Opstandelingen voor militair gerechtshof Mevr. Dollfuss bij de lijkbaar Vierdaagsche' New-ïorksche Bears RINTELEN NIET DOOD SIMON OVER DEN DOOD VAN DOLLFUSS AJAX KAMPIOEN VAN NEDERLAND VRIJDAG 27 JULI 1934 ln Stiermarken wordt nog steeds verwoed gevochten, terwijl in Weenen rust heerscht Amnestie voor Februari- rebellen Nog steeds gevechten Eischen van het Vader landsch Front Geen troepenconcentraties aan ItaliaanschOosten- rijksche grenzen De schuldigen nog niet bekend Rintelen niet dood Duitsche grenzen weer opengesteld Engelands houding ten aanzien van de onaantastbaarheid van Oostenrijk blyft onveranderd Verklaring in het Lager huis De beslissende wedstrijd tegen K. F. C. eindigt in een gelijk spel K.F.C. leidde bij de rust met 2-0 Zaterdag a.s. zal het stoffelijk overschot van den Bonds kanselier worden begraven Mussolini naar Weenen? Donderdag waren er 29 uitvallers, zoodat het totaal steeg tot 92; vorig jaar vielen er 159 uit Bij geringen handel ondergin gen de meeste fondsen een ge voelige koersdaling WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 24% 16 Va 2Va 32Va fs%§ 2Vs 31% AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 26 Juli Van 3.30—4.30 uur MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN WEENEN, 26 Juli. De Oosten- rijksche ministerraad is in voort durende zitting bijeen. Besloten is een militair gerechtshof in te stel len, dat competent is verklaard voor de berechting der strafbare hande lingen, die in verband staan met de revolte-poging van 25 Juli. Het militaire gerechtshof treedt in de plaats der standgerechten en der gewone strafrecht- banken voor alle handelingen, die met den op stand in verband staan. Het bestaat uit één senaat, waarin zitting hebben een rechter en drie officieren van het bondsleger als asses soren. De oudste officier in rang voert het voor zitterschap. De behandeling wordt verkort op dezelfde wijze als voor de standgerechten. Het militaire gerechtshof is niet bevoegd beneden het wettelijke strafminimum te gaan of het buitengewone verzachtingsrecht toe te passen. Tegen de uitspraak van het hof staan geen rechtsmiddelen open. De straffen moeten on middellijk uitgevoerd worden. De ministerraad heeft verder in principe be sloten, den minister van Justitie te machtigen, een amnestiewet in te dienen voor de leden van het Schutzcorps, die bij de Februari-on- lusten in dienst waren en hun plicht vervuld hebben. Besloten werd tenslotte de verzorging van de nagelaten betrekkingen van wijlen Dollfuss goed te keuren en den vermoorden bondskanselier op staatskosten te begraven. Het stoffelijk overschot van bondskanselier Dollfuss, dat nog heden is opgebaard in de werkkamer in de bondskanselarij, zal Vrijdag worden overgebracht naar de Volkshalle van het stadhuis, waar de bevolking gelegenheid zal worden geboden, langs het stoffelijk overschot te defileeren. Bondspresident Miklas heeft besloten zoo snel mogelijk een definitieve regeering te vormen en is met de besprekingen hierover begonnen Hij heeft achtereenvolgens ontvangen minister Schussnigg, minister Fey, vice-kanselier prins Starhemberg en den bondscommissaris Adam. In den loop van den nacht en van vandaag is een zeer groot aantal nationaal-socialisten gearresteerd. Het aantal der gearresteerden wordt niet bekend gemaakt: men neemt echter aan, dat alleen in Weenen reeds verscheidene honderden nationaal-socialisten gevangen ge nomen zijn. De bij de ontzetting van de bondskanselarij gearresteerde opstandelingen 140 tot 150 man bevinden zich nog onder strenge bewaking in een politiekazerne. Een beslissing van de regeering, wanneer zy voor het standgerecht zullen verschynen, is nog niet gevallen. Mer. verwacht, dat de regeering een diepgaand on derzoek zal instellen naar de oorzaken van den opstand. Het aantal dooden te Weenen wordt officieel gesteld op twee personen, die by de bestorming van de „Ravag" gevallen zyn. Omtrent het aan tal slachtoffers ln de bondslanden zyn nog geen berichten