Tijdelijke afwijking van de Zondagssluiting Nieuw geknoei met varkens door victor bridges RICHTLIJNEN AAN DE GEMEENTERADEN INBESLAGNEMINGEN OM DE KONINGIN VRIJDAG 27 JULI 1934 De Senaat op reces Het dreigend conflict op Tholen Machinist gedood Dader bekent EERSTE KAMER Bij de wijziging van de Landbouw- crisiswet brengt de heer Ruijter de zuivelpolitiek ter sprake Margarine-industrie H. Ruijter Geen uitsmelting van zware varkens AKKERBOUW-CENTRALE Voorloopig eenig bestuurslid benoemd Minister Steenberghe wijst de werkgevers op hun ver plichtingen Prof. Gerbrandy arbiter NAGEDACHTENIS KONINGIN EMMA GEËERD VERLAGING LOODSGELDEN 1 Augustus in werking OPRUIING IN INDIË Huiszoeking bij inheemsche leiders AARDEWERK NAAR INDIË De invoerrestrictie en de houding van Japan Tragisch ongeval op het station te Nuth HEFFING OP OLIËN UIT CONCENTRATIEKAMP GEVLUCHT Vier ontsnapten neergeschoten VROUW DOODGEREDEN Moeder van negen kinderen GEDWONGEN LANDING Militair vliegtuig licht beschadigd DRIE MARINEMANNEN VER- OORDEELD Wegens het aannemen van steek- penningen Tang voor het aanbrengen van valsche oormerken op gespoord Blikmerken Verder onderzoek u kent deze nieuwe borden nog niet ze worden ge plaatst op punten, waar de weggebrui ker in 't bijzonder aan anderen gevaar of hinder kan veroorzaken (Blauw veld met witten driehoek en dito tekst) VEREENVOUDIGDE BEHAN DELING STRAFZAKEN PACHTER MISHANDELD UIT DE STAATSCOURANT Den Haag, 26 Juli 1934 Gelijk we reeds meldden, aanvaardde de Eerste Kamer heden de wijziging van Winkel sluitingswet en Landbouwcrisiswet. Bij het laatste ontwerp had Minister STEEN BERGHE alleen den katholieken agrariër RUIJTER te beantwoorden, maar het betoog bij deze gelegenheid viel heel wat langer uit dan 't antwoord, dat de bewindsman gaf terzake Van de Winkelsluitingswet, waarover nog vijf senatoren de anti-revolutionnair VAN CUT TERS, de katholieken JANSSEN en VAN SASSE Van IJSSELT, de sociaal-democraat DE ZEEUW en de christelijk-historische fractie-voorzitter E>E SAVORNIN LOHMAN het woord voerden. Minister Steenberghe stelde zich namelijk ook in de Eerste Kamer op het standpunt, dat hij nu maar geen diepzinnige betoogen meer moest gaan houden over de principieele zijde van het Winkelsluitingsvraagstuk en dat het nu alleen zijn taak nog is te zorgen, dat de tijdelijke afwijking van de Zondagssluiting, waarvoor in den Ministerraad en in de beide Kamers der Staten-Generaal een belangrijke meerderheid bestond, nu zoo spoedig mogelijk geëffectueerd kan worden. Daarom is de Minister ook ingegaan op de suggestie van mr. Janssen, mr. Van Sasse van iJsselt en den heer De Zeeuw, om nog even te talmen met de vaststelling van den dag, waarop de wet zal worden afgekondigd. Op dien dag immers begint de termijn van twee maanden te loopen, waarbinnen de gemeenteraden de ver klaring moeten afleggen, dat in hunne gemeen te de crisisomstandigheden aanleiding geven tot de tijdelijke afwijking. Mr. Janssen vreesde namelijk, dat die termijn te kort zou zijn, om dat na de aanneming van het amendement- Orop door hem, den heer Janssen, niet be donderd nu óók al belanghebbenden gehoord moeten worden en omdat het ook juist de tijd der vacanties is. Minister Steenberghe antwoordde hierop, dat hy overwegen zal, of hij de circulaire, waarin de gemeenteraden eenige richtlijnen voor hun onderzoek krijgen uitgestippeld, kan rondzenden vóór de afkondiging der wet. Dit impliceert dus, dat er nog eenige speling zijn zal, vóórdat de wet in werking treedt. Jhr. Van Citters heeft namens de anti-revolu- tionnaire fractie nog eens een copie gegeven van bet principieel debat in de Tweede Kamer. Mr. Janssen ging daarop met een terugtreden in de Veelbewogen historie van dit ontwerp nog even iö. Prof. de Savornin Lohman legde de ver klaring af, dat zijn fractie verdeeld zou stem men. Een deel het bleken bij de stemming de heeren Van der Hoeven en De Vos van Steen rijk Jr. te zijn