I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? i Plaats dan 'n„Omroeper voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws JOEGO-SLAVIË INTERNEERT DE VLUCHTENDE NAZI'S m BESLISSENDE AANVAL WORDT VOORBEREID SPANJE EN DE H. STOEL piiiiiiiimiinniiiiiiimiiimimmniiiniiiiininiininniiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ DINSDAG 31 JULI 1934 NIEUW PAROCHIEHUIS TE OVERVEEN Aesthetisch en doelmatig DERTIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN Aan het Bloemendaalsche strand OVERLIJDEN EERE-KANUNN1K L. J. BOOGMANS BRAND, DIE IN WATERSNOOD VERANDERDE... Examen hoofdakte Postagentschap te Heemstede HAARLEMSCHE HONKBAL- COMPETITIE Orgelbespeling HONKBAL Haarlem wint Blauw-Wit toumooi S.S.H.Swastika 915 BLOEMENCORSO TE ELLECOM I| IÉ LAW NT EN NIS Om den Van Lennep-beker en Kea Bouman-vaas De toestand in Oosten rijk Reiter Bondsminister voor Landbouw 3 Chineesche eilanden bezet Door Portugeesche troepen Hotelbrand te Weenen Gevonden dieren en voorwerpen Personalia Nieuw kabinet een succes der Heimwehr, die nog niet afziet van de Bonds- kanselarij Standrecht blijft WEENEN, 30 Juli (D.N.B.) Het standrecht wordt te Weenen tot nadere orde niet opgeheven. Alle huisdeuren moeten om acht uur des avonds gesloten zyn, terwijl de kof fiehuizen tot tien uur open mogen blijven. Landverraad ten laste gelegd Woensdag moet Spansier terecht staan MIEREN OVERVALLEN PARIJS Berichten opgenomn in een deel van ons vorig nummer De Spaansche Buitengewone Ge zant Pita Romero, stuit te Rome op groote moeilijkheden Een tijdelijk accoord? Kapitaalvlucht naar Amerika Wegens de gebeurtenissen in Oostenrijk VAN EEN BRUG GEVALLEN NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT Onder architectuur van den architect A. J. Frinsenberg is door de Gebroeders Schiphorst aan het Zandvoorterpad een parochiehuis ge bouwd. Het gebouw, dat naast de school is gelegen, kan terecht een model-parochiehuis genoemd worden. Met alles is rekening gehouden, om orde en netheid te bewaren. Men heeft het „Domi," d.w.z. „Tehuis" ge noemd. Het is berekend voor alle vereenigingen en organisaties op sociaal, politiek en cultureel ka tholiek gebied. De pastoor der parochiekerk te Overveen, pastoor C. v. Niekerk. was zoo vriendelijk ons het in- en uitwendige van het gebouw uiteen te zetten. Om het onderhoud van het gebouw zoo eco nomisch mogelijk te doen zijn, is het geheel op getrokken van beton, staal en steen. De hoofd ingang ligt niet aan de straatzijde, doch aan c'en zijkant. De vestibule is slechts beknopt van ruimte. Men is dan eerder geneigd direct naar binnen te gaan. Dit is met paedagogisch inzicht zoo gedaan. Het gebouw staat eenigszins lager dan de omliggende. Men vindt er dan ook twee halve trappen, een omlaag en een omhoog, dit om het geloop in het huis tot het hoognoodige te beperken. De trap omlaag geeft toegang tot vier club lokalen voor de jeugd, een bestuurskamer voor den R. K. Volksbond, waar tevens de parochiale bibliotheek wordt gehouden. Met den bouw van het parochiehuis is ge wacht tot op dit oogenblik, nu de richting der jeugdbeweging is uitgestippeld. Het parochiehuis heeft een afzonderlijk Graalhuis dat zich er wel in bevindt, doch af zonderlijk is gehouden en een afzonderlijke in- en uitgang heeft. Boven vindt men twee vergaderlokalen, een groote zaal, waar zich het tooneel bevindt, dat tevens als repetitielokaal kan worden gebezigd, en een buffet. Het geheel is zeer modern in frissche harmo nische kleuren uitgevoerd. De verwarming wordt met olie gestookt en bestaat uit zeer smele radiatoren welke spoedig warmte geven. Boven dit gedeelte, op de zolderverdieping krijgen de Welpen hun holen. Het Graalhuis bestaat uit twee kamers een eigen keuken, enz. De groote zaal is ook