1 PALM O LIVE Von Papen uit het politieke leven Bony in verhoor mt Doodslag na een feest ...de 2eep der jeugd Winkelsluiting [11OO dooden in Amerika DE BAROMETER DONDERDAG 26 JULI 1934 Ook Schmidt gaat heen COTY OVERLEDEN Korte berichten De Ooster Spoorweg Sluipmoord in Polen MacDonald vaart wel Dader verminderd toe rekenbaar De Vice-Kanselier zal ook niet langer commissaris van het Saargebied zijn Eenige regen is gevallen, maar te weinig om verlichting te brengen Parfum-fabrikant, krantenkoning en politicus Chautemps toont aan dat de chèque-Tardi niet vervalscht is Rusland zal nu eindelijk moeten toehappen AUTOBUSDIENST Beroep ongegrond verklaard De vermoorde Bondskanselier verlaat met zijn dochtertje de kerk te Weenen In memoriam Rector Bekkers Ernstige vechtpartij na de half- vastenviering te Esschen in België DOODSLAG TE WASPIK Dader krijgt 6Y2 jaar JEUGDIGE DIEVENBENDE Vier jongens gearresteerd JOHAN HEESTERS INTERESSANT TERSCHELLING PRIESTERWIJDINGEN Paters van den H. Geest en Norbertijnen Goed afgeloopen houdt Uw huid zacht door de groote hoe- veelheid olijfolie. 2 stuks voor 25 CL ONZE SOCIAAL-ECONOMISCHE IDEALEN Motie der R.K. Kiesvereeniging te Eindhoven VERKOOP OP ZONDAG Verruiming voor banketbakkers zaken WOONHUIS UITGEBRAND Van 't smokkelfront Postvluchten Zilveren kloosterjubileum Ook de Eerste Kamer aanvaardt de wijziging met groote meerderheid DE SCHATTEN VAN ROME Rede prof. Molkenboer Wijziging programma ZWARE MISHANDELING TE OSS Vier jaar gevangenisstraf geëischt JONGEN DOODGEREDEN BERLIJN, 26 Juli (K.W.P.) Naar ons van v;el ingelichte zijde wordt medegedeeld, mag de zer dagen op het definitieve aftreden van Franz von Papen als vice-kanselier gerekend worden. Ook als commissaris voor het Saargebied is aan Von Papen ontslag verleend. Naar wij vernemen zal Von Papen zich van wege de gebeurtenissen van 30 Juni volledig uit het politieke leven terugtrekken. Ook op den terugkeer van dr. Schmidt, Minis ter van Economische Zaken, valt niet meer te rekenen. Omtrent de bezetting van dezen post worden thans met industrieele persoonlijkheden onderhandelingen gevoerd. Dr. Schacht, die reeds meermalen zonder ge volg zijn demissie aangeboden heeft, zal voor- Icopig tot 1 September zijn ambt van Rijksbank president blijven vervullen. NEW-YORK, 26 Juli. (Reuter). De bui tengewoon groote hitte in de Vereenigde Sta ten heeft tot dusver in de staten van het Mid den en Westen meer dan 1100 slachtoffers ge- eischt, waarvan 312 in den staat Missouri al leen. Op eenige plaatsen is regen gevallen, echter te weinig om verlichting te brengen. De Gouverneur van Noord Dakota heeft een algemeen moratorium afgekondigd voor alle schulden, waarvan kan worden aangetoond dat de schuldenaar tengevolge van de droogte, die het land geteisterd heeft, niet in staat was aan zijn verplichtingen te voldoen. Uit Washington wordt gemeld, dat de com missaris voor de landbouwkolonisatie na een tocht door het geteisterde gebied verklaarde, dat niemand zich een voorstelling van den omvang van de ramp kan maken. Het westelijk gedeelte van Noord- en Zuid- Dakota en het Oosten van Montana en Wyo ming is door tienduizenden bewoners ont ruimd. Dit gebied ziet er uit als een woestijn, zonder een blad groen. Misschien zal het na derhand met buffelgras beplant kunnen wor den en dan geschikt zijn voor weideland. Wil men een ramp als de huidige in de toekomst vermijden, dan zal men, wegens het gebrek aan regen, het land niet meer voor den ak kerbouw mogen gebruiken. Bij de hevige stormen, die gisteren te Bay City (Texas) gewoed hebben, zijn minstens 11 personen om het leven gekomen. De aangerich te schade bedraagt, naar men gelooft, ver scheidene millioenen dollars. De wind