FINANCIEN Amerika staakt De muiterij in onze Oost Dillïnger's laatste reis Zetel van Duitsch Front gesloten RADIO PROGRAMMA STRENGER STRAFFEN OP ROEKELOOS RIJDEN MARKTEN Dagfilm WOENSDAG 25 JULI 1934 Ultimatum van Olson HET VATIC A AN EN DUITSCHLAND Zeer gevaarlijk insect Korte berichten Donderdag 26 Juli 1934 Luchtmanoeuvres in Frankrijk Textielstaking in België verloopt Het oordeel van den A.N.W.B. De havenarbeiders van de West kust stemmen over hervatting van den arbeid De H. Stoel niet accoord met het resultaat der onderhandelingen tusschen Episcopaat en R ijksregeering De coloradokever in Duitse hland gevonden Een meisje in het rood de heldin van Chicago Dader van den aanslag op Machts is wel lid geweest van Duitsch Front HITLER ALS ZUIVERAAR Consumptiemelk VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Officieren veroordeeld door het Hoog Militair Gerechtshof Afweergeschut en telefonische en draadlooze verbindingen wordt geprobeerd DOODSLAG TE ECHT Verdachte in hooger beroep veroordeeld Dr. H. P. Berlage Verbetering Groot nationaal muziekconcours te 's Gravenhage Aardappelziekte Staatsexamen akte onderwij zer (es) Diploma huishoudster Nieuwe Motor- en Rywielwet een stap in de goede richting Nuttige voorschriften Examen hoofdakte Examen Nijverheidsonderwijs akte N I Stuurlieden Examen Bij de uitgifte van f 65 millioen Neder- landsche schatkistbiljetten en promessen werd voor een bedrag van j 84.53 millioen ingeschreven, waarvan f 58.64 millioen werd toegewezen. Gemeld wordt, dat de Suikerfabriek Kar- tasoera aan een Britsch-Indisch Concern is verkocht. De Ned. Ind. Escompto Mij. boekte in 1933 een verlies van f 28.50 mill., hetgeen gedekt zal worden door bedrijfswinst, re serve en afschrijvingen van het kapitaal. De balans is het resultaat van een nauwge zette her-waardeering der activa, waarbij de mogelijkheid voor verdere daling tot een stabiliteitsniveau niet is voorbijgezien. Het uitgegeven kapitaal dat ultimo December 1932 f 40 millioen bedroeg, zal verminderd worden tot f 33.75 millioen door intrekking van f 6.25 millioen aan ingekochte aandee ien, terwijl op het aldus gereduceerde kapi taal 60 pCt. zal worden afgeschreven tot dekking van geleden en te verwachten ver liezen. financial News" schrijft: Terwijl in ver schillende Londensche kringen de gedachte wordt gevormd van een credietverleening aan Duitschland, ten einde het land voor het communisme te redden, wordt het toch hoogst onwaarschijnlijk geacht, dat de Engelsche minister van Financiën deze meening deelt. Er is in Duitschland een aaneensluiting tusschen ongeveer 100 bedrijven in de mar garine- en kunstvet-industrie tot stand ge komen, ten doel hebbende, dat de produC' tie, de afzet en de prijzen van margarine kunstvet. plantenvet, olie en traan zoo ge regeld worden, dat de verzorging der bevol king tegen matige prijzen verzekerd is. Het oppertoezicht berust bij den minister en de verordering gaat 1 Augustus a.s. in werking. In goed ingelichte kringen te Berlijn ver wacht men nauwelijks een bevredigend re sultaat van de op 30 Juli a.s. te Brussel be ginnende suiker-conferentie. Door een nieu we restrictieregeling zouden aanneembare verdeelings-quota moeilijk te vinden zijn, aangezien de wereldmarkten sedert het op maken van het Chadbourne-plan in drie ja- jen opnieuw belangrijke wijzigingen heb ben ondergaan. Ondanks alle pogingen tot productie-beperking zijn de wereldvoorra den door vermindering van verbruik, pro tectionisme enz. verder gestegen. Na de zeer gestegen over-productie van staal in de Vereen. Staten gedurende de maand Juni wordt in de naaste toekomst geen belangrijke toename verwacht. In de staalnijverheid overheerscht echter de mee ning, dat de productie tot ongeveer 40 pCt. der capaciteit in September zal stijgen, aangezien de producenten hun hoop vesti gen op de bestellingen der automobielnij verheid en op den steun der regeering aan verschillende bedrijfstakken. De productie van Amerikaansche perso nenauto's bedroeg in Juni 261.850 wagens tegen 273.760 stuks de vorige maand en die der vrachtauto's 46.200 tegen 57.880 wagens. De National Steel boekte in het tweede kwartaal een netto-winst van minstens 2.15 mill., de grootste winst sedert 1930. Over het eerste kwartaal bedroeg de winst 5 1.64 mill, of 0.76 p. aandeel. De winst over het eerste half jaar beloopt waar schijnlijk 3.80 millioen of 1.76 per aan deel tegen 1.81 millioen of 0.84 per aan deel in dezelfde periode van 1933. De Tide Water Assoc. Oil Co. heeft in het eerste half jaar een netto-winst behaald van 2.67 millioen tegen 147.000 het vorig half jaar. