Waar de fil mband rolt Men ócbijft ont: Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I I Plaats dan 'n„Omroeper 1 voor 75. OOO gezinnen Vierdaagsche afstandsmarschen V erkeers vliegtuig verongelukt Waf de fonq streelt Stadsnieuws De Radio-Missie wedstrijd FUNKE'S ROGGEBROOD EICHHOLTZ Aan bancfen die waren versleten. werd menig ongeluk geweten! |iniiininmmimiiriiiTnnmiinrniiniiniimnnmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiininnininniinnnnminimniig ZATERDAG 28 JULI 1934 DE LAATSTE DAG In totaal zijn er dit jaar 102 deel nemers uitgevallen Zeg het met bloemen! Onderscheidingen EEN BEKENDE PLEK AAN NEDERLANDS KUST Tegen pornografie Maatregelen tegen verkoop van bepaalde tijdschriften aan stationskiosken gevraagd H. ZILLESEN 80 JAAR Deviezensmokkelaars zwaar gestraft VERDEELING WERKLOOS HEIDSLASTEN Wetsontwerp te verwachten Acht passagiers en drie leden der bemanning omgekomen INVOER VAN TOUW REMBRANDT-THEATER Reprise van: A. Bedtime Story PALACE-BIOSCOOP De moderne Robinson Crusoë LUXOR THEATER Peggy m'n kind ZONDER OOK UW BAKKER LEVERT HET CROOTE HOUTSTRAAT 118, TEL 13151 ROYAL PUFF (fijnerdan'ncracker) per half ponds pak 37 ct. Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie „De Graal" Algemeen nieuws Graalhuis Spaarne 20 Graalhuis Emmastraat Sportnieuws Graalhuis Rijksstraatweg 13 Concert in den Hout Schoolcompagnie Motordienst De Citroen „stopt" in Amsterdam NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT W 3 De afstandsmarschen zijn niet doodgeioopen, maar hebben tot het laatste oogenblik een animo verwekt en een energie doen ontwikkelen, welke de marschen stempelen tot een der beste oefeningen voor de lichamelijke ontwikkeling van het volk. Jhr. mr. Schorer, de vader der afstandsmar schen en zijn opvolgende leider kapitein Breu- nese huldigden de leuze „de marschen moeten een stuk volksopvoeding zijn" en dat zijn ze blijkbaar ook. Het kermisachtige gedoe der eer ste jaren van muzikale intochten en komediant achtige aanstellerij van sommige deelnemers behoort tot het verleden. Stil en „strong" gaan ze blij en opgewekt langs den weg zonder de pralerij welke menigen wedstrijd eer tot 'n volks vermaak dan een lichaamsoefening degradeeren. De laatste dag mag beschouwd worden als de meest succesvolle. De deelnemers, die het gebracht hadden tot het einde, zijn Vrijdagmorgen op vier na, allen op stap gegaan en hebben op vijf na den vier- daagschen marsch gezond en fit volbracht. Totaal zijn er nu honderd en twéé deelnemers Uitgevallen, zoodat er ruim 2800 de vierdaagsche best geloopen hebben. Vorig jaar zijn er in totaal 168 uitgevallen, terwijl het aantal deelnemers toen 400 minder bedroeg. Deze cijfers wijzen op een kloeken vooruitgang. En deze wordt gewaardeerd door militaire en burgerlijke autoriteiten en niet het minst door het volk zelf, dat niet moede wordt iederen dag met duizenden de honderden te volgen. Vrijdag zijn tal van autoriteiten naar Nijmegen gekomen, o.a. jhr. Röell, luitenant-generaal, commandant van het veldleger, de oud-generaal Snijders, de vice-admiraal Brutel de la Riviere, vice-admiraal mr. de Jager, jhr. Six, secretaris generaal van het Departement van Koloniën, een vertegenwoordiger van den Franschen Ge zant in Den Haag, de burgemeesters uit Nij megen en omgeving en de commandanten van de rijksveldwacht in Gelderland en van de Koninklijke Marechaussee. Vrijdag waren Mook en Molenhoek de centra van groot verkeer en duizenden hebben