Zoekt gij betrouwbaar X Personeel? ^Plaatsdan 'n„Omroeper' I voor 75.000 gezinnen STADSNIEUWS Waar de fil mband rolt 1—l-^!! de tonq streelt 1 ÜJ IK EICHHOLTZ FUNKE'S ROGGEBROOD ZATERDAG 21 JULI 1934 INMAAK a T Overwegenl inrnnnimiiiuiiiiiinimiiimiiiiiiinninmiiTmiinmmiiiniininHiiiiiiiniiinniiiiiiniiiiiiniiniiiiiiiiiiii!^ GEMEENTEZAKEN Het ventvraagstuk. Onge- wenschte toestanden. Een ventverbod. Directeur Handelsavondschool Kleingoed Verhaal van steun. B. en W. voorstanders. Geen wettig verhaalrecht BIJ HET AFSCHEID VAN PASTOOR KOK Vriendelijke woorden van den L. T. B. Wat pastoor Kok voor het onderwijs was COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Negentig jaar! Examen hoofdakte Heemsteedsche Wielerbaan PALACE-BIOSCCOOP Als ik een miljoen had LUXOR THEATER 5. O. S. IJsberg REMBRANDT-THEATER ,Als je jong bent' CROOTE HOUTSTRAAT 118, TEL. 13151 ROYAL PUFF (fijner dan'ncracker) per half ponds pak 37 ct. OP IEDERE KOFFIETAFEL: EEN DELICATESSE OP ZICHZELF VRAAG HET UW BAKKER Jubileum H.B.S. Zijlvest Personalia Gevonden dieren en voorwerpen RETRAITEN Retraitehuis Kapellerlaan Roermond, Tel. 149 „Klooster v/d H. Geest" te Uden DE MOORDAANSLAG TE 's GRAVEZANDE Van alle rechtsvervolging ontslagen Bij het zwemmen verdronken HANDELSOVEREENKOMST MET DENEMARKEN SPOORWEGOVERGANGEN Bezwaren tegen gelijkvloersche kruisingen WERKFONDS 1934 Taak en bevoegdheid van het bestuur SUIUUUIUIIIllillllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllilllllillllllillllllillllllllllllllllIIIIIIIIIIIIlillliH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De verschillende adressen met betrekking tot het ventvraagstuk, welke de Raad in handen van B. en W. heeft gesteld om prae-advies, heb ben B. en W. door eene speciaal daarvoor ge vormde Commissie, bestaande uit personen, die krachtens gemeentelijke functie den straathan del van nabij kennen, aan een voorloopig on derzoek doen onderwerpen. Deze Commissie heeft in haar rapport beves tigd, dat ongewenschte toestanden, veroorzaakt door de buitengewoon slechte economische toe standen in zoodanigen omvang zich voordoen, dat maatregelen van overheidswege niet kunnen uitblijven, nu winkeliers en de venters den re- gelmatigen vrijen handel niet meer kunnen uitoefenen, zoowel onderling als ieder op zich zelf, zonder ernstige schade in htm beroep te ondervinden. Ook de Kamer van Koophandel deelde aan B. en W. mede, dat zij in het gebruikmaken van des Raads verordeningsbevoegdheid het middel ziet om die handelsbelangen te beschermen. B. en W. zijn overtuigd geworden van de noodzakelijkheid om maatregelen te treffen, die de Overheid de gelegenheid schenken ordening te scheppen voor het voortduren van het ge oorloofd beroep van den bona-fide venter en anderzijds om tegen te gaan de uitwassen van ongebreideld concurreerend venten. Met de Rechtsgeleerde Commissie zijn zij van oordeel, dat omwerking van art. 83 der Alge- meene Politieverordening door omschrijving van het verbod voor venten in al zijne schakeeringen met gelegenheid tot het verleenen van onthef fing daarvan krachtens hun schriftelijke ver gunning, de bedoeling om niet te ingrijpend te treffen doch te beschermen waar ordening zulks mogelijk maakt, het best weergeeft. Artikel 83 dier verordening behoort daarom het begrip van opkoopen mede te omvatten, zoodat art. 16, tot dusver dit onderwerp rege lende, komt te vervallen. Toevoeging van een zinsnede aan art. 89 geeft de vereischte uit breiding aan de strafmaat. B. en W. leggen voor de leden ter lezing de gedragslijn, welke zij op voetspoor van het rap port der in den aanhef dezes bedoelde Com missie, voor de uitgifte van ventvergunningen zouden willen volgen. Zij stellen voor Art. 83 der Alg. Politiever ordening aldus te wijzigen: „Het is verboden op of aan den openbaren weg of aan de huizen te venten met andere yoorwerpen of stoffen dan gedrukte stukken. Met venten wordt in dit en de beide volgende artikelen gelijk gesteld het