De Haarlemsche Begijntjes Laatste Nieuws MtnbMjftoM: HAAR LEVEN EN WERKEN Onrustig Spanje MOTORONTPLOFFING OF PROPELLERBREUK De begrafenis van Dollfuss ZONDAG 29 JULI 1934 Stichting in 1261 Volk-correspondent uit gewezen Zwitsersch protest te Berlijn Koningin en Prinses vertrokken Oostenrijks nieuwe kabinet Stratosfeertocht mislukt STADSNIEUWS Van oorsprong zeer vooruitstreven de vrouwen, die een ingetogen leven leidden Bescherming der wereld lijke macht Legaten Na armoede VOLKSZANG IN HAARLEM EN IN DEN HAAG Op den goeden weg 4 EMISSIE HAARLEM Inschrijving op f 6.283.000 obliga ties tegen 100op 3 Aug. a.s. N. V. Kimman vijftig jaar De kunst van glasblazen Gevonden dieren en voorwerpen Examen hoofdakte Examen handenarbeid Personalia PLECHTIGE REQUIEMMIS TE DEN HAAG DE MOORD OP DOLLFUSS Gistermorgen om twaalf uur aan boord van het M.S. „Tanimbar" Niet voor Dinsdag of Woensdag gereed Rintelen ontslagen Nog een schietpartij te Graz Scheuren in het omhulsel Vereeniging van Kunstnijveren SANTPOORT OVER VEEN 1 (Vervolg) Zoo heel terecht begint de heer O. J. Gonnet in zijn boek over de Haarlemsche Begijntjes: Er is in Haarlem terzijde van de St. Janstraat jl g g:en en schier vergeten pleintje, dat sedert eeuwen het Beggynhof genoemd wordt L onaanzienlijk het thans zy, toch van blijde en droeve voorvallen uit vele eeuwen heugenis draagt. Wy zullen uit die rüke ge schiedenis slechts eenige grepen doen. Met ze ker meewaren werd over de begijntjes gespro- Ken, haast was een begijntje een scheldnaam. Dat verdienden ze niet. Wel waren het eenvou- ge vrouwen, vaak uit families van stand als van Assendelft, Groeneven, van Zaanen, maar ook van geringer geboorte. Haar stem klonk hiet buiten de muren van haar hof, waar zij een verborgen en ingetogen leven leidden en zich niet mengden in zaken van wereldschen aard. Als oudste der Begijnhoven ln Noord-Neder land wordt dat van 's Gravenzande genoemd, cat zou al vanaf 1250 bestaan hebben. Dan volgt het Haarlemsche, dat in 1261 werd ge sticht. In Zuid-Nederland, bij name te Luik, Was er al eerder een. Naderhand verrijzen er Begijnhoven in tal van steden en dorpen. Is er van de Begijntjes wel eens kwaad gespro ken, n.l. over trotschheid en eigenwaan, ver keerde leerstellingen en losheid van zeden, dat drong hier niet door. Paus Clemens V veroor deelde in het Concilie van Vienne (1311) die dwalingen en vernietigde de instelling der Be gijnen. Paus Johannes XXH, voorgelicht door de bisschoppen van Luik, Utrecht, Kamerijk en Doornik, was daarna milder gestemd. Hij vond dat er in een aantal landen zeer veel vrouwen waren, die als begijnen een eerzaam en gods dienstig leven leidden in gehoorzaamheid aan de Kerk. Hij liet ze dus weer toe en droeg aan de bisschoppen en anderen wien het aanging, de zorg op haar op den goeden weg te houden en te geleiden. In het midden der 13de eeuw bestond hier ter stede nog maar één klooster, n.l. dat der Karmelieten, tusschen Groote Houtstraat en Warmoesstraat. De pastoor der Sint Bavo Arent van Sassenheim, voegde er een bij, n.l. het Be gijnhof. Hij bouwde er een kerk bij, welke in 1333 herbouwd werd en die we nu als de Waalsche kennen. Arent van Assendelft was ook de eerste pastoor van het Begijnhof. Later Werd dit een bijzondere pastorie en verkreeg hij de waardigheid van Persoon, dat is een stoel in de Domkerk van Utrecht onder de domhee- ren en kanunniken. De eerste pastoor stierf 13 Maart 1272 en vond een rustplaats in de Begijnenkerk. In de 13e eeuw was de kerk met het kerkhof daar rondom het middelpunt, waarlangs zich de woningen déK- begijntjes schaarden, alle met front naar het midden en het geheel omgeven door een muür. In het archief kan men lezen: „Als onsen hove onder bescherminghe van de Graven van Hollandt dapper toenam, soo is de stadt Haerlem in het jaar christi Der- tienhoudert sevenende veertlgh door ongeluk van brandt geheel bedorven. Het Beggijnhoff ende alle de kercke zijn door den brandt ver nielt enz." Spoedig werd met den herbouw be gonnen en deze was ten minste ten deele op Aschdag van 1348 zoover voltooid, dat zij even als het altaar in het