DE RUST IN OOSTENRIJK KEERT TERUG m Wat wil Italië? Schuschnigg Bondskanselier Marie Dressier is overleden Het roode front in actie Het nieuws van heden WEENEN VREESDE EEN HEIMWEHRPUTSCH PRINS STARHEMBERG V1CE-KANSELIER MISLUKTE SPRONG IN DE STRATOSFEER DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PÉRS MAANDAG 30 JULI 1934 Avondblad „Dappere misleiden Populaire star Parijs en Warschau Weer nieuwe troepen Fey aan Binnenl. Zaken Instrumenten vernield PPH BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18868 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingea mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Weenen beweert en Berlijn ont kent dat het Oostenrijksch Legioen aan het muiten sloeg Haar nalatenschap gering, daar zij veel weg schonk aan nood lijdende collega's PROPAGANDADAG VAN DEN NED. R. K. VREDESBOND Zondag werd te Rotterdam een propagandadag gehouden van den Ned. R. K. Vredesbond. De stoet op weg naar het Nenijto-gebouw Het WeemiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiii| Herriot rechtvaardigt zijn houding in het befaamde incident- Tardieu De „Echo die Paris" beschouwt reeds geruimen Sarraut Marie Dressier Een ultimatum aan Duitschland en een Oostenrijksch-Hon- gaarsche unie Door Schuschnigg voorgelegde lijst van ministers door presi dent goedgekeurd WEENEN, 30 Juli (Reuter). Officieel .wordt medegedeeld dat om twee uur in den nacht van Zondag op Maandag Bondspresident Miklas benoemd heeft tot opvolger van wijlen dr. Dollfuss als Bondskanselier, dr. Curt Schuschnigg, op het oogenblik Minister van Onderwijs. De nieuwe Bondskanselier heeft den President een lijst van Ministers voorge legd welke deze goedkeurde. De lijst der nieuwe leden van de regeering luidt aldus: Bondskanselier, tevens Minister van Lands verdediging, Onderwijs en Justitie: Schusch nigg. Ballonvaarders landden behou den, toen scheuren in het om hulsel tot dalen dwongen Bondskanselier Schuschnigg DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN JAPANSCH BEZOEK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WEENEN, 30 Juli (D.N.B.) In den afgeloopen nacht is een regeerings- communiqué uitgegeven, waarin de verliezen van de regeeringstroepen by den jongsten opstand worden op gegeven. Volgens deze opgave zijn 78 man gedood en 165 gewond. Volgens berichten uit particuliere bron hebben de opstandelingen 200 dooden verloren. Uit vele plaatsen in de provincie worden nog onge regeldheden gemeld. In een drietal steden van de provin cie Salzburg wordt nog gestreden. De stad Salzburg is kalm en het Mu ziekfeest gaat rustig voort. Te Weenen deden Zondagavond allerlei al- armeerende geruchten de ronde omtrent een voorgenomen putschpoging van de Heimwehr. De politie werd in alarmtoestand gehouden en vele café's en restaurants, die aanvankelijk tot Zondagavond 10 uur geopend zouden blijven, kregen order van de politie, om 8 uur te slui ten. De machinegeweren, die in het hoofdbureau van politie stonden, waren voor het hoofdbureau opgesteld Ook de Bondskanselarij, waar de Ministerraad vergaderde over de nieuwe samen stelling van het kabinet, werd extra bewaakt. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bondsregeering den politie-vice-president Michael Skubl, afgezien van zijn functie van plaatsvervangend politiepresident te Weenen, heeft benoemd tot inspecteur- generaal voor de Bondspolitie, in welke functie hij tot taak heeft, voortdurend toe zicht te houden op de bondspolitie en be staande misstanden op te heffen. Men leidt hieruit af dat de regeering nu niet bepaald alle leden der executieve voor honderd procent betrouwbaar acht. Majoor Pey heeft later den correspondent van Reuter medegedeeld, dat het gerucht, als zou de Heimwehr een putsch willen ondernemen, geheel onjuist is. De Weensche inspecteur van politie Doppler heeft Zondagavond een poging tot zelfmoord gedaan door uit een raam der vierde verdieping van het hoofdbureau van