weer door een ijzeren rolluik in tweeën te verdeelen en bevat een ca bine voor film en lichtbeelden. Het tooneel bezit twee kleedkamers, een eigen toilet en waschgelegenheid. Men is nu bezig met de meubileering. Het inwendige draagt een rijkdom van tegels, welke een uiterst doorgevoerde hygiëne waar borgen. Fraaie kleuren, glas-inloodramen, een prettig uitzicht, dit alles zal er zeker toe bijdragen om het Overveensche Jeugd- en Vereenigingsleven populair te maken, voor zoover dit nog noodig is. Op 5 September a.s. hoopt men het Jeugdhuis te openen. Gisterenmiddag om één uur speelde de 13- jarige P. C. v. d. Tas uit Zandvoort met eenige vriendjes op het Bloemendaalsche strand. Tus- schen Bloemendaal en XJmuiden begaf hij zich in zee, op een plek, welke als gevaarlijk bekend staat. Hij geraakte vermoedelijk in een kuil en verdween in het water. Zijn vriendjes waar schuwden den strandwacht op het Bloemen daalsche strand. Deze begaf zich naar de aan geduide plek en vond den jongen op den bodem van de zee liggen. De levensgeesten bleken reeds geweken te zijn, zoodat hulp hier niet meer kon baten. De Bloemendaalsche politie heeft de Zandvoortsche politie van het tragisch verdrinkingsgeval in kennis gesteld. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Kringhuis van ds. Padt te Zandvoort. Heden van 1012 en van 24 uur zal ieder, die er prijs op stelt in de gelegenheid zijn een kort gebed voor de zielerust van oud-pastoor Boogmans te storten. Het stoffelijk overschot zal dan opgebaard zijn in de groote zaal van het Bisschoppelijk Museum in de Jansstraat. Des avonds om half acht zal hier het Rozen hoedje worden gebeden. Na de pontificale Requiemmis, op te dragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, zal pastoor F. C. v. Beukering de lijkrede uit spreken. Maskinfals Denemarken; R. Evenwijn, bij de Curagaosche Petroleum Maatschappij te Cura cao. Van de af deeling Electrotechniek de heeren J. Nikkels, bij de Singkep Tin Expl. Maat schappij te Singapore; W. J. v. Nispen, bij de Algemeene Vereeniging Radio Omroep te Hil versum; N. W. C. J. Nooder, bij de N.V.P.G.E. M. te Nijmegen. Van de afdeeling Scheepsbouwkunde de hee ren A. J. Brander, bij de N. V. Woerdensche Dakpannen en Steenfabriek; H. F. Groeneveld, bij de Nederl. Dok Maatschappij te Amster dam; A. D. Visser, bij den technischen dienst der K. L. M. te Amsterdam. Gisteravond om half acht ontstond brand in een hollen boom op het Prinsen Bolwerk. Het vuurtje was door jongens aangestoken. Door de politie gewaarschuwd, heeft een brandweerman het vuurtje gebluscht. Bij het opendraaien van een brandkraan door de brandweer, sprong de hoofdbuis van de waterleiding, met het gevolg, dat er een ware watersnood ontstond. Zeer veel water is weggevloeid en het asphaltdek werd ernstig ondermijnd. Het verkeer moest door de politie worden omgelegd. Het geval zal vandaag door het ge- meentepersoneel weer in orde gemaakt worden. Met recht geldt hier het spreekwoord: een ongeluk ligt in een klein hoekje. HAARLEM, 30 Juli Gexamineerd manne lijke candidaten. Geslaagd de heeren: A. W. Wagner, Haarlem; A. J. Overman, Hoorn; C. Gijsen, Amstelveen; J. H. Jonkers, Bennebroek. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat op 1 Augustus 1934 in het pand Jan van Goyen- straat 8 te Heemstede een post-agentschap zaï worden gevestigd, dat op werkdagen geopend zal zijn van 8.30 tot 19.30 uur en des Zaterdags van 8.30 tot 15 uur. Op Zon- en feestdagen is het post-agent schap gesloten. goed slaan liep Ajax ineens 3 punten vooruit. Vooral Stam was goed op slag. Hierna moest Blauw Wit nog slaan maar het goede werpen van Koenen bleek hun te machtig, zoodat een nul hier een gevolg van was. Ajax won met 74 en plaatste zich in de finale. Intusschen