opkoopen van goe deren van welken aard ook, op of aan den open baren weg, aan de huizen of in tapperijen, logementen of de open aanhoorigheden daar van. Het bepaalde in het eerste lid is niet van toepassing op hem, die handelt met schrifte lijke vergunning van Burgemeester en Wethou ders." Artikel 89 aan te vullen met de volgende zinsnede; „Bij overtreding van artikel 83 kunnen de voorwerpen en stoffen, waarmede de overtre ding is gepleegd in beslag genomen en, voor zoover zij den veroordeelde toebehooren, wor den verbeurd verklaard." Met ingang van 1 September 1933 is aan den heer E. ten Broeke eervol ontslag verleend als directeur der Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs. Van dien datum af heeft de heer A. K. D. Spruit als plaatsvervangend directeur de school geleid. B. en W. meenen, dat met ingang van 1 September a.s. definitief in deze vacature behoort te worden voorzien. Zij dragen voor: 1. den heer A. K. D. Spruit en 2. den heer J. J. Klimbie, resp. pl. directeur en leeraar aan die school. B. en W. stellen voor de balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 December 1933, be treffende de complexen van 41, 44 en 15 arbei derswoningen van de Woningbouwvereeniging „Zorgvliet" goed te keuren. In de vergadering van 28 Maart j.L werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een motie van den heer M. Meijers, waarbij uitgesproken wordt de meening, dat geen ver haal mag worden toegepast wegens steun, ver leend aan hen, die gesteund worden krachtens een door de Regeering vastgestelde crisisrege- Jing. B. en W. hebben ten aanzien van deze ge dachte het gevoelen van den Minister van So ciale Zaken gevraagd. Deze is van meening, dat, waar de steun regeling niet op een wet berust, een wettelijke grondslag voor het verhaalsrecht (van steun, verleend overeenkomstig de steunregeling) ont breekt. Voorts is over deze aangelegenheid een rap port uitgebracht door den Directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon, waarin deze o.m. te kennen geeft, op welke gronden naar zijn oor deel dergelijk verhaal wettelijk geoorloofd is en van dit verhaalsrecht gebruik behoort te worden gemaakt. Een en ander geeft hun aanleiding het vol gende op te merken. Nu met ingang van 1 Januari 1933 het voor malig Burgerlijk Armbestuur van Haarlem is opgeheven, zoodat sedertdien in deze gemeente een Burgerlijke Instelling van Weldadigheid niet meer bestaat, is het niet meer mogelijk valide arbeiders buiten het orgaan van armenzorg te houden. Immers, na de opheffing dezer Instelling is de gemeente zelf armverzorgster geworden krachtens art. 30 der Armenwet. Gevolg dezer opheffing is dan ook, dat alle door de gemeente verstrekte onderstand thans als armenzorg in den zin dier wet gekwalifi ceerd moet worden, voorzoover althans niet in strijd met door deze wet gestelde normen ge handeld wordt. De vraag of de steunregeling in het algemeen al of niet op een wet berust, is voor de beoor deeling van het bestaan van een recht van ver haal van door de gemeente overeenkomstig deze regeling verstrekten steun van geen beteekenis, daar alle verleening van onderstand door de gemeente zelf op een wet berust, n.l. op de Armenwet, die in artikel 30 haar en in het algemeen uitsluitend bevoegd verklaart om ondersteuning toe te kennen. Beslissend is slechts de vraag of de steun regeling voorschriften bevat, die de gemeente zouden noodzaken in strijd met de Armenwet te handelen. l j De Minister van Sociale Zaken stelt niet, dat zulks het geval is... Naar de meening van B. en W. moet deze vraag dan ook ontkennend worden beantwoord. De steunregeling toch schrijft voor, dat bij de beoordeeling van de vraag of en in welke mate ondersteuning noodig is, met inachtneming van de aangegeven normen, die als maxima gelden, nauwlettend met den toestand van elk gezin in het bijzonder behoort rekening te worden ge houden, benevens, dat slechts zij voor onder steuning in aanmerking komen, die