Contingenteering van steenkool OM DE KONINGIN ZATERDAG 28 JULI 1934 Voor goede ambachts- G. C. baron van Asbeck overleden Nationale Bedevaart te Lourdes Betalingsverkeer Duitschland met De abnormale invoer van Poolsche kolen de aanleiding DE WERKLOOSHEID Indexcijfers over Mei CRISISPOSTZEGELS De verkoop wordt 1 Augustus gesloten KRUISHEEREN OP JAVA NIEUWE OMROEPZENDER? Voor de korte golf DOOR VICTOR BRIDGES Oud-voorzitter der Algemeene Rekenkamer DE F 36 BLIJF VOLDOEN Maar Rijksstudiedienst controleert LANDARBEIDERSBONDEN BIJ DEN MINISTER „Om Balham behoef je heusoh niet te OPRUIENDE PAMFLETTEN O.S.P.-er veroordeeld TEGEN HEIDEBRANDEN Schuimbluschdemonstratie BRAND TE LAREN Een in aanbouw zijnde villa in de asch gelegd NEDERLANDS AP AN Korte uiteenzetting Indische regeering BEDRIJFSRAAD TYPOGRAFIE Hoofdarbeiders en opzichthou dend personeel worden er niet in opgenomen „Ik feoop Biet, Safc hij er bjj. smwalV' aei ze. Enthousiasme bij de pelgrims BRAND TE HILVARENBEEK Schoenfabriek geheel vernield Mr. Zillesen 80 jaar Noten en amandelen Paleis Noordeinde Aardappelziekte Bespreking der moeilijkheden met belanghebbenden Betaling in z.g. bankmarken KINDEREN VERGIFTIGD Een kind gestorven BRAND GEBLUSCHT Op het Roemeensche s.s. „Sfanta Nicolae" Intern. Congres te Londen Audiëntie „Dood water" gereed Lijkje opgehaald Technische Hoogeschool Postvluchten Uit de Staatscourant In verband met de afgekomen contingen teering van den invoer van steenkool cokes en steenkoolbriketten, waarvan wij Vrijdag de bij zonderheden gaven, kunnen wij nog mededee- len, dat de aanleiding tot deze contingentee ring geweest is de abnormale invoer hier te lande van Poolsche kolen. Polen, dat tot nog toe 100 000 ton per jaar invoerde, bracht in 1934 circa 30.000 ton per maand ter markt. De verdragsverplichtingen welke ten aanzien van sommige landen het contingenteeringsmi- himum van 60 pCt. van den invoer over dezelf de by2 maand van 1933 niet van kracht doen zijn, betreffen Duitschland, van welk land wij krachtens 't op 31 December van dit jaar af loopend verdrag tot op dien datum een invoer moeten toelaten van denzelfden omvang als over 1933, en Engeland, hetwelk bij de laatste lijk gevoerde onderhandelingen bedong, dat het van den totaalinvoer dien Nederland toelaat eenzelfde percentage zal mogen leveren als het tot nog toe hier te lande afzette. Dit bedroeg 20 pCt. van den totalen kohninvoer. Hieronder volgen de indexcijfers der werkloos heid, berekend door het Centraal Bureau voor öe Statistiek. Deze cijfers (zijnde het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werk loosheid ware voorgekomen), geven voor elke „Bedrijfsklasse" het algemeen gemiddelde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrijf in elke bedrijfsklasse behoo- rende leden van de organisaties, welke gegevens nopens de werkloosheid dier leden aan het Bureau verstrekken; de ongeorganiseerden val len bijna allen buiten het onderzoek. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in Mei 1934 rond S03.000, waaronder 496.000 tegen werkloosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 146.600, waaronder 145.500 verze kerden. Bedrijf skiassen Indexcijfers Mei '34 Aardewerkindustrie, enz. 21,5 Diamantindustrie 67,3 Drukkersbedrijven, enz. 16,4 Bouwbedrijven, enz. 26,6 Houtbewerking, enz. 33,1 Kleedingindustrie 14,2 Lederindustrie 12,7 Steenkolenmijnen 18,4 Metaalindustrie, scheepsb. 37,3 Textielnijverheid 27,4 Voedings- en genotm. bedr. 18,9 w.o. tabak- en sigarenind. 26,8 der werkloosheid Mei '33 April '34 1) 27,7 81,7 15,8 25.8 34,- 9,1 10,5 10,- 35.9 64,— 16,3 27.2 33,9 15,- 12.3 17,2 37,1 Visscherij Handelsreizigers Verkeerswezen 2) 38,1 10,4 26,3 28,61) 26,1 17,5 18,4 26,4 30,2 36,4 47,2 Handels- en kantoorbed. 