En de toekomst Mgr. W. Panis HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl HET SCHAAKTOURNOOI TE ZURICH ZATERDAG 21 JULI 1934 Groote belangstelling bij de bis schopswijding in Indië Restaurant DORRIUS N.Z. Voorburgwal b.h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN a LA CARTE Geslaagde inval, bij een onder neming te Zwolle DE LUCHTVAARTDAG Minister Deckers tevreden AARDAPPELENMONOPOLIE Erkenning als exporteur en importeur WINKELS GESLOTEN OP 15 AUGUSTUS Ernstig beroep op het katholieke publiek Goedkoope" benzine DE STAKING TE DE LIER Oplossing in het zicht De Nationale Bedevaart naar Lourdes Vijftienhonderd pelgrims, waar onder driehonderd zieken gaan mee BEGRAFENIS MGR. DE WIT ERNSTIGE AANRIJDING KINDEREN NAAR BUITEN Een nieuw koloniehuis te Bakkum Driewieler over auto heengeslagen m De Hoogeerw. Heer J. G. van Schaik, Proost van het Metropolitaan Kapittelverricht de beaardingsplechtigheden Nederlandsch matroos doodgevallen Ernstig ongeluk te Marseille PRIJZEN PEULVRUCHTEN WINKELSLUITING IN EERSTE KAMER Aanvoer op de vrije markt STEEDS WEER BRANDEN OPENLUCHT-THEATER Te Valkenburg APOSTOLAAT TER ZEE Geen audiëntie Bij het baden verdronken EMIL FIEDLER Groote verrassing is het uitmun tend spel van den oud-wereld kampioen dr. Lasker Euwe's overwinning op Aljechin Den 24 Juni j.l. werd te Menado de eerste Apostolische Vicaris van Celebes, Z. H. Exc. Mgr. W. Panis, van de Congregatie der Missio narissen van het H. Hart, tot bisschop, gewijd. De Consecrator was Z. H. Exc. Mgr. J. Aerts, Apostolisch Vicaris van Ned!. Nleuw-Guinea. Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken de or ganisaties het vertrouwen uit, dat zulks door de geloofsgenooten op prijs zal worden ge steld, wat niet het geval schijnt, wanneer men dien dag de gesloten zaken voorbijgaat en de geopende winkels bezoekt om zijn in- koopen te doen. Van alle kanten waren de Katholieken van de Minahassa (Noord-Celebes) en ook anders denkenden bijeengekomen om deze grootsche plechtigheid bij de wonen. De kerkvoogden van Java hadden den Z.E. Pater G. Baptist M.S.C., van het Centraal Missie Bureau te Batavia afgevaardigd om hen te vertegenwoordigen. Ook de burgerlijke en militaire waardigheids- bekleeders hadden er prijs opgesteld erbij tegenwoordig te zijn. De plechtigheid verliep zeer ordelijk en maakte op alle aanwezigen een diepen indruk. De inlandsche katholieke onderwijzers van de Minahassa boden bij deze gelegenheid een vorstelijk geschenk aan: in dezen tijd van geld nood en van herhaalde korting op hun reeds karig salaris hadden zij de som van mei min der dan 1800 gulden bijeen gebracht, opdat hun nieuwe bisschop daarmee een kapel voor het Inlandsch Seminarie zou kunnen bouwen 1 Het geschenk is nog waardevoller als men bedenkt dat die onderwijzers slechts ongeveer honderd in getal zijn. Twee dagen na zijn wijding had de nieuwe bisschop het genoegen de tijdelijke Professie voor te zitten van tien inlandsche Zusters J. M. J. ('s Bosch) en de eeuwige Professie van zeven inlandsche Zusters J. M. J., welke ceremonie ook een welsprekend teeken is van den bloei der Missie. Vrijdagmorgen hebben ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen te Zwolle een ge slaagden inval gedaan bij een grooten benzine- en oliehandel te Zwolle. Deze onderneming werd er reeds lang van ver dacht de benzine met petroleum te vermengen, waardoor het mogelijk was, z.g. „goedkoope" benzine op de markt te brengen, daar de prijs der petroleum en ook de te betalen accijns lager zijn. Een uitgebreid onderzoek bracht aan het licht, dat de petroleum door een Duitsch ontkleurings middel, dat als „gemalen