ontvangen. Volgens uit de provincie binnenkomende be richten wordt in Stiermarken nog steeds ge vochten tusschen opstandelingen en regeerings- troepen. Op het oogenblik voert de politie een actie door in Groeming en Schladwing. Omtrent den afloop dezer gevechten zyn nog geen be richten ontvangen. Uit Mitterndorf zyn talrijke auto's met opstandelingen vertrokken in de rich ting van Bad Aussee- Van Salzburg zyn afdee- lingen bondstroepen vertrokken. Ook de gevech ten in Donauwitz en Leoben zyn nog niet ge ëindigd. Daarentegen is Judenburg thans in handen der regeeringstroepen. De gevechten om de heuvels der stad schynen zeer fel ge weest te zyn. Het aantal dooden is nog niet bekend. Ook zou hevig gevochten zijn in Deutschlandsberg, ten Zuid-Oosten van Graz. Hier zouden drie dooden zyn gevallen. In Steinz zouden drie slachtoffers zyn gevallen. De chef van het veiligheidsbureau, Barber, die zyn vacantie doorbracht in Karinthië, is in den afgeloopen nacht per politie-auto te Weenen aangekomen en heeft de leiding van het bureau op zich genomen. Het onderzoek naar de plegers van den aanslag wordt geleid door dr. Spring. Het Justitieele onderzoek staat onder leiding van dr. Wottawa. Het Schutzcorps, dat alle weerorganisatles om vat, is volgens mededeelingen in de pers zoowel te Weenen als in de provincie weer aangevuld. De sterkte was reeds Woensdagavond dezelfde als gedurende de Februari-onlusten. De bondsleider van het Vaderlandsche Front dr. Stephan heeft den ministerraad vyf eischen gesteld. Het Vaderlandsche Front verlangt onmiddeliyk een standrechteiyk vonnis van de nazi's, die in de bondskanselary zyn gearresteerd. Verder eischt het, dat alle leidende staatsvyanden, nationaal-socialisten en communisten uit alle plaatsen onmiddeliyk in Schutzhaft zullen wor den genomen. De reeds zoo dikwijls geëischte zuivering van het ambtenarencorps, in het by- zonder by de executie, moet onpiiddellyk en zonder pardon worden uitgevoerd. Ook de ambtenaren van de bondskanselarij moeten onmiddeliyk een eed van trouw afleg gen. Op voorstel van de leiding van het Vader landsche Front moet de bewapening van de bur gerwachten worden doorgevoerd. Tenslotte wordt verlangd dat de bondsleider van het Vaderlandsche Front by den minister raad wordt toegelaten en eveneens de leiders der verschillende bondslanden by de resp. regee ringen. Verder is een order uitgevaardigd, dat het Vaderlandsche Front gedurende drie maanden rouw zal dragen. ROME, 26 Juli (Reuter). De informaties, rondgaande in den vreemde, volgens dewelke Italiaansche strydkrachten zouden worden geconcentreerd aan de' Italiaansch-Oosten- rüksche grenzen moeten krachtig worden tegen gesproken. De werkeiykheid is, dat het armeecorps te Bozen reeds sedert Febr. li. was versterkt. Van den anderen kant moet er ook op worden gewezen, dat de voorgenomen legeroefeningen thans in deze streken worden gehouden. Geen enkel leger- bevel, geen enkele verplaatsing van troepen werd gegeven of had plaats in verband met de gebeurtenissen in Oostenryk. WEENEN, 26 Juli (D.N.B.). Het onderzoek der politie naar de schuldigen aan den dood van Dollfuss is tot dusver zonder resultaat ge bleven. De kamerdienaar van Dollfuss herkent onder de gearresteerden de mannen niet, die hebben geschoten. De gearresteerden weigeren informaties te geven over de voorbereiding of uitvoering van de daad, evenmin over den man. die op Dollfuss de schoten heeft afgegeven. WEENEN, 26 Juli (Reuter). Officieel wordt verklaard, dat dr. Rintelen nog altyd in leven is en dat zyn toestand aan de betere hand is. De tyding van zyn dood moet geweten wor den aan een bezwyming van Rintelen. ROME, 26 Juli. Mussolini is vanmiddag te Rome teruggekeerd. Hij heeft onmiddellijk de onderstaatssecretarissen van Oorlog en Lucht vaart ontvangen. Minister-president Doumergue heeft vanmor gen Barthou ontvangen, met wien hy zich on derhield over de situatie in Oostenryk. Daarna had hy besprekingen met Herriot en den mi nister van