SPORT EN WEDSTRIJDEN Stadsnieuws Hieme Hieme falimt HET TANDHEELKUNDiG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/35 %lck wat wiU tandarts ZATERDAG 21 JULI 1934 De D.H.V.B. in het afge- loopen jaar PEDICURE AARIME W 6JZ?' Ingeschreven waren 13264 leden, die deel uitmaken van 190 vereenigingen Omvang der organisatie JOH. D. VAN TOL, Ged. Pedicure Districten Competities TENNIS Tournament Groenend aal CRICKET Haarlem comb.R. Kath. Lyceum WATERPOLO NeptunusH. V. G. B. 10 ,I\IK HET ELECTRICITEITSREDRIJF Adresseerende gemeenten NATIONALE REDDINGS DEMONSTRATIES TE NOORDWIJK Vrouwelijke jeugdbeweging voor katholieke actie „De Graal" Goedkoope treinen Saneering van den bloemenhandel 184 eischen INSTITUUT Plaatje met 1 Kunsttand f 3 Iedere tand meer f 1-75 Porcelein of Zilvervulling .13,— Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf f 15. Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7—9 uur BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch en Amerikaansch Personalia VRAGENBUS TREKJES No. 826 Paniekjes Aan het vijftiende jaarverslag van den Dioce- sanen Haarlemschen Voetbalbond is 't volgende ontleend: Het begin van het hondsjaar bracht ons reeds onmiddellijk een belangrijk feit in de publicatie der voorschriften voor de R. K. Jeugdorganisatie in dit bisdom. Het liet zich aanzien, dat onze bond bij de publicatie nauw betrokken zou zijn wat overigens gedemonstreerd werd door het overleg, hetwelk van te voren gevoerd was. In derdaad is gedurende den loop van het jaar bij herhaling gebleken, dat de gevolgen van de vastgestelde voorschriften van ingrijpend belang voor onze sportbeweging zijn. Niet lang duurde het of een tweede publica tie zag het licht, ditmaal door haar algemeen heid nog van meer belang voor onze beweging. Langen tijd heeft dit amendement in het middelpunt der belangstelling gestaan en het is ontegenzeglijk gebleken, dat het een groots moreele steun voor de beweging was en nog is. De competitie-indeeling veroorzaakte dit jaar bijzondere moeilijkheden, omdat een verdere stap gezet werd op het pad, hetwelk leidt tot volledige scheiding der reserve-elftallen van de eerste elftallen. Niet altijd kon deze bijzondere indeeling de instemming der vereenigingen weg dragen, wat niet te verwonderen valt, aange zien in sommige gevallen het aantal ingedeelde elftallen wat klein, in andere gevallen de rei zen wat groot werden. Het bondsbestuur heeft de technische voor lichting aan de vereenigingen tot een punt van bijzondere studie gemaakt. Besloten werd aller eerst de spelers met aanleg bijeen te brengen en deze op deskundige wijze systematisch te trainen. Hierdoor meent het bondsbestuur er toe te kunnen komen, dat een technisch goede kern voor het bondselftal gevormd wordt van spelers, die elkander bovendien goed verstaan. Deze spe lers zullen tevens in hun omgeving door de kennis, welke zij bij hun training opdoen, voor lichtend kunnen optreden. Het bondsbestuur hoopt te bereiken, dat door centralisatie 't trai ners vraagstuk op een voor de vereenigingen goede en billijke wijze zal kunnen worden op gelost. Toen in dit jaar, meer dan vorige jaren, bleek, dat er behoefte bestond aan een diocesane re geling tot organisatie tot regeling van de hoc- keysport, heeft het bondsbestuur deze aange legenheid ter hand genomen. Er is contact ge zocht met vereenigingen en personen, die zich voor dezen tak van sport interesseeren. Momen teel zijn enkele propaganda-comité's gevormd, welke de propaganda in de eerstkomende maan den ter hand nemen, ten einde in het begin van 't winterseizoen de stichting van de nieuwe organisatie te doen plaats vinden. Het behoeft geen betoog, dat, zoodra dit geschied is, ver wacht wordt, dat deze organisatie op eigen wie ken zal kunnen drijven. Het kon bijna niet anders of de buitenge wone groei, welke zich de laatste jaren iiet con- stateeren, moest gevolgd worden door 'n reactie. Of er dit jaar gesproken moet worden van een reactie in den vollen zin van het woord, is nog wel aan eenigen twijfel onderhevig, maar feit is, dat de snelle groei wel weder eenigszins tot stilstand is gekomen. Er was nog eenige groei in de breedte, dank zij het feit, dat nieuwe toe voer kwam uit streken, waar tot dusverre R. K. voetbal nog niet populair was. Daardoor kon niet alleen het reeds vroeger bereikte aantal gehandhaafd blijven, maar mag zelfs