Werkloosheidssubsidiefonds i DEKKING DER LASTEN Wekeli jksch beurs- overzicht ZONDAG 29 JULI 1934 Een aantal heffingen in voorbereiding R.K. Bond van Groote Gezinnen De Academie Voor goede zeden Overwogen wordt de kosten van den werkloozensteun gelijk matig over het geheele volk te verdeelen De te nemen maatregelen NATIONALE BEDEVAART TE LOURDES DE LOONSVERLAGING IN DE MIJNEN Architectenbureau Stuyt f De 350e sterfdag van Willem van Oranje werd Vrijdag in de Nieuwe Kerk te Delft met een kranslegging op het graf herdacht. Op de foto legt de Duitsche ProfDr. Lichtenhahn een krans Jaarvergadering in Den Haag GROEIEND VERKEER PER K. L. M. Waarom geen Nederlanders? Aantal passagiers van 1933 reeds thans overtroffen Joep Nicolas H. H. PRIESTERWIJDINGEN Na een vroegen dood Actie tegen zedelijke volks verwildering WEER EEN OPRUIER IN ARREST POSTKANTOORHOUDER IN ARREST HULP VOOR POLEN N. S. B.-ers VRIJGESPROKEN Onbloedig revolverdrama UIT DE STAATSCOURANT Het vraagstuk van de dekking der gemeen» telijke uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen vraagt in steeds toenemende mate de aandacht van de Regeering. Bleek het over het jaar 1933 nog mogelijk uit 's Rijks kas een bedrag beschik baar te stellen, hetwelk over het algemeen in staat stelde bij een rationeele verdeeling nl. bij een verdeeling, welke volledig rekening hield met de belangrijkheid van deze uitgaven in verhouding tot de draagkracht der gemeen ten de lasten te dekken, voor 1934, toen het voor dit doel op de Rijksbegrooting beschik bare bedrag moest worden teruggebracht tot f 46 millioen, werden de moeilijkheden aan merkelijk grooter. Voor het jaar 1935 zullen de moeilijkheden voor alle daarbij betrokken partijen weder grooter zijn. Reeds kan met zekerheid worden vastgesteld, dat de bijdrage van het Rijk in geen geval grooter dan f 46 millioen kan zijn, terwijl de financieele weerstand van de ge meenten, wier financiën door de werkloosheid zijn getroffen, weder aanmerkelijk is verzwakt. Reeds geruimen tijd houdt de Regeering zich met dit vraagstuk bezig. Zij is ervan overtuigd, dat de betrokken gemeenten met behulp van de bijdrage van het Rijk van f 46 millioen niet in staat zullen zijn de lasten van de werkloosheidsvoorziening op haar gewone begrooting te dekken. Niet minder overtuigd Is zij echter van het verderfelijke van elk sy steem, waaraan niet ten grondslag ügt het be ginsel, dat deze lasten in het heden uit de gewone middelen gedekt behooren te worden. Deze moeilijkheden hebben de Regeering geleid tot de overweging van een maat regel, welke uitsluitend in den ernst van den toestand zijn rechtvaardiging vindt. Deze maatregel zou neerkomen op het be stemmen van een gedeelte van het gemeen telijke belastinggebied van alle gemeenten des Rijks voor de dekking van de meerge noemde lasten. Zelfs deze noodmaatregel kan, op zichzelf genomen, de moeilijkheden niet geheel ondervangen. Slechts indien hij gepaard zou gaan met een daadwerkelijke versobering van de huishouding van die gemeenten, waar dit tot nu toe niet of niet voldoende plaats vond en gerekend zou mogen worden op de verlichting, welke be paalde maatregelen, als de uitvoering van het f 60 millioenplan, kan brengen, zou de verwachting mogen worden gekoesterd, dat de dekking van bedoelde lasten uit de ge wone middelen zal kunnen worden ver kregen. De Regeering bereidt thans maatregelen voor, die in de aangeduide richting gaan. Daar het van belang is, dat de gemeente besturen van het voornemen der Regeering niet onkundig blijven, opdat zij daarmede bij het opmaken harer begrootingen voor 1935 reke ning kunnen