Luchtvaart Donain. Barthou heeft aan de Quai d'Orsay den Oostenrijkschen zaak gelastigde ontvangen. In politieke kringen verluidt, dat er voorloopig geen sprake is van een actie in Oostenrijk. De houding van de Fransche regeering. die contact houdt met Rome en Londen blijft afwachtend. BERLIJN, 26 Juli. De sluiting der Duitsch- Oostenryksche grenzen is op bevel van den rijksminister van binnenlandsche zaken weder opgeheven. INNSBRUCK, 26 Juli. Over den aanslag op den politiechef Hickl te Innsbruck wordt nog bekend, dat de dader na den aanslag is geviucht maar later gearresteerd kon worden door een gendarme. Het is een 23-jarig handelsbediende uit Innsbruck. Twee medeplichtigen zijn even eens gearresteerd. Zij zullen zich voor het standgerecht te verantwoorden hebben. Heden zijn te Innsbruck en te Hall talrijke Nationaal-Socialisten in hechtenis genomen. Terwyi te Weenen volledige rust heerscht, schynt de stryd op enkele plaatsen in de pro vincie nog voort te duren. Officieel wordt me degedeeld, dat de zuiveringsactie in Stiermar ken goede vorderingen maakt. In het Zuiden heerscht reeds volledige rust. De plaatsen Stainz en Linz zyn reeds door de troepen ge zuiverd. Ook de spoorweg by Salztal is hersteld. In Karinthië heerscht rust. Gemeld wordt, dat nog gevochten wordt in Groebning, Lonawitz, Bad Aussee en Leoben. By den strijd te Al- tenberg zouden aan beide zyden aanzienlijke verliezen zijn geleden. Uit Neder-Oostenryk zijn troepen naar Stiermarken gezonden. Te Sint Peter by Graz hebben de opstande lingen getracht het concentratiekamp, waarin Nationaal-Socialisten zyn opgesloten, te be stormen. Het kwam tot een gevecht met Heim- wehren, waarby drie Nazi's werden gedood en 26 gearresteerd. LONDEN, 26 Juli. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, heeft vanmiddag in het Lagerhuis een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de gebeurtenissen in Oostenryk. Hy bracht rapport uit over zyn be zoek by den Oostenrykschen gezant te Londen, wien hy de deelneming der Britsche regeering by den dood van den bondskanselier had be tuigd. Simon zeide vervolgens: „De houding van Engeland ten aanzien van de onafhankelykheid en de onaantastbaarheid van Oostenryk heeft in overeenstemming met de desbetreffende verdragen door de gebeurtenissen in Oosten rijk geen verandering ondergaan, zy blijft zoo- Als ik heb medegedeeld in de verklaring, die ik namens de Britsche regeering in Februari van dit jaar heb afgelegd." Chamberlain vroeg daarop, om Simon een mededeeling van de Italiaansche regeering had ontvangen, waarvan hy het Lagerhuis op de hoogte zou kunnen stellen. Chamberlain wees in dit verband op persberichten over Italiaan sche troepenbewegingen in de richting van de grenzen van Tirol. Simon antwoordde: „Neen. Ik geloof my niet te vergissen, wanneer ik ver klaar, dat wy tot dusverre geen mededeeling van de Italiaansche regeering hebben ontvan gen. Wy zyn bij deze kwestie zeer diligent ge weest. Ik geloof, dat ik gelijk heb, wanneer ik zeg, dat Mussolini niet te Rome is." Het spel was nauwelyks vyf minuten oud, toen de eerste aanval van K.F.C. reeds succes had en de Koogsche club de leiding kon nemen. By een snellen doorbraak weifelde de Amster- damsche verdediging een oogenblik, waardoor van Wensveen kon voorzetten. De bal belandde by Kruyver, die tegen Diepenbeek aanschoot, waarna van 't Kaar het leder bemachtigde en van dichtbij Keizer geen kans gaf. Na den aftrap bracht de Ajax-voorhoede on middellijk een bezoek aan Veen's heiligdom, maar toen nam K.F.C. voorloopig het initiatief in handen. Volkers, die last kreeg van een oude blessure moest uitvallen en werd vervangen door Loois, die linksbinnen ging spelen, terwijl Blom- vliet nu als rechtsbinnen werd opgesteld. Een hard schot van v. 