Delfstoffen in de Poolstreken gij betrouwbaar 'ersoneel Plaats dan een „Omroeper "1 voor 75.000 gezinnen. KOLEN, OLIE EN KOPER VACANTIE00RD VAN DE KON. FAMILIE Menigeen zal verbaasd staan te hoor en van de groote hoe veelheden mineralendie de bodem der pool streken bevat Ontdekking van een Russische expeditie NEDERLANDSCHE RUITERS IN BELGIË Internationaal concours-hippique te Spa „Noorderbad"-Zeewedstrijd te Zandvoort Ulvik, een geliefkoosd toeristen oord in het landschap van Hardanger Beschut tusschen de bergen Turkije drinkt geen koffie meer mniiiiiinriiiiiiiuuiiimramnimnnmnnmtff DONDERDAG 26 JULI 1934 Filmster of president? Hoeveel oesters kan men eten? Een symbool van saamhoorigheid Jio"/», fel verband met de sabotage aan boord van de .Nautilus" is De Amjterdamsche politie in actie tijdens de vier- De ragenbul' die den laatlten da0 van do vierde *«rtmatch tusschen Engeland Jan Zeegers, de bekende Nederlandsche dit schip te den Helder aan de ketting gelegd daagsche ^Uïtra'ië kwam storen, vermocht de toeschouwers niet te verjagen ^ar^'^dstandsmah ^6"5 daj viardaa9I<dl* Ia wetenschappelijke kringen is men er min der verbaasd over dan in leekenkringen, dat er geweldige hoeveelheden kolen op het schiereiland Anadyr gevonden werden. Het is een feit, dat kolenlagen in alle Noord- en Zuid poolgebieden voorkomen. Zoo heeft Stefansson op alle eilanden ten Noorden van West-Canada kolen gevonden, behalve op het Victoria- en Meigheneiland. Zooals bekend worden sedert tientallen jaren op Spitsbergen, dat binnen den Poolcirkel ligt, mijnen geëxploiteerd. Een groot deel van de productie gaat naar Scandinavië. Eveneens binnen den Poolcirkel, in Alaska bij Kaap Lisbume, wordt sedert 1885 een mijn leeg gehaald, teneinde de walvischvangers van brand stof te voorzien. Aangezien in deze streken de walvischvangst niet meer wordt uitgeoefend, wordt in deze mijn slechts op halve kracht gewerkt. In de nederzetting Wainright halen de in boorlingen, de Alaska-Eskimo's, op primitieve manier de kolen naar boven, die zij voor eigen gebruik houden of aan de regeeringsscholen en missie-stations verkoopen. Deelnemers aan Poolexpedities, zooais de le den van de expeditie van Stefansson, hebben in hun winterkampen in Liddongolf en bij Kaap Grassy, zelf gevonden kolen gebrand! Ongetwij feld bevinden zich onder de ijspantsers in de Poolgebieden rijke kolenlagen. Of men deze echter ooit zal uitbuiten, hangt er natuurlijk van af, of de productie de onkosten dekt. Kortgeleden publiceerde de pers het bericht, dat de Amerikaansche marine in het Poolgebied van Alaska een grooten petroleumader had ge vonden. Dit gebied bevindt zich bij Kaap Simp son, die ha Kaap Barrow het Noordelijkste punt van Alaska vormt. Ook de olievelden van de Imperial Oil Com pany van Canada, met hun groote boortorens aan de Mackenzie-rivier, strekken zich tot ver in het Poolgebied uit. Zelfs 500 Engelsche mijl benoorden den Pool cirkel, op dezelfde hoogte als Spitsbergen, na melijk op het Melville-eiland, zijn zulke groote oliemassa's, dat het er ongetwijfeld van komen zal, dat hier midden in de Poolzee een oliestad ontstaat. In de laatste jaren heeft men koper- en ijzer ertsen in de Poolstreken gevonden, terwijl men jarenlang de meening was toegedaan, dat men deze nooit in die streken zou ontdekken. Wanneer de koperprijzen niet te ongunstig worden, mag men verwachten, dat met de ex ploitatie van deze gebieden een begin gemaakt zal worden. Aangezien, tengevolge van de steeds grootere plaats, die de electriciteit in ons leven gaat innemen, de behoefte aan koper stijgt, be hoort een exploitatie in de Poolstreken niet tot de nooit te vervullen utopieën. Behalve koper vindt men in de Poolgebieden ijzer en tin en bovendien goud, zilver en platina Niets lijkt meer onwaarschijnlijk; tenslotte delft men