Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I I Plaats dan 'n „O voor 75.000 gezinnen STAD SNIEUWS om mBËasiiLM* Regenboog voor de Hollanders b* tb'»"4'*"" 1 m DE JOLLENTEAM VOOR DE KAAG WOENSDAG 25 JULI 1934 PROVINCIALE AMBTENAREN Staten wenschten huwende amb tenares niet te ontslaan. Soc. Dem. en salarisverlaging Salarisherziening ZOMERTENTOONSTELLING Kunsthandel Reeked, Wagenweg VERKIEZINGEN PROV. STATEN Vrijz. Dem. lijst In b0ScVj°os,es bo»e,>slaa" tacite"i0° „a een reüon- •"erkl k" m <Jroo9 Z,J KINDERHUIS „ST. JOSEPH" Er zal nog niet tot gerechtelijke maatregelen overgegaan worden LANDELIJK CONRES POLITIEBOND HEFFING VAN LEGES Enkele verhoogingen Bedevaarten Trouwboekje betalen Bevolkingsregister T eekeningen Beroepskeuze moet worden betaald ZEILEN Piet Molenaar hoofdprijswinnaar in de U-klasse, de Fries Hen driks in de Regenboog klasse, de Belg Fridt in de Zesmeter- klasse De Schinkel één in de 12 M klasse De hoofdprijswinnaars en bestgeplaatsten Het tekort op de be grooting Eigenaardige tegenspraak De sabotage met de „Nautilus" Manschappen gearresteerd Kijk uit bij het oversteken Mulo-examen Examen Hoofdakte Personalia Correspondentie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiinniiniiiiü Steijn, Beverwijk; mr. B. W. Stomps, Heemstede en R. Veen, Hilversum. Tot voorzitter van de federatie Haarlem, in de vacature mr. M. Slingenberg, die als zoodanig had bedankt, is gekozen de heer mr. J. H. Thiel, een oude bekende in het Haarlemsche politieke leven. Na de pauze was het woord aan den heer SNEEVLIET (R.S.), die deze voorstellen een verder afzakken van de democratische staats regeling noemde. De regeering zoekt mede plichtigen! riep spr. uit, medeplichtigen voor het afknotten van onze hoogste vrijheid. Ook spr. vroeg, waar de feiten zijn, die deze ver ordening noodig maken? Ook het verdrijven van de vrouw uit het bedrijfsleven is volgens spr. een bewijs hoever het in ons land gekomen is. De vrouw is in het geding, omdat reactie troef is! Spr. gaf als antwoord op de voor steilen „afgewezen". De heer DAM (A.R.) bepleitte de noodzake lijkheid van de maatregelen, die voornamelijk preventief moeten zijn. Daarna spraken nog de heeren BEUZEMA- KER (C.P.) en v. d. WAERDEN (S.D.) en mevr. RIBBIUS-PELETIER (SX>.). Dan was het woord aan den heer A. H. GER HARD (S.D.) lid van Gedeputeerde Staten. Spr. meende, dat het college wel degelijk „neen" durft zeggen, waartoe bewijzen voldoen de te verzamelen zijn. Ook in dit geval zou het daarvoor niet terugdeinzen. Maar het college vond geen aanleiding aanwezig om minder ver strekkende of scherpere bepalingen in het leven te roepen dan in het rijksreglement was be paald. Als Ged. Staten het reglement onjuist gevonden zouden hebben, zouden ze zeker een ander advies gegeven hebben. Spr. meende, dat hiermede feitelijk alles gezegd was. Spr. verzekerde den leden, dat Ged. Staten, zooals altijd, de toepassing naar rechtvaardig heid en zonder partijbelang zullen doen plaats hebben. Dan is er nog een scheidsgerecht, dat speciaal in Noord Holland (spr. zegt het met trots) zeer goed werkt. Spr. gaf een nadere verklaring van revolutionnaire gezindheid; uit handelingen, daden en woorden zal moeten blijken de wil tot handelingen die tot revo lutionnaire daden leiden. Er is in de provincie geen dwang om de vrouwelijke ambtenaren zoo spoedig mogelijk weg te werken. De heer KOOIMAN (V.D.) herhaalde zijn vraag: of het wenschelijk is, dat dit reglement voor het provinciale ambtenarencorps wordt aangenomen. De heer POTHUIS (S.D.) zeide dat zijn frac tie door het antwoord van den heer Gerhard niet tevreden is gesteld en tegen zal stemmen. Het artikel „Ontslag op grond van revolu tionnaire gezindheid" werd aangenomen met 35-24 stemmen. Het artikel „Ontslag huwende ambtenares en de vrouwelijke ambtenaar die in concubinaat gaat leven" werd verworpen met 31 