't Kaar werd door Keizer fraai gestopt, maar even later had de zelfde Koogsche speler opnieuw succes, toen hij na missen van Diepenbeek een opgelegde kans kreeg en deze ook benutte door Keizer voor de tweede maal te passeeren (20). Er was toen twintig minuten gespeeld. Na ruim twintig minuten had K.F.C. dus reeds een 20 voorsprong veroverd, maar dit was in geen geval voor Ajax reden om den moed op te geven. Aanval op aanval werd op gezet maar de Amsterdammers strandden steeds op de hechte Koogsche verdediging, waarin ook nu weer Nieuwenhuizen prachtig spel liet zien. Het spel stond over het algemeen niet op hoog peil en het veld, dat door den regen nogal glad was, bezorgde den spelers dikwijls moeilykheden. Ajax was in den regel in den aanval maar de afwerking van het spel liet in deze periode veel te wenschen over, terwijl het schieten be paald zwak was. Van Reenen schoot eenige malen naast, terwyl andere schoten van den zelfden speler en van Blomvlie»- door Veen zon der moeite werden gekeerd. Ajax kreeg vlak voor de rust nog eenige cor ners op het K.F-C.-doel te nemen, maar met eenig geluk wist de Koogsche verdediging een doelpunt te voorkomen. Ajax kwam na de rust direct goed opzetten maar ook nu bleek Nieuwenhuizen een geweldig struikelblok te zyn voor den rood-witten aanvai. De Ajax-verdediging speelde niet altyd even zuiver en daardoor waren de vlugge doorbraken van K.F.C. op uitstekende wyze door Mol ge leid, zeer gevaariyk. Bijna voortdurend werd er op de Koogsche helft gespeeld, maar de verdediging bleek hier niet te passeeren. Een fraaie safe verrichtte Veen, toen hy een onverwacht en hard schot van Blomvliet wist te keeren. De tyd was al een heel stuk verstreken, toen er plotseling leven in de brouwerij kwam. By een vluggen aanval van Ajax had Mulders eindelijk succes, toen hy na eenig heen-en-weer getrap voor het doel van dichtbij het leder in het Koogsche net werkte en den achterstand verkleinde (2I). Door dit doelpunt onderging het spelbeeld een heele verandering. Ajax kreeg nieuwen moed en WEENEN, 26 Juli (Reuter) De weduwe van den vermoorden Bondskanselier, die door Mus solini te Rimini naar het vliegtuig van het Italiaansche leger was begeleid, ter harer be schikking gesteld door de Italiaansche regee ring, is Donderdagmiddag te Weenen aange komen. Mevr. Dollfuss ging direct naar de Bondskanselarij waar zij ontvangen werd door den Bondspresident Miklas. By het opgebaarde lijk van haar man sprak de Bondspresident woorden van innige deelneming namens zich zelf en heel Oostenryk. De weduwe verbleef dan langen tyd in gebed by de open kist. Officieel is vastgesteld, dat Dr. Dollfuss Zaterdag a.s. (op staatskosten) zal worden begraven. Op den dag der bijzetting wor den alle openbare vermakelijkheden stop gezet. De „Festspiele" in Salzburg zullen niet wor den afgelast of uitgesteld, zy zullen een aan vang nemen met een groote lykplechtigheid voor Dr. Dollfuss. Onze Weensche correspondent seint, dat Mus solini by de begrafenis van Dr. Dollfuss ver wacht zou worden. trok luide aangemoedigd ten aanval, terwyl het scheen, dat dit tegenpunt het zelfvertrouwen van K.F.C. wel iets had verminderd. De Am sterdammers bleven flink aanpakken. Goed op gestuwd door de middenlinie, waarin v. Deyck zwak speelde, zaten nu de rood-witten geregeld voor de K.F C.-veste, waar men met man en macht verdedigde. K.F.C. liet zich echter met overrompelen en al was het dikwijls met groote moeite en veel geluk, men wist hier stand te houden. K.F.C. moest zich beperken tot enkele uitvallen, die echter nu lang niet zoo'n gevaarlijk karakter droegen, daar v. 