steen" de grens over ging, werd ontkleurd en eenigszins ontvet. Bij den inval Vrijdagmorgen bleek, dat een groote hoeveelheid petroleum met dit middel werd bewerkt: een groot deel was reeds ont kleurd. Vijfduizend liter van deze vloeistof is in be slag genomen. Het vermoeden bestaat, dat niet alleen deze onderneming zich aan het vermengen van ben zine met ontkleurde petroleum heeft schuldig gemaakt, maar dat ook andere ondernemingen in het land geknoeid hebben. De Minister van Defensie heeft het navolgen de schrijven aan den commandant der Lucht vaartaf deeling Soesterberg gezonden: „Ik stel er prijs op mijn bijzondere tevreden heid te betuigen over de verrichtingen van de luchtvaartafdeeling tijdens den 14en Juli j.l. te Soesterberg gehouden Luchtvaartdag. Ik ben er van overtuigd, dat deze dag zal hebben bijgedragen tot verhooging van de be langstelling en waardeering van het Nederland- sche volk voor de militaire luchtvaart. U gelieve een en ander ter kennis te brengen van het personeel onder uw bevel." De commandant van de Luchtvaartafdeeling heeft daaraan uitvoering gegeven. Tevens heeft de commandant bij dagorder zijn dank geuit: ,,De eerste Nationale Luchtvaartdag is schit terend geslaagd. Ik betuig aan allen, die tot dit welslagen hebben bijgedragen, mijn bijzondere waardeering voor hetgeen zij met volle toewij ding hebben tot stand gebracht." In verband met een binnenkort in te voeren export-regeling door middel van een monopolie voor aardappelen, pootgoed zoowel als con sumptie-aardappelen, wordt aan exporteurs en importeurs van aardappelen de gelegenheid ge geven, zich te doen erkenen als: a. contractant exporteur van pootaardappelen; b. exporteur Van consumptie-aardappelen; c. aardappel importeur. Hiervoor bestemde formulieren zijn verkrijg baar bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, tijdelijk gevestigd Kazernestraat 3, te 's Gra. venhage. Zij, die zoowel importeerden als exporteerden behooren van den import zoowel als van den export een formulier in te zenden. In dat geval dus één import- en één export formulier, welke vóór 31 Juli 1934 moeten wor den ingezonden aan vorengenoemd adres. Te late inzending dezer opgaven kan voor de betrokkene het gevolg hebben, dat zijn erken ning vertraagd wordt met alle eventueel voor hem daaruit voortvloeiende schade. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale be houdt zich het recht voor de ingekomen op gaven op een door haar te bepalen wijze, even tueel door den Crisis-Accountantsdienst te doen controleeren. De hoofdbesturen van den Nederl. R.K. Mid denstandsbond en den Nederl R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" doen opnieuw een ge zamenlijk beroep op de katholieke winkeliers, om hun zaken overeenkomstig den wensch hunner Kerkelijke Overheid op 15 Augustus, feestdag van O. L. Vrouw ten Hemelopneming, welke als Zondag is te vieren, te sluiten en op de niet-katholieke winkeliers om het ka tholieke personeel dien dag in de gelegenheid te stellen zijn plicht na te komen den dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen eveneens een beroep op de katholieken, speciaal op de ka tholieke vrouwen, om dien dag niet „extra" te besteden aan het doen van inkoopen, doch zich als katholieken daarvan te onthouden. Waar het katholieke winkelbedrijf het offer Weet te brengen om aan het verlangen van de 99 Reeds eenige weken duurt nu het conflict, dat aan de kistenfabriek der fa. Ridder te De Lier is gerezen,, voort. Het bedrijf is met een aantal werkwilligen voortgezet, zoodat het afleveren van kisten voor de veilingen in het Westland vrijwel niet stag neerde. Intusschen