Oostenrijk is bereid Hitler's hand te drukken Maarschalk Hubert Lyautey Het nieuws van heden De benoeming van von Papen ALS VRIEND ECHTER, NIET ALS VOOGD FRANSCH OFFICIER VAN OUDEN STEMPEL De vliegramp bij Stuttgart DE BAROMETER LAME RIS VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 28 JULI 1934 Ochtendblad Extra edities met het bericht van Hitler's brief aan Von Papen door vliegers over opstan delingen uitgeworpen Meer dan ÏOO dooden WEENEN, 27 Juli. (D. N. B.) Het senii-officieele orgaan der Oos- tenrijksche regeering, de „Reichs- post" is verschenen met een extra editie waarin de tekst van Hitler's brief aan Vice-Kanselier Von Pa pen is afgedrukt. Deze extra-editie heeft over de heele breedte van de pagina dezen kop: Geblinddoekte Boliviaansche krijgsgevangenen op transport naar een interneerings- kamp in den Gran Chaco Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiini| 1 Stormwaarschuwingsdienst §j EEN BLIJVEND AANDENKEN Incident aan de Duitsche grens De succesvolle Koloniale Tentoon stelling te Parijs in 1931 was voornamelijk zijn werk Kolonisator van groot formaat 8^. Maarschalk Lyautey Twaalf dooden Orde in Stiermarken hersteld VLOOTMANOEUVRES Door von Hindenburg goedgekeurd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18865 Advertentieprijzen.- Per lossen regel 30 cl.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Rijkskanselier Hitier sluit vrede met Oostenrijk. Von Papen als ge zant naar Weenen gestuurd. Door de Oostenrijksche radio wordt de brief van Hitier om het half uur voorgelezen. De beslissende stap van den Führer om tot een verbetering van de gespannen verhouding te komen en de normale vriendschappelijke be trekkingen te herstellen, heeft in alle kringen der bevolking een groote verrassing gebracht. Na de verlammende spanning en de grenzen- looze opwinding der laatste dagen schijnt heel het Oostenrijksche volk te herademen. Overal hoort men stemmen: Vrede met Duitschland. Vrede met onze broeders aan gene zijde van de grens. Het besluit van den Rijkskanselier wordt in diplomatieke kringen algemeen als een feit van verstrekkende beteekenis beschouwd en dat niet alleen voor de Duitsch-Oostenrijksche be trekkingen, maar ook voor heel den Europee- schen toestand. De extra-editie van de „Reichspost" is Vrijdagmorgen door een aantal vliegtuigen naar Stiermarken en Karinthië gebracht waar duizenden exemplaren uitgeworpen werden boven de plaatsen waar nog ge vochten wordt. De regeering hoopt daar mee te bereiken dat de vijandelijkheden ge staakt zullen worden. In verband met sommige buitenlandsche persberichten als zou de Oostenrijksche re geering wel accoord gaan met de benoeming van Von Papen tot Buitengewoon Gezant, maar tevens den wensch te kennen geven dat zij zekere waarborgen ontvangt, wordt van officieele zijde aan D. N. B. verklaard, dat het diplomatieke verzoek der Duitsche regeering om te mogen vernemen of de Oostenrijksche regee ring met een benoeming tot Buitengewoon Ge zant van Von Papen genoegen neemt, nog niet ontvangen is, dat de Oostenrijksche regeering dus in dezen haar standpunt nog niet bepalen kan. Zij heeft dan ook nog geen enkele verkla ring afgelegd. Zij heeft slechts door mddel van de pers kennis genomen van Hitler's schrijven, hetwelk door haar met groote voldoening ont vangen is. Daarentegen seint Reuter, dat men zich in po litieke kringen afvraagt, of men te Berlijn niet weet. dat het gebruikelijk is eerst de instemming eener regeering te vragen voor men bij haar een gezant accrediteert. Het is ongebruikelijk door een eenvoudigen brief een gezant te Wee nen te benoemen zooals men den gouverneur van een provincie benoemt. De Oostenrijksche regeering heeft niets tegen den persoon van Von Papen en verlangt oprecht naar het herstel der normale betrekkingen met Duitschland. Zij neemt voorloopig echter een afwachtende hou ding en zal geen enkele rechtstreeksche of zij- delingsche inmenging van Duitsche zijde in Oos tenrijksche binnenlandsche aangelegenheden dulden. Naar de „Reichspost" meldt, hebben de op standelingen die in