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie iji Amerika is de afgeloopen week met 7950 vaten tot 2.592.000 vaten ge daald. De orders der American Car and Foundry beliepen op 1 Juli 5 9.47 millioen tegen 622.000 in Juli tan het vorig jaar. De re- geeringssteun aan de spoorwegen kwam ook ten goede aan de fabrieken, die wagons enz vervaardigen. Tengevolge van de hoogere loonen zal de winst echter waarschijnlijk klein zijn. De Tubize Chantillon Corp. een der groot ste producenten van kunstzijde-garens in Amerika heeft besloten haar fabrieken te Hopewell (Virginia) niet te heropenen, we gens de beschadiging door de stakers op 29 Juni j.l., welke duizenden dollars bedraagt. Het Amerikaansche Bureau voor Land- bouw-economie raamt den wereld-tarwe oogst (China en Rusland uitgezonderd) 400 millioen bushels lager dan in 1933. De netto-winst van 595 industrieele on dernemingen, spoorwegen en public utili ties in Amerika bedroeg in 1933 2.12 mil liard tegen 1.46 milliard in 1932. Deze ver hooging met 45 pCt. is het gevolg van do toenamen der netto-ontvangsten met 236 procent. Bij de inschrijving op de 4 pCt. convex- sieleening 1934 der gemeente Deventer werd van het recht van voorkeur een zoodanig gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrij vingen een belangrijke vermindering zed m.oeten worden toegepast. Examen Handelskennis L.O. Notarieel Examen 466e STAATSLOTERIJ MINNEAPOLIS, 25 Juli (Reuter) Gouver neur Olson heeft verklaard, dat de stakende vrachtauto-bestuurders binnen 24 uur de sta king moeten opgeven, daar anders htm werk door militairen zal worden overgenomen. Intusschen zijn opnieuw 1000 man van de Nationale garde te Minneapolis aangekomen. Ondanks de staking der chauffeurs zijn heden een groot aantal vrachtauto's geladen met le vensmiddelen en melk de stad binnengekomen, onder bescherming van nationale gardisten. Gouverneur Olson heeft verklaard, dat de na tionale garde de leiding van den geheelen toe stand in handen zal nemen. Gisterenavond zou een conferentie gehouden worden tusschen den burgemeester der stad Bainbridge en Gouverneur Olson. Olson heeft orders gegeven dat tijdens de conferentie, waarbij werkgevers en stakers zullen onderhandelen, het begeleiden van vracht auto's door de gardisten moet worden gestaakt. De staking der arbeiders van de kopermijnen In Butte in Montana dreigt grooteren omvang aan te nemen en zich ook tot andere bedrijven uit te breiden. Reeds hebben een aantal chauf feurs en kellners zich voor algemeene staking uitgesproken. Op het oogenblik staken aldaar 5000 mijnwerkers, 20 chauffeurs en 42 kellners. Men vreest dat de staking algemeen zal wor den en den geheelen staat zal betrekken in de beweging. Ook in New York dreigt thans een staking der havenarbeiders. De werkgevers zijn gisteren in een geheime vergadering bijeengekomen om over den toestand te beraadslagen. Omtrent het gesprokene werd niets medegedeeld, doch het schijnt dat de werkgevers niet voornemens zijn hun besluit te wijzigen om niet met de vak- vereenigingen te onderhandelen. Gisteren is door de havenarbeiders van San Francisco gestemd over het al of niet voortzetten der staking. Deze stemming is gehouden onder alle havenarbeiders van de Westkust. Wanneer des avonds laat alle stemmen zouden zijn uitge bracht, zouden de stembussen uit Portland, Seattle, San Pedro en Belle Harbour per vlieg tuig naar San Francisco worden overgebracht. Het resultaat der stemming zal eerst heden be kend worden. Senator Gerald Nye, afgevaardigde door de Republikeinsche Partij in Noord-Dakota, ver klaarde gisteren dat de NH.A. als herstelbewe ging gefaald heeft. De senator zeide dat hij, wanneer de 74ste Congreszitting geopend zal worden, wetgevende maatregelen zal voorstel len ter vervanging van de NR.A. BERLIJN, 25 Juli (VX>.) Naar verluidt zal het Vaticaan de overeenkomst, welke geslo ten is tusschen de Rijksduitsche bisschoppen en de vertegenwoordigers der