I IN EN OM HAARLEM „Overbeek" weer bewoond Men tefiujft oni: iagd - - - Belooning: 'n Keuze uit 0 standaard u itrustingen U BEHOEFT NIET MEER TE SCHRIJVEN M ARIA-STICHTING DINSDAG 31 JULI 1934 Ir. W. Burgersdijk Door Jhr. Boreel van Hogelanden Stadsbibliotheek gesloten Personalia UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL DRIEHUIS HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN VRAGENBUS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TENNIS Tournement Jatiloo SCHAKEN HAARLEMSCHE SCHAAK- CLUB Zomerwedstrijd IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK HENGELSPORT Vischcollege „Morgenrood" DAMMEN Clubkampioenschappen Damclub „Haarlem" DUIVENSPORT „De Bonte Duif" iiji^ów. wsfó&s&ï-- giiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiKiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmic SuulllIIIIIIIIlIlllllllIllllllllIllIlllIiUIIIIIIHIIIIIIlllIllllIIllllllllllllllllIIlIlIIIIIIIIIIIlllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllIIIIIIIIIIlllllllIIllllIIllllIIIlllIlllIlIIlllIllH Morgen, 1 Augustus, zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer ir. W. J. Burgersdijk werd benoemd tot directeur der Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij. De jubilaris heeft als zijn uitdrukkelijken wensch te kennen ge geven, dat zijn jubileum onopgemerkt zou voorbijgaan. En dat meent hij, want hij is een stoer, onvermoeid en bekwaam werker, maar wars van alle huldebetoon. Een man van zaken op en top. Dat in een qjorgen- en avond bijeen- konfst het personeel uit de verschillende standplaatsen van het bedrijf toch op sobere wijze den directeur zal huldigen, is alleen het gevolg van een algemeen geuiten wensch, waaraan moeilijk weerstand kon worden ge boden. De heer Burgersdijk werd 23 Februari 1874 te Deventer geboren. Zijn vader was de be kende Shakespeare-vertaler Dr. Burgersdijk. In 1909 werd hij directeur van de stoomtram HaarlemLeiden. In die 25 jaar is de heer Burgersdijk een steeds invloedrijker plaats gaan innemen in het openbare leven van Haarlem, doordat hij de directeur werd van een zeer uitgebreid per soneel en de leider van een bedrijf, dat voor Haarlem en verre omgeving het vooral in deze tijden moeilijke verkeersvraagstuk had op te lossen. In een tijd, waarin de technische ver beteringen en uitvindingen op het gebied van vervoerwezen steeds nieuwe moeilijkheden op stapelden, stelde de snelle evolutie van stoom tram tot electrische tram en van electrische tram naar autobussen en taxi, aan den heer Burgersdijk buitengewone eischen. Wie b.v. be grijpt welke kapitalen gelds gemoeid zijn met de omzetting van een stoomtrambedrijf in een electrisch tramnet, beseft dat er een res pectabele hoeveelheid koopmanschap benoodigd is om de rentabiliteit van dat kapitaal te ver dedigen tegen de aanvallen van concurreeren- de autobussen en taxi's. Bovendien had hij menige moeilijke conferen tie te voeren met openbare lichamen, vooral gemeentebesturen en de besprekingen over de arbeidsvoorwaarden voor het uitgebreide per soneel waren ook dikwijls niet gemakkelijk. In 1909 gingen de aandeelen der N. Z. H. T. M., die van 1881 de stoomtram Haarlem- Leiden had geëxploiteerd, in handen over van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij en werd de heer Burgersdijk, die reeds in dienst was der H. IJ. S. M. benoemd tot directeur der Maatschappij. Zij nam, behalve de stoomtram- lijnen naar Katwijk en Noordwijk, ook in ex ploitatie de eveneens aan de H. IJ. S. M. be- hoorende stoomtramlijnen Haarlem Alkmaar, alsmede de van de Rotterdamsche Tramweg