tegen 28 stemmen. De overige artikelen werden z.h.s. aangeno men, met communisten en den heer Sneevliet tegen. Het amendement mevr. Boissevain „vaste aanstelling man en vrouw als adspirant gedi plomeerd-verplegende" werd verworpen met 51 tegen 6 stemmen. De voordracht van Ged. Staten „vaste aanstel ling man als gediplomeerd-verplegende, de vrouw als adspirant gediplomeerd-verplegende werd z. h. st. aangenomen. Aan de orde kwam vervolgens de wijziging van het salarisreglement, salarisregeling voor eenige hoofdambtenaren en intrekking tijde lijke kortingen. De heer POLAK (S.D.) verklaarde namens Zijn fractie dat het gewijzigde voorstel haar in stemming heeft. Dit Voorstel is: vermindering voor de lagere klassen 5 pCt., geleidelijke stij ging tot 8 pCt. voor de hoogste klasse, een en ander met afronding tot passende bedragen. Ook het voorstel: „kindertoeslag van f 52 per jaar per kind tot de voltooiing van het 18e jaar aan ambtenaren, wier bezoldiging minder dan f 3000 beloopt, te beginnen met het derde kind," wilde spr.'s fractie steunen, omdat zij meent, dat bij verwerping van dezen kinder toeslag heel de voordracht in gevaar komt. Zij wenscht voor de eventueele gevolgen daarvan niet verantwoordelijk te zijn en zal dan ook om opportunistische redenen haar steun aan de voordracht geven. Wordt de 5 pCt. korting voor de lagere be zoldigingsklasse gewijzigd, dan voelt zij zich geheel vrij om tegen de voordracht, in het bij zonder tegen den kindertoeslag te stemmen. De heer ASSCHER (V.B.) noemde het onbil lijk de salarissen der hoogere ambtenaren meer te korten. De verklaring van den heer Polak heeft spr. verrast en verheugd. De bescherming der groote gezinnen heeft ook sprekers sym pathie. Spr. wil nu geen roet in het eten gooien en met het voorstel meegaan. De heer Lambooy (RK.) beschouwde het voorstel als een moeilijk tot stand gekomen compromis. De fractie vereenigt zich met de voordracht en is zeer dankbaar voor de tege moetkoming aan de groote gezinnen. De heer SEEGERS (C.P.) was in de con tramine en achtte de verlaging van de kleine salarissen onredelijk. Spr. trok tegen de hou ding van de soc. dem. te keer. In Amsterdam waren zij principieel tegen kindertoeslag, in Haarlem zijn zij er vóór. Hoe kan dat rijmen? Ook de heer SNEEVLIET (R.P.) maakte zijn bezwaren kenbaar, waarna de vergadering ver daagd werd tot Woensdagmorgen. In de benedenzaal heeft de Kunsthandel Ree- •ker, Wagenweg 102, een zomertentoonstelling ingericht van plastieken, maskers, portretten en Kunstdrijfwerk door Jan van der Borden, Edith Klaverweiden, Piet Nieuwdorp en ir. S. Schol- tens. Deze expositie van weinige en kleine „stuk ken" werd ruim en overzichtelijk opgesteld. Zij leert ons, dat overdaad van werken steeds afbreuk doet aan de kracht der belangstelling, dat een groote selectie en een kleine keuze prettig en rustig aandoen en aan het tentoon gestelde zeer ten goede komen. Van Piet Nieuwdorp zagen we een enkel schilderwerkje (portret) en enkele teekeningen. die beter zijn dan het schilderwerk. De vlotte pastel van het zittende meisje achten we b.v. een der gelukkigste van de ingezonden werkjes Ook de toon is, evenals de teekening, zuiver en schoon. N. teekende ook artiesten-portretten, b.v. van de steeds zoo beminnelijk lachende filmdiva Henny Porten en van den leider van het Russisch cabaret J. Jusny, die zoo droog komisch en geheel eigen-aardig interpretee ren kan. Als hij optreedt met zijn „Blauwen Vogel" in een bepaalde stad, dan ziet men vooraf den scherpen kop van Jushny verschijnen tusschen de plooien van het podium-gordijn. Het eerste wat hij dan zegt is gewoonlijk, dat de plaats, waar hij thans optreedt, zoo bijzonder mooi is. Nimmer zag hij op zijn wereldreizen een stad, die daarmee te gelijken valt, in aanzien, bescha ving, etc. Hij zegt het op een toon, dat al de aanwezigen weldra schateren van den