choor ter eere van St. Peter en Paulus en van de heilige maagden 8. Cathrina en Margarid door Bisschop Ri- caerdus, gemachtigde van Utrechts Bisschop, konden worden gewijd. De Begijnen stonden bij den Graaf en Haarlems regeering goed aan geschreven. Zoo gebeurde het, dat Willem V bij den brief van 13 Maart 1350 aan de Begij nen veroorloofde zeiven de bediening harer kerk te geven aan een priester, dien haar goed dacht. Niet minder reden tot blijdschap ver- Wekte het, toen weinig tüds daarna, in het jaar 1356, op Woensdag na St. Aachten, door Schout, Schepenen en Raden der Stad aan de Begijner. een handvest werd uitgereikt, waarbij het hof in bescherming werd genomen, op den voet zoo- ais van 's Gravenwege reeds vóór den brand het geval was geweest. De bepalingen waren van Zeer algemeenen aard. Ze strekten om de tucht te handhaven, de vaste goederen te bewaren en bedoelden dat het Begijnhof niet door wille keurige handelingen van sommige bewoonsters in verval zou komen of in geldelijke ongelegen heid geraken. Naderhand zou de zorg der we reldlijke macht zich verder uitstrekken. Hét gaat natuurlijk niet aan de geschiedenis der Begijnen van dag tot dag te verhalen, ook niet alle pastoors te noemen. Pastoor Florentius Wuvensoon had het hoofd in 1378 ter ruste ge legd en bedacht de begijntjes met een legaat, Waardoor zij zijn memorie moesten houden, dat is jaarlijks op den sterfdag van hun pastoor bidden voor de rust zijner ziel. Hertog Albrecht van Beieren, dezelfde die Kaarlem een speelveld sportterrein) gaf, Verordende 13 Februari 1389 dat het Begijnhof in zijn hoede werd genomen en gebood het ge- i fecht van Haarlem niet alleen het hof in zijn sehuts te nemen, maar ook ieder te kastijden, die de maagdensehaar, in welk opzicht ook, aanrandde of hinder deed. Veel was in de punt jes geregeld, o.a. het luiden der torenklokken, Waarvan er nog één over is. Het reglement ®egt o.a.: „Paesdach soo luyt men te drien teycken al die clocken tuyschen, ende men luyt te Deum Ons Heeren Hemelvaart luyt men te vieren teycken al die clocken tuyschen ende men luyt te Deum ende men luyt al die octaeff."' Er verliepen slechts weinig jaren, sedert de toren statig bij de kerk oprees of de klok St. Marië luidde ter uitvaart van pastoor Simon de Wouster, die 8 Augustus 1404 voor altijd de dogen sloot. Zeker hebben de Begijnen in rouw verkeerd Over het verscheiden van hun herder, maar die teerd gelouterd, toen Heer Hugo Wouters Goud- Sbiit door den Graaf tot pastoor was verheven eh zij een lang bekenden vriend aan het hoofd ®kgen gesteld. Die nieuwe pastoor was eerst Setrouwd geweest en had als goudsmid de kunst beoefend, maar toen in 1368 zijn vrouw Mabelie Bestorven was en hem slechts één dochter, ^lijt, was overgebleven, keerde hij het ambacht ^e-n St. Eloy den rug toe en ging in den gees tlijken stand. In 1382 werd hij tot priester ge dijd en las op St. Petrus en Paulus van dat «ar op het Begijnhof zijn eerste Mis. Sedert blen preekte hij menigmaal in de Begijnenkerk Jh gansch Holland door. Voor de Begijnen had bij voorheen een ciborie en een kelk gemaakt, die hij thans als pastoor herhaaldelijk gebruik te. Hij was het ook, die door Bisschop Frederik van Blanckenheim in het noordelijk deel der kerk 't altaar deed wijden, gesticht ter verheer lijking van de H. Drievuldigheid, van de H. Maagd Maria, alle engelen en heiligen. Vele jaren van voorspoed waren er geweest, maar een charter van Graaf Willem van Beie ren, gegeven Pinksteravond 1413, vertelt van de armoede, die de Begijnen in voorleden tijden gedrongen had haar hof in te krimpen en te verminderen, maar die nu zoo ver achter den rug lag, dat de Graaf den koop zou goedkeu ren eener woning aan haar stichting grenzende. Op 14 Maart 1421 stierf pastoor Hugo Goud smit. (Hij stichtte in 1406 het Regulierenkloos ter) op 87-jarigen leeftijd en liet aan het Be gijnhof vier morgen lands onder Rijswijk achter. We wezen er reeds op, dat de Begijnen in eigen huisjes woonden, de meest gegoeden met hoog stens 3, de minder bedeelden met 58 bewoon sters, maar er waren vijf conventies en vier andere huizen, waar