had op sommige oogenblikken een snelheid van 120 KM. per uur. PARIJS, 25 Juli. De bekende Fransche par fumfabrikant en eigenaar van het Parijsche dagblad „Ami du Peuple", Frangois Coty, is Woensdagavond op zijn landgoed nabij Versail les overleden ten gevolge van een longontste king, waaraan hij gedurende ongeveer veertien dagen lijdende was. Frangois Coty is in 1882 te Ajaccio op Corsica geboren. Zijn fabrieken van parfums en cosme tische artikelen zijn wereldbekend. Behalve in dustrieel was Coty eigenaar van de „Figaro" en later stichtte hij het volksblad „Ami du Peuple", dat gedurende eenigen tijd een veel gelezen boulevardblad was. In de laatste jaren was Coty alleen nog maar geïnteresseerd bij de „Ami du Peuple". Als politicus stond Coty tamelijk ex treem rechts en voerde hij, evenals in zijn bla den, een nationalistische politiek. Hü was ge- ruimen tjjd senator voor Corsica. De directeur van het dagblad „Nacion Cata- lana" is tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens beleediging van Spanje. Hans Trobst, de correspondent te Boekarest van het officieele Duitsche persbureau, is gis teren uit het land gezet, daar hij schuldig be vonden is aan het voeren van nationaal-socia- listische propaganda. Nabij Igualada in Spanje is een autobus ten gevolge van het breken van het stuur in een ravijn gestort. Vijf personen werden gedood en acht gewond. Dinsdag en Woensdag is Letland geteisterd door zware onweders. Door wolkbreuken is in Riga eenige schade aangericht. Door het inslaan van den bliksem zijn ver scheidene branden ontstaan. Ook zijn eenige personen gedood. Voor het eerst sinds bijna drie maanden be gint de stakingstoestand in de havens van Amerika's westkust eenigszins op te klaren in verband met het feit, dat de havenarbeiders met overweldigende meerderheid hun stemmen hebben uitgebracht ten gunste van federale ar bitrage voor al hun punten van conflict met de werkgevers. Bij de stemming werden 6383 stemmen uitgebracht vóór arbitrage en 1471 tegen. PARIJS, 26 Juli. (Reuter.) Op een bij eenkomst der Radicaal-Socialistische partij vertoonde Chautemps de chèque van Ca- mille aan Tardi, en hij zeide er prijs op te stellen te verklaren dat deze niet was ver valscht zooals Tardieu had beweerd. De beruchte Parijsche inspecteur van politie Bony, die eenigen tijd lang het onderzoek leid de in de moordzaak-Prince, werd gisteren op nieuw door den rechter van instructie verhoord, intusschen wegens corruptie een aanklacht te gen hem is ingediend. Bony zou zich door een buitenlander, wiens gangen hij na moest gaan, een costuum en een jas hebben laten betalen'. Bovendien zou hij getracht Lebben dezen buitenlander vier dui zend franken af te persen, onder belofte dat zijn verblijfsvergunning dan zou worden ver lengd. Bony ontkent met de grootste energie de bei de hem ten laste gelegde feiten. De buitenlan der, een Zwitser, kan echter een kleermakers rekening van 4500 franken overleggen, welke hij voor Bony vertaald heeft. Hij had bovendien twee beambten van de veiligheidspolitie ver zocht onopgemerkt bij het rendez-vous aanwe zig te zijn en de onderhandelingen over de 10.000 franken af te luisteren. De buitenlander in kwestie bevindt zich in tusschen in Zwitserland in arrest wegens poging tot oplichtingen. LONDEN, 26 Juli. (Reuter.) Naar de „Times" uit Tokio verneemt, heeft de Japansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Hirota, een de finitief en tegemoetkomend aanbod gedaan aan den Russischen gezant inzake het overnemen van den Chineeschen Oosterspoorweg door den staat Mandsjoekwo. Men verwacht een spoedig en gunstig ant woord uit Moskou. Als de Sovjet-regeering een afwijzende hou ding toont, zullen de onderhandelingen