bleven de stakers rond de ge meente posten, doch ongeregeldheden kwamen niet meer voor. Nadat onlangs besprekingen zijn gevoerd met den Rijksbemiddelaar, waarbij echter geen op lossing van het geschil inzake de loonen kon worden verkregen, hebben thans de besturen van den R.K., Chr. en Moderne arbeidersbon den overleg gepleegd met de fa. Ridder, waar bij met wederzjjdsch goedvinden een ontwerp overeenkomst is gemaakt. Hierin is o.m. opgenomen dat geen rancune maatregelen getroffen zullen worden, en de sta kers weer in dienst worden genomen waarbij het tegenwoordige personeel wordt ont slagen. Verder zal nader worden geregeld het nieuwe tariefloon voor de arbeiders. Zoodra deze overeenkomst is geteekend, zal de staking worden opgeheven. Na enkele dagen van drukke voorbereiding, en de Ned. Nationale Bedevaart zal met onge veer 1500 pelgrims, waaronder ruim 300 zieken, optrekken naar het groote Genadeoord Lour des. Op Maandag 23 Juli om 19.30 uur vertrekt van Roosendaal de eerste trein met ruim 300 pelgrims, welke 24 Juli een bezoek zullen bren gen aan de Heiligdommen van de H. Bema- dette te Nevers, om op 25 Juli tegen 6 uur in den v.m. te Lourdes aan te komen. Tegen 11.16 vertrekt van Nijmegen op 24 Juli de Oranje-fcrein, welke aan de stations Venray, Venlo, Roermond, Sittard en Maaastricht de pelgrims zal opnemen. Van Maastricht gaat deze trein over Luik direct naar Lourdes. Met dezen trein zal ook Mgr. Brandsma de reis medemaken. De directie van dezen trein zal berusten in handen van pastoor Ingendael te Maastricht en mr. F. Teulings te 's Hertogenbosch. Van het station Roosendaal vertrekt op 24 Juli om 12.20 uur de Witte trein (Ziekentrein) met ruim 300 zieken en het verplegend perso neel. Een viertal artsen, onder leiding van dr. Th. Platte te Heerlen, hebben de zorg voor de zie ken op zich genomen, terwijl een 30-tal gedi plomeerde verpleegsters benevens de leden van de Vereeniging voor Ziekenverpleging van de Nat. Bedevaart en een staf van infirmières en brancardiers de noodige hulp aan de zieken zullen verleenen. De directie van de Ziekenafdeeling berust wederom bij Jhr. Mr. F. van Nispen tot Seve- naer te Arnhem, terwijl als Aalmoezenier der zieken zal meegaan deken Huibers van Hoorn. Een groep van 50 R.K. Verkenners onder leiding van drs. v. d. Poel uit Breda en kape laan Schurink uit Arnhem, staat geheel ten dienste der Ziekenverpleging. De Vierde trein, onder directie van den Hoog Eerw. heer H. Meyer, den president der Bedevaart en baron van Wijnbergen te Utrecht, vertrekt op 2'4 Juli om 13.27 uur van Roosendaal met bestemming naar Lourdes direct, met 450 pelgrims. Alle treinen zullen zijn samengesteld uit Nederlandsch en Fransch D-trein materiaal met zijgangen en vouwbalgen, terwijl in twee treinen een restauratierijtuig zal worden op genomen. De vereeniging katholieke kinderuitzending in het bisdom Haarlem zal Dinsdag 24 Juli haar nieuwe koloniehuis te Bakkum openen. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent zal per soonlijk de kapel inwijden en de inzegening van het huis verrichten. Op den Meerssenerweg te Maastricht is Vrij dagmiddag een ernstige aanrijding gebeurd. De 41-jarige M. Loffeld uit Amby werd door een auto aangereden en bekwam een ernstige sche delbreuk, beenbreuk en inwendige kwetsuren. Te gelijkertijd vloog door het krachtig remmen van den auto een driewieler tegen den wagen op, sloeg over het voertuig heen, doch kwam aan de andere zijde van den auto weer op de wie len terecht. De driewieler-bestuurder bekwam geen letsel. M. Loffeld werd in zorgwekkenden toestand opgenomen in het Ziekenhuis. Woensdag is te Marseille een