DOLLFUSS' LAATSTE GANG De begrafenis van dr. Engelbert Dollfuss te Weenen Uit het leven van Dollfuss Rondom von Papen Het nieuws van heden PLECHTIGHEID IN DEN STEPHANUSDOM DE LUITENANT VAN DE .KAISERSCHüTZEN" Stratosfeertocht in Amerika DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 29 JULI 1934 Ochtendblad Voorloopig bijgezet in Hietzsing Seljamaa te Moskou Door goedheid slecht menschenkenner Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii De eerste dagen nog niet naar Weenen Duïtsch-Fransch econ. accoord 8UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18867 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Kardinaal lnnitzer dankt den kan selier voor zijn poging Oosten rijk in den geest van „Qua- dragesimo Annoop te bouwen Lijkrede Kard. lnnitzer Z. Em. Kardlnnitzer Links: Het vertrek van den rouwstoet van het Weensche Van links naar rechts: Starhembergmevrouw Dollfuss (in Rechts op den voorgrond de vader en Stadhuis. Rechts: De officieele personen bij de begrafenis, zwaren rouwminister Stockinger en politiepresident Seidl. moeder van den vermoorden Bondskanselier Velen zijn tijdens den wereldoor log verbitterd en hard gewor den. Hoe meer er vielen des te milder werd Dollfuss" DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA NAAR NOORWEGEN H. M. de Koningin begeeft zich aan boordt van de „Tanimbar", met welk schip zij Zaterdagmorgen 12 uur uit Amsterdam naar. de Hardangerfjord is vertrokken. Achter haar de heer J. F. van Hengel, directeur van de Maatschappij Nederland, gevolgd door. H. K. E. Prinses Juliana K. N. S. M. FJORDEN-REIS De Oostenrijksche regeering stelt voorwaarden alvorens den nieuwen gezant te accepteeren Zaterdag onderteekend DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Kapitein Kepner Zaterdag te Rapid-city in Zuid-Dakota ongestegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WEENEN, 28 Juli. Onder stralen- den zonneschijn heeft Weenen van-, daag zijn vermoorden bondskan selier uitgedragen. Vanaf den vroe gen morgen woeien de rouwvlag gen van alle gevels. Op alle open bare gebouwen en alle gezantschap pen zijn de zwarte vlaggen halfstok geheschen. De rouwplechtigheid begon heden middag voor het stadhuis. De lijk kist was opgebaard op den grooten oprit van het gebouw. Officieren van de Deutschmeister-orde vorm den een eerewacht. Op het afge zette plein voor het gebouw hadden een regiment cavalerie, een bataljon infanterie en de afweerorganisaties zich opgesteld. De klokken van alle Weensche torens beierden voort durend. Bondspresident Miklas, die het eerst het woord voerde, bracht de beteekenis van Doll- fuss' persoonlijkheid naar voren en wees op zijn verdiensten als Oostenrijker en als Duitscher. Na hem sprak vice-kanselier vorst Starhem berg, die dea overleden bondskanselier namens de regeering, namens de afweerorganisaties en namens het leger trouw tot over het graf zwoer. Daarna sprak de eerste burgemeester van Weenen, Schmitz, en de Landeshauptmann van Neder-Oosteiirijk, Reiter. De buitengewoon lange stoet bewoog zich vervolgens langzaam en plechtig door de stra ten van Weenen. De kist met het stoffelijk overschot werd op een affuit medegevoerd. Het stoffelijk overschot werd gevolgd door de fa milie van den bondskanselier, den bondspre sident, het geheele Corps Diplomatique met de speciale vertegenwoordigers der groote mogend heden en den Pauselijken gedelegeerde, nuntius Sibilia, den specialen vertegenwoordiger van Mussolini, ambassadeur Di Martino, den Hon- gaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, Kanya, den vertegenwoordiger van den koning Van Engeland, Selby, en den vertegenwoordiger van den Volkenbond, Rost van Toningen. De Duitsche regeering was vertegenwoordigd door den zaakgelastigde prins Zu Erbach. Voor de lijkkist schreed Z. Em. Kardinaal lnnitzer. De stoet werd besloten door -een af- deeling van