Partijraad R.K. Staatspartij c door victor bridges VORSTELIJKE DOODEN HERDACHT OM DE KONINGIN ZATERDAG 21 JULI 1934 Contributie-afdracht verhoogd De nood in de mijnen Verzet tegen politie Loterijwet overtreden De Tribune"-persen niet vrij tJZr moet komen een contactcom missie met de jeugdorganisaties die voorlichting geeft over het katholiek staatkun dig werk Koningin-Moeder en Prins Hendrik herdacht Mr. Goseling Prof. Aalberse Mededeelingen Contributie-afdracht Reglementswijziging AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND Dreigt er staking bij de Dominiale mijn en de mijn Willem Sophia? Geen afzonderlijke regeling SPEKEXPORT IN GEVAAR? Wederspannige krijgt 5 maanden gevangenisstraf Drie maanden geëischt tegen ex-directeur van „De Toekomst UIT DE STAATSCOURANT Beslissing van de Rechtbank In de groote zaal van „Concordia" te Breda ving Vrijdagmiddag de veertiende algemeene vergadering aan van den Partijraad der R. K. Staatspartij. Reeds bij deze openingsvergade ring waren vele afgevaardigden en eenige leden der Staten-Generaal aanwezig. In deze openingsvergadering werden in hoofdzaak voorstellen van huishoudelijken aard behandeld, o. a. de verhooging der contributie afdracht aan de centrale partijkas en de alge- heele herziening en aanvulling van het regle ment der R. K. Staatspartij. Met een enkel woord van welkom opende de voorzitter van den Partijraad, mr. P. J. M. Aal- berse, de vergadering, waarna hij ongeveer als Volgt sprak: Ik kan deze vergadering niet laten aanvan gen zonder te herdenken twee groote dooden, die sinds de laatste vergadering aan het land zijn ontvallen: H. M. de Koningin-Moeder en 2. K.H. Prins Hendrik. Om beiden heeft ons volk gerouwd. Beiden zijn als vreemdelingen in ons land gekomen. Stormenderhand heeft de jonge koningin Emma het hart der Nederlanders veroverd. Aan deze hooge vrouw heeft ons land zeer veel te dan ken. Een gezegende invloed is van haar uit gegaan. Zij heeft ons de oranje-telg geschon ken, die thans ons land bestuurt. Maar zü heeft ook steeds een hoogen staatsmansblik getoond, doch vooral zal zij bij ons blijven voortleven als de Koningin-Moeder. Nu is ook de Prins der Nederlanden aan Vorstenhuis en volk ontvallen. Voor hem was het moeilijker het hart tot het volk te vinden. Lang bleef hij voor velen van ons land een vreemde, hetgeen zijn deli cate positie wel eenigszins meebracht. Geleidelijk aan heeft hij door grooten een voud en medeleven het hart van het Neder- landsche volk gevonden. Voor velen zal het een openbaring zijn geweest bij zijn plotse- lingen dood, welke plaats hij heeft weten in te nemen. Nu gaan onze gedachten naar de twee over blijvende koninklijke vrouwen. Zwaar heeft dit jaar het leven op haar gedrukt. Wij zullen har telijker dan ooit te voren iederen Zondag bid den „Domine salvam fac reginam nostram". Deze herdenkingsrede werd door de vergade ring staande aanhoord. Het woord werd hierop verleend aan den heer Norbart, die namens de afdeeling Breda een woord van welkom tot de afgevaardigden richtte. Bijzonder belangrijk noemde spr. deze verga dering, omdat daar het vraagstuk van het gc- zinsloon aan de orde zal komen. De voorzitter dankte en gaf te verstaan, dat hij in zijn rede van den tweeden dag een be langrijke plaats heeft gereserveerd voor het belangrijke onderwerp der steunregeling. Na het oproepen der stemgerechtigde leden en de vaststelling der notulen van 24 en 25 November 1933 werd overeenkomstig het prae- 26 „Ja, maar, ik ben feitelijk" begon Isabel; toen ®weeg zij. „O, ik begrijp, dat het zoo allerdwaast klinkt," ging zij voort, op gejaagden toon, „maar U moet weten, dat ik feitelijk een koningin ben." Tony verschikte zijn sigaret tuschen zijn lip- Pen. „Een wat?" vroeg hij. „Wel niet precies een koningin eigenlijk," ver beterde zij zichzelf. „In zekeren zin ben ik het toch, weet u. Ik bedoel, dat ik eigenlijk koningin hioest zijn. Tenminste, dat zegt men." Zij brak hevig blozend af, hetgeen haar nog bekoorlijker blaakte. Tony leunde achterover en keek haar met binig welbehagen aan. „Je wordt elke minuut volmaakter, nicht Isabel," zei hij. „Maak maar geen haast, vertel mij maar langzaam en be