Mij. aangekochte paardetramlijn te Leiden. Te zelfder tijd nam de Maatschappij de inmid dels door de H.IJ.S.M. gevraagde en verkregen concessie voor enkele stadslijnen te Haarlem van deze over. Het doel der Maatschappij was, onmiddellijk over te gaan tot de electrificeering van de stadslijn te Leiden en van de stoomtramlijn naar Katwijk en Noordwijk, alsmede tot den bouw der stadslijnen te Haarlem, om daarna geleidelijk de verbouwing der overige lijnen ter hand te nemen. Op 1 September 1911 werd de electrische tramlijn te Leiden geopend, welke stad daar door de eerste electrische tram in Nederland (en een der eerste in Europa) bezat, die met eene stroomspanning van 1000 Volt gelijkstroom werd geëxploiteerd. Den 16en October 1911 volgde de invoering van de electrische tractie op de lijnen Leiden Katwijk en den 15en Juni 1912 op de lijn LeidenNoordwijk. Vervolgens kwam op 10 Mei 1913 gereed de electrificatie van de lijn SoendapleinStation den Hout te Haarlem en op 18 Juni 1914 die Van de lijn Verwulftgrens Overveen. Het in Overveen gelegen deel dezer lijn kon eerst 19 Augustus 1916 in exploitatie worden genomen. In het jaar 1914 verkreeg de Maatschappij door aankoop van de meerderheid der aandee len van de M. E. T. de controle over deze maat schappij met het doel, om haar stoomtramlijn 's GravenhageLeiden in een electrische om te bouwen. Door den oorlog en zelfs na den oorlog wegens de moeilijke omstandigheden was eerst op 1 Januari 1924 de laatstbedoelde ombouw vol tooid en kon de electrische exploitatie aan vangen. Inmiddels waren door de belangengemeen schap der beide Spoorwegmaatschappijen de banden, die de Maatschappij met de H. IJ. S. M. verbonden, gedeeltelijk overgegaan op de S. s., waardoor ook de stoomtramlijn „S. S. StationScheveningen" te den Haag in het Verband der Maatschappij kon worden opge nomen en geëlectrificeerd. Op deze lijn werd de electrische tractie den len Januari 1924 ingevoerd. Inmiddels nam de H. IJ. S. M. de aandeelen der E. S. M. over. Sedert 1919 ontstond hierdoor een nauw contact tusschen de E. S. M. en de Maatschappij, hetwelk op 1 Januari 1924 werd omgezet in een volledige overname der exploi tatie van de genoemde lijnen. Pas in 1932 werd de stamlijn—Leiden ge- electrificeerd.dus nadat in 1931 de lijn Haarlem —Alkmaar, die slecht rendeerde vooral tenge volge van de toen ongebreidelde autobus-con- currentie, was opgeheven en het eenigen tijd had geschenen alsof HaarlemLeiden den zelfden weg zou gaan. In het jaar 1932 kwam ook de door de Maatschappij voorbereide elec trificeering der stoomtramlij nen Amsterdam Edam en AmsterdamPurmerend der N. H. T. gereed, waarna de exploitatie dezer lijnen even eens in handen der Maatschappij overging. Van Scheveningen en den Haag tot Zand- voort, Haariem, Amsterdam, Purmerend en Vo- lendam toe is het geheele tramnet, alsmede het plaatseiijke net van Leiden en Haarlem, onder leiding van den heer Burgersdijk. Het Haarlemsche net is maar een gering deel van het totale bedrijf. Hoogstens een pro cent of tien. Maar 't interesseert ons 't meest. Nergens heeft de uitbreiding en instand houding van het bedrijf den heer Bur gersdijk zooveel moeilijkheden gebracht als te Haarlem. Het vervoervraagstuk heeft in Haar_ lem steeds te wenschen overgelaten. Ook voor dat de heer Burgersdijk hier kwam. Ook nu is het nog verre van volmaakt en er zijn er, die daarvan gaarne de schuld geven aan den heer Burgersdijk. Wij gelooven dat dit ten onrechte gebeurt. Immers het passagiersvervoer in Lei den is goed te noemen en er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat de heer Bur gersdijk van plan was om voor de oplossing van de vervoerskwestie in Haarlem niet even zeer zijn geheele medewerking te verleenen. Wij zijn echter geneigd aan te nemen, dat van den kant van het gemeentebestuur van Haarlem het reëel verlangen om met den heer Burgers dijk tot overeenstemming te komen niet aan wezig is geweest. En wel omdat een bepaalde, invloedrijke strooming in ons gemeentebestuur immer streefde naar een gemeentelijke tram lijnexploitatie. Dat streven hield jarenlang en houdt nog een goede oplossing van het ver keersvraagstuk in onze stad tegen. Dat de heer Burgersdijk er niet in geslaagd is de daardoor opgeworpen bergen van moeilijkheden te over winnen, mag hem niet al te zwaar worden aan gerekend. De heer Burgersdijk neemt in het openbare leven van Haarlem een vooraanstaande plaats in en zulks niet alleen, omdat hij het hoofd is van een grcot bedrijf, maar zeker ook om zijn uitgebreide zakenkennis, vooral op het speciale terrein van het vervoer. Critiek is hem in de 25 jaren dat hij direc teur der N. Z. H. T. M. is, rijkelijk ten deel gevallen. Dat deze altijd gerechtvaardigd was, zal niemand durven beweren. Zeker is het, dat ook zijn critici respect hebben voor het werk, dat hij tot stand heeft weten te bengen. De Stadsbibiliotheek en Leeszaal aan het Prinsenhof zal gesloten zijn van Zondag 5 tot en met Zaterdag 11 Augustus a.s. Mej. M. van der Plasse is geslaagd voor het examen in de Engelsche handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren. Burgerlijke Stand Geboren: M. M. Kun- lingHoogenboom d.; J. S. DomhofVriesen- dorp z.; A. G. WaasdorpVermeeren d. Ondertrouwd: H. A. Capel en C. Panbakker; A. J. Bolsenbroek en A. Kossen. Getrouwd: S. van der Ploeg en J. Hobo; H. van der Zwan en C. M. de Winter. Overleden: L. H. de Koe, 78 jaar, wonende te Gendringen; jhr. E. H. E. Teding van Berkhout, 11 jaar. Men zij gewaarschuwd Met nadruk wordt er op gewezen, dat het kerkpad, hetwelk een korte verbinding vormt tusschen Driehuis en Sant poort, enkel voor voetpad bestemd is. In den laatsten tijd is reeds verschillende malen pro- ces-verbaal opgemaakt, daar de weg als rijwiel pad gebruikt werd. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 23 t.m. 28 Juli genomen 412 douchebaden en 24 kuipbaden. Aan 18 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 23 volwassenen gebruikt gemaakt. Gevonden voorwerpen Terug bekomen bij: Welters, Res. Novaplein 21, fototoestel; Bureau van politie, Raadhuisstraat, ceintuur. Sluis, Rebmrandtlaan 17. bloedkoralen halsketting; Raadhuisstraat 54, poesje; Greutemeijer, Julianalaan 11, twee duiven; v. Duin, Over- boschlaan 4, kinder jasje; Bureau van politie, Raadhuisstraat, boek; G. v. d. Aart, Sumatra- straat 22, ceintuur; C. Esseling, Heerenweg 65, medaille; Lemmhof, Craijenestersingel 8, huis sleutel; Tesschelaar, Binnenweg 35, kerkboekje; C. v. Unen, Jac. v. Campenstraat 19, dames handschoen. De Ringrijderij-feesten. Onder auspiciën van Santpoorts Bloei V.V.V. wordt door ver schillende samenwerkende vereenigingen een concert aangeboden aan de Ver. Santpoorts Ringrijden bij gelegenheid van haar 175-jarig bestaan op Dinsdagavond om 8 uur, op het feestterrein aan de Hoofdstraat. Het programma luidt als volgt: Soli Deo Gloria: 1. Florentiner Marsch; 2. Ballet uit de opera Faust van Gounod; 3. Grande fantaisie brillante sur l'opéra de Tannhaser. R.K. Kinderkoor: 1. Vacantie; 2. Koos de gymnast; 3. Het jagertje; 4. Scharensliep. Fanfarecorps Wilhelmina: 1. Lustrum Marsch; 2. Le secret de Pierrot; 3. Heureux