was tegen, omdat het ont werp practisch niet heel veel soelaas bracht, terwijl het inging juist tegen dat deel dei- Winkelsluitingswet de Zondagssluiting dat de christelijk-historischen zeer waardeeren. Een ander deel president de Vos van Steen wijk, Prof. de Savornin Lohmann, mr. Pollema en jhr. de Gijselaar legde zich er „zonder eenige °Pgewektheid" bij neer. Bij de wijziging van de Landbouwcrisiswet heeft de katholieke afgevaardigde RUIJTER nog eens de crisiszuivelpolitiek ter sprake gebracht, öankbaar, dat thans tijdelijk de heffing op de margarine zal worden verhoogd, wilde hij hier hog wel wat verder gaan, omdat de margarine- hidustrie door den lagen prijs der grondstoffen hog altijd groote winsten maakt en een deel haarvan in den vorm eener hoogere heffing beter aan het Landbouwcrisisfonds ten goede kan •tomen. Voorts klaagde de heer Ruyter over de te Broote macht van directeur, voorzitter en onder- Voorzitter van de Akkerbouwcéntrale, wenschte hij tusschen binnenlandsche reuzel en Ame- fkaanschen reuzel meer gelijkhed te zien ge dacht door heffing van een accijns op de an—- -li laatste en pleitte hij ervoor, dat de reserve uit 't Zuivelfonds zou worden uitgekeerd aan de producenten, van wier product die reserve ge kweekt is. MINISTER STEENBERGHE heeft den iet wat eenzijdigen afgevaardigde niet veel toege geven. Wat de margarine betreft, bracht hij hem onder het oog, dat een Minister niet naar één groep alléén mag zien, maar dat hij, de eene groep helpend, ook het belang van andere groepen van het bedrijfsleven ontzien moet en dat hij daarbij nog minder het belang van den consument uit het oog mag verliezen. Dat b.v. de reuzel van 35 cent op 24 cent gekomen is en dat de heffing op aardappelen van f 1.40 tot 50 cent is gedaald, is van groote beteekenis voor de arbeiders en de werkloozen. De prijsverhouding tusschen Amerikaansche en inheemsche reuzel wil de Minister wel eens nader bezien. Het feit, dat het met de over name van de zware varkens door de varkens centrale den laatsten tijd wat beter vlot, is hem een reden te meer, om voorloopg niet over te gaan tot het zoogenaamde „uitsmelten". Want dit is tenslotte destructie van het vleesch en een alleruiterst middel. Eveneens kon Minister Steenberghe geen en kele toezegging doen omtrent eene verdeeling van de reserve van het Zuivelfonds. De boeren moeten leeren, zoo adviseerde hij, dat de grootst mogelijke solidariteit hun plicht is. En het is met die solidariteit in strijd, wanneer men op ieder partje, dat door het eigen product is opgebracht, tot den laatsten cent aanspraak maakt. Wat de Akkerbouwcentrale betreft, wees de bewindsman er den heer Ruyter op, dat toch in ieder geval krachtens art. 5 der Statuten de algemeene leiding bij het bestuur berust en dat bovendien nog een buitengewone macht toe komt aan den Minister. Behalve eenige andere kleine ontwerpjes nam de Eerste Kamer ook een tweetal naturalisatie- ontwerpen aan. Op de in het Voorloopig Ver slag geoefende critiek op de naturalisatie van dr. C. J. G. M. Borms, broeder van den be kenden voorman der Vlamingen en indertijd zelf in België veroordeeld, is geen verdere mon delinge gedachtenwisseling gevolgd. De Eerste Kamer is thans eveneens op reces gegaan. Zooals we reeds eerder berichtten, komt zij echter in het begin van September nog eens terug, om de nog loopende zaken geheel af te doen, voordat op 15 September de zitting 1933-34 plechtig wordt gesloten. O.a. de belasting op de doode hand en het Verkeersfonds staan dan op de agenda. De Staatscourant van Donderdagavond be vatte een beschikking van den Minister van Economische Zaken van 20 Juli 1934, waarbij een overgangsbepaling is toegevoegd aan de Statuten van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale. Tengevolge van de noodzakelijkheid het Cri sis Akkerbouw Besluit 1934 op 21 Juli in wer king te doen treden, moest de nog in oprichting verkeerende Nederlandsche