daar de vlotte groepen bewonderd. Uitvallers zijn er niet meer geweest onder de militairen, de kranige soldaten uit Amsterdam, Rotterdam, niet te vergeten de mariniers, de cadetten van Breda, kortom allen hebben een fermen indruk gemaakt en verwierven de volle goedkeuring van de hoogere militairen. En als wij dan zeggen, dat de burgerdeelnemers, zoowel de dames als de heeren in flinken pas en in uithoudingsver mogen voor de soldaten niet onder deden, dan kunnen wij concludeeren, dat er met mannen moed en offervaardigheid gemarcheerd is. Overal werden de deelnemers met gejuich be groet en vooral de dames werden ruim bedacht met bloemen. Direct na aankomst in de kazerne begon de uitreiking der korpsprijzen en die der kruisen. Jhr. von Weiier, voorzitter van den N.B.L.O. en luitenant-generaal jhr. Röell, commandant van het veldleger, reikten persoonlijk de prijzen uit. Hieronder laten wij de winnaars der korps- prijzen volgen: le Bat. Reg. Genietroepen (40 K.M.); 2e Bat. Reg. Genietroepen (50 K.M.); Kon. Mil. Aca demie; School Reserve Officieren Breda; School Reserve Officieren Kampen; Landstorm Verband Amsterdam; Landstorm Verband Rotterdam (40 K.M.; B.V.L. Zuid Holland West Det. A.; Reg. Motor Artillerie; Korps Pontonniers en Torpe- disten; le Half Reg. Huzaren; 2e Half Reg. Huzaren; 3e Half Reg. Huzaren; 4e Half Reg. Huzaren; Remonte Depot; 2e Reg. Veld Art.; 5e Reg. Veld Art.; 6e Reg. Veld Art.; Luchtvaart Afd.; Reg. Wielrijders; 4e Divisie Kon. Mare chaussee; Kon. Mar. Willemsoord; Mar. Am sterdam; Wachtschip Vlissingen; Marine Rot terdam; Rijks Veldwacht Arnhem 2e District; Roode Kruis Transport Col. Afd. Amsterdam; Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam; idem Damesvendel; Vrijwillige Burgerwacht Rotter dam; Politie Amsterdam; Eerste Tilburgsche Pol. Sportver.; Shell Amsterdam; Wandelclub Amsterdam; „De Jutter" Den Helder; Unilever Sport Ver. Rotterdam; Sportclub R.V.S. Rotter dam; Rotterdamsche Tumver. „De Maas"; Utrechtsche Turnver. „De Stichtsche Tourist"; R.W.V. „Charlois" Rotterdam; Schiedamsche Wandelclub „Naar Buiten"; Haagsche W.S.V. „De Vierdaagsche" Damesgroep; Ver. „De Prin- cevlag" Afd. Den Haag; N.J.V. Den Haag; Zeeuwsche Wandelsport Ver. Middelburg; W.S.V. „De Blauwvingers" Zwolle; Gorichemsche Athl. en Wandelver. „Hellas"; Verpleegsters W.S.V. „Excelsior" Utrecht; Wandelclub Nijmegen; Unilever Sportver. Rotterdam (dames)Rot terdamsche Meisjesgilde „S.O.S."; N.J.V. Rot terdam, Damesgroep; A'damsche Vierdaagsche. Opvallend is, dat van de buitenlandsche deel nemers alleen de Engelschen de korpsprijs verwierven. Dat zit hem hierin, dat de Fran schen, de Duitschers, de Belgen en de Zwitsers met minder dan tien deelnemers uitkwamen. Merkwaardig, hoe sommige deelnemers een bijzonderen aanleg tot wandelen blijken te heb ben. Zoo spraken wij den heer N. Hensing, de vurige voorstander van de Princevlag, dat hij dank zij energie, zonder veel oefening den marsch als het ware op het tempo van tamboer van der Kley heeft kunnen volhouden. Zijn vol harding, zijn bijzondere pit en zijn harde wer ken in de koloniën, waar hij terecht den naam verwierf van „IJzeren Hein", wat wees op een eigenschap, welke in deze Vierdaagsche op bij zondere wijze tot uiting kwam. Daar ging mee de 75-jarige de Wind uit Groningen, die er al les voor over had om het tot een goed einde te brengen. Daar waren de Haagsche Politieman nen, die den laatsten dag absent bleven, maar nog grootere