Rijksregeering, in zake de Katholieke organisaties, niet ratificee- ren. Redenen worden niet bekend gemaakt. Men neemt aan, dat het Vaticaan van mee ning is, dat ook deze overeenstemming den Ka tholieken organisaties geen voldoende bescher ming biedt. (Zooals onze lezers bekend is, was het resul taat der onderhandelingen tusschen de bisschop pelijke en de regeeringsvertegenwoordigers naar Rome gezonden, waar het ernstig onderzocht werd. Beteekent bovenstaand bericht nu dat men ten Vaticane de overeenkomst onvoeldoende achtte? Aan den anderen kant echter onderhandelde de bisschoppelijke vertegenwoordigers voor reke ning van het Duitsch Episcopaat zonder eenige verantwoordelijkheid van den H. Stoel en zou een eventueele overeenkomst dus niet „gerati ficeerd" kunnen worden. Wij plaatsen dit niet zeer vriendelijke bericht dan ook onder voorbehoud. Red). Ofschoon er volgens de Zwitsersche grondwet slechts 50 handteekeningen noo- dig zijn voor het doen houden van een volksstemming inzake de herziening der constitutie, zijn er reeds 70.000 verzameld, zoo dat thans maatregelen zullen worden getroffen ter voorbereiding van het plebisciet. Ongeveer negenhonderd „ounces" goud ter waarde van bijna 50.000 gulden uit Zuid-Afrika bestemd voor Londen zijn gestolen uit een vlieg tuig van de Imperial Airways dat neergestreken was op den Nijl en door politie werd bewaakt. Melding wordt gemaakt van een Italiaansch- Turksch incident. Een Italiaansch visschers- vaartuig was door den wind afgedreven naar de kust van Klein-Azië en werd in de Calamaria- baai door Turksche grenswachten beschoten. Een vrachtauto uit Münster, die bij Alter- hade over een onbèwaakten overweg wilde rij den, werd door een trein gegrepen. Bij deze botsing ontploften de benzine-tank en vloog de wagen in brand. De chauffeur kon niet bevrijd worden en kwam in de vlammen om. Het socialistisch-communistisch eenheids front, dat dezer dagen in Frankrijk tot stand is gekomen, heeft zijn eerste zichtbare succes geboekt bij de gemeenteraadsverkiezingen te Miramas bij Marseille. Bij de eerste stemming kregen de rad.-socialisten gemiddeld 255 stem men per candidaat, de socialisten 215 en de communisten 419. De socialisten trokken zich terug ten gunste van de communisten, die daar door een gemiddeld stemmental van 580 per candidaat kregen, tegen 290 stemmen per rad.- soc. candidaat. Uit een bericht in de Deutsche Allgemeine Zeitung blijkt, dat de Coloradokever dit jaar in Duitschland gevonden is en wel te Stade bij Hamburg, in hetzelfde district dus, waar het insect in 1914 bleek voor te komen. Evenals toen hoopt men door zeer krachtige maat regelen den besmettingshaard volkomen te heb ben uitgeroeid. Deze maatregelen hebben be staan in het nauwkeurig afzoeken van het aardappelgewas op het besmette veld, het ver zamelen en vernietigen van kevers en larven, het vernietigen van het loof en het drenken van den grond met benzol en zware oliën. In zes dagen tijds is de besmette en van besmet ting verdachte oppervlakte behandeld. Verder heeft men de aardappelvelden tot op een af stand van 2 KM. met loodarsenaat bespoten en den geheelen omtrek onder toezicht gesteld. Uit het optreden van den Coloradokever in 1933 in Engeland (Tilbury) en in 1934 in Duitschland blijkt, dat de kans op overbren ging van dit insect (uit het groote besmet- tingsgebied in Frankrijk) grooter wordt. Ook in ons land is waakzaamheid meer en meer noodzakelijk. Volgens een bericht uit Tsitsichar is nabij Hanka een Japansche pantserwagen veronge lukt. De rebellen omsingelden den pantserwagen, deden hem uit elkaar springen en doodden de uit negen personen bestaande bemanning. De Japanners hebben een straf-expeditie uitgezon den. CHICAGO, 24 Juli. (Reuter). Het stoffelijk overschot van den beruchten bandiet Dillinger is in een zwart omfloerste kist zijn laatste reis begonnen naar Indiana, waar het ter aarde be steld zal worden. De vader van Dillinger liep in hemdsmouwen achter de kist, die uit het lijken huis werd gedragen onder de nieuwsgierige blik ken van een duizendkoppige menigte. Politie agenten moesten een weg banen voor den lijk stoet door de menschenmassa. Een geheimzinnig meisje dat zich in het rood kleedt,staat te Chicago in het brandpunt der algemeene belangstelling