houden, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, onder dagteekening van 27 Juli een circulaire terzake aan de gemeen tebesturen gericht. Uitsluitend met het oog op deze wenschelijk- heid, derhalve zonder op eenigerlei wijze voor uit te loopen op de besluiten, welke de Kroon in gemeen overleg met de Staten-Generaal ter zake zal nemen, doet de Minister van Binnen landsche Zaken in deze circulaire mede na mens zijn ambtgenooten van Sociale Zaken en van Financiën, mededeeling van de regeling, welke thans in overweging is: 1 o. De instelling van een fonds, waarvan de inkomsten zullen wor den aangewend ter tegemoetkoming aan de gemeenten in hare uitgaven terzake van de werkloosheid (Werk loosheids-subsidie-fonds) 2o. als inkomsten van het fonds zul len gelden behalve de f 46 millioen welke het Rijk beschikbaar stelt; a. 25 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting volgens de lste klasse; b. 10 opcenten op de hoofdsom der V ermogensbelasting c. 75 opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting, in elke ge meente te heffen volgens het tarief der wet op de Personeele Belasting 1896 en volgens de klasse of klassen, waarin de gemeenten rangschikt zijn; dL 40 pCt. van de hoofdsom Grondbelasting. gemeenten gerangschikt zijn. In bijzondere gevallen zal aan een gemeente toestemming kunnen worden verleend van het hiervoren bepaalde af te wijken. De bestemming voor het in te stellen fonds van het sub d genoemde gedeelte van de hoofd som der grondbelasting gaat eveneens in met het belastingjaar 1935. Terzelfder tijd wordt het aandeel, dat de gemeenten in de hoofdsom der grondbelasting ontvangen, van 75 pCt. te ruggebracht tot 35 pCt. 3o. Uit het fonds wordt een bijdrage verleend in de uitgaven wegens kosten van steunuit- keeringen aan werkloozen en die van arbeids- loonen, betaald bij werkverschaffing aan werk loozen. Met arbeidsloonen, betaald bij werkverschaf fing aan werkloozen, worden weer gelijk ge steld de door den Minister van Sociale Zaken aangewezen uitgaven. De beperking, welke tot dusverre geldt, dat alleen de uitgaven wegens kosten van steun- uitkeeringen aan werkloozen, die afkomstig zijn uit z.g. crisisvakken, voor bijdrage in aanmer king komen, vervalt. 4o. De sub 3 bedoelde bijdrage zal over het algemeen worden verleend in de mate, als in een bij de Ministerieele circulaire gevoegde schaal is aangegeven. Uiteraard zullen nog eenige punten nadere regeling behoeven. 5o. Op de gemeente-begrooting voor 1935 be hoort te worden gebracht het 1/10 gedeelte van het bedrag aan werkloosheidsuitgaven, dat bui ten de begrooting voor 1934 is gesteld (z.g. uit- gestooten bedrag), zooals dat bedrag nader de finitief zal worden vastgesteld. In dit gedeelte zal ten laste van het fonds een bijdrage wor den verleend, berekend naar hetzelfde percen tage, als ingevolge het sub 4 gestelde in de uitgaven, sub 3 bedoeld zal worden verleend. 6o. Indien met de bijdragen sub 4 en 5 aan gegeven geen evenwicht in de begrooting kan worden verkregen, kan op de begrooting op een afzonderlijken post een extra-bijdrage wor den geraamd. Deze extra-bijdrage zal, tezamen met de bijdrage sub 4, niet meer dan 99 pCt. van de uitgaven, sub 3 aangegeven, mogen uit maken. De extra-bijdrage wordt slechts verleend, in dien ten genoege van de Regeering, die zich terzake door Gedeputeerde Staten doet voor lichten, wordt aangetoond, dat inderdaad de inkomsten van de gemeente zoo hoog zijn op gevoerd, als voor de gemeente, rekening hou dende met de realiteit, mogelijk is, en dat de huishouding van de gemeente in die mate ver soberd is, als in de huidige omstandigheden, nu voor de dekking van de