arme Begijnen in woonden en wel: Sinte Aachten Convent, voornamelijk ten dien ste der Meesteressen, „en daar woonde geen vergarinck, dan bij geval dat de maechten des hoffs te veel in 't getal waeren; Sinte Geer- truyts Convent, Sinte Agnieten Convent, Sinte Lucien Convent, Sinte Barberen Convent. In deze vier laatste Conventen waren vier maters, een in eiken convent, in elk was een gemeente van acht, negen, tien of twaalf personen, gin gen aan een tafel, sommige gaven meer voor de cost, sommighe minder, sommighe niets, die moesten het werck doen. De maters van de Conventen baden alle saturdaechs om vergiffe- nisse aen haer onderdaenen en daema quamen de anderen. In dese Conventen woonden oock waerlfjcke dochters om te sien metter tijd of zij der Begijnenstaet wilden aenvaerden, soo niet, naemen haer afscheyt van den hoff. Na dat zij twee jaeren in de Convent gewoond had den, mochten zij een huys coopen, als daer geen ander begijnen willich waeren om te coo pen. Als daer geen huysen te coop vielen, ble ven zij zes jaer in de Conventen, totdat er üt viel, ofte zij gingen inwoonen bij de andere Beggijnen tot de eerste gelegenheyt. Deze Con- ventsmaechden gingen alt ij t voor Sinte Geno- veven-maechden in 'thuys coopen, al waren die langer Beggijnen geweest. Sinte Genoveven- maechden, noemen wij al die hoffe Begijnen, die nooit in eenich Convent hadden gewoont. De inboel hoorde aan ieder Convent. De Com mensalen brachten bet en beddegereet met haer. Twee van dese maters moesten 't Costerie- schap geiyck bedienen, de eene aen de clock, d'ander aen 't coor bij beurten jaer om jaer; een van haer stervende, werd een van de twee andere maters, van de meesteressen in haer plaets gestelt. Behalve de voorgenoemde Con venten, waren noch op den hoff vier huysen, met huysraet daertoe, voor d'arme macchden, die om niet woonden, ofte wilden ze niet heel om Godts wil, mochten een daelder 's jaers ge ven. Alleen brachten die maechden met haer bet en beddegoet. Hoe het verder met de Begijntjes afliep, stip ten we reeds aan. Wie er meer van weten wil, leze het zeer uitvoerige goed gedocumenteerde boek van wijlen den heer Gonnet. Pastoor L. Beijsens van de St. Willibrordus- parochie te Den Haag schreef vorige week in zijn parochieklok, volgens de „Residentiebode o.m. het volgende: „De kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans te Haarlem, waar vroeger, jaren lang, een kapelaan was met precies denzelfden naam als onze tegenwoordige pastoor, bestond 50 jaren. Nie mand minder dan Z.H.E. de Bisschop zou daar dien morgen een pontificale Mis opdragen. Ter assistentie was ik genoodigd, en wie zou zoo'n uitnoodiging hebben afgeslagen? Alles had daar natuurlijk een feestelijk verloop. De Bisschop kwam de versierde kerk in voorafgegaan door 'n fleurige en kleurige lijfwacht van Jonge Wacht en Graal-leden met vlaggen, hoog in de lucht. Feestelijk klonk van het hooge koor de zang van jongens- en mannenstemmen, het wekte weer herinneringen uit vroeger dagen. Maar wat Ik vroeger daar in die kerk nooit had beleefd beleefden wij nu: Toen de Bisschop het Credo had ingezet, ging het koor daarboven door, nu niet in meerstemmige muziek, maar in een voudig Gregoriaansch en bij de tweede strophe ging op eens uit heel die overvolle kerk de zang omhoog: Et in unum Dominum Jesum Christum, Filium Dei unigenitum. Beurt om beurt wisselde de zang daar boven en beneden. Niemand, die er aan dacht niet mede te zingen. Het was gewoonweg ook on mogelijk om te zwijgen. Eén luide geloofsbelij denis, zingend ten hemel op gezonden op dat feestelijk uur, daar in mijn vroegere omgeving voor dat zelfde altaar, zelfde kandelaars, zelfde tapijt, zelfde banken, maar grootendeels andere menschen, maar toch hetzelfde levende geloof als vroeger. Mijn gedachten dwaalden als van zelf langs de spoorlijn naar Den Haag terug, en al zat ik daar naast den Bisschop, ik kon het niet laten even op mijn horloge te kijken. Het was kwart over elf. Maar dan waren onze parochianen in de Oude Willibrorduskerk ook juist op dat oogenblik bezig met het zingen van het Credo. En 't was of ik