en geeft aanleiding tot allerlei gissingen. Het geheele land is ge schokt door het dramatisch einde van zijn meest-gevreesden desperado, en het meisje dat hem naar men gelooft, heeft verraden is een na tionale heldin geworden. Naar men gelooft ver toeft zij met een vriend te Chicago, zwaar-be- waakt in een hotel doch de grootste geheimzin nigheid wordt in acht genomen betreffende haar identiteit, uit vrees voor wraak door de vrien den van Dillinger uit de onderwereld. Ook het motief voor het verraad door het meisje wordt uitvoerig besproken. Indien zij en haar vriend aan de wraak van de onderwereld ontsnappen, zullen zij naar men gelooft de door de Bonds- regeering uitgeloofde premie van 10.000 dollar ontvangen, terwijl de 5.000 dollar, uitgeloofd door de vijf staten van het Midden-Westen waar schijnlijk ten deel zullen vallen aan de politie agenten van het Westen van Chicago, daar de Bondsagenten niet in aanmerking komen. Gemeld wordt, dat de arrestatie te wachten is van den dokter, die het litteeken uit Dilünger's gezicht verwijderde, waaraan hij te herkennen viel. Bewonderaars van den dichter James Whit- comb Riley hebben gisteren een krachtig pro test doen hooren tegen de plannen om Dillin ger te begraven op hetzelfde kerkhof waar het stoffelijk overschot van den dichter ligt. SAARBRüCKEN, 25 Juli (V.D.). De hoofd kwartieren van het nationaal-socialistisch Duitsch front, zijn gisteren, nadat de politie er wederom een huiszoeking had gehouden, ge sloten. Er zijn ook huiszoekingen gehouden in het bureau van het „Saarbrückensche Abendblatt", van het „Deutsche Nachtrichten Biiro" en van de „Saar-Korrespondenz". De Kaiserstrasse, waar de bureaux dezer beide agentschappen ge vestigd zijn, is door gendarmes afgezet. De re- geeringscommissie heeft een verklaring bekend gemaakt, betreffende den aanval op den in specteur van politie, waarin gezegd wordt dat de meest strenge maatregelen zullen worden genomen tegen hen, die de gevoelens opruien tegen ambtenaren. Reuter verneemt uit Saarbrücken dat Baum- gartner, die gisteren een aanslag pleegde op politiecommissaris Machts, naar een mededee- ling van het orgaan van het Duitsche Front, on langs schriftelijk zijn ontslag had aangevraagd uit deze organisatie, omdat de discipline hem te zwaar was. Deze brief werd echter eerst eer gisteren geschreven, wat op voorbedachte rade schijnt te duiden. Tijdens de huiszoeking in het gebouw van het Duitsche Front werd de burgemeester van Homburg, Rupertesberg, gearresteerd wegens beleediging van de agenten. WARSCHAU, 25 Juli. (Reuter). De chef der S. A- te Dantzig zou bedreigd zijn met uitzet ting uit de partij wegens zijn betrekkingen met Roehm. Twee afdeelingsleiders der S. A. heb ben moeten aftreden. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat de Pre sident der provincie Oost-Pruisen van zijn func tie is ontheven, alsmede twee zijner medewer kers, als gevolg van oneenigheden met mi nister Goering. Havas meldt uit Innsbruck dat de contröle aan de Oostenrijksche grens sedert gisteren aan beide zijden is verscherpt. Van andere zijde wordt uit Miinchen gemeld, dat onlangs in Beieren wederom een zuiveringsactie van grooten omvang heeft plaats gehad en dat talrijke arrestaties zijn verricht. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 29 Juli tot en met 4 Aug. 1934 de prijs van het taxegedeelte van con sumptiemelk, gekocht op Regeeringscontraot, is bepaald op 5K cent per liter, met dien ver stande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteits premie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. HUIZEN, 301.5 M.: K.R.O.: 8.00 Morgen concert. NCRV: 10.00 Gramofoonmuzlek, 10.15 Morgendienst door Ds. J. v. d. Wou- de. 10.45 Leger des Heils-kwartiertje. KRO: 11.00 Gramofoonmuzlek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin, 12.00 Politieberichten, i2.15 Het KRO-Or- kest onder leiding van Pierre Reinards. NCRV: 2.00 Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ablij, 3.00 Vrouwenhalfuurtje: mevr. E. RauwsDewald, 3.30 Gramofoon muzlek, 3.45 Verzorging van den zender, 4.00 Bijbellezing door Ds. J. C. H. Romijn, zang J. H. SmitDuyzentkunst, bariton, orgel: H. Smit—Duyzentkunst, 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd, 5.30 Lie deren-recital door mevr. Sophie Both Haas, sopraan. A. d. vleugel mevr. Jeanne Landré, met tusschenspel van Gramofoon muzlek, 6.43 C. N. V.