Présage. R.K. Kinderkoor: 1. Spookgeschiedenis; 2. Sproeiliedje; 3. Kikkerlied; 4. Kleppermarsch. Vox Humana: Licht van Wiertz; Lentezang van Fred. Roeske; Ecce quomodo moritur van Handel. Tumvereeniging T.V.S.: Gymnastiekdemon- stratie; tableaux. Door de samenwerkende vereenigingen is ook een prijs beschikbaar gesteld voor de Ring- rijderij op 1 Augustus. Vrijwillige Burgerwacht Naar wij van welin gelichte zijde vernemen zal op Zaterdag 4 Au gustus des namiddags vier uur achter Huize „Beeckestein", Sijksstraatweg Velsen een 15-tal nieuwbenoemde officieren der Velser Burger wacht als zoodanig worden beëedigd. Een formatie van geuniformde burgerwach ters zal zich bij school K. in Velserbeek opstel len en vandaar naar Beeckestein opmarcheeren. Niet-geuniformeeiden zijn van actieve deelname uitgesloten, tenzij de voorbereidende oefeningen te velserbeek resp. op Dinsdag en Donderdag as. worden bijgewoond. Vraag: 1. Wat is de mooiste en kortste weg per auto van Nes aan den Amstel naar Hengelo. Hoeveel KM.? 2. Hoeveel K. M. is de route van Amsterdam naar Eindhoven? Antw.: 1. Nes aan den Amstel, Ouderkerk, Amsterdam, Diemen, langs nieuwen rijksweg, Crailoo, Laren, Baam, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud-Milligen, Nieuw- Milligen, Apeldoorn, Deventer, Holten, Markelo. Goor, Delden, Hengelo. Totaal 173 K.M. 2. De route van Amsterdam naar Eindhoven is ongeveer 135 K.M. Vrag: Wat is het adres van den Nederland- schen Fotografenbond? Antw.: Het adres van den Nederlandschen Fotografenbond is ons onbekend. Maar van den Nederlandschen Fotografen Patroonsbond is is het adres C. G. Leenheer, Utrechtschestraat 45, Amsterdam. Tel. 35793. Vraag: 1. Wat is de mooiste weg van Haarlem naar Apeldoorn per fiets en van Apeldoorn naar Arnhem en hoeveel K.M.? 2. Waar zijn de jeugdherbergen langs dezen weg gelegen en moet men daarvoor aangesloten zijn? Kan een leider van een paar jongens daar ook overnachten? Hoeveel bedragen daarvan ongeveer de onkosten? Antwoord: 1. Haarlem, Amsterdam, Diemen, langs nieuwen rijksweg, Crailo, Laren, Baarn. Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen. Oud-Willigen, Nieuw-Milligen, Apeldoorn, To taal 110 K.M. Apeldoorn, Beekbergen, Woestehoeve, Teriet, Arnhem. Totaal 27 K.M. 2. Voor deze inlichtingen gelieve men zich te wenden tot de Ned. Jeugdherberg-Centrale Plantage Franschelaan 14, Amsterdam (C.). Vraag: 1. Wat is de mooiste en kortste weg van Halfweg naar Venlo en hoeveel K.M. 2. Hoeveel veren moet men passeeren en waar, benevens de kosten van overvaren met auto en 4 personen, den bestuurder niet medegerekend? Des morgens om half negen in Venlo. Antwoord: 1. Halfweg, Amsterdam, Diemen, langs nieuwen rijksweg, Crailoo, Laren, Baarn, Soestdijk, Soest, Oud-Leusden, Nieuw-Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Arnhem, Elden, Eist, Nijmegen, Malden, Mook. De Plasmolen, Gennep, Afferden, Velden. Venlo, 190 K.M. 2. Arnhem schipbrug, 25 cent per auto met bestuurder, personen kosteloos. Veer Lent Nijmegen, 75 cent per auto. 4 cent per persoon. Bij beide dag- en nachtdienst. Vraag: Kunt u mij ook inlichten, wanneer de kermis in Alkmaar en Zaandam begint en ein digt, en weet u ook of er dit jaar nog motor- rennen in Alkmaar met de kermis gehouden worden? Antwoord: Vraag: Zijn de volgende loten: witte Kruis serie 1467, no. 3. Rotterdamsche Schouwburg serie 1418.009 al uitgeloot? Antw.: Geen van beide loten uitgeloot. Telefoneer ons Uw antwoord op omroepers onder nummer |f HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 (Omroeper-Service) Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt Getijdenboek van Isabella van Castilië, een handschrift uit de werkplaats van Giovanni de' Gvassi, eigendom van de Koninklijke Bibliotheekthans op de Itali~ aansche tentoonstelling te Amsterdam Huize Overbeek, tusschen Bloemenheuvel en Buitenrijp aan den Bloemendaalschen weg, is weer bewoond en ditmaal door iemand in heel Kennemerland en vooral te Haarlem en in de omstreken heel goed bekend. We hebben den meuwen bewoner in 't voorbij fietsen even in zijn bewegen over en langs het ruime gazon aan de wegzijde bespied. Dezelfde levendige op gewekte bewegingen, dezelfde veerkrachtige pas, in alles op en rop gentleman, 't Is Haarlems oud-burgemeester jonkheer Boreel van Hoge landen. Voor de nieuwere Haarlemmers diene, dat burgemeester Maarschalk reeds zijn twee de opvolger is en dat burgemeester Boreel ook al lang niet meer Gedeputeerde is. We wenschen hem op het lieflijk gelegen „Overbeek" natuurlijk nog vele gelukkige jaren. En thans iets over huis en ligging. De lezer heeft al verband gezocht met „De Beek" aan de overzijde van den weg, waarvan we aan de Kleverlaan over de weide het achterbosch zien. Kenners van „de hofsteden naar 't leeven ge- teekent" moeten niet zoeken ;n 't Zeegepralend Kennemerland, dan is de Beek er wel, maar de overplaats is nog woest duin of „wildernis" zoo als men vroeger zei. In een bundel uit de twee de helft der vorige eeuw herkent men „Over beek" dadelijk als het Buitenverblijf van den heer Borski. Van den weg ziet men onder het raam een gevelsteen, waarop staat: Den eersten September 1860 den 76sten verjaardag van Vrouwe Johanna Jacoba Van de Velde weduwe van den heer Willem Borski is door haren zesjarigen kleinzoon Willem Borski Aan dit gebouw de eerste steen gelegd 't Is Adriaan Loosjes, die in zijn Hollandsche Arcadia dit gebied voor den geest oproept, zoo als dat er in 1805 uitzag. De kaart van Nieman toont dan ongecultiveerde duingrond met een rood-geverfde uitkijktoren naar onze schatting, waar voor weinige jaren Kennemerduin prijkte. Als het Haarlemsche gezelschap uit het Bloe- mendaalsche bosch komt, zegt Jantje: „Daar zijn wij weder op den gemeenen weg. Laten wij hier bij Sparrenheuvel afslaan, zoo bekorten wij een gedeelte van den weg naar Overveen, die altijd door het zware zand lastig is". De mo derne Bloemendalers, die nooit anders gekend hebben dan den asfaltrijweg met fiets- en wan delpad kijken daar vreemd van op. Zeker u kent een breeden weg, maar een eeuw geleden kende men niet anders dan het Bloemendaal- sche pad. Aan de landzijde van het „pad" zien de kin deren de uitgestrekte bleeken tot aan Haarlem toe, en luisteren de kinderen naar het „gezang van de meiden van den bleek". Heel wijsgeerig zegt dan Willem: „Als de mensch werkt, dan is hij juist het meest geschikt tot vrolijkheid. De bewegingen na de rust zijn geschikt om alle zijne zenuwen op die naangenamen toon te spannen, welke als ik mij zoo mag uitdrukken, een aangenamen klank geeft". De leider van het clubje zegt dan: Wij gaan hier langs de Hofstede buiten) de Beek ge- heeten naar een watertje, dat uit de duinen stroomt, welke weder uit dezen oprijzenden weg hun aanvang nemen. Zie op den top van dien duin staat een koepel uit welken men een al lerfraaist gezicht heeft over alle de uitmuntende Landdouwen aan de eene zijde en aan de an dere zijde in de Noordzee. We herhalen, waar nu Bloemenheuvel en Overbeek liggen was eenmaal de overplaats van de Beek. Daaruit zijn 3 kleinere plaatsen gegroeid n.l. Lindenheuvel, Bloemenheuvel en Overbeek. We zagen, dat Overbeek van i860 