink de eerste hulp verleend had, is naar het R. K. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. By informatie aan het ziekenhuis werd ons medegedeeld, dat de verwondingen niet van em- stigen aard waren. De linkerhand is echter door een messteek leeiyk verminkt. Levensgevaar is niet aanwezig. De directeur van het abattoir te Uithoorn is, hangende het onderzoek der boeken, op vrije voeten gesteld. Men weet, dat deze directeur gearresteerd was op vermoeden van fraude by de vleeschkeuring. De Haagsche Rechtbank heeft de gevangen houding van de beide verdachten van den roof overval, gepleegd op den heer Blancke in diens woning aan den Rijswykscheweg te Den Haag, H. en O., alsmede, die. van B., den dader van den moordaanslag in een café aan de Raam straat, eveneens in Den Haag, met dertig dagen verlengd. De „Rijstvogel" is op thuisreis te Calcutta aangekomen. Na tafel trad Mgr. Diepen naar buiten, waar de jongens den Bisschop hun hulde brachten ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Z.H. Exc. zy deden dat.... met een spreek koor 1 Een duidelyk en wel te verstaan spreek- In verband met het conflict 6y de Haarlem- sche Orkestvereeniging, heeft mr. T. Mobach, te 's-Gravenhage, ten verzoeke van een 20-tal musici van de H. O. V., het bestuur dier veree niging doen sommeeren, 5 pCt. te betalen van het gezameniyk salaris der 20 musici over het tyd- vak van 114 Juli 1934, hetgeen bedoelde mu sici beweren minder te hebben ontvangen dan waartoe een dienstverband met de H. O. V. was aangegaan. Voorts is het bestuur bovengenoemd aangezegd, dat de requiranten nu reeds het be stuur aansprakelijk stellen voor alle schade, welke zy zullen lüden by een eventueele ver breking van het dienstverband door de gere- quireerde vóór 15 Maart 1935. Naar wij van Mr. A. Beets, voorzitter der H. O. V., vernemen, is aan Mr. Mobach op deze sommatie geantwoord, dat de volgende week het bestuur der H. O. V. zal vergaderen en er daar na een antwoord zal worden gezonden. De kwestie is overigens zeer eenvoudig, naar de heer Beets ons mededeelde. Ex is by de H. O. V. nu eenmaal geen geld om meer salaris uit te betalen dan nu geschiedt. Als de twintig orkestleden, allen lid van den Ned. Toonkunslenaarsbond, namens wien de somma tie wordt uitgebracht, hun zaak en die van het orkest geheel willen bederven, dan moeten zy doen wat zy nu doen. Vast staat, dat het bestuur van de H. O. V., geheel belangeloos, voor het orkest tracht te be reiken wat mogelijk is. Elk financieel voordeel komt uitsluitend ten goede van de orkestleden, zoodat men niet anders dan verbaasd kon zyn over wat de Ned. Toonkunstenaarsbond thans doet, aldus de heer Beets. Voor het bestuur is dit doordryven intus- schen zeer onaangenaam. Buiten de twintig hierboven genoemde orkestleden zyn er dan ook twee en twintig anderen, die het bestuur in alle opzichten willen blijven steunen. AMSTERDAM. (Academie voor Lichamelijke Op- Voeding.) Geslaagd