lach, om dezen leuken aanval op het chauvinisme. Geen wonder is het, dat een teekenaar zich aangetrokken gevoelt om den karakteristieken kop van Herr jushny te portretteeren. Onze teekenaar N. liet den artist blijkbaar zijn eigen portret zien, dat Jushny van 'n on duidelijke handteekening voorzag en waaron hij voorts heel enthousiast het woord „schite- rend" schreef, zoo doen uitkomend, hoe moei lijk de Nederlandsche taal is voor een vreem deling! De teekeningen van Nieuwdorp, de kunste naars, beteekenen artistiek niet heel veel, maar anecdotisch zijn ze toch wel aardig. De federatie Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond heeft een voorloopige lijst van candidaten voor de Provinciale Staten opgemaakt, welke in alphabetische volgorde als volgt luidt: A. F. C. Buckman, IJmuiden; A. Cassée, Bloe- mendaal; H. C. van der Colk, Wijk aan Zee; mr. L. G. van Dam, Haarlem; J. Dullaert, Hil versum; A. Fibbe, Haarlem; P. Kapteijn, Aals meer; C. J. Kruisweg, Bussum; dr. A. J. van Leusen, Velsen; S. j. van Limburg Stirum Nieuwer-Amstel; mevr. H. MeijersKehrer, Bus sum; mr. G. P. Nijbakker, Hilversum; J. Over Az., Haarlem; mr. M. Slingenberg, Haarlem; K. i Viel dra9en 3" j ■siTeSi Jan v. d. Borden brengt hout-plastieken: fi guurtjes en diertjes enz. De objecten, vooral die der diertjes, stijgen zelden boven het genre der sierlijke Kunstnijverheid. Een enkel vrouwenfi guurtje echter kan in zijn prachtige styleering' en zuivere, levensware lijnen tot de Kunst ge rekend worden. Buitengewoon aardig zijn de klei-plastiekjes van Edith Klaverweiden. Steeds mogen ze gees tig worden genoemd en raak in typeering. Soms is de expressie van een gelaat van diepere kunstwaarde, misschien wel onbewust verkregen. Ook de maskers zijn prijzenswaard. Ten slotte is er ir. Scholtens met zijn smaak volle Kunstdrijfwerk van schalen, bakjes, bor den, boekenhouders, enz. De artistieke glooiingen van deze voorwerpen, de wazige lijngeving wer den op gelukkige wijze verkregen. De voorwer pen zijn zeer karakteristiek en ook mooi van kleur. K. de H. Onder voorzitterschap var. den heer H. P. Toenbreker, directeur van het Vereenigd Trus teekantoor te Den Haag had gisterenmiddag in het café-restaurant Gebr. Brinxmann te Haarlem een vergadering plaats van obligatie houders van de 5 pCt. Ie hyp. obligatieleening groot 120.000 ten laste der „Stiftung für Hei- matlose Kinder" of Stichting voor verlaten kin deren, gesloten onder verband van het Kinder huis „St. Jozef" te Haarlem en onder garantie van de Orde der Eerw. Zusters Carmelitessen van het Goddelijk Hart van Jezus ie Sittard, van welke leening de op I Mei vervallende ren te niet voldaan was. De agenda voor deze vergadering luidde: „Beslissing of al dan nite tot gerechtelijke maatregelen zal worden overgegaan, aangezien de verschuldigde rente per 1 Mei j.l. niet vol daan en tegen de garante der leening, de Orde der Eerw. Zusters Carmelitessen van het God delijk Hart van Jezus (D. C. J.) een faillisse- ments-request is ingediend."' Reeds de vorige week was een vergadering als deze gehouden, maar toen was te weinig obligatiekapitaal vertegenwoordigd om een be slissing te nemen. Wel was nu ook slechts voor een bedrag van 14.200 vertegenwoordigd, maar volgens de Trustacte mocht in deze vergadering, ongeacht de grootte van het vertegenwoordigd obligatiekapitaal, een beslissing genomen wor den, zooals de voorzitter in zijn openingswoord mededeelde. Een der obligatiehouders merkte op, dat het niet in het belang van de obligatiehouders zelf zou zijn als men nu tot executie van het Kin derhuis zou overgaan. Spr. heeft van de ge rechtelijke bewindvoerders, die in velband met de faillissements-aanvrage over de goederen van de Orde van de Eerw. Zusters Carmelites sen door de rechtbank benoemd waren, verno men, dat zij met een regelingsvoorstel willen komen. Bovendien brengt het