-kwartiertje. Spreker: A. Stapelkamp, 6.58 Zenderoverschakeling 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Pers bureau, 7.15 Gramofoonmuzlek of een greep uit het „dagelijksch gebeuren", 7.30 Weekoverzicht door Corn. A. Crayé, 8.00 Gramofoonmuzlek, 8.15 Bachcor.cert uit de Pieterskerk te Leiden door Leo Mens, or gel, met medewerking van Sam Swaap, viool, 9.30 Dr. J. J. van Wermeskerken: „Onderhoudsplicht", 10.00 Vaz Dias, 10.10 Gedeelten uit het Oratorium „Elias", 11.00 Slotgedeelte Jan Dahmen, Feuermann, Cun ningham, mevr. Noorderwier, Jo Vincent. HILVERSUM, 1875 M.: 8.00 Tijdsein Avro- klok, 8.01 Populair gramofoonmuzlek, 10.00 Tijdsein Avro-klok, 10.01 Morgenwijding, 10.15 Gewijde muziek, 10.30 Kamermuziek door het „Aeclian-kwartet", 11.00 Voor dracht door Julia de Gruyter, 11.30 Voort zetting Kamermuziek door het „Aeclian- kwartet", 12.00 Lunchconcert door de Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeniging onder leiding van Nico van der Linden, met tusschenspel van Accordeonmuziek door „The Hollandia Three", 2.30 Voor dracht door Willem Huusche, 3.00 Gramo foonmuzlek, 3.45 Onderbreking van het programma. Overscahkeling op den zender „Radio Kootwijk", 4.00 Dr. J. H. Gunning J.Hzn. leest voor zieken en ouden van da gen, 4.30 Pianorecital door Gerda Broek huizen, 5.00 Voor grootere kinderen. Wie zingt er mee? 5.30 Kovacs Lajos en zijn Orkest, 6.30 Sportpraatje door Han Hol lander, 7.00 Cyclus: „Drie Zuid-Amerikaan- sche gramofoonplatenconcerten" door Mr. H. M. Merkelbach, 7.35 Causerie door prof. Dr. Ir. Stan Leurs, 8.00 Tijdsein Avro-klok, 8.01 Nieuwsberichten van het persbureau Vaz Dias, 8.05 Aansluiting met het restau rant Royal" te Arnhem. Concert door het ensemble Pali, 8.30 Zang door „The Ken tucky Singers", 8.45 Radiotooneel. Studio opvoering van „Wordt vervolgd" of „De Ontoofding van Leutje," spelleiding Kom mer Kleijn, 9.15 Zang door „The Ken tucky Singers", 9.30 Orgelconcert door Pierre Falla. Solist: Boris Lensky, 10.00 Ko vacs Lajos en zijn orkest. Intermezzi: Gino Berdin en zijn Hawaiian-orkest. 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias, 11.10 Aan sluiting met het gebouw „De Vereeniging" te Nijmegen. Concert door het Orkest Bob White, 12.00 Tijdsein Avroklok. Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 7.00 Duitsche avond. Accordeonmuziek door Arsène Ton- teling, 7.20 Vervolg accordeonrecital, 8.20 Gevarieerd concert door het omroeporkest onder leiding van Henri Pensis, 8.40 Ver volg gevarieerd concert, 9.35 Zangrecital door Fritz Hunding, 10.05 Duitsch sym- phonieconcert onder leiding van Henrl Pen- sis. BRUSSEL, 484 M.: 12.15 Max Alexys' or kest, 5.15 Het omroeporkest onder leiding van Jan Kumps, 9.35 Idem, 10.40 Gevraag de gramofoonmuzlek. BRUSSEL, 322 M.: 12.17 Gramofoonmu- ziek, 8.20 Concert, 10.30 Gramofoonmu- ziek. KALUNDBORG, 1261 M.: 3.50 Het om roeporkest onder leiding van Fritz Mahler, 8.40 Vroolijke avond, 9.20 Moderne muziek uit klankfilms door Louis Preii's instru mentaal ensemble, 10.05 Moderne Ameri- kaansche melodieën, 11.45 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M.: 4.20 Het kleine om roeporkest onder leiding van Willy Steiner. Het Elly Ney-trio (gr. pl.), 10.05 Ferrucio Busoni-programma, 11.10 Schrammelmu- ziek. HAMBURG, 332 M.: 1.20 Gramofoonmu zlek, 7.20 „Frohe Heimat", zangspel van Heinrich Andresen, 11.20 Rex Gordoms dansorkest, 12.35 Het omroepkoor zingt po pulaire liederen. KEULEN, 456 M.: 12.20 Het Westduit- sche kamerorkest, 7.20 Verdi-concert door het groote omroeporkest onder leiding van Otto Julus Kühn, niet medewerking van solisten, 10.50 Kamermuziek. DAVENTRY, 1500 M.: 2.20 Het Western Studio-Orkest onder leiding van Frank Thomas, 7.20 Het Studio-orkest van Bel fast onder leiding van E. Godfrey Brown, 11.05 Joe Loss en zijn Band. PARIJS (Poste Parisien), 313 M.: 7.00 Gramofoonmuzlek, 8.05 Idem. PARIJS (Radio), 1648 M.: 12.50 Het Vic tor Pascalorkest, 8.20 Kamermuziek, 10.50 Dansmuziek door het Lucien Goldy-orkest. MILAAN, 369 M.: 5.30 Dansmuziek, 9.05 „Iris", opera van Pietro Mascagni. ROME, 421 M.: 5.20 Kamermuziek, 8.30 Gramofoonmuziek, 9.05 Concert, daarna