DE ENGELSCHE LUCHTMACHT 1,1 Osservatore" over den moord op dr. Klausener De overstrooming in Polen ma-*,k SSg «JfjÊÊSfy,-*- tri Het nieuws van heden ZIJNDE VOORSTELLEN ONVOLDOENDE? Volmachten voor Goebbels ZELFMOORD ONMOGE LIJK Zal Kard. Pacelli aftreden? DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 25 JULI 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18859 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Uitslag gevend voor Engeland is de positiewaarin het zich in een oorlog zou bevinden Defensief en politiek aspect Heel het openbaar leven in zijn macht Hitte in de V.S. duurt voort Reeds 535 slachtoffers Bankoverval in Kansas Het Weer K. N. S. M. FJORDEN-REIS 52 Dorpen en 1500 huizen staan onder water; honderden menschen vluchtten naar de daken Militairen en burgers verleenen hulp p II 1 f WL mp it* tttt H5« xctf t f - i De wapensmokkel naar Oostenrijk Bommen afkomstig uit de maga zijnen der S.A. te Lindau 99 De weduwe verklaart, dat haar man nooit een pistool heeft bezeten Herinnering aan hem blijft Hitier en de terreur Kard. Marchetti Selvaggiani zou hem als Staatssecretaris opvolgen Gastvrijheid Wolvenplaag in Roe menie Detachement gendarmerie gerequireerd De margarine-industrie in Duitschland Honderd bedrijven sluiten zich aaneen Aardschokken in Simla NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onze Londensche correspondent schrijft d.d. 23 Juli: Toen Mr. Baldwin de vorige week in het Lagerhuis het „5-jarenplan" der regee ring met betrekking tot uitbreiding der luchtmacht aangekondigd had, gaven de afge vaardigden door luide toejuichingen lucht aan hun voldoening. Maar reeds den volgenden morgen kon men zelfs in bladen, die gewoon zijn al wat de re geering doet of voornemens is te doen. met hun redactioneele goedkeuring te bezegelen, een zekeren twijfel waarnemen ten aanzien van de doeltreffendheid der regeeringsplannen. Zelfs de „Daily Telegraph" stelde de vraag: zijn ze wel voldoende? Er heerschte onmiskenbare teleurstelling in sommige politeke en journalistieke kringen. Eenige maanden geleden had mr. Baldwin „pa riteit" met de grootste naburige luchtmachten toegezegd, indien een mislukking der ontwa- penings-pogingen Engeland dwong zijn veilig heid te verzekeren door versterking van zijn sinds jaren niet op peil gehouden defensie. De vorige week evenwel sprak Mr. Baldwin niet meer van „pariteit"; de Britsche lucht vloot zal, als het 5-jarenplan tegen het eind van 1938 of in de lente van 1939 uitgevoerd is, bestaan uit ongeveer 1310 machines van de eerste linie. Dit is nog aanzienlijk minder dan Frankrijk en Italië, en niet meer dan Rusland en de Vereenigde Staten er thans hebben. De oogenblikkelijke sterkten van de luchtvloten der zes groote mogendheden (Duitschland bezit officieel geen militaire luchtmacht) zijn als volgt: Groot-Brittannië 840 Frankrijk 1650 Italië 1500 Rusland 1400 Vereenigde Staten 1100 Japan 1385 Neemt men in aanmerking dat deze landen in de eerstkomende vijf jaren evenmin zuller. „stilzitten" als Groot-Brittannië, dan zai men toegeven dat de teleurstelling van hen die op „pariteit" gehoopt hebben, begrijpelijk is. Maar hierom nog niet gerechtvaardigd! Noch Mr. Baldwin, noch eenig ander minister evenwel heeft verklaard dat een internationale toestand, gelijk op het oogenblik bestaat, de Verwezenlijking van pariteit noodzakelijk zou maken. De kans op een algemeene ontwape- ningsconventie, ofschoon gering, is nog niet geheel verkeken, en de regeering heeft ver klaard, dat, wanneer de desbetreffende pogin gen definitief als mislukt beschouwd moeten Worden, zij zonder verwijl stappen zal doen. Welke leiden kunnen tot een lucht-conventie