had Haarlem den strijd aange bonden tegen AMVJ. Won Haarlem dezen kwam zij ook in de finale. In het begin leek het er niet veel op. Er werd slap gespeeld. In de 4e inning pakten de Haarlemmers nog eens flink aan en met succes. Maar liefst 8 punten werden er gemaakt. Het einde kwam met een 101 overwinning. Haarlem kwam in de finale dus tegen Ajax uit. Voordat deze gespeeld kon worden moesten eerst VVGA—AMVJ en EDO—Blauw Wit el kander bekampen. AMVJ verloor maar liefst met 201 van VVGA. De strijd tusschen EDO en Blauw Wit was van 't begin tot 't eind spannend. EDO gaf in het begin Blauw Wit geen schijn van kans. Na 4 innings hadden zij een voorsprong van 54. In de laatste innings maakte EDO eenige fouten. Blauw Wit maakte hier dankbaar ge bruik van door 3 punten te maken. Het einde kwam met een 57 overwinning voor Blauw Wit. De finale zou 7 innings duren. Veel publiek was aanwezig die van een goeden spannenden strijd hebben gegoten. Haarlem gaat aan slag, maar verder dan het le honk komen zij niet. Nu gaat Ajax slaan. Stam en Blomvliet kregen 4 wijd. Terwijl Stam binnenkomt sneuvelt Blomvliet op het 2e honk door een keurigen aangooi van Hunik, terwijl C. Kloos voor de rest zorgde. Tot de 7e inning ging de strijd gelijk op. De stand was toen 32 voor Ajax. Haarlem zette de tanden nog eens flink op elkaar en nu ging het beter. Hunik werd uitgevangen. Hinze en Vrugt kwamen op een honk en daarna binnen op een slag van Veenhof. Door nog meer goede slagen en min der goed veldwerk van Ajax kwamen ook Veen- hofParson en Dijkhuizen binnen, voor het wisselen was. Maar, nu moest Ajax nog slaan. Stam werd op het 3e honk door Wulfhorst na een goeden aangooi van Hunik uitgetikt. J. Blomvliet haalde het le honk niet en Koenen ging op drie slag uit. Hiermede was het einde en won Haarlem verdiend met 73. De wisselbeker ging dus voor een jaar naar Haarlem. Inningcijfers Haarlem 0 10 10,05 7—3 Ajax 1 0 0 0 0 2 0 Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk op Dinsdag 31 Juli des avonds van 814 tot 9,'4 uur door den heer Klaas Bakker luidt 1. Chcralvorspiel und Choral: „Allein Gott in der Höh sei Êhr", J. S. Bach 2. Toccata duodezima, van G. Muffat. 3. Ciaconna e.kl.t. van D. Baxtehude. 4. Passacaglia d.kl.t. van J K. Kerll 5. Canzona van J. K. Kerll 6. Toccata, adagio et Fuga C.gr.t. van J. S. Bach Begonnen werd met de wedstrijden VVGA Haarlem en EDOAjax. Zoowel VVGA als Haarlem waren op één speler na volledig. Er werd door beide partijen goed gespeeld met Haarlem iets in de meer derheid. Al heel gauw was de stand 07. Door goed veldwerk wist Haarlem de WGA score laag te houden. Het einde kwam met een 83 overwinning voor Haarlem. VVGA 0 0 111 38 Haarlem 3 4 10 0 De andere wedstrijd die tegelijkertijd gespeeld werd is door Ajax met 10 gewonnen. Een keurige prestatie van EDO tegen het sterke Ajax-team. Hierop volgden de wedstrijden Blauw Wit Ajax en AMVJHaarlem. Eerstgenoemde wedstrijd is spannend ver- loopen. Na 4 innings was de stand 44. Door Met goedvinden van beide partijen werd 1V, uur gespeeld, zoodat SSH slechts 6 en Swastika 5 slagbeurten kreeg. Ondanks het natte veld werd er door beide partijen toch nog behoor lijk gespeeld. Vooral Swastika kan op een goed gespeeelden wedstrijd terugzien. Hun aangooien was veel zuiverder dan bij SSH en hierdoor wist ze haar puntenaantal op te voeren tot 15 terwijl SSH het niet verder bracht dan 9. Het verloop der innings was. SSH 2 0 3 1 3 0=9 Swastika 4 1 0 64x= 15 DEVEDO III reglementair gewonnen door EDO III, daar DEV niet is opgekomen. Haarlem IIRHBS: wedstrijd niet doorge gaan wegens onvolledigheid van beide partijen. EDO IIHaarlem III 911. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd wat uit het verloop der innings valt uit te maken. EDO II 101042010=9 Haarlem III 014120003 11 V: H: :;Wï: >«3P De burgemeester van Rheden (toto boven) opende Zaterdag het bloemencorso van V.V.V. EllecomDe Steeg. Onder: het versierde voertuig „De Veluwezoom" van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 63; G. Bool sl. Fr. Rhodius 64, 46, 6—1, E. den Hoed sl. E. Uhlenbeck 62, 6—4; H. Erdman sl. C. Stayers 64, 61; D. Haitink sl. H. Münch 6—2, 5—7, 6—2; W. Kermer sl. P. de Groot 4—6, 60, 6—2; A. Borren sl, P. Valkema Blauw 60, 62. 2e ronde: F. v. d. Graaff w.o. versus J. Oudes; J. Jacobson sl. H. Qué 61, 63: R. de Brauw sl. G. Bool 64, 6—2; E. den Hoed sl. H. Erdman 64, 63; W. Kermer sl. O. Hai tink 61. 6—4; A. Borren sl. M. v. Oven 64. 6—1; E. Wiener sl. J. Elink Schuurman 60, 63; J. Knoop sl. J. de Vries 62, 64. 3e ronde: F. v. d. Graaff sl. J. Jacobson 64, 86; J. Knoop sl. E. Wiener 79, 63, 64. Meisj es-enkelspel. le ronde: S. Broese v. Groenou w. o. versus R. Mechel; J. v. d. Horst sl. G. v. Lerven 61, 64; A. Knottenbelt sl. D. de Roos 62, 61; G. Koopmans sl. E. Klein 64, 6—4; G. Hiller. sl. E. Leendertz 8—6, 36, 64; G. Terwindt sl. v. d. Bergh 60, 63. 2e rondeS. Broese v. Groenou w. o. versus A. Terwey; A. Knottenbelt sl. J. v. d. Horst 57, 62, 64; G. Hillen sl. G. Koopmans 6—3, 6—2; G. Terwindt sl. F. Kerkehoven 6—1, 6—1. Maandag en Dinsdag werden op de banen van het Kennemer Lyceum lawn-tenniswed- strijden verspeeld om bovengenoemden beker en vaas. Voor den v. Lennep-beker waren hier toe 23 jongens uitgenoodigd door den Nederl. Lawn Tennis Bond en voor de Kea Bouman- vaas 14 meisjes. Alle spelers (sters) zijn bene den den leeftijd van 20 jaar. Namen vermeld den wij reeds Zaterdag. De uitslagen van de Maandag gehouden wedstrijden luiden: Jongens-enkelspel. le ronde: R. de Brauw sl. P. Schut 64, 46, WEENEN, 30 Juli. (Reuter.) De Landeshaupt- mann van Neder-Oostenrijk, Joseph Reiter, is benoemd tot Bondsminister van Landbouw. Tot staatssecretaris voor het Veiligheidswezen is benoemd Baron HammersteinEqord, tct nu toe Veiligheidsdirecteur voor Opper-Oosten- rijk. Officieel wordt medegedeeld, dat Bondskan selier Dr. Schuschnigg gisteren een bespreking heeft gehad met den staatssecretaris voor bui- tenlandsche zaken Tauschitz en hem heeft medegedeeld, dat het hem met het oog op den algemeenen toestand wenschelijk leek, dat staatssecretaris Tauschitz weer aan het hoofd wordt gesteld van de Oostenrijksche legatie te Berlijn. Tauschitz antwoordde dat hij zich even loyaal ter beschikking stelde van den nieuwen Bondskanselier als tevoren van den overleden Bondskanselier Dollfuss. Tauschitz zal dadelijk na het overdragen van het Ministerie aan den nieuwen Minister van Buitenlandsche Zaken BergerWaldenegg bin nen enkele dagen naar Berlijn terugkeeren en zijn taak als gezant hervatten. Het lid van den Landbund Kernmeier, die tot voor kort Landeshauptmann van Karinthie was, is in den loop van de militaire zuiveringsactie in de buurt van St. Veit aan de Glan gearres teerd en naar Klagenfurt overgebracht. SHANGHAI, 30 Juli. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat de Portugeesche troepen zon der eenigen grond drie Chineesche eilanden bij de Portugeesche kolonie Matao hebben be zet. De Chineesche regeering heeft daartegen geprotesteerd. WEENEN, 30 Juli. (Reuter). Door onbeken de oovzaak is in den afgeloopen nacht brand uitgebroken in het Palace Hotel Komenzl te Weenen. Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd stond het gebouw in lichter laaie. Het hotel is zeer bekend onder de touristen, die Weenen bezoeken. Het ligt op de ooste lijke helling van het Wiener Wald en biedt een schitterend gezicht over de stad. De Vos, Rollandstraat 14, armband; G. Ja cobs, Overtonstraat 53, bal; Heezemans, Wester straat 81, contributieboekje; V. Kunnik, v. Zeg- gelenstraat 40, collier; De Vendt, Oosterstraat 24, handschoen; Kennel Fauna. Friesche Var- kensmarkt, hond, 3 katten; Bureau van politie, Smedestraat, 2 portemonnaie's m. i.; Diepen veen, Oranjestraat 61, ring; L. T. Geluk, Am sterdamstraat 3a, speelgoedrijwiel; C. v. Schoo- ten, Zomerstraat 38, rijwiel; J. H. Dekker, Pla taanstraat Tl, rijwielbelastingplaatje; Visscher, Resedastraat 37, rozenkrans; V. Zomeren, In- dischestraat 61, rijwielbelastingplaatje; Janssen, Leliestraat 34, sleutels; T. Hoenderdos, Wijde Geldelqozepad 2, schoenen; Twuijver, De Clercqstraat 136, rubber slang; Muis, Ged. Oude Gracht 103, taschje m.i.; M. Vogelzang, Midden weg 145, tasch. De volgende afgestudeerden der Middelbare Technische School te Haarlem werden ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Van de afdeeling Bouwkunde de heeren: A Antonijsen, bij den heer P. Elders, architect te Bergen N.H.; J. Faas, bij de Restauratiewerken aan de R. K. kerk St. Willibrordus te Amster dam. Van de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde de heeren W. van Dorp en R. A. Kuin bij den Rijkswaterstaat te Den Haag, arrondissement Beneden Rivieren; J. Sterel, bij den heer Ir. W. L. Eerkes te Amsterdam. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde de heeren W. Doeksen, bij Vojens Brodeme Gram Het nieuw ingestelde militair ge rechtshof waarvoor de deelnemers aan den opstand terecht zullen staan, komt Dinsdag bijeen. Het gerechts hof dat uit een door de regeering benoemden rechter en drie officie ren bestaat, is reeds gevormd. Het is echter mogelijk dat het proces nog uitgesteld wordt, daar de re geering de resultaten wenscht af te wachten van het loopende onder zoek. Aan het einde van deze week zal de regeering een officieel rapport publi- ceeren over de gebeurtenissen van 25 Juli. Naar verluidt, verwacht men dat het verhoor van dr. Rin- telen waardevolle gegevens zal op leveren. Dr. Rintelen is heden naar het gevangenishospitaal overge bracht waar hij zich in staat van arrest bevindt. Officieel wordt medegedeeld dat Bondskan selier Schuschnigg in de vroege ochtenduren de leden van zijn kabinet aan President Miklas heeft voorgesteld. De Bondspresident hield bij deze gelegenheid een rede waarin hij o.a. zeide: U aanvaardt een groote nalatenschap, de politieke nalatenschap van wijlen dr. Dollfuss. Beheert deze nalatenschap met eere, in zijn geest en volgens zijn bedoelingen. Met woorden van groote erkentelijkheid bracht President Miklas de verdiensten in herinnering van dr. Schuschnigg welke er een waarborg voor zijn dat de nieuwe ieider der regeering de verwach tingen die in hem worden gesteld, niet bescha men zal. De Bondspresident dankte prins Star hemberg voor de energieke en doelbewuste wijze waarop hij de regeeringszaken heeft ge leid sedert een dood van dr. Dollfuss. De Kanselier, de Ministers en de Staatssecre tarissen legden vervolgens den eed af op de grondwet. Tenslotte dankte dr. Schuschnigg President Miklas voor het in hem gestelde ver trouwen en beloofde hij de regeering te zullen leiden naar het voorbeeld van dr. Dollfuss tot welzijn van het vaderland. Het nieuwe kabinet seint Reuter wordt algemeen beschouwd als een succes voor de Heimwehr die er niet minder dan vier van de belangrijkste posten in bezet. Men gelooft niet dat de Heimwehr voor goed afstand heeft ge daan van de Bondskanselarij. Een ander succes voor de Heimwehr is de wij ze waarop Fey zich wist te handhaven. De scherpste politieke waarnemers toch waren er van overtuigd da; na de gebeurtenissen van 25 Juli Fey's carrière practisch ten einde was. Het is duidelijk dat de Heimwehr veel meer als met één man achter hem bleek te staan dan men vroeger ook maar vermoedde. De