de Bondskanselarij binnen drongen, in naam van Polizeidirektor Steinhaül en General-inspektor dr. Gotzmann de politie agenten ontwapend. Zoowel tegen Steinhaül als tegen dr. Gotzmann is een instructie geopend- Steinhaül schijnt reeds gearresteerd te zijn. De moordenaar van Bondskanselier Dollfuss zou de 35-jarige Panetta zijn. Onder den oor log was hij Keizer jager. Het tragische is dat Dollfuss tijdens den oorlog eerste luitenant bij het roemrijke corps der Keizerjagers was. Het is moeilijk zegt Reuter verder het totaal aantal dooden te leeren kennen bij de gevechten in de verschillende deelen van Oostenrijk. Het schijnt echter zeker te zijn, dat het boven de 100 is. De Heimwehr erkent dat in Stiermarken 28 leden zijn gedood. Officieele berichten uit Graz zeggen dat de regeeringstroepen een vrijwel volledige over- Winning hebben behaald in Opper-Oostenrp en Stiermarken. De strijd kan als gewonnen worden beschouwd. In „Het Volk" lezen wij de volgende bijzon derheden welke wij geheel voor rekening van genoemd blad laten: Pater Hartmann van de Pranziskaners, die met dr. Dollfuss nauw bevriend was, heeft den dooden kanselier in zijn sterfkamer bezocht. Daarna heeft hij veklaard: „Toen ik in de kamer kwam. zag ik alleen een divan met het lijk van den kanselier. Door den divan siepelde nog steeds het bloed op den bodem. Het lijk was met een gordijn bedekt. Het gezicht was vrij gelaten Het toonde in weerwil van de vreedzame uitdrukking sporen van een enorme psychische opwinding. De lip was gescheurd en op de rechterwang was duidelijk een snede te zien, die van het eene oor tot aan den mond hoek liep. Mijn eerste indruk was, dat die wond alleen het gevolg kon zijn van mishande ling. Voordat ik van den gestorven kanselier afscheid nam, tilde ik het gordijn van het lijk iets omhoog Het ontzielde lichaam bood een hartverscheurenden aanblik. Dr. Dollfuss was letterlijk doodgebloed. Het lichaam was geheel ineengeschrompeld. Het is duidelijk dat de arme man vreeselijk moet hebben geleden, zoowel lichamelijk als geestelijk." WEENEN, 27 Juli (D.N.B.) Naar verluidt zal in de kwestie der kabi netsformatie en de benoeming van een nieuwen bondskanselier begin volgende week een beslissing ge nomen worden. Volgens de grond wet moet bondspresident Miklas den kanselier benoemen. Onder de toonaangevende figuren is tot dus ver echter nog geen overeenstem ming bereikt over den persoon van den nieuwen bondskanselier. Men heeft den indruk, dat er nog groote meeningsverschillen bestaan, die nog niet zijn overbrugd. Als can- didaten voor den post van bonds kanselier worden in Weenen ge noemd generaal Vaugoin, de eerste burgemeester van Weenen Schmitz, de vice-kanselier, prins Starhem berg, de minister van onderwijs dr. Schusschnigg en minister dr. Ender. De Oostenrijksche Bondsregeering heeft de volgende rouwproclamatie gepubliceerd: De Oostenrijksche Bondsregeering maakt het diep schokkende bericht bekend van het over lijden van haar onvergetelijken leider Bonds kanselier dr. Engelbert Doilfuss, eerste luite nant der reserve, drager van talrijke ordetee- kenen enz., die op 25 Juli 1934 als slachtoffer van trouwste plichtsvervulling en onvermoei- baren dienst voor zijn vaderland door een schandelijken moordaanslag op zijn 42ste jaar is gevallen. Om ongeveer 15.45 uur beëindigde hij zijn door den edelsten geest gedragen leven. Het stoffelijk omhulsel van den in het hierna maals opgenomene, zal Zaterdag om 14.30 uur na de eerste inzegening voor het raadhuis van de stad Weenen worden overgebracht naar de Metropolitaansche kerk St. Stephan, daar plechtig worden ingezegend en dan op het Hietzinger kerkhof voorloopig worden bijgezet. De generaals van het Bondsleger hebben onder leiding van den Staatssecretaris voor Legerzaken, generaal-majoor Zechner, aan de baar van den dooden Bondskanselier uit naam van de gewapende macht een krans neergelegd. Officieel meldt Reuter dat Dr. Rintelen, de Oostenrijksche gezant te Rome, die, zooals men weet, na de mislukte putsch der nazi's een poging tot zelfmoord deed, aan zijn verwon