New-Vorksche Bears De conflicten in Amerika Thijssen Nazi af? DINSDAG 24 JULI 1934 In San Francisco keert de rust weer; ernstige troebelen in Minneapolis Het autobusongeluk te New-York Reeds zestien dooden Steenkolenmijn geslo ten 400 arbeiders werkloos Cosijns' stratosfeer tocht Wederom uitgesteld De brand in de kaarsen fabriek Nog een brandweerman overleden De arbeidersbeweging in Oostenrijk Belangwekkende verklaringen van Dr. Winter De hitte in de V.S. Weer 13 slachtoffers Korte berichten Kath. Korrespondenz" verboden Hirtsiefer vrijgesproken KATHOLIEKE KLEERMAKERS- PATROONS Tweedaagsch congres te Tilburg Ontvangst ten stad huize Af deelingsvoor stellen INDISCHE VOLKSRAAD Begrooting van Onderwijs en eeredienst ,DE ZEVEN PROVINCIËN' Uitspraak tegen de officieren Pestbestrijding en woningbouw PEULVRUCHTEN Bijzonderheden over 't monopolie Tabel van heffingen Staatsexamen Examens Akte Onderwijzer(es) Examens Hoofdakte Examen heilgymnastiek AMSTERDAMSCHE BEURS N&beurskoersen van 20 Juli Bij zeer kalmen handel, ondergingen de koersen weinig verandering, het slot was lager WISSELKOERSEN AMERIKGOEDERENMARKT MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN SACRAMENTO, (Califomië), 23 Juli (Reu ter) De gouverneur heeft bevel gegeven de geheele nationale garde terug te trekken uit het stakingsgebied, met uitzondering van 1200 man nationale gardisten, welke te San Francis co zijn gestationneerd. Uit San Francisco: Meer dan 70 procent van "de havenarbeiders heeft het werk hervat. De vertegenwoordiger der werkgevers maakt bekend, dat deze laatsten bereid zijn arbitrage te aanvaarden betreffende de kwestie der werf- bureaux voor havenarbeiders mits de vakver- eenigingen der zeelieden verantwoordelijke ver tegenwoordigers benoemen en evenals de pa troons arbitrage aanvaarden ten opzichte van de loonen, werkuren en andere arbeidsvoorwaar den. Alle afdeelingen der nationale garde hebben bevel gekregen zich gereed te houden om op korten termijn de stad te verlaten. Uit Minneapolis: Terwijl in den tijd van zes dagen, dat de staking der chauffeurs hier nu al duurt, in totaal 49 stakers en 2 agenten van politie in het ziekenhuis zijn opgenomen met bij botsingen opgeloopen kwetsuren, is thans voor het weekend een wapenstilstand afgekon digd. In verband daarmede heeft de politie geen begeleidende manschappen meer meege geven met de vrachtwagens, die levensmiddelen naar de stad vervoeren. De gouverneur van Minneapolis heeft een dringend beroep gedaan op de vakvereenigings- leiders en de werkgevers om onmiddellijk te on derhandelen over een regeling op redelijke basis. De gouverneur heeft de politie berispt voor het feit, dat zij gevuurd heeft op ongewapende posters- NEW YORK, 23 Juli. (Reuter) Het aantal personen, dat Zondag bij het autobusongeluk in de buurt van New York om het leven is ge komen, bedraagt thans reeds zestien. Men vreest, dat ook eenige inzittenden van den auto in de Hudson-rivier gestort zijn en verdronken. Overlevenden deelden mede, dat de motor van de bus reeds voor het ongeluk niet be hoorlijk functionneerde. Onze Belgische corr. seint ons: Uit Limburg wordt gemeld, dat de steenko lenmijn van Micheroux haar poorten heeft ge sloten wegens de groote hoeveelheid voorradige kolen. Vierhonderd arbeiders komen hierdoor zonder werk. Onze Belgische corr. seint ons: In verband met de weersgesteldheid zal Max Cosijns Dinsdag of Woensdag nog niet kunnen opstijgen voor zijn tocht naar de stratosfeer. Onze Belgische correspondent seint ons: Uit Antwerpen wordt gemeld, dat een brand weerman die bij den brand in de kaarsenfa briek te Borgerhout zwaar gewond was, Maan dag is overleden. Er zijn dus thans drie dooden te betreuren. BERLIJN, 23 Juli (V.D.) Naar alhier ver luidt is Fritz Thijssen, de groot-industrieel, wiens financieele rol bij de opkomst van de Nationaal-socialistische beweging bekend