9,5 Toonkunstenaars 30,3 Overige kl. (vnl. fabr.arb.) 20.9 1) 10,4 28,4 29,- 11,- 36,9 22,3 9,5 28,8 20,8 Totaal 24,9 25,— 23,2 (Tot. excl. Diamantind.) (31,5) (24,4) (22,8) (Totaal Industrie) (26,6) (26,2) (26,6) 1) Onvolledige opgaven 2) Excl. Havenarbeidsreserve Het Nationaal Crisis Comité maakt bekend, dat de verkoop van crisispostzegels 1 Augustus onherroepelijk zal worden gesloten; de zegels blijven echter nog tot Juni 1935 voor portver- bruik geldig. Inherinnering wordt gebracht, dat de uitgifte een 5 en 6 ets. zegel omvat, resp. met de beeltenis van H. M. de Koningin eu H. K. H. Prinses Juliana. Op de zegels wordt een toeslag geheven ten bate van het N. C. C., Verkoopprijs per stel 20 ct., zij zijn aan alle postkantoren verkrijgbaar. Het comité vertrouwt, dat nog velen in de laatste dagen tot aankoop zullen overgaan; het zal er den onmisbaren steun door erlangen ge durende een nieuwen winter in zijn moeilijke taak van crissbestrijding te volharden. Tot kapelaan aan de Kruiskerk werd benoemd de weleerw. heer H. de Bekker, tot dusver aan de St. Petruskerk verbonden, zulks in verband met het ontslag van den weleerw. heer G. Wes ter, die de leiding van de hoofdredactie krijgt van „De Koerier", het katholieke dagblad van Bandoeng. De zeereerw. heer A. Piets, hoofdpastoor te Cheribon, is als zoodanig afgetreden en zal zich, ingevolge opdracht van den Apost. Pre fect, wijden aan de zielzorg onder de inheem- sche bevolking. Tot Pastoor te Cheribon werd aangesteld Pas toor G. Jansen in de Wal, die tot dusver als Kapelaan verbonden was aan de St. Petrus- kerk te Bandoeng. Pastoor J. Scharff, tot dusver kapelaan te Cheribon, is als eerste Pastoor benoemd van Garoet. De Apostolische Prefect van Bandoeng heeft dan den zeereerw. heer J. de Rooy, tot dusver hoofdpastoor te Tjimahi, opgedragen een nieu we kerk te bouwen in Bandoeng. Dit is de der de kerk in deze stad. Als opvolger van Pastoor öe Rooy werd te Tjimahi aangesteld Pastoor Th. Koster, tot dusver kapelaan aldaar, Meer dan honderd candidaten gaven zich daarvoor op en werken nu reeds eenlge dagen aan de hun opgegeven opdrachten. Deze examens bestaan uit een theoretisch en een practisch gedeelte en stellen aan den can- didaat zeer hooge eischen aan vakkennis. Degene die, om een voorbeeld te noemen, het praedicaat meester-schilder wil probeeren te halen, moet, behalve natuurlijk een haast feil- looze materialenkennis, bewijzen geven van een oorspronkelijken geest, welke hem in staat stelt eigen vondsten uit te werken en een goed oog hebben voor juiste kleurencombinaties. Bij ons bezoek aan de Ambachtsschool, waar bij wij de verschillende candidaten aan het werk zagen, troffen ons vooral de schitterende staal tjes van kunde hier door schilders gegeven. De taak van de metselaars is nu veel zwaar der dan het vorig jaar. In de gecompliceerde opgave zitten heel wat moeilijkheden voor een candidaat. Iedere bezoeker, dus ook de zich interessee- rende outsider, zal bij het beschouwen der steeds meer tot voltooiing komende opdrachten tot de conclusie komen, dat degene wien het gelukken mocht deze zonder groote constructie-fouten ten uitvoer te brengen, werkelijk een eerste klas vakman mag worden genoemd. Bij de afdeeling smeden waar dit jaar nog geen lasch-opgaven zijn gedaan, vindt men bij de werkstukken voorbeelden van kundige en degelijke smeedkunst eveneens getuigend van goede vakkennis. Een beschouwing van de lood- en zinkwerken is bijzonder interessant daar deze in uitvoering steeds onderling verschillen. Men verzekerde ons, dat een vakman hieraan kan zien uit welke streek de persoon die het vervaardigde, afkomstig is. Behalve de reeds genoemde vakken wordt verder nog geëxamineerd in timmeren, meubel maken, machine-bankwerken en draaien, model maken en automonteeren. Deze examens welke ieder jaar een week duren, stellen zoover wij reeds opmerkten, elk op zich hooge eischen. Het mag dan ook een bewijs zijn van de kunde der Nederlandsche ambachtslui, dat, ondanks deze zware eischen, gemiddeld 2/3 deel van de candidaten slaagt. Onder leiding van prof. ir. P. Koomans wor den, naar „De Telegraaf" verneemt, proeven genomen in verband met de plannen tot het stichten van een nieuwen kortegolf-omroep- zender. Thans wordt Hilversum, onderscheiden lijk Huizen, tegen den