prestatie leverden door te voet van Nijmegen naar Utrecht te loopen en heden door te gaan naar Den Haag. Zoo kan m»n doorgaan, er zijn twee Rome-reizigers, die sa men de route Nijmegen, Rome, Lourdes, Parijs liepen en bij de Vierdaagsche met zoo'n onge duld iederen dag naar de finish verlangden, dat Koos Nolet Ton Verbeek vaak halverwege liet staan als Ton wilde rusten en Koos haast had. Daar liep de oude Knoop uit Nijmegen, de man, wiens borst vol hangt met medailles en die vier dagen niets anders deed dan zijn dage- lijksche taak boodschappen loopen. En zoo merkt men, dat een vierdaagsche allerlei types naar voren brengt, die met gemak jaar op jaar hun tijdje tippelen en nu trots gaan op bijzon dere onderscheidingen, welke hun werden uit gereikt ook in tegenwoordigheid van den Com missaris van de Koningin in Gelderland, Mr. Baron van Heemstra. Het Gouden Kruis voor tien-jarige deelname werd toegekend aan: sergeant Huguenin, kapi tein van der Meulen, den heer Vis, Hollander, den heer en mevr. van der Kley, beiden uit Rotterdam. De Gouden Kroon voor de 11e maal werd toe gekend aan: sergeant Tichelaar en de heeren van Rijn en Vos. De Gouden Kroon voor 12 jaar werd toege kend aan luitenant Sckwing, sergeant Verbergt, sergeant Ho, sergeant van 't Zet, opper-waeht- meester Teunissen van Manen, wachtmeester Brandwijk, le luitenant Jhr. van Kinschot. Het Gouden Kruis voor 13-jarige deelname werd toegekend aan opperwachtmeester Göbel. Voor 14-jarige deelname aan S. M. Veldhui- sen. Voor 15-jarige deelname aan den heer Geel en voor Zestienjarige deelname aan den heer Dinkhuisen uit Den Haag en van der Kaay uit Elden bij Arnhem. De Gooische Actie-groep tegen zedenverwil dering heeft een adres gericht aan den minis ter van justitie betreffende den verkoop van pornografische lectuur aan stationskiosken. Af schrift is gezonden aan den voorzitter van den Raad van Ministers en aan den Minister van Waterstaat. Wij zijn de overtuiging toegedaan, aldus het adres, dat het voor Uwe Excellentie geen na dere motiveering verdient, dat het onjuist is en zéér afkeurenswaardig, dat in een bedrijf als de spoorwegen, waarop de Nederlandsche staat een zoo diepgaanden invloed uitoefent, dergelijke geschriften aan de reizigers te koop worden aangeboden, in vele gevallen door jon gelieden vanaf den 16-jarigen leeftijd. Het is een niet te verantwAwrden daad, dat deze obscure buitenlandsche tijdschriften voor het Nederlandsche publiek in een semi-over- heidsbedrijf verkrijgbaar worden gesteld, voor iedereen, zelfs voor zeer jeugdige personen. Wij vinden te meer vrijheid deze zaak onder de ernstige aandacht van Uwe Excellentie te brengen, omdat wij meenen, dat de bestaande bepalingen in het wetboek van strafrecht vol doende gelegenheid geven, het Nederlandsche publiek te behoeden voor de verspreiding van gedegenereerde bedenkselen van op verkeerde hartstochten speculeerende uitgevers, doch dat zich hierbij weer het geval voordoet, dat na gelaten wordt goede wettelijke voorschriften ten bate van de bevolking toe te passen. Wij eindigen met de hoop uit te spreken, dat Uwe Excellentie onverwijld die maatregelen zal kunnen treffen, welke het te koop aanbieden van dit soort lectuur onmogelijk maken. De heer mr. H. Zillesen, oud-griffier van de Eerste Kamer, vierde Vrijdag in goede gezond heid zijn 80sten verjaardag. i Jjf Het Huis te Duin en het Casino te N oordwijk aan Zee, met de beroemde zeeterrassen en het mooie duinpark In de