populaire- en dansmuziek. WEENEN, 507 M.: 6.05 Kamermuziek, 8.35 Gevarieerd programma onder leiding van Josef Holzer, 12.20 Erich Hermann's dansorkest. WARSCHAU, 1345 M.: 4.20 Populair con cert, 7.35 Populair concert door het om roeporkest onder leiding van St. Nawrot, 9.32 Het omroepsymphonieorkest onder leiding van E. Gorzynski, 10.35 Dansmu ziek. BEROMüNSTER, 540 M.: 7.25 Populair concert door het omroeporkest onder lei ding van H. Neppach, 8.20 Jane Atti zingt 0.20 uit de Münster te Bazel: Orgelcon cert door Adolf Hamm. BATAVIA, 25 Juli (Aneta). Het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan inzake de „Zeven Provinciën"-affai- re betreffende de straffen voor de negen of ficieren, hierbij betrokken. Het Hof ver klaarde de officieren schuldig. In het vonnis ging het Hof in op de opzet- theorie. Het Hof zou zwaar straffen, indien niet sinds tal van jaren tengevolge van velerlei op vattingen en invloeden het gezagsidée in betee- kenis zou hebben ingeboet, ook bij de Marine, waaraan door de autoriteiten niet steeds paal en perk is gestéld. Het Hof sprak de volgende vonnissen uit: De luit. t. zee eerste klasse W. F. J. F„ zes maanden, eisch een jaar en zes maanden. De luit. t. zee tweede klasse E. M. H., vier maanden, eisch een jaar en drie maanden. De luit. t. zee tweede klasse L. D. de K., vijf maanden, eisch een jaar. De luit. t. zee tweede klasse D. D., drie maan den, eisch zes maanden. Officier M. S. D. tweede klasse C. M. W. van B„ vier maanden, eisch vijf maanden. Officier M. S. D. tweede klasse L. de W., vijf maanden, eisch een jaar. Officier M. S. D. tweede klasse G. S., vier weken, eisch twee maanden. Luit. t. zee derde klasse A. N. Baron de V. van S. drie dagen, eisch vijf dagen. Officier van gezondheid twteede klasse H. C. B., zeven dagen, eisch drie maanden. De vonnissen tegen de heeren F., D., H., De K., De W. en Van B. bevatten tevens ontslag uit den militairen dienst. PARIJS, 25 Juli (Reuter). In de omgeving van Lyon beginnen heden luchtmanoeuvres, die verscheidene dagen zullen duren. Ter verdediging tegen de „luchtaanvallen" zijn opgeroepen: drie vliegtuig-af weer-regimenten, twee eskaders jacht-vliegtuigen, een aantal marine-vliegtuigen en een eskader nachtvlieg tuigen. Te Lyon, Grenoble en Gap zij ij n verscheidene batterijen en zeventig afweerposten opgesteld. Drie vliegtuig-eskaders zullen een aanval op deze plaatsen doen. Het doel van de manoeuvres is vooral het functionneeren der afweer-posten en der tele fonische en draadlooze verbindingen te onder zoeken. VERVIERS, 25 Juli (V.D.). De txtielarbei- ders, die sedert 26 Februari j.l. in staking zijn, beginnen langzamerhand terug te keeren naar hun werkplaatsen, ondanks het feit dat de vakvereeniging een beroep heeft gedaan op de arbeiders den strijd voort te zetten en de vak vereeniging trouw te blijven. Het gerechtshof te Den Bosch wees heden arrest in de strafzaak van den doodslag te Echt. De verdachte C. W. M. K., die door de recht bank te Roermond vrijgesproken was van het ten laste gelegde, dat hij in den avond van 9 April 1933 te Echt F. Tonnaer zoo met een mes in den hals had gestoken, dat deze den volgenden dag overleed, werd door het Hof wegens mishandeling met doodelijken afloop tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal had drie je ar gevan genisstraf geëischt. De toestand van dr. H. P. Berlage was heden ochtend nog onveranderd. In ons vorig nummer werd in een bericht over de Oranje Nassau-mijnen gesproken over een werkweek van zes dagen. Bedoeld was vijf dagen. De uitslag van den eersten dag der Concert wedstrijd op Zondag 22 Juli 1934 luidt als volgt: 2e Afd. Fanfare: St. Caecilia, MerumHer ten 319 punten le prijs: 2e afd. Harmonie: St. Willibrordus, Breda, 247 punten, 3e prijs; le afd. Fanfare: Eensgezindheid, Heiloo, 341 punten, le prijs: Eere-afd. Fanfare: Harmonie, Assen delft, 312 punten, le prijs; Eere-afd. Harmonie: Kunst en Strijd, Amsterdam, 271 punten, 2e prijs; Superieuren-afd. Fanfare: Waterlandsch Fanfarecorps, Amsterdam, 371 p., le prijs. Eere-wedstrijd: St. Caecilia, MerumHerten, 176 punten; Eensgezindheid, Heiloo, 164 punten; Harmonie, Assendelft, 160 punten; Waterlandsch Fanfarecorps, Amsterdam, 196 punten. In het etmaal van 's avonds 23 Juli tot 's