daard, wie je werkelijk bent." Isabel haalde diep adem. „Mijn vader was Don Francisco van Livadia en sommige menschen keggen, dat ik de koningin behoorde te zijn." Tony was niet licht verrast, maar nu ging hij v°or het eerst in zijn leven, als door een elec- trischen schok geraakt, met een plotselingen advies van het P. B. de motie van den kring Rotterdam, betreffende de resolutie van het congres van den R. K. Middenstandsbond d.d. 7 Februari 1934 in den „Dierentuin" te Den Haag voor kennisgeving aangenomen. Berichten van verhindering werden ter ken nis gebracht, benevens het verslag van de kas- commissie betreffende de rekening 1933. De Partij-voorzitter, mr. Goseling, deed hier op een enkele mededeeling ten aanzien van het werk met en voor de jongeren. De agenda wordt voor een groot deel inge nomen door een vormelijke reglementswijziging, maar het voornaamste zal zijn de' brandende vraagstukken, die op den tweeden dag aan de orde komen. Met jongeren bedoelt spr. degenen die zijn tusschen de 18 en 25 jaar. Met H. B. S.-ers en gymnasiasten zal hij zich niet bezig houden, want spr. arht het misdadig om deze jongelieden in de nclitiek te betrekken. Voor wat de anderen betreft, mag men de jeugd nooit aan de politiek opofferen. Een politiek staatkundige organisatie voor de jongeren is niet gewenscht. Er moet komen een contactcommissie met de jeugdorganisaties, die voorlichting geeft over het katholiek staatkun dig werk. Spr. ontvouwde de basis, waarop naar het inzicht van het P. B. dit contact kan warden gelegd, waarvoor hij bereids aller medewerking inriep. Op een desbetreffende vraag of het partij- leven zich in neergaande lijn beweegt, ant woordde spr., dat zulks geenszins het geval is. Wanneer men achter de coulissen kon zien, zou men bemerken, dat er een geestdriftig leven bestaat en dat er zeer veel werk wordt verzet met goede resultaten. Na deze mededeeling kwam aan de orde het voorstel van het P.B., om te besluiten de con tributie-afdracht aan de centrale partijkas te brengen van 5 Ct. op 10 ct. per lid. De heer Smulders (Utrecht) was van oor deel, dat voor het platteland vooral een ver hooging van contributie-afdracht niet goed xs door te voeren. Zou de maatregel onafwendbaar zijn, dan zal de kring Utrecht zich daartegen niet verzetten. Ook de afgevaardigde van den kieskring Friesland, de heer Galama, was van oordeel, dat verhooging van contributie niet kan wor den doorgevoerd, zonder dat men daarbij in groote moeilijkheden komt. De heer Brinkman, Haarlem, verklaarde zich tegen een verhooging. De heer J. Beliën, den Bosch, steunde het voorstel den Bosch en legde er den nadruk op, dat de afdeelingen door het aannemen van dit voorstel niet verplicht zijn om de contributie te verhoogen. De heer Hinfela, den Haag, waarschuwde te gen iedere verhooging van contributie, wijl hij daarvan in zijn afdeeling een groot verlies van leden vreesde. Spr. stelde voor, de afdracht slechts te ver hoogen tot 7 cent. De voorzitter van het Partij-bestuur verde digde de noodzakelijkheid der verhooging van contributie-afdracht en voegde aan de vier in het praeadvies naar voren gebrachte motieven nog toe, dat het noodzakelijk is, dat het vol- ruk rechtop zitten. Zelfs zijn nimmer falende welsprekendheid liet hem in den steek. Hij had natuurlijk van Don Francisco gehoord dat hardnekkig heerschap, dat twintig jaar geleden, met krampachtige, vergeefsche pogin gen, getracht had, den troon aan den vader van Pedro te ontrukken. Maar dat Isabel zijn doch ter zou zijn en wat meer is, de schijnbaar erken de erfgename van zijn koninklijke aanspraken, was een van die schokkende verrassingen, waar voor de Engelsche taal geen gepaste uitdrukkin gen heeft. Gedurende eenige oogenblikken bleef hij haar in de meest verslagen verbazing aanstaren; dan drong de humor van den toestand plotseling in in zijn volle beteekenis tot hem door en hij barstte in een vroolijk lachen uit. Isabel hield haar amberkleurige oogen met een blik van sympathie op hem gericht. „Het is heusch waar," sprak zij. „Ik begrijp, dat het onzinnig klinkt, maar het is werkelijk waar." „Ik zie er absoluut niets onzinnigs in," zei Tony, die zich nu wederom