crisis-uitgaven allerwege zware offers gebracht moeten wor den, rioodzakelijk is. Het stadium, waarin de voorbereiding van de maatregelen verkeert, mede gezien de nood zakelijke medewerking van de Staten-Generaal ten deze, laat uiteraard niet toe daaraan reeds thans onveranderlijke aanspraken te ontleenen. Men seint ons uit Lourdes, d.d. 28 Juli: Hedenmorgen hebben de Nederlandsche pel grims processiegewijs, onder leiding van Mgr. Brandsma, den Jubilé-aflaat verdiend in de ba siliek bij de Grot en in de Rosaire. Vrijdagavond heeft een zieke wegens hart zwakte uit voorzorg het H. Oliesel ontvangen; de toestand was heden echter aanmerkelijk be ter. Overigens gaat alles goed. Het weer is schitterend. Het hoofdbestuur der Prot. Christ. Mijnwer- kersbond heeft Zaterdag besloten noodgedwon gen accoord te gaan met het laatste voorstel der mijndirecties, n.l. een loonsverlaging van drie pCt. De zaken van het architectenbureau van wij len den heer Jan Stuyt zullen worden voort gezet door den architect ir. G. C. Stuyt, b. i. Het bureau blijft gevestigd Bezuidenhout 195, te Den Haag. Zaterdagmiddag te half twee opende de bondsvoorzitter, de heer J. W. F. van Meegeren, Venlo, in Hotel „De Witte Brug" te 'sGraven- hage, de centrale raadsvergadering van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Hij wees daarbij reeds onmiddellijk op den ernst, die den tijd kenmerkt, waarin deze vergadering valt. Met blijdschap constateerde hij de blijven de kracht der vereeniging en wat zij, via het bondsbestuur, had verricht in het afgeloopen jaar, speciaal ten aanzien van de gezinspoli tiek der regeering. Spr. heette vervolgens de buitenlandsche af gevaardigden welkom, Dr. Ballet en den heer De Praetere, van den Belgischen Bond. Hij be sloot met een exposé van hetgeen als eerste belang voor den Bond zal worden nagestreefd. Sterk wil de bond stelling nemen tegen fas cisme, nat.-socialisme en andere dictatoriale groepen, maar evenmin voet geven aan dissi dente groepen in onze politiek. Het blijft voor den bond overigens op het punt van de gezins politiek gelden: „dat ieder kind in zijn stand een gelijke ontwikkelingskans gegeven zal wor den, ongeacht of het tot een groot of klein ge zin behoort." Spr. lichtte toe met schematische berekenin gen, hoe thans de verhoudingen zijn. De ver heffing van den zedelijken grondslag, van de levensvoorwaarden en gezondheidsfactoren van het gezin, dienen steeds krachtig te worden verdedigd. Hij vestigde de aandacht nog eens op de artikelen, die daarover in „Het Gezin" gepubliceerd zijn geworden. Ten aanzien van de werklooze gezinnen is de bond voornemens stappen te doen, ter verbetering van steun- en levensvoorwaarden. Na de openingsrede werden de notulen van de vorige te Zwolle gehouden C. R. vergadering vastgesteld. Zoo ook het jaarverslag van den secretaris en de rekening en verantwoording van den penningmeester, aan wien décharge werd verleend voor zijn beheer over het boek- jlaar 1933. Vervolgens benoemde de vergadering een commissie tot het nazien der boeken over 1934, voor welke aan de afd. Eist opdracht werd ge geven. Het verslag over het orgaan verkreeg de goedkeuring der vergadering. Bü de behandeling van Mededeelingen en In gekomen Stukken werd voorgelezen een bericht van verhindering, door Minister M. P. L. Steen- berghe met zijn goede wenschen voor den bond gezonden. Ook de hoogeerw. heer Kanunnik H. A. Th. van Dam, Deken van den Haag, kan tot zijn leedwezen de vergadering niet bijwonen. Minister L. N. Deckers had zich verontschul digd wegens verblijf buitenslands. 