electrische tram bij Kerkrade werd door Duitsche beambten op 29 Mei aangehouden de Duitsche vrouw B uit Heerlen die, hoewel ze verklaarde, dat ze geen geld bij zich had, in het bezit was van 4700 mark, onder haar klee ding verborgen. Op het geld werd beslag gelegd en de vrouw naar Aken overgebracht. Een paar dagen later ging haar man naar Aken om eens poolshoogte te nemen. Hij werd gearresteerd en eveneens naar de gevangenis overgebracht, terwijl op zijn auto beslag werd gelegd. Woensdag moesten de echtelieden B. zich te Aken verantwoorden voor de groote straf kamer. B. werd veroordeeld tot 1K jaar gevan genisstraf (eisch 1 y, jaar tuchthuis) en 1000 mark boete, en de vrouw tot 9 maanden gevan genisstraf en 300 mark boete. Naar de „Telegraaf" uit betrouwbare bron verneemt, is de regeering voornemens binnen kort een wetsontwerp in te dienen met betrek king tot de kosten van den werkloozensteun De regeering moet n.l. tot het inzicht zijn ge komen, dat deze kosten bezwaarlijk alleen kun nen blijven drukken op de bevolking in de ge meenten, waar de werkloosheid voornamelijk bestaat. De bedoeling van het wetsontwerp zal zijn de kosten der werkloosheidslasten gelijk matig over het geheele Nederlandsche volk te verdeelen. TUTTLINGEN, 27 Juli (D. N. B.) Hedenmorgen tien uur is het Zwitsersch verkeersvliegtuig van de lijn ZürichStutt gart in Tuttlingen neergestort. Door nog onopgehelderde oorzaak viel het toestel plots van ongeveer duizend meter hoogte uit de wolken neer. De machine, een Curtiss Condor, werd ge heel verwoest. De motor werd op een kilometer afstand gevonden. Heel de omgeving lag vol brokstukken. Het wrak vloog in brand. Aan boord bevonden zich acht passagiers en een bemanning van drie leden. Vier lijken konden tot heden geborgen worden. Het logboek vermeldde: Zürich, 9 uur 25, 1500 M. hoogte, helder weer zonder wolken. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat een Koninklijk Besluit, waarbij de invoer van touw wordt gecontingenteerd. Het contingent is bepaald op 80 pet. van het gewicht van den gemiddelden invoer in vier maanden in de jaren 1931. '32 en '33. De bepalingen gelden van 1 Juli tot 1 No vember. De hoofdfilm is deze week een oude bekende maar een oude bekende, waaraan velen on getwijfeld een aangename herinnering zullen hebben. Dit is dan ook een der voornaamste oorzaken, dat men haar thans in het vacantie- programma (waarbij, zooals men weet, ook iederen middag matiné is) heeft ingelascht. Maurice Chauvelier speelt den rijken bon vivant, die op een onverwacht oogenblik voor een baby te zorgen krijgt, dat door de pleegouders in zijn auto werd gedeponeerd. Hij kwijt zich op een dusdanige wijze van zijn vaderlijke taak, dat menig papa er jaloersch op zou kunnen zijn. Zelfs huwt hij de lieve kinderjuffrouw, en laat al zijn oude vrouwelijke bekenden in den steek. De film, die hier en daar een beetje ondeu gend is, bezit echter vele komische kwaliteiten en het pleizier, vooral ook om den acteur Everett Hortion, is de geheele film door niet van de lucht. Bij de journalst viel het op dat Fox Movie- journal reeds een speciaal filmpje gewijd heeft aan den sympathieken in deze dagen vermoor den Dr. Dollfuss. Een gekleurde teekenfilm „Noach's Ark", van Walt Disney, is op sommige momenten buiten gewoon geestig. Toch lijkt ons het onderwerp c.q. de uitwerking hier en daar minder „fijn" gevonden, dan men over het algemeen van der gelijke teekenfilms gewend is. Het publiek