geheel had hersteld van zijn verbazing. „Ik vind het de mooiste en redelijkste geschie denis, welke ik ooit heb gehoord. Natuurlijk ben je of'behoor je tenminste koningin te zijn. Dat voelde ik al, toen ik je voor het eerst ontmoette." Hij wachtte even met spreken, om een nieuwe sigaret op te steken. „Dat het met Livadia in verband stond, was de reden van mijn verba zing," verklaarde hi) haar. Isabel knikte. „Dat begrijp ik," sprak zij. „Ik hoorde u zeggen, dat u Pedro en Da Freitas gend jaar het Partij-bureau voor zich zelf moet kunnen zorgen. Na beantwoording der verschillende sprekers en een krachtige verdediging van het voorstel van het P.B. werd tot stemming overgegaan. Met bijna algemeene stemmen werd het voorstel van het P. B. aan genomen. Alvorens het voorstel van het P.B. tot alge- heele herziening en aanvulling van het regle ment der R.K. Staatspartij aan de orde te stel len, werd in behandeling genomen een voor- stel-Limburg, de behandeling van de wijzigings voorstellen te schorsen ten einde de afdeelin gen in de gelegenheid te stellen de ontwerpen alsnog in de ledenvergaderingen te kunnen be handelen. Na ampele bespreking werd overeenkomstig het praeadvies van het P.B. beslist, dat de procedure, door Limburg gewenscht, bij de be handeling der reglementsherziening niet kan worden gevolgd. Terstond werd hierop over gegaan tot de be spreking der ingediende amendementen. Door het P.B. waren praeadviezen gegeven op de amendementen, die op den beschrijvings brief der vergadering waren opgenomen. Ook deze praeadviezen zijn in druk versche nen, waardoor de behandeling weinig discussie opleverde. Zonder hoofdelijke stemming werd het alge meen reglement der R. K. Staatsparty aan genomen. De avondvergadering werd geleid door mr. Goseling, die met een enkel woord de bespre kingen betreffende de bijzondere reglementen inleidde. Het voorstel van Tilburg, overgenomen door het Partijbestuur, ook in bijzondere gevallen aan het Kringbestuur de bevoegdheid te ge ven om bij goedkeuring van het Partijbestuur, afdeelingen te verplichten zich van de voor bereiding van gemeenteraadsverkiezingen te onthouden uit vrees voor eventueel nadeel aan het gezag der Partij ter plaatse, lokte een breede discussie uit. Besloten werd, na intrekking der amende menten van Utrecht en Amsterdam, dat, over eenkomstig het amendement Amsterdam, het Dagelijksch Bestuur van de Partij aan Kring- besturen op hun verzoek ontheffing kan ver- leenen van de verplichting, zich te belasten met de voorbereiding van gemeenteraadsver kiezingen. De overige amendementen op het reglement op de afdeelingen der R. K. Staatspartij wer den conform het praeadvies van het Partij bestuur afgehandeld; evenzoo het reglement op de kringen der R. K. Staatspartij en het ontwerp op de partij-rechtspraak. Vervolgens moest het reglement worden vast gesteld voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer. Verworpen werd een amendementUtrecht, bepaalde kringen eerst samen te voegen, nadat in elk dezer de candidaten aangewezen zullen zijn, indien een of meer der bij die samenvoe ging betrokken kringbesturen den wensch daartoe te kennen geven. Betreffende de inrichting van het stembil jet stelde Haarlem voor, afzonderlijk te laten stemmen over candidaten en plaatsvervangers. Mr. Heerkens Thijssen verdedigde het amen dement Haarlem, waardoor men het best te gen verrassingen is gewaarborgd. Het Party-bestuur ontraadde het overnemen der amendementen, doch wilde wel het advies overnemen van den heer Brandsma, door te laten stemmen over candidaten en plaatsver vangers. Het voorstel van het Party-bestuur werd met de correctie-Brandsma aanvaard. Zonder stemming werd het kiesreglement vastgesteld. Aan de orde was dan een motie-Leiden, strek kende tot behoud van het landeiyk stemmen- verzamelen. Het Partybestuur was van oordeel, dat het stemmen-verzamelen geen beteekenis heeft, zoo als de practyk uitwyst, terwijl de mogeiykheid om met succes stemmen te verzamelen, uiter mate gering is. Het partijbestuur zal te dien opzichte geen wijzigingen voorstellen. Na toelichting van het standpunt van het Partijbestuur door mr. Goseling, wordt de mo tie voor