Kinderhuis aan den Zijlsingel te Haarlem nog iets op rendeert dus nog, en het is zeer zeker in het belang van de obligatiehouders dat vermogensbestanddee- len, die nog baten opleveren, in stand gehouden worden. Spr. diende daarom het volgende voor stel in: „De vergadering besluit den Trustee te machtigen om geen rechtsmaatregelen te ne men vóór 31 December 1934, teneinde de Be windvoerders der Orde in gelegenheid te stel len, alsnog een regelingsvoorstel bij den Trustee in te dienen. Mocht echter geen regelingsvoor stel vóór 31 December a.s. van de Bewindvoer ders zijn ingekomen, dan kan de Trustee on middellijk na dien datum rechtsmaatregelen nemen." De voorzitter wees er op dat op 22 October a.s. een verificatievergadering van de schuld- eischers van de Orde gehouden zal worden. De Bewindvoerders hebben dus dan nog van 22 October tot 31 December den tijd een regelings voorstel in te dienen. Doen zij het echter niet dan moet de Trustee na 31 December onverwijld tot executie overgaan, want dan staan er te groote belangen op het spel, vooral ook voor de kleine obligatiehouders. Het voorstel van den aandeelhouder werd vervolgens met algemeene stemmen aangeno men. De voorzitter stelde dan aan de orde de Op het Begijnhof te Amsterdam werd een bloemenhulde gebracht aan het H. Hartbeeld vraag of, indien er een regelingsvoorstel door de Bewindvoerders wordt ingediend, opnieuw een vergadering van obligatiehouders door den Trustee moet worden bijeengeroepen, of dat de Trustee gemachtigd is over dit eventueele voorstel onafhankelijk van de obligatiehouders, te beslissen. Besloten werd dat de Trustee bij eventueele aanbieding van een regelingsvoorstel door de Bewindvoerders, opnieuw een vergadering van obligatiehouders zal bijeen roepen. Het is in de practijk gebleken, dat de thans geldende verordening op de heffing van leges op velerlei gebied wijziging eri aanvulling be hoeft. B. en W. achten het daarom gewenscht de noodzakelijk gebleken aanvullingen en wij zigingen te verwerken in een opnieuw vast te stellen verordening. Aan de toelichting ontleenen wij het vol gende: Een bedrag van 1.leges voor vergunning tot straatopbreking of gebruik gemeentegrond is in verhouding tot de verschuldigde preca riorechten te hoog. De somtijds geringe kosten voor straatopbreking of gebruik gemeentegrond te vermeerderen met 1.leges is in vele ge vallen bezwarend te noemen. Een afzonderlijk tarief voor een dergelijke vergunning in te voeren ten bedrage van ƒ0.50 is billijk. Voor spoedbehandelingen is handhaving van het recht ad ƒ1.aan te bevelen. De kosten van een bewijs van Nederlander schap bedroegen tot dusver 2.plus 0.15 voor het omslag. Een verhooging dier rechten tot een totaal van ƒ2.50 is in verhouding tot de kosten van een paspoort ten bedrage van 2.alleszins te rechtvaardigen. Collectieve bewijzen van Nederlanderschap worden afge geven aan reisgezelschappen voor excursies naar Duitschland, dan wel voor bedevaarten Volgens de thans geldende verordening, kan hiervoor niet meer dan de leges voor één be wijs worden berekend. Invoering van het ta rief van 15 cent per persoon tot een maximum van 2.50, is daarom aan te bevelen. Het verdient aanbeveling om de vermelding „attestatiën de vita voor een levensverzeke ring" te wijzigen in: Attestatiën de vita met uitzondering van die, afgegeven voor pensioen, zulks ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders". Het komt n.l meermalen voor, dat de attestatiën de vita worden gevraagd niet alleen voor een levensverzekering, doch ook b.v. voor periodieke uitkeeringen, spaarverze- keringen, terugbetaling overtocht gezinsleden van Indische ambtenaren enz. In al die geval len kan betaling van 1.leges wel worden gevorderd. Alleen voor pensioenen zou vrijstelling kun nen worden verleend, onder voorbehoud van beooordeeling te dier zake door Burgemeester en Wethouders, ter