Akkerbouw Centra le eveneens op dien datum haar werkzaamhe den aanvangen. bestuursplaatsen van deze centrale nog niet bij den Minister waren ingekomen en de benoe ming nog niet kon geschieden, is thans een tij delijke oplossing gevonden door voor zeer kor ten tijd, totdat deze voordracht den minister zal hebben bereikt en deze tot het benoemen van een bestuur in staat zal zijn den heer K. L. Gaaikema Schuirlinga als eenig bestuurder der stichting te benoemen. Binnen enkele weken is de definitieve be- stuursbenoeming van de Nederlandsche Akker bouw Centrale te verwachten. In verband met het feit, dat op het eiland Tholen, door het niet slagen van de bemidde lingspogingen van den Rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse, een staking dreigde uit te breken van de landarbeiders, heeft de minister van Economische Zaken aan 250 werkgevers op Tholen telegrafisch medegedeeld, dat zich hier een geval voordoet, omschreven in art. 3 van de Crisis-Organisatiebeschikking 1934 II en dat deze werkgevers, aangesloten bij de Provinciale Land- bouw-Crisis-Organisaties, verplicht zijn in het aanhangige arbeidsgaschil arbitrage te aan vaarden van een door den Minister te benoemen arbiter. De Minister heeft voorts de werkgevers her innerd aan hun verplichtingen in de statuten der Landbouw-Crisis-Organisaties neergelegd, met de sancties daarop uit het tuchtrecht en aan artikel 30 der Landbouw-Crisiswet 1933, waar wordt bepaald, dat de Minister bevoegd is bij overtreding van de voorschriften bij of krach tens de wet gegeven, degenen, die de overtreding plegen, van steun geheel of gedeeltelijk uit te sluiten. Nader wordt gemeld, dat minister Steenberghe aan prof. mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, vezocht heeft als arbiter op te treden. Prof. Gerbrandy heeft deze benoeming aan vaard. Ter eere van de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder zal Donderdag 2 Augustus a.s. een herdenkingsavond te Den Haag wor den gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, uitgaande van het Haagsch Comité voor Volksfeesten. Redevoeringen zullen worden uitgesproken door prof. dr. A. A. van Schelven en ds. Is. Voorsteegh. Voorts werken aan dezen herdenkingsavond mede de Konink lijke Militaire Kapel onder leiding van kapt. C. L. Walther Boer, het Haagsche Strijkkwartet (de heeren Sam Swaap, Adolphe Poth, Jean Devert en Charles van Isterdael), mevr. A. de VinkVerschoor, sopraan, de heer W. Ravelli, bas, en het Palestrina-Koor dir. Jos Vranken. De muzikale leiding van het geheel berust bij den heer Walther Boer. De herdenkingsavond zal per radio worden uitgezonden. Blijkens een Donderdag verschenen Staats blad zal de wet van 16 Mei 1934 tot nader wij ziging van de wet, houdende bepalingen op den leoddienst voor zeeschepen (verlaging der loods gelden met 25 pCt.) 1 Augustus a.s, in werking treden. DJOKJAKARTA, 26 Juli (Aneta) De re cherche heeft Maandag in Djokjakarta 'n huis zoeking gedaan bij de leiders der Partai Indo nesia, in verband met de verspreiding van op ruiende geschriften. Drie leiders zijn gearres teerd. Volgens de „Oetoesan Indonesia" bedpelen deze geschriften eveneens opruiing van mili tairen. In officieele Japansche kringen heeft men met groote bezorgdheid kennis genomen van de dagbladberichten uit Batavia met betrekking tot afkondiging door de regeering van Ned. Oost-Indië van beperkende bepalingen met betrekking tot den invoer van aardewerk, maar zonder dat daarvan voorafgaand kennis is ge geven. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken verwees in dit ver band naar de definitieve overeenstemming tusschen Nederland en Japan, volgens dewelke de invoerbeperking van 55 artikelen zou wor den uitgesteld tijdens de handelsconferentie, die thans te Batavia bijeen is. Met nadruk verklaarde hij, dat deze thans afgekondigde eenzijdige beperking van den invoer van aarde werk de NederlandschJapansche overeen stemming negeert. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat desbetreffende stappen zou den worden gedaan. Donderdagnacht heeft zich tijdens het voorbijrijden van den goederentrein Heerlen— Sittard op het stations-emplacement te Nuth een tragisch ongeval afgespeeld. De 44-jarige machinist J. van der Veen uit Heerlen, die op een locomotief dienst deed, hing over het hek, toen hij met zijn hoofd tegen een lichtmast sloeg. Door den schok viel hij van de locomotief en kwam onder den trein terecht. Kort daarna is zijn deerlijk verminkte lichaam gevonden. De man moet op slag dood zijn geweest. Hij v'as gehuwd en vader van vijf kinderen. Men verzoekt ons de aandacht van belang hebbenden er op te vestigen, dat tengevolge der beschikking van den minister van Econo mische Zaken van 2 Juli met ingang van heden ook bij aflevering van oliën uit een veem heffing verschuldigd is. Zaterdagavond kregen de bewakers in het concentratiekamp achter Bourtange ruzie, toen zij, zooals „Het Volk" meldt, waarschijnlijk on der den invloed van sterken drank verkeerden' Tijdens deze ruzie, die tamelijk hoog liep, zagen vijf gevangenen kans te ontvluchten. Vier hunner, die dachten, dat zij de vrijheid tegemoet gingen, werden neergeschoten; slechts één slaagde er in de Hollandsche grens te over schrijden. De rechtbank te Roermond heeft den 20-jari- gen chauffeur B., te Venlo, tot vijf maanden gevangenisstraf en één jaar intrekking van het rijbewijs veroordeeld, daar hij op 13 Maart j.l. onder Tegelen een 46-jarige vrouw uit Tegelen, moeder van negen kinderen, had aangereden, gevolge waarvan deze op slag was gedood. De eisch luidde negen maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor één jaar. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is de wachtmeester J. G. Noest van Soesterberg, die met zijn toestel nr. 497 uit De Kooy naar zijn standplaats terugkeerde gedwongen geweest een tusschenlanding uit te voeren op een weiland onder de gemeente Heiloo, doordat zijn kompas niet functioneerde en het zicht door de laag hangende regenwolken zeer slecht was. Bij de landing, die geschiedde achter het St. Willebrordusgesticht op 't land van P. de Wit, werd de staart van het toestel licht beschadigd. De vlieger zou nog trachten Donderdagavond de vlucht voort te zetten, indien het weer op klaarde. Anders zou hij, indien de weersomstan digheden zulks toelaten, heden verder vliegen. De Zeekrijgsraad te Willemsoord heeft drie marinemannen veroordeeld wegens 't aannemen van steekpenningen. Vooreerst een sergeant van het vliegkamp „De Kooij", die drie maanden gevangenisstraf kreeg. Vervolgens werd een sergeant van de Onder- zeedienstkazerne tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. De derde, een korporaal-hofmeester, stond te recht wegens verduistering en valschheid in ge schrifte. Deze laatste werd veroordeeld tot een voor waardelijke straf van vijf maanden met een proeftijd van twee jaar. Den ambtenaren van het regeeringsbureau voor naleving der crisjswetten en de rijksveld- wacht te Weesp was gebleken, dat in de omge ving van Weesp, Weesperkarspel, Nederhorst den Berg, Ouder-Amstel en 'sGraveland ver schillende varkens aanwezig moesten zijn, welke een oormerk droegen, dat niet door dpn daartoe bevoegden persoon was aangebracht. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, en bij den veehouder G. te Weesperkarspel werden twaalf varkens aangetroffen, welke een dergelijk oor merk hadden. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat bij nog drie andere veehouders te Karspel en bij een veehouder te 'sGrave land in totaal dertig varkens geconstateerd werden, alle voorzien van valsche oormerken. Bovendien vonden de ambtenaren nog een en twintig varkens, die in het geheel geen oor merk hadden. Na een verder ingesteld onderzoek bleek, dat alle varkens, voorzien van valsche oormerken, afkomstig waren van den veehouder v. d. K. in de Bullewijk te Ouder-Amstel. Alle varkens werden in beslag genomen en naar de bacon- fabriek te Uithoorn vervoerd, waar zij werden afgemaakt. Na de slachting heeft men de var kens ontdaan van de ooren, en deze, teneinde bederf te voorkomen, overgebracht naar het koelhuis te Amsterdam, om later als overtui gingsstukken dienst te kunnen doen. In verband met het aanbrengen der valsche oormerken, deelde men ons nog mede, dat sinds Januari j.l. niet meer het knipmerk in de ooren gebezigd wordt, omdat daarmede op groote schaal geknoeid werd. In plaats daarvan werden blik merken ingevoerd, welke zeer duidelijk zichtbaar zijn. Die blikmerken nu waren met een spe- <*>aal voor dit doel vervaardigde tang aange bracht, doch het werd de rijksveldwacht al spoedig duidelijk, dat niet de veehouders, bij wie de varkens in beslag waren genomen, de schuldigen waren, hoewel zij toch de dupe wer den. Waar bij het aanbrengen der oormerken door de rijksmerkers, alle varkens volgnummers krijgen, droegen de in beslag genomen varkens alle hetzelfde merk en nummer. De varkens waren door de betrokken boeren gekocht voor gemiddeld 20 per stuk van den bovengenoem- den veehouder v. d. K. te Ouder-Amstel, die niet op voldoende wijze heeft kunnen aantoo- nen, van waar hij deze dieren gekocht had, al werden verschillende verklaringen door hem afgelegd. Tegen dezen veehouder werd proces verbaal opgemaakt. Echter werd het onderzoek nog verder uit gebreid en nu kwam men bij den veehouder T. V. in de Horstermeer, waar twee zeugen met vier en twintig biggen werden aangetroffen, alle voorzien van valsche oormerken. Het bleek al spoedig, dat deze dieren eenige dagen tevoren door V. waren gekocht van een veehouder in Nieuwer-Amstel. Wel trachtte V. te doen ge- looven, dat de bij hem gevonden biggen van elders afkomstig waren. In den beginne had het den schijn, alsof zijne verklaringen juist waren, omdat zijn opgaven klopten met zijn boeking. Hij had n.l. vier en vijftig varkens gekocht in Leiden en zou er dertig van verkocht hebben in Diemen en Nieuwer-Amstel, zoodat dan de bij hem gevonden vier en twintig varkens gekocht zouden zijn in Leiden. De rijksveldwacht en de ambtenaren gingen echter niet over één nacht ijs. Zij brachten een bezoek aan de opgegeven adressen, en nu bleek, dat alle varkens in Leiden gekocht, ver kocht waren in Diemen en Nieuwer-Amstel. Toen het dus vrijwel vaststond, dat de vier en twintig varkens met valsche oormerken ge kocht waren in Nieuwer-Amstel, werd den al daar wonenden veehouder verzocht met de amb tenaren mede te gaan naar de Horstermeer, en nu kon definitief worden vastgesteld, dat de varkens j.l. Zaterdag nog ongemerkt waren SCHOOL en in dien toestand door den vorenbedoelden veehouder verkocht werden aan T. V. in de Horstermeer, zoodat deze de valsche oormerken moest hebben aangebracht. De man bleef hardnekkig ontkennen; hij wist niet, hoe de valsche merken in de ooren kwa men. Toen ten slotte de rijksveldwacht hem ver zekerde, dat hij dan voortaan geregeld onder controle zou worden gesteld, viel V. eindelijk door de mand en bekende de dader te zijn. De uitstekend nagemaakte tang werd aangetroffen in een oude schuur onder rommel, waar zij goed verborgen onder een zak lag. De varkens werden in beslag genomen, evenals natuurlijk de kostbare tang met merk-materiaal. Tegen T. V. werd procesverbaal opgemaakt. Ten slotte bleek, dat de veehouder te Nieu wer-Amstel nog 17 varkens boven het toege wezen aantal in zijn bezit had, hetgeen ook niet geoorloofd is. Donderdag is 'n Staatsblad verschenen, waarin onderscheidene besluiten tot instelling bij som mige rechtbanken van enkelvoudige kamers voor de vereenvoudigde behandeling van straf zaken worden ingetrokken, en bij elke arron dissementsrechtbank een uit een lid bestaande (enkelvoudige) Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken wordt ingesteld. Wegens oneenigheid met zijn loonheer was de landbouwer Jolik