Organisatie van den Crisissteun Invoerbeperking steenkool van Millioenenzwendel in Roemenië Dollfuss' baar in het raadhuis Duitschland treft geen schuld Het schrijven aan von Papen VRIJDAG 27 JULI 1934 HET SYSTEEM Een stukje geschiedenis J Minimum zestig pCt. Brand bij het Leger des Heils te Arnhem, Hei opruimingsiverk Nieuwe loonsverlaging in Indië? Regeering niet optimistisch Geen onderscheidingen Wegens den rouw in het Kon. Huis PRO AUSTRIA CATHOLICA Verzoek om gebed PLUIMVEEHOUDERIJ Allerlei zaken in vergadering besproken Een generaal had 300 millioen uit gedeeld aan Ministers en andere dignitarissen Een streng onderzoek 200.000 Poolsche boeren in nood Een gift van tweehonderdduizend zloty der Italiaansche regeering Te Genève wordt ontkend, dat de Raad van den Volkenbond bijeen zal komen Geen kabinetswijziging In de slaapkamer aangevallen door een.uil! Diefstal van koeien in de Achelsche Kluis Verkiezingen geëischt ZWARE BRAND IN DUITSCH LAND Evenals in den oorlogstijd leven wij ook thans weer onder crisis-regiem. Wij bemerken er nu lang zoo veel niet van als toen; wij hebben er nu lang zooveel overlast niet van; dat komt door dat de huidige crisis van een geheel ander karakter is dan de toenmalige: toen was er t e k o r t en moest een Volgens vernuftig uitgedacht stelsel het te weinige zoo billijk en nuttig mogelijk over de bevolking van Nederland gedistribueerd worden tegen prijzen, di eniet te hoog waren; thans is er teveel en moet het te vele zoo rationeel mogelijk ingeperkt wor den, opdat er niet automatisch een prijs zetting plaats heeft, welke zoo laag is, dat alle producenten het besterven. Dat is dan ook het doel van den huidigen crisisdienst: den producent te beschermen tegen den consument, evenals voorheen de consument tegen den producent beschermd moest wor den. Na de vorige crisis, toen het buitenland onze land- en tuinbouw- en zuivelproducten grif afnam, mochten onze producenten, die zoowel in het binnen- als in het buitenland goede prijzen konden bedingen, zich over het algemeen in een zekeren welstand ver heugen (aan de overmatige, tijdens de oor logscrisis gemaakte winsten wijden wij hier nu maar geen aandacht meer), maar zoo dra begon het buitenland, daartoe zelf ook door de wereldcrisis gedwongen, ons niet te „knijpen" door middel van invoerverbo den, invoer-contingenteeringen, deviezen- uitvoerverboden, enz., of wij zaten al spoe dig met veel te groote voorraden, welke simpele kwestie van vraag en aanbod van de hand gedaan moesten worden tegen prijzen, waarmede de producenten zelfs de allernoodzakelijkste productiekosten niet konden halen. Heel onze land- en tuinbouw dreigde in één te storten, en er m o e s t steun ver leend worden van overheidswege. Wat voor steun? Steun in welken vorm? Twee systemen kon men bij de steun verlening volgen: a. individueele steun en b. steun aan het product. Individueele steun zou beteekenen: steun aan degenen, die dezen direct noodig had den; praktisch en feitelijk zou een derge lijke steun niet anders dan een bepaalde vorm van armenzorg-met-een-economisch doel geweest zijn, welke niet zoozeer bij Economische, dan wel bij Sociale Zaken had thuis behoord. Dit systeem zou hierop neergekomen zijn, dat de beter gesitueerde land- en tuinbou wers, met verlies werkend, zich arm moes ten laten eten door den consument, en wél ten gunste van den zwakken broeder. Het was te voorzien, dat den og eenigs- zins goed gesitueerde producenten al spoe dig zouden weigeren, van zich te laten pro- fiteeren; men voorzag, dat het met indivi dueele steunverleening spaak zou loopen, en daarom koos men het tweede systeem: steun aan het product. Iets anders is, dat de opperste leiding der crisisdiensten in Den Haag (zooals trou wens aangekondigd is) nu zooveel mogelijk een tusschenweg wil gaan bewandelen; men wil er voortaan meer rekening mede hou den, wie voor een bepaalden tak van land- of tuinbouw of veeteelt of visscherij alreeds steun geniet en zulks van invloed doen zijn op de steunverleening voor een anderen tak aan dienzelfden producent; wie b.v. veel tarwesteun geniet, kan b.v. minder varkens toegewezen krijgen. Ziehier een resultaat van de gecentrali seerde leiding: dat er voor kleine en zwakke bedrijven méér gedaan zal kunnen worden dan voorheen. 