dingen is bezweken. Volgens het D.N.B. is Dr. Rintelen echter niet dood, maar is zijn toestand nog steeds ernstig. Omtrent den stand der opstandige beweging in de bondslanden werd hedenmiddag medege deeld dat de orde en rust n Stiermarken over het algemeen hersteld is. De bondspolitie ver zamelt thans de wapenen, die voor het groot ste gedeelte vrijwillig door de rebellen worden afgeleverd. Donderdagavond zouden in eenige plaatsen van Karinthië, nog ongeregeldheden zijn ont staan, die echter in den loop van den nacht door binnenrukkende troepen werden onder drukt. Bij St. Voit en bij Wolfsbach zou de landspolitie ook ongeregeldheden hebben moe ten onderdrukken. De zuivering van het midden-Ennsdal werd heden met succes voortgezet. Van uit Alten- markt heeft een afdeeling in de richting van Admont geopereerd. Afdeelingen van het bondsleger en de Heimwehr hebben den Pyhrn- pas geopend na hardnekkigen strijd tegen een groep opstandelingen. Daarna werd Liezen be reikt. Een andere afdeeling van het leger drong met Heimwehrgroepen uit Grieskirchen en Eferding over Aussee door tot Steinach-Ird- ning. De haard van onrust in het midden Enns- dal is gezuiverd. In de noodgevangenis in de carosseriefabriek van Armbrust, in de Porzellangasse zijn heden de daar opgesloten 400 gearresteerden begonnen met' spreekkoren te vormen. De politie slaagde er na korten tüd in de orde te herstellen. Meest matige wind uit Westelijke rich- tingen, half tot zwaar bewolkt, enkele regenbuien met kans op onweer, iets koeler. Verdere vooruitzichten: weinig veran- E: jjjj dering. Geseind 27 Juli 15.45 uur aan de posten j| van Hoek -'an Holland tot Nieuwersluis: „Weest op uw hoede." illllllllllllllllllllllllllllllllinilllllMlIllllllllllllllllllllllllllllllllinillIll UURWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT 10 VOOR VERJAARDAGEN - JUBILEA PASSAU, 27 Juli (D.N.B.) Aan de grens bij Kollerschag hebben Oostenrijksche vluch telingen getracht Duitsch grondgebied te be reiken. Hierbij ontstond een gevecht met sterk ge wapende „Heimwehr"-mannen. Acht vluchtelingen bereikten, deels gewond de grens, waarbij zij drie Oostenrijksche dou anebeambten. die hun den weg hadden ver sperd, overweldigden en mee over de grens sleepten. De Duitsche grenspolitie heeft de vluchtelingen gearresteerd. De Oostenrijksche beambten zijn aan de Oostenrijksche grensautoriteiten uitgeleverd. Men acht het van Duitsche zijde noodig het De persoonlijkheid van maarschalk Lyau tey is in Nederland nog in goede herin nering. Iedereen kan zich nog wel een der vele afbeeldingen voorstellen, die toonen met welk een hoofschheid en echte Pransclie gracie maarschalk Lyautey H. M. de Koningin en Prinses Juliana rondleidde op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, waarvan hij „le plus grand colonial de la Prance", de grootste kolo nisator van Frankrijk, de organisator en de ziel was geweest, kan zich wellicht ook nog herin neren, met welk een diepe waardeering deze maarschalk in het openbaar sprak over het „génie coloniale" van Nederland, met welke woorden vol warmte hij de ramp beklaagde, die de vernietiging van het Nederlandsche pa- villioen door brand werkelijk was en welk een bewondering hij koesterde voor de taaie Ne derlandsche energie, die in luttele weken een nieuw pavillioen deed verrijzen. Lyautey is thans heengegaan in den ouder dom van 80 jaren. Hij werd geboren te Nancy 17 October 1854. Hij was Elzasser, zijn naam was eigenlijk Duitsch: Lautenschlager. Hü doorliep de militaire school van St. Cyr, werd cavallerie-officier en diende eerst in Algiers tot 1893. Het jaar daarop werd hij chef van den Generalen Staf van den bekenden ruitergeneraal Galliéni in Indo-China. Met dezen veroverde hij in de volgende jaren het eiland Madagaskar geheel voor Frankrijk. Dan was Algiers weer het tooneel van zijn werk. In 1907 werd hü bevelhebber der divisie van Oran. In dien tijd begon ook zijn Marokkaansche loopbaan. Hü moest van het Oosten uit het in bezit nemen van dit land met zün divisie ondersteunen. Kor ten tüd commandeerde hü een