was echter, blijkbaar ook vanwege het kleurtje, zeer in zijn schik en pleegde zelfs een begin van een applaus. Torino, de man, die het variété-nummer waarneemt, noemt zich een meester-jongleur, en deze titel is niets overdreven. Als men daarbij ons, gewone menschen, ver- gelijkt, die soms een ordinair kopje aan onze vingeren laten ontglippen, dan moet men toch wel een beetje respect hebben voor dezen man. die met de onmogelijkste dingen allerhande zweefkunsten doet. Als steeds was het tooneelarrangement op vallend goed verzorgd. Samen zijn ze uit, drie vrienden, met het jacht van een hunner, op weg naar Sumatra, om daar op tijgers te gaan jagen. Als ze varen langs de talrijke eilanden, waarvan er, zooais prof. Carmichale, een der drie vrienden, ver telt, vele absoluut onbewoond zijn, zegt Steve Drexel (Douglas Fairbanks), dat het toch heel wat avontuurlijker zou zijn, alleen op zoo'n eiland achter te blijven en den strijd om het bestaan met de natuur aan te binden, dan uit een verdekte schuilplaats op weerloozs tijgers te gaan schieten. William Belmont en de pro fessor lachen hem uit en dat lokt Steve uit tot den uitroep: Wedden? Wedden om 1000 dol lar? Lachend gaan de vrienden er op in en zonder zich te bedenken springt Steve in zee en zwemt naar het eiland. Zijn hond volgt hem. Dadelijk op zoek naar een geschikt plekje om te wonen, dat ze vinden bij een bakje met goed drinkwater. Wat er nu verder gebeurt, doet den toe schouwer van de eene verbazing in de andere vallen. Allereerst maakt Steve zich werktuigen van allerlei dingen, die hij op het eiland vindt. Een bijl maakt hij bijvoorbeeld van een boom tak en een zware schelp, en ten slotte heeft hij ook een hamer, een zaag, een bijtel enz. En met die primitieve werktuigen bouwt hij zich een gezellige woning, die op een groot, op palen gebouwd platform staat, om er de wilde dieren vandaan te houden en omringt hij zich met een comfort, waar men versteld van staat. Zijn eenig gezelschap zijn, behalve zijn hond, een aap, twee geiten en een schildpad, die hij africht om hem behulpzaam te zijn bij ver schillende werkzaamheden, en een papegaai. Onder de dingen, die hij heeft gemaakt, is ook een groote val, een toestel om netten in zee uit te werpen en een draadbaan dwars over het eiland, waarmee hij van zijn woning naai de kust kan komen. Zoo gaat zijn leven bedrijvig, maar rustig voort, tot hij op zekeren dag op het strand voetsporen ontdekt, die hij volgt tot hij een inboorling onmoet, die hem alles behalve vrien delijk bejegent. Maar na een hevige vechtpartij blijft hij overwinnaar en als hij ziet, dat deze neger een slinger van radio-lampen om zijn hals draagt en in zijn boot platen zink en koperdraad ligt, misschien afkomstig van een verongelukt schip, besluit hij dadelijk een radio ontvangtoestel te bouwen een groote schelp dient als luidspreker, in kokosdoppen maakt hy een batterij en als hij het toestel aanzet, werkt het werkelijk. De stem uit het kastje doet den gevangen inboorling zóó schrikken, dat hij in zijn doodsangst zijn handen losrukt en er van door gaat, in zijn kano springt en weg vaart. Weg Vrijdag! Op een naburig eiland zal een huwelijk wor den voltrokken, maar de bruid, die zich bij die gelegenheid door den bruidegom de voortanden moet laten uitslaan, dankt voor zoo'n bar- baarsc'ne ceremonie en vlucht in een kano naar het Robinson Crusoe-eiland, waar ze in een der door Steve uitgezette vallen loopt en daar door hem wordt