zich het noodzakelijk levensonderhoud niet kunnen ver schaffen, terwijl slechts in zoodanige mate steun behoort te worden verleend als met het oog op de behoeften en de omstandigheden noodzake lijk moet worden geacht. Deze bepalingen bevatten de in de Armen wet neergelegde beginselen van individueele verstrekking van onderstand; van noodzakelijk heid van het te verstrekken bedrag en van on mogelijkheid om op andere wijze in onderhoud te voorzien. Ook overigens is geen der gegeven voorschrif ten in strijd met de Armenwet. Het wil B. en W. dan ook voorkomen, dat het recht van verhaal in den zin der Armenwet van door B. en W. overeenkomstig de steunregeling ultgekeerden steun niet met vrucht kan worden betwist. Welke meening men tenslotte over deze aan gelegenheid moge toegedaan zijn, B. en W. zijn vrij om dit verhaalsrecht uit te oefenen. De Minister heeft intusschen zelfs geen poging gedaan om zijn meening aan ons op te dringen, schrijven B. en W., laat staan ons verzocht van verhaal af te zien. Dit zou wettelijk ook van geen beteekenis zijn, daar uitsluitend de rechterlijke macht te be- oordeelen heeft of al dan niet verhaalsrecht bestaat. Op de hierboven ontwikkelde gronden zijn B. en W. alzoo van meening, dat ook steun, vol gens de steunregeling verleend, wettelijk ver haalbaar is. B. en W. oordeelen, dat van dat recht gebruik dient te worden gemaakt o. a.: a. op gronden van billijkheid. Immers de door de steunregeling getrokken grens tusschen hen, die volgens haar wel en die niet worden ondersteund, loopt geenszins pa rallel met de al dan niet crisisslachtoffers. Ve len, die tot deze laatste categorie behooren, vallen buiten de regeling. Onder deze omstan digheid zou een geheel willekeurige en daardoor onbillijke regeling ontstaan; b. om financieele redenen. De toestand der gemeente-financiën laat niet toe om een wettelijk verplichte en redelijk be taalbare bijdrage in de kosten van overheidszorg kwijt te schelden. Een uitzondering zouden B. en W., wat be treft dit verhaal, willen maken voor hen, die steun ontvangen als z.g. „uitgetrokkenen", om dat deze steun van tijdelijken aard is. Uiteraard zijn B. en W. bereid om, indien voor den rechter het recht van verhaal van werkloozensteun betwist wordt, te bevorderen, dat in hoogste instantie over deze aangelegen heid een beslissing worde verkregen. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor de motie van den heer M. Meijers niet aan te nemen. Eene minderheid in het College kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Fl. Lit. 'n Schitterend resultaat met inmaakdranken van WINKELS TEL KI Houtstraat 57 - 13676 Rijksstraatweg 8 12033 Amsterd str. 64 - 12612 -""Tob,H.j.Lons i,Co Voorz shv- 8r. pl. - 10644 In het juist verschenen nummer van „De R K. Boeren- en Tuindersstand" wordt 'n belang rijk deel ingeruimd voor afscheidswoorden aan het adres van pastoor Kok, lange jaren adviseur van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouw- bond in het bisdom Haarlem. De algemeene voorzitter van den L.T.B., de heer G. W. Kampschöer, schrijft o.a.: Pastoor Kok was de geestelijk-adviseur, maar ik heb dat trouwens op de vergaderingen meer malen gezegd, hij werkte even hard aan het materieele belang van de leden. Voortdurend was hij op de plaats, daar, waar zijn aanwezigheid noodig was of hulp en steun gevraagd móesten worden. Als adviseur wist pastoor Kok zijn plaats te kiezen en op het juiste moment op te treden, zoo noodig zijn waarschuwend woord te laten hooren. Hij was de man, die steeds er op uittrok, om de belangen van dezen stand op bijzondere wijze voor te staan; hoeveel keeren is hij naar het Departement gegaan om bij de betrokken af- deelingchefs steunmaatregelen te bepleiten, en bleven deze z. i. te lang uit, dan ging hij op audiëntie bij fde ministers om den toestand van het boeren- en tuindersbedrjjf uiteen te zetten. Pastoor Kok wist de leden aan te sporen tot boete en gebed, tot deelname