heele kwestie is thans of het kabinet een gemeenschappelijk ideaal neeft, sterk genoeg om den naijver der partijen te overwinnen. De bladen melden uit Warasdin in Croatië, dat aldaar een interneeringskamp voor de Oos tenrijksche opstandelingen, die de Zuid-Slavi sche grens overschreden hebben, wordt opge licht. Men houdt er rekening mede, dat er 800 a 1000 man in zullen worden ondergebracht. Tot dusver zijn er ongeveer 500 man aange komen, die voorloopig hun intrek in een school hebben genomen. Haast alle bladen hebben journalisten naar Warasdin gestuurd en brengen interviews met enkele opstandelingen. Zij stammen uit het Lavandal in Karin- thië en hebben deelgenomen aan de ge vechten rondom Wolfberg. Zij vertellen, dat zij zich door een manoeuver van he: bonds- leger moesten terugtrekken. Na het eerste groote gevecht met het bondsleger had men een wapenstilstand ge sloten. Toen de termijn verstreken was, was er evenwel uit Weenen versterking voor het bondsleger gearriveerd in den vorm van een motorbrigade en deze hadden hen in sa menwerking met het bondsleger terugge drongen. Volgens verdere mededeelingen der opstan delingen waren hierbij 500 man per ongeluk op Zuid-Slavisch gebied geraakt en hadden hun wapens moeten afgeven. Een andere groep opstandelingen evenwel zou vlak bij de grens stellingen betrokken hebben en den strijd voortzetten. Inderdaad wordt door berichten uit het grens gebied bevestigd, dat er in Karinthië nog steeds gevechten plaats vinden. Men acht echter den toestand voor de opstandelingen niet houdbaar, daar zij niet voldoende levensmiddelen bezit ten en de Zuidslavische regeering de grens her metisch gesloten heef* Het Joego-Slavisch gezantschap te BerlijD deelt mee: Tegenover de gebeurtenissen in Oostenrijk is de houding der Joego-Sla.vische autoriteiten vol komen correct. Aan de grens wordt een scherp toezicht uitgeoefend en van incidenten of pro vocaties is geen sprake. Tot nu toe kwamen er op de lijn Maribor Dravograd 700 Oostenrijkscne vluchtelingen over de grens met 200 geweren, een machine geweer en een aantal revolvers. Zij zijn ontwa pend en geïnterneerd. Er is hier meestal sprake van zeer jonge menschen. De bewegingen aan de grens worden geen oogenblik uit het oog verloren en alles wordt in het werk gesteld om de orde te handhaven. Ofschoon het standpunt wordt ingenomen dat de gebeurtenissen in Oostenrijk een zuiver bin- nenlandsch politiek karakter hebben en alles wordt gedaan om de goede betrekkingen met Oostenrijk niet te verstoren, is de Joego-Slavi- sche regeering van meening dat in geval van bizondere verwikkelingen alleen de Volkenbond gerechtigd is om over het Oostenrijksche vraag stuk als internationaal probleem te beslissen. Elke andere maatregel, op eigen initiatief ge nomen, zooals bijvoorbeeld een interventie, zou neerkomen op een schending der vredesver dragen en ernstige gevolgen met zich kunnen sleepen. Zekere berichten over de incorrecte houding van Oostenrijksche autoriteiten worden met de grootste stelligheid ontkend. Er worden diplomatieke besprekingen ge voerd tusschen Weenen en Belgrado, om het mogelijk te maken dat de Oostenrijk sche troepen overgaan tot den beslissenden aanval op driehonderd Nazi's, die zich aan de grens van Joego-Slavië ophouden. Tot nu toe kon dit offensief niet beginnen, daar er wel eens projectielen op Joego-Slavisch gebied zouden kunnen neerkomen en het leven der Joego-Slavische grensbeambten in gevaar brengen. Geruchten over de mogelijkheid eener Italiaansche interventie brachten een ze kere spanning teweeg in Joego-Slavische diplomatieke kringen. Naar men ons meldt, zal de Nederlandsche ingezetene H. M. Spansier. die, zooals bekend is, in Duitschland zich in hechtenis bevindt op beschuldiging van