matroos, behoo- rende tot de Nederlandsche bemanning van het s.s. „Baloeran" van den Rott. Lloyd, van het eerste klas dek op de havenkade geslagen. De man is met gespleten schedel opgenomen. Het lijk is naar Rotterdam overgebracht. Te Heerewaarden is de groote windkoren- molen van den heer Kosters vrijwel totaal af gebrand. De ijzeren wieken kwamen met don derend geweld naar beneden, doch persoon lijke ongevallen kwamen hierbij niet voor. Dank zij de gunstige windrichting bleven de met stroo bedekte huizen in de omgeving ge spaard. De schade, die uit den aard der zaak aan zienlijk is, is niet door verzekering gedekt. De Eerste Kamer is tegen Woensdag 25 Juli, 's avonds half 9, in openbare vergadering bijeen geroepen. O.m. zal een groot aantal contingenteerings- ontwerpen behandeld worden. In een Donderdag 26 Juli te 11 uur te hou den openbare vergadering zijn aan de orde de wijziging der Landbouwcrisiswet, de wijziging der Winkelsluitingswet en eenige kleinere ont werpen. Onder de aandacht van telers van peulvruch ten wordt gebracht, dat het in de bedoeling ligt door verschillende maatregelen te trachten op de vrije markt voor boeren schoone partijen peulvruchten, nieuwe oogst 1934, aangevoerd op de gebruikelijke leverplaatsen, ongeveer de vol gende prijzen per 100 K.G. te bereiken: Groene erwten tot 1 October ƒ10; Schokker erwten tot 1 October ƒ12; bruine boonen tot 1 October 12; witte boonen tot 1 October 15: blauwpeulerwten en Wijker vale erwten tot 1 October 10; platte capucijners en Rozijn erwten (grauwe erwten) tot 1 October 12, met dien verstande, dat na 30 September 1934 met een bewaarloon van ƒ0.10 voor elke ver dere maand tot een maximum van 0.90 zal worden rekening gehouden. Mochten in de praktijk deze prijzen niet ten naaste bij worden bereikt, dan zal door verdere maatregelen getracht worden, deze zooveel mo gelijk te benaderen. Vrijdag brak brand uit in de boerderij van Peters te Angeren. Door den wind sloegen de vlammen spoedig over op de naast gelegen boerderij van Jansen, die eveneens weldra in lichter laaie stond. Daar men geen water kon geven door het feit, dat de slooten droog wa ren, stond de brandweer machteloos tegenover het vuur. Beide boerderijen brandden tot den grond toe af. De inboedels, de hooivoorraden en landbouwgereedschappen gingen mede ver loren, terwijl eenige varkens en wat pluimvee verbrandden. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Het speelseizoen van het Gezelschap van den Kon. Nederl. Schouwburg van Antwerpen be gint heden 21 Juli. Zondag 22 Juli wordt de première gegeven van ,,'n Winteravondsprook je", door W. Shakespeare, met muziek van D. Sternefeld (tevens huldiging der artisten bij gelegenheid van hun tienjarig optreden te Val kenburg.) Maandag 23 Juli heeft de première plaats van „De Bultenaar", door A. Bourget en R. Féval met muziek van denzelfden compo nist. Het zal dit jaar voor 't eerst zijn, dat er voorstellingen met orkest-muziek worden ge geven. De heer Sternefeld, die aan den Ant- werpenschen Schouwburg de leiding heeft van het muzikale gedeelte der op te voeren stuk ken, zal zelf ook de eerste uitvoeringen te Val kenburg dirigeeren. Mach. ZESTIEN Van 24 tot 28 Augustus zal te Hamburg de jaarlüksche Internationale Meeting van het Apostolaat ter Zee gehouden worden, onder voor zitterschap van Mgr. Dr. Beming, Bisschop van Osnabriick en president van het Duitsche Apos tolaat ter Zee. Op het program staan inleidingen door den Engelschen P. Martendale S. J., den Franschen P. Lebret O. P. en den Nederlandschen P. Adria- nus O. M. Cap. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bis schop van Roermond, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. Te Rotterdam is de 18-jarige D. bij het ba den in de Schier verdronken. Zijn lijk is la ter opgehaald en naar de ouderlijke woning overgebracht. 9e Zondag na Pinksteren Evangelie: Luc. 19, 4147. Het is een van de meest schokkende gebeurtenissen, die in het Nieuwe Testament verhaald worden. Omgeven door het gejubel der paaschpelgrims, als een koning temidden van zijn geestdriftig volk, trekt de Keer over den Romeinschen straatweg van Jericho naar Jerusalem, deze heilige stad van zijn volk binnen. Alom vreugdekreten en geroep van „Heil U", lofliederen en psalmen. De kinderen zingen, de jongens trekken groote takken van de palmboomen en houden ze als vanen hoog boven de hoofden der opeengedrongen menigte, de ouden bidden die woorden der heilige boeken, welke van den Messias spreken. Alleen de farizeërs, die zich onder de menigte bevinden, knarsen met de tanden. Alles, wat ze in drie jaren aan wantrouwen, twijfel, boosheid en val- schen uitleg van Zijn woorden hebben gezaaid, is in een uur te loor gegaan en weggevaagd. De vraag, die in de laatste jaren duizendmaal gesteld is en in ieder joodsch huis besproken is: Is Hij de Messias? wordt nu door dui zenden openlijk en luide, met jubel en geestdrift beant woord: „Heil U, Zoon van David! Hosanna, die komt in den naam des Heeren." Alsof het geheele volk door vreug dekoorts was aangegrepen! Reeds weet men in Jerusalem, dat de Profeet van Nazareth in triomftocht nadert. In groote scharen stroomt het volk uit de stad den wonder doener en zijn jubelenden feeststoet tegemoet. En gelijk laaiend vuur van het eene dak op het andere overslaat, zoo wordt iedere nieuwe schare door de algemeene geest drift aangegrepen. De Messias komt! De Messias komt! De menschen weten niet meer, wat ze uit louter vreugde zullen doen. Ze rukken hun kleeren van het lichaam en leggen ze op den weg; ze zullen deze kleederen in hun huizen ophangen en ze aan vrienden en bekenden laten zien: Daar is de Messias overheengereden, toen Hij Zijn intocht hield in Jerusalem! Dat zijn uren, waarin over het lot van groote volksleiders beslist wordt. Van zulk een tot in zijn diepste innerlijk in vervoering gebrachte massa is ieder enkeling een held en tot alles bereid. Ze wachten slechts op het teeken en den wil van den eene, die hun richting en doel geeft. In zulke uren worden revoluties geboren, geheele rijken met één slag veranderd, tronen omvergeworpen of opgericht. En de leider zelf, door de bruisende geestdrift en het gejubel omgeven, zal in zulke uren de laatste bezwaren opzij zet ten, omdat hij meegesleept wordt. En Christus heeft er drie jaren lang aan gewerkt, om leider van Zijn volk te worden. Van den eersten dag van zijn openbaar optreden af is het doel van Zijn werken, als Messias van Israël te worden erkend. Duizenden erkenden hem reeds als zoo danig in de eerste maanden. Ze hebben reeds eens gepro beerd Hem tot koning te maken. Toen echter hebben de farizeërs het klaargespeeld de geestdrift van het volk neer te slaan. In den laatsten tijd was het eenzaam geworden om den Rabbi van Nazareth. Is dan plotseling alle twijfel bij het volk verdwenen? Het is een formeele triomftocht. In de straten van Jerusalem zal de menigte zich verdriedubbelen. Uit het geheele land zijn reeds vele pelgrims in de hoofd stad. Er is bijna geeneen onder hen, die niet zelf een of ander wonder heeft gezien of menschen kent, aan wie v;onderen zijn geschied. Nu met deze duizenden optrekken naar den tempel en daar een enkel, groot, stralend wonder! Het is tegen den avond. De nacht valt in Oostelijke landen bijna