voorkoming van mogelijk misbruik. Tot dusver wordt bij huwelijk een trouw boekje kosteloos afgegeven. Op deze wijze wor den jaarlijks plm. 900 exemplaren verstrekt, hetgeen de gemeente op 72.komt te staan. Het in rekening brengen voortaan van een be drag van ƒ0.30 voor een trouwboekje kan, ge let op den kostprijs en het te verrichten schrijfwerk geenszins te hoog worden genoemd. Het verschil tusschen een adres-opgave a 0.50 en een inlichting a 0.60 uit het Bevol kingsregister bestaat blijkbaar alleen in Haar lem en behoort vervangen te worden door de bepaling, dat voor eene nasporing in het Be volkingsregister evenals elders 0.50 per persoon verschuldigd is. Als regel worden de terreinteekeningen, ver- eischt bij het indienen eener bouwaanvrage, verkregen van wege het kadaster. Vaak komt het voor, dat de aanvrager een week moet wachten eer het kadaster de kaart en dan nog op te kleine schaal verstrekt. Dit werkt uiteraard belemmerend. De dienst van Bouw en Woningtoezicht is in staat, aangezien een groot gedeelte van de kaarteering dezer ge meente in teekening is gebracht, op aanvrage de gewenschte terreinteekening op vereischte schaal binnen één dag te vertstrekken. Om evenals het kadaster eene vergoeding te heffen voor het vervaardigen der teekeningen ten bedrage van ƒ3.per stuk, is billijk. Ge middeld zijn over de laatste drie jaren 540 bouwaanvragen per jaar ingediend. B. en W. besloten om over te gaan tot het heffen van rechten voor het verkrijgen van in lichtingen en adviezen inzake beroepskeuze, omdat moreel een zeer goede werking is te verwachten van dezen maatregel. De ouders zullen er zeker wat voor over hebben, als ze in deze moeilijke tijden nog een goed advies kunnen krijgen t. a. v. de beroepskeuze hunner kinderen, terwijl het gewenscht is, dat een in stelling als het beroepskeuzebureau, gezien de kosten, die aan het instandhouden verbonden zijn, zoo mogelijk ook eenige baten oplevert. B. en W. willen vragen 60 cent per keer dat advies wordt gevraagd voor inkomens tot en met 2500 en 1.20 boven 2500 inkomen, en voor inlichtingen resp. 25 en 5Q cent. Ondanks de windstilte werd er toch te 9 uur gestart voor den Holland-Friesland Regenboog- strijd, waarvoor alle tien deelnemers weer present waren. Op het vak van het Zweiland naar Norremeer lag Willem v. d. Mey aan den kop en met hem nog drie Hollanders, n.l. Veld huizen, Nathan en Bos. Toch viel er van den afloop nog niets te zeggen, want de windvlaag jes, welke zoo nu en dan neerstreken, bevoor deelden nu eens dezen dan genen zeiler. Zoo lag Willem v. d. Mey plotseling weer geheel in de achterhoede De Fries Hendriks passeerde en eindigde met mooien voorsprong als eerste, maar de Hollanders Veldhuizen, Bos en Nathan stelden daar door de bezetting der 2e, 3e en 4e plaats weer een behoorlijk puntenaantal te genover. In den groepswedstrijd der 12 Voetsjollen- klasse kwam Theo v. Helvert voor de derde maal als nummer één aan, via 'n aardigen strijd met v. d. Valk Jr. Vinnig was de strijd in den groepswedstrijd der 12 M2-Sharpieklasse, waar zoowel de Schinkel als Loosdrecht in de Kaag nog een redelijke kans op den prijs hadden. Aanstoos en Kröger brachten den prijs voor dezen wed strijd echter in veilige haven. Met 7 punten voorsprong op Loosdrecht bleven zij op de eerste plaats- Na de groepswedstrijden vroeg het „Jeuvne- programma" weer de aandacht. Daarin vermelden we allereerst de overwin ning van Fenenga in de 45 M2 kruiserklasse. Jammer was het, dat deze oude waterrot den tweeden dag zoo onfortuinlijk was met zijn schip aan den grond te loopen. Anders had hij zeker 'n mooie kans gemaakt op den hoofd prijs, welke nu ten deel viel aan Piet Molenaar, die éénmaal eerste was geweest en in de overige wedstrijden steeds een goede plaats had ingenomen. In de Pampusklasse was het uiteindelijk suc ces voor Luck van der Steur. Wel won