avond overgeschakeld naar den sterkeren Rijkszender Kootwijk, om. met de bedoeling Nederlands plaats in het in ternationaal gedrang in dit deel van den aether (golflegnte van ongeveer 300 Meter) beter te kunnen verdedigen. Aangezien de zender Kootwijk in de praetijk toch minder geschikt is gebleken voor het ver zorgen van den omroep, is het radiolaboratorium van de Rijkstelegraaf, onder leiding van prof. Koomans, gaan onderzoeken op welke wijze hierin verbetering zou kunnen worden gebracht. Op verschillende plaatsen van het land zijn hiertoe metingen en technische proefnemingen verricht; op het oogenblik is men hiermede be zig in Zoetcrmeer. Er is echter nog geen be slissing genomen of de nieuwe kortegolfzend- apparatuur voor den omroep hier zal worden opgesteld. 32 Bugg zuchtte van genot. „Ik zal zorgen, dat ik klaar ben, meneer. Ik hoop, dat dit groote er dan ook is. Ik heb een hekel aan half Verk." „Intusschen moet je bijzonder op miss Fran cis passen, 't Zou wel eens kunnen gebeuren, dat er nog andere menschen kwamen, om haar te spreken te vragen." Bugg's oogen schitterden. „Dat is hetzelfde *oor mij, meneer, 't komt er niet op aan met z'n hoev'elen ze zijn. Ze hebben hier niks te blaken. Ik laat geen bezoekers toe." Tony knikte goedkeurend, stapte in den auto reed weg, terwijl Bugg met barsch gezicht bij het hek bleef staan. Zijn houding was niet direct aanmoedigend voor de op den loer lig gende heeren, die zoo verlangend waren een Ochtendbezoek te brengen. Toen Tony bij zijn kleermaker in Sackville- ®treet was geweest en nog een paar onbe langrijke boodschappen had gedaan, reed hij baar Chester square, waar hij voor het huis van lady Jocelyn stopte, juist toe de klok van de Pieterskerk half twee sloeg. Hij was precies op tijd, doch Laura en Henry fcaren hem reeds voor. Hü hoorde de diepe Op bijna 78-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden G. C. baron van Asbeck, oud voorzitter van de Algemeene Rekenkamer. De thans ontslapene werd 16 Augustus 1858 geboren. Na eenlgen tijd werkzaam te zijn ge weest als surnumerair bij de Posterijen, trad hij op 1 October 1875 in dienst van de Algemeene Rekenkamer als 2e klerk. Na de verschillende rangen doorloopen te hebben kreeg baron van Asbeck in 1901 den persoonlijken titel van raad adviseur. Bij Kon. Besluit van 22 Januari 1902 werd de thans overledene tot secretaris van de Al gemeene Rekenkamer benoemd. Deze functie bleef hij vervullen tot hij in 1908 tot lid van dit hooge college benoemd werd. Toen in 1928 jhr. mr. v. Reenen als voorzitter aftrad, werd baron v. Asbeck diens opvolger. Als voorzitter is hij toen werkzaam gebleven tot 1 Januari 1934. Hij trad toen af als gevolg van de wijzi ging der Comptabiliteitswet, die het aantal leden van de Algemeene Rekenkamer terug bracht tot drie. Baron v. Asbeck was ook sinds 1910 Kamer heer i.b.d. van H. M. de Koningin en tot aan zijn dood voorzitter van den Hoogen Raad van Adel. Bij zijn aftreden als voorzitter van de Reken kamer werden zijn langdurige diensten jegens den lande betoond door zijn bevordering tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. T6 voren was hem reeds de onderscheiding toe gekend van ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Naar wij vernemen, is de F- 36, het groote viermotorige vliegtuig, dat de Kon. Luchtvaart Maatschappij bij de Fokkerfabriek heeft be steld, sinds ongeveer een week onder de controle van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Waarschijnlijk zal dr. ir. H. J. v. d. Maas, ingenieur-vlieger by genoemden dienst, de vol gende week enkele vluchten o.a. voor weten schappelijke proeven met dezen geweldigen Fokkervogel ondernemen. Eenige kleine veran deringen, die men beter verfijningen zou kun nen noemen, zijn inmiddels reeds aangebracht. Met dat al mag verwacht worden, dat de F. 36 met zijn comfortabele zit- en slaapgele genheid binnen zeer afzienbaren tijd in het be zit van de K. L. M. zal overgaan. De proefne mingen, w'elke de Fokkerfabriek zelf met het toestel heeft