politie te springen. Hij werd zwaar gewond opgenomen. Doppler had het commando van de politie- afdeeling, die belast was met do bewaking der Bondskanselarij, toen Woensdag de nationaal- socialisten binnendrongen en de bewakingsman schappen overweldigden. Zondag werd hij voor geleid bij de Staatspolitie, die hem een verhoor afnam om op te helderen, welke rol Doppler Woensdag eigenlijk gespeeld heeft. Tijdens dit verhoor sprong Doppler plotseling op, rende het vertrek uit en wierp zich uit het venster. In Lustenau in Vorarlberg is een bomaanslag gepleegd op een transformatorenhuisje, dat ern stig beschadigd werd. In Innsbrück zouden nog botsingen voorko men tusschen opstandelingen en regeeringstroe pen. Ook in Stiermarken zou de rust nog niet volkomen hersteld zijn, evenmin als in Karin- thië. Van de zijde der Heimwehr wordt verklaard, dat men voornemens is verschillende politieke eischen te stellen. Vooral in Tirol zouden ver strekkende eischen overwogen worden. Op aandringen van de Heimwehr zijn te Innsbrück alle bekende nationaal-socialisten gearresteerd. De Tiroolsche Heimwehr zou in een officiee- len oproep den eisch hebben gesteld, dat de wit groene Heimwehr-Vlag naast de rood-wit-roode Bondsvlag tot officieele staatsvlag zou worden verklaard. Gisteravond is een legerbericht over den strijd om den Pyhrnpas uitgegeven. Aan het slot hiervan wordt medegedeeld, dat de „dappere, misleide bergbewoners" gedwongen werden de wapens neer te leggen en de rust in de opstandige gebieden hersteld werd. Volgens den specialen verslaggever van het Joego-SlaVische dagblad „Pravda" te Belgrado zouden de Oostenrijksche opstandelingen in Karithië en Stiermarken een uit München af komstig telegram hebben ontvangen met het bevel den strijd tegen de Oostenrijksche regee ring te staken. De correspondent weet zelfs mede te deelen, dat de letterlijke tekst van het telegram luidde „Alle Kampfe einstellen". Volgens te Weenen verluidende geruchten zou de sluiting der Beiersch-Oostenrijksche grens zijn geschied op last van de Duitsche autoriteiten aangezien er muiterij is uitge broken onder het Oostenrijksche Legioen, dat is ondergebracht op Beiersch gebied dicht bü de Oostenrijksche grens, en dat pogingen zou hebben willen ondernemen om de grens te overschrijden, teneinde de beweging der opstandelingen in Oostenrijk te versterken. De Duitsche autoriteiten zou den er, volgens de officieel nog niet beves tigde geruchten, slechts met behulp van de Rijksweer in geslaagd zijn de muiterij te onderdrukken. De Duitsche autoriteiten laten niemand de grens passeeren, behoudens personen in het bezit van diplomatieke papieren en enkele rei zigers die op doorreis zijn en in het bezit zijn van internationale reisbiljetten. Intusschen verneemt Reuter uit Berlijn dar. aldaar alle geruchten betreffende een muiterij van het Oostenrijksch Legioen met nadruk ont kend worden. Het „Deutsche Volksblatt" bericht, dat 550 opstandelingen uit Karinthië de Joego-Slavi- sche grens zijn gepasseerd. Zij hebben 200 in- fanterie-geweren, een mitrailleur en een groot aantal revolvers uitgeleverd. De geweren zijn Oostenrijksche militaire wapens, welke in Ita- liaansche fabrieken omgewerkt zijn. De vluchtelingen zijn naar Warasdin in Kroa tië gebracht. De meesten zijn nog jonge lieden, doch men treft er ook vele professoren, leera ren, doktoren en advocaten onder aan. Het meerendeel der vluchtelingen telt echter nog geen twintig jaar. Zij deelen mede, dat in Karinthië zware ge vechten hebben plaats gehad, waarbij velen zijn gesneuveld. De Dramatische Vereeniging der Universiteit Oxford heeft van zijn plan afgezien, om dit jaar deel te nemen aan de „Salzburger Fest- spiele" in yerband met den onrustigen toestand in Oostenrijk. De vereeniging had er „Richard m" willen opvoeren. SAN FRANCISCO, 29 Juli. De bekende filmster Marie Dressier is heden overleden. Aan het sterfbed waren alleen de dokter en een vriend Ray Walker