de dames: A. M. W. L. Baay, E. H. Brouwer, J. H. P. Desmet, C. J. van Gullk, M. Hordijk, M. L. Ischebeck. A. E. Philbert, N. RigbeTs, D. J. M. Schouten, H A. Steysel en de heeren: J. P. Boot, B. L. W. Bossong, W. J. Bruinvis, G. C. Busslnk, N. den Hartogh, D. I. Jacobs, J. Miedema, J. Pet, A. J. Senff en H. Wolfraad. DEN HAAG. Geslaagd de heeren: F. Bezemer, Alblass; T. Boontje, Hilversum; G. Both, Gouda; C. F. van Dolder, Rotterdam; H. v. d. Berg, ZwolleJ. Botman, Bovenkarspel; W. J. C. Bink, Gllze Rijen; H. J. Bargeman, Nijmegen. AMSTERDAM. Geslaagd voor Diploma A: J. Plekker, P. van Poecke, J. Roelofszen, J. Oorver, C. Hageraats, M. Jacobs, F. van Krieken, A. Lee- ners, G. Meijer, M. van Osch, N. v. Schoonhoven, J. Appel, L. Boeters, W. Korthagen, A. v. d. Laan, A. Löffelman, A. Overdam, M. Mascini, J. Brief- fles, N. Deen, A. Florijn, A. Fluitman, P. Janssen, J. Mul, J. Rietveld en W. van Tol. Afgewezen: 2. PURMEREND. Geslaagd zijn: A. G. Belt, Beem- ster, G. N. de Boer, Edam, W. Brandjes, Lands meer, H. C. ten Bruggecate, Purmerend, T. Dek ker, Edam, J. Groot, Purmerend, P. Kramer, Etenheim, J. G. J. van Overvest. Purmerend, K. H. Tuser-ius, Purmerend en J. A. Zuurbier, Beem- ster. De eerste étappe der Pyreneeën leidde Vrijdag van Perpignan naar Ax les Thermes, een af stand van 158 K.M., waarin eenige moeilyke passen te overwinning waren. 14 renners kwa men gezameniyk te Ax les Thermes aan, waar Lapébie in de sprint won in 5 uur 47 min. 3 sec. De groote verrassing was, dat Tonin Magne, de drager van de „gele trui" als 21ste aan de finish arriveerde met 45 sec. achterstand. De achterstand van Martano in het algemeen klas sement is daardoor nog geen drie minuten ge worden. Het resultaat luidde: PerpignanAx les Thermes, 158 K.M.: 1. Lapébie (Frankrijk) tyd 5 uur 47 min. 3 sec.; 2. Gestri (Italië)3. Cazzulani (Italië) 4. Martano (Italië); 5. Renaud (Frankrijk); 6. Vignoli (Italië); 7. Buchi (Zwitserland); 8. Montero (Spanje); 9. Canardo (Spanje); 10. Stoepel (Duitschland)11. Geyer (Duitschland) 12. Morelli (Italië)13. Level (Frankrijk)14. Franzil (Italië), allen zelfde tyd van 5 uur 47 min. 3 sec.; 15. Wauters (België) tyd 5 uur 47 min. 20 sec.; 16. Sylvere Maes (België) zelf den tyd; 17. F. Vervaecke (België) tyd 5 uur 47 min. 34 sec.; 18. Louviot (Frankrijk) tyd 5 uur 47 min. 48 sec. de tyd; 17. F. Vervaecke (België) tijd 5 uur jpébie een tydvergoeding van 1 min. 30 sec. Kaagsociëteit, 20 Juli. Aan de jaarlyksclie Kaagweek gaat zoo'n klein aanloopje als het ware vooraf, in den vorm van onderlinge zeilwedstrijden en na tionale motorbootwedstryden. Vier van de vyf Kaagdagen zijn druk bezet van 's morgens al vroeg tot diep in den namiddag, met zeilwed strijden van allerlei klassen, van allerlei naam en grootte, maar op éénen dag, den eersten van de vyf, is het de dag der onderlinge zeilerij en der motorbootwedstrijden. Grooter dan andere jaren was de drukte en belangstelling op dezen