verricht, hebben de verwachtingen overtroffen en waren zelfs beter dan die met de F. 20 („Zilvermeeuw"), welke een prototype was. De hoofdbesturen der landarbeidersbonden hebben in een bespreking met den minister van Sociale Zaken hun bezwaren uiteengezet tegen de nieuwe voorwaarden, welke aan de werkloo- zenkassen der landarbeidersbonden zijn opge legd. De minister heeft nadere overweging toege zegd. altstem van de eerste in haar volle kracht, toen de dienstbode hem op de trap liet voor gaan, en de deur van de huiskamer voor hem opendeed. De klank van Laura's stem verwekte bij hem steeds een vaag gevoel van neerslach tigheid en het was in die stemming, dat hij de vriendelijk ingerichte huiskamer binnenkwam. Lady Jocelyn zag er uit als een oud ivoren miniatuur. Zij zat op de sofa en Tony boog zich over haar heen en kuste haar hartelijk. Daarna schudde hij zijn nicht en neef de hand. „Ik heb de wonderlijkste- dingen van je ge hoord, Tony," zei Lady Jocelyn. „Als ik niet zoo'n hekel aan kalfsvleesch had, zou ik zeker het gemeste babykoetje voor deze lunch ge slacht hebben. En is het nu heusoh waar, dat jij afgevaardigde wordt voor eh hoe heet het ook weer, Laura?" „Balham North," klonk de gongstem van Laura. Zij was een kloeke vrouw met mooi haar, dunne lippen, een uitdagenden neus en een paar harde, blauwe oogen. „Ik veronderstel, dat het volkomen waar is," zei Tony. „Feitelijk genomen is alles, zoover ik weet geregeld, behalve de formaliteit, om de inboorlingen te raadplegen." „Wat heerlijk," zei lady Jocelyn. „En wie zijn de inboorlingen? Ik heb altijd gedacht, dat de ontdekkingsreizigers er nog niet in waren doorgedrongen." Tony schudde zijn hoofd. „O, neen," zei Tony. Henry is al in het hartje van de bin nenlanden geweest. Hij begint zelfs de taal al aardig te spreken, niet waar, Henry?" De secretaris van de Goudsche afdeeling der O. S. F., P. den E., thans gedetineerd, heeft zich voor den Rotterdamschen politierechter, mr. P. F. Verveen, te verantwoorden gehad wegens het verspreiden van opruiende pamflet ten. Verdachte was op 4 Juli j.l. te Gouda aan gehouden door de politie, toen hij zesduizend pamfletten vervoerde, waarin opgewekt werd tot daadwerkelijke solidariteit met de Amster- damsche arbeiders. De officier van justitie eischte twee maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De politierechter, mr. Verveen, veroordeelde verdachte tot zes weken gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. Verdachte deed afstand van het recht hooger beroep aan te teekenen. Zooals aan velen bekend is, vormt schuim een afdoend middel voor het blusschen van branden. Donderdag werd op verzoek van het Comité voor Boschbrandwezen op de Veluwe de gelegen heid gegeven dit te kunnen constateeren op de heide van het Staatsboschbeheer, nabij het dorp Garderen. Op het punt van samenkomst ver- eenigden zich op den vastgestelden tijd vele belangstellenden, waaronder de directie van de Nederl. Heidemaatschappij, eenige militaire zoo wel als civiele autoriteiten uit den omtrek; de Apeldoornsche Boschbrandweer; studenten van de Landbouw Hoogeschool te Wageningen enz. Op het demonstratieterrein gekomen gaf de directie der N.V. Saval-apparatenfabriek uit Princenhage, Breda, een korte technische uit eenzetting der verschillende te beproeven schuimappaxaten. Vervolgens werd de brand- technische leiding overgedragen aan den heer Hoff, houtvester bij het Staatsboschbeheer. (De heeren Westerik en van 't Hof zijn voorz. en secr. van het Boschbrandweercomité voor de Veluwe.) Het stuk heide, dat in vlammen moest op lachen," zei Henry een beetje kortaf. „Wat be treft de bewoners, is het een van de beste voorstedien van Londen." „En op politiek gebied buitengewoon goed ontwikkeld," viel de besliste metaalstem van Laura hierop in. „Ik ken de buurtschap zeer goed; onze verschillende matigheids- en zede- lijkheidsgenootschappen hebben er niet min der dan zeven afdeelingen, welke er met groei end succes opereeren. Over het algemeen be schouw ik het als een van de