kennisgeving aangenomen. Nadat ook nog de reglementen van de voor bereiding der Staten- en Gemeenteraadsverkie zingen waren afgehandeld en nadat de voor zitter der Kamex-fractie, prof. Aalberse dank gebracht had aan het Partijbestuur en aan de Commissie van redactie voor de vele zorgen, besteed aan deze reglementen, werd de ver gadering geschorst tot hedenochtend half elf. De verblijdende opleving in den uitvoer van vroege aardappelen naar Duitschland behoort reeds weer tot het verleden. Om in zijn gebrek aan aardappelen te voor zien heeft Duitschland niet alleen den invoer uit ons lapd, maar ook den import uit Polen, Italië en België verruimd, en tegen deze landen met lageren levensstandaard kunnen wy met onzen minimumpr jjzc c. en een heffing van ƒ4.60 per 100 kilo niet opkomen. De verruimde con senten worden dan ook niet eens verbruikt. Thans gaan de gele aardappelen evenals de witte soorten naar Engeland. Dit land kan aar dig wat opnemen, maar het betaalt geen hoo gen prüs. De gelen zün van ongeveer ƒ2.50 per baal gezakt tot 1.201.40. kende. Dat was een van de redenen, waarom ik gevoelde, dat ik u de waarheid moest zeggen." „Het bewyst slechts," merkte Tony met kalme voldoening op „dat de oude geleerden volkomen gelyk hadden. Als iemand geloof en geduld be oefent, verkrijgt hy vroeg of laat gewoonhjk hetgeen hy verlangt. Ik heb myn geheele leven lang een hevig verlangen gekoesterd, om in een of andere werkeiyke samenzwering in de groote wereld betrokken te worden, met koningen en koninginnen en bommen en vreemde geheim zinnige personen, die rondsluipen met het doel elkaar te vermoorden. Ik begon al te vreezen, dat zooiets in werkeiykheid niet meer voor kwam." Hij ixxhaleerde een rookwolk en ademde haar langzaam genietend in de warme lucht uit. „Wat een voorrecht, dat ik toen juist in Long- Acre moest zijn, vind je ook niet?" „Ik ben biy, dat dit uw gevoelen is," zei Isabel opgetogen; „ik was bang, dat u my niet verder zoudt willen helpen, als u alles wist." „Maar ik weet alles nog niet," wierp Tony haar tegen. „Zou het niet het beste zyn, als je bij het begin wilde beginnen en my alles zei?" Een oogenblik aarzelde Isabel. „Welnu," begon zy langzaam. „Ik geloof, dat wat u zoudt willen noemen, het begin het eigeniyke begin een langen tyd voor myn ge boorte ligt. U moet weten, dat myn grootvader altijd het idee met zich ronddroeg, dat hij ko ning van Livadia behoorde te zijn, omdat, zoo zei hü, er iets met iemands huweiyk niet in orde was; dat dateerde uit zestien honderd vyf- tig ik geloof, dat dat het juiste jaartal was." „Dat was een zeer zorgelooze eeuw," zei Tony. Het hoofdbestuur van den R. K. Mijnwerkers- bond heeft aan de contact-commissie voor het mijnbedrijf doen weten, dat het na rijp beraad besloten heeft accoord te gaan met de voorstel len der mijndirecties, zooals die tenslotte in de vergadering der contactcommissie van Zater dag 14 aezer door zijn voorzitter zyn gefor muleerd, zulks in de verwachting, dat thans spoedig in de betrokken particuliere mijnen re gelmatig ten minste vyf dagen wordt gewerkt, waardoor het weekinkomen in zyn geheel zal kunnen worden verhoogd. Ten aanzien van de Domaniale myn en de myn Willem Sophia, deelt het bestuur mee, dat het niet bereid is de door deze mijnen ge- wenschte verlaging te accepteeren. Het zal de münwerkers opwekken zich daartegen met kracht te verzetten. Het hoofdbestuur zou, indien de beide parti culiere mynen zich aan de gezamenlijke loon regeling willen ontti-ekken, desnoods een sta king willen proclameeren. In geval van staking zullen de leden uitkee- ring ontvangen ingevolge art. 3 van het sta kingsreglement, varieerend van 5 tot 16 per week, benevens een kindertoeslag. In den loop van de volgende week zullen nadere instructies worden gegeven. Vrijdag is een bespreking gehouden tus schen de besturen der vier mijnwerkers bonden. Algemeen was men het er over eens. dat voor enkele mijnen geen afzon derlijke regeling van loon- en arbeids voorwaarden kan worden toegestaan. De Algemeene Nederlandsche Mijnwerkers- bond en de Neutrale Mijnwerkersbond staan op het standpunt, dat geen enkele loonsverlaging kan worden geaccepteerd, evenwel