plotseling in. Wanneer dan de tempelberg en alle tempelgebouwen plotseling zouden stralen, op Zijn woord wanneer zich boven het Heilige der Heiligen een vuurzuil zou verheffen; wanneer Hij plotseling voor de oogen van deze duizenden zou worden verheerlijkt: „het gelaat stralend als de zon, de kleeren wit als sneeuw" en Mozes en Elias aan zijn zijde en de gesloten deuren van den tempel zouden openspringen, dan zouden de menschen Caiphas, in wiens hoofd het doodvonnis tegen Christus gereed is, ze zouden hem met geweld naderbij sleepen en hem dwingen Christus voor al het volk als den beloofden Messias te erkennen. En Hij zou koning zijn over Jerusalem en over zijn gansche volk. Een koning, zooals er nog nooit een geweest was; een koning, die dooden kan opwekken, aan wien storm en zee gehoorzamen. En de Romeinen? Hij, die de halsstarrige Egyptenaren gedwon gen heeft, de Joden te laten wegtrekken; die den almach- tigen farao zoo klein heeft gemaakt, dat hij Mozes met opgeheven handen smeekte, toch maar zoo snel mogelijk Egypte te verlaten. Geen zwaard behoeft te worden ge trokken, geen druppel bloed behoeft te vloeien, geen hand hoeft zich te verheffen tegen de heidensche veroveraars en toch zou Hij kunnen bewerken, dat ieder Romeinsch soldaat en officier en ambtenaar, die in het land is, pas weer rustig ademhaalt, wanneer hij de grens van Judea en Galilea achter zich heeft. En Christus is zich bewust van deze macht. Want tot Petrus, die zijn zwaard trekt, zegt Hij: Weet ge dan niet, dat ik slechts mijn Vader zou behoeven te vragen, en dat Hij mij een legioen engelen zou zenden? En plotseling wordt het juichen en jubelen van het volk tot een triomfgeroep. De weg maakt een bocht, en daar ligt voor aller blikken Jerusalem, de heilige stad, daar ligt de tempel in zijn volle pracht. De tempel, die gebouwd is in het geloof aan den komenden Verlosser van Israël; de tempel, die slechts op één wacht: den Messias. En als Hij den tempel en de heilige stad ziet, begint Christus luide te weenen. Te midden van deze jubelende menschen. Hij weet, dat Hij op ieder uur, dat Hij wil, koning van deze stad kan zijn. En Hij weet, dat deze stad onder onbeschrijfelijk veel leed zal te gronde gaan. Want redden kan haar en het geheele land slechts één ding: de wil tot verandering van hart en gemoed. Het helpt hen niet of ze een nieuwen koning krijgen, als ze me* hun hart vernieuwen. Niet een revolutie, die den troon van Herodes omverstoot en den b urcht Antonia van Romeinen bevrijdt, doch de revolutie, die in het hart van geloovige menschen alle tronen van haat en heerschzucht, van hardheid en liefdeloosheid, van egoïsme en stijfhoofdig heid omverwerpt. In heel Jerusalem is er nauwelijks één, die zich over het evangelie en de nieuwe boodschap der liefde en van het kindschap Gods het hoofd breekt. Heer- schen willen ze, zich op de Romeinen wreken, een vrij volk zijn, dat naar niemands bevel behoeft te luisteren; be- heerschers der wereld willen ze worden, over alle schatten der wereld kunnen beschikken; hoofd der wereld zijn, waaraan alle volkeren schatplichtig zijn. Hun heerschers verdrijven, om zelf heerscher te zijn. Wie hen daarbij helpt zal koning zijn. En een Messias, die anders wil, wordt uitgestooten. Met een spotkroon op het hoofd. Zijn eigen galg moet Hij door de straten sleepen. En Christus weent niet over Zijn lot, maar over deze stad en deze menschen, die Hem niet begrijpen. En wanneer wij, Zijn Kerk, alle ministerzetels van een land zouden kunnen bezetten; en wanneer de wil tot ver overing zoo sterk in ons zou zijn, dat wij alle middelen, waarmee men de wereld beheerscht, in handen