corps in Frank- rük zelf. in Rennes en in 1912 volgde zün be noeming als resident-generaal van Marokko In deze positie heeft hü groote dingen voor Frankrijk gedaan. Hij heeft Marokko eigenlük voor Frankrijk gewonnen. Tüdens den wereld oorlog maakte hij het sterk op militair gebied. Hij toonde zich een kolonisator van groot for maat, Cultuur, economie en sociale toestand van het land hadden zün volle belangstelling. Vooral het wegennet bevorderde hij en ontsloot het land voor den auto. In 1916 trad Joffre af als generalissimus van het Fransche leger. In verband hiermede dennis- sionneerae ook de minister van Oorlog, generaal Roques. Lyautey werd geroepen, dezen als mi nister op te volgen. Hü kon echter niet met het parlement overweg, kreeg, kwestie met de radi calen, die hem té gesloten noemden, brak mid den in een redevoering af en diende zün ontslag in. Na zqn terugkeer naar Marokko was hü ge dwongen op te treden tegen de rebellen. In 1920 kreeg hü den maarschalksstaf. De maar schalk leed al lang aan een leverkwaal. Deze werd ernstiger en men schrijft het aan zün niet goede gezondheid toe, dat hü niet voldoen de aandacht schonk aan de krijgsverrichtingen van Abd el Krim. De rebellen behaalden vele successen. De toestand werd voor Frankrük nu en dan critiek. De Fransche regeering ontnam hem het opperbevel en liet hem naar Parijs komen, om rapport uit te brengen. Nog een maal keerde hü naar Marokko terug. In 1925 nam hü zün ontslag. Lyautey was ook een begaafd militair auteur, hü was ook artiest en architect. Hü verbouwde en restaureerde zelf zün kasteel Thorcy bü Nancy en legde wondermooie tuinen rondom zün bezitting aan. Zün vrouw, een geborene De Bourgoin, ver wierf zich vele verdiensten tüdens den wereld oorlog bü het Roode Kruis en kreeg daarvoor het Legioen van Eer. Bü gelegenheid van het Koninklük bezoek aan de Parüsche Koloniale Tentoonstelling schonk H. M. den maarschalk het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Met Lyautey is heengegaan een Fransch of ficier van den echten stempel, een man, die als kolonisator daden van de grootste beteekenis stelde en die zich in vrede en oorlog hoogst verdienstehjk maakte jegens zün volk en zün vaderland. TUTTLINGEN, 27 Juli. Bü het ongeluk met het Zwitsersche verkeersvliegtuig zijn 12 men- schen om het leven gekomen, n.l. 9 passagiers, een piloot, een radiotelegrafist en een stewar dess. Onder de passagiers bevonden zich een vrouw en een ongeveer driejarig kind. Zes der passagiers waren Duitschers. De plaats van het ongeluk is tot ver in den omtrek afgezet door S.A.-mannen en brandweer. bericht van Havas als zouden de rükskanselier en minister Goebbels zich Donderdagmorgen in de legerplaats van het Oostenrijksche legioen te Ettinghausen in Beieren bevonden hebben met verontwaardiging en den stelligsten na druk als volkomen uit de lucht gegrepen, tegen te spreken. Naar Reuter uit Rome verneemt zal een legerkorps van 40.000 man aan de Oosten rijksche grens blüven gelegerd tot de toe stand normaal zal zün. Verder worden in het noorden en centrum van Italië 100.000 man samengetrokken in verband met de jaarlüksche manoeuvres, welke 1 Augustus beginnen. Men gelooft thans, dat Italië niet afzon- derlük bij Duitschland zal protesteeren, daar men de voorkeur zou geven aan een energieke diplomatieke démarche boven een eenvoudig protest. Men zal echter niet handeien zonder de andere mogendheden. Het gerucht loopt, dat Parijs en Londen een diplomatieken stap overwegen. De toestand wordt heden als verbeterd beschouwd. De plaatsvervangende secretaris-generaal van den Volkenbond heeft het volgende telegram aan den Oostenrükschen Bondspresident ge zonden: „Diep ontroerd door den misdadigen aanslag, die tot den dood van Bondskanselier Dollfuss heeft geleid, verzoek ik de Oosten rijksche regeering in eigen naam en in naam van den Volkenbond de diepste deelneming en de uitdrukking der smartelükste sympathie te aanvaarden. LONDEN, 27 Juli (Reuter). Noch Sir Eric Phipps, ambassadeur te Berlijn, noch Drum mond, ambassadeur te Rome, keeren naar hun