in de buurtschap Huppel dezer dagen met behulp van den sterken arm uit zijn boerderij gezet. Over de te velde staande gewassen was nog geen definitieve regeling ge troffen. Toen Woensdag de nieuwe pachter zijn intrek nam vond J. het raadzaam zijn oogst weg te halen, waarop de eigenaar met zijn zoon en den nieuwen pachter kwamen toesnellen. Met grepen en schoppen werd een formeele veldslag geleverd, waarbij J. levensgevaarlijke verwon dingen opliep. Met ingang van 1 October is op verzoek eer vol ontslagen A. C. M. Esser als burgemeester van Horst. Met ingang van 20 September is op verzoek eervol ontslagen G. J. F. Avenhorn van Nauta als burgemeester van Hindeloopen met dank. Aan den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht is machtiging verleend tot het bijeenroepen der Staten dier provincie in buitengewone zitting in Augustus 1934, teneinde toepassing te kunnen geven aan het voorschrift van artikel 36 der provinciale wet in verband met de benoeming van den Griffier Staten van Utrecht tot burgemeester van Apeldoorn. Met 1 Sept. is benoemd tot referendaris der p.T.T. J. Tiggelman, thans 2e kl. der P.T.T. De Ontvanger der dir. bel. enz. F. A. van Alphen is met intrekking van zijn verplaatsing naar Oldenzaal, verplaatst van Schiedam, insp. der dir. bel. naar Rotterdam en werkz. gesteld aan de insp. der inv. en acc. aldaar. De Ontvanger der dir. bel. enz. E. Noorman is verplaatst van Rotterdam, insp. der inv. en acc. naar Oldenzaal en werkz. gesteld aan de insp. der inv. en acc. aid. Benoemd zijn in de provincie Groningen; tot voorzitter bestuur waterschap de Negenboeren- polder, P. H. Meijer, te Kloosterburen; tot lid bestuur waterschap Carel Coenraadpolder, Th. E. J. Baron van der Feltz, te Gorssel. In Zuid-Holland: met 1 Aug. tot dijkgraaf v. h. hoogheemraadschap v. d. Krimpenerwaard A. J. Boogaardt, te Ouderkerk aan den IJssel; tot dijkgraaf polder Zuidland: L. A. van Prooije, te Zuidland; tot heemraad polder Zuid- land, W. van de Erve te Zuidland; uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij ze ventig jaar zal zijn geworden; tot hoogheem raad Vier Polders (gem. Dordrecht en Dub beldam), A. in 't Veld, te Dubbeldam en A. Dekker, te Dubbeldam; tot hoogheemraad hoogheemraadschap De Bernisse, I. Tol, te Geervliet; tot heemraad polder Velgersdijk, L. A. van Prooije, te Zuidland, tot heemraad pol der Dirk Smeetsland en Meester Arend van der Woudensland A. Klein jan, te Barensdrecht. In Zeeland: met 3 Oct. tot dijkgraaf water schap Cadzand, P. Erasmus, te Oostburg; met 24 Aug. tot dijkgraaf Deurloopolder, P. C. A. de Wit, te Tholen; met 24 Aug. tot dijkgraaf Jacobpolder, O. M. van Nieuwenhuijzen J. Wzn. te 'sHeer-Arendskerke; met 14 Sept. tot dijk graaf Angelinapolder P. de Dobbelaere, te Bier vliet; tot dijkgraaf Nieuwe of Jongepolder van Dreischor, C. J. van Langeraad, te Dreischor; tot dijkgraaf Henriettepolder (St. Philipsland) J. A. Stols jr. te St. Philipsland; met 11 Juli tot pl.verv. dijkgraaf Henriettepolder (St. Phi lipsland) C. van Bendegom, te St. Philipsland; met 14 Sept. tot dijkgraaf De Loozepolder J. J. Dieleman te Hoek; met 1 Sept. tot pl.verv. Dijkgraaf van den De-Loozepolder, P. Dekker, te Hoek; met 21 Juli tot pl.verv. dijkgraaf Eer sten Bathpolder, D. Butijn, te Rilland-Bath; met 1 Aug. tot gezworene waterschap Ooster en Sir Jansland, L. Schouten Johz. te Ooster- land; met 1 Aug. tot gezworene waterschap Stavenisse, A. van Luijk, te Stavenisse, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; met 1 Aug. tot gezworene Nieuw-St. Jooslandspolder, Chr. P. Reijnoudt, te Nieuw en St. Joosland. 