gevonden. Er gebeurt dan nog heel wat, voordat het jacht weer van Sumatra terugkeert om hem, zooals was afgesproken, op te pikken, maar hij wint de weddenschap niet alleen glansrijk, maar ook nog een tweede en een derde hoe? Als we alles vertellen, weet u ook alles en dat zou misschien wel wat van het genoegen van het zien der film wegnemen, want een genoegen is het zeker, die film te aanschouwen, niet alleen om het vlotte spel van Douglas Fairbanks, maar ook om de vernuftige vindingen, waarmee hij zich het leven op het onbewoonde eiland weet te veraangenamen en ook om de tafereelen van het leven der inboorlingen op het naburige eiland (huwelijksceremonie, krijgstoerustingen, enz.). Een film, waarvan oud en jong kunnen ge nieten en daarom een film, die voor dezen vacantietijd buitengewoon geschikt is. Want het is allerminst een bombast-film en er valt uit te leeren. In het voorprogramma het nieuws; een Ame- rikaansche muziekfilm: Little Jack-orchestra en een teekenfilm: Petting in the Park en op het tooneel een meneer Mac Carthy, die op het gebied van evenwichtskunst verbluffende staal tjes laat zien. Om maar één ding te noemen: hij balanceert, in hoogstand op één hand, op een losstaande wandelstok. En dat is nog niet eens zijn sterkste staaltje! Het tooneelstuk „Peg O' my hart" (Peggy mijn kind) heeft indertijd groote successen ge had en het is dan ook niet verwonderlijk, dat oe filmindustrie zich ook op dit spel van een lach en een traan geworpen heeft. En onmiddellijk valt het weer op hoeveel meer mogelijkheden van eutourage en massa regie de film heeft. De Iersche liedjes die ge- zengen werden voldeden uitstekend en schep ten, mede door het décor een heerlijke roman tiek, die de soms wel wat lange dialogen ruim schoots vergeten liet. De inhoud is bekend genoeg, zoodat we daar niet op behoeven te wijzen. Marion Daviés speelt de rol van het eenvoudige, eerlijke vis- schersmeisje, dat terwille van een erfenis naar het milieu der noogste kringen getransporteerd wordt. Deze actrice geeft een gave vertolking van haar sympathieke rol en ze heeft het voor recht, dat haar medespelers en speelsters naar onzen smaak niet uitmunten door knap spel of knap uiterlijk. Een uitzondering dient echter gemaakt te worden voor den ouden visscher, die in het begin van dit eenigszins tragische ge- schiedenisje, vooral door zijn sonoor geluid, sfeer weet te scheppen. Een terrier, luisterende naar den naam Mi- chaël (uitgesproken wordt Mykel) zorgt door zijn knappe hondenkunstjes voor verhooging van humoristische of gevoelige tafereeltjes, „Alleraardigst" merkten de bezoekers op, toen ze het Luxor Theater verlieten. Inderdaad, dat is het woord: „alleraardigst." Om u een denkbeeld te geven van het genre film, willen we nog opmerken, dat ze geknipt zou zijn voor het duo Janet Gaynor en Charles Farrell. Wat niet wegneemt dat Marion Davies minstens evenveel sympathie verdient; haar partner kan bij Farrell voorloopig in de leer In het voorprogramma is humor troef. Thel- ma Todd en Zazu Pitts gaan koopjes halen en komen dus in allerhande hachelijke omstandig heden; Charlie Chase komt in het vreemdelin gen-legioen terecht en geeft met zijn kwartet weer gezellige studentenliedjes ten gehoore. Interessant is de inteilect-film „Sovjet Rus land," al zijn de bijschriften kennelijk propa gandistisch, de beelden uit Moskou verdienen alle belangstelling. Een goed programma! De directie verzoekt ons mede te deelen, dat in