op twee plaatsen te gelijk mede deed met die feestelijke geloofs belijdenis in Haarlem persoonlijk, maar in ge dachten in Den Haag met mijn eigen volk, mijn eigen parochianen, mijn eigen jongens en meisjes I Daar in Haarlem kon ik natuurlijk onmogelijk weten, hoe de samenzang in Den Haag was gegaan, maar het kon niet anders dan goed rijn, dat voelde ik al van verre, en de eerste ontmoeting «net onze kapelaans gaf mij al aan stonds de volle zekerheid, dat alles volkomen was geslaagd. Zonder eenige moeite en zonder de gewone leiding had heel de kerk spontaan mede gezongen. Wy zyn dus op den goeden weg." De Incasso-Bank, de Nederlandsch Indische Handelsbank, de Twentsche Bank, de Neder- landsche Handel-Maatschappij en de heeren R. Mees en Zoonen Lippmann, Rosenthal Co. berichten, dat de inschryving op 6.283.000 4 pCt. Obligatiën, tweede conversieleening 1934, in stukken van 1000, aan toonder, ten laste der gemeente Haarlem, tot den koers van 10014 pCt., zal zijn opengesteld op 3 Augustus 1934, van 9 tot 4 uur, ten kantore te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem. Houders van niet uitgelote obligatiën der: 4'A pCt. leening 1917, oorspronkeiyk nominaal 2.000.000 groot en der 4jj pCt. Eerste leening 1926, groot i 7.000.0QQ, deel uitmakende van de 4Yt pCt. leening, groot 8.000.000, welke lee ningen per 27 Augustus 1934 zijn aflosbaar ge steld, kunnen by de inschrijving op dé 4 pCt. Tweede Conversie-Leening 1934 een recht van voorkeur uitoefenen. Op het bedrag der 4 pCt. Tweede Conversie- Leening 1934, hetwelk niet moet dienen voor toewijzing op inschrijvingen met recht Van voorkeur, worden vrije inschrijvingen aangeno men. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 27 Augustus 1934. Op denzelfden datum moeten de obligatiën der 4% pCt. leeningen, waarmede het voor keursrecht is uitgeoefend, by het inschrijvings- kantoor worden ingeleverd ter verkrijging van de toegewezen obligatiën der 4 pCt. Tweede Conversie-Leening 1934, waarby per 1000 obli gatie der 4% pCt. leening 1917 zal worden ver goed 9.17, zynde 17.89 voor 4 maanden en 26 dagen rente a 4 y2 pCt. (na aftrek van 2 pCt. couponbelasting), verminderd met 2.50 voor !4 pCt. koersverschil en 6.22 voor 56 dagen rente k 4 pCt.; terwyl per obligatie der 4 pCt. Eerste Leening 1926 moet worden bybe- taald 1.86, zynde 2.50 voor pCt. koersver schil en 6.22 voor 56 dagen rente k 4 pCt.. verminderd met 6.86 voor 1 maand en 26 dagen rente k 4% pCt. (na aftrek van 2 pCt. couponbelasting) De couponbelasting wordt op de obligatiehou ders verhaald. De leening is k pari aflosbaar in uiteriyk 40 jaren, aanvangende in 1936. De gemeente behoudt zich de bevoegdheid voor, deze leening te allen tyde geheel of ge- deel teiyk a pari af te lossen. De N.V. Automobielbedryf v.h. Gebr. H. en F. Kimman aan den Wagenweg vierde gisteren haar vyftig-jarig bestaansfeest. Niettegenstaande het de bedoeling was van de directie in verband met de tydsomstandigheden het feit zooveel mogelyk onopgemerkt voorby te laten gaan, kwamen gisteren in den loop van den dag toch vele blyken van belangstelling en waardeering binnen, zoowel persoonlyke als in den vorm van bloemstukken, brieven en telegrammen. Des middags werd de directie in intiemen kring door het personeel der firma gehuldigd, waarby de procuratiehouder, de heer C J. v. Doom, in enkele woorden de directie compli menteerde met het gouden jubileum en de beste wenschen voor de toekomst uitsprak en ten slotte een bloemstuk als geschenk aanbood. Namens de directie dankte de directeur de heer E. E. M. Kimman, voor de gebrachte hulde. Van Dinsdag af zal gedurende drie dagen in de etalage van Daudey's Bloemenmagazijn, Groote Houtstraat 112, een demonstratie wor den gegeven van de werkwyze van den kunst glasblazer. De heer Kitzerow, die hier zal wer ken is een virtuoos in zyn vak en is geregeld op tournée. Men behoeft geen lanterfanter te zyn om zyn tyd te verliezen met naar dit schouw spel te kyken, want de glasblazer is een goo chelaar in zyn vak. Hy neemt eqp glazen buis, steekt zyn blaasvlam aan, gebruikt hoogstens nu en dan een vyitje, maar