nog eeni ge groei geconstateerd worden. In den loop van het jaar kwam het nauwer contact met Zeeland tot stand. Verschillende vereenigingen zijn reeds toegetreden en ver wacht mag worden, dat met den ingang van het komende seizoen een draaglijke competitie zal kunner. worden geformeerd. In het hondsjaar 1919—1920 telde de D.H.V.B. 25 aangesloten vereenigingen met 775 leden. Vorig jaar boekte men 12427 leden uit 174 ver eenigingen, verdeeld over 61 competitie-afdee- lingen en 434 elftallen. Voor het afgeloopen hondsjaar waren ingeschreven 13264 leden van 190 vereenigingen, ondergebracht in 65 compe- titie-afdeelingen met 1451 elftallen. De door het bondsbureau verrichte werkzaam heden komen eenigszins tot uiting uit het feit, dat in het afgeloopen hondsjaar 14.480 poststuk ken het bondsbureau verlieten. De binnenko- SPREEKUUR VAN 2—3H UUR en volgens afspraak ook 's avonds OOSTZIJDE 1 - Telef. 4316 ZAANDAM Behandeling overal aan huis mende post bedroeg in het volle seizoen tus- schen 400 en 500 poststukken. Vanzelfsprekend bestaat er door middel van de R. K. F. een regelmatig contact met de overige bonden. De verhouding is er een van vriendschappelijken aard. Rechtstreeksch contact had men slechts met den I.V.C.B. voor de re geling der promotie, het trainer-vraagstuk en het scheidsrechter-wezen. Al deze zaken werden tot wederzij dsche tevredenheid geregeld. De districtsformatie van den bond werd in 't afgeloopen jaar vrijwel voltooid door de opname der Zeeuwsche vereenigingen, waardoor de vor ming van een District Zeeland in de naaste toekomst vrijwel zekerheid wordt. Alles bijeengenomen mag worden geconsta teerd, dat in het algemeen de districten in hec afgeloopen jaar aan hun doel hebben beant woord. Zij vormen een vaste basis voor den bond, terwijl ze van nabij, elk in hun omge ving, de belangen van het R. K. voetbal in het diocees behoorlijk behartigen. Evenals vorige jaren lieten meerdere vereeni gingen met de inschrijving voor de competitie op zich wachten. Er dient werkelijk van vereeni- gingszijde ernstig naar gestreefd te worden hier in verbetering aan te brengen. De inschrijving voor de gewone competitie was bevredigend. In eerste instantie gaven zich 460 elftallen voor deelneming op. Later werden hieraan nog 39 elftallen toegevoegd. Daarentegen zag het bondsbestuur zich genoodzaakt om ern stige redenen aan 48 elftallen terugtrekking te verleenen. De competities zijn derhalve beëin digd door 451 elftallen. Dit cijfer toont tegen over 't vorige jaar nog een kleinen vooruitgang. Voor de na-competitie gaven zich aanvan kelijk 110 elftallen op. Later konden hieraan nog 20 elftallen worden toegevoegd. Terugtrekking werd verleend aan 30 elftallen. Behalve de indeeling in de competities van onzen bond, valt nog op te merken, dat van de in het diocees gedomicilieerde vereenigingen 40 elftallen deelnamen aan de competities van den I.V.C.B. Daarnaast kwamen in totaal 375 elf tallen in de competities der districten uit. De D.H.V.B.-vereenigingen namen derhalve in dit seizoen met 866 elftallen aan de competities deel. In het algemeen konden de competities tijdig beëindigd worden. Er is in vele afdeelingen en thousiast en hardnekkig om de eerste plaats ge streden, in anderê vond een interessante strijd plaats om de laatste plaats te ontgaan. Een en ander wordt nader gedemonstreerd door de eindstanden, die in het verslag zijn opgenomen Voorts bevat het verslag, dat een lijvig werk is voor de samenstelling waarvan den secretaris penningmeester, den heer G. Kruyver, alle lof toekomt, overzichten van het werk door de ver schillende commissies verricht. De uitslagen der Vrijdag gespeelde wedstrijden luiden: Heeren-enkelspel: 3e Ronde: v. Stederen sl. A. Baart 6—2 63; Erdman sl. A. v. Houtum 75 63; de Ruiter sl. Hazevoet 63, 63. 4e Ronde: C. Melse sl. R. Schreuder 108, 2—6, 64. Heeren-dubbelspel. Ie Ronde: Beijnes en v. Hees sl. Moolenaar en Schultz 62, 46, 62. 2e Ronde: Beijnes en v. Hees sl. de Kadt en v. Hasselt 60, 60; v. d. Linde en Wellinghof sl. v. Hezel en Aarts 68, 86, 16. 3e Ronde: Tetterode en Melse sl. Kramer en v. d. Klashorst 61, 60; de Ruiter en v. Ste deren sl. Sluiter en Leupen 60, 61; v. d. Bliek en Erdman sl. v. d. Linde en Wellinghof 6—1, 6—3. Gemengd dubbelspel. 2e Ronde: Mej. Leen- dertz en Sluiter sl. mej. v. Essen en v. Hezel 62, 62; De heer en mevr. de Ruiter sl. mevr. Seckler en Tetterode 63, 57, 62. 