64 Afdeelingen van den bond bleken aanwe zig te zijn. Een uitgebreide bespreking volgde hierna over verschillende interne bonds-aan gelegenheden, welke door den bondsvoorzitter werden toegelicht en beantwoord. f Bij deze besprekingen bleek er een misver stand te zijn ontstaan tusschen het bondsbe stuur en de afgevaardigden der afd. Schiedam, waarna deze laatste hun deelneming aan de vergadering demonstratief beëindigden. Het door het H. B. gedane voorstel tot aan stelling van een directeur van het Centraal Bureau vond de algemeene instemming der vergadering. Als zoodanig werd benoemd de heer J. H. Kray, tot dusverre secretaris van het H. B., die deze benoeming aannam en in wiens plaats het H. B.-lid H. C. M. Wijffels tot secretaris werd gekozen. Tot slot van de middagvergadering gaf de heer H. Baron van Lamsweerde, voorzitter van het „Katholiek Filmfront", een principieele be schouwing van het hedendaagsche filmpro bleem, waarbij hij de redenen uiteenzette, die geleid hadden tot oprichting van het Kath. Fiimfront. Ook de practische beteekenis. van deze organisatie en het succes van haar eerste pogingen, stelde spr. duidelijk in 't licht. Zoo wel in ethisch als aesthetisch opzicht, dienen wij de film hooge eischen te stellen, de in dustrie blijkt gevoelig te zijn voor goedgevoerde tegenactie. Ook voor positieve actie (vervaardi ging eigen films) spant zich hek Kath. Filrn- front. In samenwerking met het H. B. van den R. K. Bond van Groote Gezinnen, zal een sce nario worden verfilmd ter propaganda van het Kath. gezinsleven. Spr. besloot met een aan beveling van deze actie, waarvan het buiten land een voorbeeld vindt in het „Legion of De cency". Door den bondsvoorzitter, den heer van Mee geren, werd daarna de vergadering tot Zon dagmorgen 10 uur geschorst. De afgevaardigden vereenigden zich in Hotel „De Witte Brug" aan een maaltijd en genoten vervolgens van de door de afd. 's Gravenhage aangeboden avond excursie naar de Pier te Scheveningen. de ge- der De heffingen sub a en b vangen aan met in gang van het belastingjaar 1935-36. De ge meentebesturen zullen er rekening mede be hooren te houden dat hun bevoegdheid tot hef fing van 100 opcenten op de hoofdsom der Fondsbelasting en van 50 opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting met ingang van hetzelfde belastingjaar zal worden gewijzigd in een bevoegdheid tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting en van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelas ting. De heffing sub c vangt aan met het belas tingjaar 1935. De gemeentebesturen zullen als dan met ingang van hetzelfde belastingjaar uit de personeele belasting wegens hoofdsom en opcenten geen hooger bedrag mogen heffen dan overeenstemt met 225 ten honderd van de hoofdsom der personeele belasting volgens het tarief der wet op de Personeele Belasting 1896 en volgens de klasse of de klassen, waarin de Gelijk vele anderen verzet ook Albert Plas- schaert zich (in de Groene) tegen het bestaan de voornemen om den Duitscher Campendonk te benoemen als directeur van de Rijksacade mie van Beeldende Kunsten. Hij ziet in de eerste plaats niet in, waarom men wederom een „monumentaal" schilder als opvolger van prof. R. N. Roland Holst zou nemen. Het stemt overeen met wat wij her haaldelijk schreven, als hij zegt, dat de resul taten van het speciale onderwijs in de „mo numentale" kunsten niet overtuigend zijn ge weest. En ander „ligt de muurschildering met in de richting der laatste schilderkunst (deze gaat naar een realisme, hoe ook geestelijk gekleurd). Dit realisme eischt ook een ander handwerk dan de muurschilderkunst; een handwerk, dat (het bleek) den Hollanders steeds natuurlijker was dan dat der epische