aan de boete processie naar O. L. Vrouw ter Nood in Heiloo. Ook langs deze wijze wist hij te bewerken, dat het streven en werken der organisatie in de goede richting zich bleef ontwikkelen. De groote steun en leiding van pastoor Kok zullen wij helaas gaan missen en, naar ik meen, eerst straks recht gaan gevoelen, wat dat be- teekent. De voorzitter van den Tuindersvakbond, de heer Jac. Groen Azn., heeft den adviseur „ge heel meegemaakt" en herinnert aan de organi satie-crisisjaren, toen de „rector" dag in dag uit op pad was om den L.T.B. te redden. Het re sultaat was een aanwinst van vele duizenden De voorzitter van den Boeren vakbond, de heer A. J. Verkley, schrijft: Was er iemand, dan was het zeker zijn zeer- eerw., die er zeker van doordrongen was van de noodzakelijkheid, dat, wil men in zijn bedrijf met zijn tijd mede en wil men voormannen in land- en tuinbouw hebben, die de belangen van boeren en tuinders ook in de hoogere lichamen naar behooren met succes kunnen bepleiten, deze door Onderwijs moeten gevormd worden De noodzakelijkheid van land- en tuinbouw- onderwijs en mede de totstandkoming van col- lectievé arbeidsovereenkomsten stonden in zijn voortdurende belangstelling en met apostolische vrijmoedigheid werden deze waarheden den le den op de vergaderingen op het hart gedrukt. De secretaris der Onderwijs-Vereeniging van den L.T.B.de heer P. J. J. Haanen, zegt: Toen in 1926 de zeereerw. heer rector Kok den zeereerw. heer pastoor Nolet opvolgde, was door den gunstiger toestand der Rijksfinanciën de mogelijkheid in het vooruitzicht gesteld, dat aan nieuw op te richten land- en tuinbouw scholen subsidie zou worden toegekend. Met onvermoeiden ijver werden door den zeereerw. voorzitter besprekingen gehouden met autoriteiten en belanghebbenden, om zoodra mogelijk den achterstand op 't gebied van land en tuinbouwonderwijs in ons bisdom in te halen. Het is vooral te danken aan het krachtig ini tiatief van den afgetreden voorzitter, dat reeds in 1927 de eerste landbouwwinterschool met internaat in ons bisdom te Voorhout werd ge opend door den heer inspecteur van het Land bouwonderwijs, dr. K. H. M. v. d. Zande. In 1928 kwam de R. K. Lagere Tuinbouw school te Poeldijk tot stand en in 1929 die te Grootebroek. Het tweede groote werk was de stichting der Tuinbouwwinterschool met internaat te Bever wijk. Het onderwijs ving aldaar aan in 1930; de gebouwen werden bij den aanvang van den nieuwen cursus op 1 October 1931 door Z. H Exc. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, ingewijd en de school werd officieel geopend door Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Deze is een gloriedag geweest voor den zeer eerw. voorzitter, die daarmee zijn ideaal, ons oisdom te voorzien van een Land- en Tuinbouw winterschool, had bereikt. In hetzelfde jaar werd ook de R. K. Lagere Landbouwschool te Spanbroek geopend. Het Landbouw-huishoudonderwljs is ln het Westland ook reeds voldoende verzorgd. ZONDAG 22 Juli, 7.50 uur v.m. Gecombi neerde trein- en boottocht van de Ned. Reis- vereeniging voor Katholieken naar de Veluwe en de Harderwijker bosschen. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 24 Juli 8 uur: Repetitie „St. Cae- cilia" in gebouw „St. Bavo". WOENSDAG, 25 Juli, 8 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade van het Kruisverbond in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. DONDERDAG, 26 Juli, 8 uur: Bureauver gadering R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 23. 8 uur: Conversatie van de Esperantisten- vereeniging „Abé Richardson" bij Brinkmann. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht bü het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mejuffrouw W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Een oeroude Heemsteder, bij elkeen bekend, n.l. de heer Jac. van Leeuwen zal op Woens dag 25 Juli a.s. zijn 90sten geboortedag her denken. De a.s. jubilaris is nog een zeer krasse oude baas en vertoeft thans in Huize „St. Bavo", Kerklaan, waar het hem dien dag niet aan sympathie zal ontbreken. Geëxamineerd 6 mannelijke candidaten. Ge slaagd de heeren M. C. J. Meijer, Heemstede; J. A. Damhuis, De Kwakel, en M. de Jonge, Wijk aan Duin. Wanneer ooit een fraai programma op de Heemsteedsche Wielerbaan verreden wordt, dan is dat ongetwijfeld Zondag 22 Juli a.s. Het is de directie gelukt te contracteeren met Piet Moeskops, Cor Wals, Jac. v. Egmond, Ger. Leene, J. v. d. Heuvel e. a., zoodat met recht gesproken kan worden van een revanche om het sprintkampioenschap, hetwelk op de Sta dionwielerbaan verreden werd. Verder vermeldt het programma een koppel wedstrijd over 50 K.M. met als een der deel nemende koppels Jac. van Egmond en Cor Wals. Reeds het mederijden van van Egmond, die zich de sterkste toonde over alle renners in de verschillende catagorieën (sprint der amateurs, profs en onalhankelijken), is een gang naar de wielerbaan waard. Ten einde wachten aan de loketten te voor komen, doen liefhebbers goed zich bij voorver koop van plaatsbewijs te voorzien. Naar wij vernemen ligt het verder in de be doeling van de H. S. V. „De Kampioen" dien dag hun lid J. v. Egmond te huldigen voor het behalen van het kampioenschap van Nederland. Ook de directie van de Heemsteedsche Wieler baan zal v. Egmond huldigen. Aanvang 2 uur. Dit is wel een heel bijzondere film, in dit opzicht namelijk, dat ze niet in elkaar gezet is door één regisseur, maar door zeven. Het is zeker een eigenaardig idee geweest van de Paramount, om nu eens zeven regis seurs in één film met elkaar te laten samen werkenof is concurreeren beter gezegd? Maar dat doet er eigenlijk ook niet toe, het resultaat is hetzelfde en voor den echten film liefhebber moet het een aardige sport zijn, nu eens te trachten uit te visschen, wie dit en wie dat deel geregisseerd heeft wij wagen er ons niet aan. Het gegeven is weer echt Amerikaansch. John Glidden, de staalkoning, ligt op ster ven en zijn heele familie, die hij anders nooit te zien krijgt, loopt de deur plat uit belang stelling voorde erfenis. Gliddon heeft die azende familieleden echter door en hij zint op een middel om hen allen naar de erfenis te doen fluiten. En dat middel vindt hij. Hij laat zich een adresboek brengen, slaat het open, neemt het druppelfleschjte met zijn medicijn en laat een druppel op het boek vallen. Op den naam die door den druppel geraakt is, schrijft hij eer. chèque uit van een miljoen dollar. Zoo doet hij acht maal en schenkt dus acht miljoen dollar aan acht hem totaal onbekende per sonen. Een miljoen krijgt een marinier, die als hij de chèque ontvangt aan een Aprilmop denkt en het papier weggooit. Een miljoen krijgt een sullige boekhouder; een miljoen een meid uit een zeemanskroeg; een miljoen een bediende in een porcelein- winkel; een miljoen een ter dood veroordeelde moor denaar; een miljoen een chèque-vervalscher, die door de politie gezocht wordt en met zijn echte chèque niets kan aanvangen; een miljoen een paar oudjes, oude variété- artisten; en een miljoen een oud gerimpeld moedertje die in een oude-vrouwen-huis haar laatste le vensdagen slijt. En nu laat de film zien, wat al die acht men- schen met haar plotseling verworven fortuin doen. Zoo verschillend als hun karakters zijn, zoo verschillend is ook het gebruik dat zij van het geld maken. Den een brengt het onverwacht geluk, voor den ander is het een tragedie of romantiek. En John Glidden, die nu zijn acht miljoen kwijt is en niet meer door zijn vele geld en «in ergernis over zün familieleden geërgerd. wordt, wordt beter en vindt afleiding bij een van de acht, die hem nieuwen levensmoed geeft. Dat is de inhoud van deze aardige film, die behalve om den inhoud, ook om de verschil lende opvattingen der zeven regisseurs een be langwekkend stuk werk is geworden. Het voorprogramma geeft behalve het nieuws nog een grappige teekenfilm, terwijl op het tooneel een danspaar optreedt, dat we