H. Verbunt Motor ontploft De bomaanslagen te Parijs Tevreden over zichzelf HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct HAPPY DAYS" NOG NIET AGAIN" Het roode front in Frankrijk ZATERDAG 28 JULI 1934 Vijf kinderen gewond Groote besparing bij de spoorwegen De wagenverdeeling een succes GARNALEN NAAR FRANKRIJK Een nieuwe uitvoerregeling getroffen RADIO-LUISTERAARS 103 per 1000 inwoners DE WERKVERSCHAFFING TE ROOSTEREN Ontevredenheid en ontstemming MOTOR AANGEREDEN DOOR AUTO Kerk. Telef. 348, Tilburg, GOBELIN-ONTWERP VAN DE KONINGIN NIEUWE BURGEMEESTER VAN DENEKAMP VERPLICHTE ARBITRAGE BESCHERMING OPENBARE ORDE Kind verdronken Organisten-examens STAKING OPGEHEVEN ZICH ZELF AANGEMELD OPSPORING VERZOCHT Requiemmis voor dr. Dollfuss Indrukwekkende plechtigheid in ■Den Haag Restaurant DORRIUS N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN a LA CARTE GROOTE BRAND TE ELST NEDERLAND—JAPAN VERBOUWVERBOD VAN DE BRAVO-AARDAPPEL Conferentie op het doode punt? I NIEUWE FILM VAN „VISIE" VOOR DEN VREDE IN DEN GRAN CHACO EMIL FIEDLER Program van gemeenschappelijke actie gepubliceerd Troepen muiten in den Mandsjoekwo Polen en Letland weer goede maatjes Vrijdag was men bij den landbouwer R. onder de gemeente Echt bezig in het open veld rogge te dorschen, toen de ruw-oiiemotor van de aorschmachine uit elkaar sprong. Een vijftal jongens, die in de onmiddellijke nabijheid van de dorschmachine stonden, ge raakte in brand. Drie hunner, jongens van 5, 8 en 12 jaar liepen vrij ernstige brandwonden op. De 8- en 12-jarige konden, na door het Groene Kruis verbonden te zijn ter verdere verpleging naar huis worden gebracht. Het 5-jarige zoontje van den landbouwer R. moest naar het zieken huis te Roermond worden vervoerd. De beide andere jongens, alsmede eenige vol wassen omstanders kregen slechts lichte brand wonden. Zooals indertijd werd medegedeeld, is het vorig jaar de wagenverdeeling der Ned. Spoor wegen gereorganiseerd. De werkzaamheden zijn gedecentraliseerd door het oprichten van 36 ver- deelingsstations, verspreid over het geheele land, met een verdeelingsbevoegdheid, die vroe ger alleen aan de hoofdadministratie en enkele stations was toegekend. Nu de nieuwe toestand lang genoeg bestaat om de resultaten te beoordeelen, kan wel ge zegd worden dat deze reorganisatie een volko men succes is geweest, zoowel voor het publiek als voor den spoorwegdienst zelf. Voor het publiek, omdat de wagens sneller dan vroeger beschikbaar gesteld worden. Voor den spoorweg omdat, dank zij deze en voorafgaande reorganisaties, ongeveer 70 personen bij de wa genverdeeling zijn uitgewonnen, hetgeen, in geld omgezet, ongeveer een besparing is van 150.000 per jaar. Op de vragen van het Kamerlid van de Bilt betreffende het contingent voor den uitvoer van garnalen naar Frankrijk en het bij bespre kingen met het buitenland omtrent vaststel ling van contingenten aanwezig zijn van bij het vak betrokkenen, heeft Miinster Steen- berghe o. m. het volgende geantwoord: Ten gevolge van de omstandigheid, dat in de basisjaren belangrijke hoeveelheden gar nalen, afkomstig van de Nederlandsche vis- scherij, niet rechtstreeks van uit Nederland, doch door tusschenkomst van Belgische han delaren in Franrijk werden ingevoerd, is in de Fransche invoercijfers een gedeelte der Neder landsche garnalen als afkomstig uit België op genomen. Dientengevolge is het contingent voor den invoer uit Nederland op deze cijfers lager gecalculeerd. Tijdens de in Februari j.l. met de Fransche Regeering gevoerde