willen de besturen dezer organi saties hun leden en respectievelijke bonds- instanties opwekken, om uit solidariteits- overwegingen mede op de Domaniale en de Willem Sophia-mynen in staking te gaan. Nadat deze besturen de noodige volmachten van hun bondsinstanties hebben gekregen, zullen de vier organisaties Maandagavond wederom in vergadering bijeenkomen, tot het bespreken van de verder te nemen maatregelen. De groep „Gezouten Vet en Mager Spek" van de Vereeniging van Nederlandsche Exporteurs van Vleesch en Vleeschproducten heeft een adres tot den Minister van Economische Za ken gericht in verband met den uitvoer van spek. Deze spekexporteurs zyn ten zeerste bezorgd voor het voortbestaan van den spekexport. Deze bezorgdheid spruit niet alleen voort uit den onbevredigenden gang van zaken, welke thans reeds ten aanzien van dien export moet worden geconstateerd, doch mede uit een passage, voor komende in het aan de Staten-Generaal uitge bracht driemaandeiyksch verslag omtrent de crisismaatregelen, waarin een denkbeeld wordt ontwikkeld, dat, indien uitvoering daaraan zou worden gegeven, dien gang van zaken, naar het oordeel der spekexporteurs, nog onbevredigen der zou maken. In verband hiermede wordt een gedeelte uit bedoeld verslag geciteerd waarin het voornemen ontwikkeld wordt den houders van zware var kens, die hoofdzakeiyk gevestigd zyn in het Westen des lands (de zwaarmesters) een groo- tere beperking op te leggen, dan aan die in het overige deei van het land, omdat o.a. de kleine zandboeren de varkenshoudery in min dere mate missen kunnen dan eerstgenoemden. Wanneer echter aan dit voornemen uitvoe ring wordt gegeven, vreezen de exporteurs, dat de spekexport in gevaar wordt gebracht. Breedvoerig wordt in het adres aan den Mi nister deze meening gemotiveerd. honden" te hebben gescholden. Het is mogelijk dat hy „moord" geroepen heeft, toen de agen ten hem in het portiek slaag gegeven hadden. De agent van politie J. v. d. Heiden ver klaarde, dat toen de menigte naby de Groote Markt was aangekomen, verdachte zich uit de menigte had losgemaakt en naar voren was gekomen. Hij wilde, ondanks het verbod van de politie daar toch passeeren. Getuige heeft toen zijn sabel getrokken. Het publiek ging terug, doch verdachte bleef staan. De politierechter tot verdachte: Ja, toen was ;)e moedig. Wees nu ook flink en kom voor je daden uit. Na voortgezet getuigenverhoor eischte het O. M. zes maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde den man tot vijf maanden gevangenisstraf. Voor den Rotterdamsehen politierechter, mr. S. N. B. Halbertsma heeft Vrijdag terechtge staan de 33-jarige losse werkman H. K., die op 10 Juli zou hebben deelgenomen aan de relletjes te Schiedam. Verdachte deed zich onschuldig voor. Hy be weerde niet te weten, dat er in Schiedam iets aan de hand was geweest. Hy althans had er niets mee te maken gehad. Toen hü op weg was geweest naar het clubgebouw van de Roo- de Sport Eenheid, had hy de Groote Markt moeten passeeren. De agenten hadden hem dit belet, hoewel er in zyn naaste omgeving geen ander mensch was. zyn vraag of hij dan niet over de Hoogstraat kon, werd door de agenten met slagen beantwoord. Verdachte was toen een portiek in gevlucht. Ook daar hadden de agen ten hem geslagen en de ruit aldaar zou gebro ken zyn, doordat een agent van politie hem er tegen aan geduwd had. Verdachte beweerde eveneens niet voor moordenaars" en „bloed- „Hyzelf maakte er zich niet druk over," ver volgde Isabel, „omdat hy Livadia haatte en lie ver in Parus of Londen woonde. Myn vader was echter geheel anders. Hy had er altyd naar ver langd koning te worden en zoodra myn groot vader gestorven was, stelde hy alles in het werk, om, zooals hü het noemde, zijn rechten te doen gelden." „Ik kan nooit begrypen, dat er iemand gaarne koning zou zyn," merkte Tony peinzend op. „Men moet altyd met officieele menschen om gaan en die zyn altyd zoo vreeselijk ambteiyk en styf." „Maar myn vader was niet verstandig," ver klaarde Isabel, in het minst niet. Hy was al leen maar halsstarrig. Hy was er vast van overtuigd, dat hy recht op den troon had en als iemand ergens vast van overtuigd is boe onzinnig