avonds 24 Juli is in West Friesland en Zee land de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. In het et maal van 's avonds 22 Juli tot 's avonds 23 Juli is in Friesland de weersgesteldheid gun stig geweest, behoudens geringe neerslag. DEN HAAG. Geëx. 12 cand. Geslaagd de dames J L. Schmidt, Den Haag en G. P. Dekker, Delft en de heer M. A. C. Keijser, Den Haag. AMSTERDAM. Aan de nieuwe huishoudschool te Amsterdam verkregen de volgende leerlingen het diploma voor huishoudster: M. de Boer, Ber gen (N.H.); F. v. Eek, Bussum; J. Hagedoorn, Almelo; F. Hartogh, Amsterdam; A. Leerink, Am sterdam; E. Luteyn, Amsterdam; C. v. Olst, Am sterdam; N. Oosterbeek, Edam; G. Rijbroek, Am sterdam; N. Sarluy, Amsterdam; N. Schmidt, Am sterdam; W. v. d. Vegt, Amsterdam; D. Zonne- vylle, Amsterdam; J. Grobben, Almelo; T. Kaan, IJsbrechtum; T. Lohrmann, Almelo; C. Schrijver, Amsterdam; T. Steins Bisschop, Amsterdam; V. Blaauw, Aalsmeer; A. Bruins. Alkmaar; H. v. Geyn, Weesp; C. Jongejans, Zaandam; H. Mohr, Hilversum; D. v. Olm, Winschoten; G. Pelser, Amsterdam; R. Roemersma, Dulvendrecht; L. Sanders, Amsterdam; L. Scheepens, Amsterdam; D. Scheltus, Nijmegen; M. Slaterus, Haarlem; R. Wesselink. Enschede; J. Abrahams, Amsterdam; G. Altes, Amsterdam; T. v. d. Bergh, Moergestel; L. Staverman, Amsterdam; M. Tam. Harlingen; F. Wiegersma, Drachten; A. Deenink, Amsterdam; H. Drlessen, Amsterdam; L. Flesseman, Amster dam; J. Jansen, Amsterdam; N. de Jong. Amster dam; T. v. Lookeren Campagne, Hengelo; L. v. Meerum Terwogt, Zaandam: J. Schmidt, Amster dam. Dat de nieuwe Motor- en Rijwielwet met strenger bepalingen zou komen voor roekelooze weggebruikers, zal wel niemand verwonderd hebben, aldus schrijft ons de A.N.W.B.-Toeris- tenbond voor Nederland. Menigeen zal echter desondanks wel even opgekeken hebben bij 't vernemen van de mogelijkheid om rijbewijzen in bepaalde gevallen voor den tijd van tien jaren in te trekken. Wij zien in het wetsontwerp als maximum voor een ver- keersvergrijp thans drie jaren gevangenisstraf voorgesteld, wat voorzeker geen kleinigheid is! Maar aan den anderen kant is het misdrijf, waarvoor die sanctie geldt, ook heel ernstig (het bij een aanrijding veroorzaken van eens anders dood, terwijl de dader van dit feit door alcohol beneveld is). En zoo is het met meer feiten het geval: een aanzienlijke verzwaring van de straffen. Tegenover de strenge nieuwe bepalingen zijn er ook tal van regelingen voorgesteld welke zeer speciaal in het belang van de auto-bestuurders zijn. Zoo zal in de toekomst uitdrukkelijk toe gestaan zijn, dat een bloedverwant in den eer sten graad van den automobilist in een civiele zaak als getuige optreedt, wat van zeer groot belang is, omdat het maar al te dikwijls voor komt, dat deze alleen over naaste familieleden als getuigen beschikt. De Minister van Water staat heeft een verplichte verzekering van het risico wegens wettelijke aansprakelijkheid je gens derden niet overhaast willen invoeren, wat zeker ook als een voordeel beschouwd mag wor den. Overigens staat de Regeering gelukkig niet onsympathiek tegenover dit voorschrift, dat reeds in talrijke Europeesche landen bewezen heeft nuttig te werken. Een andere gunstige bepaling is de verlen ging van den geldigheidsduur der rijbewijzen (tot 5 jaar) en de vrijstelling voor bepaalde lichte motorfietsen. In plaats van het huidige nummerbewijs komt, zooals men weet een do cument, dat slechts voor één bepaald motor rijtuig geldig is. Hierdoor heeft de Overheid de mogelijkheid geschapen contröle op den toe stand uit te oefenen, waarin de auto verkeert. Dat men dit nieuwe bewijs tevens wel dienst baar zal maken aan wegenbelasting en naticr naliteitsbewijs (d.i. het bewijs van betaald irn voerrecht) is een voordeel voor de weggebrui kers èn voor het Rijk, omdat onregelmatige in voer (smokkelen van auto's) hierdoor voorko men wordt. Tenslotte toont de Regeering een open oog te hebben voor de moeilijkheden uit de ver- keerspractijk. Zij wil de verkeersregeling zoo veel mogelijk uniform maken en in de Motor en Rijwielwet alleen de hoofdzaken opnemen. In -Reglement en -Beschikking volgen dan de uitvoeringsmaatregelen, omdat deze laatste staatsstukken zooveel eenvoudiger bijgewerkt kunnen worden. Overigens is het nuttig, dat