op Groenland sedert jaren crysolith, dat naar de Ver. St. wordt geëxporteerd. Wederom heeft een Nederlandsche equipe het gewaagd om zich na de successen te Am sterdam thans te Spa met de buitenlanders te meten. De equipe bestaat uit ritm. Schummel- ketel, luitenant Greter, luitenant Van Lennep en luitenant Van Schaik met de paarden Emica cf. Trixie, r.p. Diana c.f., Piccolo Amore, Danseuse Rose c.f. Godard r.p., Santa Bell, Denise en Sir Butt. Op den eersten dag van het concours stond op het programma de Prix du Casino, een handicap springconcours echter met in iedere klasse afzonderlijke placeering. Categorie A. was voor paarden, die niet meer dan f 140 gewonnen hadden. Hierin startten niet minder dan 47 paarden w.o. Godard en Santa Bell. Godard maakte tweemaal een fout en Santa Bell tikte van een muur, waarop losse daxpannen waren gelegd, een af, zoodat beiden prijs- loos waren. De categorie B was voor paar den, die nog geen f 350 gewonnen hadden. Hierin startte alleen Sir Butt van de Hol landers. In een keurigen stijl wist hij foutloos het parcours te beëindigen en daarmede den derden prijs te veroveren. Eerste was de heer Beauduin met Shuggy, 2e de Fransche luit. de Busnel met Caravelle. In de A-categorie werd de eerste prijs ge wonnen door Stormy Waether van den heer Beauduin, de 2>ede prijs door Surcouf van mei. Leonard en drie was Bléhon van luit. Dele- lienne. Nu kwam de derde en voornaamste cate gorie aan de beurt. Hierin sprongen alle overige paarden. Inmiddels waren de hinder nissen van 1.20 M. verhoogd tot 1.75 M. Van de Nederlandsche paarden wisten Ernica, Sir Butt en Trixie foutloos te blijven. Echter waren alle drie enkele seconden te langzaam om nog geplaatst te worden. Dan seuse Rose maakte met een overigens zeer goed parcours drie fouten. Dit nummer werd gewonnen door luit.. De Castries met Tenaco voor den Prix du Casino waren niet minder dan 112 paarden ingeschreven. Als tweede internationaal nummer volgde nu het con cours breedtespringen. Hiervoor waren inge schreven Ernica, Danseuse Rose en Trixie. Nog nooit te voren hadden deze paarden een derge lijk nummer gereden en veel hoop op succes bestond er dan ook niet. De uitslag wees ech ter anders uit. Begonnen werd met een proef- sprong over een sloot van 4.50 meter. De meesten maakten van dezen proefsprong ge bruik en geen viel af. Hierna werd de heg, die voor de sloot stond verschoven, totdat de breedte 5.45 meter was. Op dezen sprong viel reeds een groot aantal paarden af. Nu werd nog een tweede heg toegevoegd en de breedte op 6 M. gebracht, nog steeds waren de drie Nederlandsche paarden foutloos overgekomen Als eerste Hollandsche paard sprong Emica, die met meer dan 1 M. achter de slootkom landde, Trixie evenaardde hem nagenoeg, terwijl Danseuse Rose op de lijn sprong. Bij den tweeden sprong wist zij er ook juist overheen te komen. Nu waren nog slechts 7 paarden overgebleven, w. o. de drie Holland sche Nu werd de breedte gebracht op 6.75. Ais eerste startte Tenace met luit. de Castries, die den afstand foutloos sprong. Hierna volgde Ernica, maar de ruin kon zijn juisten afzet niet vinden en sprong tweemaal binnen de kaontlijn. Trixie maakte weer een formidabelen sprong en landde zeer ruim over de sloot. Dan seuse Rose na mnu haar aanloop en wist in prachtstijl eveneens deze enorme breedte te overspringen. Nu waren alleen overgebleven Tenaco, Trixie en Danseuse Rose. De breedte werd nu gebracht op 7.25 M., een afstand, die men eens moet uitzetten om eenig begrip te krijgen van de diepte van den sprong, die dan altijd nog iets meer is. Tenaco maakte de eerste maal een fout, doch de tweede waal wist hij juist te landen. Nu volgde Trixie en Danseuse, maar beiden konden hun goeden afzet niet meer vinden en landden in de sloot, waardoor zij beiden op de tweede plaats