schilderkunst, der muurschildering enz. Ik zie den wensch weer een „monumentaal" schilder als directeur te benoemen le als een traagheid des geestes, 2e als een onkunde tegenover algemeen Hol- landsche eischen en tegenover de eischen van dit tijdvak, 3e als een moedwillig doordrijven van bepaalde schilders, die voeling hebben met de officieele instanties." Plasschaert stelt verder de vraag: Wanneer met alle geweld, zij, die in dezen zeggenschap of de macht hebben, een monumentalerik wil len hebben, moeten zij dan buitenlands gaan zoeken, gaan zoeken b.v. naar een Duitscher, zooals Campendonk dat is, en zijn er geen zulke schilders in ons eigen land te vinden? Het laatste betwist ik; het eerste vind ik dus onnoodig. En waarom? Veronderstellen wij in dit geval, dat Cam pendonk een kans heeft. Is er dan geen een Hollander, dien wij tegenover hem kunnen aan wijzen? Wanneer wij bij hetzelfde genus blijven, dan hebben wij in Holland er onmiddellijk een, die zeker zoo goed is als Campendonk in de Bij een vergelijking van de vervoercijfers der K.L.M. in Europa en op de Indië-lijn over het eerste half jaar van 1933 met die van 1934, komt men tot de volgende resultaten. Gedurende de eerste zes maanden van 1933 werden 13978 passagiers vervoerd tegen 33101 in dit jaar, hetgeen neerkomt op een vooruit gang van 137 pet. De post vermeerderde van 85847 in 1933 tot 107490 K.G. over het eerste half jaar van 1931, een stijging van 25 pet. Het goederenvervoer leed ook dit jaar onder den algemeenen toestand en verminderde van 667896 K.G. gedurende de eerste zes maanden van 1933 tot 531251 K.G. in 1934. Het totaal aantal passagiers over 1933 be droeg 41701; reeds in de derde week van Juli 1934 is dit aantal overtroffen en werd de 41702de passagier geboekt. De maand Juli bracht tevens den 200.000sten passagier der K.L.M. sinds den 17en Mei 1920, toen de eerste vlucht werd gemaakt. Ook op de Indië-lijn vertoonde het vervoer een stijging over de geheele linie. vakken, die Campendonk uitoefent! Dat is Ni colas. Als glazenier is hij zonder twijfel zoo goed als Campendonk (ik vind hem beter) en als muurschilder (ofschoon zijn laatste schilde ringen mij hebben teleurgesteld) is hij de muurschilder van de Asseltsche schildering, die ik in haar dramatische, gedeeltelijk serene kracht nog steeds een datum in de Hollandsche schil derkunst vind. Nicolas' ontwikkeling is daar enboven als schilder zeker een niet-algemeene; zijn vakkennis in de glasschilderkunst is er eene, die die van de andere vrij ver overtreft. Hij heeft daarenboven een geslepen intellect en een phantaisie, groot genoeg om anderen vrij te laten in d'eigen phantaisie. Verder noemt Plasschaert Leo Visser en Van der Stok, en er zün er meer, Z. H. Exc. Mgr. dr. Olav Smit zal heden in het klooster van de Paters van de H.H. Harten aan den Cauberg te Valkenburg de H. Priester wijding toedienen aan de Eerw. Fraters: Ra- phaël Smulders, Baarle-Nassau; Lebuin. Spelt- huis, Zwolle; Ganspius Hendriks, Rotterdam; Callix van Thiel, Lenth; Silvester Wouters, Wamel; Theophiel de Weyer, Rotterdam; Ja cobus Leyen, Bergen (N.H.); Alfred Elfrink, Zwolle; Eugenius van Rooy, Tilburg en Felix Scheper, Rotterdam. De dood van den kleinen mensch Dollfuss die als offer viel voor zijn groote denkbeelden is leerzaam voor allen. Hij werkte niet voor zich zelf maar voor de gemeenschap. Hij is niet oud geworden en hij was zijn schep ping feitelijk pas begonnen. Maar zijn bedoelingen waren zoo zuiver, zijn wil zoo sterk, zijn bezieling zoo groot, dat zijn dood waarmede de vijanden zijn levenswerk dachten te vernietigen, dit levenswerk juist te hechter schijnt te