het dan ook moge zyn vindt men altyd geheele groepen menschen die dat steu nen." Even rustte zy. „Bovendien" vervolgde zü, „toen de oude koning stierf en de vader van Pedro op den troon kwam, stonden de zaken in Livadia heel anders. De belastingen werden hooge opgedreven en het land werd toch steers armer en armer tot op het laatst een zekere groep menschen zich afvroeg of het niet beter zou zyn dat er eens een verandering in gebracht werd. Ik geloof niet dat zy speciaal myn vader op het oog hadden. Ik veronderstel dat zij van gevoelen waren dat zy er met hem niet slechter aan toe zouden zyn." „Ik bewonder je geschiedkundig talent, Isa bel," verklaarde Tony, „Het is zoo wars van vooroordeelen." Voor den Haagschen Kantonrechter, mr. Van Geilen Vitringa, is Vrijdagmiddag de behan deling voortgezet van de zaak te gen M. M., oud-directeur van „De Tbekomst", verdacht van overtreding der loterijwet. Het O. M„ mr. Langemeyer, constateerde, dat vaststaat, dat de heer M. stukken heeft uitgegeven met tweeërlei strekking van de rechten der houders: deelname aan een spaarkas en verzekering tegen invaliditeit. De heer M. zou daarby echter gezegd hebben: er worden geen pryzen uitgekeerd. Toch komen later die pryzen, uit de door hem opgezette onderneming. Het eigenaardige is, dat alle hoofdagenten van de onderneming wel den indruk hadden, met een vorm van lotery te doen te hebben. Zy zouden echter den heer M. verkeerd heb ben begrepen; deze zou alleen gelden hebben teruggegeven aan de spaarders, maar het waren dan toevallig de houders van nummers, overeenstemmende met de Staatsloterij. Wanneer werkelyk het spaarsysteem en de invaliditeitsverzekering opzet waren ge wees: van den heer M., dan was het wel zeer gebrek kig, want eerst op de 6e strook kwam dat tor uiting, doch de 6e strook kregen de meeste hou ders niet in handen. Wie het brave sparende publiek wil berei ken, moet niet zoeken in den Lotisicobond. Men zou de menschen veeleer kunnen indee- len in twee groepen: spaarders en loterij - deelnemers. De circulaires, waarvan de heer M. niet zou afweten, waren in hooge mate geschikt, om het loterijkarakter van „De Toekomst" naar voren te brengen. Spr. achtte voldoende bewezen, dat ver dachte heeft gehandeld in strijd met de loterüwet. Een geldboete zal den verdachte er niet van weerhouden, met dergelyke loteryvormen door te gaan, al is hy dan geen directeur van „De Toekomst" meer. Spr. meende, dat een vryheidsstraf moet worden geëischt en hij eischte daarom een hechtenisstraf voor den tyd van drie maanden. Mr. De Vrieze, verdediger was van oordeel, dat er geen enkele aanleiding is, om dezen verdachte te beschouwen als het zwarte schaap van de loterij-affaires. Duizenden voor hem hebben dergelijke zaken bedreven zonder strafbaarheid. Verdachte is niet vóórgegaan in wetsovertreding, hij heeft eenvoudig de methoden van anderen overgenomen, waar van hy aanneemt, dat ze niet in strijd met de Loterüwet zijn. Pleiter vroeg vrijspraak voor zyn cliënt. Uitspraak Vrijdag 3 Augustus. Op vera, met 1 October eervol ontslagen met dank K. Buiten als burgemeester van Ruiner- wold. Op verz. met 1 Aug. eervol ontslagen H. F. Moorman als burgemeester van Wehl. Herbenoemd tot burgemeester van Nieuwe Tonge R. Sterk; van Heemstede jhr. J. P. W. van Doorn; van Muiden J. L. de Raadt en van Wolphaartsdyk O. van Bleijswijk Tierens Ver hagen. Aan den res.-off. yan gez. tweede kl. dr. M. Barkey Wolf is eervol ontslag verleend. Benoemd tot off. van gez. tweede kl. by de landmacht de eervol ontsl. reserve id. eerste kl. ar. M. Barkey Wolf en de student in de ge neeskunde (arts) M. D. J. van der Meer. By K. B. zün benoemd. Xe. in de provincie Groningen: a. tot lid van het bestuur van het waterschap de Reiderwolderpolder, B. H. Pothuis, te Rei- derwolderpolder; b. met ingang van 1 Juli 1934, tot lid van het bestuur van het Waterschap de Eemspolder J. Tonckens, te Uithuizen; 2e. in de provincie Zuid-Holland: a met ingang van 1 Juli 1934 tot dijkgraaf van den polder het Rietveld, te Ooltgensplaat, W. J. Buth, te Ooltgensplaat; b. met Ingang van 1 Juli 1934, tot dijkgraaf van den polder Voor-Donkersloot en Woude, J. G. van der