meest hoopvolle kiesdistricten." Lady Jocelyn keek een beetje verwonderd. „Wat hopen die menschen?" informeerde zij. „Wat verwachtten die menschen van hun af gevaardigde?" „Als hun hoop en verwachting parallel loopt met de mijne, dan verwachten zij heerlijk eten en dan konden zij moeilijk een werkzamer af gevaardigde kiezen." Aangezien lady Jocelyn een verstandige vrouw was, had zij een uitstekende keuken meid en een enkele blik, bij het aan-tafel- gaan, op het menu, bracht alle gasten zonder uitzondering in de goede stemming. Zelfs Laura ontkwam niet aan dien invloed. Hoe gestreng zij ook in haar beoordeeling betref fende de voedingswaarde van linzen en boo- nen was, toch legde zij een buitengewone smaak aan den dag voor de minder weten schappelijke vormen van dieet. Zij at met enthousiasme en volharding en na zich voor een tweede maal bediend te hebben van ham en koude asperges, werd zij minzamer dan Tcmy. baar ooi£ bad gezien. - - - gaan, zou toch ontgonnen worden. Daarna ging men over tot het in brand steken van een stuk heide van 3 heet. Aldra lekten de venijnige vlammetjes over de dorre heide en huppelden ze door een stevigen bries al verder en verder. Een geweldige rookontwikkeling had plaats. Spuitgasten gewapend met hun 20 L. apparaat op den rug en voorzien van rookmaskers snel den het vuur tegemoet en waren weldra in de dikke witgele rookwolken verdwenen. De bedoeling was het aansnellende vuur door een gespoten schuimlint in zijn niets ontzienden loop in te sluiten. Weldra slaagde men hierin en ging men over tot het verbranden van een tweede stuk heidegrond wat in volkomen vrij heid van apparatenkeuze gebluscht mocht worden. Ook hierin behield het schuim glans rijk de overhand. Tot slot is de brand in een stuk van 6 hectaren heide gejaagd. Dit zou ge bluscht worden met het kanon, een reservoir op wielen inhoudende 200 liter schuim. Ver schillende houtmijten waren op het demonstra- tieveld aanwezig teneinde een boschbrand te imiteeren. Een geweldige angstaanjagende vlam menzee laaide omhoog. Geweldig waren de rookwolken, welke van heinde en ver zichtbaar waren en menigen verschrikten omwoner naar 't terrein des „nheils deden spoeden. Doch bo ven het geknetter en gesis der vlammen klonken de nijdig neerketsende schuimstralen uit en wisten ook hier binnen zeer korten tijd het ter rein schuimend te uegrenzen. Voldaan keerden de belangstellenden huiswaarts. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur brak brand uit in de in aanbouw zijnde villa van den heer Rooyaards aan den Nieuwen Rijksweg te La ren. In het huis, dat op het leggen van eenige leidingen na, gereed was, bevonden zich eenige loodgieters en electriciens. Plotseling ontdekte een hunner, dat het rieten dak in brand stond. Direct werd de politie gewaarschuwd, die de brandweer alarmeerde. Intusschen waren de werklieden met het blusschingswerk begonnen. Niettegenstaande het brandvrije riet, waarmee de villa gedekt is geweest, stond het huis, toen de brandweer arriveerde, reeds in lichter laaie. Na geruimen tijd met drie stralen op de mo torspuit water te hebben gegeven, werd men 't vuur meester. De villa, waarvan de muren nog staan, brandde geheel uit. De heer Rooyaards, die momenteel in Ca nada verblijf houdt, is verzekerd. De schade is aanzienlijk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. BATAVIA, 27 Juli (Aneta) De Regeerings- gemachtigde voor de Afdeeling Economische Zaken heeft bij de behandeling van de begroo ting voor het Departement van Economische Zaken opgemerkt, dat de regeering over de Ja- pansche onderhandelingen op dit moment kort kan zijn. Onder allerlei omstandigheden is het moge lijk dat gdedkoope import ons op den duur meer kost dan de iets duurdere invoer uit een land, dat meer van onze goederen koopt. Overigens heeft, wat in het bijzonder Japan betreft, het voor Ned.-Indië nadeelig saldo met dit land zoo groote afmetingen aangenomen, dat alleen al op grond daarvan aanpassing van uitvoer van Ned.