dat zyn alle ingre diënten, die hy noodig heeft om ranke vazen, grillige zeemonsters of kelken als bloemklokken uit het doorschynende materiaal te doen ont staan. Hy regelt de temperatuur van de vlam en er schiet een aparte kleurnuance door het gias, hy zucht en er ontstaan week geronde vormen en het toppunt van zyn kunst is als hy alleen door het vlugge draaien van de vingers de buis doet wyken, zoodat zy als een bloem kelk openbloelt. De heer Kitzerow is een meester in, zyn vak. Ketelaar, Klokhuisplein 1, actentasch. Bureau van Politie, Smedestraat 9, bus benzine. Kok, Tetterodestraat 65, badpak en muts. A. J. Ra- sen, Slachthuisstraat 91rood, ceintuur. G. Lu nenburg, Korte zyistraat 6, pakje drukletters. Kersberg, v. Marumstraat 3zw., doek. Mevr. Da- mave, Nic. v. d. Laanstr. 1, handschoen, Asyl, Ridderstraat 11, 2 honden, 3 katten. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 honden, 3 katten. Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, hond, 5 katten. V. Baak, Kruistochtstr. 76z., hondenpen ning. V. d. Meide, Barbarossastraat 24, hond. Stevens, Slachthuisstr. 96zw., jas. A. V. Groe ningen, Saturnusstraat 1, jasje. Leppens, Brou werskade 27zw„ medaille. J. v. d. Veen, Bilder- dykstraat 13, oliespuit. Serné, M. v. Heemskerk straat 25, portemonnaie met inh. V. Wijk, Wou- wermanstraat 14, idem. Martens, Gen. Botha- straat 124, ring. HAARLEM. Geëxamineerd 7 vrouwelyke Candida ten. Geslaagd de dames: M. M. Jans, Haarlem; P. J. Schreuder, Haarlem; A. H. Pootjes, Zwanenburg; S. G. Huender, wyk aan Zee; G. J. Lauscher, Haarlem. HAARLEM. Geëxamineerd 14 manneiyke candidaten. Geslaagd de heeren: W. Goedkoop, A. M. Holl, P. C. Schay, Amsterdam; J. F. Hen- gelbroek te Beverwyk; M. T. Roep, Hilversum; J. C. M. Vastbinder, Soesterberg; W. Bant, Beets N. II.; J. Harlaar, Zaandam; H. B. W. Romijn, Laren en J. Stelling te Wormerveer. Geslaagd voor den Kon. Ned. Toqnkunste- naarsbond voor het examen „piano" geslaagd A. M. C. Reyer, alhier. Berichten opgenomen in een deel onzer vorige oplaag MADRID, 28 Juli. (Reuter). De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan eenige pers vertegenwoordigers medegedeeld, dat met in gang van Maandag a.s. niet alleen alle politieke propaganda-vergaderingen, doch ook politieke bijeenkomsten in party-lokalen verboden zyn. Deze maatregel wordt ve'moedeiyk getroffen daar de links-republikeinen en syndicalisten iedere gelegenheid benutten om tegen de poli tiek der regeering te ageeren. Wy lezen in „Het Volk": Onze Beriynsche redacteur kreeg Vrydagmiddag door middel van de Verein der Auslandisehen Presse in Berlijn de mededeeling, dat de Gestapo de vereeniging had meegedeeld, dat hy zal worden uitgewezen. Onze Beriynsche redacteur heeft zelf van deze uitwyzing nog geen bericht gekregen, zoo dat ook niet beoordeeld kan worden, wat hem ten laste wordt gelegd, In de kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk werd gisterochtend door Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa een plechtige Requiemmis opgedragen voor de zielerust van wij len Dr. Dollfuss. Tweede van links op de eerste rij links ziet men luitenant-gene raal jhr. W. Röell, gouverneur der residentie, naast hem minister Steenberghe, mevr. Steenberghe en minister Oud. Op de eerste rij rechts ziet men o.m. minister De Graeff, den deken van het corps diplo matique, de Zweedsche gezant de heer Adlercreutz, den Belgischen gezant, den heer Ch. Maskens en geheel rechts den Chineeschen zaakgelastigde, Phai Ming Foe BERN, 28 Juli. (Reuter). Inzake het ver- schrikkelyke ongeluk met het Zwitsersche verkeersvliegtuig „Condor", dat van een hoogte van 2500 meter naby Tuttlingen is neergestort, deelt de betreffende Zwitsersche luchtvaart- maatschappy mede, dat het officieele onder zoek over de vermoedelyke oorzaak van de ramp nog niet is beëindigd en dat derhalve nog niets definitiefs kan worden gezegd. Waarschynlyk is het ongeluk echter te wy- ten aan een breuk van de propeller. Ook is het mogelyk, dat een breuk is ont staan in de draagvlakken, of dat een ontplof fing van een motor heeft plaats gehad, zooals bij