onderhandelingen bleek het niet mogelijk een verhooging van dit contingent te verkrijgen. Tijdens de onlangs gehouden besprekingen werd dit desideratum nogmaals naar voren gebracht, echter tot nu toe even eens zonder succes. Het aan Nederland toegewezen contingent was inderdaad reeds op 1 April bereikt. Dit was grootendeels een gevolg van den invoer van buitenlandsche crustaceeën ten koste van het Nederlandsche contingent. Ten einde dezen minder gewenschten gang van zaken te ondervangen, is een uitvoerrege ling getroffen, waarbij door keuze van het basistijdvak den handelaren in Nederlandsche kreeften en garnalen op het contingent voor de volgende periode de voorrang ten volle gewaar borgd is. Bovendien werd de Fransche Regeenng ge wezen op de oorzaken der overschrijding ge durende het vorige tijdvak. Alhoewel heromtrent uiteindelijk geen zeker heid bestaat, is het niet uitgesloten, dat deze motiveering de Fransche Regeering er toe zal leiden, de overschrijding gedurende de vooraf gaande periode niet in mindering te brengen op het contingent voor het thans loopende kwartaal. Alvorens met het buitenland onderhandelin gen worden gevoerd over de vaststelling van contingenten, worden de noodige maatregelen genomen om de verschillende desiderata te leeren kennen. Indien de noodzakelijkheid van de aanwezigheid van bij het vak betrokkenen vaststaat, wordt van hun diensten steeds gaarne gebruik gemaakt. Op 1 Juli j.l. bedroeg het aantal opgegeven radio-ontvanginrichtingen 540.567. Het aantal aangeslotenen aan radio-distribu tie-centrales bedroeg 318.276. In totaal komt dit neer op 103 luisteraars per 1000 inwoners. De gemeente Maastricht heeft een vijftigtal steuntrekkenden te werk gesteld bij de werk verschaffing te Roosteren. Daar wil het met de Maastrichtsche arbeiders niet boteren. Er heerscht ernstige ontstemming en in den loop der week zouden verscheidene arbeiders gewei gerd hebben af te reizen, indien de betrokken arbeidsleiders niet wilden toezeggen, dat hun belangen voorwerp van directe bespreking met de betreffende instanties zouden uitmaken. Het meerendeel der arbeiders, meest met groote gezinnen trok te Maastricht ongeveer 17.— steun en daarenboven nog kindertoe slag. In Roosteren was hun toegezegd, dat zij kon den arbeiden volgens een tarief gebaseerd naar een loon van vier en dertig cent per uur, en met een arbeidsduur van 50 uren. Aan het te trekken loon zou de gemeente Maastricht 40 pCt. toe voegen. Achteraf kwamen zij, die te Roosteren arbeidden met totaal-loonen naar huis, welke verre beneden het bedrag bleven van den te Maastricht getrokken steun. Er zijn zelfs bedragen van negen en elf gulden onder. Hoe ook beschouwd, vast staat, dat enkele goedwillenden niet geschikt zijn voor het werk Zjj komen o.a. zoo van de papierfabriek, waar ze twintig en meer jaren werkten. Dezen zijn ten eenenmale niet gehard tegen den grond- arbeid. De opzichters, die met het toezicht te Roos teren zijn belast, meenen echter, dat een deel der arbeiders volwaardig is, doch zich niet vol doende inspant om het volgens accoord te verdienen bedrag te halen. De bestuurders der arbeidersorganisaties heb ben den stand der zaken ter plaatse beschouwd, terwijl maatregelen worden overwogen, zulks in overleg met den rijksinspecteur en de gemeen telijke instanties, hoe in dezen te handelen. Geheel in tegenstelling met bovenvermelde omstandigheden hebben arbeidersgroepen uit de mijnstreek, wier werktijd verloopen was, ver zocht opnieuw te Roosteren tewerk gesteld te worden. Zjj