is, uit de Nationaal-socialistische partij getreden. Mocht dit bericht, dat in verband met de eco nomische moeilijkheden en conflicten, die thans in Duitschland heerschen, eenige waarschijn lijkheid heeft, bevestigd worden, dan beteekent dit een wel zeer gevoelig verlies voor het hui' dige regime. ingewilligd, werden Zondagmorgen door de politie met behulp van traangasbommen uit het gebouw verdreven. De export van bier uit Duitschland is dit jaar sterk toegenomen. In de eerste vijf maanden van dit jaar wer den 6091 hectoliter bier naar Engeland ge ëxporteerd tegen 4400 in dezelfde periode van het vorig jaar. Ook de export van bier naar Britsch-Indië is grooter geworden. Een aantal leden van de Zuidpool-expeditie, onder leiding van Byrd, was er met een rups auto op uitgetrokken, om den leider af te ha len, die zich al vier maanden geheel alleen op post bevindt, om meteorologie" - gen te doen. Tot nu toe kon men den post, die door Byrd met oranjevlaggen was aangeduid, niet terugvinden. In den nacht op Maandag haalde een vis- scher te Milaan in zijn netten twee bommen op. Toen hij thuis zijn netten schoonmaakte, ont plofte een der bommen. Door de kracht van de ontploffing vloog de woning van den visscher en eveneens die van zijn buurman in de lucht. Vijf personen, waaronder de visscher en zijn beide zoons, kwamen om het leven. Dr. Winter is de derde vice-burgemeester van Weenen. Op 23 Juni 1.1. verklaarde hij, vol gens de „Reichspost", dat Dollfuss, zijn oude regimentskameraad, met wien hij reeds twintig jaar in vriendschap is verbonden, hem de gees telijke leiding had opgedragen van de arbei derspers. Benoemd tot burgemeester, had hij de taak op zich genomen, om voor de arbeiders mogelijkheden voor nieuwe actie op de basis van den nieuwen staat te scheppen. Dit is geen „Rattenfangerei". Het is een deel van 't groote economische program van herstel. De lijnen der nieuwe arbeidersbeweging komen reeds duide lijk te voorschijn. In het licht van deze verklaring is slechts de beteekenis te begrijpen van onderstaand te legram, dat Reuter ons d.d. 23 Juli uit Weenen deed toekomen: De onder-burgemeester van Weenen, Karl Winter, heeft in de „Arbeiter Sonntag" een groot opgemaakt artikel geschreven, waarin de vrijlating wordt gevraagd van oud-burgemees ter Seitz en de andere gevangen genomen socia listen. Winter verklaart te weten, dat Seitz ziek is en hij voegt er aan toe dat groote schade is toegebracht door het verbieden van cultureele organisaties der arbeiders. Het artikel is van beteekenis, daar de .Ar beiter Sonntag" een der bladen is, die door de autoriteiten werden opgericht na het ver bieden van de socialistische bladen. NEW YORK, 23 Juli. (Reuter.) Terwijl in de westelijke staten een frissche wind afkoeling gebracht, duurt de record-hitte in het Midden- Westen onverminderd voort. Er zijn weder 13 personen tengevolge van de hitte overleden. Op de binnenplaats van het gebouw van justitie te Stuttgart is Maandagmorgen de wegens moord ter dood veroordeelde Wilhelm Ulrich terechtgesteld, evenals de wegens poli- tieken moord ter dood veroordeelde Erhardt Minnch. Op den bergpas Giovo bij Bolzano is een ernstig ongeluk gebeurd. Een groep artilleris ten was daar bezig met het demonteeren van een veldtelefoonlijn, toen een der draden neerviel op een hoogspanningslijn met het ge volg, dat drie soldaten door den stroom ge dood werden, terwijl een vierde ernstig werd gewond. De 200 stakende arbeiders bij de Spaansche Bank, die, zooals men weet, weigerden het ge bouw te verlaten, alvorens hun eischen waren BERLIJN, 23 Juli (V.D.) De opperpresi- dent van Westfalen heeft tot nader order de „Katholische Korrespondenz" verboden. Het gaat hier om een door den bekenden Jezuïeten pater Muckermann verspreiden dienst, die hon derden katholieke dagbladen van materiaal voorzag. De vroegere Centrumsminister Dr. Hirtsiefer, die