zeer zouden kunnen toejuichen, wanneer de vrou welijke helft het met de niet bekleeding van haar lichaam niet wat al te bont maakte. Wij hebben echter goede reden aan te nemen, dat daarin bij volgende voorstellingen verbetering zal worden gebracht. Een goed idee van de directie van het Luxor- Theater om in deze warme zomerdagen een reprise te geven van het buitengewone film werk „S.O.S. IJsberg". De film is in het land van de Eskimo's opgenomen onder leiding van Dr. Arnold Pranck. De lieftallige Leni Riefen- stahl en de onverschrokken luchtacrobaat Ernst Udet spelen de hoofdrollen. Een weten schappelijke film met een romantisch verhaal, leerzaam voor jong en oud, die wij gaarne aan bevelen. In de tweede hoofdfilm is de vroolijkheid troef. De bekende komieken Slim SummerAJle en Andy Devine spelen in een oer-komische klucht „De Ridders van de droeve figuur." Slim bezit een vervallen ranch in Montana, een afgetakelde koe, een mooie merrie, een hy potheek en een niet-snuggeren cowboy, ge naamd Andy. Hij is verliefd op zijn buurmeisje, dat ter wille van haar toekomst naar een hertogin in Londen wordt gestuurd. Als op de ranch van Slim. voor millioenen aan radium gevonden wordt gaat hij zijn aangebedene achternamet Dandy en de schoone merrie aan een touwtje. Dan komen de dwaaste verwikkelingen. In een groot hotel te Londen krijgt de merrie een speciale suite; er wordt een bal-masqué gege ven, waarop het tweetal als harnas-kampioenen verschijnt, maar waarop ook het schoone buur meisje gratie en bevalligheid rondstrooit. Een gentleman-schurk, een detective van Scotland Yard, een moedervlek en een paar millioen mieren spelen belangrijke rollen, vooraleer Slim zijn bruidje in de armen valt. Een kostelijke film, die vooral in den vacan- tietijd volle zalen zal trekken. De begrafenis van Z. K. H. Prins Hendrik is nog een week op het witte doek te volgen, Joseph Schmidt is een zeer beroemd en ge liefkoosd zanger. Wie daaraan mocht twijfelen, doet goed deze film eens te gaan zien om hem te hoore'n. Want hij is het voornamelijk die met Szöke Szakall de eenige attractie van deze rolprent vormen. Dat die attractie buitengewoon krachtig blijkt te zijn, toont het feit, dat deze zelfde film nu ongeveer voor de 10e week in Amsterdam geprolongeerd is geworden. Wel een bewijs, dat het publiek goeden zang weet te waardeeren. Trouwens, behoudens dat hij een goede stem heeft, is er nog een andere factor, die hem zoo geweldig populair maakt en dat is z'n be scheiden figuur, die hem tevens verhindert om die zelfbewuste, hatelijke allures aan te nemen, waarmede andere moderne beroemdheden op zanggebied zich tegenwoordig zoo graag be- kleeden. De filmfabrikanten weten echter deze bescheidenheid-in-lengte uit te buiten om hem in zjjn liefde steeds op de koffie te laten ko men, door een rivaal van onberispelijke gestalte (u kent ze wel van die komkommers in jaquet) naast hem te plaatsen en van hetzelfde meisje te laten houden. lederen keer als we een film zien met Joseph Schmidt in de hoofdrol, vra gen we ons af, welke regisseur nu eens den moed zal hebben, om hem aan het einde ook eens te laten huwen zooals zoovelen zijner col lega's. 't Is een kleine moeite en het publiek gunt het hem graag, daarvan zijn we over tuigd. Overigens willen we van deze film niets an ders zeggen, om de doodeenvoudige reden, dat er niets anders van te zeggen valt. Zij is klaar blijkelijk bedoeld om Joseph Schmidt te laten zingen, en dat doet deze zanger op een formi dabele manier. Had hij het geluk gehad een regisseur te hebben, die zijn vak verstond en door spelers te worden omringd, die wat anders konden dan figureeren, dan zouden ook de genen, die niet van prachtigen zang houden, zich hebben geamuseerd. Want al is Szöke Sza kall weer als van ouds, toch krijgt hij helaas niet voldoende gelegenheid, om dat ontbreken de gedeelte van de film te redden. Een heerlijk amusement was eer de teeken film van Popeye, the Sailorman, die