't Kaar door een blessure van verder medespelen had moeten af zien. De stryd werd gestreden voor het Koogsche doel, waar Veen op fraaie wijze een kopbal van Mulders overtipte. Toen Mol er even tusschen- uit trok, kreeg Kruyver gelegenheid een hard schot te lossen, maar Keizer was op zyn qui- vive. Ajax bleef het KFC-doel belegeren, maar daar resultaat uitbleef en nog slechts enkele minuten restten, stonden de Amsterdamsche papieren er slecht voor. Twee minuten voor het einde ontstond een scrimmage voor het KFC-doel. Uit een wirwar# van spelers dook plotseling ten Have op en Veen kon niet beletten, dat hy door den kopbal van den Ajaxied werd gepasseerd (2—2). De Ajax- aanhang was, zooals te begrijpen, in de wolken, nu de stand gelijk was. Geheel KFC trok nu nog even ten aanval, maar Ajax hield stand en toen het eindsignaal klonk, had Ajax het lands kampioenschap behaald. De Ajaxieden werden in triomf naar de kleedkamers gedragen. De elftallen hadden de volgende samenstel ling: Ajax: Keizer, doel; v. Diepenbeek en v. d. Puttelaar, achter; van Deyck, Anderiessen en Schubert, midden; Ten Have, Volkers, v. Ree nen. Blomvliet en Mulders, voor. KFC: Veen, doel; W. Mol en Hille, achter; Kooyk, Nieuwenhuizen en Bley, midden; v. Wensveen, Bouthoorn, J. Mol, v. 't Kaar en Kruyver voor. De tweede dag is ook nu weer, alhoewel de omstandigheden gunstiger waren dan ooit, een crisisdag gebleken. Het aantal uitvallers op den tweeden dag was 33, in vergeiyking met het vorig jaar toen er 70 weg bleven een heele voor uitgang. Men schryft den uitval toe aan het minder gunstige parcours in Maas en Waal, waar de wegen wegens aanleg van een nieuwen weg deels open lagen. De moeilykheden waren zelfs zoo groot, dat de 50 en 55'ers een omwegje moesten maken en verlof kregen om twee uur later binnen te komen, zoodat eerst om 7 uur sluiten was. Den derden dag bleken er nog 17 onder den invloed te zyn van de „loopcrisis", zoodat er zich slechts 2910 wandelaars op pad begaven. Om 4 uur was reeds reveille, om 5 uur trokken de burgers uit en tegen zes uur de 40'ers der gewapende manschappen. Ditmaal was de route veel fraaier dan Woensdag. De 40'ers gingen over de heuvelen van Groesbeek door het land van Malden en Heumen over Overasselt naar Ny- megen. De 50'ers en 55'ers namen er Cuyk en Grave by en gelijk Woensdag in Druten, het Geldersch Haagje, een muzikale ontvangst aan de marcheurs werd bereid, zoo gebeurde dat nu in Grave en Cuyk. Het was weer om te loopen en onderweg zag men byna geen kreu pelen of hongerigen en als er een slappelingetje by ging, dan vond hy zooveel steun, dat hy haast naar de finish gedragen werd. Alle groepen hielden stevig den marsch er in. De Leidsche studenten, die het nog zonder uitval lers gedaan hadden, kregen even na Alverna, in het zicht van Nijmegen pech. Een liep er kreupel, maar de anderen liepen voor hem mee en haalden met hem schitterend nog de controle. De Haagsche, de Rotterdamsche, de Amster damsche, de Zwolsche, de Utrechtsche meisjes van H.B.S., Gymnasia, van Burgerwachten, van gymnastiekvereenigingen, zelfs verpleegsters, allen gingen als hinden over den weg en demon streerden een wandelsport in optima forma. De burgers, waarvan de Er.gelschen en de Fran- schen een perfecten indruk bleven maken, tee kenden minder kracht in de kleine Belgische en Zwitsersche groepen. De Duitschers mar cheerden ferm, maar moeten volgend jaar toch in een meer toonbaar pakje uitkomen. De militaire groepen uit Breda, uit Utrecht, uit Leiden en Amsterdam, hadden het tot dezen middag zonder uitvallers gedaan en ferm bleef ook de burgerwacht van Amsterdam, die van den Haag en van Nymegen, Respect moet men hebben voor de Regimenten marechaussee en ryksveldwacht, die de crisis van Woensdag energiek overwonnen hadden en Donderdag kranig den pas er inhielden. De Amsterdamsche, de Rotterdamsche, de Haagsche en de Tilburgsche politiemannen waren Donderdagmiddag nog monter en de eene Tilburgenaar die Dinsdagavond slapjes naar was binnengekomen, ging weer als de beste. Dat kan ook niet anders, wanneer men hoort, hoe die kerels regelmatig trainen. Zoo gaan de Tilburgsche politiemannen, die met tien lui de vaste wandelclub vormen, minstens eenmaal per week een marsch maken van 40 tot 50 Kilometer en zien er niet tegen op om b.v. na een langen nachtdienst vroeg in den ochtend een tien-uurmarsch aan te vangen Individueele loopers van naam als Dinck- huizen, van Wyck, van der Kley, ook de adju dant van H.M. de Koningin, Jhr. van Kin schoten, toonen met den dag, wat training vermag. Daar zijn