krachtige motoren reeds vaak is voorgeko men. BERN, 28 Juli. (Reuter.) De Federale Raad heeft den tekst goedgekeurd van het protest, dat te Berlyn zal worden ingediend, naar aan leiding van de springstoffensmokkelzaak by Sta ad. H. M. de Koningin heeft aan den Oosten- rykschen Bondspresident telegrafisch hare ge voelens van deelneming met den dood van dr. Dollfuss vertolkt Gisteren is hierop een dankbetuiging van Bondspresident Miklas ontvangen. WEENEN, 28 Juli. Omtrent de plechtigheid op het kerkhof in Hietzsinger wordt nog ge meld, dat aan het open graf minister Schusch- nigg heeft gesproken namens de afweerorgani- saties, die direct aan Dollfuss ondergeschikt waren. Verder werd het woord gevoerd door een leider van het Oostenryksche Jeugdfront en den bondslcider van het Vaderlandsche Front, Dr. Stephan. Onder de klanken van „Ich hatt' einen Kameraden" daalde de kist met het stoffelyk overschot in het graf. H.M. de Koningin heeft zich Zaterdagvoor middag te kwart voor tien van uit het Paleis Huis ten Bosch te 's-Gravenhage met H. K. H. Prinses Juliana en klein gevolg per auto naar Amsterdam begeven, teneinde zich aldaar in te schepen aan boord van de „Tanimbar" van de Mpy. ^Nederland" voor de voorgenomen reis naar Noorwegen. Omstreeks kwart over elf kwamen de koninklyke auto's op Amsterdamsch gebied begeleid door motorpolitie, op de emplacemen ten der My. „Nederland" te Amsterdam aan. By de loods „Celebes" werden Koningin en Prinses verwelkomd door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, hoofdcommissaris Versteeg en den directeur der Mij. Nederland, den heer J. F. van Hengel, die tot IJmuiden aan boord zou blyven. Onmiddellijk begaven de Vorstelyke personen zich door de loods aan boord van het schip. De Koningin was gekleed in een witten mantel met witte bont, het hoofd gedekt met witte weduwekap en sluier. De Prinses droeg een grijze mantel en grijze hoed. Het gevolg be stond uit kapitein Phaff en jonkvrouw Schim- melpenninck v. d. Oye. Nadat kapitein P. de Haan aan zyn hooge passagiers was voorgesteld, trokken de Vorste lyke personen zich in hun hutten terug. Om twaalf uur vertrok het m.s. Tanimbar" van den steiger. Het voerde aan den eersten mast de Noorsche vlag en de vertrekvlag (Blue Peter) aan den tweeden mast de kantoorvlag. Een boot van de havenpolitie met aan boord den havenmeester W. N. v. d. Poll voer vóór de „Tanimbar" uit tot de grens der stad. Hier nam de boot van rykshavenmeester Seyfaardt het geleide over tot IJmuiden. De vacantiereis van Koningin en Prinses is niet onder gunstige weersomstandgheden be gonnen. Een grauwe lucht, waarlangs laaghan gende regenwolken door den krachtigen weste- ïyken wind werden voortgejaagd, beloofde een onrustige zeereis. Hedenavond zal de „Tanim bar" nog by daglicht vóór de Hardanger-fjord aankomen en dan langzaam opstoomen naar Ulvick, waar de vorstelijke personen Maandag morgen van boord gaan. De „Tanimbar" vaart dan door naar zijn eigenlyke bestemming Ham burg om er zyn lading te lossen. Aan boord waren geen byzondere maatrege len getroffen. Wel had men natuurlyk nog eens extra gepoetst en geboend, zoodat het schip er frisch en verzorgd uitzag. Zooals men weet is de „Tanimbar" een der jongste schepen van de S. M. N., een vrachtschip met passagiers-accom modatie WEENEN, 28 Juli. (Reuter) Men verwacht, dat Dinsdag of Woensdag a.s. de nieuwe regee ring in Oostenrijk gevormd zal zijn. De nieuwe bondskanselier zal tevens het ministerie van Bultenlandsche Zaken waarnemen. Woensdag zal voor het standgerechtshof het proces tegen de gearresteerde 144 rebellen be ginnen. RICCIONE, 28 Juli. (Reuter) Mevr. Dollfuss zal zich waarschijnlijk Maandag wederom naar haar twee kinderen begeven, die nog steeds in de villa van Mussolini te Riccione logeeren. WEENEN, 28 Juli. Op grond van het besluit van den ministerraad van gisteren heeft de regeering dr. Rintelen ontheven van zyn post als gezant te Rome. WEENEN, 28 Juli. Te Graz is het heden tot schietpartyen gekomen. Volgens particuliere be richten zou daarby een doode gevallen zijn, ter- wyi talryke personen gewond werden. Officieel