kregen; wanneer wij de grootste financieele macht ter wereld waren; de grootste pers hadden; alle telegraaf stations zouden controleeren; wanneer geen boek zou kunnen verschijnen zonder onze censuur gepasseerd te zijn; geen tooneelstuk gespeeld en geen film gedraaid zoa kunnen worden zonder onze toestemming; wanneer wij de wetten zouden kunnen voorschrijven; wanneer wij de geheele wereld zouden kunnen beheerschen; en wij zouden geen nieuwe menschen geworden zijn, menschen met een groote, dienende liefde, menschen vol mildheid en erbarming, menschen met den wil niets anders te zijn dan ware kinderen Gods, menschen met een zuiver hart en reine handen Christus zou al onze macht en heerlijk heid zien en weenen. Het internationaal schaaktournooi is thans in vollen gang. De meeste verwondering verwek te 't meespelen van den ex-wereldkampioen Dr. Lasker, die zich sinds negen jaren op geen enkelen schaakwedstrijd had laten zien en zich thans, op 65-jarigen leeftijd, waagde aan een zoo'n sterk bezet tournooi. Maar hij zou laten zien wat hij nog kon. We zullen achtereenvolgens de verschillende gespeelde rondes in 't kort bespreken. De eerste ronden brachten 'n spel van hooge intelligentie. Het werd de eerste nederlaag van onzen landgenoot Dr. Euwe, die tegenover zich had den ex-wereldkampioen Dr. Lasker, die zich in een dame-gambiet, orthodox verdedigde. Tal rijke moeilijkheden had Lasker te overwinnen, maar hij wist zich op prachtige wijze te ver dedigen. 'n Geforceerde poging van Euwe om voordeel te behalen werd gestraft. Laskar wist zijn dame te ruilen voor toren, paard en twee pionnen en verkreeg, door de zwakke konings stelling van Euwe, prachtige aanvalskanson en wist op fraaie wijze te winnen. De uitslagen van de overige, eveneens spannende, partijen luid den: Aljechin wint van Naegli Muller wint van Joss. FlohrJohner afgebroken. terwijl de partijen GrobNiemzowitsj, Gvgli Roselli del Turco, Stahlberg—Bogoljubow en HennebergerBernstein remise werden. De tweede ronde verliep heel wat vlotter dan de voorgaande. De partij LaskerFlohr werd, zooals men verwacht had, remise. In de ope ning nam Lasker een eenigszins aarzelende houding aan, maar eenmaal in moeilijkheden, werd de ex-wereldkampioen op zijn steikst en met het overwicht van Flohr was 't gedaan. Reeds na den 23en zet werd er tot remise be sloten. Euwe had 't gemakkelijk tegen Hans Muller. Hij verdedigde zich tegen het dame gambiet met a7a6 en verkreeg spoedig een goede stelling. Na een gedwongen verzwakking en het „en prise" stellen van de kwaliteit, kwam Muller in moeilijkheden en verloor dan ook spoedig. Aljechin kreeg zijn winstpunt vast niet cadeau en moest nog twee uren na de pauze vechten om de verkregen voordeelen ir. winst om te zetten. Niemzowitsj had 't evenmin ge makkelijk tegen Gygli. Er werd tot midder nacht gespeeld zonder dat er een beslissing was gevallen. De verdere uitslagen waren: Bogol jubow wint van Henneberger, Johner wint van Grob. Remise werden de partijen Stahlberg Rosselli en NaegliJoss. De derde ronde had een sensationeel verloop. De wereldkampioen, die de eerste dagen zeer solide had gespeeld, probeerde het thans an ders, zoodat hij zich na een twintig zetten in een verleren positie bevond. Door 'n wilden te genaanval raakte Dr. Joss geheel den draad kwijt, zoodat Aljechin langzamerhand terrein kon herwinnen. Een onverwacht torenoffer be sliste plotseling. Flohr speelde weer voortreffelijk tegen Mul ler in een Engelsche partij. Hü beheersente het geheele bord, en een pionverlies was dan ook onvermijdelijk. In een zeer slechte stand over schreed Muller den tijd. Euwe was in prachtige