vandaag Piet Schieffer na 'n mooie race den wedstrijd, maar v. d. Steur werd weer goede tweede. In de Regenboogklasse B lag de T»ries Lentsch Jr. geruimen tijd aan den kop, doch de Wetter- flinter van de Jong liep hem toch voorbij, waardoor deze met den eersten prijs ging strijken. De A-klasse leverde op dezen laatsten mid dag een geheel ander beeld dan in de voor gaande wedstrijden. Het lijkt wel, of de Frie zen er eerst tegen het einde van de Kaagweek beter inkomen. Dit mogen we althans consta- teeren uit het feit, dat Hendriks, die reeds in den teamwedstrijd als eerste geëindigd was, ook nu weer den eersten prijs wist te behalen, terwijl Kuipers de tweede en Oppenhuizen de vierde plaats bezette. Deze zoo spoedige terug keer der Friezen veroorzaakte niet weinig vreugde bij de aan den wal aanwezige Friezen, wijl Hendriks hierdoor mede beslag legde op den hoofdprijs. In de B M-klasse heeft H. v. Eyck vrijwel voortdurend de leiding gehad en hij won ten slotte vóór Boomstra, die van de vierde naar de tweede plaats was gekomen, ten koste van Bot en Kasteleyn. In de A-klasse der Damesjollen ontliepen de krachten elkaar deze Kaagweek niet veel. De dames v. Dijk, Oudshoorn, Molenaar, Karre- man en v. d. Stadt blijken hoe langer hoe meer aan elkaar gewaagd. Laatstgenoemde wist de zen keer op den hoofdprijs beslag te leggen. De uitslagen luiden als volgt: Holland-Friesland Regenboog wedstrijd: 1. M. Hendriks, Friesland; 2. H. Veldhuizen, Holland; 3. F. P. Bos, Holland; 4. Hans Nathan, Holland; 5. D. Oppenhuizen, Friesland; 6. S. Kuipers, Friesland; 7. K. Vrolijk, Friesland; 8. W. Z. van der Mey, Holland; 9. J. C. van de Velde, Holland; 10, Joh. Zwart, Friesland. Puntenaantal: Holland 29 pt., Friesland 26.1 pt. Totaal-uitslag Holland 97.2 tegen Friesland 67.1 pnt. Teamwedstrijd 12-Voetsjollenklasse: 1. Th. v. Helvert, de Kaag; 2. W. van der Valk Jr., Rot- terdamsche Zeilvereeniging; 3. J. Dijkers, Aegir, 4. J. H. H. de Jong, Aegir; 5. D. Kagcheliand, Rott. Zeilvereen.; 6. J. Simonsz, Zaanl. Z. V.; 7. P. H. R. Borgerhoff Mulder, De Kaag; 8. E. G. van de Stadt, Zaanl. Z.V. Puntenaantal: De Kaag 10.1 pnt., R.Z.V. 11 p.; Aegir 11 p.; Zaanl. Z. V. 4 p. Totaal-uitslag: 1. De Kaag 38.3 pnt.; 2. R.Z.V. 29 p.; 3. Aegir 25 p.; 4. Zaanlandsche Z. V. 16 p. Teamwedstrijd der 12 M2.-Sharpieklasse: 1. A. Aanstoos, De Schinkel; 2. L. V. Arnold, Loosdrecht; 3. W. J. H. Nauta, De Kaag; 4. A. E. Dudok van Heel, Loosdrecht; 5. A. B. Kröger, De Schinkel; 6. G. Nolles, Nieuwe Diep; 7. G. A. M. Saraber, De Kaag; 8. P. van Zutphen, Nieuwe Diep; 9. J. P. Wemink, Braassemermeer; J. van der Meer, Braassemermeer, uitgesl. Puntenaantal: De Schinkel 28.1 p.; Loosdrecht 28 p.; De Kaag 24 p.; Het Nieuwe Diep 20 p.; Braassemermeer 8 p. Totaal-uitslag: 1. De Schinkel 82.1 p.; 2. Loosdrecht 75.1 p.; 3. De Kaag 73.1 p.; 4. Het Nieuwe Diep 64 p.; 5. Braas semermeer 32 p. Het resultaat der vierdaagsche zeilwedstrijden, voor wat de hoofdprijzen betreft in de klassen, waarvoor hoofdprijzen zijn uitgeloofd, is ais volgt: Holland-Friesland Regenboogwedstrijd: 1. Holland 97.2 pt.; 2. Friesland 67.1 pt. Teamwedstrijd 12 M2-klasse: 1. De Schinkel 821 pt.; 2. Loosdrecht 751 pt.; 3. De Kaag 731 pt.; 4. Nieuwe Diep 4 pt.; 5. Braassemermeer 32 pt. Teamwedstrijd 12 Voetsjollenklasse: 1. De Kaag 38.3 pt.; 2. R.Z.V. 29 pt.; 3. Aegir 25 pt.; 4. Zaanl. Z. V. 15 pt. 45 M2. kruiserklasse Hoofdprijs P. Molenaar 55 pt; 2. C. A. Vermaat 48 pt; 3. B. Fenenga 37 pt. 12 M2.-Sharpieklasse1. A. Honigh 121 pt.; 2. G. A. S. Jongeneel 80 pt.; 3. B. L. Mesander 78 pt. Pampusklasse A. Hoofdprijs L. van der Steur 82 pt.; 2. W. de Vries Lentsch 74 pt. B.M.-klasse: Hoofdprijs H. v. Eyck 106 pt.; 2. J Bovanstra 94 pt.; 3. F. Overmans 66 pt. Regenboogklasse A: Hoofdprijs M. Hendriks 81 pt.; 2. H. Veldhuizen 71 pt.; 3. D. Oppen huizen 62 pt. 12-Voetsjollenklasse dames A: Hoofdprijs mej. M. J. v. d. Stadt 64 pt.; 2. mej. E. L. Karreman 49 pt.; 3 mej G. Oudshoom 47 pt. Intern. 