wordt medegedeeld, dat de incidenten onbe- teekenend zyn. Staatssecretaris Karwinsky heeft ln een radio rede verklaard, dat de opstand als onderdrukt kan worden beschouwd. Volgens particuliere berichten bestaan er in het Zuiden van Karinthië en Stiermarken nog eenige onrusthaarden. De verliezen van het bondsleger bedragen volgens officieele mede- deelingen 2 officieren en 15 man, terwyi 4 of ficieren en 20 man zwaar gewond werden. RAPID CITY, 28 Juli. De stratosfeerreizigers hebben hun doel niet bereikt. Van uit een hoogte van 15.600 meter hebben zy moeten da len. Volgens een radiomededeeling zyn er ln het benedenstuk van het baionomhulsel twee scheuren gekomen, zoodat een voortzetting van den tocht niet raadzaam scheen. Als laatste positie werd opgegeven: 20 myi ten Oosten van Northplatte in Nebraska. Ter behartiging hunner belangen is door Maastrichtsche kunstnyveren besioten tot op richting eener vereeniging van kunstnyveren, welke den naam draagt van Centaur. Tot de vereeniging traden meerdere leden van den Limburgschen Kunstkring toe, ZONDAG 29 Juli. Tiende Zondag na Pink steren. De stille H.H. Missen zyn te 7 en 9 uur, de Hoogmis te half 11. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de armen. Te 7 uur Lof ter eere van Maria van Altijddurenden Bij stand. MAANDAG 30 Juli. Te half 8 Maria-Congre gatie en installatie van den nieuwen Raad. DONDERDAG 2 Augustus van 6 tot 8 uur biechthooren. VRIJDAG 3 Augustus. Eerste Vrydag der maand. De H. Communie wordt uitgereikt te half zeven alsmede vóór en na de H.H. Missen. Te 7 uur gezongen H. Mis ter eere van het Goddelijk Hart. Te half 9 stille H. Mis. Te 4.15 uur biechthooren voor de schoolkinderen. ZATERDAG 4 Augustus. Te 7 uur maande- ïyksche H. Communie voor de leden der Edel- wacht en de schoolkinderen. Van 5 uur tot half 9 biechthooren. ZONDAG 5 Augustus Eucharistische dag, Schaalcollecte voor de rentebetaling en schuld- deleins: onzer Darochie. O. L Onbevl. Ontvangen ZONDAG, 29 Juli. 10de Zondag na Pinkste ren; 2e gebed en laatste evangelie van H. Mar tha, zuster van Lazarua en Maria; 3e gebed van de H.H. Martelaren Paus Felix II, Simpli- cius, Faustinus en Beatrix. Te 7 uur een voor Joannes P. van der Veldt en een voor Wilhelmina M. van der Linden Corsten, beiden als lid der St. Barbaravereeni- ging. Te 8.30 voor het geesteiyk en tydeiyk wel- syn der parochie. Te 10 uur de Hoogmis voor Reinolda Heykoopde Jong. In Duinrust voor Jeannette P. Beynes. Te 7.30 Lof. Vandaag wordt door den zeereerw. prior F. Esser een pre dikatie gehouden tot aanbeveling van de by zondere collecte, welke voor het parochiehuis (DOMI) zal plaats hebben. MAANDAG, 30 Juli. Feest van de H.H. Mar telaren Abdon en Sennen; 2e gebed a eunctis; 3e naar keuze. Te 7 uur voor een zieke. Te 7.30 geen H. Mis. Te 8.15 voor den zeereerw. heer Leo Antonius Roozen. Te 9 uur voor Jan Stuyt. In Duinrust voor Leonardus van der Putten. DINSDAG, 31 Juli. Feest van H. Ignatius van. Loyola, stichter der Jezuïetenorde. Te 7 uur voor Gerda H. M. ElderingChabot. Te 7.30 geen H. Mis. Te 8.15 voor Lambertus J. I. Hoge- man. Te 9 uur voor Leonardus J. van KesseL Te 10 uur gezongen Huweiyksmis voor Theodo- rus Laurentius Eekhout en Susanna Henries, Koelemy. In Duinrust voor Henricus Roozen. en Joanna G. Bos. Te 7.30 Maria-Congregatie. Augustusmaand, toegewyd aan het Onbevlekt Hart van Maria. WOENSDAG, 1 Augustus. Feest van Petrus' Banden; 2e gebed van St. Paulus; 3e van de Zeven Macchabeesche Broeders. Te 7 uur voor Nicolaus Henricus Eldering. Te 7.30 geen H. Mis. Te 8.16 voor Gabrielle Lucie Wilde. Te- 3 uur voor Annette L. M. Hiltermann—Wieg man. Te 10 uur gezongen Huweiyksmis voor Pe trus Joannes van Paradys en Cornelia de Vries. In Duinrust voor Sophia M. P. By voetvan der Biesen. Over den Portiuncula-aflaat zie afzon- deriyk bericht. DONDERDAG, 2 Augustus. Feest van H. Al- phonsus Maria de Liguori, kerkleeraar en stich-i ter van de Cohgregatie van den Allerh. Verlos ser (Congregatie der Paters Redemptoristen) 2e gebed van den paus-martelaar Stephanus. Te 7 uur voor Antonius Roozen en Elisabeth M. van