ook taaie volhouders onder. Zoo ging er een reserve luitenant van de genie, die Woensdag was uitgevallen, wegens een kwetsuur aan zyn teen, Donderdag toch weer op stap, zy het ook buiten mededinging. Hy legde bijkans het geheele parcours af om zyn manschappen zijn goeden wil te toonen. Gisteren releveerden wy, dat buiten de mi litairen van Breda en zoo men wil de Zeeuwen eveneens, weinig lieden uit het Zuiden gekomen zyn. Wij vernamen van een Bredasche moeder, dat uit haar gezin vier leden aan de marschen deelnamen. Het is een verblydend verschynsel, dat van de zyde van de autoriteiten waardeerenae be langstelling getoond wordt voor de afstands- marschen Aanwezig waren meerdere autori teiten in Overasselt en Grave, die Donderdag vrooiyke rustcentra waren. Burgemeester van de vyver was in Overasselt, dat volgens ge woonte in vlaggentooi was, de gastheer Hier werden verwelkomd Generaal-Majoor J. van Andel, Oomm. Divisie, Generaal-Majoor L. J. de Wolf, Hoofdintendant, Kolonel Kappelhof, Inspecteur der Koninkiyke Marechaussee, Lui tenant-Kolonel Hasselman. namens den Inspec teur der Artillerie, Kolonel SiUevls, Comm. Ar tillerie Brigade, Kapitein van Weel, hoofd der Tweede Afdeellng B. van het Departement van Defensie, als vertegenwoordiger van Z. Exc. den Minister van Defensie, Kapitein Keppel Hesse- ling, Commandant van de School van Reserve Officieren Artillerie. Tegen eenen waren de meeste marcheurs het vlaggende Grave, waar ook de blinden be langstelling toonden, gepasseerd en waren de loopers over de verschillende afstanden op weg naar Nymegen, waar duizenden menschen langs den weg de binnenkomenden begroetten. Wij spraken enkele nieuwelingen die voor de eerste maal uittrokken, manschappen van het 4e Re giment uit Lelden onder Luitenant Weekhard. zy roemden de organisatie, maar klaagden over de grindwegen, zy prefereerden klinker- en betonwegen. Naar wy vernemen worden de marschen Vrijdag bezocht door Oud-Generaal Snyders en zyn de marschen heden zoo gunstig ver- loopen, dat er slechts 29 uitvallers waren, zoodat het totaal is gestegen tot 92. Vorig jaar was dit cijfer 159. NEW-YORK, 26 Juli. (Part.) De berichten omtrent den dood van den Oostenrykschen Bondskanselier en den Nazi-opstand hebben in breeden kring diepen indruk gemaakt en men vreest voor politieke consequenties. De adviezen uit Europa luidden dan ook niet gunstig en Wallstreet beantwoordde deze door een algemeene koersreactie. Een ongunstige in vloed ging bovendien nog uit van de weerbe richten, volgens welke na de droogte het land thans geteisterd blykt te worden door heftige stormen. De radio-rede van Kennedy, de voorzitter van de beurscommissie, waarin deze de beursleden bij voorbaat gerust wilde stellen omtrent 'het optreden van deze commissie, trok nog maar weinig aandacht, omdat de mededeelingen wei nig opheldering hebben kunnen geven. De handel had aanvankelijk eenige inkrim ping ondergaan, doch later werd het drukker en kreeg het aanbod sterk de overhand, waar door een scherpe koersdaling volgde. Vooral spoorwegwaarden lagen zeer zwak in de markt, tengevolge van de teleurstelling, ver oorzaakt door den teruggang van de ontvang sten in de afgeloopen maand en de daling van het aantal verladen wagons beneden het niveau van verleden jaar. Atchison Topeka en Union Pacific hadden de leiding en daalden tot 4 punten beneden de slotkoersen van gisteren, waarna slechts een onbeteekenend herstel volgde. U. S. Steels daalden 114 dollar, terwijl Beth lehem Steel 2 punten reageerden voor een lichte verbetering intrad. Koperwaarden lagen zwak en gaven koersverschillen tot 2 punten te zien, evenals automobielwaarden. Public Utilities, petroleumaandeelen, tabak fondsen, fabrieken van landbouwwerktuigen en warenhuisaandeelen, kunstzyde-aandeelen, nat te waarden liepen algemeen enkele punten te rug. Aanvankelijk waren voomamelyk baisse-ver- koopen te signaleeren, doch later meende men ook liquidaties van zwakke posities op te merken. Zeer