't Is aan het ministerie van Economische Zaken in Den Haag, waar een der leidende hoofdambtenaren ons welwillend te woord stond, dat wij deze overwegingen noteer den en dat men ons ook verder heeft wil len oriënteeren in het ingewikkelde stel sel, 't welk hier te lande benut wordt tot instandhouding van land- en tuinbouw, enz. Bij het nemen en uitvoeren van le deren steunmaatregel moet het stre ven voorzitten, door middel van steunverleening zooveel mogelijk den richt prijs de meest noodzakelijke productie kosten te benaderen; het is waar, dat de levenskosten daardoor iets hooger wor den, maar men mag niet vergeten, dat de consumenten daardoor alleen maar iets blinder profite-eren van de produ centen, en niet (objectief gesproken) een hoogen prijs betalen voor het product. Alle steunmaatregelen kan men zien in twee hoofdlijnen: a) indirecte steunverleening door middel *an teeltbeperking; b) directe financieele steunverleening. Het is duidelijk, dat naarmate het bui tenland ons erger benauwt door minder pro ducten van ons af te nemen het middel van indirecte steunverleening door teelt beperking steeds méér noodig wordt. Directe financieele steun wordt verleend Per product per bepaald kwantum, per be bouwde oppervlakte, enz.; deze steun wordt blleen verleend aan georganiseerden bij crisisinstellingen; daarnaast worden ere mieten verstrekt aan verschillende bedrij nen, waarvan de voornaamste zijn de ha- rüigvisscherij, de boom- en bloemkweekerij; de Beverwijksche veiling b.v., bij wier in eenstorting driehonderd .tuinders niet aan executie zouden zijn ontkomen, is door mid del van credieten uit dit fonds gered. Eerst wordt bepaald, hoeveel er voor heel Nederland geteeld mag worden, daarna wordt vastgesteld: hoeveel door ieder en door wien. Het is gedenkwaardig moment! begonnen met de tarwe. In het in 1934 eerst-verschenen driemaandelijksch verslag aan de Staten- Generaal betreffende „De Landbouwcrisis maatregelen, hunne werking en uitvoering" lezen wij: „Toen in het jaar 1930 van verschillende zijden werd gewezen op den ongunstigen toestand in den landbouw, uit alle deelen van het land bericht inkwam over den ern- stigen achteruitgang van voorheen bloeien de landbouwbedrijven en de aandacht van de volksvertegenwoordiging daarop werd gevestigd, waarbij gesproken kon worden van een „crisis-toestand in den landbouw", kon het wel niet anders, of de gedachte werd geboren aan de noodzakelijkheid van Rijkswege maatregelen te nemen ter ver betering van dien toestand. Hoewel deze niet in alle onderdeelen van het landbouw bedrijf als gelijkelijk ernstig kon worden beschouwd, begreep de regeering, dat in de eerste plaats daar ingrijpen noodzakelijk was, waar alleen spoedige hulp nog redding kon brengen. Dit nu was het geval met het akkerbouwbedrijf, meer in het bijzonder ten aanzien van de tarweteelt. De prijzen van de tarwe op de wereldmarkt waren toch in die mate gedaald, dat van een eenigszins loonende teelt niet meer gespro ken kon worden. Daarbij kwam een over productie in verschillende landen higr moet in de eerste plaats aan Amerika wor den gedacht zoodat een verdere daling in den tarweprijs niet was tegen te houden. Het spreekt vanzelf, dat ook de prijs van onze tarwe daarvan den invloed onderging. Dit was oorzaak, dat de regeering besloot tot het in het leven roepen van een maatregel voor steun aan de inheem- sche tarweteeld Door dezen maatregel, die onder den naam „Aarwewet" tot uitvoering kwam, werd, zonder den vrijen invoer van tarwe .geheel te belemmeren, het gebruik van inheemsche tarwe ver plichtend gesteld, ook daar, waar naar de voorheen veelszins gangbare meening, die tarwe niet geschikt zou zijn, n.l. voor het broodverbruik. De Tarwewet heeft daarom de verplichting opgelegd, in de tarwebloem en het tarwemeel, voor de broodbereiding