Velsen. Te 7.30 voor Petrus Antonius Roo zen Az. Te 8.16 voor Wilhelmina van der Sty- len. Te 9 uur voor Petrus Paulus Wiegman. In Duinrust voor Petras J. van der Heyde. Aan bidding van het Allerh. Sacrament tot 5 uur. Van 4 tot 6 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, 3 Augustus: Eerste Vrydag van de maand. Gedachtenis van de vinding van het lichaam van den H. diaken en martelaar Ste phanus; 2e gebed a cunctis; 3e naar keuze. Te 6 uur en 6.30 uitreiking van de H. Communie. Te 7 uur voor Frans J. A. Roozen. Te 7.30 ge zongen H. Mis voor de levende en overleden- leden van het genootschap van het Allerh. Hart. Te 8.15 voor Clara M. Bosvan Beers. Te 9 urn- voor Petrus Simon Rijnierse en Antoinette W. Kramer. In Duinrust voor Maria Roozen Ld. Te 7.30 Lof ter eere van het Allerh. Hart. ZATERDAG, 4 Augustus. Feest van H. Domi- nicus, stichter van de orde der predikheeren; 2e gebed voor den paus. Te 7 uur voor Catha- rina M. van Mierlo. Te 7.30 voor Henricus A. J. Bos en Geertruida M. Roozen. Te 8.15 voor den zeereerw. heer Leo Antonius Roozen. Te 9 uur voor overleden familie Tweehuysen. In Duin rust voor Petrus M. van Schie. Van 49 uur gelegenheid om te biechten. Te 7.30 Maria-Lof met Rozenhoedje. Over: De Hollandsche Nazileider verwelkomd door zijn volgelingen. Gistermiddag was ik aan den uitgang van het station toevallig getuige van een voor velen mijns inziens ergerlijke vertooning. Zooals ik later vernam zou Majoor Kruyt, de leider van de N.S.N.A.P. (de Nationaal Socialistische Neder- landsche Arbeiders Part. met het hakenkruis embleem) van een reis naar Duitschland terug- keeren. Om hem te verwelkomen, hadden zich ter weerzijden van den uitgang een 1520 tal leden dier N.S.D.A.P. als eerewacht opgesteld. Deze hieven by het verschijnen van hun leider een driewerf „Heil" aan. Dit alles geleek veel op de officieele ontvangst van een of ander hoog geplaatst persoon. Het komt mij voor dat men met deze N.S.N.A. P. veel meer rekening dient te houden, omdat, zooals men nu weer uit bovengenoemd voorval ziet, ze zich aardig begint te roeren en naar ik gehoord heb den laatsten tyd reusachtig ln le dental vooruit gaat. We zien uit alles, dat de heeren fascisten hoe langer hoe brutaler worden en als er niets tegen gedaan wordt we binnen kort, evenals in eenige andere landen, hier ook het fascisme zullen krijgen. In tegenstelling met de N.S.B. van Ing. Mussert (ook een nationaal socialistische party. maar van minder belang naar ik geloof) voert de NB. N.A.P. bovendien een anti-joodsche propaganda door den verkoop van een brochure „Waarom Anti-Semitisme."' Volgens my zou het te wen schen zijn, dat dergelijke lectuur verboden werd, want ze wakkert hoe langer hoe meer den ras senhaat aan. Te meer omdat het anti-semitisme over de geheele wereld toch al sterk toeneemt. Dit blijkt vooral uit het onlangs door my gelezen bericht van een Joodsche wereldconferentie, waar zal gesprokenworden over het toenemen van het anti-semitisme over de geheele wereld. Geachte Redactie, Vergun mij enkele regels te mogen neerschrijven in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. Vrydagavond ongeveer 7 uur bevond ik my op de Groote Markt, toen ik werd opgeschrikt door een muziekkorps, dat met volle muziek de Inter nationale de Markt kwam opgemarcheerd, achter zich een aantal kinderen. Hier en daar zag meni een vuist de hoogte ingaan, ten teeken dat zij die dat deden, liet met 't gespeelde eens waren. Ik vraag mij af: Is dit nu in deze veelbewogen tijden wel op zyn plaats? Voor de Radio is de Internationale verboden, maar buiten speelt men ze met volle muziek. Is dit niet de weg van de overheid om bij 't uitreiken Van de vergunning er in te bepalen, dat dergelijke liederen niet ge speeld mogen worden. Hopende, dat dit schrijven in overweging zal worden genomen, verbiyf ik met hoogachting. Uw abonné Rechterhelft 5 v.h. bord: wit; i linkerhelft: 5 roode rand, i m. rood door- i gestreep t e zwarte P) Aan de linker- i zijde d. straat I de rechter- is parkeeren I straatheHt te verboden. S dus vrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3