ter stond worden afgebroken. Over den voorgestelden koopprijs is tot dus ver niets bekend geworden. WARSCHAU, 26 Juli. (Reuter). De rector van het Staatsgymnasium te Lemberg, dr. Wabij, is voor zijn woning uit een hinderlaag doodge schoten. De dader trachtte na den moord te vluchten, maar werd door de politie gearresteerd. Bij zijn arrestatie trachtte hij zelfmoord te plegen. In ernstig gewonden toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Volgens de papieren, die men op den dader bevonden heeft, betreft het een zekeren Saws- zuk. Politieke beweegredenen schijnen niet de aanleiding tot de daad te zijn. DIGBY (Nieuw-Schotland), 26 Juli (Reuter). In een interview met Reuter heeft Ishbel Mac Donald verklaard, dat haar vader uitstekend gezond is en zeer geniet van zijn vacantie. Ramsay MacDonald, die zijn vacantie door brengt met lange wandelingen langs de zee, neemt gestadig in krachten toe. Naar vernomen wordt, zal de minister-presi dent op 8 Augustus van Nieuw-Schotland naar New-Foundland vertrekken. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard een beroep van H. Houth te Eist (Utrecht) tegen de beschikking van Ged. Staten van Utrecht, waar bij aan hem vergunning is geweigerd tot het uitbreiden van zijn autobusdienst tusschen Vee- nendaal en Eist (gemeente Rhenen) met het traject Eist—Amersfoort. Zooals reeds gemeld, is in het R. K. Zieken huis St. Lidwina te Boxtel in den ouderdom van 44 jaar overleden de Zeereerw. Heer Rector C. Bekkers. Met Rector Bekkers is heengegaan een pries ter van strenge opvatting en grooten levens ernst. Door deze gaven had de rector zich vele vrienden gemaakt, wat het mooist tot uitdruk king kwam bij de eenige maanden geleden ge houden algemeene novene voor zijn herstel, toen de kerken van Boxtel negen dagen lang avond aan avond geheel waren gevuld met biddende geloovigen. Het moet rector Bekkers wel een bijzondere beproeving zijn geweest in de laatste maanden, dat hij door zijn blindheid niet meer in staat was, het H. Misoffer op te dragen. Hoe innig devoot naderde hij toch nog tot voor kort dagelijks tot de H. Tafel in de pa rochiekerk van het H. Hart. Het was dan droe vig, te zien, hoe de eens zoo flinke en ijverige priester strompelend naar de plaats ging, waar de H. Teerspijze hem wachtte. Sinds 1919 was de ZeerEerw. Heer Bekkers ka pelaan in de parochie van het H. Hart en rec tor aan de R. K. Landbouwschool alhier, verder was hij geestelijk adviseur van de afdeeling Voxtel van den N. C. B. van de Propagandaclub voor God en Vaderland, en bisschoppelijk in specteur van het bijzonder onderwijs. Velen zullen rector Bekkers missen. Moge hij in den Hemel de belooning gevon den hebben voor zijn priesterlijk werk en voor beeld. :«y Dr. Engelhert Dollfuss bij een parade der Heimwehrcorpsen Voor de Vacantie-Kamer der Bredasche rechtbank heeft Woensdagnamiddag terecht gestaan de 38-jarige landbouwer C. A. W. uit Wouw, thans terzake gedetineerd in het Huis van Bewaring te Breda, die zich te verant woorden had dat hij op 11 Maart j.l. te Esschen (België) C. Willemse met een geopend mes een snede in de linkerzijde van den hals heeft toegebiracht met gevolg, dat het slachtoffer door bloedverlies spoedig was overleden. Op dien bewusten Zondag was verdachte, evenals vele andere inwoners uit Roosendaal en omstreken naar Esschen getogen om er half vasten te vieren. Toen in den avond van dien dag omstreeks half twaalf ruzie ontstond onder het clubje feestvierenden waarbij verdachte zich bevond, kreeg hij volgens zijn zeggen van het slachtoffer, den veertigjarigen broodbezorger C. Willemse uit Roosendaal een stomp in het gezicht. Hij trok zich toen terug, doch keerde daarop weer om revanche te nemen. Hij