dateert en dat Willem Borski van zes jaar er den eersten steen legde. Hij zal er zeker met zijn grootmoeder Joh. Jac. Van de Velde, weduwe van Willem Borski gewoond hebben. Over de familie Borski zullen we heel weinig zeggen, omdat oud-Bloemendaal haar heelemaai kent. Genoeg zij, dat zij zich van den philantro- p-schen kant zeer gunstig liet kennen. In 't wapenboek vond ik verschillende wapens dezer familie o.a. een leeuwenkop, een met een doorschoten been en een met esn zeester. In de jaarboekjes van Bloemendaal van 1912 tot 1919 vinden we A. D. de Marer Oyens, ban kier als bewoner. De laatste jaren woonde er wijlen de heer W. Kaars Sijpe Steijn, fabrikant van zeildoek en olie, die zijn bedrijf te Wormerveer had. Sype- stein herinnert aan een gerestaureerd kasteel in de Vechtstreek. De familie Sijpestein hoorde tot het Haarlemsche patriciaal. Menigeen uft dat geslacht was burgemeester. Raad-vroed schap of Schepen, terwijl van der Aa meldt Pie- ter Kaars, een oud en ervaren krijgsman, die van zijn vroegste jeugd af in Italië, Frankrijk en Duitschland onder keizer Karei V gediend had. Later werd hij te Amsterdam kapitein der nachtwacht en genoot hij als zoodanig aller achting. Bij de onlusten in Amsterdam in 1566 en 1567 ter oozake van de invoering der her vorming kreeg hij van de regeering bevel om het volk, dat het Minderbroederklooster be dreigde, tot bedaren te brengen. Wat de Boreels betreft luiden de eerste op gaven niet gelijk. Van der Aa zegt Pieter Bo reel geboren te Sluis, den 24 December 1524, afkomstig uit een aanzienlijk geslacht van Gent en zoon van Jan Boreel en Anna Scheuting, was in het midden der 16e eeuw Lid der Re geering van Middelburg. De hervorming toege daan en als zoodanig tegenwoordig geweest zijnde bij de aanbieding der drie millioenen tot bekoming van vrijheid van den Godsdienst werd hij bij vonnis van Alva uit het land gebannen, vluchtte diensvolgens met al wat hij in Zee land bezat naar Engeland, waar hij te Norwich 16 Januari 1568 overleed. Het adelboekje zegt Pieter Boreel, geboren 1531 te Middelburg, gehuwd met Catharina Janssensdochter uit Reimerswaal. Bij diploma van 21 Maart 1644 door Karei I van Engeland tot Baronet verheven en bij diploma d.d. 20 Juni 1653 door Olivier Cromwell tot baron au pair. Deze laatste titel werd door den volgen den koning niet bevestigd. Bij besluit d.d. 28 Augustus 1814 werd Jacob Boreel van Hogelanden benoemd in de ridder schap van Holland, terwijl Willem Frangois en Lucas Boreel bij Koninklijk Besluit van 9 Jan. 1821 verheven werden in den Nederlandschen adel. Het wapen van Pieter Boreel en zijn nazaten is een veld van zilver met een keper van sabel, beladen met twee dubbele ruiterzweepen van goud en verzeld van drie posthoorns van sabel, gesierd en gebonden met goud. Maandag is op het banen-complex Jatiloo te Eentveld het jaarlijksch open tennis-tourne- ment begonnen. Als wedstrijd-leiders fungeeren de heeren F. Wildeboer en J. Boerrigter. In to taal worden 88 partijen gespeeld. Reeds den eersten dag werden spannende partijen ge speeld. De uitslagen hiervan luiden: Dames-enkelspel, le ronde: mej. v. d. Haar sl. mevr. v. d. Klashorst 64, 60; mevr. Scholten sl. mevr. Boerrigter 75, 6—1; mevr. Kramer sl. mevr. v. Bellen 810, 62, 63. Dames-dubbelspel, le ronde: mevr. Kühn en mevr. Kamerbeek sl. mevr Boerrigter en mej. v. Bilderbeek 61, 61. 