flauw lagen Duitsche obligaties, waar van de Dawesleening gedurende de morgen uren 4, de Youngleening 3 punten lager kwa men. Aan den verkoopsdrang, die zich reeds bij het begin openbaarde, kwam geen einde in verband met de berichten omtrent de politieke situatie in Centraal Europa. Bovendien werkten de som bere gevoelens inzake de vooruitzichten van het bedrijfsleven de verkoopen in de hand, zoodat aanzienlijke verliezen werden geleden. De voortgezette liquidaties hadden tot ge volg, dat tal van posities, die te zwak waren komen te liggen, eveneens tot realisatie wer den gebracht, waardoor op de markt een zoo danige druk werd uitgeoefend dat verschillen de fondsen ver beneden het laagste punt van dit jaar kwamen. Over het algemeen bestaat de opvatting dat de vooruitzichten voor de naaste toekomst wei nig hoopvol zyn, zoodat de lust om het aange boden materiaal op te nemen, verre van groot was. hetgeen de benedenwaartsche beweging in de hand werkte. Zooals reeds is medegedeeld, bleef het aan bod de overhand houden tegen het einde der beurs en het is dus vanzelfsprekend, dat alle koersen beneden het slot van gisteren kwamen te liggen. Sommige punten kwamen wel van 1 tot en met 9 punten lager. U.S. Steel, Atchison Topeka. Am. Smelting, Bethlehem Steel. American Can. Eastm. Kodak, Union Pacific en Allied Chemi cal noteerden respectievelijk 24, 42%, 3% 4, 5% en 8 punten lager. De omzetten bedroegen 3. 40.000 shares. Slotkoersen Juli 26 25 24 121 129 129 Allied Chemical 921/ 951/, 95§ American Can. Co12y° 1514 16 Am. Car. Foundry 5V 5s/ Am. For. Power 353? 351/J aS' ™6&nTefefn°l/? II2V4 112 Am. Tel. Tel. yg 75 Am. Tobacco B. ,6, 163/a 16 Am. Waterworks 10/| ny° 11% Anaconda Copper 6/ 6/„ e/a Ass. Gas Electr. Co. 32 Atchison Topeka 173/ Aubum Auto .37/ Baltimore Ohio 8 Bethl. Steel Cofr,. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. f/a Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. 2i/ Chicago Rock IsL JJf Chrysler Motor f/8 Cities Service -ql7 Consol Gas of N.Y Continental OU 46i/* 7 Dawesleening ,)7/ 5y, Youngleening 37 Deleware Hudson g45/ Dupont de Nemours 931? Eastman Kodak 96/' El. Bond Sh. Co. 1&6/a General Electric ,5 8 Gen. Gas Electr. y Gen. Gas El. cl. A. 247f General Motors 2»/ Great Northern ft/,8 Hudson Motor 8 Illinois Central _41, Intern. Harvester irh Intern. Nickel iJf Intern. Tel. TeL 'J* Kennecott Copper I,/8 Koninkl. Olie .^4. Low priced shares DY McKeesport Tin PI. A. - Miss. Kansas Texas 2 Missouri Pacific ,3/ Idem prefJlJf Montgomery Ward Jf Nat. Cash. Reg. Co. ?J? National City Bank 8 Nat. Dairy Prod. G. A. "6/ Nat. Steei ,gl/8 New York Central Nord American Co. 8 Norfolk Western Novadel 231, Pennsylvania,4 Proctor Gamble 3,,/ Publ. feerv. N. L*7* Radio Corp. of Am. -Jj Sears Roebuck Shell Union Oil .3A Socony Vacuum ,fil/ Southern Pacific {„3 Southern Railway,?/8 Standard Brands .yf Stand. Oil of N.-Jersey */8 Tidewater Ass. Oil 102U Union Pacific United Aircraft 3V2 United Corp. A. a Unit. States Leather yf Unit. States Rubber i3,° Unit. States Steel Corp. 2 Wabash gew. A. Westinghouse Elu Woolwortb Build 'a exdiv. t e* coupon. ex claim. t bieden. I s= gedaan en laten. 26 Juli 25 Juli BrusseJ 23 37% NEW-YORK, 26 Juli. 26 Juli 25 JuU Rome Madrid Bern We. 8 56 13 66 32. il 18.93 23.39 8.58 1367 32 61 18 95 Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn 25.28 25.33 67 59 67 67 5 031/s 5 041/8 6 59 6.59)4 38 56 33 49 56 203^ 16% 28 131/4 421/4 25 441/8 4% 2Vs 36 V? 1 311/i 173/4 491/8 35 42V2 8784 97% 11% 18% 20 283/4 47/s 7 171/s 28 243/g 97/8 18% 331/4 4.90-05 821/4 6% 21/2 3% 25 141/2 391/3 22% 141/a 180 18 257/g 351/2 337/8 5 393/g 73/g 141/4 18% lSVs 183/4 423/4 10 U8% 15% 4 53/4 13 Va 3o3/g 493/8 558/g 2014 171/4 27% 127/g 40 251/4 443/g 4% 2 353/g 1% 301/2 1714 491/8 35 42 86V2 971/2 111/2 181/8 20 281/8 4%> 6% 163/4 29 237/8 97/8 33% 4.75-95 82Vs 6 23/4 31/4 24% 14 24% 16% 38% 22 14 183 17% 26 331/4 47/g 40 67/a 141/2 18% 141/8 183/4 42^4 91/2 1091/2 148/4 4 53/g 121/2 358/4 4y 26 Juli 25 JuU NEW-YORK, 26 Juli. 26 JuU 25 JuU Robber Standaard Juli 14.21 14.50 Jan. 14.77 15.21 Sept 14.27 14.73 Mrt 15.00 15.42 Oct 14 41 14 85 Mei 15.26 15.77 Dec 14 66 15.0/ Suiker Sept 1.70 1.70 Mrt 1 80 1.79- 80 Oct 1.73 1.73 Mei 1.83-84 1 83-84 Dec 1.76 1.76 Juli 1.87-88 1.87-89 Jan 1.76-77 1.7c •76Ct.Cuba 3.18 3.20 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco 1027/g 1037/a 1023/4 IO38/4 Tin locc 52.12% 52.40 Katoen Loco 12.80 12.85 Aug 12.58 12.62 Sept 12.65 12.69 Oct 12.72-73 12.76-78 Nov 12.77 12.81 Koffie iRio) Sept 7.52 7.66 Dec 7.63 7.