Gyp Barendregt, te Dordrecht; c. met ingang van 1 Juli 1934, tot dijkgraaf van den «polder Cromstrüen, A. B. H. Vlielan- der, te Numansdorp; d. met ingang van 1 Juli 1934, tot heemraad van den polder Cromstrijen, J. Vos, Jan., te Numansdorp, C. van den Hoek te Klaaswaal en J. A. Mast Grzn., te Klaaswaal; Isabel aanvaardde het compliment in allen eenvoud. „Ziet u, ik kende myn vader door en door," zei ze openhartig. „Hy zou een zeer slecht vorst geweest zün. Hy had een manier waarop hy met iedereen twistte, die zyn belangen erg dwars boomde. Toendertijd had hij bijna evenveel aan hangers als de koning, maar na korten tijd ga ven de meesten van hen het op. Toen wierp iemand het idee van een republiek op. In het begin was het slechts een zeer kleine party, maar geleidelyk kreeg zü van beide andere par tyen nieuwe aanhangers, tot zy eindelijk de sterkste van de drie was. Mijn vader gaf het den eersten tyd echter niet op. Hy was vreeselyk hardnekkig en ik geloof niet, dat hij wist, wat vrees was. Dat was een van zyn beste eigen schappen. Hü hield vol tot byna iedereen, die hem tegenwerkte, was omgekomen en eindelyk werd hy zelf zwaar getroffen en kon nog juist bytijds over de grens komen." „En waar was jy gedurende dien veel bewogen tyd?" vroeg Tony. „Ik," zei Isabel, „o, ik woonde in Parijs met miss Watson, myn gouvernante." ,Bedoei je degene die je in Long-Acre niet thuis trof?" Isabel knikte. „Zy heeft vijftien jaar voor mij gezorgd. U moet weten, dat myn vader, toen hij jong was, langen tyd in Londen heeft vertoefd en hy zei altyd, dat de Engelsche vrouwen de eenige waren, die men kon vertrouwen, omdat zü zoo koel waren. Toen dan myn moeder stierf, stelde hy miss Watson aan en vertrouwde mü geheel aan haar toe." Naar wij vernemen heeft de Vacantiekamer van de Arrondissementsrechtbank Vrijdag af wijzend beschikt op het tot vrijgeven van da persen van het communistisch dagblad „De Tribune" ingediende request. e. met ingang van 1 Juli 1934, tot heemraad van den polder de Goilberdinger- en Evevdinger Waarden, W. A. Vulto, te Culemborg; f. met ingang van 1 Juli 1934, tot heemraad van den Zuidpolder, te Barendrecht, J. H. Huyser, te Barendrecht; g. met ingang van 1 Juli 1934 tot gezworene van den Woutrinapolder, D. Goekoop te Goe dereede; h. met ingang van 1 Juli 1934, tot Heemraad van den polder Heenvliet, A. van Hees, te Heen- vliet en J. Nieuwland, te Heenvliet; i. met ingang van 1 Juli 1934, tot heemraad van den polder De Springert, J. Hameeteman Czn., te Ouddorp; 3e. in de provincie Zeeland: a. met ingang van 14 September 1934. tot dijkgraaf van den De-Houwerpolder, P. Men- heere, te Scherpenisse; b. met ingang van 14 September 1934, tot plaatsvervanger van den dykgraaf van den De- Houwerpolder, J. Keur Dzn., te Scherpenisse; c. met ingang van 1 Augustus 1934, tct ge zworene van den Angelinapolder, M. van Eyke- ren, te Biervliet; 4e. in de provincie Noord-Brabant. a. tot dijkgraaf van het waterschap de Emi- liapolder, J. C. van Dongen, te Made; b. met ingang van 1 Juli 1934, tot heemraad van het waterschap Emiliapolder J. Vermeulen, te Made; c. met ingang van 1 Juli 1934, tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap de Pol der van Linden, P. A. F. Martens, te Linden; d. met ingang van 1 Juli 1934, tot heemraad van het waterschap Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden, A. M. Buijs Mznte Hedikhuizen en J. M. Buijs Azn., te Herpt; e. met ingang van 1 Juli 1934. tot gezworene van het waterschap De Vier Polders, J. de Vrij te Klundert en J. L. Wytvliet, te Klundsrt; f. met ingang van 1 Juli 1934, tot gezworene van het waterschap Nieuw Hinkelenoord en Hoogerwerf, A. C. van Eünden, te Woensdrecht; g. met ingang van 1 Juli 1934, tot heemraad van het waterschap 't Oudland van Aitena. J. Walm, te Woudrichem en IJ. M. Kentie, te Woudrichem; h. met ingang van 1 Juli 1934 tot gezworene van het waterschap de Oud-Glimespolder. H. P. A. M. de Wit, te Steenbergen; 5e. in de provinciën Utrecht en Zuid-Hol land; met ingang van 1 Augustus 1934, tot dijk graaf van het groot-waterschap van Woerden. G. L. Baron van Boetzelaer, te Bilthoven; en is aan W. Blokland te