voegde zich tusschen de nog steeds vechtenden, trok zijn mes en bracht W. er een diepe snede mede in den hals toe, waardoor de slagader werd doorgesneden. Met de hand aan de keel pro beerde het slachtoffer het bloed te stelpen. De mandenmaker P. K. uit Roosendaal zien de wat er gebeurd was, trachtte nog W. naar een dokter te geleiden, doch na een honderd meter geloopen te hebben, zakte het slacht offer in elkaar en overleed spoedig. In de ont stane verwarring zag de dader kans zich uit de voeten te maken en zich weer in gezelschap van andere feestgangers te mengen, welke ge legenheid hij te baat nam om het bebloede mes dat hij nog bij zich had, in de zakken van een ander te stoppen. Toen deze persoon, die inmiddels van den moord gehoord had, een met bloed bevlekt mes in zijn zak vond, gooide hü, vreezende voor den dader aangezien te worden, het mes in een weide, waar het later door de politie werd gevonden. Zoodra de politie van dezen doodslag kennis had gekregen, begon zoowel de Belgische gen darmerie als de Roosendaalsche politie direct met een uitgebreid onderzoek, doch daar nie mand der omstanders den dader kende, of be vreesd was iets van hem te zeggen, nam het onderzoek eenige dagen in beslag, doch tenslotte had men tegen W. zooveel aanwijzingen, dat tot zijn aanhouding kon worden overgegaan. Bij de gendarmerie was o.a. ook een anonieme brief ingekomen waarin W. als de dader werd aangewezen. Aanvankelijk ontkende hij ten stelligste iets van den moord af te weten, doch de politie beschikte tenslotte over zooveel be wijs dat hij een volledige bekentenis aflegde. Als verdediger voor verdachte trad op mr. J. A. P. M. van Hasselt, advocaat te Bergen op Zoom. Alvorens de officier van justitie, mr. O. E. G. Graaf van Limburg Stirum, het woord kreeg tot voorlezing der dagvaarding verzocht mr. v. Hasselt ingevolge art. 509 a de behandeling dezer zaak met gesloten deuren, welk verzoek de officier steunde. Na een verblijf in raad kamer deelde de president mede dat de recht bank het geval in art. 509 a omschreven niet aanwezig achtte, zoodat de behandeling in het openbaar plaats vond. Na het getuigenverhoor, waarbij o.a. de kleer maker G. v. D. uit Roosendaal verklaarde, dat bij de half-vastenviering de noodige biertjes waren gebruikt, werd verdachte verhoord. Deze is vroeger al eens voor een mishande ling tot een voorwaardelijke straf veroordeeld en in een inrichting voor zenuwlijders ver pleegd. Desgevraagd verklaarde hij niet precies te weten, wat hij gedaan had. Hij gaf echter toe, dat hij het wel in drift gedaan moest hebben. De officier van justitie achtte de aan ver dachte ten laste gelegde mishandeling den dood tengevolge hebbende wettig en overtuigend be wezen. Naar aanleiding van een psychiatrisch onderzoek requireerde de officier tegen ver dachte ter beschikkingstelling der Regeering. Mr. v. Hasselt namens verdachte deernis uitend met den verslagene sloot zich aan bij het psychiatrisch rapport van dr. J. uit Vught dat zijn cliënt verminderd toerekenbaar is. PI. meende voorts, dat hier echter sprake was van noodweer, omdat zijn cliënt bij de vechtpartij onder lag en van het slachtoffer dat boven op hem zat, klappen kreeg. Op dien grond be pleitte de verdediger dan ook vrijspraak. Voorts bepleitte mr. v. Hasselt vrijspraak wegens z.i. onjuiste dagvaarding. Subsidiair sloot pl, zich aan bij het requisitoir van het O.M. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak in deze zaak op 31 Juli e.k. De rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeelde P. van O-, te Sprang, wegens doodslag te Waspik op J. Kools tot 6 jaar en 6 maanden gevangenis straf. De eisch was tien jaar. De politie te Brunssum heeft aangehouden en ter beschiking van de justitie gesteld vier jon gens van 14 tot 17 jaren, die den laatsten tijd een heele serie diefstallen met braak, waaronder nachtelijke hadden gepleegd. Zij braken herhaal delijk in bij de Edah-winkels, de zweminrichting en bij particulieren. De aanleiding tot de arrestatie der bende was het feit, dat een der dieven op heeterdaad be trapt werd, toen hü in de hei een kistje gestolen sigaren uitgroef. De Hollandsche tenor Johan Heesters is bij de Volksopera te Weenen geëngageerd als le operet tetenor. Het eerste optreden vindt aldaar plaats op 10 September a.s. in de operette „De Zare- witsch". Op 20 Augustus vertrekt Joh. Heesters naar Weenen voor de repetities. Het 6e Leiderskamp voor Natuurstudie, welk kamp bedoeld is om hun, die in vereenigingen of bij het onderwijs op een of andere wijze leiding geven, eenige scholing in natuurstudie te geven, wordt dit jaar gehouden in de duinen bij Formerum op Terschelling. Dinsdagavond werd het kamp geopend door den voorzitter Dr. J. H. van Burkom. Vervol gens sprak Dr. van Dieren namens de Ter- schellinger Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Nadat Dr. van Loohuyzen iets over wolken had verteld, hield Dr. van Dieren een voor dracht over landschap, bevolking en historie van Terschelling. Het eiland is opgebouwd uit zand aan de buitenzijde, klei aan den binnen kant (bezinking uit vloedgolf). De mensch heeft vanouds de vruchtbare klei gebruikt, alle dorpen liggen op een zandrug zuidelijk langs de duinen. Het westen is altijd bewoond ge weest door visschers, heeft ook een groote rol gespeeld in de koopvaardij tijdens de 17e eeuw en nog daarna. In het oosten wonen meer boe ren met grooter en zeer typische woningen. Aan de hand van lichtbeelden vertelde Dr. van Dieren nog veel interessants over de geschie denis van het eiland. Z. H. Exc. Mgr. B. Hilhorst heeft Woensdag in de parochiekerk te Gemert de H. Priester wijding toegediend aan de volgende theologan ten: Van de Orde der Paters van den H. Geest: Fr. J. Bende, uit Amsterdam; F. F. Sanders, uit Breugel, gem. Son en Breugel; F. A. van Lierop, uit Weert; F. M. Saelmans, uit Weert; F. J. Verbeek, uit Monster en F. P. Schoonak- ker, uit Millingen. Van de Norbertijnen, Abdij van Berne: aan de Eerw. Fraters P. van Doorn, R. van Engelen en H. Hendriks; van de Nor bertijnen, Abdij Park te Leuven: aan den Eerw. Prater P. Hendriks. Woensdagmorgen heeft op den Rijksweg Oss- Heesch, ter hoogte van de bocht nabij den Hazenakker te Oss, een aanrijding plaats ge had tusschen een auto en een wielrijder, die wonder boven wonder zeer gunstig is afge loopen. De circa 18 jarige van der Akker uit Heesch reed per fiets op het rijwielpad in de richting Heesch. Voor hem uit reden twee dames met een matig gangetje. V. d- A., die vermoedelijk meer haast had dan deze dames, wilde hen voorbij rijden en koos hiertoe de voor hem ver boden rijweg. Zonder uit te zien sloeg hij den weg op. Juist kwam met matige vaart een auto aangereden uit Oss. De bestuurder B. die zag, dat een aanrijding onvermijdelijk was, remde nog uit alle macht, doch reed v. d. A. in de flank. Met een smak werd hij tegen den grond geslingerd. Omwonenden snelden toe en droe gen het slachtoffer binnen in de woning van P. Govers. Al spoedig bleek, dat het zeer gun stig was afgeloopen en dat hij er behoudens enkele ontvellingen van handen en beenen, vanaf kwam. Zijn rijwiel was echter totaal ver splinterd. De Kon. Marechaussée uit Oss was spoedig ter plaatse en maakte van het geval, waaraan alléén de wielrijder schuld had, proces-verbaal op, zoodat hij behalve zijn blessures ook nog een „bonnetje" te betalen zal krijgen. Op de vergadering der R.K. Kiesvereeniging te Eindhoven