conditie en won op fraaie wijze van Naegli. Lasker won zijn partij tegen Grob. StahlbergNiemzowitsj werd remise door eeuwig schaak. Grob had een zeer goede stel ling tegen Johner, maar verloor door een on juiste voortzetting in het middenspel. Henne berger verloor van Rosselli, BernsteinBogol jubow werd afgebroken. De belangrijkste ontmoeting in de vierde ronde was de partij tusschen Aljechin en Bo goljubow. In het eindspel van torens en pion nen wist Aljechin wel een pion te veroveren, maar dit bleek niet voldoende voor de winst en op den 42sten zet werd tot remise besloten. Henneberger speelde de partij van zijn leven, tot ongeluk van Niemzowitsj, die geen enkele kans kreeg. Hij stelde zijn rochade uit en be stormde reeds na 12 zetten den vijandelijken koningsvleugel, door Henneberger gemaKkelijk gepareerd en deze begon hierop een geweldigen tegenaanval. Niemzowitsj verdedigde zich naar behooren, doch was op den duur tegen dezen feilen aan val niet bestand. Flohr speelde zeer fijn tegen Naegli, die zich van een goede stelling dacht te hebben verze kerd na een Hollandsche opening. Hij werd echter volkomen verrast door een fraaie com binatie van Flohr, die twee stukken voor een toren veroverde, waarna de afwikkeling niet meer moeilijk was. Lasker won weer van Gygli. Euwe won na een lang gevecht van Joss. Bern stein won van Rosselli, JohnerStahlberg werd remise en Muller won een goede aanvalspartij tegen Grob. De vijfde ronde was vol sensatie. Zoowel Lasker als Aljechin verloor. Euwe wist Jocr een geraffineerde combinatie te winnen van Alje chin, terwijl Stahlberg in een lastig toreneind spel van den ex-wereldkampioen won. Flchr is hierdoor aan de spits gekomen, hoewel 'lit nog niet veel zeggen wil, daar hij de zwaarste par tijen nog moet spelen. BernsteinNiemzowitsj werd remise, Flohr won van Joss, Bogoljubow won van Rosselli, Henneberger won van Johner, GygliMuller en GrobNaegli werden remise. De uitslagen in de zesde ronde waren- Al jechinRosselli 10. NiemzowitsjBogoljubow yy. JohnerBernstein y. LaskerHenneberger 10. MullerStahlberg yy. JossGrob 01. EuweFlohr yy. De stand na de zesde ronde is dan: Flohr 5 uit 6, Euwe, Dr. Lasker en Aljechin 4y uit 6, Stahlberg 4 uit 6, Bogoljubow 3y uit 5, Niemzowitsj, Johner en Muller 3 uit 6. Hen neberger en Bernstein 2 y uit 5, Grob 2 uit 6, Naegli en Gygli 1 y uit 6*, Rosselli y uit 5 en Joss y uit 6. Hieronder volgt nog de partij van Euwe tegen Aljechin, die een overwinning voor onzen land genoot opleverde. Wit: dr. M. Euwe Zwart dr. A. Aljechin Geweigerd koninginnegambiet. 1. c2c4, e7e6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pbl— c3, a7a6; 4. c4xd5, e6xd5; 5. Relf4, Pg8f6; 6. e2—e3, Rf8d67. Rf4xd6, Dd8xd6; Rfl— d3, Pb8c6; 9. Pgle2, 00; 10. a2—a3, Pc6 e7; 11. Ddlc2, b7b6; 12. b2b4, Rc8 b7- 13. 0—0, Tf8e8, 14. Pe2—g3, Pe7—g6; 15 Tf'l—cl, Pg6h4; 16. Pc3e2, c7—c6; 17. Tal- bi, Te8e7; 18. a3—a4, Ta8—e8; 19. a4—a5 b6— b5; 20. Pe2—f4, Te7c721. Dc2—c5, Dd6—d7; 22. Tel—el, Ph4—g6; 23. Rd3—f5, Dd7—d8; 24. Pf4d3, Rb7c8; 25. Tbl—cl, Pg6—c7: 26. Rf5xc8, Pe7xc3; 27. Pd3—e5, Te3—e6; 28 e3— e4, Pf6xe4; 29. Pg3xe4, d5xc4; 30. Telxe4, f7— f6? 31. Pe5f7Dd8—e8; 32. Te4xe6, De8xe6; 33. Pf7—d8, De6e4; 34. Pd8xc6, h7—hS; 35. d4d5, De4d3; 36. h2h3, Dd3d2; 37. g2 g3, Kg8—h8; 38. Kgl—g2, Dd2—d3; 39. Tel—el, Kh8—h7; 40. Tele3, Dd3—d2; 41. Te3—e8, Dd2d3; 42. Dc5d4, Dd3c4; 43. d4—e4f, Dc4xe4; 44. Te8xe4, Kh7g8; 45. Pc6b8, Kg8 —f7; 46. Pb8xa6, Tc7—d7; 47. Te4—d4, Pc8—e7; 48. d5d6. Pe7—f5; 49. Td4—d5, Pf5xd6; 50. Pa6c5, Td7d8; 51. Pc5e4, Pd6b7, 52. a5— a6, Kf7e6; 53. Tdxd8. Zwart geeft op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5