kwamen. Voor waar een prestatie als men weet, dat Tenace recordhouder is met een breedte van 7.50 M. Ernica werd zevende. Voor den Internationalen Zeemijl-wedstrijd, georganiseerd door de Zwemclub „Haarlem", op Zaterdag 28 Juli a.s. bij het Noorderbad te Zandvoort, komen veel inschrijvingen. Voorai in de hoofdklasse, de afdeeling vrije slag heeren, zullen de meest bekende lange afstand zwemmers van Nederland starten. De winnaars van den kort geleden gehouden Schelde- wedstrijd: Stender (Dolfijn), Wegenaar (A. Z. 1870) en F. Kuijper (Dolfijn) zullen met de winnaars van ten zelfdertijd gehouden IJselmeerwedstrijd: van Hemsbergen en Zee man (Haarlem), thans in de Noordzee te Zandvoort een feilen strijd voeren. In de schoolslagklasse noemen we o. a. de bekende schoolslagzwemmers Korpershoek (V. Z. C.) en Kroese (A. Z. 1870), die in derge lijke wedstrijden hun sporen reeds verdien den. De start vindt plaats om half vier, voor het Noorderbad. Zaterdag a.s. zullen H. M. de Koningin en II. K. H. Prinses Juliana naar Ulvik, gelegen in de Hardanger-fjord (Noorwegen) vertrekken voor Haar jaarlijksch vacantieverblijf in het buitenland. De reis, welke zal geschieden met een klein gevolg, gaat met het motorschip „Ta- nimbar" van de Maatschappij Nederland. Zooals op iedere jaarlijksche vacantiereis, zul len H. M. en H. K. H. een streng incognito be waren. Reeds meermalen vóórdien heeft H.K.H haar jaarlijksche zomervacantie doorgebracht in het Hardanger landschap. In 1930 logeerde zij te Bygdin, gelegen ten noordoosten van Ulvik, terwijl zij reeds tweemaal de kleine plaats Finse, gelegen aan de spoorlijn naar Bergen, tot haar vacantieoord koos. Ulvik is een liefelijk plekje, gelegen in het landschap van Hardanger. Een breede verkeers weg leidt langs de vruchtbare akkers en bouw gronden, waardoor rustig kabbelende beekjes stroomen, nar het plaatsje, dat om zijn schoone en ideale ligging vaak wordt gezocht door de vreemdelingen, die hier naast natuur schoon in de hotels en pensions een groot- steedsch comfort vinden. Ulvik ligt heerlijk beschut tusSchen de reus achtige gebergten, beschut ook tegen de win- tersche weersaanvallen en -wendingen en is tot heden gevrijwaard van de voor het landschap niet altijd fraaie gevolgen der moderne tech niek, die reeds zoovele schoone, ongerepte plek jes natuur deed verloren gaan. In het voorjaar bieden de boomgaarden een schitterenden aanblik, vooral vanaf een ge zichtspunt, twintig dertig meter boven de vriendelijke woningen uitstekend. Gedurende de zomermaanden heerscht er vaak een groote warmte. Van Ulvik voert een breede, moderne straat weg naar station Voss, waar de toerist met den bergtrein tientallen meters omhoog kan stijgen en alzoo een eenig mooi gezicht op het stadje en de schoone omgeving heeft. Ulvik bezit een wondermooie omgeving, mede door de uitge strekte ooft- en fruittuinen, welke aan de Har- danger-bewoners behooren, die hoofdzakelijk van de fruitteelt leven. Dat gedeelte der be volking, hetwelk niet van de fruitteelt leeft, handelt in kleeden en tapijten. De meisjes ver vaardigen linnen- en kantwerk. Van uit Har danger komt ook een eigenaardig soort viool, welks vervaardiging tot een deel der Noorsche huisvlijt behoort. De bewoners van Hardanger, de Haringer, zijn den vreemdelingen goedge zind. De typische Noorsche kleederdrachten, welke de boerenvrouwen en -meisjes uit den omtrek van Ulvik dragen, warden helaas steeds zeldzamer gezien. De landweg, welke dwars door Ulvik loopt, stijgt kronkelend omhoog en gelijkt vanaf een der omliggende bergtoppen, een kleine glim- FOTOREPORTAGE worm tusschen het weelderig groen der rijke bergbosschen. Deze weg loopt tot aan Gran- vintavn, waar hij samenvloeit in een weg naar Eide. Een modern ingerichte autobusdienst zorgt voor een goede verbinding naar