eersten Kaagdsg 1934. Het groot aantal inschryvingen en het aan houdend mooie weer zullen daaraan wel niet vreemd zyn geweest. De Kagerplassen bieden overigens weer het zelfde wedstrijdbeeld van alle voorgaande jaren. Overal liggen de grootere en kleinere schepen, jachten, woonschepen, van alles en nog wat en geen plaatsje is er nog onbezet, zoodat de laatkomers zich zullen moeten be ijveren om een geschikte ligplaats te vinden. Het wedstrydprogramma van den eersten dag ving als steeds aan met het houden van een regelmatigheids wedstryd voor motorbcoten, waaraan door een tiental motorbootbezitters werd deelgenomen. Hierna volgde een aantal onderlinge zeil wedstrijden voor 12 voetsjollen (waarvan de zeilers noch de bemanning ouder mochten zyn dan zeventien jaar), voor open scherpe Jach ten, Regenbogen, Pampus- en B. M.-jachten. Jammer genoeg stond er, toen de zeilery begon, nagenoeg geen wind, zoodat we als het ware hopelooze dryfpartyen te aanschouwen kregen, waarbij het gelukzeilen weer een woordje ging meespreken. Het was en bleef profiteeren van een enkel windvlaagje en dit was oorzaak, dat de een er meer van profiteerde dan de ander, dat er van eigenlyke wedstrijden niet kon worden gesproken. Duidelyk merkbaar was dit b.v. in de Regenboogklasse. Er verliepen nog wel eenige seconden, alvorens al de deelnemers na het startschot over de startlyn waren en ze lagen er alle toch betrekkeiyk op heel gerin gen afstand vanaf. Nu eens lag deze dan weer gene aan den kop en van een mogeiyken uit slag of eenige kansberekening viel ten eenen male niets te zeggen. Op het Zweiland ging Willem van der Mey als eerste rond den boei, maar bij den volgende lag hij reeds weer in de achterhoede en bleef alleen de Holland II van Bos by de kopgroep. Even later was de situatie weer veranderd en zoo herhaalde zich het spel letje, totdat de finish tenslotte de overwinning bracht aan de Swan van Zuiderbaan, terwijl Willem van der Mey als tweede eindige.o In de Pampusklasse was het al niet anders gesteld. Toen we deze booten op het Zweiland zagen dryven, lag Willem de Vries Lentscb. een zeiler van betameiyk gewicht heelemaal ach teraan, hetgeen by het ontbreken van een. be- Kooriyic briesje niet te verwonderen was, doch de strijd bracht de tweede plaats aan Jan Hey- nen, die de S. A. S. van Jan Loopuyt zeilde, welke stuurman evenwel toch allerminst tot de lichtgewicht-klasse gerekend kan worden Zoo bleek het onberekenbare bij de zeilerij ook nu weer ten volle waar. Ir. Hofkes legde echter op de eerste plaats beslag. Na de zeilwedstryden kwamen de overige motorbootwedstrijden aan de beurt en dagenen onder de toeschouwers, die zich een plaatsje onder het geboomte voor de Kaagsocieteit hadden veroverd tot het vanaf den wal volgen dezer wedstrijden waren beter af dan degenen, die zich met een zonneplaatsje daarnaast moes ten tevreden stellen. Maar, by een watersport- feest is men niet bang, niet voor een storm, maar