den vervolge iederen avond een doorloopende voorstelling wordt gegeven van 7 uur af. gcucciaieeiu. uo g in verband hiermede vast. Na de eerste jren werd de stemming iets zwakker, doch de •actie werd spoedig overwonnen en de koer- n konden opnieuw eenigszins verbeteren. U.S. Steels openden 2 punten hooger, daal- sn vervolgens weer beneden 35, doch liepen ,ama weer op. Bethlehem Steels waren on weer l'/i dollar hooger. Spoorwegshares wer- n eveneens hooger afgedaan, hoewel de gis- :ren geleden verliezen slechts gedeeltelijk nden worden ingehaald. Atchison Topeka waren 2 punten beter. Ko- Jerwaarden, automobielaandeelen, warenhuis- n goudaandeelen, industrie- en chemische ondsen gaven over de geheele linie koersstij gingen te zien van 1 tot 7 punten. Public-Utilities en Petroleumfondsen gaven ntegen slechts fraptinnppio mind-oM f is Uw ontbijt- of koffietafel incompleet ZONDAG. Ja, weten alle Graalleden van Haarlem en Omstreken, wat er dan plaats heeft? Wel, de Volkszangdag!! Allen moeten om 1 uur precies aanwezig zijn en zooals afgespro ken is, de deelneemsters nemen allen een ken nisje mee. Dus tot in het Kegelbondgebouw aan de Tem pelierstraat. Daarna gezamenlijke Propagandatocht. Toegang een dubbeltje. De Retraite en Cursus op Hageveld valt van 1 tot 8 Augustus voor alle Graalleidsters, Ad- junctleidsters en afgestudeerde Kadetten. Daar om zijn de Graalhuizen in dezen tijd gesloten, 't Nationaal Graalhuis is van 9 tot 18 Augustus gesloten, dus iedereen, die plannen heeft om haar vacantie in Groenenwoude te Bunnik door te brengen, moet voor dien tijd kaarten aan gevraagd hebben. MAANDAG. Graalwachtvergadering op Spaar- nehuis te 7 uur. WOENSDAG. Grooten wandeltocht. Aanvang 8 uur. ZONDAG. Kwart voor één zijn alle leden aan clubhuis voor de Volkszangmiddag. 7.30 uur: Inkleedingscursus. 8 uur: Alg. Ledenvergadering. MAANDAG. 7 uur: Intenties Euch. Sectie. DINSDAG. 9.15 uur: De Troubadours. Korfballen: Woensdagmiddag 2.30 uur. Zorg dat je allen tijdig present bent!! Donder dagavond 8 uur, dito. Tennissen: Zondag. We komen allen zoo veel mogelijk op!! Vooral de club van minder geoefenden, die schitteren nogal 'ns door afwe zigheid. Dus afgesproken? De geoefenden om 1 uur tot 5.30 uur, de anderen tot donker. De leden, die meedoen met de Volkszangmiddag mogen wat later tennissen. De dadenclubs gaan op gewonen tijd door, kom vooral op tijd, want anders halen we om 1 uur den Volkszangdag niet. Zwemmen: Woensdag aller opkomst ge- wenscht. De plannen worden bekend gemaakt voor de komende wedstrijden, tevens opgave. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft een concert op Zondag, 29 Juli, om half 3, in den Hout. onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd zullen worden: 1. Marche et Cortège uit „La Reine de Saba" Gounod 2. Ouverture „Le Barbier de Sevilla" Rossini 3. Intermezzo uit Hoffmann's Erzahlungen Offenbach 4. Fantasie La Tosca Puccini 5. Ouverture Dichter und Bauer Suppé 0. Frühlingsstimmen (wals) Joh. Strauss 7. Potpourri uit „Rigoletto" Verdi Maandag 30 Juli zal de Schoolcompagnie van den Motordienst in drie colonnes Haarlem ver laten om voor één week een bivak te betrekken in het dorp Didam. Het verblijf daar zal worden benut voor het houden van oefeningen met infanterie-korpsen en het zoowel bij dag als des nachts vervoeren van levensmiddelen. Zaterdag 4 Augustus zal de compagnie na een nachtmarsch in de vroegte te Haarlem terugkeeren. Over; Hoofdenvacatures bij