bestemd, een bepaald percentage bloem of meel van inheemsche tarwe te verwerken." Zóó nu was het begin van de crisis- steunverleening onder auspiciën van mi nister Ruys. De Tarwewet trad in het begin van het jaar 1931 in werking, en de wet heeft voor de belanghebbenden gunstig effect gehad. De eerste stap op den weg der crisis- steunverleening was gezet, en toen nadien de varkens- en de zuivel-handel vanwege de crisis in ernstige moeilijkheden geraak ten (aanvang 1932), werden ook tot afwen ding van deze economische rampen wette lijke maatregelen genomen. Zoo ontstonden naast de Tarwewet de Varkenswet en de Zuivelwet, allemaal beoogende, den producent eenigszins scha deloos te stellen voor het verlies, dat hij zou lijden, indien hij aan het spel van vraag en aanbod zou zijn uitgeleverd. De in genoemde wetten voorziene crisis maatregelen werden uitgevoerd door drie crisis-centrales, met ieder elf gewestelijke, provinciale onderafdeelingen. Met steun aan tarwe, varkens en zuivel kon echter niet worden volstaan; steeds méér producten eischten steun; voor vrij wel ieder product ontstond een afzonder lijke steun-centrale wij memoreeren hier het rundvee en de aardappelen met voor ieder afzonderlijk weer elf provinciale centrales. Dat was te veel. Het gevolg van deze teveelheid was, dat alle maatregelen incidenteel genomen wer den zonder dat het onderling verband in 't oog werd gehouden. De landelijke en de provinciale centrales werkten langs elkaar heen, werkten elkaar in economisch verband onwillekeurig vaak tegen, en 't is daarom, dat minister Ver schuur in het voorjaar van 1934 een begin maakte aan straffe centralisatie: de pro vinciale centrales voor de verschillende producten verdwenen; in iedere provincie mocht slechts één centrale overblijven voor alle gezamenlijke producten; ongeveer veer tig centrales werden ontbonden, elf kwa men er voor in de plaats. Minister Verschuur heeft ook nog de cen traliseering der hoofdcentrales voorbereid; zijn ziekte heeft hem verhinderd den opzet te voleinden; minister Colijn nam zijn taak echter over en minister Verschuur's plan wordt nu doorgevoerd door minister Steen- berghe. In een volgend artikel zullen wij zien, hoe het aan dezen opzet beantwoordend amb telijk instituut werkt. Contingenteeringsbepalingen zullen gelden tot het einde van dit jaar In de „Stcrt." van hedenavond zal worden af gekondigd een Kon. Besluit tot eontingenteering van den invoer van steenkool, cokes en steen kool-briketten. Deze eontingenteering is vastgesteld voor een tijdvak van maand, beginnende 15 Juli 1934 en eindigende 31 December. De minimum contingenten zijn bepaald op zestig pet. van den invoer per 5% maand gedu rende 1933. De invoer van kolen uit landen waar tegen over verdragsverplichtingen bestaan, zal uiter aard in overeenstemming zijn met hetgeen in de verdragen is bepaald, zoodat het minimum percentage tegenover die landen niet van kracht is. Het bunkerkolenverkeer, voor zoover dit zui ver als doorvoerverkeer is te beschouwen, zal door dezen maatregel niet worden getroffen. In die gevallen, waarin aan in Nederland in gevoerde steenkool eerst later de bestemming van bunkerkolen wordt gegeven, zullen aldus uitgevoerde hoeveelheden wederom op de contin genten ter beschikking kunnen worden gesteld. Aanvragen van invoervergunningen moeten worden ingediend bij de Kamers van Koophan del en Fabrieken. Voor het verkrijgen van vergunningen komen zij in aanmerking die gedurende 1933 contracten tot levering van steenkolen met buitenlandsche leveranciers afsloten en op basis van de hoe veelheden, welke daarvan per 5% maand in Nederland werden ingevoerd. BATAVIA, 27 Juli. (Aneta). De gemachtigde van de Regeering voor de afdeeling financiën, de heer De Leeuw, directeur van het departe ment van financiën, heeft geantwoord op de beschouwingen van den Volksraad in eersten termijn bij de behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1935, waarbij hij verklaarde dat bij het eindcijfer van het middelenbudget ad f 245.000.000 nog een bedrag