Kortom: tot „pariteit" had de regeering zich alleen tegenover het Lagerhuis gebonden van het oogenblik af waarop een algemeene ontwa- Penings- of een lucht-conventie onmogelijk zou blijken te zijn. Zoover is het op het oogenblik nog niet. Het kan evenwel zoover komen. Bijzonder optimis tisch is men thans ook in regeeringskringen biet. Maar in het 5-jarenplan is dan ook niet de maximum-, doch de minimum-sterkte vast gelegd, welke de Britsche luchtvloot binnen vijf laren krijgen zal. Niets belet de regeering. wan- heer de internationale verhoudingen zich on gunstig ontwikkelen, de plannen te wijzigen Maar dé zaak heeft nog tal van andere aspecten. „Pariteit" wordt niet alleen bepaald door het aantal machines En- gelands luchtvloot is op de eerste plaats de fensief; zij is bestemd voor '„home defence' Indien thans een oorlog uitbrak tusschen En geland en de sterkste, en wegens haar ligging °ok gevaarlijkste luchtmogendheid, Frankrijk, dan zou deze behalve in de koloniën voor namelijk gevoerd worden ter zee en in de lucht, frankrijk beschikt over tweemaal zooveel mili taire machines als Engeland, maar wanneer het een offensieve rol wil spelen dan zou het er °ok zeker twee maal zooveel noodig hebben ais Engeland, dat zich op het defensief toe legde. De aanvaller immers hangt uitsluitend af van zijn machines en de daarin meegevoer de strijd- en vernietigingsmiddelen. De verde diger daarentegen beschikt over afweergeschut en tal van andere middelen om den aanvallen af te slaan en zware verliezen toe te brengen. „Pariteit" behoeft dus niet uitsluitend ver wezenlijkt te worden door het aantal gevechts machines op te voeren tot de sterkte van de grootste luchtvloot binnen Engelands bereik, ^ij wordt ook bepaald door het gehalte van het Personeel, zün toerusting, de reserves van ge oefende militaire vliegers, de afweermiddelen jegen luchtaanvallen en tal van andere fac toren. Deskundigen beweren, wel-is-waar da? d« Fransche luchtmacht niet alleen door de Numerieke sterkte der luchtvloot, maar in "ijna elk ander opzicht superieur is. Maar een minstens even belangrijk punt van overweging als het militaire is het politieke aspect der lUcht-bewapening. °f juister: de politieke aspecten. Indien de regeering besloten heeft tot een zoo aanzienlijke uitbreiding van haar lucht macht, dan ligt wel de praktische misluk king der ontwapeningspogingen hieraan ten pondslag. maar de werkelijke doeleinden zijn °ch: de verzekering van den vrede door het ?oheppen van een militaire macht, die kracht dÜzet aan Engelands woord, en natuurlijk ook de behartiging van Engelands eigen veiligheid. Hoor thans zijn luchtvloot in allerijl op te poeren tot de sterkte van die van Frankrijk of Italië zou Engeland nóch den vrede, nóch zijr lolligheid, kunnen verzekeren. Het zou integen- deel een paniek verwekken, welke voor der p-de hoogst gevaarlijk zou zijn. en bovendien ?et aanzijn geven aan een ,.bewapenings-wed- Btrijd" waarin het, met zijn tegenwoordiger Achterstand, hopeloos in het nadeel zou zijn. Een politieke overweging van anderen aard is deze, aat de Britsche regeering geen oogen blik denkt aan de mogelijkheid dat zij haar luchtvloot zou moeten aanwenden tegen Frank rijk, dus tegen de sterkste luchtmogendheid in Europa. Alleen reeds om geografische redenen kan er geen sprake zijn van emstigen lucht- wedijver tusschen Amerika en Japan eener- zijds, en Groot-Brittannië anderzijds. Verder is er geen land dat in zijn buitenlandsche poli tiek Engeland meer naar de oogen ziet dan Italië, en Ruslands ligging ten opzichte van Groot-Brittannië is voor een luchtaanval op Londen niet bijster gunstig. Vandaar dat de verklaring betreffende