allerminst voor wat zonneschyn De uitslagen van den eersten dag luiden; Motorbootwedstrijden Regelmatigheidswedstrijd: 1 Rosemay, eig. H. van Essen Voorburg; 2 Djemna, eig. dr. J. Blomberg, Den Haag, 3 Hudson, eig. J. Hy- mans, Rotterdam. Flesschenspel: 1 viona, eig. R. van der Veen, Purmerend, 2 Nymph, eig. de Vries, 3 Jolande, eig. A. Bouma, Rotterdam. Ringsteken: 1 Viona, 2 Rosemay, 3 Yola, eig. R. de Wilde Jr., Leiden. Balspel: I viona, 2 Yola, 3 Janny, eig C. Bot, Den Helder. Onderlinge zeilwedstryden: Vergroote B. M.-klasse: 1 Anja, stuurm. R. ten Hoeve, Den Haag, 2 Swanneblom, stuurm. R. Reitsma, Oegstgeest, 3 Flottant, stuurm. J. E. Jaspers, Gouda. Onderlinge Regenboog wedstryd: 1 De Swan, stuurm. H. Zuiderbaan, Den Haag, 2 de Leede III, stuurm. W. Z. van der Mey, Leiden, 3 Hol- landia, stuurm. C. van Staveren, Oudewetering. Onderlinge Pampusklasse: 1 Oranje, stuurm. P. Schieffer, 2 S. A. S., stuurm. J. Heynen. 3 Norremeer, stuurm. ir. J. C. P. Hofkes, 4 Pam pus, stuurm. W. de Vries. 12 Voetsjollenklasse juniores: 1 Hans, stuurm. J. D. van Kampen, 2 Sheila, stuurm. Tj, Maas. Vaardigheidswedstryd 12 Voetsjollen: 1 Va gebond, stuurm. Th. van Helvert, 2 Daphnia, stuurm. P. H. R. Borgerhoff Mulder. NEW-YORK, 20 Juli Wallstreet opende onregelmatig, doch de fluctuaties waren be perkt, evenals de omzetten, daar de belang stelling van de speculatie by na geheel uit gaat naar de goederenmarkten. Tarwe en katoen openden heden wederom vaster, doch de koerswinsten bleven hier niet behouden. Nieuwe gezichtspunten werden niet geopend en de beurs leeft in afwachting van de verdere ontwikkeling van de economische situatie, waaromtrent thans moeiiyk een oor deel is uit te spreken. Een ongunstigen indruk maakten de berich ten, dat de regeering haar financieele mede werking zal verleenen aan de oprichting van tit electriciteitscentrales door de gemeenten. U. S. Steels, evenals de overige staalwaar- den, waren zoo goed als onveranderd, terwyj van de koperwaarden Anaconda aangeboden waren en dientengevolge lager kwamen. Daarentegen waren American Smelting aan den vasten kant. Spoorwegshares ondergingen weinig verandering. Allied Chemical waren flauw en daalden 9 punten. Motorwaarden konden zich handhaven, van de industrials waren American Can een klei nigheid hooger. Warenhuisaandeelen konden eenigszins verbeterden, petroleumwaarden ble ven op peil. Na het eerste beursuur, waarin 140.000 shares werden omgezet, liepen de koersen scherp terug onder leiding van spoorwegwaarden als gevolg van de vermindering van het aantal wagonsladingen. Atchison Topeka deelden meer dan VA punt. Steels reageerden 1 punt, American Smel ting kwamen meer dan 1 dollar onder het vorige slot. Het koersverloop was later op den middag onregelmatig, doch de koersen brokkelden af, daar over het algemeen de opvatting bestaat, dat geen krachtige inflatorische maatregelen zullen worden genomen. Het feit, dat desniettemin het aanbod