consolideer en. Zijn dood gaf op één slag de toenadering tusschen twee broedervolken waarnaar hij vergeefs had uitgezien. Deze dood vermaant, om zonder zelfzucht en onverschrokken te wer ken aan de verwezenlijking van groo te idealen onder den zegen van het kruis. Het komt er niet op aan of we lang geleefd hebben, wel hoe we ge leefd hebben! Een menschenleeftijd is altijd te kort om te volbrengen wat stoute fantasie ons doet droomen. Maar indien we zuiver en intens ons vol toewijding hébben gegeven aan 'n grootsche taak, dan wil de dood ons werk niet vernietigen. De geest heerscht over het stof. Het Comité van Actie tegen zedelijke volks- verwildering in Brabant heeft aan de burge meesters der gemeenten in Noord-Brabant eer. circulaire verzonden, waarin melding wordt ge maakt van de op 12 Juli gehouden vergadering onder leiding van de voorzitters der diocesane commissies van samenwerking, resp. in het Bis dom Breda en Den Bosch. Deze bijeenkomst was belegd in opdracht van de bisschoppen van den Bosch en Breda en had tot doel, eene bespreking te houden over de toenemende zedelijke gevaren in deze pro vincie. De vergadering besloot voor de verdere actie een comité in het leven te roepen „Het Comité van Actie tegen zedelijke volksverwildering in Brabant", terwijl alle aanwezigen hebben toe gezegd, dat zü zich met hunne organisaties achter dit comité zullen stellen en als één man de te ondernemen actie daadwerkelijk zullen steunen. Bovendien ligt het in de bedoeling zich ook met andere volksgroepen in verbinding te stel len, ter bereiking van het beoogde doel. Er werd een commissie geïnstalleerd, die zich belast heeft met het ontwerpen van bepalingen ter bescherming der goede zeden. Het resultaat van haar werk zal zoodra mogelijk ter opname in de algemeene of bijzondere politie-verorde- ningen aan de Noord-Brabantsche Gemeente besturen worden aangeboden. Voorzitter dezer commissie is Mr. ter Veer, kantonrechter Bre da; secretaris Mr. Dr. van Haaren, secretaris der Federatie van Bonden van R. K. Raads leden, Den Haag. Binnen enkele maanden zullen dese voor stellen in concreten vorm worden aangeboden. (ingezonden door De Spaarne-Bank, N. V. Amsterdam) AMSTERDAM, 27 Juli 1934. Na een gunstige ontwikkeling in de vorige kwartalen geeft de conjunctuur aan het einde van het 2e kwartaal 1934 een merkbare inzin king te zien. De dalende prijzen van bijna alle grondstoffen (behalve graan, katoen en rubber) en de geringere activiteit in diverse industrieën getuigen van het feit, dat het tempo der ver betering de laatste maanden aanmerkelijk is verlangzaamd, met als gevolg een uiterst luste- looze stemming op alle effectenbeurzen. Nu ernstige politieke verwikkelingen in Cen- traal-Europa zelfs enkele pessimisten het woord „oorlog" doen mompelen, blijkt Wallstreet geen weerstandsvermogen te bezitten en wordt de Amerikaansche markt gedesorganiseerd door groote verkoopen. Na den laffen moord op Doll fuss heeft de Oostenrijksche regeering echter het heft in handen kunnen houden, waardoor een militaire interventie van buitenlandsche mogendheden is voorkomen en waarmede tevens de vrees voor een verstoring van den vrede in Europa hoogst voorbarig is gebleken. Op de Europeesche beurzen is dan ook van een pa niekstemming niets te bespeuren, hoewel door de onrustige atmosfeer de stemming gedrukt is. Van de binnenlandsche industrieelén liggen Unilevers wel het zwakste in de markt. In vrij wel alle landen worden landbouw en veeteelt beschermd ten koste vam de margarine-in dustrie. Vanaf 1 Augustus geldt voor Zwitser land vrijwel een invoerverbod. In Duitschland worden binnenlandsche