pari teit met de „strongest Power within striking distance" tot op zekere hoogte een phrase was, die misschien niet al te letterlijk moet opge nomen worden, en zeker niet in dien zin, dat Engeland in het belang zijner veiligheid een bewapenings-wedstrijd met die .strongest Po wer", d. w. z. met Frankrijk zou moeten houden. Bovendien behoeft niet noodzakelijkerwijze met die .sterkste mogendheid" Frankrijk be doeld te worden. Want ofschoon dit land op het oogenblik deze positie bekleedt, weet men niet of het over eenige jaren nog de sterkste luchtvloot zal hebben. En de verklaring sloeg niet op de oogenblikkelijke, maar op de toe komstige verhoudingen. Het duurt 3% jaar, alvorens een militair vlieger ten volle getraind is, en ongeveer vier jaren verloopen aleer een militaire aeredröme gereed is om in gebruik genomen te worden. Wij mogen dus aannemen dat Mr. Baldwin en zijn collega's dachten aan de .strongest Power within striking distance", niet op het oogenblik, maar in 1938. Met de mogelijkheid dat Duitschland, en niet Frankrijk dan deze positie zal innemen, tenzii er een ingrijpende wijziging komt in de natio nale en internationale verhoudingen, houdt men hier rekening. Want ofschoon eerstge noemd land geen militaire luchtvloot bezit, beschikt het over duizenden getrainde mili taire vliegers. Dat wil niet zeggen dat Engelands luchtpoli- tiek gericht is tegen het Duitschland van 1933. Ook met dat land wenscht men hier vrede en vriendschap te onderhouden. Die luchtpolitiek is gericht op handhaving van den vrede en van Engelands veiligheid, maar zij is tevens bere kend op de positie, waarin Groot Brittannië zich bevinden zou, indien de vrede niet ge handhaafd kon worden. En dit zou zeker geen positie zijn van vijandschap met Frankrijk. En de politicus, die in de „lobby" opmerkte: „Wanneer Frankrijks luchtvloot kleiner was geweest, dan hadden wij de onze nog veel sterker moeten uitbreiden" was de eenigszins tragische waarheid misschien zeer nabij. BERLIJN, 24 Juli (Reuter). Een officieel communiqué houdt in dat minister Goebbels het monopolie behoudt voor de propaganda in het binnenland en de berichtgeving naar het buitenland alsmede voor de controle op recepties. Deze laatste maatregel is vermoe delijk gericht tegen Rosenberg, die de ge woonte had eens per maand de buitenland sche diplomaten en journalisten uit te noo- digen. Deze uitbreiding van volmachten verstrekt aan Goebbels in zekeren zin absoluten invloed op alle manifestaties van het Duitsche publieke leven. Het gevolg van deze volmachten aan Goebbels is dadelijk zichtbaar. Reuter meldt namelijk, dat na de invloedrijke Zwitserschp en Engelsche or ganen nu ook voorloopig verboden zijn het Zweedsche conservatieve orgaan „Dayens Ny- heten", verschillende Oostenrijksche en Fransche bladen, benevens de „Chicago Daily Tribune" en de „Daily Express." NEW-YORK, 24 Juli (Reuter). In het midden westen der Vereenigde Staten duidt nog niets op een spoedige afkoeling van het weer. De record-hitte duurt onverminderd voort. Overal worden temperaturen geregistreerd ver boven 30 graden Celsius. Het totaal aantal slachtoffers is tot 535 ge stegen. LISSABON, 24 Juli (Reuter). Tengevolge van de groote hitte, waardoor het land geteisterd wordt, is aan den oogst groote schade toege bracht. Het fruit is meerendeels verdroogd. De spoorrails zetten tengevolge van de hitte zoo uit, dat het verkeer op sommige trajecten is gestaakt. NEW-YORK, 24 Juli. Te Oxford in den staat Kansas hebben vier met machinegeweren ge wapende roovers een bank overvallen. Zij roof den de kassen en namen vijf personen van het personeel en het publiek als gijzelaars mede. Na een levendig vuurgevecht wisten zij te ont komen. Een der bandieten en een voetganger werden gewond. Verwachting; p Zwakke tot matigen Z. tot W. wind, half p tot zwaar bewolkt of betrokken, waar- zz schjjnljjk eenige regen, zelfde tempe- p ratuur. Verdere vooruitzichten weinig verande- §E ring. ^iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii Naar de mooiste Fjorden per Mailschip „SIMON BOLIVAR" 24 AUG.4 SEPT. Prijzen van ƒ90.