Stellendam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als heemraad van den polder Nieuw Stellendam (provincie Zuid-Holland), By K. B. is benoemd tot notaris te Giessen- da mtt A. Dekker, notaris te Pontianak (Ned. Indië), tydelyk met verlof hier te lande, ver blijvende te 's Gravenhage. By K. B. is benoemd tot notaris te Rotter dam (vacature A. B. Dam) W. C. Treurniet, candidaat-notaris te Rotterdam. By K. B. is in de commissie van deskundi gen voor de uitvoering van de Beurswet 1914 aangewezen als voorzitter A. de Byll Nache- nius; aangewezen als plaatsvervangend voorzit ter G. W. A. van Laer J.Czn. en benoemd tot lid E. J. M. van Ogtrop, thans plaatsvervan gend lid. Bij K. B. is met ingang van 16 Augustus aan den commies bij den P.T.T.-dienst J. Dommer- holt, belast met het beheer van het bypost-, telegraaf- en telefoonkantoor 2e Oosterpark straat te Amsterdam, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij K. B. is met ingang van 1 September benoemd tot referendaris der P.T.T. P. Jan zen, thans referendaris 2e klasse der P.T.T. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1935 in verband met de opheffing hunner betrek king eervol ontslag verleend aan mr. H. P. Hermans als voorzitter van den Raad van Ar beid te Grielle; aan mr. S. Rink als voorzitter van den Raad va nArbeid te Hel en aan mr. J. C. A. M. van de Mortel als voorzitter van den Raad van Arbeid te Tilburg, zulks onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten en zyn met ingang van 1 Januari 1935 benoemd tot voorzitter van de met ingang van dien datum te Dordrecht, te Leeuwarden, te Zwolle, te Nymegen en te 's Hertogenbosch gevestigde Raden van Arbeid, onderscheidenlijk mr. G. Snoeck Henkemans, Y. Buis, Th. H. Boelkens, mr. J. J. A. Bakker en mr. H. P. F. M. Manders, zulks onder gelijk- tydige toekenning van eervol ontslag als voor zitter van de thans in vorengenoemde plaatsen gevestigde Raden van Arbeid. By K. B. is met ingang van 16 Juli bij het Departement van Economische Zaken bevor derd tot hoofdcommies H. Blaauw thans com mies. By K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in brons aan H. I. Burger, boekbinder bij de N.V. Kantoorboekhandel en drukkerij v.h. Blikman en Sartorius te Amsterdam. By beschikking van den Minister van Finan ciën is de inspecteur der directe belastingen enz. A. J. Fray, toegevoegd aan het Hoofd van de Inspectie der directe belastingen te Utrecht, verplaatst naar Kerkrade en aangewezen als hoofd van de inspectie der dir. bel. aldaar; is de inspecteur der dix-ecte belastingen enz. J. C. S. Nieuwenhuyzen, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Amersfoort, verplaatst naar Amsterdam en toegevoegd aan de inspectie van de invoer rechten en accijnzen aldaar. „Naar de resultaten te oordeelen," zei Tony, „schijnt het een zeer gelukkige keuze geweest te zijn." „Zij was een allerliefste vrouw," zei Isabel met vuur; „in een woord een schat. Ik zou niet weten, wat er van my zou geworden zijn zonder haar, want vader stond er altijd op, dat zijn eigen gevolg mü altijd als een prinses zou be jegenen en wü spraken nooit iemand anders. Als 't niet om haar geweest was, zou ik waarschijn- lyk alles geloofd hebben, wat zy mij vertelden." Zü hield even op, blijkbaar om na te denken. „Ik was werkelyk zeer gelukkig, tot oom Philip haar wegzond." „Is oom Philip onze indringerige vriend uit het Richmondpark?" „Ja, dat is hy," zei Isabel. „Hij is de broeder van mün moeder en zyn ware naam is Count de Sé. Hü kwam by ons inwonen, toen vader ge wond was. Hy is een onaardig, hatelijk, laag staand mensch, maar vader was zeer met hem ingenomen, omdat hy vader als een koning be handelde. Oom Philip redeneerde altyd met hem en vleide hem en eindelyk bracht hy hem er toe, een wilsbeschikking te maken, waarin hü hem tot myn voogd aanstelde. Het eerste, wat hy na vaders dood deed was, miss Watson weg zenden." „Ik geloof niet, dat ik vee van je oom Philip houd," zei Tony. „Ik ben bly, dat ik hem van den auto heb afgeduwd." „Ik ook," zei Isabe met verrassende kwaad aardigheid. „Hü viel op den rijweg, is het niet?" vroeg zü nieuwsgierig. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3