verspreiding van de „Freie Presse" en wien in dit verband landverraad is ten laste gelegd, hoogstwaarschijnlijk a.s. Woensdag te Berlijn voor het „Volksgericht" terecht staan. PARIJS, 30 Juli Zondagavond streken te Parijs zwermen vliegende mieren neer, die het vooral gemunt hadden op de terrassen der groote café's. Kellners en gasten voerden een verbitterden strijd tegen de indringers, die uit de bosschen in de omgeving naar Parijs waren gekomen. MADRID, Juli. Sinds eenige weken reeds be vindt de Spaansche Minister van Buitenland sche Zaken, Pita Romero, zich in hoedanigheid van Buitengewoon Ambassadeur te Rome met het doel met den H. Stoel onderhandelingen te voeren over een modus vivendi, die de positie van de Katholieken in Spanje zal moeten om schrijven, en die later als basis zou kunnen dienen voor een Concordaat. De onderhandelingen, die Pita Romero ge opend heeft, maken slechts geringe vorde ringen. De Minister heeft zich eerst te Rome rekenschap kunen geven van de moeilijk heden van zijn taak. die hem te Madrid vrij gemakkelijk uitvoerbaar voorkwam. Deze moeilijkheden vinden haar oorsprong in de huidige Spaansche grondwet, die verschil lende bepalingen bevat inzake het door leeken tegeven onderwijs, de nationalisatie der kerken, de echtscheiding, de schrapping van de begrootingsposten voor Kerk en gees telijkheid enz. op basis waarvan het voor het Vaticaan niet mogelijk is tot een eenigs zins bevredigenden modus vivendi te komen. Men behoeft den goeden wil van Pita Romero niet in twijfel te trekken, maar de Minister kan natuurlijk geen enkele concessie doen, die het kader van de thans geldende grondwetsbepalin gen te buiten gaat. Daarom is Pita Romero wel met de uiterste welwillendheid te Rome aange hoord, maar heeft men weinig kunnen doen om zijn zending tot een spoedig succes te maken. De H. Stoel blijft zich uit den aard der zaak de belangen van de geloovigen in Spanje aantrek ken en deze belangen kunnen niet voldoende worden gediend door een modus vivendi, welke op de bepalingen van de vigeerende republi- keinsche grondwet berust. Daarbij komt dat de mogelijkheid volstrekt niet uitgesloten is, dat deze grondwet binnen korter of langer tijd ingrijpende wijzigingen ondergaat, die de positie der Kerk in Spanje grootelijks wijzigen. Het Vaticaan heeft dus volstrekt geen aanleiding haast te toonen om tot het sluiten van een accoord over te gaan. Het beste wat Pita Romero zal kunnen berei ken is de tot stand koming van een zeer tijde lijke overeenkomst, die alle belangrijke vraag stukken onopgelost laat en deze naar later datum verschuift. Met name van een Concor daat kan geen sprake zijn voordat de situatie in Spanje zich in deze of gene richting heeft geconsolideerd. CHERBOURG, 30 Juli (United Press). De Oostenrijksche gebeurtenissen hebben een nieu we vlucht van Amerikaansch kapitaal veroor zaakt. De „Bremen", die Zaterdag op de reis naar New-York Cherbourg aandeed, nam alleen al een waarde van vier millioen goud mede. Nieuwe goudverschepingen zullen Maandag volgen. Het betreft hier bijna uitsluitend Ame rikaansch kapitaal, wier bezitters in een pa- nischen schrik verkeeren wegens de gebeur- nissen in Oostenrijk voor het uitbreken van een nieuwen Europeeschen oorlog. Gistermiddag is een zesjarig jongetje, C. van de voetbrug bij den overweg aan den Naar- derweg te Hilversum gevallen. De jongen, di0 aan het kijken was naar treinen, leunde te vef naar voren en viel van de 10 M. hooge brug tusschen de spoorrails. Uit den mond bloedend en ernstig gekwetst is de knaap ter observatie in het Diaconessen' huis opgenomen. Een dame, die het ongeval zag, viel van den schrik flauw. Naar bijgebracht te zijn, kon naar huis terugkeeren-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4