r- Schuit uit elkaar gevlogen DONDERDAG 26 JULI 1934 mm Nationale bedevaart Vele woningen zwaar gehavend Samenvoeging van Zaangemeenten K.F.C. - Willem II 2-1 Proeven op de muziekkabels KLOMPENMAKERS IN STAKING Dreigend conflict te Best Geen audiëntie Identiteitsbewijzen voor kalveiren ITALIAANSCHE PROCESSIE TE LONDEN 5 De pelgrims te Lourdes aangekomen EERSTE KAMER TER UITWISSCHING VAN DEN SMAAD Bij het zwemmen verdronken Vijftig jaar dierenarts Haven- en industrieterrein te Stein R.K. Vakschool voor Meisjes Examens De schipper en zijn knecht ernstig gewondzijn dochtertje gedood MOTOR BOTST TEGEN EEN AUTO Berijder kort daarop overleden DE GEARRESTEERDE FLESSCHENTREKKERS Ook de Amsterdamsche politie stelt belang in hen NEDERLAND—BELGIË De defensiepolitiek SPION UITGEWEZEN Spoedig echter uit Duitschland in ons land weergekeerd STILLE OMGANG DEN HAAG Pauselijke onderscheiding HOE STAAT HET MET DE TELEVISIE? FRIEDL DOTZA Te 's Gravenhage gehuwd VEEL BELANGSTELLING VOOR DE GRATO LORD BADEN POWELL NAAR JAVA CONTINGENTEERING VAN KACHELS NAAR HET H. LAND KIND DOODGEREDEN De „Rijstvogel" op Schiphol Post vluchten Herdenking der Lombok-expeditie Examen hoofdakte Notarieel examen Examen handteekenen L. O. Rapport der studiecommissie R. K. Mulo-examen Mulo-examen Examen N. O. akte N I Examen handelskennis L. O. Ons ontwaken Slap voorhoedespel van de Tilburgsche club Terug uit de missie Benoeming De heer P. F. v. d. Bogaard, administrateur van het Nederlandsch Televisie Instituut zal Vrijdag a.s., des avonds van 7.157.35 uur, een populaire causerie houden voor den K.R.O. over den zender Huizen, golflengte 301.5 M. over 't onderwerp: „Hoe staat het met de Televisie." Verder deelt bovengenoemd Instituut mede dat het van het Hoofsdbestuur der P.T.T. voor het nemen van Televisie-proeven de beschik king heeft gekregen over de muziekkabels, loo- pende van Utrecht naar Hilversum en naar Den Haag op de uren, dat deze niet gebruikt worden voor het overbrengen van concerten. Of het mogelijk is hiervan gebruik te maken, zal in af wachting van mededeelingen van firma's, die goede resultaten kunnen garandeeren, nader worden bekend gemaakt. Inlichtingen verstrekt het secretariaat van de afd. Amsterdam, Gebr. Naarden, Oude IJsel- straat 38. De klompenmakers, werkzaam bij de fa. Gebr. v. d. V., te Best, hebben Dinsdagavond besloten de aangekondigde loonsverlaging, die zeer in grijpend werd geacht, niet te aanvaarden. Indien de firma niet tot overleg bereid is. zal volgende week een staking worden afge kondigd. AMPENAN, 25 Juli (Aneta). Een eskader oorlogsbodems heeft op plechtige wijze hulde gebracht aan de veertig jaren geleden geval lenen tijdens de Lombok-expeditie door het leggen van een krans bij het historisch mo nument te Mataram. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 27 Juli as. niet plaats heb ben. In aansluiting bij een vorig bericht kan wor den medegedeeld, dat ten aanzien van de kal veren, welke door een identiteitsbewijs gedekt dienen te zijn, de gewichtsgrenzen voor de pe rode, ingaande op 1 Augustus 1934 bepaald zijn op 60250 K.G. voor stierkalveren en 100190 K.G. voor vaarskalveren. In dit verband wordt gewezen op de moge lijkheid, dat dieren, die op 1 Augustus slechts enkele kilo's zwaarder zijn dan respectievelijk 250 en 190 K.G. en uit dien hoofde in de voren bedoelde periode niet door een identiteitsbewijs gedekt behoeven te zijn, bij een volgende ver hooging der maximale grensgewichten wel bin nen de gewichtsgrenzen zullen vallen. Het komt daarom raadzaam voor, dat in der gelijke gevallen de eigenaren, hoewel dit uiter aard niet strikt noodzakelijk is, er toch toe overgaan identiteitsbewijzen voor de betreffende dieren aan te vragen, of, zoo zij zulks niet wen- schen, de bovenomschreven mogelijkheid, in verband met het hun toegewezen aantal kal veren, terdege in overweging nemen. Gezicht op de "belangrijke processie die door de wijk „Klein Italië", „Little Italy", ging, waar 100.000 Italianers leven. Het kontrast tusschen de sombere huizen van de Engelsche hoofdstad en het kleurige versiersel is treffend Men seint ons uit Lourdes, d.d. 25 Juli: De vier treinen van de Nederlandsche Natio nale Bedevaart, waarmede 1600 pelgrims, onder wie 280 zieken, werden vervoerd, zijn na een voorspoedige reis hier aangekomen. Alle deel nemers, ook de zieken, gaat het goed. Het weer is uitstekend. Hedenavond wordt de openingsplechtigheid aan de grot gehouden, onder leiding van Mgr. Teulings. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Eerst eKamer is een groot aantal wets ontwerpen, o.a. betreffende regeling van den in voer van verschillende artikelen, zonder debat en z.h.st. aangenomen. BATAVIA, 25 Juli (Aneta) Tijdens het Openbaar Gehoor op 31 Augustus a.s. zal aan den Gouverneur-Generaal een petitionnement worden aangeboden, onderteekend door 3000 Ned..-Indische ingezetenen, waarin de mede werking wordt verzocht van Z. Exc. voor het streven van het Nationaal Kruiserfonds, welk streven is het uitwisschen van den smaad, wel ke het betreurenswaardige gebeuren met ,,De Zeven Provinciën" op de Nederlandsche drie kleur wierp. Tijdens het zwemmen in den Braakman onder de gemeente Hoek, geraakte Woensdagmiddag de negentien-jarige Hamelink uit Sluiskil in diep water, waardoor hij zonk. Eenigen tijd daarna is hij levenloos opgehaald. Het lijk is naar het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De bekende Haagsche dierenarts dr J. O. v. d. Slooten, herdacht Woensdag den dag, waar op hij voor vijftig jaar tot dierenarts werd be vorderd. De raad der gemeente Stein (L.) heeft beslo ten tot den aanleg van een haven met los- en laadkade aan het Julianakanaal in de onmid dellijke omgeving van de haven der Staatsmij nen. Naar men ons mededeelt, zijn de plannen daartoe ip bewerking bij het adviesbureau- Bongaerts te 's-Gravenhage. Reeds hebben verschillende gegadigden zich aangemeld voor het gebruik van de loskade en haventerrein. Ook voor de vestiging van in dustrieën zullen terreinen ter beschikking zijn. LEIDEN. Voor het Staatsexamen Huishoudkunde en Waschbehandeling N VII slaagden de dames: H. M. Beekman, Sassenheim; M. J. Ph. Berkvens, Utrecht: C. M, Fens, Hillegersbe'rg; S Ph. A. van Krieken en H ,A. van Krieken te Haaksbergen: M. J. C. van d. Linden, Leiden; A. L. Maaskant, Bodegraven; M. A. M. Moenking, Bussum; M A. Munting, Alphen a. d. Rijn; E. M J. Schoemaker, Deventer en A. M. W. Wuisman, Schiedam. Voor het Staatsxamen Koken en Voedingsleer N VIII slaagden de dames: J. A. M. Alkemade, Noordwijk; C. H. Dijksterhuis, Groningen; G. M. C. Hoevenaars, Dongen; C. M. la House, Den Haag; S A. M. Nijsten, Amsterdam en M. L. D. van Vlijmen, Overveen. Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door de dames: J. van Beukering, J. Meijer, M. Stumpel, J. Timmermann en C. v. d. Vaart, Lei den; M van Daalen, Katwijk; A. Derksen, L. Hey- nen en M. Zuur. Voorburg; J. Drenth, Oude Pe- kela; N. Haspers, Koudekerk; L. v. d. Hoeven, Wassenaar; G. Rozemeijer, Rotterdam; C. Roozen, Haarlem; A. Stael en M. Welsing, Arnhem; T. Vos, Rijswijk; K. IJdens, Alphen a. d. Rijn; N. Vor- werk, Zierikzee. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" werd uitgereikt aan de dames: M. v. d. Horst. L. Krol, E Meurs, H. Prowaseck, E. Raat, M. Rotte veel, M. Sierag en W. v. d. Werf, Leiden; P. Heemskerk, Hazerswoude; J. v. d. Kerkhof, Voor hout; M. Leenen, Wa'rmond; A. Ouwerling en M. Paridon, Katwijk en D. Zoetemeijer, Alphen a. d. Rijn. Het diploma „Coupeuse" werd uitgereikt aan mej. G. Anes, Leiden. Geslaagd voor het examen „Costuumnaaien" de dames: G. Sasburg, Leiden; F. Bonnet en J. Kuy- pers, Oegstgeest; G. Loomans, Hazerswoude; G. Rozestraten, Alphen a. d. Rijn; A. Seinstra, Kat wijk; C. Straathof, Nieuwe Wetering; M. Zwetsloot, Warmond en J. Omtzigt, Zoeterwoude H.R. Geslaagd voor het examen van den Vier-Jarlgen Middagcursus de ames: A. de