het O.L.O. Uit „Mededeelingen aan den Raad", dezer dagen in uw blad opgenomen, is te lezen dat B. en W. gaarne in hoofdenvacatures Haarlemsche onder wijzers hadden voorgedragen, om dan de daar door ontstane vacatures weer door Haarlemsche wachtgelders aan te vullen. De Minister wees dit af, 't geen op grond der wet zijn goed T6Cllt; Is Niet duidelijk is het echter, dat B. en W. het zelfde doel niet op veel eenvoudiger wijze trach ten te bereiken. Door de onderwijzers, welke zeker in aanmerking kwamen voor de hoofden vacatures, bij de aanstaande afvloeiing op wacht geld te stellen en hen als wachtgelders op de voordracht te plaatsen, was het resultaat gelijk. De Minister kan daar geen bezwaar tegen heb ben, daar de wet er zich niet tegen verzet. Art. 14 lid 4 der wet van 30 Dec. 1932 werd aanvan kelijk in de wet gebracht op 23 Juli 1927 Stbl. 269, waarbij de eisch gesteld werd een wacht gelder te benoemen op straffe van subsidiever- Maandagmiddag j.l. heeft de jury voor den Radio-Missie-wedstrijd voor den K.R.O. ver gaderd. Daar het aantal goede oplossingen 81167 stuks de honderden beschikbare prijzen en troostprijzen verre overtrof, heeft het lot moe ten beslissen. De Citroen „7" door mej. M. Maar- tens, Oosterpark 48, Amsterdam. Het Simplex Motorrijwiel door H. van Engeland. Dijk A 460, St. Ooedenrode (N.-B.). Het Pan-Europa-Toestel door J. Dries- sen, Hugo Verriesstraat 11, 's Graven- hage. Een zilvercasette door Jac. Bak, Cita dellaan 3, Den Bosch. Een B K. Keukenuitrusting door J. Jansen, v. d. Brienenswaard 21, Ooy bij Nijmegen. Een tuinameublement door P. Tabak, Overijsselschestraat 72 A, Rotterdam. Een Capi fototoestel door/ kapelaan Th. Lievegoed, Groenstaat E 12 te Te- teringen. Aan de overige winnaars zullen dezer dagen de prijzen worden toegezonden. lies. Uit de wet en uit de Mem. v. Toel. blijkt duidelijk van welke categorieën de benoeming niet verplicht is; „de eisch kan niet worden ge steld, dat zestigjarigen of ouder worden benoemd en voorts dat tot hoofd wordt aangesteld, wie als onderwijzer op wachtgeld kwam en evenmin het omgekeerde enz." Geëischt wordt dit niet, maar gemeentebesturen hebben 't volle recht om het te doen. zonder de subsidie in gevaar te brengen en 't is ook gebeurd. Als B. en W. het doel inderdaad willen, is 't niet goed te be grijpen, dat ze de middelen ertoe niet gebruiken. Over: Onze Spelling „De regeling der spelling van onze moedertaal behoort te geschieden in levend en daadwerkelijk contact en in gemeen overleg met het geheele Nederlandsche volk en niet te worden opgedragen aan een op hoogst willekeurige wijze .samenge-' stelde, eenzijdig georiënteerde commissie van, zij 't ook zeer verdienstelijke, en zelfs wijdvermaarde, hooggeleerden." Dengenen, die bovenstaande stelling onder schrijven ongeacht of zij de „oude" richting zijn toegedaan dan wel „reformatorisch" gezind zijn wordt verzocht mij hiervan schïiftelijk te willen kennis geven TOELICHTING: Onze moedertaal is gemeen eigendom vna alle Nederlanders. Het is daarom billijk, dat bij de officieele vast stelling der schrijfwijze van het Nederlandsch ernstig rekening wordt gehouden met de wen- schen en inzichten dier betreffende van het ge heele Nederlandsche volk in al zijn geledingen. Het ligt in de bedoeling de Landsregeering van de redelijkheid der hierboven geponeerde stelling te overtuigen. JAC. VAN DIEMEN, Kerkhofstraat 35 zwart. l*° r.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4