31 Tony knikte. „Dat weet ik, Guy," zei hij. „Ik *an niet helpen, dat ik ongeneeselijk lucht hartig ben, maar ik kan je verzekeren, dat neef h^nry zelf de zaak niet ernstiger zou kunnen opvatten dan ik, Ik beloof je plechtig, dat ik eeen grappen zal uithalen." ..Goed," zei Guy, „in dat geval kun je op mi] re«enen tot het uiterste." Ongeveer een kwartier later liet Tony ae jfroote Peugeot voor het huis van mrs. Spal- aing stilstaan, waarna hij uitstapte en het hek opende. Toen hij dit deed, ging de deur van het huls open en werd Bugg, keurig gekleed ®h opgewekt van uiterlijk, zichtbaar. Zijn haar netjes geborsteld en glom van brillantine ®h hij droeg een wit-zwart geruit costuum, dat Ue herinnering aan een dambord opwekte. ..Goede morgen, Bugg," zei Tony, toen hi) h? treden van de steenen trap opkwam. „Je er f«n uit." ®ugg groette eenigszins verlegen. >.Ik heb me Zondagsche spullen meege- ,racht, sir Antony. U begriJp.t, as je zoo dag *h dag uit met twee dames omgaat "Goed gedaan, Bugg," onderbrak Tony hem "hhdieurend. „Het is juist de zorg voor klei nigheden, die den man van de wereld ken merkt." Hij wachtte even, terwijl hij zijn chauf feurshandschoenen uittrok. „Welk nieuws is er?" vroeg hij. Bugg keek vlug over zijn schouder naar het huis. „Daar is de jonge dame, sir," antwoordde hij fluisterend. „Ze zag u aankomen." Hij verwijderde zich, toen Isabel met lichten tred de trap afkwam en hun in de gang tege moet kwam. Zij groette Tony met open blik en juist genoeg bescheidenheid, om niet verlegen te schijnen, en ging hem voor naar de kleine zitkamer. Toen zij binnen waren, stak zij hem haar hand toe. Hij boog buitengewoon beleefd en ernstig en bracht het rose topje van een har er vingers aan zijn lippen. „Heeft Uwe Majesteit goed geslapen?" vroeg hü. Zij trok zacht haar hand terug. ,,0, plaas» mij als het u belieft niet," sprak zij. „U kunt zich niet indenken hoe dwaas alles mi) voor komt." Dan na een korte pauze: „Als wij gis teren oom Philip, niet ontmoet hadden, zou ik geneigd zijn te denken, dat alles een droom is." „Misschien is het dat wel," zei Tony. „Ik voor mij zou niets verwonderd zijn, als ik wakker werd en Spelding voor mijn bed zag staan met een kop thee." „Het komt er ook eigenlijk niet op aan," ze* Isabel, „omdat wij allen hetzelfde droomen, nietwaar? U en ik en Bugg en en uw neef Guy." „Guy zeker," antwoordde Tony. „Je hebt dien armen Guy stormenderhand veroverd. Hoe heb je dat in 's hemelsnaam aangelegd?" Isabel sperde haar amberkleurige oogen vol verbazing wijd open. „Ik weet het niet," zei zo onschuldig. „Hij was zeer vriendelijk en voor komend. Ik heb niets anders gedaan dan met hem gepraat en soms gelachen, als hij iets aardigs zei." „Dat verklaart alles," zei Tony plechtig. Hil legde zijn hand op de sofa en ging er naast zitten. „Je moet werkelijk voorzichtiger zijn," vervolgde hij. ,,'t Is gevaarlijk om achtens waardige secretarissen te betooveren. Je kunt nooit weten waar dat op uitloopt." „Heeft u hem alles verteld?" vroeg Isabel. „Alles," zei Tony. „Hij smacht van verlan gen, om zich in den strijd te werpen en je op den troon van Livadia te plaatsen. Toen ik van huis ging was hij bezig schermoefenlngen te houden in de hal." Isabel lachte. Zij maakte haar taschje open en haalde er een kleinen sigarettenkoker uit. welken zij Tony aanbood. „Probeer er eens een," sprak zij. ,,Ik kocht den koker gisteren van het geld, dat u mij gaf. Hij was een bijzonder dure, maar ik houd van winkelen en koop graag iets dat werkelijk mooi is. En het was zoo prettig, begrijpt u, want ik heb nooit in Londen een boodschap mogen doen." Tony, die nooit anders dan Vlrginia-slgaret- ten rookte, bediende zich met een groote mate zelfoverwinning van een product van het Turksche Rijk en stak de sigaret met schijn baar welgevallen op. Na een paar trekjes gedaan te hebben, stak hij zijn hand in zijn binnenzak en haalde een chequeboekje voor den dag, waarop hetzelfde adres stond gedrukt als op die welke Isabel den vorigen dag had geïnd. „Dit chequeboekje is voor jou," zei hij ter wijl hij het haar overhandigde. „Ik heb het geld, dat ik voor de broche heb ontvangen, ge stort op jouw rekening en nu kan je gaan winkelen zoolang en zoo royaal, als je maar wilt. Weet