Haas, Leiden; C. Groenewegen, Voorschoten; L. v. Vis, Hazers woude en H. van Cuilenborg, Voorschoten. Geslaagd voor het examen „Costumière" de dames: H. Mtiller, J. Omtzigt, B. Schouten, E. van Ulden en C. Vogelezang, allen Lelden; J. Haas. noot, A. Peeman, M. van Rhijn en J. Rijsdam, Katwijk; C. Heyl, Warmond. Geslaagd voor het examen van den drie-jarigen VolVedigen Avondcursus de dames: A. v. d. Berg, J. van Deventer, A. Goedhart en M. van Zijp, allen te Leiden. In de visschershaven van Ouddorp en Goedereede op het Zuid-Hollandsche eiland Goeree-Overflakkee, heeft Woensdagmid dag een ernstige ontploffing plaats gehad aan boord van een visschersvaartuig. Van het schip is zoo goed als niets meer overgebleven. De schipper, P. Kastelein, en diens knecht G. de Keizer, die zich aan boord bevonden, werden zwaar gewond. Zij braken de beide beenen en ieder een arm. Het vijfjarig dochtertje van den schipper, dat zich op den wal bevond, kreeg een stuk hout tegen het hoofd, waardoor de hersen pan van het kind werd verbrijzeld. De kleine was vrijwel op slag dood. Omtrent het ontploffingsongeluk vernemen wij de volgende bijzonderheden: Om vier uur Woensdagmiddag was de schip per P. Kastelein met zijn beide knechts, G. de Keizer en J. Groenendijk, bezig zijn visschers- schuit, een blazer, welke gemeerd was aan het havenhoofd, met zwavel te ontsmetten. Daar toe was het geheel ledige vaartuig geheel af gedekt en met zwaveldamp gevuld. Waarschijn lijk tengevolge van het ontsnappen van car- biedgas uit de verlichtingsinstallatie, is toen plotseling een explosie ontstaan, zoo hevig, dat het geheele vaartuig uit elkander vloog. Kastelein en de Keizer werden tegen het dek geslagen en bleven met gebroken beenen lig gen. tewijl zij voorts ieder een gebroken arm hadden bekomen en ernstig waren verminkt. Zooals gezegd bevond zich op den wal in de nabijheid van het schip het vijfjarige dochtertje van den schipper. Het kind kreeg een groot stuk hout tegen het hoofd en werd vrijwel op slag gedood. Twee personen, die zich eveneens in de na bijheid van de schuit gevonden, werden door den luchtdruk meters ver weggeslingerd. Won derlijk genoeg zijn zij er zonder letsel afge komen. Van de visschersboot is alleen het onderge deelte intact gebleven. Wrakstukken van het schip werden naar alle kanten rondgeslingerd. De mast vloog recht in de hoogte en kwam een stuk verder neer. Verschillende aan de haven staande woningen werden zwaar gehavend, de ruiten sprongen en de daken werden vernield. De tuintjes voor de huizen waren alle bezaaid met overblijfselen van het vaartuig. Sommige stukken hout zijn honderdvijftig meter wegge slingerd. Onmiddellijk na de explosie kwamen van alle kanten de menschen toeloopen om hulp te bie den. Spoedig waren de geneesheeren van den Berg uit Ouddorp en Witkamp uit Goedereede ter plaatse. De gewonden zijn. nadat de eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Dirks- land vervoerd en daar ter verpleging opge nomen. Woensdagmiddag te ongeveer vijf uur is de 27-jarige de Vries uit Rottum met zijn motor fiets in de bocht van den weg te Onderdendam In botsing gekomen met een vrachtauto. De man werd zwaar gewond en is spoedig na net ongeluk overleden. Met de arrestatie van den man en de vrouw, die in een pension te Zandvoort logeerden, heeft de politie van deze gemeente een goede vangst gedaan. Want ook de Amsterdamsche politie heeft nog een appeltje met beiden te schillen, aangezien zij kortgeleden een pension aan de Stadhouderskade in alle stilte hebben verlaten met achterlating van een schuld van 150. Flesschentrekkerij is een ernstig misdrijf; dit ral vermoedelijk ook dit tweetal door de justitie duidelijk worden gemaakt. Nagenoeg al de Belgische dagbladen hebben gewag gemaakt van een in de Daily Telegraph als ingezonden stuk verschenen artikel van den gepensionneerd-generaal C. J. Snijders betref fende de Nederlandsche defensiepolitiek, be richt de „N. Rott. C." Een