aanwezig. Toen zij stierf was zij reeds geruimen tijd bewuste loos. De kunstenaresse heeft niet veel nage laten, ondanks het feit, dat zij tot de best betaalde artisten behoorde. Een groot deel van haar inkomen gebruikte zij echter ter ondersteuning van haar minder talentvolle collega's of van hen die achteruit waren gegaan. Mary Dressier, die een van de hardstwerken - Verwachting: meest matige Zuidelijke S tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, nu en dan regen, 5 weinig verandering in temperatuur. H Hoogste barometerstand: 762.5 Nancy. jj| Laagste barometerstand: 745.9 Seidis- fjord. j§ Zon op 5.17, onder 8.54. Licht op 9.24 sg Maan op n.m. 10.14, onder v.m. 10.43. illlllllllllllllllllllllillllllllllllllllinillilllllllllllllllllllllllllllllllliliüll de filmsterren en zeker de populairste was van Hollywood, is overleden tengevolge van een kanker, die haar lichaam sinds jaren sloopte. Bij alle overdreven adoratie der ijdele sterren kan men toch vaststellen, dat Mary Dressier haar reputatie heeft vediend. Zij was een voor treffelijke speelster, die niet alleen een tooneel-, maar ook een filmroutine bezat als weinigen. Nooit echter heeft zij een regisseur gevonden, die de kunst verstond deze actrice op de juiste wijze in een filmrythme op te nemen. Evenals Garbo trof ook Dressier het noodlot, dat al haar films om wille van haar gemaakt schenen, waarmede natuurlijk aan het eerste principe van de film te kort werd gedaan. Mary Dress ier bleef buiten haar wil wellicht in al haar films steeds een tooneelmatige filmfiguur, die men individueel kon bewonderen buiten de film om. Zij was inmiddels een ernstige vrouw, die haar werk hoog hield en dat was een der oorzaken, waarom zij door Roosevelt's commissie werd aangezocht Hollywood economisch te saneeren. Tot de meest bekende films van Marie Dress ier behcoren „The Divine Lady", „Breakfast at Sunrise", „Dangerous Females", „The Vagebond Lover", „Anna Christie", waarin Garbo de hoofdrol vervulde, „Hollywood Revue 1929", „Chasin Rainbows", „Reducing", enz. Haar grootste succes behaalde zij evenwel in de film „Min and Bill", welke in 1932 ook in ons land vertoond werd. Eenige maanden speelde zij nog in de film „Om acht uur aan tafel" en in „Tug boat Annie". PARIJS, 30 Juli (Reuter) Zondag werd de eerste demonstratie ge houden van het socialistisch-com- munistisch eenheidsfront. Gezamen lijk heeft men Jaurès in het Pan theon herdacht. De demonstratie is zonder incidenten verloopen. De Fransche Minister van Binnenlandsche Zaken, Sarraut, heeft ter gelegenheid van de inwijding van een stuwdam in de nabijheid van Toulouse een rede gehouden, waarbij hij ver klaarde, dat de openbare orde moest worden gehandhaafd tegen alle partijen, die geweld ge bruiken. In een algemeene te Lyon gehouden vergadering van de Radicaal-Socialistische Federatie van de Rhöne, heeft Herriot zich verantwoord over zijn houding in de oplos sing van het incident Chautemps-Tardieu. De vergadering nam eenstemmig een mo tie van vertrouwen in Herriot aan en ver klaarde zich solidair met zijn optreden. tijd de buitenlandsche politiek van Polen met wantrouwen. Thans verlangt het blad weer, dat de Fran sche regeering Polen voor de keus zal stellen, zich uit te spreken voor een politiek volgens het Fransch-Pooische verdrag van 1921, of den mo- reelen steun van Frankrijk te verliezen. Polen gelooft, dat het „pan-germanisme" de Poolsche diensten tegen Rusland en de kleine Entente zal beloonen door Polen het huidige gebied te laten. Indien Polen dit denkt, dan heeft het daar het recht toe, doch Frankrijk moet dan verkla ren, dat dit niet strookt met de Fransche poli tiek en dat Polen moet kiezen tusschen het ver bond van 1921 en de huidige politiek. De „Petit Parisien" noemt het te Londen ver spreide gerucht over een Fransch-Italiaansche overeenkomst, vertroebeld. Wel heeft men onderhandeld over de Fransch- Italiaansche grens in Tripolis, doch