vele jaren het Pruisische departement voor Volksgezondheid beheerde en in het Derde Rijk wegens corruptie was aangeklaagd, is Maan dag door de Berlijnsche rechtbank vrijgesproken De Officier van Justitie had vrijspraak ge- eischt wegens gebrek van bewijs, de verdediger wegens onschuld. Het gerecht oordeelde in den zin der verdedigers. De Ned. R. K. Bond van kleermakerspatroons houdt te Tilburg een tweedaagsch congres met jaarvergadering. Maandagmorgen om 9 uur droeg de geeste lijke adviseur der afd. Tilburg in de parochie kerk van St. Anna een H. Mis op, die door on geveer alle congressisten werd bijgewoond. Om 10 uur kwammen weer bijeen in hotel ,De Lindeboom" op den Heuvel, voor de jaar vergadering. De voorzitter van den R. K. bond van kleer makerspatroons in Nederland, de heer Th. Bur gemeester ('sBosch), opende de vergadering met den Chr. groet en verleende het woord aan den voorzitter der Tilburgsche afdeeling, die ixi een enthousiast woord de vergadering welkom heette in de nijvere stad Tilburg. Hij hoopte, dat onder Gods zegen dit congres schitterend mocht slagen tot versterking van de organi satie. Verder sprak hij nog gelukwenschen uit aan het adres van den bondsvoorzitter, die onlangs zijn zilveren huwelijksfeest heeft gevierd. De heer Burgemeester dankte den spreker voor de attentie, verwelkomde de aanwezigen, speciaal den weleerw. heer Claessen, als geeste lijk adviseur der afdeeling Tilburg. Hij hoopte, dat de bond krachtig en sterk mocht uitgroeien. Er wordt wel eens beweerd, aldus spr., dat de bond niet nuttig zou zijn, maar door voorbeel den wist spr. het tegendeel te bewijzen. Wat het O.S.B.-program betreft, hebben wij nog veel achterstand op andere vereenigingen, zei spr. De bond doet veel goed werk en talrijke collega's parasiteeren op ons werk, maar laten we ons daardoor niet laten ontmoedigen, maar krachtig propaganda blijven voeren, zoodat we achterblijvers spoedig in onze gelederen kunnen krijgen. De heer Janssen, hoofdredacteur van het maandblad voor kleermakers, wijdt waardee- renae woorden aan den heer Burgemeester voor diens vele werk in het belang der organi satie. Spr. besloot zijn lofrede met een driewerf hoera en een „lang zal hij leven", dat spontaan door de aanwezigen werd overgenomen. Daarna bracht de heer Gérard Kuypers, de bondssecre- taris, een keurig en uitgebreid jaarverslag uit, dat getuigde van een actief vereenigingsleven. Het werk, dat gedurende het afgeloopen jaar is verricht, kan ten volle de toets der kritiek door staan. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een nadeelig saldo was van 8.02. Beide heereen ontvingen een hartelijk ap plaus. De inkomsten en uitgaven over het jaar 1934- 1935 werden beraamd op 727. Daarna bracht de verificatiecommissie een verslag uit over het afgeloopen jaar. Voor 1934'35 werd de afdeeling 's Hertogen bosch met de contróle der boeken belast. Bij de behandeling der begrooting, hetgeen overigens zeer vlot werd afgewerkt, bestond ge legenheid de tactiek en de leiding van den bond te bespreken. Iedereen was ten volle tevreden over het be leid van den bond. Hoewel men aanvankelijk van plan was de contributie voor het komend jaar te verhooger., kwam men tot de conclusie, dit in verband met de bezwaren van verschillende afdeelingen maar niet te doen en de contributie op het zelfde be drag te bepalen als in het verleden. Mededeelingen van het hoofdbestuur konden, omdat de desbetreffende persoon niet aanwezig was, niet doorgaan. Als punt 10 stond op de agenda: Vaststelling plaats jaarvergadering voor 1935. Over dit punt was men nog niet zoo spoedig tot overeenstem ming, zoodat dit punt werd aangehouden tot de namiddagvergadering, waar bleek, dat Nijme gen de uitverkoren plaats was. Voor de verkiezing van het hoofdbestuur werd het voorstel van de afdeeling Boxmeer om een of meerdere leden van het platteland voor een bestuurszetel voor te dragen, in be handeling genomen en verworpen. Daarentegen vond het voorstel van de afdeeling Tilburg, om jaarlijks een tweetal vergaderingen te beleggen van het hoofdbestuur met de afdeelingen en in dien noodig blijkt, meerdere, wel ingang. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer Th. Burgemeester, bij acclamatie her kozen, terwijl tevens de heeren Fr. Havelaar uit Den Haag en H. Schoenmakers uit Tilburg werden herkozen. In plaats van het aftredend lid de heer Jos. Steenen uit Helmond werd na verscheidene malen stemmen tenslotte de heer P. v. Ierland uit Tilburg gekozen. De vergadering werd om 12 uur geschorst voor de officieele ontvangst door 't gemeente bestuur. Hier werden de congressisten toegesproken door den loco-burgemeester mr. J. v. d. Mortel. Deze heette de heeren welkom in Tilburg. Het gemeentebestuur draagt vooral de R. K. Kleermakerspatroons een warme sympathie toe, daar zij zoo nauw in contact staan met de wollenstoffenindustrie, toch de voornaamste industrie van onze stad. Deze industrie maakt thans ook moeilijke dagen mee en spr. ziet in den R. K. Bond van Kleermakerspatroons een middel om de wol lenstoffenindustrie de helpende hand te bie den. Spr. vertrouwt dan ook dat de bond deze Tilburgsche industrie zal bevorderen en wenscht dat het congres van de kleermakerspatroons in alle opzichten mag slagen. De bondsvoorzitter dankte het gemeentebe stuur voor de vriendelijke ontvangst. Tilburg, aldus spr., is een nijvere stad en zij heeft vele moeilijke jaren megemaakt, maar telkens weten de Tilburgers door hun energie zich weer omhoog te werken. Een voorbeeld hiervan is wel de grootsche ten toonstelling, die vooral voor ons, kleermakers, zoo interessant is. Spr. belooft dat de bond zooveel mogelijk de Nederlandsche wollenstoffenindustrie, speciaal de Tilburgsche, zal bevorderen. Nadat er van het gemeentebestuur met de congressisten op het bordes van het gemeente huis een foto was gemaakt, verzamelden de deelnemers zich aan een lunch in café „De Lindeboom". Om 3 uur werd de vergadering voortgezet. De afdeeling Tilburg vond het onbillijk, dat zij meer contributie aan de plaatselijke Mid denstandsorganisatie moest betalen dan vele andere afdeelingen in het Bisdom. Het blijkt dat, indien de afdeeling Tilburg haar ledenaantal kan opvoeren tot ongeveer 60 leden, de contributie belangrijk verminderd kan worden. De afdeeling Eindhoven bracht verschillende voorstellen naar voren, o. a. een om den bond te laten besluiten tot verbreking der overeen komst met den R. K. Middenstandsbond be treffende het wederzijdsch verplicht lidmaat schap. Hier werd lang en breedvoerig over ge sproken, zonder tot een definitief resultaat te komen. Op voorstel van de afdeeling Boxmeer zal het maandblad met enkele rubrieken worden uitgebreid. Den bondssecretaris wordt in het vervolg een jaarlijksche vergoeding gegeven voor diverse onkosten. Een voorstel van de afdeeling Den Bosch om een overlijdensfonds te stichten, vond bij de vergadering een sympathiek onthaal, doch er bleken nog veel bezwaren aan vast te zitten, zoodat het eerst grondig bestudeerd dient te worden. Van de inkomsten, ontvangen door nieuwe donateurs, moet in het vervolg de helft aan den landelijken bond worden afgedragen. Op de vergadering werd een scherp betoog gehouden tegen het lappen-stelsel, alsmede tegen de misleidende reclame van groote con- fectie-huizen. Daar de vergadering zoo lang duurde, werd er een beetje spoed achter gezet en vele voor stellen passeerden na ampele bespreking den hamer. Tot slot hield drs. Jansen van het Nationaal Hanze-Bureau een fijn gestyleerde rede over ,Het O.S.B.