enkele courant, de katholiek-conservatieve Vingtième Siècle, knoopt er een korte beschouwing aan vast en schrijft: „Wij zijn het volkomen eens met het oordeel van den generaal doch veroorloven ons hem een vraag te stellen. Meent hij niet dat, waar de belangen van België en Nederland so lidair zijn, deze belangen beter behartigd zou den zijn indien, reeds in vredestijd, de grond slagen werden gelegd van een gecoördineerde actie?" Een Duitsche spion, die kort geleden op last van de Nederlandsche regeering was uitgewezen, heeft het blijkbaar niet noodig geacht zich iets van zijn uitwijzing aan te trekken. Hij keerde kalm uit Berlijn terug en was voornemens, ver trouwend op machtige relaties, zich weer te Am sterdam te vestigen. Zijn Poolsche huishoudster had hiervan reeds aan vele bekenden mededee- ling gedaan. Woensdagmiddag meldde hij zich bij de redac tie van „Het Volk", om eens precies uiteen te zetten, dat niet hij, doch een Nederlander belast was met de uitgave van een fel-antisemietisch krantje „De Stormer". Voordat de spion echter goed en wel met zijn verhaal was begonnen, zoo vertelt het blad, kwamen rechercheurs van den vreemdelingendienst, die reeds van zijn komst in Amsterdam hadden vernomen, hem uitnoodigen mee te gaan naar het hoofdbureau. De man was in het bezit van veel aanteeke- ningen, die hij den laatsten tijd hier had ver zameld. Hij gaf toe spion te zijn, maar beweerde zich niet te bemoeien met Nederlandsche aan gelegenheden. Thans zal de politie hem wel duidelijk maken, dat een uitgewezen Duitsche spion beter doet niet naar Nederland terug te keeren. Ter gelegenheid van het 12% -jarig bestaan van het Haagsche Genootschap van den Stillen Omgang is Zondag in de kerk aan het Bezui- denhout een H. Mis opgedragen, na afloop waar van het bestuur zich in de pastorie aan een lunch vereenigde. De geestelijke directeur, de Weleerw. Heer H. Vreeswijk, deelde daarbij mede dat Z. H. de Paus den heer A. J. Verbeek, secretaris begiftigde met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Aan den voorzitter werd een fraaie ets van oud-Amsterdam ter herinnering aangeboden. Te 's-Gravenhage is gisteren in het huwelijk getreden de bekende en gevierde kunstenaresse uit zoo menige operette van het Fritz Hirsch- gezelschap Friedl Dotza (Bemhardine Anne El- friede Dotzaner is haar naam) met Cornelis Leen- dert van Baaren, musicus, te Enschede, beiden 27 jaar. De ambtenaar van den burgerlijken stand sprak beiden hartelijk toe, gewaagde van de groote ontroering, die de kunstenaresse aan duizenden gebracht heeft, een ontroering, welke ze nu zelf ondergaat. Moge zij steeds kunnen zeggen: „lm Haag habe ich gefunden meine glücklichste Stunde". De belangstelling voor de Grafische Ten toonstelling, welke van 24 October tot 10 No vember te Utrecht in de Jaarbeursgebouwen wordt georganiseerd, overtreft verre de ver wachtingen. Bijna al de beschikbare ruimte is nu reeds besproken. De kwaliteit van het ten toon te stellen drukwerk is, voorzoover thans reeds kan worden nagegaan, van dien aard, dat de drukwerkconsument, die belang stelt in ar tistiek en goed verzorgd drukwek, op de expo sitie zeer veel zal kunnen opsteken. Bijna hon derd Nederlandsche drukkerijen werken aan deze vaktentoonstelling mee. De leerlingen der vakscholen worden in de gelegenheid gesteld werkstukken te exposeeren. Ook de buitenlandsche opleidingsscholen, als de Duitsche Meisterschulen, de Graphische Lehr- und Versuchantstalt te Weenen en de Typo grafische Studiekring van het Belgisch Boek drukkers Verbond te Antwerpen zullen toonen wat zij kunnen. In het buitenland trekt de Grato en het In ternationaal Congres, dat tijdens de tentoon stelling zal worden gehouden, eveneens bijzon der de aandacht. Alleen reeds uit Italië komt een gezelschap van honderd personen naar de oude Bisschops stad. BATAVIA, 24 Juli (Aneta) De leider van de internationale padvinders-organisatie Lord Baden-Powell en zijn echtgenoote zijn