is de volgende motie aangenomen: De R.K. kiezers van de gemeente Eindhoven, op 24 Juli in vergadering bijeen; gehoord de rede van den heer Jos. Pelzer over het onderwerp „de Bedrijfsorganisatie als eerste stap tot de corporatieve maatschappij", en de daarop gevolgde besprekingen; geven als hun meening te kennen: dat de sociaal-economische verhoudingen in Nederland allerminst beantwoorden aan het ideaal, dat wij Katholieken ons stellen, n.l. de Corporatieve Maatschappij dat er dus een ingrijpende hervorming nood zakelijk is; dat de huidige droevige omstandigheden voor ingrijpende hervormingen buitengewoon gunstig zijn; dat de Nederlandsche Wetgeving door de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie de mogelijk heid heeft geschapen een eersten stap in de goede richting te zetten; dat van deze mogelijkheid veel meer gebruik moet worden gemaakt; dat iedere poging in die richting moet wor den toegejuicht, met name die van de Kamer leden Hermans en Bongaerts in December 1933 voor het Mijnbedrijf; dat van een liberalen, dus individualistisch gezinden Minister moeilijk medewerking kan worden verwacht; dat echter ook in niet-liberale kringen, zelfs onder Katholieken het individualisme nog welig tiert; dat zij van harte toejuichen de instelling der Commissie tot samenstelling van een Beginsel program en van den Raad van studie en do cumentatie, en verwachten van de R.K. Staatspartij: lo. ten spoedigste een uitvoerige omschrijving onzer sociaal-economische idealen, speciaal voor Nederland; 2o. een krachtige propaganda om de Katho lieken voor deze idealen geheel te winnen, on danks de offers, die van sommigen gevraagd zullen worden; 3o. samenwerking met alle politieke groepen, die aan de verwezenlijking dezer idealen wen- schen mee te werken; 4o. bevordering van het streven naar publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie als eerste stap op den weg naar een volledige corporatieve herordening der maatschappij. Besluiten: deze motie ter kennis te brengen van het Partijbestuur, de R.K. Tweede Kamer fractie en de Katholieke Pers. Nu het wetsontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet in de Tweede Kamer is aangenomen, heeft de Vereeniging van Ban ketbakkers, Exploitanten van bestelzaken een adres gericht tot de Raden van een aantal Gemeenten, waar zaken van haar leden zijn gevestigd1, met verzoek medewerking te ver- leenen voor het verkrijgen van de voor de banketbakkers zoo dringend gewenschte ver ruiming van verkoopsmogelijkheid op Zondag. Even na tien uur Woensdagavond, ontdek ten bewoners van de Hoogeindschestraat te Helmond, dat er brand was uitgebroken in de woning van de firma J. v. d. Heuvel. Het woon huis maakte deel uit van een pand van vier arbeiderswoningen, toebehoorende aan den heer A. Spoorenberg. De huizen werden door hulp vaardige handen in korten tijd ontruimd. De brandweer wist het vuur nog binnen een uur te blusschen. Het woonhuis van den heer v .d. Heuvel werd vernield. Een deel van den in boedel werd een prooi der vlammen. De drie overige woningen bekwamen slechts lichte waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. De afgeloopen week is onder de inspectie Tilburg in beslag genomen: onder Goirle 128 kg. boter, onder Tilburg 306 kg., onder Alphen 168 kg., en onder Hilvarenbeek 180 kg. In totaal 782 kg. Zooais men ziet wordt er nog druk ge smokkeld. De „Pelikaan", uitreis, is in Bandoeng aan gekomen. Het retourvliegtuig „Rijstvogel" is Woensdag middag om zes uur op Schiphol aangekomen. Vrijdag 27 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Eerw. Zuster Wilhelmina van de Con gregatie der Zusters Franciscanessen vau Veghel, Moeder Overste van het klooster te Langeweg (bij