het bondsleger. Nadat de lijkkist de St. Stephanusdom was binnengedragen onder gezang, verrichtte Z.Em. Kard. lnnitzer de zegening van de baar. Dit geschied zijnde, nam Z. Em. het woord en sprak ongeveer als volgt: Diep zijn wij in ons hart getroffen door den dood van onzen kanselier, hem toegebracht door moordende hand. Voor heel Oostenrijk is dit een smartelijk uur, nu wij afscheid moeten nemer, van onzen dooden vriend. Oostenrijk lijdt een heel zwaar verlies, Oos tenrijk wordt weer eens heel zwaar bezocht. Hoeveel toch was onze gestorven kanselier voor ons. Het vaderland, de Katholieke Kerk, heeft in hem een van zijn beste zonen verloren. In naam van het Episcopaat van Oosten rijk breng ik hulde en dank aan den kanse lier voor zijn mannelijk Katholiek voorbeeld, voor zijn eenvoud, voor zijn poging om Oos tenrijk te maken tot een Christelijk-Duit- scher. staat, om het staats- en economische leven van Oostenrijk te vernieuwen in den geest van Quadragesimo Anno. Oostenrijk is door het werken van Doll- fuss de eerste staat geweest waarin dit werd betracht. Z.Em. herinnerde er vervolgens aan dat door Dollfuss een concordaat kon worden gesloten. Hij is gestorven, te vroeg, weliswaar, maar hij heeft zijn doel bereikt. Wie zijn levth geeft voor zijn medemenschen, heeft veel, heel veel gegeven. Trouw waart gij, trouw tot den dood en het moge Uw diepgetroffen echtgenoote een troost zijn, dat er in het hiernamaals een wederzien bestaat. Uw bloed zal niet vergeefs vergoten zijn. Naar het voorbeeld van Onzen Heiland zjjt gij eenzaam gestorven, weliswaar onverwacht, maar niet onvoorbereid. Gij zijt gestorven als martelaar, als held, als Christen, als leider, als soldaat en als strijder. Wij danken U voor Uw geloofsdaad, voor Uw offervaardigheid. Wij danken U voor Uw voorbeeld, voor Uw groot en krachtig geloof, voor Uw laatste woor den, die vrede ademden: „Vrede, vrede, laat het lot der anderen over aan God." Uw bloed heeft den prijs betaald voor den vrede van Oostenrijk. God hebbe Uw ziel. Na deze plechtigheid begaf de stoet zich naar het kerkhof in Hietzsing, waar het stoffelijk overschot voorloopig werd bijgezet. MOSKOU, 28 Juli (Reuter). De Estlandsche Minister van Buitenl. Zaken Seljamaa is met zijn echtgenoote, vergezeld door den Russischen gezant Ustinow, in Moskou aangekomen. Hij werd op het perron verwelkomd door den Sovjet-Russischen Volkscommissaris voor Bui tenlandsche Zaken, Litwinoff, en andere leden der Sovjet-regeering, alsmede door leden van het Estlandsche gezantschap en vertegenwoor digers van de Estlandsche en Sovjet-Russische pers. Een afdeeling van het Roode leger bewees den Minister militaire eerbewijzen. ff1 Wij lezen in het „N. Wiêner Journal": Het was in de vreeselijke dagen, toen voor iederen bergkam, om iedere plek, iederen rots wand duizenden en duizenden dappere Oostenrjjk- sche soldaten dag en nacht hun leven waagden, toen de pracht en vrede der Tiroolsche grens- bergen in een hel van ijzer en vuur waren ver anderd. Een kleine dappere „Kaiserschützen- Reserveleutnant" had wekenlang tegen een overmacht van vijanden een rotskloof verdedigd. Volslagen oververmoeid ging hij naar het dal, om weer wat op te knappen. De kleine officier is een waarachtige zoon van zijn land geweest. Iedereen hield van hem, hij had geen vijanden. Eenvoudig was hij en maakte van zichzelf geen ophef. De meesten zijn daarboven verbitterd, hard en streng geworden. De kleine luitenant niet. Hoe meer menschen hij om zich zag val len, des te milder en zachter werd hij. Onderweg naar het dal haalde de jonge luite nant, die vergezeld was door zijn oppasser een patrouille in, die een ontwapenden infanterist wegvoerde. „Wat beteekent dat?", zeide hij tot den ser geant, die met de bajonet op naast het jonge mensch marcheerde. „Een deserteur, luitenant. Wordt gebracht naar het divisie-commando." „Ik heb niet willen