de laatste besprekingen van den Franschen minister be troffen meer de gebeurtenissen in Oostenrijk. Toch wordt ook verder onderhandeld c-ver de koloniale kwestie, als voorbereiding van het be zoek van Barthou aan Rome in October a.s, ROME, 30 Juli. (Reuter). De Italiaansche regeering heeft vier legerdivisies naar de Oostenrijksche grens gezonden. Zü houden de Col Resya den Brenner-pas, den San Candido-pas en de Col Tarvis bezet. In gezaghebbende Itaiaansche kringen ziet men in verband met den toestand in Oostenrijk op het oogenblik drie mogelijkheden: n.l. een ultimatum aan Duitschland, gericht door En geland, Frankrijk, Zuidslavië en Tsjecho-Slowa- kije waarin op Duitschland druk wordt uitge oefend om Oostenrijk zijn eigen binnenlandsche zaken te laten uitvechten; verder restauratie van de Habsburgers en een unie van Oostijrijk met Hongraije en tenslotte neutralisatie van Oostenrijk. Uit Rome wordt voorts gemeld dat de Italiaan sche regeering officieel heeft medegedeeld, dat geen Oostenrijksche troepen de Italiaansche grens zijn gepasseerd terwijl ook geen Italiaan sche militairen over de Oostenrijksche grens zijn gerukt. Verder heeft de Italiaansche regeering de Oostenrijksche aangeraden von Papen niet te accepteeren als Duitsch gezant te Weenen. Uit Brussel wordt gemeld, dat geen bevesti ging is verkregen van de geruchten, dat vele personen aartshertog Otto op Steenockerzeel hebben bezocht om hem te verzoeken de Oosten rijksche troon te bestijgen. Een nadr telegram ontkent zoowel dat Italië Oostenrijk ontraden zou hebben om Von Papen als Buitengewoon Gezant aan te nemen als dat Itaië zou streven naar het herstel der Habsbur gers, als een tegengewicht tegen den invloed der Nazi's. In Romeinsche kringen wordt veel aandacht geschonken aan een artikel, verschenen In de „Messagero" van gisterochtend, dat. naar men zegt, direct is geïnspireert door den Duce. Hier in heet het o.a.: Het Is overbodig te zeggen dat Italië niet zal deelnemen aan een démarche, welke de overige mogendheden misschien zullen ondernemen. Te dikwijls werden beloften van de Duitsche regee ring niet gehouden. Men onderhandelt geen twee maal op voet van gelijkheid met dengene die met zooveel cynisme aan de wetten van de eer tekort is gekomen. Er is op het oogenblik geen regeering die ten aanzien van Duitschland niet het volste recht heeft zijn volledige vrijheid van handelen te her nemen. Vice-Kanselier, tevens leider van het veilig heidswezen: prins Stahremberg. Buitenlandsche Zaken: Berger Waldenegg. Binnenlandsche Zaken: Fey, die tevens gene- raal-staatscommissaris blijft. Financiën: Buresch. Handel en Verkeerswezen: Stockinger. Sociale Zaken: Neustaedter-Stuermer, die bo vendien wordt belast met de nieuwe regeling van de beroepsstanden. Het Ministerie van Landbouw en Boschbe- heer is nog niet bezet. Als staatssecretarissen zijn benoemd: Landsverdediging: generaal Zehner; On derwijs: sectiechef Pemter; justitie: Karwins- ky. Den Vice-Kanselier wordt voor het veilig heidswezen een staatssecretaris toegevoegd, die binnenkort zal worden benoemd. Staatssecretaris voor landbouw blijft de hui dige secretaris lig. Den Minister voor Sociale Zaken wordt voor arbeidersbeschermings-vraagstukken een staats secretaris uit arbeiderskringen toegevoegd. Starhemberg blijft voorzitter van het minis- terieele comité voor buitengewone veiligheids maatregelen, met Fey als plaatsvervanger. Berger zal tijdelijk de loopende zaken van het Ministerie van Justitie afwikkelen en Karwins- ky zal hetzelfde doen voor het veiligheidswezen. Staatssecretaris Tauschitz zal voorloopig in het ministerie van buitenlandsche zaken blijven. NEW YORK, 29 Juli (Reuter) De Amerikaansche ballon, die Zaterdagmor gen te Rapid City (Zuid-Dakota) was op gestegen voor een tocht naar de stratos feer, is Zaterdagavond om 23.45 uur (midd. Europ. tfjd) bij een farm in de buurt van Holdrege (Nebraska) geland. Op een hoogte van ongeveer 235 