blijken met werk en loon tevreden. Duorijdster kreeg een hersen schudding Vrijdagmiddag tegen vijf uur reed op den rijksweg tusschen de Hakkelaar en Muiden een inwoonster van Weesp op haar motorfiets, ter wijl haar vriendin op de duo zat. Op een ge geven oogenblik voelde zij van achteren een hevigen stoot. De volgende seconde lag zij op de trambaan, welke nog door een grasberm van den rijweg gescheiden is. Haar vriendin lag tusschen de tramrails, in bewusteloozen toe stand, terwijl het bloed uit den neus vloeide. Het bleek, dat de motor aangereden was door een auto, bestuurd door een Amsterdammer, die in een gehuurden wagen uit rijden was ge weest. Door de botsing en het daarop gevolgde krachtig remmen, sloeg de auto over den kop. De dame, die naast den bestuurder zat, liep een armfractuur op, waarvoor zij later in het Burgerziekenhuis te Amsterdam onderzocht moest worden. De bestuurder kwam er met een lichte knieverwonding af. De zijruiten van den auto en de kap werden deerlijk gehavend. Dr. Niekerk van Muiden constateerde dat de duorijdster van het motorrijwiel een hersen schudding had bekomen. Per Roode Kruisauto van Weesp werd zij naar de woning yan haar vriendin overgebracht. Volgens verklaring van den autobestuurder zou de aanrijding ontstaan zijn, doordat zijn wagen eensklaps, door onbekende oorzaak, een slingerbeweging ging maken, zoodat hij geen meester meer over het stuur was. De rijksveld wachter van Muiden maakte proces-verbaal op en nam den wagen in beslag. Vrijdagmiddag bracht H. M. de Koningin een bezoek aan de Ned. Kunstweefschool te Den Haag. Dit bezoek had tot doel het uitzoeken van kleuren voor het gobelin, dat aldaar ver vaardigd wordt naar een ontwerp van Hare Majesteit. De Koningin betuigde hare tevreden heid met den aanvang van het werk. Vrijdag j.l. vond de plechtige installatie plaats van den heer J. L. C. van der Heijden als burgemeester van Denekamp De minister van Economische Zaken heeft in het feit, dat de pogingen van den Rijksbemid delaar, prof. mr. Aalberse, in het arbeidscon flict in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen mislukt zijn, aanleiding gevonden om ook in dit geschil aan de in de Provinciale Landbouw-Crisis-Organi- saties georganiseerde werkgevers verplichte ar bitrage over de arbeidsloonen op te leggen. In verband met het feit, dat prof. mr. P. S. Gerbrandy in een soortgelijk geschil op Tholeu als arbiter door den minister was aangewezen, heeft de minister prof. Gerbrandy verzocht ook in dit geschil als arbiter op te treden, waartoe deze zich heeft bereid verklaard. Afgekondigd is de wet van 19 Juli, houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde. Vrijdagochtend geraakte te Ulrum het drie jarig zoontje van de familie J. Faber uit Hou werzijl, toen het op een zandhoop aan het spe len was, in het kanaal. Het lijkje werd na een uur dreggen opgehaald. AMSTERDAM. Geslaagd voor het diploma „Kerk- Concertspel" de heer W. Portengen te Hilversum; voor het Getuigschrift „Kerkelijk Orgelspel" de heeren: H. Bouwman te Nij- kerk; C. Dieleman te Krabbendijke. Nadat de staking aan de kistenfabriek der gebrs. Ridder te De Lier nu eenige weken reeds heeft geduurd, is thans overeenstemming ver kregen, en zal Maandag de staking worden op geheven. Thans is overeen gekomen, dat vandaag en de volgende week een aantal werkwilligen ont slag zullen ontvangen, en stakers weer in dienst zullen worden genomen. Omtrent het loon is eveneens overeenstem ming verkregen. De 25-jarige K., die door het Gerechtshof te 