deserteeren, luitenant, ik ben twee dagen hier, ben achttien jaar. Ik moet nog wennen. Het is allemaal veel verschrikke lijker dan ik heb gedacht. Ik heb niet op een wachtpost willen staan, waar ze gisterennacht 'W. allemaal zijn doodgeschoten. Ik heb niet willen deserteeren...." De „Kaiserschützenleutnant" kijkt naar den opgeschoten jongen en denkt na: als ik nu met dat joch mee ga naar zijn regimentscommandant en weer den berg opklim, dan ben ik één dag kwijt. Want vanavond kan ik dan niet nog naar het dal. „Laat ons omkeeren, sergeant. Op mijn bevel I" De sergeant keek verwonderd op, maar volgde den luitenant. Deze had medelijden gekregen. Hij liet zich aanmelden bij den regiments commandant en sprak net zoo lang met hem, tot deze het bevel terugtrok, dat den Jongen man aan den krijgsraad zou hebben overgeleverd „Probeert u het nog eens, commandant. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u hiermee lastig val. Maar ik had zoo'n medelijden met den jongen. Ik ben al zoo lang hierboven. Maar hij, het kan toch best zijn, dat hij niet direct gewend was in dien steen- en kogelhel." „Nu goed dan om jou!" De commandant zou waarschijnlijk niet hebben toegegeven, als hij niet geweten had, dat de jonge luitenant een buitengewoon dapper officier was De een voudige dapperheid van den kleinen officier be haalde een overwinning in het klein. Kort daarop kwam de commandant bij den troep van den luitenant en liet hem dadelijk roepen. „Je hebt een goeden kijk gehad, luitenantje! De jonge kerel is een van mijn besten gewor den. Hij is al gedecoreerd. Je had gelijk met je: Probeert u het nog eens!" Stom dankte de kleine luitenant. Zeventien jaren zijn over het arme Oostenrijk heengegaan. En er waren maar heel weinig lichtstralen en maar heel weinig zon. De kleine „Kaiserschützenleutnant" is een goed mensch gebleven. Hij gruwde van een tweeden oorlog Hij had tot het tragische einde meegevochten. Hij meende thans het beste te doen door héél zijn kracht, maar ook héél zijn goedheid te gebruiken in het belang van den vrede in zijn land, toen men hem geroepen had, tegen zijn wil, op den hoogen post van kanselier. Eens toen hij het parlement verliet er was geen tijd te verliezen, want nieuwe conferenties wachtten hem drong opeens een jongeman tot hem door met een smeekschrift. „Wij hebben geen tijd, excellentie," zeide een heer uit zijn gevolg. „Ach wat, laten we 't probeeren. Wat hebt u daar?", zeide de kanselier, toen hij zag, dat iemand hem iets wilde verzoeken. Daarvoor was hij altijd bereid. Direct daarop kraakten twee schoten.... Dit was het eenige, waarin hij, om zoo te zeg gen, onbeleerbaar was. Maar dat was ook het groote in hem: zijn geloof in de menschen, zijn geloof aan het goede. In het vaste vertrouwen op de goede kern, die naar zijn overtuiging in ieder mensch was verborgen, heeft hij zich altijd weer laten verleiden tot dat karakteris tieke: Probeeren we het nog eens!, omdat hij geen mensch wilde verdenken van absolute slechtheid. In onze taal gezegd, beteekent dit: hij was een slecht menschenkenner. Zoo bij na kinderlijk rein is hij ook gestorven, toen de lafsten der lafsten, beulen en sluipmoorde naars, hem afslachtten en dood lieten bloeden. „Ik heb slechts den vrede gewild" en „De Heer moge hun vergeven." Dit was het laatste, wat de kleine groote man heeft gezegd Ster vend, zou men willen zeggen, heeft hij nog willen aanduiden: zouden we het nog niet eens probeeren, zooals hij eens als jonge luitenant sprak, toen hij daarboven in de Tiroolsche ber gen duizendmaal zijn leven waagde voor zijn vaderland, daarboven in die bergkloof, die eeuwig van zijn dapperheid getuigend, den naam heeft gekregen van: Dollfuss-kloof. Zoo was de beste dienaar van het Oostenrijk- sche volk de kleine groote kanselier Engel- bert Dollfuss- Verwachting: Matige, tijdelijk krach- §5 ËE tige wind uit Westelijke richtingen, half- H tot zwaar bewolkt of betrokken, regen- H buien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. Illllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllülllllllllll Naar de mooiste Fjorden per Mailschip ..SIMON BOLIVAR" 24 AUG.