6 Meterklasse: Hoofdprijs A. Fridt, België. 45 M2 Kruiserklasse: I. Benati II, stuurm. B. Fenenga; 2. Walta, stuurm. C. A. Vermaat; 3. Boekanier, stuurm. A. Warners. Regenboogklasse B: 1. Wetterflinter, stuurm. E. D. de Jong; 2. Pieterke, st. G. de Vries Lentsch Jr.; 3. Iris, stuurm. dr. P. B. Kreuk niet. 12 M2 Sharpie-klasse B: I. Rakker, stuurm. A. Honigh; 2. Nora, stuurm. C. Bronkhorst; 3. Sperwer, stuurm. G. A. S. Jongeneel; 4. Jassa- na. stuurm. B. L. Mesander; 5. Crabbelcate, stuurm. W. A. de Ridder. 12 M2 Sharpie-klasse C: 1. Peet, stuurm. A. Marlet; 2. Pierewiet, stuurm. P: C. W. Stork. Pampusklasse A: 1. Oranje, stuurm. P. Schieffer; 2. Steur, stuurm. L. van der Steur; 3. Sas, stuurm. J. Heynen; 4. Pluvier, stuurm. mr. E. R. Zweep. 12 voetsjollenklasse voor dames, klasse B: 1. Kwikdruppel, stuurm. mej. T. van Meeteren. 12 Voetsjollenklasse voor dames, klasse A: 1. Schuif, stuurvr. mej. M. J. van de Stadt; 2. Duikelaartje, stuurvr. mej. L. Molenaar; 3. Ideaal II, stuurvr. mej. E. L. Karreman. B.M.-klasse: 1. Wetterwille, stuurm. H. van Eyck; 2. Kameleon, stuurm. J. Boomstra; 3. Jutter, stuurm. P. W. Bot; 4. Adri, stuurm. P. Leewis; 5. de Dikke, stuurm. J. Kasteleijn. Pampusklasse B: 1. Norremeer, stuurm. ir. J. C. T. Hofkes; 2. Fuut II. stuurm. W. van Hat tem; 3. Knoopschoentje, stuurm. N.N. Regenboogklasse A: 1. Hennie, stuurm. M. Hendriks; 2. Waterrot, stuurm. S. Kuipers; 3 de Swan, stuurm. H. Zuiderbaan; 4. Windekind, stuurm. D. Oppenhuizen. 12 M2 Sharpie-klasse A: 1. Trinil, stuurm. L. V. Arnold; 2. Dinges, stuurm. W. J. H. Nauta; 3. Mieke, stuurm. Th. Gülcher; 4. Windekind stuurm. J. Maas; 5. Abha, stuurm. R. Nolles. Handicapklasse D: 1. Narmada, stuurm. H. H. Tieleman; 2. Zwerver II, stuurm. R. van Olden- burgh. Vrijbuiterklasse: 1. Jan Brass, stuurm. J. Dorsman; 2. Thedo, stuurm. A. Carpentier. Intern. Zesmeterklasse: 1. Uilenspiegel, stuurm. 4. Fridt; 2. Edith, stuurm. E. D. Kalis; 3. De Ruyter, stuurm. G. de Vries Lentsch; 4. Dou, stuurm. K. Nathan. 12 voetsjollenklasse A: 1. Ideaal II, stuurm W. Karreman Jzn.; 2. Vagebond, stuurm. Th. van Helvert; 3. De Glipper, stuurm. D. Kagcrel- land; 4. Bern, stuurm. B. Maas; 5. Af, stuurm. E. G. van de Stadt. 12 Voetsjollenklasse B: 1. Good Luck, st. J. L. van Wermeskerken; 2. My Hobby, st. J. Dij kers; 3. Duikelaartje, stuurvr mej. F. A. C. Leenen; 3. Cheerio, stuurm. C. Quispel Szn.; 4. Tierelier, stuurm. R. J. van Ginkel; 5. Schuif, stuurm. H. van de Stadt. 12 voetsjollenklasse C: 1. Dim, stuurm. K. Marlet; 2. Eider, stuurm. B. Ouwerkerk Jr.; 3. Alvertje, stuurm. E. J. Coster Jr.; 4. Spirit stuurm. W. Daniëls; 5. Weetiekep, stuurm. K. v Dijk. Regenboogklasse C: 1. Tïtia, stuurm. J. W. Maas Jr.; 2. Meteor, stuurm. H Müller; 3. De Leede Hl, stuurvr. mej. Tine van der Mey. In „De Telegraaf" vonden wij volgende cor respondentie uit Den Haag: In zijn rede voor het congres der R. K. Staatspartij te Breda heeft prof. Aalberse medegedeeld, dat op de rijksbegrooting voor 1935 een ongedekt tekort van aanvankelijk tachtig millioen teruggebracht was tot tien millioen. In verband daarmede vernemen wij thans van bevoegde zijde, dat over de groot te van een eventueel tekort op de begrooting voor 1935 op dit oogenblik nog niets defini tiefs te zeggen valt, zoodat geruchten en me- dedeelingen, die daarover de ronde deden, óf vaarbarig öf onjuist zijn. De samenstelling der begrooting is nog niet zoo ver gevordeid, dat ook maar bij benadering gezegd kan worden hoe groot een eyentueel tekort zal zijn. De ontwerp-begrootingen der departemen ten toonden wel een aanzienlijk tekort, zooals gebruikelijk, doch bij een algemeene herzie ning is daarvan veel weggewerkt. Thans wordt gewerkt aan de samenstelling van de defini tieve begrooting, waarvan het