voor nemens een wereldreis te maken, waarbij ook Java zal worden aangedaan. Het echtpaar zal 27 October uit Londen ver trekken en vermoedelijk 5 December te Batavia aankomen. Op 6 December wordt dan Sema- rang en op den 7den Soerataja bezocht. Slechts tijdens het verblijf te Batavia zal Lord Baden-Powell door de padvindersorgani satie officieel worden gehuldigd. Na het bezoek aan Java zal het echtpaar doorreizen naar Australië en daar de padvin ders-jamboree te Melbourne bijwonen. Het Kamerlid van Dijken heeft aan den mi nister van Economische Zaken gevraagd, of het hem bekend is, dat het voor de importeurs van kolenhaarden, -kachels en -haardkachels met het oog op de tijdige aflevering aan de winke liers van het grootste belang is, dat uiterlijk 15 Augustus as. vastgesteld wordt, welke bij zondere contingenten zullen worden verleend boven het bij artikel 2 van het K.B. van 9 Juli 1934, No. 11, bepaalde contingent van 40 ten honderd. Verder wordt gevraagd of de minister bereid is te bevorderen, dat de bedoelde vaststelling uiterlijk 15 Augustus a.s. plaats vindt. Woensdagmiddag is uit Roosendaal met den sneltrein AmsterdamParijs de tweede Natio nale Bedevaart naar Palestina vertrokken on der leiding van de Paters Assumptionisten. De tocht gaat via MarseilleAlexandrië Cairo naar Jeruzalem. Te IJsselmonde is Woensdagavond bü het oversteken van den weg het zevenjarig zoontje van den heer Neerland door een melkauto van de firma De K. overreden en op slag gedood. Het retourvliegtuig „Rijstvogel" is Woensdag middag om zes uur op Schiphol aangekomen. De Kwartel is uit Bandoeng vertrokken en te Singapore aangekomen. De Pelikaan (uitreis) is van Bangkok ver trokken en te Singapore aangekomen. De „Rijstvogel" is op de thuisreis Dinsdag uit Rutbah vertrokken en te Athene aange komen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: H. W. Bacholner, Wassenaar; J. M. Leekie, C. de Boer, E. T. M. v. Onzen, Den Haag. DEN HAAG. Geslaagd voor deel II: A. G. V. Cooten, Blauwkapel (gem. Maartensdijk). DEN HAAG. Geslaagd de dames: A. S. A. Blok, Oosterbeek; E. S. M. Doorschot, 's-Hage; T. A. eVenhof, Amsterdam; de heeren: C. W. Baljet, Arnhem; J. F. G. Dur, Amsterdam; A. Jager, Ap- pingedam; C. Kasberg, Rotterdam; H. F. Kok, Amsterdam; J. P. G. v. Kraalingen, Haarlem; P. G. A. Lies, Goes; L. C. M. Louwmans, Sneek, M. Meerens, Den Helder; J. Mesman, Amsterdam; T. N. Min, Venray; G. A. v. d. Paardt, Amsterdam; S. Plantenga, Spannum (Fr.); J. H. Pop, Rotter dam; T. J. Rietbergen, Nijmegen; C. J. Roubos, Capelle (N.-Br.); G. K. Roza, Huizen; B. J. Voogd, Enschede. Op aanstichting van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is een commissie in het leven geroepen die tot taak had het vraagstuk van de samenvoeging der Zaangemeenten in studie te nemen en van haar bevindingen een rapport uit te brengen. Dat rapport is Woensdag verschenen en toe gezonden aan de besturen der gemeenten Zaan dam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormer- veer, Krommenie, Westzaan en Wormer, waar- bi; het verzoek wordt gedaan, dat men van zijn gevoelen blijk zal geven aan het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Na in algemeenen zin te hebben overwogen welke factoren behooren te gelden bij de beoor- c'eeling of gemeenten al dan niet behooren sa mengevoegd te worden, heeft de commissie zich afgevraagd hoe het mogelijk is dat heden ten dage de Zaansche bevolking, één in taal, één in cultuur, één in zeden en gewoonten, één in uiterlijk en innerlijk, één in hart, in bloed en geest alleen nog door onzichtbare kunstmatige gemeentegrenzen gescheiden blijft. De economische belangen der Zaangemeenten loopen geheel paralel. De Zaanstreek vormt, naar het oordeel der commissie een geheel en vormt een belangengemeenschap. Ook in cultureel opzicht zal men geen ver schillen, inhaerent aan een bepaalde gemeente, r.aar voren kunnen brengen. Wanneer dan ook ergens in ons land prac- tisch de