— tot ƒ200.— KONINKL. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. AMSTERDAM. WARSCHAU, 24 Juli. (Reuter) De rivieren in de Karpathen, die nauwelijks weer binnen hun oevers waren gezakt, zijn thans opnieuw tenge volge van nieuwe wolkbreuken in den afgeioo- pen nacht buiten hun oevers getreden. Aan de monding der San en aan de Weichsel nabij Sandomir is de toestand critiek. Het hooge water heeft aldaar de dijken ver nield, zoodat zich een geweldig meer vormae, waarvan de lengte 50 en de breedte 7 kilometer bedraagt. Op sommige plaatsen staat het water 5 meter boven den grond. 15.000 hectaren bouwland zijn bierdoor on bruikbaar geworden, 52 dorpen en 1500 huizen staan onder water. Tot dusver zijn 4200 per sonen in veiligheid gebracht, de rest heeft zijn toevlucht gezocht op de daken en wacht daar op redding. Zoowel de militairen als de burgerij zijn op geroepen om hulp te bieden. Alleen reeds het verlies, aan den oogst toe gebracht, wordt op 4 millioen zloty geschat. DANZIG, 24 Juli. (V. D.) Het hooge water nadert thans den benedenloop der Weichsel. Te Thorn werd vanmorgen een waterstand van 3.67 M. boven normaal geregistreerd, te Grau- denz 3.63 M., te Dirschau 2.57 M., te Schiewen- horst in den vrijstaat Danzig 2.72 M. Tusschen Dirschau en Thorn zijn de oevers hier en daar overstroomd. Er bestaat echter voorloopig noe geen gevaar voor de dijken en het daarachter gelegen gebied. Het hoogtepunt wordt te Dan zig eerst Woensdag verwacht. wzm iïWS In de werkplaats van een schoenenmagazijn aan de Loosduinsche kade te Den Haag brak brand uit. De brandweer bij het blusschingswerk BERN, 24 Juli. Dezer dagen werd, zooals ge meld, te Bern een aantal Nazi's aangehouden, die trachtten via Zwitserland bommen en wa pens naar Oostenrijk te smokkelen om de Nazi's a;daar in hun strijd tegen de regeering-Dollfuss tt steunen. Vandaag hebben de gearresteerden één uitvoerige bekentenis afgelegd. Zij behoor den tot het „Oostenrijksche legioen in Duitsch land" en hadden de ontplofbare stoffen in di recte opdracht van den commandant van het S.A.-legioen in Lindau door Zwitserland naar Oostenrijk moeten brengen. De stoffen zijn af komstig uit de magazijnen van de S. A. gouw leiding in Lindau. De gearresteerden zullen zich te verantwoorden hebben wegens overtreding van douanevoorschriften en wegens inbreuk op de wet inzake ontplofbare stoffen. In officieele kringen meent men, dat deze aangelegenheid hoogstwaarschijnlijk diploma tieke stappen tengevolge zal hebben, daar in dit geval de grenzen op krasse wijze geschon den zijn. In Bern was men er reeds geruimen tijd van Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 24 Juli: De Oss. Rom., die helderheid zoekt te brengen in de duistere gebeur tenissen van 30 Juni meldt de vol gende bijzonderheden over het einde van den voorzitter der Berlijnsche Katholieke Actie, dr. Klausener. Op den ochtend van den dertigsten Juni had Klausener nog met verschillende personen getelefoneerd over de afwikkeling van den laatsten Berlijnschen Katholiekendag en over zijn vacantie-plannen, wel een bewijs, dat niets hem vreemder was, dan de gedachte aan een samenzwering. Enkele minuten na 1 uur kwam een be ambte der Geheime Politie, vergezeld met twee onderofficieren en twee mannen van de S.S. in het Verkeersministerie; zij vroegen naar Klausener. De beide eerstgenoemdn gingen Klausner's bureau binnen, terwijl de beide S.Smannen bij de deur de wacht hielden. Spoedig daarop klonk een pistoolschot. Een politieman en een onderofficier kwamen daar op de kamer uit en deelden mede dat Klause ner zich had gezelfmoord. Zü weigerden zich naar den minister te be- jeven, voorgevend dat zij geen tyd hadoen. De reide S.S.