opstellen en sluitend maken zeer veel moeilijkheden biedt, zooals te verwachten was. De opbrengst der belastingen in 1934 blijft ver bij de raming ten achter en het is logisch, dat die raming voor 1935 mede daardoor uiter mate moeilijk is. Zij staat dan ook nog geens zins vast. Naar aanleiding van deze eigenaardige tegen spraak hebben wij ons tot Prof. Aalberse ge wend met de vraag, wat hii zijnerzijds hierbij had op te merken. Prof. Aalberse had van het „Telegraaf"-be- richt nog geen kennis genomen, en hij vond het nadat hij er via ons kennis van gekre gen had zeer onbelangrijk. Wie de „tegenspraak" goed leest, ziet ter stond, dat deze eigenlijk precies klopt met wat prof. Aalberse in de Partijraadsvergadering zeide; ontkend wordt niet, dat het tekort over 1935 aanvankelijk op 80 millioen geraamd is, noch ook, dat het tekort op Zaterdag 1.1. terug gebracht was tot ongeveer 10 millioen. Een en ander nader preciseerend verklaarde prof. Aalberse ons, dat twee dagen vóórdat hij in den Partijdag sprak het tekort nog ongeveer 12 millioen bedroeg. Hij had zijn inlichtingen natuurlijk uit de allerbeste bron en er valt aan zijn mededeelingen dan ook in het minst niet te twijfelen. Natuurlijk wordt de begrooting eerst in Sep tember vastgesteld en staat er nu dus nog niets vast, maar op het moment, dat prof. Aalberse sprak, was de situatie precies zóó als hij deze uiteenzette. Het schijnt dat „De Telegraaf" een tegen spraak heeft willen construeeren om wi 11 e van de tegenspraak, om interessant te schijnen. Betreffende de sabotage op de „Nautilus" verneemt „Het Volk", dat Dinsdagmorgen tot arrestatie van dertien korporaals en man schappen zou zijn overgegaan. De „Nautilus" is de haven van de Marine werf binnengesleept, waar het technisch en politioneel onderzoek wordt voortgezet. Ook de bewaking is gehandhaafd. Het is gelukt terstond de hand te leggen op den man, die de sabotage heeft gepleegd. Hij is in arrest gesteld en zal voor den Krijgsraad verschijnen, bericht de „Telegraaf". Er zijn te gen hem tal van aanwijzingen, zoodat veroor deeling waarschijnlijk is. Voorloopig is niet ge bleken, dat anderen hem behulpzaam waren. Gistermiddag had om twee uur een ongeval plaats op den hoek Raadhuisstraat en Rijks straatweg, hetwelk zich ernstig liet aanzien, maar toch nog wonder boven wonder goed af liep. Een meisje, dat van de school in de Timor- straat kwam, liep zonder uit te kijken den weg over en daardoor tegen een auto, die zich juist in beweging had gesteld. Zij kreeg een wond aan het rechterbeen en werd door een lid van den Ongevallendienst, dat toevallig passeerde, verbonden. Aan de openbare ULO-school B, Junoplant- soen 58, zijn voor het MULO-diploma A ge slaagd de meisjes: A. Blommaert, B. Bunt, N. van Joolen, L. van Loenen, C. Ravelli, T. Ra- velli, J. Rudolphy, W. Sterkenburg, T. Terp stra, J. Vallentgoed, E. van Velzen, G. van de Water, G. Wezenaar, K. Wit, A. van Zonne- velt en de jongens: Z. J. Boer, S. H. Booiman, B. Bunt, J. Hubregtse, J. R. Jansen, L. F. Jan sen, N. J. C. Jeekel, J. Leuvenberg, A. J. van der Mark, J. G. A. J. Oldenhave, C. A. Schip per, L. B. Schipper, Tj. de Vries. Voor het MULO-diploma B slaagden O. Meijer en de jongens: P. Clement, A. Doets, W. Fehres, J. A. Felder, L. de Klerk, D. G. H- van der Las, W. F. van Leeuwen, W. H. J. A. Oldenhave, P. A. de Weerd. HAARLEM, 24 Juli. Examen hoofdakte Ge ëxamineerd zes mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren R. Bos, Urk; H. E. Kruiper, Tuitjen- horn; C. A. Jansen, IJmuiden; S. de Jong, WÜK aan Duin. Geslaagd voor het Mulo-examen diploma W. J. N. Meijer, C. Langerak, T. H. Klijn, Ensink, M. v. Asten, S. H. Booiman, B. Buut» N. J. C. Jeekel, C. J. Ravelli, allen alhier. Ingezonden stukken,waarvan ons de inzender niet bekend is, kunnen niet worden opgenomen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4