de overhand had, doet uitkomen, dat men den toestand niet vertrouwt. Daarby blyft de on zekerheid omtrent de beurscontrölewet een ongunstigen invloed uitoefenen. Tegen het einde der beurs circuleerden ge ruchten als zou de Argentynsche graancen- trale een groote party Rosario tarwe aan een graanconsortium verkocht hebben, waardoor de pryzen op de termijnmarkt te Chicago belangryk reageerden hetgeen dan ook niet zonder invloed bleef op de effectenbeurs Het aanbod kreeg daardoor sterk de overhand, waardoor de meeste fondsen van een A tot plus minus 5 punten beneden het vorige slot kwa men te liggen. De omzetten bedroegen: 1.240.000 shares. Slotkoersen Juli De op hedenmiddag vastgestelde honkbalwed strijd AjaxZ.R.C. te Amsterdam gaat niet door, daar Z.R.C. niet opkomt. Volgens mededeeling der Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale zal de minimumprijs voor vroege aardappelen tegen Maandag 23 Juli a.s. verlaagd worden tot ƒ3.— per 100 K.G. De heffing van ƒ0.50 per 100 K.G. blyft on gewijzigd. Opgegeven door van der Graaf Co.'s Bureaux v. d. Handel N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 18 Juli: A. H. de Leeuw, zaakdoende o. d. naam Melkinrichting IJsselmonde, Dordtache- stïaatweg 10 te IJsselmonde. N.V. Handel in verlichtingsartikelen „De Avondster" v. h. Erven M. M. van Loon, Gouda, Dubbele Buurt 15. L. Veliscek, terrazowerker, Schiedam, Lau rens Costerstraat, 37 b, zaakdoende Laurens- Costerstraat 39a. G. L. Been, koopvrouw, Schiedam, Oude Maasstraat 11. H. Pruym, winkelier, Rotterdam, Groene Hilledijk III. P. Byhold, winkelier, Rotterdam, Mijnshee- renlaan 13b. D. Sliedrecht, handelende onder den naam Nederlandsche Verkoop Centrale, Rotterdam, Dordtschestraatweg 695b. N.V. Beddenmagazijn „De Zwaan" v. h. E. .Frank, Rotterdam, Lange Pannekoekstraat 29. Allied Chemical American Can. Co Am. Car. Foundry Am. For. Power Am. Smelting Ref, Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethl. Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio <H Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5A Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr. Gen. Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Komnkl. Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. Cash. Reg. Co. National City Bank Nat. Dairy Prod. G. A. Nat. Steei New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A Westinghouse El Woolworth Build 20 19 133% 135 98% IOOI/3 18% 20 6% 71/4 38% 407/p 112% 113% 77 78 17% 18% 12% 1354 59 613/8 22% 223/4 2CVs 213/4 30% 321/2 13% 133/4 59 50% 26% 27% 453/8 463/g 5% 6% 2% 2% 38% 40 2 2 31% 32% 183/g 191/s 497/g 493/4 36% 37 47 51% 88% 91 99 1003/4 127/g 1334 19% 20% 23 23 30% 313/s 9% 9 7% 8S/4 19% 221/8 321/é 33 251/8 25% 11% 12 203/8 21% 331/8 337/8 84% 85 7% 8 3 3 4% 43/4 273/s 28 15% 16 26% 263/4 18 181/4 40 41% 25% 26% 15% 16 184% I841/4 281/4 29% 37% 36l/2 3o% 351/s 5% 6% 41% 43% 7% 7% 153/8 15% 203/8 223/8 17 18% 20 20% 43% 