-program ook voor ons bedrijf". Met een aansporing tot krachtige propaganda werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. Na het diner werd een bezoek gebracht aan het attractie-terrein „Venetië", terwijl heden de tentoonstellingshallen worden bezocht en een excursie gemaakt naar het Trappisten klooster. BATAVIA, 23 Juli (Aneta). De Volksraad heeft de behandeling van de begrooting voor het Departement van Onderwijs en Eere dienst voor het dienstjaar 1935 voortgezet. De heer Feuilletau de Bruyn acht oriëntatie op Japan niet ongewenscht. Het zou goed zijn indien de Inheemsche leiders in Japan rondke ken. Dit is de beste manier om vergelijking te treffen met de toestanden in Ned.-Indië en om op den bodem der realiteit terug te vallen. BATAVIA, 23 Juli (Aneta). De uitspraak van de vonnissen inzake de officieren van „De Ze ven Provinciën" door het Hoog Militair Ge rechtshof is nader bepaald op 25 Juli. BANDOENG, 23 Juli (Aneta). Een bouwon derneming alhier heeft pogingen in het werk gesteld om door samenwerking met de Alge- meene Volks Credietbank tot een organisatie te komen, welke den snellen opbouw van pestvrije woningen ten doel heeft. Het „A. I. D. de Preangerbode" meldt, dat hiermee een bedrag van één millioen gulden gemoeid zal zijn. Met den aanbouw zou reeds heden worden begonnen. In verband met het in- en uitvoer-monopolie van peulvruchten, dat 21 Juli in werking is ge treden, wordt ons nog het volgende medege deeld: Ten aanzien van den uitvoer zijn belangheb benden voorshands geheel vrij. Prijsverschillen bij uitvoer zullen vooralsnog niet worden toege past. Slechts moet worden voldaan aan de for maliteit van hets luiten eener monopolie-over eenkomst. Exporteurs kunnen derhalve doorgaan om te werken zooals dit tot op heden geschiedde. Zij kunnen zonder eenig bezwaar peulvruchten in het binnenland met bestemming voor export in- koopen. Wat de heffing zijner aanwezig voorraden betreft, moge nog opgemerkt worden, dat al leen een heffing wordt toegepast op peulvruch ten van buitenlandsch origine welke voor men- schelijke consumptie bestemd zijn of daarvoor eventueel in aanmerking kunnen komen. Buitenlandsche boonen f 9, buitenlandsche erwten, capucijners, linzen en overige peulvruch ten beschikbaar voor de consumptie f 5 per 100 K.G. Voor hen die op termijn naar het buiten land willen verkoopen bestaat gelegenheid om het prijsverschil, bij uitvoer thans 0 bedragende, te doen fixeeren, zoodat, indien mogelijk, later een prijsverschil zou worden bepaald, waaruit bijbetaling door een exporteur zou voortvloeien en exporteurs die hun reeds afgesloten con tracten het prijsverschil door de N.A.O. hebben doen fixeeren er zeker van zijn, dat zij slechts het gefixeerde prijsverschil verschuldigd zijn. Een uitvoerige uiteenzetting aangaande de werking van het in- en uitvoermonopolie is voor belanghebbenden gratis verkrijgbaar bij de NAC. en bij het comité van Graanhandelaren te Rotterdam, Ver. Amsterdamsche Graanbeurs te Amsterdam, Bond van Ned. Graan- en Za den-exporteurs te Rotterdam, de Vereeniging Korenbeurs te Rotterdam. De Minister van Economische Zaken heeft de volgende tabel van heffingen vastgesteld, be- hoorende bij het Crisis Akkerbouwbesluit 1934: A. Peulvruchten: a. alle voor 21 Juli 1934 ingevoerde boonen, geschikt voor menschelijke consumptie-doel einden, alsmede de daaruit bereide derivaten (met uitzondering van ingemaakte) ƒ9; b. alle voor 21 Juli 1934 ingevoerde capucij ners, erwten eri linzen, geschikt voor mensche lijke consumptie-doeleinden, alsmede de daaruit bereide derivaten (met uitzondering van inge maakte) ƒ5; c. alle overige vóór 21 Juli 1934 ingevoerde peulvruchten, met uitzondering van Sc-yaboo- nen, lupinen en de producten, genoemd ih de Crisis-Tuinbouw-beschikking 1933, benevens die. welke uitsluitend voor voeder- en zaai- doeleinden kunnen worden gebruikt, ƒ5; d. alle onder a, b en c genoemde peulvruch ten, alsmede de daarvan bereide derivaten, wel ke ongeschikt zijn voor menschelijk voedsel of onder toezicht van de stichting Nederlandsche Akkerbouw