Je hoe je een cheque moet invullen?" Isabel knikte. „O ja," zei ze. „Je vult het be drag in en zet jeinaam er onder en dan geven zij het geld. Erg eenvoudig, nietwaar?" „Bijzonder eenvoudig," zei Tony. „Veel din gen, welke oogenschijnlijk ingewikkeld schijnen, zijn doodeenvoudig." Isabel stak het boekje in haar tasch en keek toen met haar kinderlijken blik en haar aller liefst glimlachje naar Tony. „Nu ik weer rijk ben," begon zij, „kan ik weer beginnen partijen te geven." Zij aarzelde. „Zou het van een Engelsch standpunt gezien iets zeer onbehoorlijks zijn, als ik u uitnoodig- de van middag ergens met mij te komen di- ueeren?" „Natuurlijk niet," zei Tony met overtuiging. „Een koningin heeft het absolute recht, zoo iets te doen. Het is, wat genoemd wordt, het koninklijke voorrecht. Er bestaat een dergelijk historisch precedent bij koningin Elisabeth en graaf Leicester." „Dan is het goed," zei Isabel met verlichte stem. „Hoe laat kunt u komen?" „Zoo vroeg mogelijk," zei Tony. „Eigenlijk zou ik liever thee komen drinken. Ik moet met mijn neef Henry en zijn vrouw gaan lunchen en dat bezorgt mij altijd dorst." Hij keek op zijn horloge en stond op van de sofa. „Ik kan nu niet langer blijven," vervolgde hij. „Ik heb nog verschillende dingen te doen, voor ik naar Chester square ga en het Is zoo onbeleefd, de menschen te laten wachten. Bovendien wordt het eten koud." Isabel lachte vroolijk en stond ook op. Zij gaf hem haar hand zonder een zweem van ver legenheid. Het was ook werkelijk moeilijk, om tegenover Tony lang verlegen te blijven. „Ik zal voor een gezellige theetafel zorgen en zelf een en ander klaar maken," zei ze. Tony wachtte een oogenblik op den drempel van de voordeur om zijn Turksche sigaret voor een Virginia te verwisselen, waarna hij door het tuintje slenterde in de richting van het hek. Toen hij daar genaderd was, werd het voor hem geopend door „Tijger" Bugg, die hem naar het scheen, bij den auto had opgewacht. „Niet opkijken, sir," fluisterde de zwaarge wicht-kampioen ernstig. „Doet u maar net of we over niets bijzonders praten." Op zijn gewone onverschillige manier, slen terde Tony het trottoir over naar de voorzijde van den auto en lichtte de motorkap op. Bugg volgde hem en boog zich over de machine naast hem, alsof hij hem op een of ander klein defect wilde wijzen. „Een van die kerels staat naar ons te kijken," vervolgde „Tijger" op denzelfden vertrouwelij- ken toon. Hij staat aan den overkant achter die heg. Hij heeft den geheelen morgen al rond geslopen." „Is het waar?" zei Tony vriendelijk. „Welke is het?" „t Is de kortste, mijnheer. Die eene dien ik aan z'n kaak aaide. Ik zag hem al, toen ik van morgen voor het eerst buiten de deur kwam. Hij sprong juist over de heg, als een padvinder en ik had veel lust om een straat kei naar hem te gooien. Maar ik dacht er bij- tyds aan, wat u mij gisteren gezegd had van koest houden en uitkijken; dus floot ik maar een deuntje en deed net of ik niks zag." „Je hebt werkelijk het instinct van een speurhond," i Tony goedkeurend. ,,'t Zou me niks verwonderen as ze d'r alle bei waren," vervolgde de gestreelde „Tijger" fluisterend. „Ik heb zoo'n idee, dat ze net zoo lang om het huis blijven draaien tot ze de kans schoon zien, om bij de jonge dame te komen, zonder dat wij ze in den weg staan. Ik wed om een dollar, dat als ik voor een half uurtje wegging, ze d'r smerige pooten tusschen de deur zouden zetten." „Bugg!" hijgde Tony. „Daar breng je me op een prachtidee." Hij boog nog dieper over de machinerie en sloeg de motorkap dicht. Over zijn gelaat ver spreidde zich dat vriendelijke glimlachje, waar van Guy altijd verklaarde, dat het de voor- looper van een of ander naderend onheil was. „Ik kom tegen vier uur terug, Bugg. Ik ver onderstel dat wij, dank ztl jouw weddenschap een interessanten eb. leerzamen middag voor ons hebben." (Wordt vervolgdJ,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3