-Indië en invoer uit Japan noodzakelijk is te achten. Dat overigens de bevolkingsproducten en met name die, welke in moeilijke omstandigheden verkeeren, bij al deze onderhandelingen geen geringer aandacht hebben dan ondernemings producten, kan ten volle worden verzekerd. De Regeering moge hieraan toevoegen, dat overigens het geheele textiel-vraagstuk pas in het eerste stadium van zijn, voor deze landen zoo belangrijke, behandeling verkeert. De beteekenis van hetgeen direct tgenover de cambrics-contingenteering is gesteld, moet niet worden onderschat, al zijn de kosten voor de mais- en rijstovereenkomsten lager dan door Nederland verwacht werd en door Nederland beschikbaar was gesteld. De toegezegde afname van mais tegen den prijs van f 2.50 f.o.b. af- scheephaven, bracht dadelijk den geheelen maisexport op prijs en steunde de binnenland- sche markt. Dezer dagen ontvingen, naar de „Volkskr." verneemt, de organisaties in de typografie van den minister van Sociale Zaken een schrijven, waarin Z. Exc. kennis geeft, dat het in zijn voornemen ligt een Bedrijfsraad voor de typo grafie in te stellen. Het betreffende ontwerp-koninklijk besluit bepaalt het aantal leden en plaatsvervangende leden van den Bedrijfsraad op 12. Gelet op art. 3 derde lid der wet worden door den minister als vakvereenigingen van werk gevers en van werknemers, die aan de samen stelling van den bedrijfsraad kunnen deelnemen, Ik kan bijna met geen mogelijkheid de vol doening beschrijven, welke het besluit van Tony, om parlementslid te worden, Henry en mij heeft geschonken," verklaarde zij aan lady Jocelyn. „Wij hebben reeds jarenlang getracht, Tony er van te overtuigen dat het zijn plicht is, overeenkomstig zijn hooge positie een waar dige plaats in de maatschappij in te nemen. Een leven van nutteloos genoegen is zoo'n ver bazend slecht voorbeeld." „Ik geloof niet, dlat ik het in dat opzicht me* je eens ben," zei Tony. „Ik geloof, dat de mo gelijkheid, om in staat te zijn, in totale werke loosheid te leven, een van de weinige werke lijke aansporingen is, om hard te werken. Er moeten een paar voorbeelden van bestaan, zoo dat de menschen kunnen beseffen, hoe aange naam zoo'n leven is." „Nu, jij hebt je deel wel gehad, Tony," zei lady Jocelyn troostend. „Jij kan met een vol komen gerust geweten in het Parlement in slaap vallen." „U schertst natuurlijk weer, tante Fanny," zei Henry. „U is te goed op de hoogte, om in dat soort nonsens te gelooven. Ik twijfel er aan, of er een meer werkeischend beroep in de wereld is, dan Parlementslid vooropgesteld natuurlijk dat iemand zijn ambt ernstig op neemt. Tony heeft dat beloofd te doen." „En wi) zullen hem in dat pogen krachtig steunen," voegde Laura er met overtuiging bij. Lady Jocelyn beschouwde Tony met een soort medelijden. aangewezen: de Nederlandsche Bond van Boek drukkerijen, de R.K. Vereeniging van Ned. Drukkerspatroons; de bond van Chr. Drukkers patroons in Nederland; de Algemeene Neder landsche Typografenbond; de Nederlandsche Katholieke Grafische Bond; de Nederlandsche Christelijke Grafische Bond; de Nederlandsche Grafische Bond en de Nederlandsche Litho-, Foto- en Cliemigrafenbond, onder bepaling, dat de Ned. Bond van Boekdrukkerijen 3 leden, de R.K. Ver. van Ned. Drukkerspatroons en de Al gemeene Nederlandsche Typografenbond elk 2 leden, en de overige organisaties elk I lid en 1 plaatsvervanger kunnen benoemen. Zooals uit het schrijven van den minister blijkt, worden er geen vertegenwoordigers van de hoofdarbeiders en het opzichthoudend per soneel in den Bedrijfsraad voor de typografie opgenomen. Men seint ons uit Lourdes d.d. 27 Juli: De Nederlandsche bedevaart heeft tot nog toe een uitstekend verloop gehad. Donderdagmorgen heeft Monseigneur Brands- ma een Pontificale H. Mis opgedragen. Vrijdag had Nederland bij de processie de leiding; het weer hield zich schitterend en de zon scheen fel. 