margarine-producenten beschermd ten koste van de buitenlandsche concerns. Het prijsverschil tusschen boter en margarine wordt in Nederland steeds geringer. Het fonds noteert momenteel onder de 60 pet. Philips Gloeilampen volgden de dalende ten- denz zonder dat hier direct ongunstige facto ren zijn aan te wijzen. Amerikaansche waarden waren in navolging van Wallstreet op een beduidend lager niveau. Op deze lagere prijzen werd echter menig stukje opgenomen en vooral staalwaarden no teerden ver boven de Amerikaansche pariteit. Op de afdeeling van incourante rubbers is weer een geregelde handel waar te nemen. De marktpositie van het product blijft gunstig, hoewel de sheets-noteering in Soerabaia cent terugliep. Door hun groote belangen bij de Palmolie-cultuur zijn echter de vooruitzich ten van Amsterdam Rubbers niet onverdeeld gunstig. Op dit product is een belangrijk ver lies onvermijdelijk. Opmerkelijk is de groote belangstelling voor suikerwaarden en zoowel politieke als natuur lijke factoren spelen hier een rol. Onze regee ring schijnt zich het lot van de Javaansche en Surirnaamsche suikerbelangen te willen aan trekken, in welk verband wij wijzen op de ver laging der suiker-accijns en de verminderde steun aan de suikerbietenteelt. Bij het sluiten van nieuwe handelsverdragen tracht onze Re geering het afzetgebied voor Indische suikers te vergrooten, hetgeen haar waarschijnlijk bij Japan zal gelukken. De Amerikaansche suiker- wet beperkt de productie in Amerika, Cuba en de Philippijnen, waar de wereldmarkt de gun stige gevolgen van zal ondervinden. Ook de na tuur helpt een handje mee, doordat de droogte het aanbod van bietsuiker aanmerkelijk zal be perken. Zoolang echter de beetwortelindustrie op een rigoureuze wijze gesubsidieerd wordt en de wereldvoorraden niet sterker dalen, zal men op een aanzienlijk prijsherstel niet behoeven te rekenen. Het jaarverslag van de Stoomvaart Mij. „Ne derland" schetst den treurigen toestand van de zen voor ons land zoo belangrijken tak van - bedrijf. Toch weet deze Mij. tot op heden de stormen te trotseeren en zijn haar reserves in staat om den strijd met de crisis-elementen nog drie jaar vol te houden, mits de toestanden niet slechter worden. De belegglngsmarkt blijft voor Indische lee ningen en Nederlandsche staatsfondsen goed prijshoudend. De 3y„ pet. Noord Holland is echter een fiasco geworden en waarschijnlijk is nog niet de helft der conversie aangeboden. De rentevoet is steeds dalende, maar dit proces voltrekt zich zeer geleidelijk en het beleggend publiek laat zich in deze de wet niet voor schrijven. In Duitschland is de politieke situatie uiterst onzeker en het gebeurde in Oostenrijk bewijst, dat Hitier den toestand niet beheerscht en de politieke eenheid in het Derde Rijk een fictie is. Youngleening werd overwegend aangeboden. De gemeentepolitie van Kerkrade heeft Vrij dag gearresteerd H. J. G., straatcolporteur, we gens de verspreiding van opruiende geschriften en beleediging van Minister Colijn. G. werd Zaterdag gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Te Apeldoorn is Vrijdag aangehouden de kan toorhouder der P.T.T., te Asperen, die onlangs spoorloos was verdwenen in verband met een tekort in zijn kas. Het blijkt, dat een bedrag van ongeveer vier duizend gulden gemist wordt. De Nederlandsch-Poolsche K. v. K., de Ver eeniging „NederlandPolen" en de Alliance PO' lonaise roepen op tot hulp- en steunverleening aan de slachtoffer van den watersnood in Po len. Giften kan men zenden aan de Firma Van Eegnen en Co., Heerengracht 464, Amsterdam, Giro 34069 en de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, bijkontoor