post terug voordat hun vacantie in Engeland geëindigd is, hetgeen wordt geïnterpreteerd als een duidelüke aanwüzing dat de Engel- sche regeering den toestand als geruststellend beschouwt. WEENEN, 27 Juli. Het persbureau van de Oostenrüksche Heimatschutz deelt mede: De zuiveringsactie in Stiermarken is in hoofd zaak beëindigd. Sterke Heimatschutz-afdeelin- gen uit Opper-Oostenrük, Salzburg en Neder- Oostenrük hebben in vereeniging met de Hei matschutz uit Stiermarken de grensgebieden van oproerlingen gezuiverd. Het verkeer is büna over al hersteld. De verliezen der Heimatschutz zün zeer groot. In Stiermarken heeft zü 30 dooden te be treuren. In Karinthië hebben op talrijke plaat sen gevechten met samengehoopte opstande lingen plaats gehad. De Heimatschutz wordt ondersteund door de Heimatschutz uit Oost- Tirol en heeft vele plaatsen reeds gezuiverd. Te Annabichl zün bü de gevechten 9 rebellen gedood, terwül een lid der Heimatschutz ernstig gewond werd. In het land is alles rustig evenals in Opper-Oostenrük. Neder-Oostenrük, Tirol. Vorarlberg en Burgenland. In de Oostzee zullen op 28 Augustus groote vlootmanoeuvres der Duitsche vloot worden ge houden, waaraan büna alle eenheden zullen deelnemen. RÜkspresident Von Hindenburg keurt de be noeming van Von Papen tot buitengewoon gezant te Weenen goed. Oostenrijk bereid Hitler's hand te drukken, echter als vriend, niet als voogd. In Oostenrijksche regeeringskringen bestaan ernstige meeningsverschillen over de nieuwe kabinetsformatie en de benoeming van bonds kanselier. Het Italiaansche legercorps blüft voorloopig aan de grens. Negen personen zün nabij Beiroeth in een put gestikt. Bij de vliegramp te Tuttlingen zijn twaalf per sonen om het leven gekomen. Maarschalk Lyautey overleden. Nieuwe omroepzender voor de korte golf? De abnormale invoer van Poolsche kolen was de aanleiding tot de thans afgekomen contin- genteering van steenkool. Indexcijfers der werkloosheid over Mei j.I. New-Worksche Beurs: Stemming vast, koersen vrjj aanzienlijk hooger. Ons geestelijk erf Op een stil plekje van ons land wordt 3 Augustus een gedachtenis viering gehouden welke de aandacht van heel het land verdient. Acht honderd jaar is het geleden, dat Sint Norbertus stierf. Achthonderd jaar is het geleden, dat de Abdij van Berne te Heesivijk van de heeren Norbertij nen werd opgericht. Van 7celke buitengemeene beteekenis is hei cultureele werk der Witheeren voor ons geweest is het nog! De abdij bracht, ook in onze dagen nog, mannen voort die leiders waren zoowel in het strikt geestelijke, als in het kunstleven en in het sociale '.even van werkgevers, middenstanders, boeren e.a. „Ons geestelijk erf" hebben de Norbertijnen mede ontgonnen en ge wonnen en geen betere inleiding tot het dubbele eeuwfeest kon gedacht worden dan het congres van *ons geestelijk erf" te Nijmegen te houden, met grondslag Norbertus' leven en streven waarvan de eeuwtij-dichter gewaagt Doch Norbert is gegrondvest op 't Gezag En van die duizend anderen te onderscheiden Omdat de Boodschap, die hij draagt, de Blijde de vrede, dien hij brengt, de ware is! BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.). Officieel wordt medegedeeld: In aansluiting op het door den Rükskan selier tot vice-kanselier von Papen gerichte schrijven van 26 Juli, heeft de Rijkspresi dent er zijn goedkeuring aan gehecht, den vice-kanselier te ontheffen van zün functie als plaatsvervanger van den Rükskanselier en als commissaris van het Saargebied en hem te belasten met de belangrijke opdracht, die door den Rijkskanselier was voorgesteld. In overeenstemming daarmede heeft de Rükskanselier besloten vice-kanselier von Papen te benoemen tot gezant te Weenen voor een beperkten tüd in büzondere missie. De toestemming van Weenen heeft men heden verzocht. BERLIJN, 27 Juli (Reuter). Von Papen heeft Hitler in Bayreuth bezocht; vervolgens is hij naar Berlijn gereisd, alvorens naar Weenen te vertrekken. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 759.7. Vorige stand: 759.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1