Voss, dat 44 kilometer vanaf Ulvik is gelegen. Deze autobussen rijden meermalen per dag. Niet ver vanaf Ulvik bevindt zich een schit terende waterval, welke men reeds van verre kan hooren. Deze waterval is gelegen in Skjaerve-Voss, en steekt ver boven de lande lijke bergwegen uit. Aan den voet van dezen idyllischen waterval slingeren de bergbeekjes, welke vaak zoo helder zijn, dat de bergbeklim mers er een gezond drinkwater aan hebben. Ul vik bezit een tweetal comfortabele hotels, welke beide modem en smaakvol zijn ingericht. Het zijn het Brakanes Hotel en het West- rheim Hotel. Deze hotels zijn het gansche jaar geopend en in het vischseizoen worden de gas ten in staat gesteld op forellenvangst uit te gaan. President is weliswaar de eerste man van de Vereenigde Staten, maar hq wordt zeer slecht gehonoreerd. Op de lijst van degenen, die de hoogste salarissen ontvangen, staat hij ver ach ter bij de vele Amerikaansche beroemdheden en vooral bij de filmsterren. Uit een statistiek biijkt, dat 110 filmsterren veel meer verdienen, dan de president, terwijl drie net zoovee) ont vangen als hij, n.l. 75.000. Het hoogste sa laris, dat een filmspeler verdiende, bedroeg 191.000. Merkwaardig genoeg wordt in de sta tistiek hierbij geen naam vermeld, zoodat iedere groote ster beweren kan dit record op naam te hebben. Het voorstel van de Fransche handelaars ua oesters, om de Fransche regeering te bewegen oesters een verplicht onderdeel te doen zijn val» het eten in kazernes, is voor een Parijsch blad aanleiding geworden, de vraag te stellen hoe veel van deze kostelijke dieren wel door een ge" zonde menschenmaag verteerd kunnen worden* De oude Romeinen schijnen in dit opzicht veel gepresteerd te hebben; zoo was bijv. Se" neca volgens berichten van zijn tijdgenooten in staat per dag eenige honderden oesters te verteren. Vitellius, wiens eetzucht weerzinwek" kend was, had de gewoonte per dag een klein® duizend oesters te verslinden. In den modernen tijd heeft vooral'n FranscÖ* man, genaamd Laporte, bekendheid verworven» doordat hij op een avond 384 oesters consU' meerde, waarmede hij een record vestigde. 1® Engeland trok een arbeider de aandacht toe® hij achter elkaar 370 oesters naar binnenwerk' te. Deze man ondervindt van een jonge vrou* te Brighton ernstige concurrentie, die zoo en toe bij haar ontbijt ruim 300 oesters opeet. De Osmanen mogen geen koffie meer dri®^ ken. Aldus luidt de categorische eisch van pers van Stamboel en Angora, die een lev®1*, dige actie voor een koffieprohibitie op toü" gezet heeft. De conservatieve bladen wezen op, dat in tegenstelling met de gangbare mee' ning koffie nooit de Turksche nationale dra11 geweest is. Pas in het jaar 1556 importeerde ee Arabier uit Aleppo de koffie. De alom roei® vol genoemde Turksche koffie heeft in werk lijkheid niets met het land te maken, waaraf zij den naam te danken heeft. De nation® drank is veeleer de „ayraen", een mengsel v® paarden- en schapenmelk. efi De oorzaak van dezen persveldtocht moet na zoeken in economische oorzaken. Men wil invoer van de Braziliaansche koffie beperk die ongunstig de handelsbalans beïnvloedt- H g staat te bezien of de pers er in slagen z»' [S hartstochtelijke aanhangers van dien drank bekeeren. Hoe groot het animo voor een k®®, koffie is, blijkt wel uit het feit, dat één pers°t, in Turkije gemiddeld vijftien kop per dag bruikt. Helpt Uw noodlijdende land- genooten. Gebruikt voor Uw correspondentie Crisis-Postzegels Frankeerwaarde 5 ct. idem Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité. Z. H. Exc. Mgr. Lemmer» bracht Woensdag een bezoek aan het woon wagenkamp te Maastricht Een oogenblik van welverdiende rust tijdens de vierdaagsche. Zelfs de bagagedrager van een fiets kan als welkom steunpunt dienen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4