3e RodeMevr. Kramer en v. Driessum sl. mej. Burgersdijk en Constandse 61, 60; mevr. Kühn en C. Melse sl. mej. Clarkson en v. Huis steden 6—1, 61. Dames-enkelspel. 3e Ronde: Mevr. v. d. Klas horst sl. mej. v. Hees 6—4, 61 Dames-dubbelspel 2e Ronde: Mevr. Secier en mevr. Rankema sl. mej. Kamerbeek en mevr. de Ruiter 86, 108. 3e Ronde: Mevr. Kramer en mej. E. Fonkert sl. mevr. Markus en mevr. Wester 6—3, 61. Troostronden. Heeren-enkelspel: v. Huisste den sl. v. Loo 63, 61; Beijnes w.o. versus Houtman, Moolenaar sl. Kramer 60, 61. v. Hees w. o. versus Brantz. Een elftal van het R. K. Lyceum, waarbij van Dalsum als gast meedeed, was Vrijdag de gast van een vrij sterk Haarlem-elftal. De wedstrijd welke een ongedacht spannend slot kreeg, eindigde in een kleine overwinning van het Lyceum. De Haarl. comb, verkiest batten. J. Voogd en H. Hartog worden vrijwel van de mat ge werkt, doch G. Horbach en J. Mulder weten de bowlery even de baas te worden. Pas op 63 wordt Mulder gevangen voor een goede 33. Vlak voor de lunch weet Gustenhoven Horbach l.b.w. in te krijgen voor een snel gescoorde 32. N. Heling heeft na de lunch aan één bal genoeg, spoedig gevolgd door Rogge land (8), (693). Drs. Kleefstra weet dan door tactisch runnen en door steeds het bowlen aan zich te houden, het totaal tot 13C te doen stijgen. Van der Sluis vangt hem voor 30 uit stekend. Op 136 is de innings beëindigd. Gustenhoven bowlde 446, v. Dalsum 337, H. v. Vreeden 0—5, J. de Wit 1—18, v. d.Sluis 2—7, P. Kruyt 0—12. De openingsbats Gustenhoven en Myer zet ten door rustig cricket een openingsstand van 41 runst op. Myer wordt dan voor 19 gevangen. Van Vreeden komt Gustenhoven steun ver leenen tot op 65 de laatste dubieus run-out gegeven wordt voor een goed gespeelde 28. Even voor de 100 op gaat, komt aan het partnerschap van Vreeden en van Dalsum een einde, daar v. Vreeden (27) zijn wicket in stapt. Op 111 wordt v. Dalsum (30) goed door Horbach gevangen. Nadat nog eenige wickets gevallen zijn, weten de freehitter Brinkman (14*) en de Vlugt (6*) in de laatste over het Lyceum de overwinning te bezorgen. Totaal 137 v. 6 A. Heling bowlde 1—30, drs. B. Kleefstra 0—27. A. Hartog 235, J. Mulder 238. HVGB heeft het in de Zaan niet kunnen bolwerken en tegen Neptunus een kleine neder laag geleden. Hierdoor zijn de kampioenskansen verminderd. Voor de rust is HVGB wel sterk in de meer derheid, doch de voorhoede-spelers plaatsen slecht. Vaak komt het leder in de handen van een Neptunus-verdediger, als er een HVGB'er ongedekt ligt. Bovendien is doelman Oostveen in uitstekenden vorm en weet de enkele harde schoten, die wel goed gericht zijn, uit zijn doel te houden. In den Neptunus-aanval is het vooral Pezie Jr., die fraai spel laat zien. Onophoudelijk breekt hij door en de HVGB-verdediging heeft veel moeite dezen speler het scoren te beletten. De rust gaat in met blanken stand. Na de hervatting moeten beide doelverdedi- gers eenige schoten stoppen. Voor 't HVGB-doel ontstaat een scrimmage. Van 't Hof weet met een zacht schot den uitge- wmmen doelverdediger van HVGB het nakij ken te geven, 0—1. Na dit doelpunt zijn de Haar lemmers voortdurend in den aanval. De achter hoede zwemt herhaaldelijk op, de voorhoede lost tal van schoten op van Oostveen, het is alles te- vergeefsch. De achterspelers van Neptunus trachten het spel te forceeren. Hierdoor krijgt HVGB een aantal vrije worpen, die evenwel niets opleveren. Het wil niet vlotten, het einde komt dan ook met een nederlaag, de eerste in dit seizoen. N.Vi 0TTt( ten te voeren onderhandelingen sterk eenzijdig beïnvloeden. Adressanten zijn van meening, dat in het normale maatschappelijke leven in Nederland geen voorbeelden zijn aan te halen waarbij op dezelfde niets ontziende wijze iemand tot af gifte van zijn bezit wordt geprest, op straffe van, ingeval van weigering, tot aanvaarding van eenzijdig opgelegde voorwaarden, een na genoeg waardeloos bezit over te houden. Zij doen een dringend beroep op ae Staten om dat crediet van 1 millioen niet toe te staan. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben een crediet van 1 millioen gulden als stel post aangevraagd, teneinde op kosten van de provincie nieuwe laagspanningsnetten aan te leggen in de gemeenten met eigen electrische distributiebedrijven, met welke geene tjdige overeenstemming terzake van de overneming harer laagspanningsnetten wordt verkreg-n De dagelijksche besturen van Noorden, Cas- tricum en Limmen hebben in een uitvoerig adres aan de Provinciale Staten hunne ernstige bezwaren tegen het verleenen van dit crediet ontwikkeld. Zij betoogen dat op deze wijze van over heidswege een economisch volstrekt onverde digbare handeling zou worden gepleegd, daar de aanleg van nieuwe laagspanningsnetten door het provinciale bedrijf de bestaande laagspan ningsnetten bij de gemeentelijke distributiebe drijven in gebruik, nagenoeg waardeloos maakt en die aanleg derhalve belangrijke kapitaals vernietiging tot onmiddellijk gevolg neeft. Door het verleenen van dat crediet vervalt de noodzakelijkheid voor het P. E. N. om door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten de noodige gelden aan te vragen voor den aanleg van eigen laagspan ningsnet in een bepaalde gemeente telkens wanneer eventueel met die gemeente geene overeenstemming over de overnemingsvoor- waarden wordt bereikt. Tot dusverre kou bij die crediet-aanvraag ook de gestie van Gedeputeer de Staten i.e. het P. E. N. ook in concreto aan het oordeel van de Provinciale Staten worden onderworpen. Door het verleenen van dat blanco crediet worden de gemeenten mitsdien ook nog van deze instantie welke min of meer het karakter van een beroepsinstantie draagt beroofd en zijn zij vólkomen aan het eenzijdige beleid van het P. E. N. overgeleverd. Met dat mandaat van 1 millioen in dhand zal het P. E. N. de met onderscheidene gemeen- Zaterdag 4 Augustus zullen te Noordwijk aan Zee groote nationale reddingsdemonstraties worden gehouden. De Nederlandsche Bond tot het redden van drenkelingen, waarbij o. a. ook de Noordwijksche Reddingsbrigade is aange sloten, organiseert eenmaal in de twee jaren een algemeene kustdemonstratiedag, bekend onder den naam „Bondsstranddag". Voor 1934 zal de Noordwijksche Reddingsbrigade als gast- vrouwe optreden, waarvoor door haar reeds tal rijke maatregelen genomen werden. Men ver wacht een enorme belangstelling, aangezien waarschijnlijk alle kustbrigades in Nederland zullen deelnemen. Zoo verwacht men de brigades uit Wijk aan Zee, Egmond aan Zee, IJmuiden, Bloemendaal, Zandvoort, Katwijk, Wassenaar, Scheveningen, Den Haag, Hoek van Holland en Rotterdam. Verder zullen z.g. binnenbrigades, d. w. z. bri gades van andere dan zeeplaatsen, de gelegen heid waarnemen om hun kennis op gebied van zeereddingen te verrijken. De brigade van Den Haag of Bloemendaal zal deelnemen met de Reddingsflotteur, een practisch voertuig van bijzondere constructie, dat speciaal voor reddingen aan het strand gebouwd is. Het is een prachtig schouwspel deze flotteur heel gemakkelijk en oogenschijn- lijk zonder moeite door de branding te zien schuiven. Jammer dat deze booten vrij duur zijn. De Noordwijksche Reddingsbrigade be hoorde eigenlijk reeds lang in het bezit van zulk een reddingsflotteur te zijn. Verder zal de Rotterdamsche Brigade waar schijnlijk deelnemen en demonstreeren met het Australische haspel, een reddings-instrument, dat men van vrienden uit Australië cadeau kreeg. De Rotterdamsche afdeeling heeft een speciaal getrainde ploeg en het is interessant, deze stoere kerels ter redding te zien uitrukken. Over verschillende programmapunten is men nog in onderhandeling, doch vast staat, dat op Zaterdag 4 Augustus te Noordwijk een ge zellige en leerzame middag kan worden beleefd. De demonstraties zullen vanaf den Noord-Bou levard kunnen worden gevolgd. Deze demon straties zijn uitsluitend bedoeld als propaganda voor den strijd tegen den verdrinkingsdood. Graalhuis Rijksstraatweg. Zondag 12 uur. Dadenclub en Elfen en de Ponulieren. Groote Ledenvergadering in de duinen! Om half drie worden wandélaarsters en fietstere on clubhuis verwacht. We gaan in twee groe nen. nl. 'n wandel en 'n fietsgroep. Allen gaan natuurlijk mee. memand mag ontbreken. Vriidag bü mooi weer houden we 'n flinke avondwandeling. Wie helpt ons clubhuis aan een Graalsche mat voor de Ledenkamer? Graalhuis Spaame. Zondag trekken we de duinen in om 'n fiine Ledenvergadering te houden. Vertrek: wandel groep 12.15 uur. fietsgroep 12.30 uur. Wie niet om dezen tijd weg kan, komt om 2.30 uur en clubhuis. Waar de tocht heen gaat, moet dan geinformeerd worden. Donderdag. Kennismakingsavond voor de geslaagde MULO leerlingen. Vriidag. Groote fietstocht! We vertrekken om 7.30 uur. Algemeen Nieuws. Zaterdag. 