2e ronde: Freule v. Riemsdijk en mevr. Strümphler sl. mevr. Melse en mej. Wolff 61', 62, Heeren dubbelspel, 2e ronde: Sprengers en Eaas sl. Stroink en F. Wildeboer 63, 63; Houtman en W. Aarts sl. Liene en Loo 64, 6—8, 62. Heeren-enkelspel, le ronde: F. Wildeboer sl. J. Boerrigter 6—1, 8—6; Poederbach sl. de Win ter 6—1, 7—5, C. Cassée sl. H. Frenkel 6—1, 6—1, Baas sl. A. v. Huyssteden 6—3, 7—5, C. Melse sl. Jonkhard 60, 62, J. Vermey sl. Roussian 62, 62, L. de Kadt sl. N. Adam 62, 64, H. Seneke sl. H. Borgerdink 26, 6—3' 6—0. Gemengd dubbelspel, 2e ronde: Freule v. Riemsdijk en Elhorst sl. mevr. en heer v. Bel len 6—1, 6—4; mevr. Kamerbeek en Sr. de Kamper sl. heer en mevr. Pronk 6—2, 6—0; mevr. Kühn en C. Melse sl. mevr. en heer v. d. Klashorst 46, 6—3, 62. Maandagavond werd de vijfde en laatste ronde gespeeld, met de volgende resultaten. Hoofdklasse: Th. v. d. BosC. P. Akkerman 0—1; J. J. Bert—J. Zoontjes 'A. Eerste klasse A: J. E. Strengers J. Brugman afgebr.; H. J. Steenbergen—C. E. Abspoel 1—0; W. A. LindemanJ. H. Kruijt afgebr.; C. E. Abspoel—J. E Strengers (hangp.) 1—0. Eerste klasse B: J. Vermeulen—J. A. A. Hoe ben 10. Tweede klasse A: H. de Vries-^P. A. C. v. a. Bronk 0—1; W. Geuzebroek Jr.—A. Breet 0—1. Tweede klasse B: W. Rolf von den Baumen— Mw. R. OnvléeLans 10; P. v. Wieringen J. A. Hoeben (hangp.) 0—1. Derde klasse A: K. Koedooder—J. de Vries 1—0' J F. de Wit—P. R. ter Weijde 1—0. Derde klase B: J. H. v. Westerhoven—C. Ho- vingh 0—1; J. TheuneA. de Koek 01; K. J. Valkenier—H. W. F. Houthuijzen 1—0. De wedstrijd wordt in Augustus voortgezet met de uitgestelde partijen en het uitspelen van de hangpartijen. Bovengenoemd college hield een wedstrijd op witvisch te Noord-Scharwoude op Zondag 29 Juli. Gevangen werden ruim 500 stuks, le prijs J. Hommers met 74 stuks; 2e prijs C. Smits; 3e pr. H. Smit; 4e pr. M. Sieraad; 5e pr. A. v. Dijk; 6. W. Broekhuizen; 7. Vredenburg. Ook voor de negen andere deelnemers was een prijs beschikbaar. De prijzen werden 's avonds door den voor zitter, J. Hommers, met een toepasselijk woord uitgereikt in het clublokaal, Zuidpolderstraat. Vermelden wij nog dat de prijzen bestonden uit gereedschappen, en dat deze beschikbaar waren gesteld door den heer Wouterse. De wedstrijden om de clubkampioenschappen 1933/1934 der Damclub „Haariem" zijn thans geheel beëindigd. Hieronder publiceeren wij de eindstanden. Hoofdklasse F. A. Berkemeier 13 11 0 2 22 Chr. F. Visse 13 10 2 1 22 H. W. Zitman 13 10 2 1 22 W. van Dalen 13 5 5 3 15 G. P. Heek 13 6 2 5 14 P. van Wamel 13 4 6 3 14 J. Lycklema 13 3 6 4 12 Th. van Wamel 13 I 10 2 12 D. A. van Abs 13 3 5 5 11 W. Stroo 13 3 5 5 11 A. M. Berghuys 13 3 3 7 9 J. P. Exel Jr. 13 2 4 7 8 R. C. Broekmeier 13 1 4 8 6 H. A. van Abs 13 1 2 10 4 Tweede klasse C. Dikkeboom 11 8 2 1 18 P. G. M. Ottolini Sr. 11 8 0 3 16 C. v. d. Werff 11 6 4 1 16 G. Elzing 11 6 3 2 15 M. van Leeuwen 11 4 5 2 13 B. Gabriël 11 5 2 4 12 J. P. Exel Sr. 11 3 5 3 11 H. Kroon 11 3 2 6 8 A. Russ 11 2 3 6 7 B. Groos 11 1 4 6 6 A. Elzing 11 1 3 7 5 L. P. Huges 11 0 5 6 5 Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 29 Juli een wedvlucht van St. Kath. Waire (Bel- ,u gië). De prijzen werden als volgt gewonnen: J. -w L. Heemskerk 1, 12, 16; F. van Honschoten 2, 6 en 17; P. H. Brakel 3, 4, 8, 9, 11, 13, 14; G. E. ten Bosch 5, 10, 15; A. v. d. Linden 7. AAN DE NEDERLANDSCHE HUISVROUWEN Sla dit niet over, wij vragen geen geld, doch alleen uw aandacht! Over „Stervend IJmuiden" leest men allerwe gen, en terecht! De visschersvloot ligt voor 5/6 stil. Onze nijvere visschersbevolking verkeert in nood! Duizenden leven op kosten van de gemeen schap. Daarin kan verandering komen, indien de huismoeders willen helpen, en ze kunnen dat. Er wordt niets van u gevergd. Alleen help