's Bosch werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens mishandeling met doo- delijken afloop te Echt gepleegd en die voort vluchtig was, heeft zich Vrijdag bij de politie te Roermond aangemeld. In een buitengewoon politieblad verzoekt de jfficier van Justitie bij de arr. rechtbank te Roermond opsporing, aanhouding en voorge leiding van Christiaan Wlhelmus Martinus Keybeek, geb. te Echt 1 Mei 1909, grondwerker wonende te Echt, Kerkveldweg 9, wiens gevan genneming terzake mishandeling den dood ten gevolge hebbende werd bevolen bij arrest van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch d.d. 25 Juli j.l„ met bepaling, dat deze preventieve hechtenis zal worden ondergaan in het Huis van Bewaring te Roermond. K. is thans voort vluchtig. In de kerk van de H. H. Antorius en Lode- wijk aan de Prinsessegracht te Den Haag droeg hedenmorgen de Pauselijke Internuntius, Z. Exc. Mgr. L. Schioppa, geassisteerd door den secretaris der Internuntiatuur, pater J. Kleintjens S. J. en door den Pastoor der paro chie, den Zeereerw. Pater C. A. Buiters O. F. M. en Requiemmis op voor de zielerust van. wijlen Dr. Dollfuss. Tal van autoriteiten woonden de plechtig heid bij. Zij werden terwijl het orgel den treurmarsch van Beethoven speelde in het middenpad der kerk ontvangen door Dr. Alexich, zaakgelastig de van Oostenrijk. O. m. waren aanwezig de gezant van Bel gië, Z. Exc. Ch. Maskens, de gezant van Duitschland, baron von Zech von Burkenroda, de de min. van financiën mr. P. J-. Oud, de minis ter van Econ. Zaken mr. M. P. L. Steenberghe, de oud-ministers P. J. M. Aalberse en T. J. Verschuur, de kamerleden C. Goseling, Henri Hermans, de burgemeester van Den Haag, mr. S. R. de Monchy, en eerste luitenant Tielens, adjudant van den minister van Defensie. Het altaar was in zwaren rouw gehuld, ter wijl de katafalk bedekt was met de Oosten- rijksche vlag. Onder de H. Mis zong het zangkoor Kyrie, Sanctus, Agnus Dei van de mis van Perosi. Nadat de absoute door Mgr. Schioppa was verricht, speelde de organist het Oostenrijksche volkslied. Talrijke leden van de Oostenrijksche kolonie, dragende de in rouw gehulde nationale kleu ren, woonden de plechtigheid bij. Boerderij en twee woonhuizen in de asch gelegd Te Bemmel is hedenmorgen in de dicht' bewoonde buurt de Molenwei, een ernstigen brand uitgebroken, waarbij drie groote panden in de asch zijn gelegd. Omstreeks acht uur bemerkten bewoners, dat het pand van den molenaar A. J. Derksen in lichter laaie stond. Spoedig daarna sloeg het vuur over op een pand, eveneens toebe- hoorende aan den heer Derksen, dat bewoond werd door den bakker en winkelier Huisman. Tengevolge van den hevigen wind nam de brand steeds in omvang toe. i De burgemeester van Bemmel, de heer Her- kenraath riep daarom de assistentie in van de brandweer uit Eist, die spoedig met twee mo torspuiten aanwezig was, doch door gebrek aan water in het begin niet veel hulp kon ver- leenen. Het gevolg was, dat spoedig ook de schuren en hooibergen van de kapitale boer derij De Leemkuil, van den heer A. W. Coster- mans, en vervolgens diens woning, door het vuur werden aangetast. Ook dit groote gebou wencomplex werd geheel door het vuur ver woest. Uit de woningen van de heeren Derksen en en Huisman kon slechts weinig wordeh gered. Bij den heer Costermans kon een deelte van de boerderij-inventaris, alsmede van den inboedel in veiligheid worden gebracht. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt ge- deeltijk door assurantie gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Deze brak uit, terwijl de vrouw van den heer Derksen alleen thuis was. In verband met de gevaren voor den uit voer van door den Nederlandschen Algemee- nen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardap- pelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, ligt het in de bedoeling, naar Minister Steenberghe op een vraag van het Kamerlid van den Heuvel heeft geantwoord, een algemeen verbouwverbod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen. Betreffende de Nederlandsch-Japansche con ferentie te Batavia wordt uit Tokio gemeld, dat het Japansche ministerie van buitenland sche zaken, nu de conferentie op het punt staat vast te loopen of afgebroken te worden, den gezant te Den Haag opdracht heeft gegeven, te protesteeren bij de Nederlandsche regeering ai te trachten in samenwerking met Nederland, de conferentie tot een vriendschappelijk einde te brengen. Officieele kringen leggen er den nadruk op dat het geenszins de bedoeling is, vergeldings maatregelen te treffen, doch dat men slechts maatregelen wenscht ter beveiliging van de handelsbelangen van Japan. De beperking ten aanzien van den invoer van Japansch aardewerk wordt als een onvriende lijke daad tegenover Japan beschouwd. De film „Nederland", waaraan de filmgroep „Visie" thans in opdracht van de Alg. Ned. Ver. voor vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage sinds Maart ononderbroken bezig is, nadert haar voltooiing. De film welke ca. 2000 meter lang zal worden, werd vervaardigd door de heeren Max de Haas, Ab Keyzer en Jo de Haas. De helsche machine, welke aan Gare Montparnasse ontplofte, was zeer gevaarlijk PARIJS, 28 Juli (Reuter). Het onderzoek der politie naar het ontploffen van een helsche machine op het station Montparnasse, waarbij de stationschef om het leven kwam en een controleur zwaar werd gewond, heeft uitgewe zen, dat deze bom veel gevaarlijker was, dan de helsche machines, die den laatsten tijd door onbekenden op verschillende plaatsen in de stad werden neergelegd. De conducteur van de Metro heeft verklaard, dat hij in een wagon eerste klasse een passa gier heeft opgemerkt, die bij het uitstappen twee pakketten, die met een touw aan elkan der verbonden waren, onder de bank het liggen. De controleur was voornemens de twee ver geten pakketten aan het volgende station af te geven bij het Bureau voor Gevonden Voor werpen, doch voordat hij dit bureau bereikte, ontplofte de bom reeds. De ontploffingsstof, die zich in de pakketten bevond, wordt thans op het gemeente-labora torium onderzocht. Reeds staat vast, dat het een springstof be treft, die bij ontploffing veel rook ontwikkelt. Als de helsche machine in een vollen coupé zou zijn ontploft, waren de gevolgen veel ern stiger geweest. ft ff BUENOS AIRES, 28 Juli (V. D.) Op initia tief van het hoofd der Argentijnsche kerk, heb ben de Aartsbisschoppen van Argentinië, Bra zilië, Chili, en Peru zich gericht tot de regee ringen van Bolivia en Paraguay, met het drin gend verzoek de vijandelijkheden in den Chaco te staken. 