van f 5.000.000 kan komen uit loonbelasting en kleine aansla gen voor de inkomstenbelasting. De Regeeringagemachtigde ver klaarde verder, dat de Regeering niet optimistisch kan zijn en niet kan verzekeren, dat er aan de perso neelsregelingen niet verder zal wor den getornd. Naar wjj uit betrouwbare bron vernemen zul len in verband met den rouw van het Ko ninklijk Huis dit jaar niet bij de gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin Koninklijke onderscheidingen worden verleend. De gebruikelijke verleening dezer onderschei dingen zal naar een later tijdstip worden ver schoven. Het bestuur der Vereeniging „Pro Austria Catholica" heeft onderstaand schrijven tot de leden gericht: „Met droefheid en ontzetting zult u kennis genomen hebben van het bericht, dat bonds kanselier dr. Engelbert Dollfuss door nationaal- socialisten is vermoord. Naar menschelijk oor deel is een leven, gewijd aan de verdediging der belangen van het katholieke Oostenrijksche volk, ontijdig beëindigd. En des te zwaarder treft dezen slag Oostenrijk daar dr. Dollfuss schier niet te vervangen is. Het bestuur verzoekt met aandrang de leden as. Zondag allen de H. Communie te willen ontvangen en in hun gebeden den overleden bondskanselier en katholiek Oostenrijk te wil len gedenken. Gott segne das katholische Oesterreich!" Het schrijven is onderteekend door G. van Assema Metz, voorzitter en F. Plag, secr.-penn. Wij vragen onze katholieke landgenooten om hun gabed, opdat het werk door dr. Dollfuss be gonnen, verder voortgang moge hebben. De Nederlandsche Federatie van Vereenigin- gen van Bedrijfspluimveehouders, bij verkor ting Nederlandsche Pluimvee Federatie N.P.F., kwam te Utrecht in algemeene vergadering bijeen. Tot de aa/nwezigen behoorde o.a. tr. D. S. Huizing», inspecteur yan bet Landbouwonder- De jaarlijksche Gildereis van het Sint Bernulphusgïlde omvat dezen keer een driedaagsch bezoek aan Groningen en omstreken. Het gezelschap bij den ingang van de Ma rtinïkerk wijs en Hoofd van den Binnenlandschen Land bouwvoorlichtingsdienst. De voorzitter, de heer P. J. van Haaren, Til burg, wijdde bij de opening eenige woorden aan de nagedachtenis van den heer B. H. Vos te Enschede, directeur van de Oostelijke Pluim veecoöperatie en penningmeester der N. P. F. en aan die van den heer W. Janssen te Horst, directeur van het Centraal Fokstation der C. R. E., tot voor kort dirtricts-assistent bij den Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimvee teelt. Hun groote verdiensten voor de pluim veehouderij werden door hem in dankbare her innering herdaoht. In de opengevallen plaats van wijlen den heer Vos werd tot lid van het bestuur ver kozen de heer J. H. W. Robers te Enschede. 3 Mei waren reeds 28 millioen eieren in ge controleerde broedmachines ingelegd. In 1933 bedroeg de uitvoer van eieren uit Nederland slechts 734 millioen stuks tegenover 1074 millioen in 1932. Spanje is inmiddels overge gaan tot eontingenteering van den eierinvoer, terwijl in Engeland af en toe ook contigen- teeringsplannen geopperd worden. Ten aanzien van de piep.kuikenfokkerij werd het bestuur verzocht te bevorderen, dat het broeden van eieren van Noordhollandsche Blauwen en daarmede overeenkomende rassen voortaan in de zomermaanden niet meer wordt toegestaan. Een broedseizoen van 1 October tot 30 April werd voor dezen bedrijfstak als het meest doelmatige naar voren gebracht. Men zou dan tevens gaarne zien, dat in den geslo ten broedtijd verboden werd het exporteeren van broedeieren van de genoemde rassen. Dit zal echter moeilijk te controleeren zijn. Met het oog op de mogelijkheid om woerden te fokken van overjarige eenden, die op pro ductie gecontroleerd zijn, werd het wenschelijk geoordeeld, dat het volgend jaar uitzonderin gen worden toegestaan om voor dit speciale doel wat langer met het broeden van eenden eieren te mogen doorgaan. Ten bate van de bijzondere bedrijfsvoering in Waterland werd vroegtijdige openstelling van het broedseizoen voor de legrassen bepleit, eventueel uitzonderingsbepalingen voor deze