441/4 103/4 ll ll 51/2 117% 14% 15% 4% 4% 7 73/8 14 I6V2 38 39 3 3 33% 353/4 49% SU 18 136% 1003/4 20% 7% 421/4 1137/g 777/8 19 14Vs 62Vs 23 217/g 331/g 137/a 53 26% 46% 6S/4 2Vi 407/g 2 32% 191/2 50% 36V4 52 92% lOlVg 141/s 201/a 23 32 97/s 88/4 22% 331/s 253/4 123/g 217/8 337/8 5.62-75 843/4 81/4 3 47/s 287/s 16 Va 271/s 181/2 "71/4 16% 184% 261/8 293/g 361/4 3b% 6% 44 77/g 157/s 231/4 19% 20V2 441/3 111/4 117% 17 47/s 7 173/g 39% 3 361/2 5U% 5 exdiv. ex claim. I gedaan en laten. f ex coupon bieden. 20 Juli 19 Juli Brussel Rome Madrid Bern Weenen 23.32 8.47% 13.63 32.59 18.95 23.35 8.48 13.67 32.61 18.97 NEW-YORK, 20 Juli. 20 Juli 19 Juli Oslo 25.36 25.37 A'dam 67.63 67 71 Londen 5.04% 504% Parijs 6.59 6.59% Beriyn 39 01 39.25 20 Juli 19 Juli NEW-YORK, 20 Juli. 20 Juli 19 Juli Rubber Standaard Juli 14.59 14.76 Jan. 15.28 15.55 Sept. 14.82 15.00 Mrt 15.58 15.73 Oct. 14.95 15.13 Mei 15.86 16.01 Dec. 15.20 15.37 Suiker Juli 1.68 1.66-68 Mrt. 1.85-86 1.84 Sept. 1.74 1.72 Mei 1.90-91 1.88 Oct. 1.76 1.74 Juli 1.94-95 1.92-93 Dec. 1.81 1.79 Ct.Cuba3.17 3.17 Jan. 1.81-82 1.79-80 Tarwe Roode Winter loco 103s/j Harde Winter loco IO43/4 Tin Loco 51.95 Katoen Loco 13.00 1051/8 106Vs 51.95 Aug. 51.95 51.95 13.25 Nov 12.93 13.19 13.00 Dec. 13.00-01 13.24-26 13.04 Jan. 13.01 13.27 13.09 Mrt. 13.12-13 13.36-37 Juli 12.69 Aug. 12.75 Sept 12.81 Oct. 12.87-88 13.14-15 Mei 13.18 13.45 Koffie (Rio) (Santos) Juli 7.65 7.»4 Juli 9.90 9.95 Sept. 7.80 7.84 Sept. 10.34 10.33 Dec. 7.91 7.92 Dec. 10.48-50 10.48 Mrt. 7.99 7.98 Mrt. 10.56 10.55 Mei 8.07 8.06 Mei 10.62 10.61 CHICAGO, 20 Juli. 20 Juli 19 Juli 20 Juli 19 Juli Tarwe Haver Juli 97%-% 983A JuU Sept. 99%-% 100-i/s Sept. Dec. 1011/8-1007/8 101%-7/s Dec. Mais Rogge Juli 62Vs 621/g Ju" 72 Sept. 63% 63% ipt. 72% Dec. 66% 66% Dec. 14% 441/8 44H 447/g 45% 457/8 46% 72% 73% 75% Reuzel Loco Juli Sept. Oct. Deo. Dnlnth Lijnzaad 7.00 7.00 7.20 7.37% 7.57% 7.05 *7.00 7.25 7.40 7.60 Juli Sept. 1.90 1-91% 1.91 1.92% 20 Juli 19 Juli WINNIPEG, 20 Juli. 20 Juli 19 Juli Jac. van Tiggele, vrachtrijder, Rotterdam, Vinkenstraat 32. Handelsverg. o. d. fa. J. Vrijmoet, Rotterdam, Adrlanastraat 89 en Indivldueele leden: Johannes Vrijmoet, Lieve Verschuierstraat 40a, D. Vrijmoet, J. Vrijmoet, A. Vrijmoet, Adrianastr. 89a, A. Vrijmoet, Busslngstraat 23b. alleen te Rotterdam. H. C. M. v. d. Meer, Rotterdam, Spanjaardstr. 89a. W. Verkouw, pensionhouder, Rotterdam, Goudsche Rijweg 11a. J. de Vos, koopman. Rotterdam. Busken Huetstraat 94. D. van Kent, koopman, Rotterdam, Ael- brechtskolk 9. 