's Morgens zijn de bedevaart gangers na de Hoogmis naar de woning van de H. Bernadette getrokken. Het weer was wel droog, maar de lucht zwaar bewolkt. Zaterdag zullen zij processiegewijs den jubilé- aflaat verdienen. Voor Zondag vermeldt het program o.m. de nachtelijke aanbidding. De stemming onder de pelgrims is vol warm enthousiasme; alle plechtigheden zijn ontzet tend druk bezocht. Kapelaan Wals bezielt de menigte door zijn begeesterende predicaties. Een speciale voldoening is het te luisteren naar den zang, die onder leiding van Hubert Cüypers staat. De gezondheidstoestand van alle zieken geeft reden tot tevredenheid. Vrijdagmiddag even na half 12 is brand uit gebroken in de schoenfabriek van de firma van den Borke en Jacobs te Hilvarenbeek. Het per soneel was juist gaan schaften toen de meester knecht op de bovenverdieping plotseling vlam men zag. Hij trachtte nog met de in de fabriek aanwezige bluschmiddelen het vuur te stuiten, doch dit mocht niet gelukken. Snel breidde de brand zich uit en spoedig stond de fabriek in lichter laaie. De brandweer van Hilvarenbeek, die spoedig ter plaatse verscheen, riep de hulp in van de brandweer van Tilburg. Intusschen had een naast de fabriek gelegen woning, bewoond door de familie van der Zanden, reeds vlam gevat en ook dit huis was spoedig een vuurzee. De brandweer greep den brand krachtig aan, maar kon niet verhinderen dat de fabriek en de woning van v. d. Z. totaal in de asch werden gelegd. Een drietal woningen aan de overzijde van de fabriek gelegen, had reeds vlam gevat, doch met vereende krachten slaagde men erin de vlammen te dooven en de woningen te be houden. Alle machines der fabriek zijn een prooi van het vernielende element geworden, terwijl de voorraden, waaronder ongeveer 6000 afgewerkte schoenen, geheel verloren gingen. De schade is uit den aard der zaak aanzien lijk en wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duis ter. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Op de fabriek werkte 40 man personeel. Ter receptie ten huize van mr. Zillesen, oud griffier der Eerste Kamer, die Vrijdag, gelijk gemeld, zijn tachtigsten verjaardag vierde, ver schenen o.m. de voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, de grif fier, jhr. dr. Beelaerts van Blokland, het be stuur van „Die Haghe" en verscheidene leden der Eerste Kamer en andere belangstellenden. De Minister van Economische Zaken heeft de volgende prijsverschillen ten bate van de Ne derlandsche Groenten- en Fruitcentrale vastge steld: walnooten, hazelnoten en kastanjes 5. per 100 K.G. bruto; amandelen en amandel surrogaten 1.50 per 100 K.G. bruto. Het Paleis Noordeinde te Den Haag is van Maandag a.s. af weder te bezichtigen. In het etmaal van 's avonds 25 tot 's avonds 26 Juli is op de Zuid-Hollandsche eilanden de weersgesteldheid gunstig geweest voor het op treden van aardappelziekte. ,Het is niet iedereen gegeven, zulk ingespan nen werk vol te houden." „O, Tony is zoo gezond als een visch," ant woordde Henry eenigszins minachtend. „Hard werken is juist, wat hij noodig heeft; niets zal hem zooveel goed doen. Ik heb hem aangeraden een of ander onderwerp als speciale studie te nemen en er zich geheel in te werken, vóór de zittingen beginnen. Het is de eenige manier om tegenwoordig vlug vooruit te komen." Hü wendde zich tot Tony. „Heb je er al over na gedacht? Ik bedoel, voel je je speciaal tot een of ander bijzonder vraagstuk aangetrokken?" Tony nam een lange teug champagne en zette zijn glas neer. Ha, Henry," zei hij, „gedurende de laatste twee dagen heb ik ontdekt, dat buitenlandsche zaken een bijzondere aantrekkelijkheid op mij uitoefenen." „Buitenlandsche politiek!" herhaalde Henry. „Nu, dat is een interessant onderwerp, maar ik dacht eigenlijk dat je het een weinig te te, wat zal ik zeggen, te vervelend zou vinden." Tony schudde zijn hoofd. „Neen," sprak hij. „Dat kan ik niet vinden. Natuurlijk weet ik er nog niet veel van, maar ik verwacht, dat ik er mij binnen niet te langen tijd aardig zal ingewerkt hebben." „Nu, dat is een prachtig begin," zei Henry hartelijk. „Als ik thuis kom, zal ik mijn secretaris op dracht geven, je eenige Witboeken ter bestudee ring te zenden. Denk er om, als