Coolsingel, Rotterdam, Giro 3010. Aan W. J. van O., assistent-accountant, en H. A. S., procuratiehouder, beiden te Den Haag, was ten laste gelegd, dat zij op 24 Februari j.l. in de Frederik Hendriklaan te Den Haag met zich hebben meegevoerd een oranje-geschilderde kaart, waarop met zwarte letters van ongeveer tien c.M. hoogte, N. S. B. was geverfd. In de dagvaarding werd gesproken van „een opzich tig onderscheidingsteeken, dat uitdrukking gaf aan een bepaald staatkundig streven." Overwegende, dat hier niet is bewezen het in de dagvaarding genoemde „uitdrukking ge ven aan"; dat hier geen sprake is van een overtreding van art. 435a van het Wetboek van Strafrecht, heeft de Haagsche kantonrechter, mr. van Gelein Vitringa, de beide verdachten vrijgesproken. De politie te Bussum heeft een revolver in beslag genomen, die toebehoorde aan dr. P. uit Arnhem, die te Bussum op bezoek was. Een negenjarige jongen had de revolver die ge laden was in een open auto zien liggen, welke voor een villa in de Koningslaan stond en was er mee gaan spelen. Er ging gelukkig juist een agent voorbij. Toen deze den bezitter van de revolver, die in de villa toefde, aan een verhoor onderwierp, trad deze, vertelt de „N. R. Crt.", zoo onhebbelijk op, dat hij naar 't politiebureau moest worden geleid. Dr. P. wenschte ook daar geen volledige uiteenzetting te geven; hij had de revolver noodig voor zelfverdediging. Toen hij het vuurwapen niet terug kreeg, verklaarde hij spoedig een nieuw te zullen koopen. Er is proces-verbaal opgemaakt wegens het zonder verlof in het bezit hebben van een vuurwapen. Slotkoersen 4 pet. Nederl. 1934 4% pet. N.-Ind. '26 3Yi pet. Engeland 5% pet. Young A. K. U Ford Philips Unilever Scheepv. Unie Koninkl. Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H. V. A. Deli Mij. Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel 13 Juli 27 Juli Marken Prolongatie 101% 100% 6S7s 33% '35% 2041/3 213*4 69Vs 32% 1537/s 1551/2 IO41/4 68% 135 133 20 X 24 8% 157/f 7.43% 1.475/s 56.55 1 pCt. 101% 100% 65% 271/2 29M 199 207% 59% 31 148% 144 98% 165% 125 128 17% 2134 6% 14% 7.451/8 1.47% 57.20 1 pCt. (Ingezonden door De Spaamebank N.V. Amsterdam) Bij beschikking van den Minister van Defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 30 Juli de officier van gezondheid le kl. P. S. Walma van der Molen te Amsterdam, voor dien sten hem op te dragen door den chef van den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht; met 1 Augustus de officier van gezondheid der le klasse P. H. M. de Roo te Amsterdam ten einde zich aldaar te bekwamen als labo ratorium-arts; de officier van administratie der 2e kl. P. C. Walther te Willemsoord en toegevoegd aan den Intendant der Zeemacht aldaar; met 3 Augustus de officier van den M. S. D. le kl. W. van Leeuwen Hendrzn. a.b. H. M. Z 6 en W. P. Plantenberg ter beschikking gesteld: met 6 Augustus de hoofd-officier van gezond heid 2e kl. L. Hendriks te Willemsoord en be last met de betrekking van Chef van het Ma rinehospitaal aldaar; met 20 Augustus de luitenant ter zee der le kl. F. S. W. de Ronde te 's-Gravenhage bij de Hoogere Marine Krijgsschool aldaar; met 23 Augustus de luitenants ter zee der 2e kl. J. A. Vink en W. A. van Vreeswijk ter be schikking gesteld. benoemd tot referendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken G. P Hoekman. Met ingang van 26 Juli tot 1 Maart 1937 JS benoemd tot lid van den Raad van Toezicht, bedoeld in art. 10 der Wet op de Rijksvrezeke- ringsbank en de Raden van Arbeid, A- w* Hoette, directeur der N.V. Heineken's Bier brouwerij Maatschappij te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6