8.30 uur Spoed-Leidstersvergade- ring, eveneens voor de Graalwacht-Leidsters. Denken jullie er om je op te geven voor de cursussen aan de Huishoudschool. Wat er on derwezen wordt? Wel, lingerie- en costuum- naaien, koken, enz. De cursus kosten voor Graalleden bedragen een dubbeltje per avond Verdere inlichtingen op ieder huis te verkrij gen! Blijkens advertenties in dit nummer legt de Ned. Spoorwegen een goedkoopen trein in van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.-Bussum, Hilversum en Amersfoort naar Apeldoorn, Rijs- sen, Holten en Almelo op Zondag 29 Juli en een van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.Bussum, Hilversum en Amersfoort naar Arnhem en Nij megen op de Zondagen tot en met 2 September. Men schrijft ons: Van algemeene bekendheid mag het worden geacht, dat de toestand in den Bloemenhandel, in den meest uitgebreiden zin, omvattend bloe mist, winkeliers, hoveniers, bloemenventers en -kooplieden, langzamerhand zoodanig is gewor den, dat men gerust spreken kan van een noodtoestand, die, wanneer hierin geen afdoen de regeling komt, zal voeren naar den onder gang van velen van hen, die in deze branche hun brood plachten te verdienen. Nu van regeeringswege reeds regelend is op getreden om te trachten de andere takken van tuinbouw weer levensvatbaar te maken, is het ten hoogste tijd geworden, dat ook voor den bloemenhandel iets gedaan wordt, ten einde den nood te verlichten en het daarheen te leiden, dat ieder, die in den bloemenhandel is, daar weder een boterham in kan verdienen. Op initiatief van de vier Amsterdamsche ver eenigingen, waarbij de verschillende bovenge noemde categorieën zijn aangesloten, is er een landelijke actie aangevangen, ten einde met de verschillende belanghebbenden tot overeenstem ming te geraken over de wijze waarop deze sa neering het best zal kunnen worden tot stand gebracht. Openbare vergaderingen zijn bereids reeds ge houden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Den Helder en Bever wijk. Hier ter stede zal Dinsdag 24 Juli een open bare vergadering gehouden worden in het ge bouw St. Bavo, waar als sprekers zullen optre den de heeren J. H. T. de Roos. M. E. Neeter en S. Presser, allen uit Amsterdam, resp. voor zitter en bestuursleden van het voorloopig Co mité van Actie. Gelegenheid zal gegeven worden om vragen te stellen in verband met de te behandelen quaesties die door de heeren beantwoord zullen worden. Zondag 8 Juli heb ik de H. Mis gelezen in Huize Sint Jan. Schiedamscheweg, Rotterdam het tehuis in die stad van de bekende Kruis- vadersi van Sint Jan. Het klinkt nogal grootscheeps: Huize Sint Jan! En toch is het maar een gewoon model woonhuis, een uit velen, een uit een blok, mid den in een groote straat. Wat worden er toch een wonderen gewrocht wonderen van vindingrijkheid, wonderen van behelpen, om te beantwoorden aan het God delijk bevel: Gaat en onderwijst alle volkeren: aan den Goddelijken wensch: Laat de kleinen tot my komen. Wat ge aan de minsten der Mij nen gedaan hebt, hebt ge aan My gedaan. Ja. stelt u voor zoo'n gewoon huis, waar en kele stoere Godsmannen, van de meest ver schillende afkomst, ontwikkeling, bekwaam heden en leeftyd, bijeen zijn gekomen, of liever door God bijeen zijn gebracht om o. a. nu juist niet de zoetste jongens van de grootstad te ver zamelen in een bovenkamer-kapelletje, eer kelder-recreatiezaaltje-ontbijtzaal - met - opklap- bed (wat men al niet van een kelder maken kan!), of hier of daar op een voetbalveld, met het eenige doel om er geschikt materiaal van te maken voor de Maatschappij en vooral voor den Hemel. Gods wegen zijn wonderbaar, dacht ik, toen ik aan het ontbijt tusschen die mannen zat: „Ge moest eens een verzameling maken van korte levensschetsen van ieder van u." zeide ik: „ik weet zeker dat het een belangwekkend boek vormen zou. Desnoods zoudt ge namen kunnen weglaten." Om maar twee voorbeelden aan te halen: een dier Kruisvaarders was een oud-groot-semina rist en een ander had 30 jaar in de bloembollen gewerkt. Ja, Gods wegen zijn wonderbaar; en op hoe veel manieren maakt O. L. Heer gebruik van de menschen om mee te helpen aan het Verlos singswerk: op de eene plaats wendt Hy het scherp intellect aan van den geleerden profes sor en op een andere de stoere wil tot