ons, eet één maal in de 14 dagen of liever één keer per week visch. Dat beteekent brood voor velen. De reeders kunnen dan weer een gedeelte van de vloot uit laten varen, die nu waardeloos ligt te worden in de havens. Gij, Zuider- en Oosterlingen, die niet dagelijks met de zee in aanraking komen, „helpt ons." Pro fiteert niet alleen in de vacantie van de genoegens der zee. Denkt aan de ellende, die achter u in de dorpen heerscht. Een groot deel van de visschers bevolking van alle Noordzeeplaatsen leeft van IJmuiden. Nederland is bekend om zijn saamhoorigheids- gevoel. Een Nederlandsche vrouw, die door haar huwelijk met een buitenlander een 2e vaderland krijgt, schikt zich daar naar zeden en gewoonten, maakt zich de taal daar eigen. Doch is ze weer voor een bezoek in het Vaderland teruggekeerd, dan zegt ze: „ik gevoel me thuis in den vreemde, doch één ding vind ik er niet en dat is hulp- vaardigheidsgevoel. Een nationale oproep om steun slaagt hier altijd, doch in 't buitenland nooit, daar lachen ze je uit." Als de Nederlanders nu in Oostenrijk en Hon garije komen, worden ze er met den grootst mo gelijken eerbied behandeld, want zeggen ze, de Hollanders hebben het komende geslacht gered. Nu Nederlandsche vrouw, help ons nu ook, en eet onze Hollandsche vlsch! U helpt dan duizenden van uw eigen landgenooten. Onze burgemeester werkt met ons. Als een goed huisvader komt hij voor de belangen van zijn groote gezin op. ALS DE NEDERLANDSCHE HUISVROUWEN, RIJK EN ARM, ONZE VISCH ETEN, HEBBEN WIJ GEEN REGEERINGSSTEUN NOODIG. Toont het ons, vraagt visch, en met eenige maanden zult u in de couranten kunnen lezen, dat in IJmuiden de crisis wat begint te luwen, want een grooter deel van de trawlervloot is dan weer in de vaart gekomen. Gij hebt ons dan ge holpen en de vrouwen hier zijn u er erkentelijk voor! „Als de nood het hoogst is, ls de redding nabij," en die redding kunnen de Nederlandsche huls vrouwen brengen! Namens de Nederlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen, Afdeeling Velsen-IJmuiden, P. L. DE BOER—HARDER C. E. BUSSEMAKER—BUS J. A. V. V. LEUSEN—BINNERTS A. H. LUCHSINGER—WOLDRINGH W. G. HOFSTEDE—STAAL. f 39 i Uitr. 4a f 42 'l f45—I Uitr. 4 f 46.501 Uitr. 7 f 55.50j Uitr. 9k f 52.-^ Uitr. 10 f 64.—i Uitr. 10k, f60.50; Uitr. 8k f 45.501 Uitr. 6k mét vast tandwiel, zonder remmet yrijwiel .gelakte velgen. velgen. Bandrem f 1.50 extrai en bandremgelakte met orig. Torpedo-terugtrap remnaaf; gelakte velgen. 8andrem f 1.50 extra. Orig. S.-A.-trommelremnaaf in het voorwiel met kabeloverbrenging f 6.50 extra. met vrijwiel en velgremmen, z.g als uitrusting 4, maar met orig.,- luxe uitvoering verchroomde Sturmey-Archer-3-versnel-Archer-trommelremnaaf tn brenging. velgen. lingsnaaf in het achterwielver- j voor- en achterwiel; stangover- snell.versteller op de bovenhuis.I brenging; gelakte velgen. iwielenorig. Sturmey-» als uitr. 9, maar met kabelover- met orig. Sturmey-Archer-als uitrusting 10 maar met kabel- met vrijwiel en origineele S.-A.-l met origin. S.-A.-3-vcr*nel- i -i n ini nVAmrAncnnir tenmmolromn-i^fin hnl-irhlrr. linnctrnmmpIrAmn.idf in tu>f j 3-versnellingstrommelrem- I overbrenging. naaf in het achterwiel en orig. S.-A.-trommelremnaaf,in het i voorwiel; stangoverbrenging; ver- snell.-versteller op de bovenhuis! j gelakte velgen. trommelremnaaf in hetachter- lingstrommelremnaaj io het wielkabeloverbrenging: gelakte achterwiel kabelovertwyngmpr; velgen. Bandrem f 1.50 extra. versnell.-verstellér op buis; gelakte velgen. Bfcnchern f 1.50 extra.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5