10e Zondag na Pinksteren. Evangelie: Luc. 18, 914. Heeft u al eens iemand ontmoet, die zich zoo echt over zijn eigen voortreffelijkheid verheugd heeft? Zoo iemand, die blonk van tevredenheid over zich zelf? Dan weet u niet, wat een echte farizeër is; een echte farizeër met het zalvende uiterlijk, met de heel even op getrokken wenkbrauwen, die zeer bescheiden en toch zoo, heel erg duidelijk uitdrukking geven aan zijn voortduren de verbazing over de slechtheid van andere menschen. Men kan het dezen menschen aanzien, dat zij met God op 'n bijzonder goeden voet staan. Zelfs in de rimpels in hun gezicht staat hun goed geweten geschreven. Nu vereischen echter, zooals men weet, zoowel dingen als menschen een passenden achtergrond om werkelijk goed uit te komen. De vereischte achtergrond voor een volmaakten farizeër nu is de tollenaar. De slechte kereï. De zondaar. Het tegenovergestelde van een deugdzaam mensch. Het is zoo ongeloofelijk verheffend, het werkt zoo verzoenend tegenover de kleine fouten, die men misschien toch nog heeft, het werkt absoluut opwekkend en gerust stellend, wanneer men ziet, hoe slecht andere menschen kunnen zijn. Denkt u maar eens in, hoeveel slechte din gen er dag aan dag in de wereld worden bedreven. Wat zijt ge toch een goed braaf mensch, wanneer ge bedenkt, hoeveel slechte dingen, ja, hoeveel mis daden gij niet bedreven hebt! Of ziet maar eens naar de bewoners van een tuchthuis. Neemt u alleen maar eens diegenen, die veroordeeld zijn tot „vijftien jaar" of tot „levenslang". Heeft u ooit het een of ander bedreven, waarop vijftien of meer jaren tuchthuisstraf staat? Zie, dan merkt ge eerst, wat voor een goed, braaf mensch ge zijt en hoe uzelf en God en alle menschen tevreden over u kunnen zijn. Ge behoeft slechts den pas senden donkeren achtergrond te zoeken, om te begrijpen, hoe goed en wijs ge zelf eigenlijk zijt. U zult met eenige fantasie en wat goeden wil steeds menschen vinden, die slechter zijn dan gij, of laten wij liever zeggen, die dingen hebben gedaan, die gij niet gedaan hebt. En wanneer u zich in deze manier om de dingen te beschouwen maar lang genoeg geoefend hebt, dan zal het u heelemaal niet zwaar vallen, met de innigste overtuiging te bidden: „Mijn God, ik dank U, dat ik niet ben gelijkDaarbij moe ten wij bedenken, dat deze farizeër volkomen gelijk heeft, wanneer hij zichzelf voor beter houdt dan roovers, echt brekers, moordenaars en andere misdadigers. Hij is geen boosdoener. In het geheele evangelie is nergens te vinden, dat Chris tus misdaden of zonden van den mensch beschouwt als licht vergeeflijke kleinigheden, die eigenlijk niet de moeite waard zijn, of als ziekten, waar men niets aan kan doen. Integendeel, Christus ziet in de zonde een buitengewoon groot gevaar voor den mensch. Hij ziet in haar den weg tot het „verloren gaan". En dit gevaar van verloren te gaan beslist over zóó oneindig veel, dat de Menschenzoon juist gekomen is, „opdat alwie in Hem gelooft, niet zal verloren gaan". Wij hebben dus hier twee menschen, van wie de een ongetwijfeld een correct, plichtsgetrouw, religieus ingesteld mensch is, de ander een tollenaar, van wien iedereen weet, dat hij het met het mijn en dijn niet zoo nauw neemt en heelemaal niet kieskeurig is in zijn middelen om geld te maken. Het verrassende ligt hierin, dat Chris tus partij trekt voor den tollenaar, en hem beslist de voorkeur geeft boven den rechtvaardigen farizeër. In de oogen van Christus is de farizeër de slechtste van de twee. En wel enkel en alleen om zijn gezindheid. Zijn groote stiptheid in het naleven van de wetten van Mozes brengt hem er toe, zich zelf voor zulk een sieraad der mensch- heid te houden, dat hij met recht op minder „heilige" menschen met minachting kan neerzien. Het is hem vol maakt ernst met de hoogachting van zichzelf. Hij weet, dat hij een ethisch pronkstuk van zijn volk is. Hij weet, dat alleen hij en zijns gelijken waardig zijn den tempel te betreden. Hij is de afzonderlijke, die afgescheiden is van