Breda), haar plechtige professie deed. Door de bewoners van Langeweg wordt Moe der Overste een Lourdes-grot aangeboden. De Eerste Kamer aanvaardde heden morgen de wijziging van de winkelsluitings wet met 35 tegen 5 stemmen. Tegen het ontwerp stemden de aanwezige Anti-RevolutiGnnairen en van de C. H. frac tie de hecren v. d. Hoeven en de Vos van Steenwijk. neef van den president. De pre sident gaf met de heeren de Gijzelaar, de Savornin Lohman en Pollema zijn stem aan het ontwerp. Tevens werd goedgekeurd de wijziging van de Landbouwcrisiswet 1933, welke gepaard gaat met intrekking van de Tarwewet 1931, de Crisis Zuivelwet 1932 en de Crisis Varkens- wet 1932. Prof. B. en. Molkenboer O. P., hoogleeraar te Nijmegen, sloot de lezingen over Italiaansche steden in verband met de Italiaansche ten toonstelling te Amsterdam, met een voordracht over bovengenoemd onderwerp. Ter inleiding besprak hij de cultureele formatie van Italië's hoofdstad uit verschillende lagen: de oude le gendarische en republikeinsche, de keizerlijke en oud-christelijke, de middeleeuwsche en die uit de barok, de XVIIIde eeuw en van den modernen tijd. In tal van lichtbeelden naar sculpturen, bouwkunst en schilderingen liet de spreker deze elementen aan de aandacht voor bijgaan. Het antieke Rome werd getoont in zichten op het Forum Romanum, de Thermen van Caracalla en de Via Appia. Deze voerde vanzelf tot de Catacomben en hun werken van primitieve Christenkunst. De mozaïeken van absiden der oudste kerken werden opgevolgd door de XlIIde eeuwsche bouwsels, deze door de muurschilderingen van het Quattrocente (Msaccio), en deze weer door een samenvat tend beeld van de vroeg-Renaissance. Dan na derden Bramente, Michelangelo en Raphaël, bij wiens fresco's vooral de spreker vrij lang blijft staan. Ook wat Rome aan de kunstenaars der Contra-reformatie dankt, aan de Jezuïeten, aan Bernini, wordt besproken en bekeken. Met eenige zichten van het moderne Rome werd de voordracht besloten. Het Secretariaat van de Tentoonstelling van Italiaansche Kunst in het Stedelijk Museum deelt ons mede dat het Comité belast met de organisatie der collega's om technische reden heeft moeten besluiten den cursus voordrach ten over „Gemengde Onderwerpen", welke aan gekondigd was voor de laatste week van Juli en de eerste helft vaan Augustus, plaats te doeu hebben in de maand September. Het Comité stelt zich voor aan het program ma der vastgestelde cursussen in September nog een aantal belangwekkende lezingen op het gebied der Italiaansche cultuur toe te voegen. Nadere bijzonderheden betreffend deze colleges zullen tijdig bekend gemaakt worden. Inlichtin gen zijn steeds aan het Secretariaat der Ten toonstelling, Rijksmuseum, tel. 26755, te Am sterdam verkrijgbaar. Heden stond voor de rechtbank te 's-Herto genbosch terecht de 28-jarige P. v. D. uit Oss, thans gedetineerd, die van den nacht van 18 op 19 Juni jJ. te Oss. P. v. D. aldaar opzettelijk had mishandeld, door dezen met een mes te steken, waardoor hij levens gevaarlijk werd gewond. De rechtbank eischte tegen verdachte, wegens mishandeling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend, vier jaar gevangenisstraf. Uitspraak 31 Juli a.s. Woensdagavond is de dertienjarige C. v. d. Meer, woonachtig te Woensel, toen hij zich per fiets op weg bevond naar Best, door een auto van heer H. uit Os aangereden. De jongen werd op den weg gesmakt en op slag gedood. Een ge neesheer, die met zijn auto even daarna pas seerde kon slechts den dood constateeren. Om trent de oorzaak van die ongeval tast men in het duister, een onderzoek wordt ingesteld. Stand op Donderdag 1 uur nun.: 760.8 Vorige stand; 761.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9