het goede van een ouden „bollenjongen"; hier de dage- lyksche zorgzaamheid van de parochieele gees telijkheid en de opwekkende predikaties van de paters, ginds de zielenyver en offerzin van de missionarissen, hier de opvoedende kracht der scholen, daar de liefdevolle verzorging in het weeshuis, ouden liedenhuis en ziekenhuis, enz. enz. En dan zegt men wel eens, soms in scherts en soms in ernst: Ons Roomsche Geloof is een duur Geloof. Dankt God, vrienden, dat ge tot dat dure Geloof behoort. Dankt God dat Hij u, die niet tot het directe Apostolaat geroepen zyt. ten minste die kans gegeven heeft om ook op uzelf toe te passen die heerlijke, troostvolle woorden: Wat ge aan de minsten der Mynen gedaan hebt, hebt ge aan My gedaan. FATHER LEFEBER 9t. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. Men wordt Stichter (es) van dit Missiehuis door ineens of by gedeelten honderd gulden te schenken. HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies I 1.50 Mondonderzoek kosteloos Zaterdags van 9—12 uur. Geslaagd voor het te 's-Gravenhage gehouden examen voor de acte Engelsch M.O.c. .handels terminologie en handelscorrespondentie) mej. M. S. Dollekamp te Haarlem. Vr.: Ik ben in betrekking voor dag en nacht. Ik heb mijn ontslag gekregen omdat ik het niet langer vol kon houden en onder dokters be handeling ben. Moet de mevrouw of ik de dok tersbehandeling betalen? Antw.: Mevrouw is verplicht te zorgen voor geneeskundige behandeling en verpleging zoo lang u bij haar in dienst bent, doeh in geen ge val langer dan zes weken, waarvan de twee laat ste weken op u kuniien worden verhaald. Vr.: Wat is de mooiste en kortste weg per liets van Haarlem naar Den Burg (Texel)? Antw.: Haarlem, Velsen, Beverwijk, Castri- cum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, Schoorldam ilangs het Noord-Holl. Kanaal), Stolpervlot- brug, Callantsoog, Den Helder (75 K.M.)Per boot naar Oudeschild, OudeschildDen Hel der (4 K.M.). Totaal 79 K.M. ongeveer. Vr.: Wat is de mooiste en kortste weg van Beverwyk naar Nieuwe Niedorp en hoeveel K.M.? Antw.: Beverwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, Heer Hugowaard, Verlaat, Nieuwe- Niedorp. Totaal 40 K.M. Vraag: Wat is de weg per fiets van Uitgeest naar Heithuizen? Antw.: Heithuizen is ons onbekend? Wel kennen wij Heythuijzen, Uitgeest, Krommenie- dijk, Wormerveer, Zaandam, Amsterdam (27.5 K.M.), Abcoude, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Culemborg, Geldermalsen, Zaltbom- mel, Den Bosch, St. Oedenrode, Eindhoven, Geldrop, Leende, Weert, Velpen, Boexen, Heyt huijzen. Totaal 211 K.M. Vraag: Wat is de mooiste weg van Haarlem over Amsterdam via den Afsluitdijk naar Bols- ward per auto en vanaf Boisward over Hoorn via Amsterdam naar Haarlem? En hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Amsterdam, Buiksloot, II- pendam, Purmerend, Hoorn, Wognum, Sijbe- karspel, Aartswoud, Kolhorn, Wieringerzand, Anna-Paulowna, Van Ewijcksluis, Wiermgen, Den Oever (108 K.M.), langs den Afsluitdijk, Zurich, Boisward. Totaal 144 K.M. De terug weg is dezelfde. Vraag: Mijn poes heeft vlooien. Is er nog een ander middel dan kammen om ze er af te helpen? Antw.: Reinig het mandje enz. van de poes met een oplossing van 1 deciliter creoline op 10 liter water. Om de 8 dagen zoo noodig her halen. Rustige Zondag-namiddag. Ze zaten met z'n zessen in de kleine serre.... Berend en Tonia, de echtgenooten-bewoners van 't op 't eerste gezicht aardige ambtenaars woninkje.... Miep, de zuster van Tonia, met Cor, haar verloofde.... en opa en opoe, die 'n boterhammetje zouden blyven mee-eten. Tonia verzorgde 't derde kopje thee. Ze hadden al veel gepraat en zaten zoo'n beetje te zoeken naar 'n nieuw punt, om 'n gesprek te beginnen. Opoe gaapte en keek naar de kippen, die al sloom begonnen te worden. Berend bladerde in 't Zondagsblad.... Miep vingerde wat met 'n halskettinkje.... en Cor liet opa 'n nieuwe sigaar opsteken. t Was 'n warme dagzoo een, die zitten tot de prettigste bezigheid maakt. In 't schelpen-paadje langs de schuur lag de poes.... lui en schijnbaar zonder interesse voor wat er rondom gebeurde. Er gebeurde dan ook heel weinig op dat oogenblik. 