vele bepalingen nu ook gelden voor bestuurders van niet-moto- rische rij- en voertuigen en voorts kan bij de uitwerking van de wet nog goed werk verricht worden. Van die uitwerking hangt nog heel veel af, maar nu door het indienen van het nieuwe Motor- en Rijwielwetsontwerp een flinke stap in de goede richting gezet is, meenen wij op goede gronden, te mogen verwachten, aldus de A.N.W.B., dat de achterstand, welke in ons land onmiskenbaar bestaat, spoedig ingehaald zal worden. BREDA. Geslaagd de heeren. D. de Boer, Eind hoven; P. J. G. van Diggelen. Breda; P. Krijger, Willemstad; A. J. H. Kuijlaars. Tilburg; J. M. van der Weerden, Eindhoven. ARNHEM. Geslaagd de dames R. P. Widemann, Loblth; J. H. J. M. Relting, Breedevoort; de heer G. J. A. Jacohs, Nijmegen. DEN HAAG. Geslaagd de dames J. H. Hendriks, Den Haag; J. A. H. Nijhoff, Scheveningen en de heeren P. B. Renes en R. C. E. Roemers, beiden Den Haag. 's-GRAVENHAGE. Geëx. 6 cand. Geslaagd W A. Bonnier, Rotterdam; L. Brandsma, Hoogeveen; J. G. H. Busschers, Tiel; S. Langedijk, Enschede; J. H. Leijenaar, Arnhem; H. H. van Marlen, Dord recht. DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman groote stoomvaart de heeren L. J. Mussche, A. de Waal Malefijt en H. van den Haak. AMSTERDAM, 25 Juli. Veemarkt. Ter veemarkt werden heden aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 377 vette kalveren, le kw. 4048, 2e kw. 3038, 3e kw. 2228 vt. per kg. levendgewicht, 42 nuchtere kalveren 4—8 per stuk, 435 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90110 kg. 3738 ct., zware varkens 3637 ct., vette varkens 3536 ct. per kg. slachtgewicht. Marktoverzicht: Vette kalveren flinke aan voer, stugge handel, prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren geringe aanvoer, prijshou dend. Varkens matige aanvoer, vlugge handel, prijshoudend. AMSTERDAM, 25 Juli. Aardappelmarkt. Andij ker Muizen 5.506.00, idem kleine 3.203.60, id. blauwen 5.506.00, Langendijker Muizen 5.60 6.00, Purmerender Muizen 5.40-5.80, Zeeuwsche Eigenheimers 5.406.00, idem blauwen 5.60—6.00, Westlandsche Muizen 5.405.80, idem kleine 3.60 4.00, Zeeuwsche bonte Eigenheimers 5.606.00, Zandaardappelen 6.006.50. Aanvoer 143.100 K.G. BROEK OiP LANGENDIJK, 25 Juli. 60000 K.G. aardappelen: Schotsche Muizen 3.005.00, Schoolmeesters 3.80, Eigenheimers 4.104.50, Blauwe Eigenheimers 3.404.40, Due of York 2.702.80, Drielingen 2.603.20. 1200 bos Wor telen 1.50—1.80. 58000 K.G. Roode kool 1.00— 2.80. 6300 K.G. Gele kool 4.00—4.80. 1800 K-G. Vroege Witte kool 1.702.00. 4900 K.G. Uien: Gele Drielingen 3.10, Gele Nep 9.20, Zilvernep 7.308.80, Zilver Drielingen 3.503 80. 2450 st. Bloemkool: I 4.60—10.70, II 1.50—2.30. 2275 K.G. Slaboonen 9.20—10.10. 70 K.G. Snijboonen 7.10—8.00. 225 K.G. Bieten 1.50. NOORD-SCHARWOUDE, 25 Juli. 83000 K.G. aardappelen: Schotsche Muizen 3.604.80, Drielingen 2.403.40, Duken 3.60, Eigenheimers 4.004.30, BI. Eigenheimers 3.904.90. 3200 K.G. Spercieboonen 8.30—12.40. 415 K.G. Tuinboonen 1.301.70. 20200 K.G. Zilveruien: Zilvernep 6.70 —9.60, Drielingen 3-404.10, Zilveruien 1.20 1.50. 225 K.G. Kroten 1.30. 4600 K.G. Roode kool 1.20—2.00. 3500 K.G. Gew. Witte kool 1.70—1.90. 600 K.G. Gele kool 3.30. 400 bos Wortelen 1.90 WOERDEN, 25 Juli Aanvoer 490 partijen kaas: le kwal. met R.M. 20.0022.00. 2e kwal. met R.M. 16.0018.00, zware 23.00. Handel matig. DEN HAAG. Geslaagd de heeren J. Eikelboom te Sotrobos en J. Holleman te Rotterdam. DEN HAAG. Geslaagd voor deel I de heer M- Levano te Arnhem en voor deel II de heer H. oe Haas van Dorsser te Rotterdam. (Niet officieel) lste klasse, 3e lijst Trekking van Woensdag 25 Juli 1933 Hooge Prijzen f 100.— 12700 19910 Prijzen van f20, 99 1125 2638 4096 6821 9131 10987 12803 15189 16791 18470 20685 23248 153 1343 2789 4224 6834 9225 11191 13552 15277 17506 18952 20952 23424 234 1550 3022 4456 7294 9314 11669 13891 15723 17511 18999 21568 266 1587 3563 5439 7799 9852 11963 13921 16202 17535 19102 21695 486 2232 3622 5816 7963 9859 12012 13965 16411 17875 19596 22388 557 2317 3635 5963 8102 10536 12291 14474 16525 18063 20063 22596 591 2517 3923 6677 8556 10709 12560 14806 16591 18071 20461 22922 2633 4024 8711 10886 12610 14885 16620 18346 20531 23034

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6