streek. Het plan van het bestuur tot deelname aan de in September a.s. te Amsterdam te houden tentoonstelling ter gelegenheid van de opening der nieuwe markthallen werd goedgekeurd. BOEKAREST, 27 Juli. (Reuter). De justitie heeft op het oogenblik een ernstig geval van corruptie in behandeling, namelijk het geven van steekpenningen, in totaa.. een bedrag van 300 millioen lei, aan regeeringsambtenaren. De aandacht der autoriteiten was op deze zaak gevestigd, doordat generaal Popescoe, toen hij bij den Minister van Oorlog ontboden werd om uitleg te geven van het uitdeelen van geld in verband met wapenorders, zelfmoord pleegde. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat de ge neraal 300 millioen lei, had uitgekeerd, aan de in functie zijnde ministers, om te bereiken, dat de wapenleveranties aan een Tsjechoslowaaksche firma De Skoda werden gegund. Koning Carol heeft gelast dat de herkomst van al de bezittingen van de tegenwoordige en vroegere ministers aan een scherp onderzoek zal worden onderworpen, en dat de schuldigen, zon der aanzien des persoons, moeten worden ge straft. De Roemeensche Minister van Binnenlandsche Zaken Inculet verklaarde Donderdag in een re de, dat de regeering zich met kracht zou ver dedigen tegen elke extremistische strooming die zich in het land zou voordoen. Roemenië en het Roemeensche volk wil noch bolsjewisme, noch fascisme, en voelt even weinig voor Hitier als voor de IJzeren Garde. Roemenië hecht aan zijn democratisch regime en aan de monar chie, evenals aan zijn grondwet, die op zoo krachtige en intelligente wijze door Koning Ca rol wordt nageleefd. WARSCHAU, 27 Juli (Reuter) Niet min der dan 200.000 personen, meerendeels boeren, zullen tot den volgenden oogst financieelen hulp moeten ontvangen, daar de oogst van dit jaar door de overstroomingen is verwoest. Volgens een officieele mededeeling, zal het twee tot drie jaar duren, voordat de schade, die door de overstrooming is aangericht, her steld zal zijn. De vloed, die zelfs een tijdlang Warschau ernstig bedreigd heeft, is thans aan het af nemen. De commissie voor hulpverleening aan de slachtoffers van de jongste overstroomings- ramp in Polen, heeft een brief ontvangen van den Italiaanschen ambassadeur te Warschau, die mededeelt, dat Mussolini hem namens de Italiaansche regeering een bedrag van 200.000 zloty beschikbaar heeft gesteld voor de hulp verleening aan de slachtoffers van den wa tersnood. Plechtig hangt de rouwstemming over het groote plein voor het raadhuis, meldde de cor respondent van de „Telegraaf" uit Weenen. Met zwart omfloerst brandden op het groote bordes de lange rijen van hooge kandelaar lantaarns. In de Volkshalle ligt tusschen hooge kaarsen: kanselier Dollfuss in statie. Aan de hoeken van de baar houden officieren van het leger en de Oostmarkische stormscharen en leden van den katholieken studentenbond de laatste wacht voor Oostenrijks kanselier, die eens hun kameraad is geweest: als student, als Fiihrer van de Oostmarkische stormscharen en in den grooten oorlog als officier van de Kaiser- Jager. Vice-kanselier Starhemberg en de andere leden der regeering, zijn moeder en zijn stief vader, hebben den kanselier begeleid op den korten weg van de bondskanselarij, waar hij den dood vond, naar de Volkshalle in het raad huis, waar zijn volk den doode een laatster, groet zal brengen vóór het stoffelijk overschot met groote praal bijgezet zal worden in een eeregraf op het Zentral Friedhof, waar zoovele groote mannen van Oostenrijk een laatste rust plaats vonden. Langs den kortsten weg tusschen de kanse larij en het raadhuis, die slechts door het groote Hofburgpark en het raadhuisplantsoen gescheiden zijn, reed daar in den vallenden schemer de door zes paarden getrokken lijk wagen, voorafgegaan door een afdeeling bere den politie en een bataljon infanterie. Staf officieren en leden van den katholieken stu dentenbond schreden naast den lijkwagen voort, pas daarachter volgden Starhemberg en de an dere leden der regeering. Een enkele auto be sloot den stoet. Daarin