Centrale, gevestigd te 'sGraven- hage, daartoe ongeschikt gemaakt zijn, ƒ0.10. B. Zetmeel: a, dextrine 3.85, b. zetmeelsiroop 3.75, c. massée 3.75, d. aardappelmeel ƒ3.50, e. stijfsel, maizena en graanzetmeel 3.75, alles per 100 K.G. AMERSFOORT. Geslaagd voor dipl. A: L. van den Ham, A. Rutgers, J. Th. Stakenburg, J. H. Drewer, W. Bordewijk, G. Limsen, B. J. Baack, Th. de Brouwer, P. A. van Tiel, H. J. Th. van Duin, H. L. Nederstegt, P. J. A. M. van Linger, G. P. W. Herngreen, J. G. M. van der Sandt, P. van den Berg, mej. H. P. Dorren. Afgewezen 8. Het exa men wordt voortgezet met elf candidaten. Geslaagd voor dipl. B: G. van den Busch, A. Schielaar, P. H. Venekamp, N. W. A. van Eijk, A. Th. M. de Meijer, mej. H. E. Daamen. AMSTERDAM. (Staatsexamen). Geëx. 12 cand., waarvan de volgende dames slaagden: G. van der Laan en E. van Snippenberg, beiden uit Drieber gen; J. Posthumus. Hilverusm; E. M. Reynen, Bussum; H. de Vlieger. Baarn. AMSTERDAM. Geëx. acht cand. Geslaagd K. A. Fischer, H. J. Jansen en P. A. Senger. 's-GRAVENHAGE. Voor-examen voor 't diploma van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgym nastiek en Massage. Geslaagd: de dames J. Lopes de Le&o Laguna, L. G. I. Hammes te Amsterdam; J. G. van de Steen, mevr. C. C. H. van Wering Statius Muller en W. R. E. Scholte, allen te 's-Gra- venhage; A. E. C. de Wit te Rijswijk en de heeren: C. van Dam, Zaandam; H. H. Kerkhof Jr., Am sterdam; J. J. Mol, Rotterdam; S. Keesman, Scha- gen; F. M. J. Swarts, Utrecht en P. Lensvelt te 's-Gravenhage. Van 3.30—4.30 uur Philips Young H.V.A. Anaconda U. 8. Steel 2H/4 29%—34 169 8 23% Van 4.30—5 uur Young Anaconda 29% 8 NEW-YORK, 23 Juli (Part.) De gevolgen van de ontzettende droogte worden met den dag ernstiger en de situatie voor de farmers wordt bijna onhoudbaar. De graanprijzen wa ren heden dan ook wederom hooger, doch er ging voor Wallstreet weinig stimulans van uit. Men vreest dat de economische toestand van het land, die reeds geruimen tijd een geleide lijken achteruitgang te zien geeft, nog slechter zal worden en dat de verbetering in den herfst zal uitblijven. Zoo wordt gewezen op het feit, dat het aantal verladen wagons en de afzet van electrischen stroom voor het eerst weer beneden het peil van verleden jaar zijn gedaald. Weliswaar had het herstel in 1933 om dezen tijd ongeveer zijn hoogtepunt bereikt, doch het blijkt wel, dat sinds verleden jaar de situatie er niet op is verbeterd. De handel was zeer kalm en de koersen on dergingen weinig verandering, daar de berich ten omtrent de financieele transacties der re geering een goeden indruk maakten. Bov/ndien is de technische positie van de markt beter na de recente daling. Vandaag heeft de schatkist 100 millioen 3 pCt. obli gaties ten laste der Federal Farm Mortgage Corp. ter inschrijving aangeboden, welke lee ning wordt gegarandeerd door de Federale re geering, waarvoor wel belangstelling scheen te bestaan. Waarschijnlijk zal van het resultaat van de ze emissie de houding der regeering afhangen inzake de conversie der hoogrentende oor- logsleeningen. Staalwaarden waren goed prijshoudend en gaven fractioneele koersverbeteringen te zien, in verband met de mededeeling in het week blad Steel, dat de bedrijvigheid in de staal industrie onveranderd is gebleven en dat de orders in Juli veel grooter zijn geweest dan verwacht werd. Koperwaarden ondergingen zoo goed als geen verandering, terwijl automobielwaarden aan den vasten kant waren, dank zij berichten, dat de jongste prijsverlagingen hebben geleid tot eenige toeneming van de vraag naar nieuwe wagens. Van de industrials waren American Can hooger, Public Utilities lagen eenigszins ver deeld, doch over het algemeen waren deze niet lager, goudaandeelen trokken lichtelijk aan. Warenhuisaandeelen verkeerden eenigszins in herstel, petroleumfondsen waren prijshou dend, Luchtvaartaandeelen waren vast