thans met zijn cycloon-kracht een halve stad af breekt om een aankomend menschje niet in zijn slaap te storen. Als dat gedaan is, wordt het wurm door het vallen van een veiligheids speld wakker en brult net zoo lang tot een ritz-sluiting zijn megafoon sluit. Op het tooneel een zeer gewiekst beroeps zakkenroller en dassenverwisselaar dealteal, die het in alle twee dezer kunsten zeer ver gebracht heeft en er tusschen door nog goo chelt. Tenslotte nog de journals van Fox en Poly goon met allerhande nieuws en dan is ook deze week het programma weer compleet, dat we „voor iedereen gaarne aanbevelen. „De H.B.S. A met 5-j. cursus (vroegere Hoo gere Handelsschool) aan de Zijlvest 26 a, te Haarlem, zal in October van dit jaar haar 25-jarig bestaan feestelijk herdenken, zulks ender het beschermheerschap van den Hoog edelachtbaren Heer C. Maarschalk, burge meester van Haarlem. Verwacht wordt, dat vele oud-leerlingen, die onder het directoraat van wijlen dr. A. Borgman, dr. S. Elzinga en ir. H. Voorzanger de school bezochten, aan de feestelijkheden zullen deelnemen. Voor dit doel kunnen zij zich schriftelijk onder opgave van adres aanmelden bij de Jubileum-Commissie, gevestigd in het gebouw der school. Te Amsterdam is geslaagd voor het Ned. Handelscorrespondentie-examen de heer A. J. Kottman, te Haarlem. J. J. van Leeuwen Bakkerstraat 47 autodop; S. Smit, Voorzorgstraat 68, armband; Bureau van Politie, Smedestraat 9, boek; portemon- naie, sleutel; L. de Wit, Gouwstraat 72, bril; G. de Wilde, Schalkwijkerweg 47, contributie- kaart; M. Bruin, Wilhelminastraat 29, schoe nen; J. J. Brust, Dr. Cuijperslaan 10 (Heem stede), horloge; A. van Doorn, Lange Hof straat 10, hond; G. v. d. Raadt, Kogelstraat 14, horloge; E. van Beek, Middenweg 118, hond; H. Valk, Plataanstraat 68, jas; H. Born, Ceder straat 7, zaklantaarn; V. Niftrik, Verspronck- weg 2, muts; A. van Koningsbruggen, Regu lierstraat 9, muts; J. Smit, K. van Mander- straat 84, portemonnaie met inhoud; B. Koe nen, Bantamstraat 3, portemonnaie; M. Velt- man, Gen. Bothastraat 68, rijwielnet; A. A. Geerlings, Leidschestraat 153, rozenkrans; J. Portegijs, Oosterstraat 2«3, rijwielbelasting- plaatje; V. d. Rande, Jan Gijzenkade 185, sleutels aan ring; W. J. Dorsman, Van Hogen- dorpstraat 11, vulpotlood; Erkelens, Klever laan 16, zwempak. L. Tullen, Rijpstraat 11, abonnement; S. v. d. Aar), Leidscheplein 7, badschoen; Mosterd, Klarenbeekstraat 56, bont; Veltkamp, Woon schip, H 2754, Oostvest, ceintuur; P. Faber, Spaarnwouderstraat 82, hondenpenning; Zweers, 't Krom 39 rood, portemonnaie met inhoud: Brederode, Groote Markt 21, idem met inh.; Hollander, Rozenhagenstraat 23, rijwiel- taschje; Detting, Rijksstraatweg 553, rijwiei- belastingplaatje; Struijkenkamp, Alb. Thijm- straat 26, vischnet; Bodenburg, Cederstraat 14, zwempak. Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Zaterdag 2831 Juli K.J.V.-ers. Woensdag 14 Aug. dames onderwijzeressen Dinsdag 814 Aug. K.J.V.-leidsters. 31 Juli4 Aug. Onderwijzeressen e.a. 47 Aug. Meisjes uit Helmond 710 Gereserveerd. 11—14 K.J.V.-ers. 1418 Ongehuwde dames. 1821 Meisjes-Congreganisten. 2124 Onderwijzeressen e.a. 2731 Voor Vrouwelijke Afgestudeerden v. Universiteiten, Hooge scholen e.a. De Haagsche Rechtbank heeft vonnis gewe zen in de zaak van den wissellooper F. de G.. thans ged., die terecht gestaan heeft wegens poging tot moord op een agent van politie te 's-Gravezande, wien hij met een pistool in den rug schoot. Overeenkomstig het requisitoir van het O. M. werd verdachte van alle rechtsver volging ontslagen en ter beschikking van de regeering gesteld. Te Oost-Voorne is bij het zwemmen in de Maas tegenover de kampeerterreinen verdron ken de 21-jarige H. van der Pot, woonachtig te Rotterdam. Men heeft, na geruimen tijd te hebben gezocht, het lijk nog niet kunnen vin den. Naar verluidt is binnen niet al te langen tijd de onderteekening te verwachten van 'n handelsovereenkomst tusschen Nederland en Denemarken. Naar men weet, heeft een Nederlandsche delegatie, onder leiding van den heer Lam ping, gedurende eenige weken in Kopen hagen met vertegenwoordigers van de Deen- sche Regeering onderhandeld. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland en de Koninklijke Nederlandsche Automobiel club hebben dezer dagen een adres aangebo den aan den Minister van Waterstaat, waarin zij o.m. zeggen, dat het zich steeds ontwikke lende moderne personen- en goederenvervoer op de wegen reeds thans tot een dusdanige ver- keersfrequentie heeft geleid, dat vanwege de ge varen van dat verkeer bij de onafgesloten spoor wegovergangen en de eveneens groote bezwaren bij afgesloten overwegen deze gelijkvloersche kruisingen van spoorwegen met gewone wegen feitelijk uit den tijd en nauwelijks toelaatbaar zijn. Zij hebben daarom met groote waardeering kennis genomen van het totstandkomen c.q. denonderhanden aanleg van eenige viaducten of onderdoorgangen bij spoorwegkruisingen in hoofdverkeerswegen, waardoor een kruising van beide verkeerssoorten en daarmede alle geva ren worden geëlimineerd. Genoemde vereenigingen zijn er zich volko men van bewust, dat het met het oog op de financieele consequenties, vooral in onze vlakke terreinen met als gevolg daarvan kostbare con structies niet mogelijk zal zijn op groote schaal en in snel tempo op den ingeslagen weg voort te gaan, hoe aanbevelenswaardig het ook zou zijn, mede omdat hier een object van werkver ruiming bij uitnemendheid beschikbaar is, maar zij vermeenen, dat het van groot belang zal kunnen zijn, indien van Overheidswege een systematisch onderzoek werd ingesteld, welke van de 11 onafgesloten en 131 afgesloten over wegen in de wegen van het Rijkswegenplan, zoomede welke van de 148 onafgesloten en 118 afgesloten overwegen in de wegen van de pro vinciale wegenplans geleidelijk volgens een vast programma in dien zin, dat de kruising a ni veau wordt vervangen door een kruising niet niveau, in aanmerking komen. Zoolang, voornamelijk vanwege de beperkte beschikbare middelen, nog geen afdoende op lossing voor het euvel der gelijkvloersche spoor wegkruisingen is gevonden, zal met hulpmidde len als afsluiting var. de spoorwegen met be hulp van afsluitboomen dan wel op andere wij zen noodgedwongen moeten warden genoegen genomen. In het adres worden voorts enkele maatrege len genoemd voor beveiliging bij onafgesloten overwegen. De voorzitter van den Raad van Ministers heeft een schrijven gericht aan het bestuur van het Werkfonds 1934, waarin eenige meerdere precizeering van de taak en de bevoegdheid van dit bestuur wordt gegeven. Voorop sta, dat de beslissing omtrent de uit te voeren werken bij de Regeering berust, zoo dat de taak van het bestuur hoofdzakelijk als van voorbereidenden en adviseerenden aard moet worden beschouwd. In het bijzonder zal het volgende tot do taak van het bestuur behooren: Een algemeen onderzoek en beoordeeling der bij het Werkfonds ingediende projecten, waar bij binnen de grenzen van het beschikbare cre- diet twee criteria behooren te worden aangelegd: a. De uit te voeren werken zullen er toe moe ten bijdragen de economische werkkracht van het land te verstevigen. b. De uit te voeren werken zullen tot een sub- stantieele vermindering van de werkloosheid moeten leiden, waarbij rekening is te houden zoowel met de situatie in het geheele land ais met de plaatselijke omstandigheden. Het voeren van onderhandelingen met betrek king tot de voorwaarden, waaronder de in aan merking komende werken zullen worden uitge voerd. Het ter kennis brengen van de Regeering, in den vorm van concrete voorstellen, van de re sultaten van den voorbereidenden arbeid ais hierboven bedoeld. Aan de technische voorbereiding van projec ten neemt het Werkfonds dus geen deel, ter wijl ook de wijze van financieren niet tot d° bemoeienis van het Werkfonds behoort. MPN4 HoARfftfU* ►UTcuue,e4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4