-mannen bleven bij de deur van XUusener's bureau geposteerd met de opdracht niemand binnen te laten. tater heoben de politiebeambten en de on- de:officier der S.S. aan den Verkeersminister veklaard, dat Klausener, toen zy hem het arsstatiebevel mededeelden, was opgestaan, zyj hoed uit een kast had genomen en daarna naar zyn schrijftafel terugkeerde, waar h« uit eer. lade een pistool nam. Hausener ging daarop in de richting van de ieur, maar richtte onverwachts het pistool op iichzelf en doodde zich. D weduwe van dr. Klausener heeft echter ver.laard, dat deze nooit een pistool heeft gebd. Dok is het zonderling, zoo merkt de „(sservatore" op, dat de beide bezoekers hm het wapen zouden hebben laten nemen ei dat zy na zyn z.g. zelfmoord, geen arts of ander getuige zouden hebben geroepen on het feit van den zelfmoord vast te stélen. Eeit om 5 uur in den namiddag kwamen er bambten om het hjk van Klausener, dat nog iemand gezien had, weg te halen. Het lichaai bleek dicht by de deur te liggen, want leze stiet er by het openen tegen aan. Het bhaam van Klausener lag voorover met den bed tusschen de beenen en een pistool er naat. Het werd met een politiewagen naar het weenschappeiyk instituut der politie over- gebracl en slechts als asch terug gegeven. Maartij, die het lichaam hadden zien liggen met demoeo en het pistool ernaast, hadoen ook de doodiyke wonde gezien en de verbranding kan niet lit wisschen wat voor altijd in hun her innering stond gebrand. Klauseer was „gezelfmoord" door een schot in den tic. op de hoogte gesteld door de autoriteiten van St. Gallen, dat er vermoedeiyk ontplofbare stof fen uit Duitschland door Zwitserland heen naar Oostenrijk werden gesmokkeld. Deze ver moedens namen steeds vastere vormen aan, met het gevolg, dat de politie Zaterdag met succes heeft kunnen ingrijpen. Waarschynhjk zal de Bondsraad zich nog heden met deze aangelegenheid bezighouden. De gesmokkelde bommen zyn door een des kundige onderzocht; deze is tot de conclusie gekomen, dat het hier gaat om zoogenaamde Duitsche ordonnance-mijnen. WEENEN, 24 Juli. (V. D.) Volgens alhier ont vangen berichten heeft de Duitsche Ryksminis- ter van Buitenlandsche Zaken Von Neuratb kortgeleden stappen gedaan by den Rykskanse- lier met betrekking tot de Oostenrijksche kwes tie. Hitier zou hem hebben geantwoord, dat hij als Oostenryker zich niets liet voorschrijven en wat Oostenrijk betreft "zelf het beste wist wat er gebeuren moest. Fransche kabinet biyft ongewijzigd. Nieuwe overstroomingen in Polen tengevolge van hevige wolkbreuken. 52 dorpen staan onder water. Te Chicago zün 700 slachters in staking ge gaan. Volgens de „Matin" zal Z. Em. Kard. Pacelli af treden als staatssecretaris. Volmachten van Goebbels uitgebreid. Nieuwe couranten verboden. Opleving van anti-semie tisme. Reiswagen met Nederlandsche touristen by Rumpst (België) tegen auto gebotst; drie ern stig- en vijf lichtgewonden. De reis van de Koningin en de Prinses naar de Hardangerfjord. Vermiste kotter terecht. Wielrijder nabij Weert door sneltrein Amster damMaastricht gegrepen en gedood. De directies van de Domaniale en de „Willem Sophia" nemen voorloopig genoegen met 3 pCt. loonsverlaging. De duur der tentoonstelling „Stad Tilburg" met twaalf dagen verlengd. De eerste dag van de vierdaagsche afstands- marschen. Laatste dag van de zeilwedstrijden op de Kaag. New-Yorksche Beurs: Markt zwak. geringe verbetering, slot verdeeld. O O i PARIJS, 24 Juli (Reuter). Zooals we reeds meldden zal Z. Em. Kardinaal Pacelli in Augus tus met de „Conté Grande" als Pauselijk Legaat naar Buenos-Aires vertrekken om het Interna tionaal Eucharistisch Congres aldaar by te wonen. De correspondent te Rome van de „Matin" meent te weten, dat de Kardinaal zal aftreden als staats-secretaris in verband met zyn ge zondheid. Officieus wordt gemeld, dat hy zal worden opgevolgd door Z. Em. Kard. Marchetti Selvag giani, terwyi ook de mogeiykheid bestaat, dat Mgr. Pizzardo tydeiyk den post zal bekleeden, totdat een opvolger van Kardinaal Pacelli is benoemd. wy geven dit bericht onder alle voorbehoud. (Red.). Wij heeten een gastvrij volk. Zijn wij het ook individueeelk voor ons persoonlijk? In deze tijden nu het voor de ■jongeren zoo moeilijk is aan den arbeid te komen, zou het voor rondtrekkende gezellen heel wat waard zijn, wanneer cok bij de ka tholieke leeken de oude kloostergeest nog leefde die den vreemdeling wel kom heette in Christus' naam. De tijden zijn duur en het reizen kost veel geld. Natuurlijk moeten we wijs en voorzichtig zijn. Maar zoovelen on zer wij katholieken pelgrimeeren veel komen vaak over de grenzen en ontmoeten vreemden die we mis schien behulpzaam kunnen zijn. La ten we niet al te nuchter anderen afstooten. Laten we binnen de gren zen van voorzorg en voorzichtigheid de oud-Christelijke gastvrijheid en behulpzaamheid betrachten. Denken we bovendien aan eigen landgenooten óókieder heeft wel gelegenheden om gastvrijheid te betrachten. Laat die oogenblïkken niet nutteloos voor bij gaan. BOEKAREST, 24 Juli (Reuter). Verscheidene dorpen in Noord-Roemenië worden door een wolvenplaag geteisterd. Hongerige wolven loopen door de dorpsstraten en vallen voorbygangers aan. Verscheidene boe ren, die met paard en wagen uitgereden waren en plotseling door wolven aangevallen werden, lieten hun paard en wagen in den steek en vluchtten weg. De dorpelingen durven thans hun huizen niet meer te verlaten en daarom is een detachement gendarmerie gerequireerd om de wolven neer te schieten. BERLIJN, 24 Juli (V.D.). Er is een aaneen sluiting tusschen ongeveer 100 bedryven in de margarine- en kunstvetindustrie tot stand ge komen, teneinde de productie, de afzet en de pryzen van margarine, kunstvet, plantenvet en olie en traan in vasten vorm zoo te regelen, dat de verzorging van de bevolking verzekerd is tegen matige pryzen. Deze aaneensluiting heeft plaats gehad in het kader van het vetplan der Rijksregeering. Niet aangesloten zyn de oliemolens voor zoover zü andere dan de genoemde producten verwer ken. Het oppertoezicht berust by den minister van volksvoeding en landbouw. Hy heeft ver strekkende bevoegdheden. Daar de handel niet by de aaneensluiting is betrokken, moest het den minister voorbehouden biyven, handels plannen vast te stellen voor den afzet van pro ducten, voor welke op grond der nieuwe ver ordening vaste prijzen zyn aangegeven. Hoewel dus de regeering zoo noodig sterk kan ingrijpen, ligt het toch in de bedoeling de or dening der markten zoo mogelijk over te laten aan autonome lichamen en staatsdwang zoo veel mogeiyk te vermeden. De verordening zal op 1 Augustus in werking treden. SIMLA, 24 Juli. (V.D.) Gisteren zyn alhier twee kleine aardschokken gevoeld. Het epicen trum ligt waarschynlyk in Zuid Afghanistan. vwnimmnii y s Stand op Woensdag 1 uur v.m.; 758 Vorige stand 760.2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1