in ver band met het voornemen van de regeering de luchtvloot aanzienlijk uit te breiden. Spoorweg- shares waren meerendeels een kleinigheid bo ven de slotkoersen van Zaterdag. Aanvankelijk had de markt een kalm doch hoogst onregelmatig verloop. Nu eens had het aanbod de overhand, terwijl dan weer de vraag domineerde. Men is de meening toege daan, dat de handel niet zal opleven alvorens zich duidelijker teekenen voordoen van de wijze waarop de markt zich zal gaan ontwikkeien. Ten aanzien van de herfstmaanden koestert men echter minder hoopvolle verwachtingen dan nog slechts korten tijd geleden. De „American Iron and Steel" taxeert de capaciteit op ongeveer 27 pCt. In het laatste beursuur kwamen er diverse belangrijke ver kooporders aan de markt, waardoor de koersen sterk terugliepen en grootendeels beneden het slot van Zaterdag kwamen te liggen. U.S. Steel verloren 17/8 punt, Atchison To- peka 2 7/8, Union Pacific 3% enz, enz. alleen Youngleening maakte een uitzondering. De omzetten bedroegen 1.880.000 shares. Slotkoersen Juli 23 Allied Chemical American Can. Co. Am. Car. Foundry Am. For. Power ~/8 Am. Smelting Ref, Am. Tel. Tel Am. Tobacco B. ,ZJf Am. Waterworks ,5(8 Anaconda Copper \f Ass. Gas Electr. Co. --7? Atchison Topeka ,1 Auburn Auto 171/ Baltimore Ohio A Bethl. Steel Cof, Canadian Pacific/J? Case Treshing ZZ/f Chase National B. Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. 91/ Chicago Rock IsL ,-/2 Chrysler Motor ,/8 Cities Service ,,,/8 Consol Gas of N.Y. Continental Oil \Jf 7 Dawesleening 3-73 534 Youngleening 441/ Deleware Hudson Dupont de Nemours It/8 Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric '8 Gen. Gas Electr. zo. Gen. Gas EL cL A. /8 General Motors '8/2 Great Northern J? Hudson Motor '8 Illinois Central Intern. Harvester 3"f* Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. 1Q7/ Kennecott Copper i,/8 Koninkl. Olie Low priced shares McKeesport Tin PL A. ö3/8 Miss. Kansas Texas y* Missouri PacificL Idem pref. 3 Montgomery Ward z4 Nat. Cash. Reg. Co. National City Bank tl/1 Nat. Dairy Prod. G. A. ij* Nat. Steei - New York Central Nord American Co. 1)m Norfolk Western ,7* Novadel -ai/ Pennsylvania3(/3 Proctor Gamble Publ. Serv. N. LJ* Radio Corp. of Am. 40/8 Sears Roebuck ?J7 Shell Union Oil '/8 Socony Vacuum y '2 Southern Pacific Southern Railway.g/1 Standard Brands A2V Stand. Oil of N.-Jersey y/8 Tidewater Ass. Oil,,1 Union Pacific 146/ United Aircraft '8 United Corp. A. Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. Az% Westinghouse El. ^G7f Woolworth Build 4°/s 21 131% 977/8 18% 6Vs 38% 112 76% 17% 12% 58% 2234 19% 30% 13% 48 26% 43% 5% 2% 38% 1% 32% 18% 49% 35 45% 89 98 12% 19% 22% 30% 9% 9% 196/g 32% 25 11% 201/s 33% 5.30-45 85 7 3 4 273/s 151/2 25% 18 39% 25 15% 184% 191/4 28 37% 3o 53/8 42% 7% 15% 266/8 17 193/4 436/s 101/3 1143/4 141/4 41/4 6% 14 37% 2i/a 33% 493/8 20 133% 931/3 18% 6% 38% 1123/4 77 173/4 12% 59 22% 20% 30% 13% 59 26% 453/g 5% 2% 38% 2 313/4 183/g 49% 36% 47 88% 99 12% 196/g 23 301/4 91/s 7% 19% 32% 251/8 U% 20% 33% 843/4 7% 3 4% 273/g 151/4 261/g 18 40 253/g 1=1/4 184% 28% 37% 3=3/8 56/8 41% 71/8 1=3/8 203/8 17 20 43% 103/4 1151/2 141/8 4% 7 14 38 3 33% 491/2 S exdiv. ex claim. I gedaan en laten. ex coupon, bieden. 23 Juli 21 Juli Brussel 23.34% 23.33 Rome 8.58 8.573/4 Madrid 13.66 13.67 Bern 32.61 32. bl Weenen 18.95 18.95 NEW-YORK, 23 Juli. 23 Juli 21 Juli Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn 25.36 25.35 67.67 6765 5.041/4 5.04% 6.591/8 6.59 38.93 39.05 Tarwe 23 Juli 21 Juli NEW-YORK, 23 Juli. 23 JuU 21 Juli Roode Winter loco 105 105% Harde Winter loco 106 106% Tin Loco 51.95 51.95 Aug. 51.95 51.95 Katoen Loco 13.10 13.15 Nov. 13.05 13.10 Juli 12.85 12.90 Dec. 13.11-12 13.17-18 Aug. 12.90 12.94 Jan. 13.16-17 13.21 Sept 12.94 12.99 Mrt. 13.27-28 13.31 Oct. 12.99-1301 13.04 Mei 13.35 13.39 Rubber Standaard