(7 Mrt 7.75 7.84 Mei 7.83 7.91 Oec 12.83-84 12.87-89 Jan. 12.85-86 12.91 Mrt. 12.98-99 13.05-06 Me: 13.LS-07 13.09-10 Jul! 13.10 (Santos) Sept 10.06 Dec 10.19 Mrt 10.24 Mei 10.31 10.18 10.32 10.42 10.47-48 26 JuU 25 JuU CHICAGO, 26 JuU. 26 JuU 25 JuU Tarwe Haver Jul! 90 84 98 JUU 44 Sept 977/8-8^ 993/8-1/4 Sept. 441/4 Dec 991/4-3% 10l78G07/g Dec 45Vg Mei 10.%-% Mais Juli 63% Sept 65% Dec. 68Vs Rogge 64S/4 JuU 70 66% ept 70% 691/4 Dec. 721/4 447/g 467/g 728/4 733/8 75 Reuzel Loco Jul) Sept Oct Dulutb Lijnzaad 7.00 7.05 6.97% 7.02% 7.17% 7.221/2 7.30 7.35 Dec 7.52% 7.60 Oud contract Nieuw contract Juli Sept. 1.90 1.89 1.92 1918/4 WINNIPEG, 26 JuU. 26 JuU 25 JuU 26 Juli 25 Juli Tarwe Gerst Juli 83% 847/a Juli 473/g 47Va Oct. 85 86% Oct 473/g 47% Dec 86 87% Dec 48,2 483/g Mei 897/g Rogge Lijnzaad Juli 581/4 59% JuU 1.59 I.6OI/4 Oct 59% b0L/s Oct. 1.63 1.63% Oec 603/g blVé Dec. I.6IV4 1.623/4 Haver Juli 391/4 397/8 Oct. 391/s 40 Dec. .3 8 393/g Kon. Olie Unilever Young Aku Anaconda U. S Steel Beth. Steel Adj. Milwaukee 148%—147% 57%56% 26%—25% 30%-% 7—6 11/16 21%—21 16% 5% Van 4.305 uur Kon. OUe Young Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Adj. MUwaukee 147%—146% 25%—% 30% 6%-% 21%—20% 16%—% 5 5/16 AMSTERDAM, 26 Juli. Eieren. Kipeieren, hoog ste prijs 3.25, middelprijs 2.402.60, laagste pril» 2.20. Eendeieren 22.25. Dagaanvoer 145.000 stuks. Weekaanvoer 350.000 stuks. Handel goed. Opgegeven door v. d. Graal Oo's N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 24 JuU: J. O. F. van der Boom, bloemist, Til burg. O. van Tilburg, koopman, Tilburg, Spoor» laan 4. H. A. M. van Empel. caféhouder, Tilburg. Wllhelmlnapark. D. Rook, koopman, Bergen op Zoom, Was senaarstraat. J. Min en J. O. Min, meubelfabrikanten. Roosendaal, Burgerhoutstraat 27a. 25 JuU: H. J. Hansman. landbouwer, Lemeler* veld B. 280. gem. Helno. O. P. Middelkoop, slager. Utrecht, Oudwij- kerdwarsstraat 168 bis. G. Werkhoven, Soest, Schoutenkampweg 8®* W. R. Schwemmer, koopman. Amersfoort. N.V. Beeke's Bouwbureau, gevestigd Baam a. d. Trompenlaan 10. H. Siegers, winkelier, Utrecht a. d. Blltstraat. G. Groenendyk, handelende ln fyne vleesch- waren, Montfoort, Ed. Hoogstraat. N.V. Woningbureau „Nimmer Oud", geves tigd, Utrecht. Kievitstraat 7. S. Sealtiël. slager en koopman, Amsterdam. Camperstraat 50. Firma Meyer en Diederich, houthandel, Am sterdam, Hoofdweg 459 X. C. J. Diederich. Amsterdam. Jan Evertsen- 37 IX J. F. Meijer, Amsterdam, Hoofdweg 450. A. W. van Eeden, zadelmaker, Amsterdam. Weteringdwarsstraat 13 hs. A. Gobetz, koopman ln bloemen, Amsterdam. Nieuwe Kerkstraat 45. t A. Ledoux. Amsterdam. Rustenburgerstra» 449 II. Mej. M. J. P. van der Weerden, dameskap ster, Amsterdam, Hudsonstraat 141 hs. N.V. Nederlandsche Trust tot Exploltat) van Onroerende Goederen. Amsterdam, Keizer® gracht 407. Opgeheven wegens gebrek aan actief de lissementen van: H. J. Meiberg. landbouwer, om merschans, gemeente Avereest; Th. A. van 5. Wetering, slager. Zwollerskerspel. Beukenallée; Bredewold, koopman en winkelier ln fruit, Zwo" Akkerstraat 41; W. S. H. van Dijk, aannemer- Houten, 't Goy: G. van Galen, koopman, Utr*e» Busmanstraat 6 bis: J. van Arkel, Soestdijk, w helminalaan 22b; J. Dresden, Amsterdam; Staargaaïd Jr., Amsterdam; J. Duin, Amsterdam J. Idzenga, Amsterdam; Sj. de Boer, Nederm» den Berg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2