zat zijn aandoening nauwelijks be dwingend een kleine stoere man, terwijl een kleine, in het zwart gehulde vrouw het van ondraaglijke droefheid gebogen hoofd in de handen liet steunen. Het was het eenvoudige boerenechtpaar, dat de moeder en de stiefvader van den kanselier was. Slechts een uur voor dat de lijkstoet van de bondskanselarij vertrok was de overbrenging naar het raadhuis be kend gemaakt, doch duizenden hadden toch nog den weg naar het raadhuis gevonden om den doode hun stille opwachting te maken. Het D.N.B. verneemt uit Genève, dat het Se cretariaat van den Volkenbond, na inlichtingen te hebben ingewonnen in Parijs, Rome en Londen, het bericht betreffende de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond in verband met de Oostenrijksche gebeurtenissen ontkent. In Volkenbondskringen neemt men niet aan dat de Volkenbond gemengd zal worden in deze zuiver-Oostenrijksche binnenlandsche aange legenheid. Men gelooft dat in het geval van een internationalen stap, de groote mogend heden dezen zonder bemiddeling van den Vol kenbond zullen ondernemen. Te Genève heeft men echter den indruk dat de groote mogend heden voorloopig een afwachtende houding zullen aannemen. Voorts seint D.N.B. uit Weenen: In een semi- officieel communiqué wordt er op gewezen dat in de samenstelling der Bondsregeering binnen afzienbaren tijd geen verandering plaats zal hebben. Om redenen van piëteit jegens den overleden Kanselier streeft men er naar het politieke leven in Oostenrijk, voor zoover als dat mogelijk is, eerst tot rust te laten komen. Bovendien is de reorganisatie van de regee ring geen dringende kwestie. Ook de verkla ring, gisteren door den ministerraad afgelegd, dat in de tot nu toe gevolgde koers der regee ring geen wijziging zal worden gebracht, wijst daarop. Vice-Kanselier Starhemberg leidt de regee- ringszaken, terwijl hij de taak welke Bonds kanselier Dollfuss hem bij de laatste regee- ringsverandering toevertrouwde, tevens zal blijven vervullen, namelijk alles wat betrek king heeft op de Kanselarij, Buitenlandsche Zaken, Veiligheid, Bondsleger en Landbouw. De correspondent van de „Times" maakt mel ding van geruchten, volgens welke generaal Wagner, het hoofd der luchtpolitie en Stein- hausl, het hoofd der erimineele politie ge arresteerd zijn. Dat het slapen met geopende vensters be paalde risico's met zich kan brengen, ervoer Mej. S. te Budel. Zij werd namelijk, des nachts te ruste liggende, aangevallen door een binnen gedrongen uil. Het dier, dat van groote afme tingen was, verwondde zijn slachtoffer bloedend. Toegeschoten huisgenooten wisten den nachte- lijken indring% te vangen. Op de bekende Achelsche Kluis van de Pa ters Trappisten heeft een brutale diefstal plaats gehad. Uit de weide van het convent werden niet minder dan zes koeien gestolen. Men ver moedt, dat de ontvreemde dieren per auto zijn weggevoerd. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. Onderzoek naar Duitsche verant~ woordelijkheid in Oostenrijksche gebeurtenissen BERLIJN, 27 Juli D.N.B. deelt offi cieel mee, dat men na grondig onderzoek slechts één enkel geval heeft ontdekt, waar in door een klaarblijkelijk onvoldoende con trole uit Oostenrijk afkomstige berichten, die een verkeerden indruk konden wekken, toch verder zijn verspreid. De voor deze, over den zender van München uitgezonden berichten verantwoordelijke Landsinspecteur Habicht is daarop, zooals reeds gemeld is, Donderdagmorgen te 10 uur uit zijn functie van Landsinspecteur ontzet en ter beschik king gesteld. Verder wordt officieel medegedeeld, dat nog gisterennacht door de Rijksregeering een on derzoek is ingesteld, of eenige Duitsche instan tie in verband met de Oostenrijksche gebeur tenissen direct of indirect zich heeft schuldig gemaakt aan medeplichtigheid. Uit het in den loop van den dag gesloten onderzoek en de af genomen verhooren bleek, dat geen enkele Duit sche instantie in eenig opzicht iets met de ge beurtenissen te maken heeft, terwijl alle na 't bekend worden der gebeurtenissen uitgevaardig de