wij je met iets kunnen helpen of iets voor je doen intro- Vrijdagmorgen had onder leiding van dr. H. M. Hirschfeld, directeur van de afd. Handel en Nijverheid op het departement van Economi sche Zaken, een bespreking plaats met belang hebbenden uit Handel, Verkeer, Industrie en Landbouw over de moeilijkheden welke zich voordoen in -het betalingsverkeer met Duitsch land. De bespreking ging uit van het Centraal in stituut ter bevordering van normale betrek kingen met het buitenland. In verband met de weer ernstiger wor dende moeilijkheden in het betalingsver keer met Duitschland, vestigen wij er de aandacht op, dat het van belang is, dat im porteurs van Duitsche goederen hun beta lingen zoo veel mogelijk doen in z.g bank marken. Zij dienen daarmede niet alleen het belang van den Nederlandschen export, doch heb ben daarmede bovendien een voordeel van circa 8 cent per 100 Mark. Vermoedelijk tengevolge van het eten van vergiftige boschbessen werden drie kinderen van de familie S. in de Tuinstraat te Almelo ern stig ziek. Een dezer kinderen, oud 5 jaar, over leed spoedig, terwijl de twee anderen nog ir ernstigen toestand verkeeren. Nadat verschillende bedreigde ruimen zijn gelost, is thans het gevaar voor verderen brand in het s.s. „Sfanta Nicolae" geheel geweken. Het schip zal vermoedelijk binnenkort zijn reis voortzetten. Bij beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche Regee ring bij het internationaal Anthropologisch en Ethnologisch congres, dat yan 30 Juli tot 4 Augustus te Londen zal worden gehouden Jhr L. C. van Panhuys te Vuren. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal in de vol gende week alleen Donderdag audiëntie ver- leenen. De Nederlandsche film „Dood Water", welke onder regie en productieleiding van Gerard Rutten door de „Nederlandsche Filmgemeen schap" vervaardigd is, is gereed gekomen. Prof. Dr. Willem Mengelberg met het „Concert gebouworkest" verleende zijn muzikale mede werking. De première zal plaats vinden op 16 Augustus as. gedurende het International f Filmfeest der „Biennale" in Venetië. Vrijdagmiddag om half zes is te Roelof Arendsveen het lijkje opgehaald van het vier jarig zoontje van den heer Dobber. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen van Natuurkundig ingenieur J. J. M. Taudir.' Chabot, geboren te Rotterdam. De „Kwartel" thuisreis vloog Vrijdag van Bangkok naar Calcutta. Bij K. B. is toegekend de zilveren eere-me- daille der Oranje Nassau Orde aan C. Elsen- aoom, bediende bij de firma A. G. H. van Spanje te Utrecht. ducties of wat je ook verlangt je nooit moet aarzelen een beroep op ons te doen." „Dat zal ik zeker niet," zei Tony. Aangezien alles zoo vlot van stapel liep, was het overige van de lunch zelfs meer dan een uitgesproken succes. Het was zeer natuurlijk, dat de plotselinge en verrassende verdieping van Tony in de wereldpolitiek door Henry en Laura ten zeerste werd gewaardeerd, want zij schenen het als een teeken te beschouwen, dat hij zijn parlementaire loopbaan met lofwaar- digen ernst wilde beginnen. Al verriedden de zwarte knippende oogen van de oude lady Jocelyn een zeker wantrouwen in de zaak, zij sprak geen woord, om den aangenamen indruk afbreuk te doen, terwijl Tony zelf zijn nieuwe rol prachtig speelde en er zich, met die onver stoorbare manier van doen, welke hem altijd bijbleef, glansrijk doorsloeg. Het was reeds bijna half vier toen Laura en Henry opstonden om te vertrekken en zij namen zoo hartelijk afscheid, dat het veel ge leek op een vaarwel van een voogd tegen een veelbelovenden pupil. „Ik zal die Witboeken direct zenden," zei Henry, zijn neef hartelijk de hand schuddend. „Er is juist een nieuw exemplaar verschenen met betrekking tot het grensgeschil in Pata- gonië. Je zal dat zeer interessant vinden." „De titel klinkt aantrekkelijk," zei Tony. „En je moet maar niet tobben over je ver kiezing," zei Laura. „De zetel van Henry is zoo vast, dat ik al mijn tijd beschikbaar heb, om jou te JielRen." .(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3