'n Paar tuintjes verder was wat geluid van stemmen.zacht, zonder bepaalde tendenz. stemmen van warme menschen, die 't zich niet lastig wilden maken.... In de straat zanikte "n yskarretje. Tonia kwam uit de kamer met 't blad gevulde kopjes. In de serre bleef ze als verstijfd staan.. alleen d'r handen trilden en de kopjes thee bibberden heel gevaariyk mee. Want Miep had zoo juist 'n verschrikkelijke gil laten hooren, hing in doodsangst-strengeling aan de hals van haar verloofdeen haar oogen glaasden groot naar 't tuintje, waar de poes in gevecht was met 'n grauw monster.... De anderen volgden Miep's oogenen zagen hevig schuddende struiken en rozenboompjes, waarvan de blaadjes in 't rond vlogendan zagen ze weg-spattende schelpjes en wolkjes opstuivend zand Toen floten er drie gillen tegelijk in de serre. Miep kroop zoowat op de schouders van Cor.en Tonia liet de zes kopjes te pletter vallenBerend en z'n aanstaande zwager gaven 'n mislukte schop naar 't grauwe mon ster, dat door de serre naar de kamer vloog, achtervolgd door de kat, die na 'n resultaat- looze sprong met steile haren bezyden de boe kenkast bleef staan. Even viel er 'n bange stilteToen vroeg opoe, die er nog niet alles van begrepen had, met 'n angstig kraak-stemmetje,,Wat is dat nou ineene?" En met 'n ongelukkige blik naar de scher ven in 'n groote thee-plas: ,,'t Is zonde't is zonde ,,'t Is 'n rat" wist Berend nu met zeker heid. „Hij is achter de boekenkast gevlogen Meteen deed ie 'n stap naar de kamer.... maar Tonia greep hem bij alle twee z'n armen en riep: „Neenee! Hier bhjvenmot dat kreng je naar je keel vliegen?" Tegelijk sleurde Miep haar verloofde in de serre terug, die eveneens de monsterachtige on voorzichtigheid wilde plegen om naar de ge- vaarlyke plek te gaanEn drukte opoe reeds bij voorbaat haar knokige handjes op de armen van opa, die voorloopig non-actief bleef. Intusschen sloop de poes ongeduldig van de eene kant der boekenkast naar de andere, te vergeefs zoekend naar 'n opening, om de vyand te kunnen benaderen „Ja.d'r moet toch iets gedaan worden" trachtte Berend zich van z'n ega los te maken. „Dat beest kan daar niet achter die boeken kast biyven zitten „Ja, daar heeft Berend gelyk in" beves tigde Coren met 'n wrevel-rukje bevrijdde hij zich van Miep's vingers met de woorden: Toe, Miep, wees nou niet kinderachtig.die rat m o e t op een of andere manier onscha- deiyk worden gemaakten als je zooiets voorzichtig aanlegtin 't militaire kamp vingen we d'r soms tien op 'n avondOm te beginnen moet die kat by de kast vandaan zoo lang die daar blijft zitten komt de rat niet te voorschijn, da's nogal wiedes.... Toevallig kwam de poes, om assistentie miau wend naar Berend toe. Deze aaide haar even over de kop, greep 'r meteen vasten bracht 't tegenspartelende dier naar de keuken. ,,'t Onaangename van 't geval is" filoso feerde Cor ,,dat 't mormel in de kamer zit anders schoot ik 'm eenvoudig door z'n ribbekast. „Hè?" openden zich drie monden tegelijk. „Ja'k heb 't nog vergeten te zeggen.... ik heb gisteravond 'n revolver gekocht.... ja, 'n tweedehands dingetjevan Piet Breukels voor 'n riks.... 'n reuze-koopie...." Vóór er antwoord kon komen had Cor het wapen al uit z'n achterzak gehaald en legde het op z'n platte hand te kijk. Miep en Tonia vlogen met 'n schreeuw naar 't tuintjeopoe schoof kryt-wit haar stoel achteruit en bedekte haar oogenopa liet 'n paar ondefinieerbare schrik-geluidjes hoo ren Berend bleef neutraal. „Cor! Doe weg dat ding! Doe weg!" krijschte Miep vanuit 't verste tuin-hoekje. „Hoe kom je d'r in 's hemelsnaam bij om zoo'n moordenaarsding te koopen!" ,,Nou, hij lykt wel krankzinnig!" bibber- jammerde Tonia achter de regenton. „Me hart danst in me lyf!" Cor schaterde en richtte de revolver plagend op de twee geschrokken dames.... 'n manoeu vre, die 'n beduidend aantal langgerekte gillen tengevolge had „Cor, schei uit!" beefde opa in mislukte ontzag-houding. „Maar 't ding is niet eens gelaje!" over schreeuwde Joop 't angst-lawaai. „De patro nen zitten in m'n fietstaschje!" ,,Doet er niet toe!" koppigde opa met tril lende mondhoeken.... „Je leest dageiyks van pistolen, die niet gelaje waren en toch af gingen!" „En als ik jullie nou bewysbewüs.... door zesmaal de haan af te trekken „Je laat 't, hoor!" klonk 't dubbel vanuit de tuin.... „Ik kom niet terug voor dat ding weer in je zak zit" schreeuwde Tonia er overheen. ,,Ik kijk je nooit van me leven meer an als je niet maakt, dat ie vandaag nog weg is dan maak ik 't afaf.... afbeslist!" Cor haalde z'n schouders op en Berend