gemeentegrenzen zijn vervallen, dan is dat zeker in de Zaanstreek. Al wordt dit element niet verwaarloosd, zegt de commissie dat bezuiniging niet het voor naamste doel is. Primair zijn de streekbelangen in den ruimsten zin des woord, waar de ge schiedenis nu wel overduidelijk heeft geleerd, dat langere handhaving det Zaansche ge meentegrenzen niet in het belang der bevolking is. De commissie is van oordeel dat de tegen woordige gebledsindeeling het grootste beletsel is, dat nog weggenomen moet worden, wil de Zaanstreek tot algeheele ontplooiing komen. Onweerhoudbaar groeien de Zaangemeenten in één, en langs den Provincialen weg en de rivier de Zaan liggen twee verkeersaders, waar- tusschen slechts één prachtige streek kan op rijzen, zoo de wil aanwezig is, daarvoor ge meenschappelijk te ijveren. De commissie acht thans het psychologisch c-ogenblik aangebroken om samenvoeging der Zaangemeenten andermaal te berde te brengen. Wanneer de Zaanstreek met een totale op pervlakte van 6568.4336 H.A. als geheel wordt overzien, dan geldt de overweging welk nuttig effect er uit de streek kan worden getrokken, ais er één uitbreidingsplan is. Groeien de zeven gemeenten los van elkaar, dan ontstaat op den duur een onafzienbaar complex straten en per- ceelen zonder meer, terwijl parken en plant soenen aan een ongebreidelde bouwwoede opge offerd worden. Dorpen als Wormer en Westzaan kunnen al leen grootere beteekenis krijgen, als zij door meerdere en betere verbindingswegen te water of te land nader tot het hart van de streek worden gebracht. Samenvoeging acht de commissie ook in het belang van de veiligheid te land en te water. Op hygiënisch gebied kan de zorg tot alle ge meenten worden uitgebreid, zooals T.B.C.-be- strijding, ontsmettingsdienst, reinigingsdienst, ging enz. Volkshuisvesting kan in de Zaanstreek door één centraal gezag veel doeltreffender worden bevorderd. Uitbreiding en verbetering der havens dient noodzakelijk centraal ter hand te worden ge nomen, zoodat ook de Noordelijke en Westelijke Zaanstreek beter bij het zeeverkeer kan worden aangesloten. Onderwijs, gas- en electriciteitsvoorziening, productieve werkverschaffing en werkverrui ming, Zaanbeheer, sluiswerken, het zijn alle onderwerpen, die naar het oordeel der commis sie, voor de Zaanstreek slechts centraal geregeld kunnen worden, indien de belangen der bevol king als uitgangspunt worden genomen. In plaats van de salarissen van zeven burge meesters, zeven secretarissen, zeven ontvangers, zeven directeuren van gemeentewerken (even zooveel gemeente-opzichters) kan één van de ze functionarissen benoemd worden, indien tot samenvoeging zou worden besloten. Alleen aan salarissen van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers zou zoo heeft de commissie berekend voor rijk en gemeenten 58.400 bespaard worden. Zoo is het ook met de salarissen der wethouders en de presentie gelden der leden van den Raad. Een samenvoeging der bedoelde gemeenten zal voor de bewoners ten opzichte van de te betalen belastingen, oordeelt de commissie ver der, geen noemenswaardige verandering met zich brengen. Ten aanzien van de havenbelangen wijst de commissie er op dat de Zaan slechts op schepen van beperkte tonnage is ingesteld, zoodat alleen cm dit euvel groote hoeveelheden goederen en grondstoffen elders eerst gedistribueerd moeten worden, alvorens zij de plaats van bestemming kunnen bereiken. Als de grenzen worden weggevaagd, is het mogelijk dat de goederen direct per zeeschip in de Zaan wordt gebracht. Langs den weg van samenwerking is het doel, naar het oordeel van de commissie, niet te bereiken. De commissie wijst in dit verband op de kwestie met de Zaanland, de gaslevering van de Koog, de tollen op de wegen, de onderwys- ïegeling enz. Slechts een middel kan, besluit de commissie baar rapport, de Zaanstreek redden en wel de officieele samenvoeging. DENEKAMP. Landbouwhuishoudschool. Tot het tweede jaar werden bevorderd: A. Heuthorst, Doe- tinchem; S. Holtslag, Wichmond; A. Tijscholte, Lattrop; M. Hendriksen, Wehl; A. Poelsma, Lut- kewierum (Fr.); M. Brok. Enter; S. Walstra, Pa penburg; A. Horsthuis, Rossum; A. van Mast. Buurse; M. Weenders en M. Woikorte, Tilligte; S. Tijhuis. Noord-Deurningen; S Witteveen, Roodhuis (Fr.); M. Schurink. Groenllo; G. Boet, De Lutte; F. van Langen, Singraven; G. Brum- melhuis, Bornebroek; S. Harmelink, Geesteren; W. Lucassen, Wehl; L. Geurtsen, Gaanderen: D. ten Dam, Wegdam; P. Dickmann, Hengelo (Geld.); M. Dijkstra, Tjerkwerd (Fr.); S. Heerink, Noord- Deurningen; D. Hofland, A. Krabbe, T. Mensink en M. Derkman, allen uit Denekamp: S. Heerink, R. Hassink, S. Looman, M. Ophuis en A. Mollink, allen uit Beuningen, gem. Losser. Het diploma werd behaald door: W. Baanstra, Denekamp; A. Bomers. Groenlo; C. Brandsma, Roodhuis (Fr.); M. Elsinghorst. Meddo; M Geer- dinck, Groenlo; R. Goselink, Wiene; S Haarhuis, Geesteren; M. Hakenberg, Oldenzaal; A Klink, Dalfsen; M. Lentferink, Mariaparochie; M. Mars man, Apeldoorn; J. te Molder, Bredevoort; A Penterman, Zieuwent; M. Renzenbrink, Dene kamp; A. Tiggeloven, Meddo; S. Tijman, Noord- Deurningen en T. Wesselink, Geesteren. AMSTERDAM. Geëx. 27 cand. Geslaagd diploma A: J. v. Oijen, J. Beerman, B. Faydherbe, R. v. Gemert, G. Huijsmans, A. de Boer, I. Hoedemakers, B. Kerstjens, J. v. Tongeren, J. v. d. Velden, J Kiesel, J. Meijers, A. Schönewolff, J. Smit, J. v. Straaten, G. Nooy, M. Remkes, H. Spruyt en E. F. Kiesel; diploma B: D. Poppe en L. v. Woersem. Afgewezen: 6. AMSTERDAM. Geslaagd: W. H. Reiniers, C. J Scheermeijer, M. Rosema. J. Berclouw, A. van Kooi), F. Vos, H. van Rooij, E. Harmsen, R. v. d. Veer, P. C. G. Hoeffnagel, diploma B: A. E. Boom- kens. J G. ter Bruggen, W. J. A. Buwalda, J. N. Cchristophersen, N. van Drimmelen, J. J. Hage- man, W. L. Wijnen, H. J. Lindooren, J. J. Jansen, H. B. Damman en W. J. Damman. DEN HAAG. Geëx. 6 cand. Geslaagd: A. E. Meijer, Leiden; P. Mur, Amsterdam. Akte Nb. Geëx. 6 cand. Geslaagd: J. Blüm, Weesp; F. Fennema, 's-Hage. Akte N c. Geëx. 2 cand. Geslaagd: J. Rol, Haar lem. DEN HAAG. Geslaagd de heeren: L. Keesmaat, Den Haag; R. Kelderhuis, Haarlemmermeer; G. J. Kocx, Zaandam; A. D. v. Leeuwen, 's-Hage; N. Haaiman, Coevorden. Herinnert ge u nog uw eerste ont waken als kind in een vreemde kamer? Hoogstwaarschijnlijk in de vacantie buiten. En nu nog is het voor de meesten een zekere sensatie den eersten ochtend na aankomst wakker te worden in een vreemd vertrek, ergens op 't land, met uitzicht op velden of bosschen of zee.... Er gaat een nieuw leven voor ons open, we ontdekken een nieuwe wereld. We zijn uit de oude beslommeringen gerukt. Al is het een simpel vertrek met houten vloer zonder de gemak kelijkheden van thuis, toch doen de zon in de vensters, de geluiden die van dat land tot ons doordringen als iets onwezenlijks ver-af, alsmede het rustig-landelijke rondom ons onzen geest tot een nieuw bewustzijn komen. Laten we ons herinneren ons eerste ontwaken als kind in een vreemd vertrek. Eens zullen we na een moeilijken avond inslapen en we zullen ontwaken voor 't eerst in een ander leven. Zal dit ontwaken ook heerlijk voor ons zijn in het oneindig schoon? Voor den tweeden wedstrijd van de beslis singscompetitie om het kampioenschap van Ne derland. die gisteravond tusschen K.F.C. en Willem II in het Amsterdamsche Stadion werd gespeeld, bestond slechts een matige belang stelling. Er waren naar schatting 6000 toe schouwers. De wedstrijd, die een aantrekkelijk verloop had, eindigde in een 21 overwinning voor K.F.C., welke stand reeds bij de rust was be reikt. De eerste aanvallen waren voor K.F.C. en v. d. Aa moest al aanstonds eenige malen in actie komen, o.a. voor een ver schot van J. Mol. Willem II gaf echter goed partij en ook Veen in het Koogsche doel moest weldra handelend optreden. Na zes minuten hadden de Tilburgers succes, toen een schot van v. d. Ham op het laatste oogenblik