—4 SEPT. Prijzen van ƒ90.— tot f 200.— KONINKL. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. AMSTERDAM. Het stoffelijk overschot van bondskanselier Dollfuss voorloopig bijgezet op het kerkhof in Hietzsing. Z.Em. Kard. lnnitzer houdt de lijkrede tijdens de plechtigheid in den St. Stephanusdom. Te Rad-City in Zuid-Dakota is Zaterdag ka pitein Kepner voor een stratosfeervlucht opge stegen. Zaterdag is een handelsovereenkomst geteekend tusschen Frankrijk en Duitschlano. Drie eenwen missie op Curacao. Instelling van een werkloosheids-subsidiefonds wordt overwogen. Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen in ver gadering bijeen te Den Haag. De Nederlandsche vlasspinnerij te Tilburg stop gezet; honderd man werkloos. New-ïoiksche beurs: stemming prijshoudend O O WEENEN, 28 Juli (Reuter). Het Is mogelijk, dat de Oostenrijksche regeering weigert de be noeming van een Duitschen gezant te Weenen goed te keuren, alvorens aan eenige door haar gestelde voorwaarden Is voldaan. Ofschoon men aanneemt, dat von Papen wel „persona grata" is, verklaart men, dat de uit eindelijke beslissing om hem als Duitsch ge zant te ontvangen, nog niet is genomen. De onderhandelingen betreffende de voor waarden, waarop de nieuwe regeering de nor male diplomatieke betrekkingen met Duitsch- land zou willen handhaven, duren achter de coulissen nog steeds voort. Men acht het thans weinig waarschijnlijk, dat Von Papen voor het midden of het einde der volgende week te Weenen zal aankomen. BERLIJN, 28 Juli. Er is overeenstemming bereikt bij de Duitsch-Fransche economische onderhandelingen. De overeenkomsten zullen heden worden onderteekend. De verdragslooze toestand, die anders op 1 Augustus zou zijn ingetreden, is daarmede gelukkig vermeden. Het omvangrijke verdrag bevat een reeks speciale overeenkomsten. Het handelsaccoord van 1927 wordt verdeeld in twee deelen, nü. in een handels-, vestigings- en scheepvaartverctrag en in een overeenkomst betreffende het waren- verkeer. Het eerste verdrag bevat de algemeene bepalingen voor den handel, de vestiging en de scheepvaart, het tweede verdrag behelst de bepalingen voor tarieven en contingenten. Over het algemeen zijn de bepalingen van het vroe gere verdrag gehandhaafd; slechts ie onder- deelen zijn zij aangepast aan de sedert het jaar 1927 veranderde situatie. De beide verdragen zullen binnenkort gepubliceerd worden. Een belangrijke noviteit voor de practische afwikkeling van het goederenverkeer is het wederzijdsche algemeene clearing-accoord, dat in de plaats van de betalingsovereenkomst treedt. NEW YORK, 28 Juli. (Reuter) De kapiteins Kepner, Svens en Anderson zijn Zaterdagochtend te Rapid City in Zuid-Dakota voor een stra tosfeertocht gestart. Zij maken hierbij gebruik van den grootsten ballon, die voor dit doei ooit gebruikt werd. Ongeveer 20.000 menschen waren bij den start aanwezig. Toen de ballon bijna gevuld was, scheurden drie ankertouwen. Het gelukte evenwel, den ballon in bedwang te houden. Direct na den start steeg de ballon kaarsrecht omhoog, om daarna in Noord-Westelijke rich ting te drijven. Er is radio aan boord. Vanuit 5000 Meter hoogte hebben de stra- tosfeerreizigers per radio aan den comman dant van het corps legervliegers te Washington medegedeeld, dat zij van plan zijn tot 23.000 Meter op te stijgen. Op dat oogenblik De von den zij zich ongeveer 50 KM. Zuid-Oostelijk van Rapid-Clty. De tocht wordt gefinancierd door de Nationale Geografische Maatschappij en het leger. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 756. .Vorige stand: 756.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1