zei: „Geef ze hun zin maarze zijn zulke dingen in huis niet gewend." Opoe zat nog steeds weggescholen achter haar magere armpjes en piepte in hijgende benau wing: „Ik weet 't.... van die jonge van vanvan dingesuit de Molenaarsteeg allebei z'n ooge d'r uit geschotealle bei z'n ooge.ze heele hoofd lee zoowat uit mekaarmet de herses bloot.... ook met 'n ongelaje pi.... Heb ie 'm nog in ze hand, vader? Ik wil niet kyken vóór ievoor ie." Er kwam 'n nieuwe schrik-plof toen er op eens iets knaptemaar 't was de hak van Berend, die 'n scherf van een der thee-kopjes verbrijzelde. Toch laaide door dit onbeduidend geluidje de angst weer op en van uit de tuin hevigdsn diverse dreigementen naar de serre „Kyk nou zelf, opa" kwam Cor betoogend naar de stoel van de oude man.... ,,Ik kan u zóó laten zien, dat er...." Maar opa sprong met 'n schok overeind, keek met wilde oogen naar 't volkomen schadelooze wapenen commandeerde met overslaande stem: „Cor.... jongmensch.ik.... ik gelast jeals toekomstige vader zynde.... dat je onmiddeliykonmiddellyk En toen ie zag, dat Cor de revolver in z'n zak stopte, lachte hy, méér biy-opgelucht dan ie wou laten biyken: ,,Toe moederdoe niet zoo kinderachtigNou ja, ik voor mün ik hou óók niet van die gyntjes, zie je 't kan nou wel waar wezen, dat er geen kogel op zitmaar je kan nooit te voorzichtig zijn nee maar, mot je die twee daar in de tuin zien.... ze vertrouwen 't nog niet.... Kom maar binnen, hoor't terrein is veilig!" Miep en Tonia kwamen uit hun schuilhoeken, nóg wantrouwenden met gezichten, die voor 't eerste uur geen prettige conversatie voor spelden. Miep liet zich met 'n nijdige smak op d'r stoel vallen en Tonia begon met 'n stroef ge zicht de bende op te ruimen. Het waren 'n vyftal seconden van vyandige stilte Het zouden er wellicht tien of twintig ge worden ziin als Berend niet plotseling 'n ge weldige zü-sprong had gemaakt en daarby 'n bloemtafeltje met 'n clivia voor de vlakte smeet. Tonia, die gebukt stond over de kopjes-frag menten, gaf 'n zevende snerp-gil, die de zes voorgaande in geluidsontwikkeling verre over trof.... en vóór de vier anderen het in de gaten hadden was de rat tusschen Tonia's bee- nen door naar buiten gevlogen en verdween in de schuur, waarvan de deur op 'n kier stond de rat, die ze allen door de revolver- ontsteltenis alweer zoowat vergeten waren, en die van de huiskamer-rust had geprofiteerd, om zqn enge schuilplaats achter de boekenkast te verlaten. Tonia viel half bezwymd tegen 't serre-tafel tje aan en moest met eau de cologne op ver haal worden gebracht „Nou zit ie in de schuur" zei Berend be zorgd, toen deze nieuwe paniek weer ongeveer voorby was. „In de schuur, by de aardap pelen en by 't kippenvoer „We zullen 'm wel krijgen!" stelde Cor gerust,We binden onze broekspijpen dicht jij doet voorzichtig de schuurdeur open en ik ga d'r voor staan met 'n flinke knuppel.... je weet, in dienst heb ik meer met dat bijltje gehakt." Na dozijnen waarschuwingen gingen Berend en Cor op het oorlogspadCor had de dikke wandelstok van opa bij 't onder-eind vast.... en op hun teenen liepen ze naar de schuur.... „Ik kyk nietik kijk beslist niet" beefde opoe's stemmetje tegen 'n serre-hoek,Ik weet van Klaas de Langedat 'n rat 'm 'n rat 'm in ze hand had gebetezes weken heit ie met bloedvergiftiging in 't ziekenhuis gelegenenne „Stil, opoestil zyn!" fluisterde Tonia in bang gestaar naar de plek waar de slag ge leverd zou worden Er hing 'n spannende stilte Berend deed voorzichtig de schuurdeur open en Cor stond in slag-houdingIn de serre hielden vier menschen elkaar vast.... Er volgde een halve minuut, waarin niks ge beurdede minuut werd 'n heeleCor ging met 'n heldhaftig gezicht de schuur in.... In de serre zaagden schrik-hijgjes uit benauwde boezemsopoe kermde zachtjes achter 'n geknepen vuistje.... opa kauwde nerveus z'n sigaar tot pap En weer gebeurde er niks. Cor riep: „Hij is niet meer te zien." Berend kwam ook in de schuur.... en daar vonden ze 'n gat, groot genoeg om 'n flinke rat door te laten. 'n Half uur werd er gewerkt, om het gat met glas en spijkers en scherven, naar welke laatste niet gezocht behoefde te worden, dicht te stop pen. De andere morgen lag de rat met doorge beten nek in de tuinen in de oogen van poes was 'n glans van triomf over de nietige menschheid. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9