gewone armzalige zondaars. Hij dankt God, zeker. Maar ongeveer zóó als een 100-procent Amerikaan God dankt, dat hij niet als neger geboren werd (God moet toch wel Zijn bijzondere reden hebben gehad, dat juist ik geen neger ben geworden, maar tot het zoo enorm veel betere en hoogere ras behoor. Reeds de kleur van mijn huid is een bewijs van Gods bijzonder welgevallen), of zoo als een Pommersche boer dankt, omdat hij niet katholiek is. Het is de gezindheid van zelfgenoegzame verhevenheid, die de menschen tot farizeërs maakt en tot een gruwel voor God. Het recept voor het waschechte farizeïsme is heel een voudig: neem een heel donkeren achtergrond van allerlei slechte tijdgenooten, plaats u zelf ervoor, bekijk het zoodje eens goed en verheug u, dat noch God noch iemand anders in twijfel kan verkeeren, wie van u (namelijk gijzelf en uw zelfgekozen achtergrond) de beste is! Het recept is ook in zooverre zeer praktisch, omdat gij bij de keuze van den achtergrond steeds de klasse weg kunt laten, waartoe ge eventueel zelf behoort. De modelfarizeër uit het evan gelie spreekt dan ook wel van echtbrekers, roovers enzoo- voorts, maar bijvoorbeeld de hoogmoedigen en onbarm- hartigen laat hij wijselijk weg. Zooveel echter is zeker, met farizeërs heeft God geen medelijden. En dat is het erge van de zaak. Al is dit type van menschen reeds op zich zelf afschuwelijk, toch zai voor den geloovigen Christen het sterkste motief om zich ver te houden van ieder farizeïsme wel daarin liggen, dat phristus deze soort van zelfgenoegzame vroomheid, dit mengseltje van godsdienst en hoogmoed als iets totaal onmogelijks voor het rijk Gods heeft gebrandmerkt. Zon daars, tollenaars, dieven, moordenaars en andere men schen, die eens vielen, die in hun val het kleed Gods heb ben gescheurd, die zichzelf daarbij verwond hebben, zij allen kunnen in Gods nabijheid rein, gezond en gerecht vaardigd worden. Slechts de farizeër keert telkens schul diger terug dan hij was toen hij kwam en zich voor God plaatste. Maar hoe behoedt zich de mensch voor dit farizeërdom? Ook daarvoor is het recept heel eenvoudig en helpt abso luut: vergelijk u zelf niet met een aantal moreel veronge lukte menschen, maar meet uw wezen af naar God. God, van Wien Christus zegt, dat zelfs de engelen niet rein zijn voor Zijn aanschijn. Plaats u voor dit oneindige, stra lende, alles doordringende Licht, en ge zult klein worden, zoo onnoemelijk klein; zoo klein, dat er geen plaats meer is voor hoogmoed en zelfgenoegzaamheid; zoo klein, dat ge tijd noch lust meer zult bezitten, u aan anderen te meten. Want ge zult zien, dat ge in dit Licht slechts scha duw zijt. En dat al, wat aan licht en goedheid in u is, slechts een afschijnsel is van het licht Gods, flauw weer kaatst door den matten, halfblinden spiegel van uw wezen. Hoe weinig helderheid is nog van Gods tintelende licht overgebleven, wanneer het door u is heengegaan; wan neer het zich moet afspiegelen in uw zijn, uw denken, uw handelen! Hoogmoed? Hoe speelt ge dat klaar? Zelfge noegzaamheid? Waar haalt ge de reuzenportie domheid vandaan, die daartoe noodig is! Hoe kan men anderen van moreele armoede betichten, wanneer van uw eigen zielekleed elke draad geleend of geschonken is? Alle echte godsvrucht begint met de erkenning, dat God alles is en ik uit mijzelf niets ben. En daarom komen tollenaars en tuchthuisboeven, die het vertrouwen op eigen kracht en de lust tot verdoemen van anderen hebben ver loren, dichter bij God dan al die rechtvaardigen, die zich zelf met een