17 Juli: Jac. Maas, aannemer, Spaubeek. Fa. Egmonds, Boekdrukkerij en Binderij en de beheerende Venn. G. A. Egmond. Heerlen, Akerstraat 35. W. Dormans, koopman en bakker, Amstenrade H. J. Rutten, vroeger wonende te Kerk- rade, thans Heerlen. Kruisstraat 51. P. van Strien, koopman, Wolphaartsdijk. Vernietigd op grond van verzet het faillissement van J. A. Streefkerk, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: W. Kooymans, Dordrecht; J. Schlenter, Brunssum; I. S. Boekbinder, Hillegers- berg, E. Muntjewerf, Den Helder. Tarwe Gerst Juli 843/4 86% Juli 47% 47% Oct. 86 87% Oct. 48% 48% Dec. 87% 89 Dec. 49% 497/8 Rogge LUnzaad Juli Juli 1.613/4 Oct. 61% 627a Oct. 1.65% 1.68% Dec. 631/g 64% Dec. 1.63% 1.67 Haver Juli 38% 391/2 Oct. 38% 39% Dec. 38% 39% GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 20 Juli. Tarwe: Juli Oct. S/61/4—5/6 3/8; Dec. 5/8—3/4—5/8 7/8; Mrt. 5/9 3/45/10 1/8. Van 3.304.30 uur Kon. Olie 153% A'dam Rubber 104% Anaconda 8 'A BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUTDEN. Aangekomen 20 Juli: Cheldale, b.. Londen. Vertrokken 20 Juli: British Renown, Hamburg: Visurgis, s„ Bremen; Euterpe, s„ Bordeaux; Aurora, s., Middl. Zee via Rotterdam. AMSTERDAM. Aangekomen 20 Juli: Ambulant. Duisburg, repareeren, Kromhout; Cheldale, Lon den, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij. KONINKL. NED. STOOMB. MIJ. CERES, 20 Juli van Izmir naar Yeraklnl. OBERON, 19 Juli van Kopenhagen n. Amster dam. VULCANUS, 20 Juli van Algiers te Se tubal. BODEGRAVEN, thuisreis, pass. 20 Juli n.m. 3 uur 45 Lydd. EUTERPE, 20 Juli van Amsterdam naar Bor deaux. AMAZONE, 20 Juli van Amsterdam naar Kopen hagen. ORPHEUS, 20 Juli van Amsterdam n. Odense. AURORA. 20 Juli van Amsterdam via Rotter dam naar Middl. Zee. MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS. thuisreis, 20 Juli te Suez. ROTTERD. LLOYD. SIBAJAK, uitreis, 20 Juli van Marseille. VEHEEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. HOOGKERK, 20 Juli van Antwerpen te Ham burg. HOLLANDAMERIKA LIJN. VOLE ND AM, toeristenvaart, arr. 20 Juli te Napelss. DIVERSE SCHEPEN. AGATHA, 18 Juli van Singapore naar Pladjoe, Colombo, Soesoe, Singapore en Dairen. AGNITA, 29 Juli van Houston te Thameshaven verwacht: gaat daarna naar Rouaan. ALDEGONDA, 18 Juli van Ballk Pappan naar Singapore. ALETTA. 17 Juli van Soesoe te Singapore. AN ASTASIA, 18 Juli van Singapore te Pladjoe. APOLLONIA, 22 Juli van Arzew te Constanza verwacht; gaat daarna naar Port-Said, Beyrouth en Constanza. AUGUSTINA, 16 Juli van Soesoe te Singapore. J. B. AUG. KESSLER, 15 Juli van Port Pirie te Batavia, om te dokken, 23 Juli gereed, waarna het schip vertrekt naar Pladjoe, Balik Pappan en Manilla. JOSEFINA, 21 Juli te Batavia gereed met dok ken: gaat naar Pladjoe. MAL VINA, 21 Juli te Schleda mgereed met dok ken; gaat naar St. Kitts v.o. MANVANTARA, 27 Juli van Manchester te Cu racao verwacht. MERULA, 25 Juli van Curaqao te Shellhaven en 28 Juli te Rouaan verwacht. MITRA, Shellhaven verm. naar New-Orleans en Montreal, 17 Juli bij Faval. PETRONELLA, 18 Juli van Soesoe te Singa pore. MIDSLAND, 20 Juli van Amsterdam op de Tyne. ST. ANNALAND, 20 Juli van Blyth te Boulogne. TARA, Bahia naar Havre-Antwerpen, pass. 20 Juli Las Palmas. BEIJERLAND, 20 Juli van Blyth naar Kopen- hagen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2