instructies onmiddellijk en goed zijn uitge voerd. In het bijzonder werd, om elke onge- wensehte overschrijding van de grens te voor komen, een blijvende afsluiting van alle grens- wegen naar Oostenrijk gelast, terwijl ander zijds allen bewoners van de kampementen voor Oostenrijksche vluchtelingen en emigranten het verlaten van hun verblijven werd verboden. De „Völkische Beobachter", het hoofdorgaan der N.S.D.A.P., schrijft over de gebeurtenissen in Oostenrijk o.a., dat een deel der buitenland sche pers deze treurige aanleiding heeft ge bruikt om het nationaal-socialisme opnieuw ver dacht te maken en zelfs de schuld voor den dood van Bondskanselier Dollfuss in de schoe nen te schuiven. Nauwelijks waren de eerste be richten uit Weenen bekend of de hetze in de pers begon. Het nationaal-socialisme, dat al leen reeds op grond van zijn organische we reldbeschouwing dergelijke gewelddaden af wijst, heeft met de gebeurtenissen in Oosten rijk niets uitstaande. Het is dwaas en misdadig, zelfs de Duitsche regeering er van te betichten, den aanslag te hebben gesteund of eraan te hebben deelgenomen. Wil men echter in het zwaar beproefde Oos tenrijk rust en orde doen weerkeeren, dan zal de regeering, die het kabinet-Dollfuss opvolgt, als eersten plicht hebben nieuwe verkiezingen uit te schrijven om het volk gelegenheid te ge ven, zijn wil voor de toekomst van het land tot uiting te brengen. Deze eisch moet gesteld worden, want juist nationaal-socialistisch Duitschland heeft er belang bij, dat in het Duitsche broederland de rust en de vrede weer- ;a keeren. Volgens het D. N. B. luidt Hitler's schrijven aan Von Papen aldus: BAYREUTH, 26 Juli 1934. Zeer geachte Heer von Papen Naar aanleiding van de gebeurtenissen te Weenen, heb ik mij genoodzaakt gezien den Rijkspresident de terugroeping van den Duit- schen Gezant te Weenen voor te stellen, daar deze op uitnoodiging van Oostenrijksche Bondsministers of Oostenrijksche opstandelin gen zich bereid verklaarde, aan een tusschen deze beiden getroffen overeenkomst inzake vrij geleide en aftocht der opstandelingen naar Duitschland zonder overleg met de Duitsche regeering zijn goedkeuring te hechten. De Gezant heeft daarmede zonder eenige re den het Duitsche rijk in een Oostenrijksche in terne aangelegenheid betrokken. De aanslag op den Oostenrijkschen Bonds kanselier, die door de Duitsche regeering ten scherpste veroordeeld en betreurd wordt, heeft den reeds wankelen politieken toestand van Europa buiten onze schuld nog verder ver scherpt. Het is derhalve mijn wensch, zoo mogelijk tot een ontspanning van den algemeenen toestand bij te dragen en speciaal de sedert lang vertroebelde verhouding tot den Duitsch-Oostenrijkschen staat weder in normale banen te zien geleid. Derhalve verzoek ik u, deze belangrijke taak op i te nemen, juist omdat gij sedert onze samenwerking in het kabinet mijn volste vertrouwen hebt bezeten en nog bezit. Ik heb derhalve den Rijkspresident voorge steld, dat gij, uittredende uit het Rijkskabinet en met ontheffing van uw functie als com missaris van het Saargebied, voor een beperk ten tijd in speciale missie in de functie van Duitsch gezant te Weenen wordt geplaatst. In deze positie zult u direct onder mij gesteld zijn. Terwijl ik u ook heden nog eens dank voor alles, wat gij eens voor het doen ontstaan van de regeering der nationale verheffing en sindsdien te zamen met ons voor Duitschland hebt gedaan, ben ik uw zeer toegenegen Adolf Hitler. MERSEBURG, 26 Juli (V. D.) Donderdag avond tegen half negen brak in de Engeihard- brouwerij te Merseburg een groote brand uit, die zich tengevolge van den krachtigen wind snel uitbreidde en de mouterij met eenige duizenden centenaars gerst in de asch legde. Tegen midder nacht was men den brand, die men tot één vleugel had weten te beperken, meester. Een groote voorraad gerst, 50.000 centenaars mout en verscheidene machines werden een prooi der vlammen. De schade beloopt 100.000 mark. Het bedrijf behoeft niet stil gelegd te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5