zelfvoldaan gezicht als een voorbeeld voor de menschheid presenteeren. En daarom is zoo menige zondaar een vriend en lieveling van God geworden, doch een farizeër nooit. Partijgenoot van Roosevelt oefent felle critiek op het beleid van den President NEW-YORK, 28 Juli (V.D.) Er valt he den slechts weinig te melden omtrent de sta kingsbeweging aan de Westkust. Het schijnt dat de conflicten tusschen de havenarbeiders en de reeders, vrij wel tot oplossing zijn ge bracht. Rapporten van de Federal Reserve Board toonen aan, dat de industrieele productie in Juni meer achteruitgegaan is dan volgens het seizoen verwacht kon worden, hetgeen al bij zonder contrasteert met de groote uitbreidin gen van December tot Mei j.l. De gouverneur van Massachusetts, Joseph B. Ely, die leider is van de Democratische Partij in zijn staat, heeft voor de conferentie van Gouverneurs, die gisteren in Mackina Island in Michigan bijeenkomen was, een feilen aanval gedaan op wat hij noemde „de socialistische tendenz van de New Deal". Hij verklaarde dat de politiek van de New Deal in tijden van nood all right was, maar dat een voortzetting van de regeeringstusschenkomst in het zakenleven zou uitloopen op een vernieling van het Ame- rikaansche individualisme. PARIJS, 28 Juli (Reuter). De socialistische „Populaire" publiceert heden den tekst van het gemeenschappelijk program van actie tot be strijding van het fascisme en den oorlog, waar omtrent overeenkomst tot stand gekomen is tusschen de socialisten en communisten. Het programma houdt een groot aantal gemeenschappelijke vergaderingen en straat- betooging in, waarbij men elkaar weder- keeri ghulp zal verleenen, als men met poli tieke tegenstanders tot een handgemeen mocht komen. Beide partijen behouden hun onafhankelijk heid en het recht om voor hun denkbeelden propaganda te maken, doch bij deze gemeen schappelijke actie zullen de socialisten en com munisten zich wederkeerig van critiek op elkaar onthouden. SJANGHAI, 28 Juli. (V. D.) Volgens berichten van het agentschap Tsjetsjiai zijn 400 man troepen van Mandsjoekwo te Ingkow in op stand gekomen in verband met de arrestatie van hun commandant door de Japanners. De commandant werd beschuldigd en in verbin ding te staan met Chineesche partijgangers. De opstandelingen hebben 100 Japansche soldaten, die in de omgeving lagen, ontwapend en een groot aantal anderen, waaronder officieren, ge dood. Uit Foetsjoeng wordt gemeld, dat 300 Mandsjoesoldaten het Japansche garnizoen al daar hebben omsingeld en ontwapend. Verder wordt gemeld, dat bij een aanval van partij gangers een 100-tal Mandsjoesoldaten zich heeft aangesloten bij deze partijgangers, ir. de provincie Kirin en met hen de bergen ing- vlucht is. RIGA, 28 Juli. (Reuter.) Na het vertrek van den Poolschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, uit Riga, is een verklaring gepu bliceerd van den onder-staatssecretaris Munter van het Letlandsche ministerie van Buiten landsche Zaken. Hierin wordt gezegd, dat het- persoonlijke contact met den leider der buitenlandsche po litiek van den grooten buurman Polen her steld is. Zooals Minister Beek reeds heeft doen uit komen, spelen leerstellingen slechts een onder geschikte rol in de internationale betrekkingen. Van groot belang is de directe gedsrfchtenwisse ling tusschen de politieke leiders. Hierbij valt te constateeren, dat in Oost- Europa in tegenstelling tot de andere dee- len van het Continent geen aanleiding tot conflicten bestaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5