meter viel de ballon in elkaar, zoodat de inzitten den genoodzaakt waren, van hun valscher men gebruik te maken, Zij kwamen alle drie behouden op den grond. De ballon landde korten tijd daarop eveneens. De gondel, alsmede de zich daar in bevindende instrumenten waren geheel onbeschadigd. De leider der expeditie, kapitein Kempner, verklaarde na de landing, dat het omhulsel van den ballon op een hoogte van ongeveer 2.700 meter scheuren had opgeloopen. Een der in zittenden is toen op het omhulsel geklommen, om te trachten, het tot een reusachtig val scherm in te richten, om op deze wijze behou den te kunnen dalen. Ten slotte seint Reuter nader: In tegenstelling met de vorige berichten wordt thans vernomen, dat de gondel van de stratosfeer-ballon van Kempner totaal is ver woest en dat alle instrumenten, behalve de spectograaf, vernield zijn. De schade bedraagt eenige duizenden dollars. De leider van de stratosfeerafdeeling der maatscnappij Ossoaviachim, Proff. Wedenski, die heeft deelgenomen aan den bouw van den stratosfeerballon „U.d.S.&.R.", verklaarde, dat naar zijn meening de stratosfeertocht der Ame rikanen is mislukt door de te groote afmetingen van den ballon. De inhoud van den Amerikaanschen ballon bedroeg 't 6^-voudige van den Russischen. Door het te groote oppervlak van het omhulsel zou den zich plooien gevormd hebben, die later niet meer in staat waren, het uitstroomende gas tegen te houden. Minister Schuschnigg is hedennacht door Bondspresident Miklas tot Bondskanselier be noemd; hij heeft een kabinet gevormd waarin Starhemberg Vice-Kanselier en leider van het veiligheidswezen is. terwijl Fey als Minister van Binnenlandsche Zaken fungeert. De Oostenrijksche executieve telt 78 dooden en 165 gewonden; aan de zijde der opstandelingen vielen vermoedelijk 200 dooden; de rust keert geleidelijk weer. Mussolini zou een ultimatum aan Duitschland willen richten en streven naar een Oosten rijkschHongaarsche unie; nog meer troepen naar de grens. Bloedige botsingen met de politie van Cairo bij de aankomst van den leider der nationalistische Wafd-partij. Het voorbeeld der stakende Iersche typografen dreigt gevolgd te zullen worden door trambe stuurders en het personeel der wasscherijen. De Amerikaansche stratosfeertocht is mislukt door het scheuren van het omhulsel van den baUon; de bemanning is behouden, maar de gondel en de instrumenten zijn vernield. Zondag aanschouwde Parijs de eerste demon stratie van net linksche eenheidsfront; Her riot rechtvaardigt tegenover zijn partij ziju houding in het conflict met Tardieu. Vier Russische hooge ambtenaren wegens dief stal van graan ter dood gebracht. Dreigbrieven te Parijs schijnen nieuwe bom aanslagen aan te kondigen. Te Saarbrücken demonstreeren 50.000 leden der Kath. Jeugd van het Saargebied; een rede van Mgr. Bomewasser, Bisschop van Trier. Marie Dressier de meest populaire ster van Hol lywood, is Zondag aan kanker overleden. De Koningin en de Prinses na een goede zeereis in de Hardangcr-f jord aangekomen. De conferentie met Japan te Batavia zon in ernstige moeilijkheden zijn geraakt in verband met de contingenteering van aardewerk. Massale vredesdemonstratie te Rotterdam. Te Haarlem is overleden oud-pastoor L. I. Boogmans, archivaris van het bisdom Haarlem en conservator van het Bisschoppelijk museum aldaar. Voortgezette Centrale Raadsvergadering van den Ned. k K. Bond voor Groote Gezinnen. Auto- en motorongelukken tengevolge van de gladde wegen. Drama te Zaandam. Naar wij vernemen, zouden de Japansche prins Kaya en zijn echtgenoote, die dezen zomer een tournee maken door Europa, hedenmiddag in Den Haag aankomen en in Scheveningen verblijf houden tot Woensdag. Prins Kaya, die in Japanschen militairen dienst is. behoort tot de leden van het keizer lijk huis. Prinses Kaya is een nicht van de keizerin-weduwe. Stand op Maandag 2 uur n.m.: 759.2 Vorige stand: 758.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1