door W. Mol van richting werd veranderd, en onhoudbaar voor den doel man in het Koogsche doel belandde. Blijkbaar aangemoedigd door dit onverwachte doelpunt, bleven de Tilburgers even in den aan val, maar K.F.C. verdedigde fanatiek. Bij verschillende Koogsche aanvallen kreeg v. d. Aa gelegenheid zich te onderscheiden. Hij kon echter niet voorkomen, dat hij na korten tijd, toen Smulders op grandioze wijze miste, door J. Mol met een hard en ver schot werd gepasseerd, waar de stand weer gelijk was (11). K.F.C. bleef nu in het offensief, maar Spij kers en Smulders en in laatste instantie v. d. Aa bleven voorloopig de situatie meester. J. Mol speelde een uiterst handige en tactische party als middenvoor en met den snellen linksbuiten Kruyver vonnde hij een voortdurende bedrei ging voor het Tilburgsche doel. Mol loste ver schillende schoten, maar zijn schieten was te onbesuisd om v. d. Aa, die goed in vorm was, te verschalken. Het spel der Willem H voorhoede was lang niet doortastend genoeg om tegen de stugge Koogsche verdediging succes te hebben. Nieuwenhuizen speelde als spel een uitste kende party en beheerschte langen tyd het ge heele middenveld. Na bijna een half uur spelen nam K.F.C. de leiding, toen de Tilburgsche backs even wei felden, waarvan J. Mol een dankbaar gebruik maakte en na goed doorzetten van dichtbij van der Aa geen kans gaf (2—1). Even later schoot de Koogsche middenvoor rakelings over. Willem II liet zich niet onbetuigd en bleef goed volhouden, maar zooals boven reeds ge meld, was het voorhoedespel te peuterig om eenige kans te hebben tegen de Koogsche ver dediging. Möller op den linkervleugel werd geducht be waakt en kon daardoor weinig uitrichten, ter- wyl Maas op den rechtervleugel zeer zwak speelde, v. Ham trachtte er van te maken, wat mogelijk was, maar hy genoot lang niet altyd voldoenden steun van de minnenspelers. Boven dien was de Leeuw met zijn plaatsen niet altyd even gelukkig. Met een 2—1 voorsprong voor K.F.C. brak de rust aan. In de tweede helft kwam Willem II geweldig opzetten. Maar KFC verdedigde met man en macht en had ook over geluk niet te klagen. Veen verdedigde zyn doel met veel bravour. Hoe de tricolores, die thans in een blauw shirt gestoken waren, ook zwoegden, er was voor hen geen doorkomen aan. De stryd was buitenge woon spannend en het publiek leefde volop mee. Steeds was er echter een Koogsch been, dat succes voor Willem II in den weg stond. Het offensief duurde een goed kwartier, waar na het spel weer meer verdeeld geraakte, v. d. Aa maakte een voorzet van Wensveen op fraaie wijze onschadehjk, terwyl J. Mol even later een prachtkans niet wist te benutten en naast schoot. Toen geraakte de rechtsback Spijkers van Willem II geblesseerd. Hij moest uitvallen, waarna Coomans het elftal kwam completeeren. Van Ierland stelde zich nu in de achterhoede op en de invaller bezette de rechtsbuitenplaats. Willem II bleef tot het einde toe moedig vol houden, maar zonder resultaat. Bij een scrim mage voor het KFC-doel werd de bal eenige ma len achtereen ingeschoten, maar ook nu wist Veen te redden. Er werd niet meer gescoord en het einde kwam met een 2—1 zege voor KFC. De elftallen waren als volgt samengesteld: KFC: Veen, doel; W. Mol en Hille, achter; Kooyk, Nieuwenhuizen, Bley, midden; v. Wens veen, Bouthoorn, J. Mol, v. 't Kaar, voor, Willem II: v. d. Aa, doel; Spykers en Smul ders, achter; Horsten, de Leeuw, v. d. Poel, midden; Maas, v. d. Wouw, v. Ham, v. Ierland, Möller, voor. De stand is thans: Ajax 1 1 0 0 2 4—1 KFC 1 1 0 0 2 2—1 Willem II- 2 0 0 2 0 2—6 De hedenavond te spelen wedstrijd tusschen Ajax en KFC brengt dus de beslissing. De ZB. pater Franciscus Stienen OF.M., pastoor te Monte Bello (Brazilië), is na een 22-jarig verblyf in de missie in zyn geboorte plaats Weert aangekomen. Tot Moeder-Overste van het St. Elisabetb- gesticht te Oudenbosch is benoemd de eerw. Zuster Gratia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6