Juli 14.57 14.59 Jan. 15.28 15.28 Sept. 14.80 14.82 Mrt. 15.57 15.58 Oct. 14.93 14.95 Mel 15.85 15.86 Dec. 15.14 15.20 Suiker Juli 1.68 1.68 Mrt. 1.84 1.85-86 Sept. 1.72-73 1.74 Mei 1.88 1.90-91 Oct. 1.75 1.76 Juli 1.92-93 1.94-95 Dec. 1.79-80 1.81 Ct.Cuba 3.17 3.17 Jan. 1.79-80 1.81-82 Koffie (Rio) (Santos) Juli 7.60 7.65 Juli 9.81 9.90 Sept. 7.72 7.80 Sept. 10.26 10.34 Dec. 7.83 7.91 Dec. 10.40 10.48- 50 Mrt. 7.90 7.99 Mrt. 10.47 10.56 Mei 7.98 8.07 Mei 10.54 10.62 CHICAGO, 23 JuU. 23 JuU 21 Juli Tarwe JuU 98% 993/g Sept. 997/g-lOO 1003/4-% IOIV2-6/8 23 JuU 21 Juli Haver JuU 443/4 44.34 Sept. 45% 45% 46% 461/2 Dec. IOIV2-6/8 1021/8-102 Dec. Mais Rogge Juli 64 63% JuU 733/g 72% Sept. 661/8 64% Pt- 73% 74 Dec. 69 67% Dec. 751/4 753/4 Reuzel Loco 7.02% 7.02% JuU 7.02% 7.021/2 Sept.** 7.221/2 7.25 Oct. 7.35 7.37% Dec. **7.57% 7.57% Oud contract Nieuw contract. 23 JuU 21 Juli Duluth Lijnzaad Juli Sept. 1.93 1.93 1.90 1.91% WINNIPEG, 23 Juli. 23 JuU 21 JuU Tarwe Gerst JuU 85% Oct. 86% Dec. 88% 85% 86% 87% JuU 47% Oct. 48% Dec. 5l) 47% 48% 50% Rogge Lijnzaad JuU - Oct. 61% Dec. 63 61V8 63% JuU - Oct. 1.65% Deo. 1.63 1.68% 1.66% Haver Juli 39% Oct. 39% Dec. 39% 39 39% 39 3D GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 23 Juli. Tarwe. Oct. 5.65.6j4* AMSTERDAM, 23 Juli. Eierveiling. Hoogste prijs 3.10, middel prijs 2.15 tot 2.50; laagste prijs 1.90 Dagaanvoer 230.000 stuks. Handel redelijk. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN aangekomen 23 Juli: Telena, tank, Curacao; Berenice, s, Stettin. Vertrokken 23 Juli: Ask. s, Lubeck; Moidart, s, Tvne. AMSTERDAM aangekomen 23 Juli: Luctor, Duis burg, repareeren, Werf Kromhout, Immanuel» Neuwied, repareeren. Brandenburg, Vesta, Vel- sen, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskan toor; Telena, Curagao, smeerolie, Steiger Bataaf- sche Petroleum Mij., Ruys Co.; Berenice, Stet tin, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskan toor; Prinses Juliana, Nykjöblng, steenen, Wester kanaal, Salomon's Kustvaart. ROTTERDAMZ.-AMERIKA LIJN. ALDABI, thuisreis, pass. 22 Juli Finisterre. ALPHERAT. 20 Juli van B.-Aires naar R'dam- JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISAROEA, afr. 20 Juli te Iloilo. TJIBESAR. 21 Juli van Padang naar Soerabaja- VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MU. HOLLAND—O.-AZIE LIJN. MEERKERK, 23 Juli van Hamburg te R'dam. HOLLANDAFRIKA LIJN. HEEMSKERK. 23 Juli van Beira naar Lorenzo Maraues. MELISKERK. 23 Juli van Rotterdam n. Ham burg. KLIPFONTEIN. uitreis. 23 Jul van Antwerpen- HOLLAND—AMERIKA LIJN. DINTELDUK. Pacific Kust naar Rotterdam. 21 Jui van Cristobal. DRECHTDIJK, Pacific Kust naar Rotterdam- 22 Juli v.m. te Liverpool DELFTDIJK, 20 JuU n.m. van Rotterdam te Los Angeles. STATENDAM, 21 Juli van Boston n. Rotterdam- ROTTERDAM, toeristenvaart. 22 JuU v.m. 8 uur te Bereng. ROTTERD. LLOYD. BALOERAN. thuisreiss, 21 Juli n.m. 7 uur va» Lissabon. INDRAPOERA, thuisreis, 22 JuU n.m. 2 uUr SIBAJAK, uitreis, pass. 22 Juli v.m. 1 uur Kaap del Armi. KOTA RADJA, uitreiss, pass. 21 Juli n.m. 7 »- Perim - PALEMBANG, thupisrels, pass. 22 JuU v.m. 0 uur Kaau del Armi. SITOEBONDO, uitreiss, 23 Juli van Suez. GAROET, 22 Juli n.m. 4 uur van Rotterdam te Hamburg. KOTA TJANDI, 22 Juli v.m. 10 uur van Rotter dam te Hamburg. KONINKL. PAKETVAART MIJ. TASMAN, 19 Juli van Durban naar East Londo»- SILVERJAVAPACIFIC LIJN. TARAKAN, 20 Juli van Calcutta te New-Orlea»® MIJ. OCEAAN. EURYMEDON, Java naar Amsterdam Via Lo»" den, was 22' Jui 7 uur 5 v.m. 275 mijlen Z. va» Lands End. DIVERSE SCHEPEN. NIEUWLAND, 23 JuU van R'dam te Grange mouth. ARY SCHEFFER, 22 Juli van Rotterdam Havne. JONGE JACOBUS, Rotterdam naar Algiers, P95" 22 Juli Dungeness. BATAVIER II, 22 Juli van Rotterdam te Gra vesend. ORANJEPOLDER, 22 Juli van Rotterdam 48 Londen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2